Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 часа, Gravity said:

Всеки учебник по космология или по ОТО го обеснява. Но ако не си чел такива, а само търсиш по ключови думи е много вероятно да си го изпуснал.

Добре де, ако си ги чел тези учебници, защо просто не обясниш какво е разширение на пространството?
Като те слушам явно и ти не си ги чел.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 757
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Добре де, ако си ги чел тези учебници, защо просто не обясниш какво е разширение на пространството?
Като те слушам явно и ти не си ги чел.

Обяснявал е и той, и Скенер, безброй пъти, включително и на теб. Спомням си, че преди година-година и нещо пак се заяждаше с тези неща и ти обясняваха, и те насочваха и - нищо! Днес пак питаш същото! След година пак ще питаш същото! След две години - пак! Откъде мислиш, че аз съм научил и разбрал всичко това, което изписах в коментарите си тук? От четене след всички ония насоки, които ти не искаш да разучиш! А не можеш да кажеш, че аз приемам всичко безкритично - даже и ти многократно си участвал в критикуването ми, осъществявано от Скенер и Гравити (и Кипен), нали? Няма смисъл непрекъснато да ти повтаря едно и също, след като утре пак ще питаш същото. Много по-смислено е да те провокира ти да намериш, прочетеш и разбереш. Тогава все повече неща ще започнат да ти стават ясни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

Какво значи "пространството да се разширява"?

Защо мен питаш. Аз цитирам написаното и се опитвам да открия някакъва смисъл в него.
Засега безуспешно.

Ти като си чел толкова учебници, защо не обясниш какво имат предвид хората.

Ако на Гугъл въведеш cosmological redshift, първият резултат е статия на НАСА, в която се казва:

  • Вселената се разширява и това разширяване разтяга светлината, пътуваща през пространството
    във феномен, известен като космологично червено отместване.

Съвсем очевидно движението на галактиките не може да разтяга светлината, пътуваща между тях.
Тоест, за поред път се потвърждава идеята, че разширението на вселената не означава движение на
галактики, а наистина разширение на пространството.

И така пак се връщаме към въпроса како значи разширение на вакуум, след като пространството
в същност е вакуум.

П.П. Ето я статията на НАСА. В подзаглавието пише:

  • Светлината от галактиките се разтяга до все по-дълги, червени дължини на вълната, докато
    пътува през непрекъснато разширяваща се вселена.

https://science.nasa.gov/mission/hubble/science/science-behind-the-discoveries/hubble-cosmological-redshift/

Значи в пряк текст са написали хората, че светлината се разтяга докато пътува през пространството.
Тогава по каква причина светлината се разтяга? Нека така да поставим въпропса.

Очевидно ако пространството/вакуумът не се разширяваше, нямаше да има причина светлината да се
разтяга. Но след като имаме разширение, то светлината се разтяга.

Вари го, печи го, явно имаме разширение на вакуума (защото пространството е вакуум).
Така ни учат от официалната наука.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Аз цитирам написаното и се опитвам да открия някакъва смисъл в него.

Когато колата ти се отдалечава от теб и ти мериш с колко метра (завързал си някаква рулетка за задницата и’) - обръщаш ли внимание, че между теб и колата ти има въздух или просто си отчиташ метрите, с които колата ти се отдалечава от теб (скоростта и’)? Въздухът участва ли по някакъв начин в замерването ти, обръщаш ли му внимание? По същия начин вълните и полетата на реалния вакуум не участват в отдалечаването на галактиките, няма никакви взаимодействия в тоя случай.  Гледаш само с колко се отдалечават галактиките с времето и тук особеността е, все едно колата ти се отдалечава от теб с изгасен двигател и без да изразходва никакво гориво или енергия. Това е подобно (обратно подобие) на гравитационното спускане, където то се случва един вид по инерция и трябва да изразходваш енергия да се спираш (затова и Гравити се мъчеше да те насочи към аналога с гравитацията и един вид потъването по инерция в област с гравитационно поле).

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Станиславчо, пренебрегнал съм те (ignore user), защото не мога да ти слушам глупостите.
Не се хаби да отговаряш на постингите ми.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, gmladenov said:

Вселената се разширява и това разширяване разтяга светлината,

Отчиташ ли тук разликата между “разтяга светлината” и “разтяга пространството”? Светлината се разтяга с разширението на пространството, през което преминава, дължината на вълната и’ се увеличава, честотата и енергията и’ намаляват. А пък пространството не се разтяга, а се разширява.

Имам чувството, че нарочно се правиш на гламав и неразбрал, защото иначе ще излезе, че равнището на интелигентност е под това на малко дете!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Станиславчо, пренебрегнал съм те (ignore user), защото не мога да ти слушам глупостите.
Не се хаби да отговаряш на постингите ми.

Що не попиташ Скенер и Гравити, дали са глупости? Нали не се съмняваш, че ако бяха глупости - вече щяха да са ме подпукали, че и ти с радост щеше да се включиш… 🤣

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, gmladenov said:

Добре де, ако си ги чел тези учебници, защо просто не обясниш какво е разширение на пространството?

Казах го, но ти явно не го разбра!

Добре де, ако искаш да дискутираш нещо защо просто не се запознаеш с понятията!?

Преди 2 часа, gmladenov said:

Като те слушам явно и ти не си ги чел.

Не знам как го преценяваш това, но то няма отнашение. Аз не съм този който "оборва" космологията без дори да знае за сакво приказва!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...