Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Павел Георгиев има една интересна статия ""Тухленият" Преслав - реален или въображаем", в която се изказва хипотезата че Дворецът на Муртаг (т.нар. Аул на Омуртаг) е Малкия Преслав от хрониките. Аргументите са сведението на Никита Хионит за това че Преслав бил изграден от тухла, а също и сведенията че Малкия Преслав бил някъде след Големия и преди Плиска. На картите на ал-Идриси по течението на реката от Преслав към Варна имало още един Преслав (Барасклафа), като единия Преслав бил на левия бряг на реката, а другият на десния. Според археологическите разкопки цитаделата на Двореца на Муртаг била изградена изцяло от тухли. При това Преслав бил наричан Мегаполис, като това навеждало на мисълта, че под Преслав някои автори са приемали всички крепости, църкви, манастири и други обекти в околността между Големия и Малкия Преслав.

Хипотезата звучи логично и може би вече трябва на наричаме Двореца на Муртаг с името Малък Преслав.

  • Потребители
Публикува

Не виждам причина да измести сегашния фаворит за Преславец - Пъкуйул луи Соаре (Пъкуюл луй Соаре) или пък за Мълок Преслав крепостта при с. Малък Преславец (Силистренско) — ант. Нигриана, а впоследствие Кандидиана.

Пъкуйул луи Соаре сочена в картите от 1450г. като Пекуй и Пакуй може да е Певки, т.е. островът сочен за резиденция на Аспарух в Арменската география.

  • Потребител
Публикува

А какво правим с картите на ал-Идриси? Не съм ги виждал, но ако там има два Праслава на Тича, то хипотезата на П.Георгиев звучи логично. Дали има доказателства че именно при с.Малък Преславец е бил Малкия Преслав. Напрактика това че Малкия Преслав е споменаван на Дунав не означава че се е намирал до реката. Никополис ад Иструм също носи името на реката, но се намира сигурно на 70 км от Дунав.

  • Глобален Модератор
Публикува

Би ли публикувал статията?Павел Георгиев например смята че Преслав също е носил името "Българ" или "Булгар".

  • Потребител
Публикува (edited)

Сега точно не мога да я кача, но е от сборника ПРЕСЛАВ 7, изд."Фабер", Велико Търново, 2013 - ""Тухленият" Преслав - реален или въображаем?" П.Георгиев

П.Георгиев има някои странни и радикални хипотези, примерно че Плиска не била първата столица, а първата била някъде при Девня или Варна. Но въпреки това идеята за Двореца на Муртаг, Малкия Преслав и Мегаполиса Голям+Малък Преслав звучи логично.

Редактирано от makebulgar
  • Потребители
Публикува

При строежа на Плиска са били използвани доста тухли и тъй като тези от античните руини са били недостатъчни за мащабното строителство, то са правени допълнително български. Тъй че едната опция е Хониат да бърка съседните Плиска и Преслав.

По-скоро обаче Преслав също е имал доста тухлени сгради. Но докато Плиска губи значение и доста от материала си остава под земята, то Преслав и значим център и по време на ВБЦ, което ще рече, че руините са били използвани като кариера за строителен материал. Всъщност там и квадрите доста са били вадени. Сега в Преслав "реставрираната част" си е с квадри, но ако сварите нещо, което е съвсем скоро разкопано и още не е "реставрирано" и "експонирано подходящо", ще се види, че има тухлени зидове.

  • Глобален Модератор
Публикува

Аргументите на Георгиев не са лоши.Всички се ловят за думите на княз Светослав и търсят този малък Преслав или Преславец на Дунава.Но там такъв голям търговски център /различен от Дръстър/ просто няма.Пъкюул Луи Соаре вероятно също е владетелска резиденция но пък трудно се вписва в описанието на Светолсав за търговски център засенчващ Киев.Дори през 10 век.Нищо чудно Светослав да е имал предвид именно Дръстър който неправилно да е бил предаден като Малък Преславец.Вса пак когато е пълновластен господар на положението избира да отседна точно в Дръстър.Никакъв митичен Малък Преславец на Дунава.

  • Потребители
Публикува

Думите на Светослав най-вероятно се отнасят до Велики Преслав. Момъкът е дошъл от един доста скромен по онова време на визия Киев и се е озовал в ситуацията описана от Йоан Екзарх за бедняка видял столицата и княза.

Силистра си е посочена отделно, тъй че няма как да е тя. Днешното село Малък Преславец е близо до Силистра.

  • Потребител
Публикува

Думите на Светослав най-вероятно се отнасят до Велики Преслав. Момъкът е дошъл от един доста скромен по онова време на визия Киев и се е озовал в ситуацията описана от Йоан Екзарх за бедняка видял столицата и княза.

Силистра си е посочена отделно, тъй че няма как да е тя. Днешното село Малък Преславец е близо до Силистра.

Селото преди 80 г. се е казвало Кадъкьой. Едва ли има нещо общо с Преслав.

  • Потребители
Публикува

Нямах предвид името на селото, а това, което е в м. "Градището". Тъй като се предполага, че това е бил Мали Преслав, то затова е преименувано така. Сиреч топонимът не е причината да се счита за Мали Преслав, а точно обратното.

  • Глобален Модератор
Публикува

Това "Градище" е прекалено малко селище за да бъде впечатлителния Маълк Преслав.

  • Потребители
Публикува

Не трябва да се забравя, че Светослав е завоевател в България и за него крепост като Мали Преслав е по-безопасна. Ако пребивава в по-голям град като Велики Преслав или Силистра, то местните жители лесно може да му спретнат някой пуч. Ако сте обърнали внимание когато Светослав се укрепява в Дръстър срещу Цимисхий, каква е първата му работа - да окове доста българи. Самият Преслав преди да стане столица е от ханските аули. Те са имали функции подобно на кралските замъци - Лувъра, Бастилията, Карлщайн ... Основната идея е владетелят да се укрие там от народната любов - сиреч укрепление с по-малко народ и повече място за войска. При тях идеята е врадетеля да се укрие и брани без вътре да има много излишни хора докато дойдат верните му части и разгонят обсадителите. На Светослав хората са пръснати по разни кампании, което ще рече, че едно по-малко укрепление дава на руския гарнизон пазещ корабите по-голяма сигурност. Вероятно е имало гарнизони в Преслав и Силистра, но там е имало доста местни, които е можело да създадат сериозни проблеми.

А Градището си е близо до реката и руските лодки, но и доста безопасни за руския гарнизон, който ги пази, докато останалата армия е на поход примерно на юг от Балкана. Тъй че това, че е малък в случая не е недостатък, а е предимството, заради което изборът се е паднал на него. Когато вече е била събрана цялата армия, то тогава вече е било възможно да се използва Силистра, разбира се след като са взети мерки срещу българите, за да няма проблеми отвътре.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!