Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Пак в учебниците пише, че пространството се разширява.

Вече те попитах, без да ми отговориш:

Преди 1 час, Станислав Янков said:

Как регистрираш разширяването? Какво гледаш, за да установиш, че има такова?

Още нещо, да те подсетя, понеже явно пак се затрудняваш, след като не отговаряш - има ли смисъл "разширение на пространството" без физически обекти (в случая - галактиките), които да се отдалечават един от друг? Как ще установиш разширение на пространството, ако нямаше физически обекти, чрез чието поведение (движение) да установиш увеличаването на отстоянието (разстоянието) помежду им?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 711
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 3 минути, tekotaka said:

или трябва буквално да <разширим пространсто> или да приемем че имаме Умора на материя> и масата в галактики

Откъде следва всичко това така, както си го написал? Цитирай източници? Още сега мога да ти кажа, че не можеш, защото никъде няма точно такива неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Станислав Янков said:

Такова обикновено ускорително раздалечаване няма, това е поредната твоя си измислица. Има все по-бързо отдалечаване на все по-далечните от нашата галактика, съобразно Доплеровия ефект и константата на Хъбъл, което не е ускорително раздалечаване. Подозира се бавно ускоряване на всички отделни раздалечавания, наречено "тъмна енергия", но това е нещо отделно от онова, което си си измислил ти в цитираната част. Ако първо попрочетеш нещо по-сериозно по темата и чак тогава коментираш - нещата няма да са чак толкова трагични, колкото са до момента (измислица, връз измислица, връз измислица).

Значи според теб нямаме <ускорително разширение> но има доплер ефект-отговарящ на някаква относителна скорост, хубаво. Тогава можем да предположим че Галактики в една посока от нас, ще се раздалечават спрямо нас равномернонеускорително, според разстоянието от нас в това направление ще имат различни скорости на раздалечение и те няма да се променят с времето по нащия часовник, ми тогава имаме Космос в който няма ускорително раздалеаване на галактики една от друга и тогава са нужни Друг набор от константи и закони, от друг космически модел, този е грешен:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Станислав Янков said:

Откъде следва всичко това така, както си го написал? Цитирай източници? Още сега мога да ти кажа, че не можеш, защото никъде няма точно такива неща.

<източниците> ги пиша сега на момента:D, бе ти не можиш ли да мислиш сам ,без мислитети да са написани някъде, от някого?😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, tekotaka said:

но има доплер ефект-отговарящ на някаква относителна скорост,

Ти прочете ли какво е Доплеров ефект, вече няколко пъти поставих линкове към него? Къде пише, че за Доплеровия ефект е нужно непременно ускорение (като при излъчването на електромагнитните вълни от електрически заряди)? Цитирай го това чудо, моля те, за да науча и аз нещо ново! :ag:

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tekotaka said:

<източниците> ги пиша сега на момента:D, бе ти не можиш ли да мислиш сам ,без мислитети да са написани някъде, от някого?😀

Не мога, ти пишеш прекалено много нелепи измислици, които ги няма никъде и въобще не може да се хване никаква, даже и минимална логика в писанията ти. Твоето е нещо като за психодиспансера. ☺️

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, gmladenov said:

В учебниците пише, че галактиките не се движат. Значи те как се раздалечават без да се движат?
Пак в учебниците пише, че пространството се разширява. Това как става на практика. Пространството
е вакуум. Как вакуумът между галактиките се увеличава, след като галактиките не се движат.

Имаш ли конкретни обяснения или пак ще сучеш като слаб ученик.

Метриката на прастранството се мени с течение на времето. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Станислав Янков said:

Вече те попитах, без да ми отговориш:

Аз цитирам какво пише в учебниците. Защо мен питаш как се регистрира разширяването.
Питай учебниците.

Напълно е ясно, че ти нямаш отговор на въпросите, които задавам. Усуквай колкото си искаш.
Твоето думи нищо не значат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Защо мен питаш как се регистрира разширяването.
Питай учебниците.

Аз знам как става, пише го в учебниците и ти не го споменаваш, сякаш това "разширяване на пространството" става от само-себе си, от нищото. Нищо подобно не пише в учебниците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Gravity said:

Метриката на прастранството се мени с течение на времето. 

Метриката не е физически обект, а абстракция. А въпросът е за физическия механизъм на
разширение на пространството.

Пространството между две галактики е празнината между тях. Тук (риторично) се пита как
празнината между галактиите се увеличава ... без галактиките да се движат.

Въпросът е риторичен. Ти и никой друг нямате отговор. Освен някакви усуквания словсени
салати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Станислав Янков said:

Аз знам как става, пише го в учебниците и ти не го споменаваш, сякаш това "разширяване на пространството" става от само-себе си, от нищото. Нищо подобно не пише в учебниците.

