Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Великолепно!!!! Имаме най-сетне и превод от оригинала на български!

Какъв акт само.... преди 950 години се сещат да ограничат правата на изпълнение върху недвижими имоти, докато длъжникът има движими вещи да плати, както и да облегчават разумно лихвите... Докато днес законът у нас е такъв, че и единствените жилища могат да идат за продан при дълг... uote

по съвета на нашите преподобни отци: Стивън, архиепископ на Кентърбъри, примас на цяла Англия и кардинал на светата римска Църква, Хенри, архиепископ на Дъблин, на епископите: Уилям Лондонски, Питър Уинчестърски, Джослин Батски и Гластънбърийски, Хю Линкълнски, Уолтър Уорчестърски, Уилям Ковънтрийски, Бенедикт Рочестърски; на магистър Пандулф, иподякон и приближен на светейшия папаiv; на брат Аймерик, магистър на рицарите на Храма в Англия; на благородните мъже: Уилям Маршъл, граф Пембрук, Уилям, граф Солзбъри, Уилям, граф Уорън, Уилям, граф Аръндел; на Алън от Голуей, конетабъл на Шотландия, Уорън Фицджерълд, Питър Фицхърбърт, Хю Невил, Матю Фицхърбърт, Томас Басет, Алън Басет, Филип от Обини, Робърт от Ропсли, Джон Маршъл, Джон Фицхю и други верни люде.

и ето ви ги хората, донесли идеята за здрав разум, умереност, баланс на личните и държавни права и разумен приоритет на личността и законните й права. .... Колко разум има в това, не е истина..

  • Потребители
Публикува

Колко разум, наистина. Докато четях простичкия латински текст, пълен с варварски германизми, си дадох сметка, че трийсетина влиятелни мъже, живеещи сред хаос, се опитват да създадат ред, какъвто не е имало. Не римски, не имперски, не Христов, а обикновен, човешки ред на собственици, бащи и съпрузи. И че се опитват да превъзпитат един жесток мъж, който по стечение на обстоятелствата е техен крал. Божественото право тук се превръща в човешко. Аристотел би могъл да се гордее с архиепископ Стивън Лангтън и да му стисне ръката като свободен човек на свободен човек. Вижте само за колко много неща е помислено в този текст - та на места дори за правата на краля.

  • Глобален Модератор
Публикува

Абсолютно! И не да свалят краля, а да въведат баланс! Представяте ли си разговорът им? Колко власт имащи оттогава и преди това, са успявали да чуят такива думи, да не говорим колко са хората, които могат наистина да ги изрекат!

  • Модератор антропология
Публикува

Браво, Глишев - за текста и за коментара ти. Какво начало на раждането на новия свят, наистина, тия свободолюбиви и умерени глави. Не мога дори да си представя бюрокрацията и деспотизма, в които щеше да живее съвременния свят без тях или поне без такива като тях.

  • Потребител
Публикува

Поздравления на Глишев за превода!

Възникнала като мирен договор между крал Джон и разбунтувалите се барони, Magna Carta по същество се явява първата писана конституция в Европа. Въпреки краткотрайното ѝ действие - само три месеца, тя има дълготрайно и решително въздействие върху развитието на правната система на Англия/Великобритания. Заедно с краткотрайното управление на Симон де Монфор, тя дава основата на конституционната монархия. Magna Carta служи и като модел за исканията на американските колонисти към крал Джордж III, а също и при съставянето на техния Bill of Rights.

  • Потребители
Публикува (edited)

Точно така си е - и е много любопитно, че Бащите на американската нация наричат легендарния англосаксонски вожд Хенгист основоположник на свободите си. Американските държавници в голяма степен остават наследници на Англия, както показва и съдебната им система днес.

Впрочем, самата Харта (както и Domesday Book преди нея) донякъде стъпват на старата англосаксонска административна традиция - и на старото англосаксонско обичайно право, разбира се. Тъй че американците имат основания да изтъкват англосаксонската си приемственост. И не само това - от гледна точка на медиевистиката има приемственост в институциите на саксонска и нормандска Англия. Тоест, завоеванието от 1066 не е чак такъв вододел. Дали това има нещо общо с викингското влияние, споделяно от двете страни на Ламанша след 911 г. - ето това е любопитен въпрос.

