Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Да изчакаме да се получат още генетични данни преди да се правят генерални изводи. Генетичните данни по-мъжка линия ще бъдат по-интересни, да видим от къде са дошли прабългарските конници и войни.


Т.е според теб народът е биологическа категория?

Не, но етносът има биологичен носител и това са хората, а те имат своя генетична история!!!!!

  • Мнения 784
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Публикува

Както върви темата, се радвам, че се отдалечихме от излишните биологически и генетически опити за изясняване на етническия произход на българите.

Може би е най-разумно да се спрем на тезата за миксоварварски произход някъде между ІІ и VІІ в. (лично аз клоня към началото на VІІ, но примерно Спандю би отишъл към ІІ). Вероятно първите групи българи, поданици на първите владетели, наричащи себе си "български", са били от различни варварски, степни езикови среди - иранска, тюркска, дори може би германска (добавете и угро-финска или даже славянска, ако сте в по-дръзко настроение). Вероятно антропологичният, биологическият тип е бил също смесен, но по-скоро е преобладавал европеоиден - както между хазари, авари и пр.

Имаме поредния степен народ със смесен произход, възникнал между други изменящи се степни народи. Имаме факта на ранното му тюркоезичие, на горе-долу "сарматската" му материална култура и на степната му принадлежност около седми век. И май това е.

  • Потребител
Публикува (edited)

И генетиката няма нищо общо с етноса. Т.е има според идна религия, наречена евгеника.

Айде Елемаг бъди така добър да ми обясниш по какъв начин гените определят етноса ти?

Редактирано от alvassareiro
  • Потребител
Публикува

Целият проблем идва от изнасилването на фактите.

Тюркоезичието на част от прабългарите има основание, но преекспонирането на въпроса дразни.

Има буквално измисляне на "религия на прабългарите" - тангризма, измислени топоними - напр. онгъла, измислени термини - аули, ханове и т.н. По същия начин дразнят и измислените иранизми.

Истината е, че нищо не знаем, но не искаме да си го признаем.

Южняк, да те питам - празни ли са според теб балканите на запад от Янтра и на юг от Стара планина?

  • Потребител
Публикува

И генетиката няма нищо общо с етноса. Т.е има според идна религия, наречена евгеника.

Айде Елемаг бъди така добър да ми обясниш по какъв начин гените определят етноса ти?

Естествено, тъй като Алвата не е наясно с нещата ще трябва да му се обясни за какво става въпрос, че да не се излага. За прабългарите нито е ясен езикът им, нито религията им. Погребалният им ритуал ги праща към сарматите. Това обаче не е достатъчно, защото по-интересно е какво е станало преди сарматите. Именно тук идва на помощ генетиката. Проблемът е че в България не се правят генетични изследвания като хората. То и кое ли се прави както трябва, че и това. Първо не се правят изследвания на древен костен материал, а на съвременно население. Второ правят се изследвания само на митохондриална ДНК, която не може да се използва като маркер за миграциите. И така резултатите, които се изнасят пратически не означават нищо. Та Алва, ДНК не определя етносът ти, но показва миграционния път на предците ти, най-общо разбира се. При липса на друга сериозна информация това би било от голямо значение.

  • Модератор Военно дело
Публикува

В случая е от решаващо. На мен лично ми писна от готини гети и лингвистични еквилибристики и стъкмистики.

  • Потребители
Публикува (edited)

@Южняк: аз не си падам по релативизма. Ако ще милиони научни мармоти с импакт фактор да наложат някакви излишно новаторски щуротии в западните университети (за които, струва ми се, с теб споделяме общо лошо мнение на базата на сериозни, старомодни, позитивистични, но не наивни нагласи), то методологията и класификацията на класическото езикознание, на класическата археология и на извороведския подход на Марк Блок пак ще имат повече обективен смисъл. Етносът все пак е първо културен, а не биологически факт. Впрочем, тукашните университети пък си имат други слабости. Изобщо, ние с теб в една кръчма ще родим по-качествени хипотези и проверими идеи от коя да е уважаема комисия, но това е административен, а не научен проблем.

