Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

От четири години Такаюки Уено живее със спомена за родителите си и за двете си деца, които са били отнесени от цунамито на 11 март 2011 година в североизточната част на Япония – човешка трагедия, която остана скрита зад радиоактивната мъгла около Фукушима.

„Последствията от ядрената авария бяха толкова силни, че бяхме като потопени в мрак“, казва 42-годишният мъж. Най-малкото му дете, което е родено след убилото над 18 хиляди души цунами, „ще започне да ходи на детска градина през април, ще започне да прави неща, които по-големият му брат не успя“, казва бащата, обзет от мисълта за изчезналия му син Котаро, който е бил едва на 3 години, когато вълната го е отнесла. „Не мога да спра да мисля колко кратък бе животът му“, казва той.

В 14:46 часа на 11 март 2011 година силен трус с магнитуд 9 по скалата на Рихтер разтърси Тихия океан и предизвика най-тежкото бедствие, което Япония е преживявала от войната насам. Към трагичната природна стихия се прибави и аварията в АЕЦ „Фукушима“ - стопяването на сърцевината на три от шестте реактора. „Още щом първата експлозия разтърси централата, всички побягнаха. Никой не се върна да ни помогне. Бях единственото живо същество в целия регион“, казва Уено, като обхваща с поглед Минамисома, на 20 километра северно от атомния комплекс.

„Имахме отчайваща нужда от помощ, имаше толкова много хора, с които не знаехме какво се случва. Но никой не дойде. Едва 40 дни по-късно, на 20 април, войниците пристигнаха“, казва Уено. „Мисля си за всички, които преди живееха в евакуираната зона на 20 километра около централата. Те сигурно са искали да намерят своите хора, но не са можели“, добавя той.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ако се разходиш из префектурата по нищо няма да познаеш, че преди 4 г. е преживяла земетресения, цунамита и радиация.

50% от разрушените шосета и магистрали са били отворени за експлоатация само месец след катаклизма!

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

"В тази радиация (10Sv/h)" човек издъжа минути. Повечето електронни същ се скапват, а този специално робот работи само 3 часа"


Шумовете в картината (точките дето прросветват) са от радиацията.


Многознайко, изтрий първото си видео, че е същото, пък няма звук бре..

  • Глобален Модератор
Публикува

При земетресение с библейски мащаби - 10 степен ... От 60 ядрени централи в Япония всички оцеляха без проблеми. Една се прецака, защото морето я заля. А я заля, защото просто не е била строена за земетресение от 10 степен и за съответно цунами.

Ядрената енергетика е повече от сигурна.

  • Глобален Модератор
Публикува

И скапалия се реактор беше американски ;)

btw как са пуснали робота в този изолиран сектор и там положението продължава ли да е същото. Въобще как се смята да се разреши проблема с радиацията там?

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Ядрената енергетика е повече от сигурна.

Може и така да излезе накрая. Ако въведем показател инциденти на произведена енергия (със сигурност го има или поне подобен, но нали няма кой да види ;) ) може да се окаже, че АЕЦ е по-добрата опция. Този и Чернобилския инцидент заедно обаче бъркат сметките.

Цената на произведена енергия обаче не я коментирам;

  • Глобален Модератор
Публикува

2 инцидента в цялата история досега. Няма какво да се коментира струва ми се. Тая параноя е подобна на онази за авиотранспорта, който незаслужено е смятан за небезопасен. Ако сравним броя и % на автокатарстрофите с авиокатастрофите обаче цифрите сами си говорят.

  • Потребител
Публикува

2 инцидента в цялата история досега. Няма какво да се коментира струва ми се. Тая параноя е подобна на онази за авиотранспорта, който незаслужено е смятан за небезопасен. Ако сравним броя и % на автокатарстрофите с авиокатастрофите обаче цифрите сами си говорят.

Значи за тая параноя с авиотранспорта допринасят и шоута като разследването на самолетни катастрофи по NG. Хората имат склонността да вярват на това, което са видели лично, или на анекдотични истории повече, отколкото на статистиката... Хеле пък, ако дадено събитие е мащабно и зрелищно, нищо, че може да е малко вероятно, веднага се превръща в събитие-еталон за всичко свързано... И с ядрената енергетика е същото.

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

И скапалия се реактор беше американски ;)

btw как са пуснали робота в този изолиран сектор и там положението продължава ли да е същото. Въобще как се смята да се разреши проблема с радиацията там?

Нали е робот, сонда ако щеш. Дистанционно се управлява, събира си данните и се жертва по някое време. Операторът и да е бил в района, със сигурност не е бил изложен на такива условия.

За справяне с радиацията.. Не са много начините. Може би бетонен бункер (саркофаг) като при Чернобил, пътя на водата не знам може ли да се спре. В Козлодуй са прокопани канали (студен - входящ и топъл - изходящ), които със сигурност могат да се преградят ако се наложи. А там как е...

Може също по някое време да се изнесат и депонират на подходящо място (хранилище) радиоактивните отпадъци - бетони, арматури, остатъци от машини и др. Е само с машини, без хора няма как.

Повърхностен пласт почва (това може да не помогне заради цунамито) също да се остави на такова място..

