Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Администратор
Публикувано

0618_china_science_970-630x420.jpg

Китай значително увеличи студентите си за последните три десетилетия. През 1982 г. по-малко от 1% от младите китайци са посещавали университет, докато през 2010 г. броят им рязко се е качил до 20% от всички млади жители на страната.
Броят на китайските студенти, които завършват научни и инженерни специалности също расте. Също така стават и все повече тези студенти, които избират да учат в по-престижни висши учебни заведения в Америка. Китай е изпратил над 43 000 студента в САЩ за последните тридесет години.
Страшно нарастват и публикациите в различни научни списания от китайски учени. В момента има над 8000 академични издания, които около 5000 са точни науки. Много са и публикациите в чуждестранни издания, като те също се увеличават всяка година.

Цялата:

http://nauka.bg/a/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%89%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%BF%D0%B5%D1%80-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0

  • Глобален Модератор
Публикувано

Свободата има огромно значение не само за творците, аз мисля, че за всеки човек свободата е изключителна необходимост. Всяко ограничение, което се слага, моментално спъва процеса, кара те да търсиш начини да излъжеш този, който ти пречи. Понякога това може да има и положителен ефект - да измислиш начин, по който да направиш нещо, така че, да не се забележи. Или пък да носи скрито послание. Но принципно, липсата на свобода е ужасно нещо. Аз често разговарям с хора, които дават за пример Китай като най-голямата бъдеща икономическа сила. И аз им казвам, че не ми се вярва, най-малкото за това, че няма свобода. Те може да имат огромни човешки ресурси, от 10 000 души един ще е талантлив, да кажем.

Но когато нямаш свобода и полет на мисълта, не става. Стив Джобс няма да се роди там. Те могат да произвеждат, но не и да измислят. За да измисляш, трябва да имаш абсолютната свобода, да можеш да си позволиш да мислиш абсурдно. Липсата на свобода е враг на въображението, особено ако е практикувана години наред.

Не мога да бъда сигурен, по-скоро фантазирам по темата, работа е на социолози, антрополози. Това си е някаква моя теория. Преди година един корейски самолет катастрофира при чудесно време в Сан Франциско. Голям самолет, кацайки, не уцели пистата. Слава богу, само няколко човека загинаха, всички останали се спасиха. И се коментираше много защо се е случило. Оказа се напълно пилотска грешка. Не помня какво точно беше направил. Но един американски пилот, който е тренирал, обучавал пилотите на тази компания, се беше хванал за главата и каза, че там всичко правят по учебник. Ако се случи нещо извън обичайното, извън наученото, те не могат да реагират. Неконвенционалната реакция те не могат да я усвоят. Това го свързвам с "несвобода". И то започва още в училище, вкъщи.

http://www.interview.to/%D0%B1%D0%B3/%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B2/2015/march/%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80-%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2/

  • Потребител
Публикувано

Това цитираното като че ли е повече що се касае до изкуството, при научните изследвания е доста по-различно. Факт е, че и тоталитарните държави развиват изследователска дейност, при това не се справят никак зле.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Това цитираното като че ли е повече що се касае до изкуството, при научните изследвания е доста по-различно. Факт е, че и тоталитарните държави развиват изследователска дейност, при това не се справят никак зле.

Кои са тези държави? СССР не успя дори да създаде читав масов автомобил, да не говорим за продукт с голяма наситеност с електроника. Само във военната и космическата индустрия имаха успехи, но успехите в първата се дължат май по-скоро на успешни кражби на американски и немски технологии.

А за далекоизточняците - те иновативни открития не могат правят, защото роботът не може да открива. Той само повтаря или в най-добрия вариант усъвършенства.

  • Потребител
Публикувано

Оооо, не ми говорете за китайски студенти. В Германия университетите се наводниха с такива и вече преливат. Пълна скръб са китайците... От 100 най-много един научава немски език. Преписването и зубрачеството -- всестранно развити у всеки. Е, издръжливи са на 20-часов работен ден с пипета в ръка.

Китайците, родени в САЩ или Канада, са съвсем друга бира. При тях има наистина много, много добри учени. Но онези от КНР -- просто ги отпишете. Те имат съвсем друг мозъчен софтуер.

  • Потребител
Публикувано

Кои са тези държави? СССР не успя дори да създаде читав масов автомобил, да не говорим за продукт с голяма наситеност с електроника.

Масовото производство е отделно на ръка, тук се намесват икономически фактори, както и това, че много читави разработки не отиват в пазарната продукция, а наместо това се използват за военни цели ( СССР).

Само във военната и космическата индустрия имаха успехи, но успехите в първата се дължат май по-скоро на успешни кражби на американски и немски технологии.

Не напълно, имат и доста оригинални разработки, и кражби има, разбира се.

А за далекоизточняците - те иновативни открития не могат правят, защото роботът не може да открива. Той само повтаря или в най-добрия вариант усъвършенства.

Не е вярно, имат и кадърни специалисти, е, западни възпитаници, но ги има.

Оооо, не ми говорете за китайски студенти...

.....

А би ли споделил малко повече информация от първа ръка. Ще ми е интересно, като цяло в БГ масовото мнение е, че Китай са свръхсила, че са много дисциплинирани и работливи, за пример, едва ли не...

  • Глобален Модератор
Публикувано

А би ли споделил малко повече информация от първа ръка. Ще ми е интересно, като цяло в БГ масовото мнение е, че Китай са свръхсила, че са много дисциплинирани и работливи, за пример, едва ли не...

Това че са работяги и дисциплинирани не значи, че са в състояние да правят ключови и преобръщащи световните икономически тенденции открития. Американците затова си изнесоха електронната индустрия след Втората световна война първо в Япония, а след това в Южна Корея и Китай - заради дисциплинираната и стриктна работна ръка, необходима за такъв тип производство. Само че ноухауто се подава от Америка, където на пиедестал е издигнат индивидуализмът, а не колективизмът, както е при далекоизточняците. Което си има добри и лоши страни и при едните, и при другите.

  • Потребител
  • Глобален Модератор
Публикувано

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!