Между другото, ние в България пак вървим срещу едни доста сериозни изследвания, базирани на класически методи. В момента (не левичарски, а съвсем смислено) е прието да се твърди, че цялостно Великото преселение не изменя особено много чисто демографските фактори в завладените територии в лимеса (да речем, у Ицхак Хен). Да не излезе, че само българите са изменили демографската картина за разлика от целия остатък от Европа? :) Впрочем, това и за мен е изненадващ обрат - преди няколко години смятах, че цяла Европа е буквално смляна от варвари, а нещата се оказват по-различни. Ако обаче българите трябва да бъдат изкарани по-многобройни в сравнителен план от франки, от готи или от сакси, вандали, алани и славяни, при това по-многобройни на фона на очевидно средиземноморския ни тип... е, това ще ми се види бая неубедително. Уви, улавям се, че клоня към един демографски автохтонизъм :) Но това се отнася вече за Балканите и то от VІІІ в. нататък. Инак да, рационално и оправдано е да се спрем именно на тезата за миксоварварски произход и тюркоезична принадлежност минимум на българския елит в VІІ в. И така дори ще имаме повече възможности (и основания) за сравнение на най-ранните българи с готи, хуни, гепиди, вандали, алани, хазари и авари. Инак ще ни се наложи да боравим с разбирането за българите в VІІ в. като някаква свръхизолирана група, което просто би било нелепо.



@Atom: това, което казваш, е вярно. Тюркоезичната принадлежност на българския елит в VІІ-ІХ в. за съжаление е довела до излишни измишльотини, "тангризъм" и други такива. Печална работа. Затова днес трудно стигаме до уравновесен поглед към темата.

Редактирано от glishev
  • Потребител
Публикува

Какво беше старото заглавие на темата?! Който го смени може да го възстанови, защото за някои хора тук "тюркоезични и/или" е просто научно неиздържано заглавие. Нищо не го подкрепя това тюркоезичие на прабългарите! Три титли, календарни термини, военен инвентар и няколко алтаизма в старобългарския език. Това е всичко и не е достатъчно ако ще и да ни се натрапват всякакви мнения че някъде по света имало някакви високонаучни методологии на изследване които трябвало да спазваме. Доколкото тук вече отдавна няма привърженици на тюркската хипотеза с изключение на един-двама е редно Глишев като привърженик на тази хипотеза за тюркския елит да напишеш една научно издържана статия по темата за тюркоезичието, която да бъде публикувана в списанието. Но не статия в която изказваш лично мнение, а статия в която се прави анализ на фактите и на аргументите на другите автори - старите тюрколози и новите историци, генетици, археолози. Трябва да се съобрази и позицията на Р.Рашев, който май въведе идеята за тюркоезичния елит. Той предполага, че още във времената на Аспарух българите са били славяноезични. Разбира се той приема че българите са били ославянчени иранци, но въпросът е друг. По няколко служебни думи няма как да се определи езикът нито на народа нито на елита! Езикът на съвременният български елит е български/славянски, въпреки това че в него има много елитарни думи като президент, генерал, танк, януари, февруари, премиер, барета, лимузина, калашник, телевизор... Докато не се намери текст с битовия език на прабългарите хипотезата за тюркоезичието им остава недоказана и остава просто като една от многото хипотези, а не главна.

Тюркоезичието във Волжка България и желанието на чувашите да станат прабългари не е аргумент в полза на хипотезата. Именно за Волжка България може да се каже че е била варварски микс, където всеки съставен народ си е имал собствен град. При нас всичко е централизирано и няма столици на печенеги, кумани, склави и други подобни в пределите на ПБЦ.

  • Потребители
Публикува

Еми така ще е, когато модераторите не си вършат работата, вместо за се заключат политическите теми, те се мъчат да редактират заглавия на научните теми по свое усмотрение. На някои хора не трябва да им се падават правомощия. Най-интересната научна тема в момента във форума, в която се обсъждат нови научни данни се компрометира от хора от модераторския екип.


И генетиката няма нищо общо с етноса. Т.е има според идна религия, наречена евгеника.
Айде Елемаг бъди така добър да ми обясниш по какъв начин гените определят етноса ти?

Безсмислно е да ме караш да обяснавям неща, които не съм казвал. Написал съм генетична история и съм сложил удивителни, ограмоти се малко по въпроса, защо се изследва генетичната история и ще разбереш.

  • Потребител
Публикува

Докато не се намери текст с битовия език на прабългарите

Този на Мадарския конник не става ли?

  • Потребител
Публикува (edited)

Р.Рашев, който май въведе идеята за тюркоезичния елит.