Голям куриоз е фактът, че между 1066 и 1215 г. кралете на Англия се радват на изключително голяма власт в самата завоювана страна (крал Стивън е изключение). Те упражняват почти нещо като подранил абсолютизъм - именно в Англия, но не и в континенталните си владения. Иронията е, че това става по силата на завоеванието в един период, в който например съседната френска монархия (а и монархиите в цяла феодална Европа) е в най-ниската точка от влиянието си. Битката при Бувин проправя пътя към засилването на френската монархия и към издаването на Великата харта - точно от момента, в който Филип ІІ Френски става "Филип Август", крал Джон пък става "Джон Безземни"; френските барони започват да губят своите "стари свободи", а английските перове налагат "двадесет и пет крале" над Короната. Любопитен динамизъм между Англия и Франция :)

И е интересно, че всъщност Великата харта (отхвърляна, препотвърждавана и изменяна) е най-старият все още формално действащ законодателен текст в Европа. Всичко това си заслужава обстоен коментар, който ще се радвам да напиша, стига да знам докога трябва да съм готов с него за следващия брой на списанието. Разбира се, държа там да излезе и целият текст на Хартата.

Отделен детайл е изобилието на германизми - англосаксонски термини в латинския текст на Хартата.

Редактирано от glishev
  • Глобален Модератор
Публикува

Заебележително бай Маноле! Кратко но крайно исторически прониконвено, тъй да се каже...

Удивителното на Хартата е освен гореказаното и съвсем наистина естественото! тройно някак си съчетание:

Народните права са всъщност общи права на частните лица - общи в смисъл еднакви за всички, но преди всичко ЛИЧНИ на всекиго;

Държавните права са тези на краля (нормално в една средновековна монархия);

Авторите на хартата по естествен, бих казал англосаксонски разум, търсят още тогава да хармонизиран обществото чрез баланс между тези две права, а не чрез някаква революционност.

Този баланс води до това, което Англия става занапред.

Други биха махнали краля и биха създали "Съвет на 25-тте" и т.н., или биха го оставили съвсем без никаква власт.

От това щеше да произлезе какафония и след това, по обща народна воля на бактисалия от нея народ - на нов абсолютизъм....

  • Потребители
Публикува

Те в един момент нали махат краля... и след по-малко от двайсет години го връщат.

  • Глобален Модератор
Публикува

Това по-късно, а и тези са много по-големи радикали и като се сдобиват с лорд - протектор, диктатор и гадина, се сещат, че са сгафили....

  • Потребители
Публикува

Интересното е, че точно един законен крал с вече подрязани крила се явява най-добрата спирачка пред тиранията.

  • Потребители
Публикува

Мерси, Вълк, открих и магазинче за английски бири, така че бих го посетил :)

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители
Публикува

https://www.facebook.com/events/1167713126576972/?action_history=[{"surface"%3A"permalink"%2C"mechanism"%3A"surface"%2C"extra_data"%3A[]}] 

A Prof. David Carpenter Lecture on Magna Carta / Лекция на проф. Дейвид Карпентър за Магна Харта 

 

По случай навършването на 800 години от подпечатването на Магна Харта – първият документ, установяващ принципа, че никой не е над закона – британското посолство, Институт „Отворено общество – София” и Фондация „Америка за България” имат удоволствието да ви поканят на лекция на проф. Дейвид Карпентър относно завета на Магна Харта. Събитието ще се проведе на 23 октомври 2015 г., петък, от 15:00 до 17:30 ч., в зала 272 на Софийски университет „Св. Климент Охридски”. 

Проф. Дейвид Карпентър е експерт по средновековна история в Кингс Колидж Лондон и изследовател на историята на Англия от XIII-ти век. Като водещ експерт по историята на Магна Харта, тази година той публикува и обстоен коментар върху документа. 

Лекцията ще бъде последвана от дискусия на тема „Историческото значение на Магна Харта", а в рамките на събитието ще бъдат обявени и победителите от състезанието за студентски реферати и научни статии на същата тема, организирано от Институт „Отворено общество – София“. 

По време на събитието ще е осигурен превод от английски език. Ще се радваме да ви видим!

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!