В учебниците пише, че пространството се разширява - и аз питам дали някой научник може да обясни това как става.
От всички отговори досега е ясно, обчае, че вие научниците си нямате идея. Само усуквате като слаби ученици на дъската.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

В учебниците пише, че пространството се разширява

Когато е написано за краткост "голяма сила разруши тази сграда", ще означава ли това, че сила сама по себе си е разрушила сградата или веднага ще се сетиш, ако поне нещо разбираш от физика, че физиката изисква нещо материално (ураган, вълна-цунами, багер с онези огромни топки, с които се разрушават сгради), което да приложи съответната му сила и така да разруши сградата? Какъв е физическия смисъл на "разширение на пространството" без физически обекти, чрез които да се прояви реално това "разширение на пространството"? Или си мислиш, че всички онези, които са писали тези материали, са правили сметка, че разни пълни невежи по физика от форуми в България ще им държат сметка, защо най-специално не разясняват най-банални неща от гимназиалната физика?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Станислав Янков said:

Когато е написано за краткост ...

Ако разбираше как работят нещата, досега да си отговорил.
А ако само усукваш и не даваш отговор, значи явно нямаш отговор. 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Метриката не е физически обект, а абстракция. А въпросът е за физическия механизъм на
разширение на пространството.

Пространството между две галактики е празнината между тях. Тук (риторично) се пита как
празнината между галактиите се увеличава ... без галактиките да се движат.

Въпросът е риторичен. Ти и никой друг нямате отговор. Освен някакви усуквания словсени
салати.

Метриката наистина е абстракция https://bg.wikipedia.org/wiki/Метрично_пространство, Айнщанистите обаче допускат че самото пространство е материално и абстрактно, състоящо се от множества и подмножества вероятно на частици които съставляват съприкосновени структури, нещо подобно на матрьошки. Тук например бих се отклонил в едни теми. Частиците на веществото също са съприкосновени една с друга чрез своите полета, електромагнитни, гравитациони силни и слаби взаимодействия. Частиците на светлинато обаче няма дани да са съприкосновени една със друга и със частици от веществото, протони, електрони и т.н. Това означава че те са чисти вълни, но в какво и на какво, казвали го едно време етер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Ако разбираше как работят нещата, досега да си отговорил.

Аз и хиляда пъти да ти отговоря, че при разширяването на пространството се разширява отстоянието (разстоянието) между галактиките без механичен разход на енергия от механичен тип движение, ти пак няма да можеш да ме разбереш! Дали проблема не е в мен, а в теб?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, gmladenov said:

Метриката не е физически обект, а абстракция. А въпросът е за физическия механизъм на
разширение на пространството.

Пространството между две галактики е празнината между тях. Тук (риторично) се пита как
празнината между галактиите се увеличава ... без галактиките да се движат.

Въпросът е риторичен. Ти и никой друг нямате отговор. Освен някакви усуквания словсени
салати.

Не разбирам какъв ти е проблема? Всички величини са абсракции, а не физически обекти. Например скорост, ускорение, сила, енергия и т.н. Как се увеличава скоростта на падащо тяла като е абстракция?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Проблемът е, че знаеш какво говориш. 😂

За теб може да е проблем, че аз зная какво говоря, но за мен това не е проблем, а удобство и предимство!

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Станислав Янков said:

Аз и хиляда пъти да ти отговоря, че при разширяването на пространството се разширява отстоянието (разстоянието) между галактиките без механичен разход на енергия от механичен тип движение, ти пак няма да можеш да ме разбереш! Дали проблема не е в мен, а в теб?!

Това не е движение а , както ти каза Раздалечаване, разликата е като между муха и слон.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, tekotaka said:

Това не е движение а , както ти каза Раздалечаване, разликата е като между муха и слон.:D

Раздалечаването между два обекта ти по какъв начин, различен от движението им един спрямо друг, го регистрираш?! Да не би да пишеш чисто нова, Божия физика, с акцент над Божествените чудеса?! 🤣

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Gravity said:

Не разбирам какъв ти е проблема?

След като се твърди, че пространството се разширява, е естествено да се попита как вакуумът
се разширява (пространството е вакуум).

Когато става въпрос за газове, имаме много ясен "механизъм на действие" на разширение.
Но какъв е механизмът на действие на разширение на вакуума? Ако вакуумът е празнина,
как точно се разширява празнината. Имаш ли обяснение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

как вакуумът
се разширява (пространството е вакуум).

Пространството не е вакуум и аз чакам да ми цитираш сериозен източник, където да пише, че вакуумът се разширява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

А какво е?

Отстояние между поне два физически обекта, ПРАЗНО. Вакуумът не е празен, той е запълнен с вълни и полета и протичат квантово-механични флуктуации на вакуума на планкови равнища.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...