Р. Рашев греши както за тюркоезичния елит така и за ославянчването на аспаруховите българи. Това с тюркоезичния елит сме го дъвкали многократно. Не, точно прабългарския елит е ираноезичен и това много добре го доказва именната им традиция ! Колокото и да се напъват тюрколозите, каквито и лингвистични пируети да правят, не могат да намерят тюркски аналози от съответното време на прабългарските владетелски имена, които пък имат точни аналози сред сарматаското население на черноморските степи (Боспорското царство) и дори при Сасанидите. Ако прабългарският елит беше тюркски все щеше да изскочи някой Шеби хан, Кат Илхан, Тонюкук, Юн Йолъг, Табак хан, Ирбис шегуй, Бумън, Юкук шад, Жангар Кимин хан, Бури шад, Шибир хан. Е да, ама не, сред елита на българите имаме Аспарух, Карадам, Кубер, Вунд, Крум.

Редактирано от tervel
  • Модератор Военно дело
Публикува

Че българите не са тюрки мисля е отдавна доказано. А на какъв език са говорили-не може да бъде доказано по никакъв начин.

  • Потребител
Публикува (edited)

Имаме много повече и по-убедителни и ясни данни за гръкоезичие на прабългарите, отколкото за тюркоезичие. Защо тогава никой не пробутва теория за гръцки произход? Защото не се връзва с извори, археология и всякаква логика. По абсолютно същия аналогичен начин стоят нещата и с тюрко-алтайщините.

Редактирано от Авитохол_165
  • Модератор Военно дело
Публикува (edited)

Темата не е от изключителна, а от радикална важност. Изнесеното от Южняка отговаря на някой неразрешими по друг начин въпроси в историята.

1 Българите НЕ СА тюрки

2 Българите НЕ СА алтайци

3 Прабългарите са били многобройни

4 Произхода на българите следва да се търси в Меотида, а не в Афганистан, Памир или средна азия.

Ще си позволя да я пинна като важна. Някой колега вече я закачил, бравос.

Забравих най важното

5 БЪЛГАРИТЕ НЕ СА ГОТИ, ГЕТИ, ТРАКИ.

Въз основа на горното, освен тюркската, и алтайската и автохтонната теория отива в небитието.

Редактирано от Frujin Assen
  • Потребители
Публикува

Както казах да не избързваме с изводите за прародина и пр.

По-важното е, че генетичните изследвания ще поставят под въпрос и смисъла на съществуване и научно обръщение на самия термин "прабългари" :)

  • Потребител
Публикува

Темата е интересна, но в случая съм абсолютно съгласен с Аlvassareiro. Въпросите за образуването на етноси, народи и нации нямат отношение с биологията. Да, подобни проучвания могат донякъде да осветлят спорни моменти, но до там.

  • Потребители
Публикува

Ще си позволя да копирам уикипедия

An ethnic group or ethnicity is a socially defined category of people who identify with each other based on common ancestral, social, cultural or national experience. Membership of an ethnic group tends to be defined by a shared cultural heritage, ancestry, origin myth, history, homeland, language and/or dialect, symbolic systems such as religion, mythology and ritual, cuisine, dressing style, physical appearance, etc.

Ethnic groups derived from the same historical founder population often continue to speak related languages and share a similar gene pool.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_group

  • Потребител
Публикува (edited)

Както върви темата, се радвам, че се отдалечихме от излишните биологически и генетически опити за изясняване на етническия произход на българите.

@Южняк: аз не си падам по релативизма. Ако ще милиони научни мармоти с импакт фактор да наложат някакви излишно новаторски щуротии в западните университети (за които, струва ми се, с теб споделяме общо лошо мнение на базата на сериозни, старомодни, позитивистични, но не наивни нагласи), то методологията и класификацията на класическото езикознание, на класическата археология и на извороведския подход на Марк Блок пак ще имат повече обективен смисъл. Етносът все пак е първо културен, а не биологически факт. Впрочем, тукашните университети пък си имат други слабости. Изобщо, ние с теб в една кръчма ще родим по-качествени хипотези и проверими идеи от коя да е уважаема комисия, но това е административен, а не научен проблем.

Тъй като сте емнали Глишев, както гледам, да взема и аз да покажа несъгласието си по определени въпроси. Тъй като това е научен(хаха!) форум, няма как да се съглася с горните му твърдения, биологичните и генетични изследвания все пак са важни, а импакт-факторът може да има сериозни недостатъци като наукометричен параметър, но по-добре от нищо. Плюс това науката не е догматична, застинала система, каквато е религията.

Редактирано от kall
  • Потребители
Публикува

Алва, добре е първо да четеш какво пише в темата и евентуално след това да пишеш. Не си мисли, че всеки пост е отговор на твой.

Иначе ако успееш да дадеш дефиниция за (пра)-български народ - браво.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!