Насипни неща - пясък, почва и други дето могат да се разпрашат, могат да се "остъклят" - с полимеризиращи смоли (материали).

Да се остави така и след няколко десетки години животът пак ще възникне там - по приспособен. Радионукеидите ще са се разпаднали малко, така че на това не може да се разчита.

За сега май лесни начини няма

  • Глобален Модератор
Публикува

Хубаво хвалите японците, обаче публикувани ли са данни за това какви количества радиоактивна вода се е изляла и продължава да се излива в Тихия океан. Или за разлика от съветската цензура за Чернобил, тук е наложена "демократична цензура".

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Хвалим ли ги? Не мисля, къде видя?

И да има демократчина цензура, със сигурност е различна от съветската, ако някой смята, че съм пристрастен, да каже, но нека не го обръщаме на политика.

Има данни, трава обаче да се видят и съпоставят, не съм го правил, но темата е затова. Който желае да поства информация, да заповяда.

  • Администратор
Публикува

Ето карта на радиацията в Япония - http://jciv.iidj.net/map/

post-6-0-38422200-1429380280_thumb.jpg

Ето и за океана, но за достоверност не съм сигурен колко е вярно - http://deepseanews.com/2013/11/true-facts-about-ocean-radiation-and-the-fukushima-disaster/

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Dr. Kim Martini, University of Washington in Seattle:

WILL THE RADIATION REACHING THE WEST COAST BE DANGEROUS?

No it will not be dangerous. Even within 300 km of Fukushima, the additional radiation that was introduced by the Cesium-137 fallout is still well below the background radiation levels from naturally occurring radioisotopes. By the time those radioactive atoms make their way to the West Coast it will be even more diluted and therefore not dangerous at all.

It’s not even dangerous to swim off the coast of Fukushima.

Еми ето - това американците го твърдят. Не ние.

Редактирано от Warlord
  • Модератор Инженерни науки
Публикува (edited)

Аз не виждам какво ви учудва и защо да не е безопасно. Мащабите са големи, колко е океана до западния бряг и колко е една атомна електроцентрала. Локално е проблем. С рапространението става все по-голямо разреждане и съответно концентрацията на радионуклеидите пада.


Съответно и радиационният фон си пада под нормите. Завишаването до Сиатъл, Ванкувър може да не е осезаемо.


Аз казах фон и е така, но ето при нас как са точно показателите:

1. Радиологични показатели на вода, предназначена за питейно-битови цели; на натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели; на отпадъчни води, зауствани във водни обекти; на повърхностни и подземни води на нови и/или в експлоатация и/или употреба обекти/съоръжения/продукти чрез параметрите:

  • обща алфа - активност;
  • обща бета - активност;
  • естествен уран – чрез радиохимичен анализ;
  • радий-226 - чрез радиохимичен анализ.

Извън акредитация:

  • Обща индикативна доза;
  • Цезий-137 - чрез радиохимичен анализ;
  • Радон-222;
  • Стронций-90 - чрез радиохимичен анализ.

МЕТОДИ И АПАРАТУРА

Недеструктивен гама-спектрометричен анализ:
Прилага се за определяне на техногенни и естествени гама-емитери. Извършва се с компютърен многоканален анализатор ORTEC с HPGe- детектор, тип GEM-15190-P, производство на фирма EG&G ORTEC – САЩ.
1.Радиохимични анализи:
  • обща бета-активност – нискофонова радиометрична апаратура;
  • обща алфа-активност – нискофонова радиометрична апаратура;
  • съдържание на естествен уран – луминесцентен метод;
  • съдържание на радий-226;
  • съдържание на стронций-90 - нискофонова радиометрична апаратура;
  • съдържанието на цезий-137 - нискофонова радиометрична апаратура;
  • съдържание на радон-222 във води.

http://www.ncrrp.org/new/bg/Uslugi_i_aparatura-c333


Говоря за такива случаи, но тъй като изследванията за такива неща са пълни - биха се използвали и останалите методи, които не цитирах - всичко от линка, общо взето.

Редактирано от Joro-01
  • Модератор Инженерни науки
Публикува (edited)

Ето го роботът герой, който остана погребан след 5 часа работа в първи реактор на Фукушима, в опит да открие горивните пръти за които се предполага, че са пропаднали надолу.

hitachi-irid-fukushima-robot-14295454586irid-robot1-1429547694432.jpg


http://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/industrial-robots/robot-stranded-inside-fukushima-nuclear-reactor

Редактирано от Joro-01
  • Потребител
Публикува

Изгледайте този филм и тогава пак ще си говорим. Благодарение на това, че хората са се махнали природата в Чернобил се възстановява с бързи темпове. Оказа се, че най голямата еко катастрофа в света е нищо, по малко от 0, в сравнение с вредата която нанася човека. Може да ви се стори невероятно, но Чернобил в момента е най големия природен парк с най добре изградена екосистема в европа. Водата гъмжи от огромни риби, които никой не лови. Рибата се лови от хищни птици, чиято популация е в отлично здраве и максимална плътност. Има си зайци, елени, мечки, вълци... многобройни популации в отлично здраве.

  • Потребител
Публикува

Има цял канал в Ютюб на тази тема, ако имам време, мога да пусна някой и друг интересен клип от него тук в бъдеще...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!