Отиди на
Форум "Наука"

Кой е хвърлял „камъни и дърьве” на Шипка?


Recommended Posts

  • Мнения 70
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Чудесно проучване!

Може да се обобщи - в отделни моменти и в отделни ситуации защитниците са отбивали атаките с камъни и др. подръчни средства. Говори се, че побеснелият Димитър Петков например хвърлил по турците ... откъсната си ръка..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отново исторически анализ на произведение на изкуството - в случая поемата на Вазов за опълченците е обвинена, че не е исторически достоверна спрямо ролята на руснаците.

А какъв анализ за историческата достоверност може да се направи за другото стихотворение на Вазов, в което той пише как един казак гони хиляди злодеи, цели турски легиони :)


Здраствуйте, братушки!

– Мамо, мамо, я ги виж!

– Що е? – Идат, погледни ги.

С пушки, с саби... – Що стоиш?

Скоро, чедо, поздрави ги!

Тях ги бог прати насам,

да помагат, чедо, нам. –

И детето дава крушки

на солдатите без страх

и крещи на тях:

здравствуйте, братушки!

Генералът кат орел

ескадроните повежда,

а орачът се запрел

и омаян ги изглежда:

чини му се, че е сън...

Изведнъж с туптенье, с звън

приближават кат вихрушки.

Той си шапката свали

и ги поздрави:

здравствуйте, братушки!

Шипка! Шипка! Гръм се чуй.

Гурко мина планините!

Радост, чудо беше туй!

И на Тракия момите

срещат храбрите борци

и покриват със венци

техни глави, коне, пушки...

И кат стискат им ръце,

викат от сърце:

здравствуйте, братушки!

Как са горди тез момци!

Един казак варди, гони

хиляди злодей, крадци –

цели турски легиони.

И народа с лик засмен,

като гледа вече в плен

тия полкове хайдушки,

на казаците добри

тъй благодари:

здравствуйте, братушки!

Русе, 1878

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На преден план са изведени българите и днес това се използва за политически цели. Аз все пак не критикувам толкова Вазов, колкото неговите тълкуватели. Оня ден беше изречено това:

„Шипченската епопея е венецът на вековните надежди и усилия на българския народ. Пътят до нея надграждаха поколения възрожденски революционери и просветители. Шипка беше възможна, защото преди нея шепа мечтатели подпалиха Априлското въстание, защото Ботев и Левски извървяха своята голгота, защото Паисий написа своята „История…“. Най-сетне, стана възможна, защото българите дораснаха да бъдат ковачи на собствената си съдба.”

Пред тези възвишени слова, одата на Вазов за опълченците, направо бледнее. Народен поет и писател, пък изобщо не се е сетил да спомене Паисий, Ботев, Левски…

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вижте какво, нещата са малко или много ясни. Да, политически може би в момента руската роля на Шипка се премълчава. Което с нищо не омаловажава следните моменти:

- опълчението е там и се сражава страховито; така представителите на двата народа там си дават пример и кураж един на друг;

- там летят камъни и дървета, и даже ръката на Димитър Петков; - естествено, че това ще е на отделни места и в ситуации - няма как да се отблъсне атака дори и там без оръжие;

- битката е много страшна и интензивна - малко хора знаят, че единият от двамата боеви генерали (оставяме настрана ген.Кренке, на чиито инженерни дейности и части се дължи до голяма степен победата) - Столетов и Дерожински, вторият бива убит.

- битката е ключова за войната.

- в нея с летящ старт се ражда българската армия, след 400 години отсъствие, което, да ви кажа, си е голямо постижение.

Това е то....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А това с хвърлянето на телата отразено ли е в някой извор?

П.П. Ръката на Димитър Петков е отрязана в лазарета след битката.Раната му е била огнестрелна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, значи легенда. Като се сетя, имаше възстановка, правена с личното му участие и снимана 10-тина години по-късно, на която той лежи до едно дърво и двама май точно това правят.

Ми да проверим в кой извор какво пише и откъде се ражда този мотив с дърветата и камъните. Кой ли ще да го е измислил?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като се има предвид какъв е наклона на бойното поле, простреляното тяло на всеки изправен руснак или опълченец само си е политало надолу.

А подвига на Д.Петков разбира се не е в това, че си е мятал крайниците по турците :) а че въпреки раните си продължава боя (освен че лявата му китка е раздробена е прострелян и в крака) и е единствения доброволец от частта, който след изчерпването на патроните им излиза под дъжда от куршуми за да донесе нови.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам защо някои тук непрекъснато го избиват на политика. Ами няма как да се пише и говори за Руско-турската война и да не се споменат руснаците. Аз съм писал и ще продължавам да пиша за нея, защото имам на разположение такива материали. Още повече, че напоследък има стремеж да се пренапишат страниците от българската история. Така че ако смятате да се заяждате на тема „ама той Гербов пише все за любимите му руснаци”, гответе се по-сериозно.

Критикувайте статията, ако считате, че в нея се изнасят неверни данни, недейте да подмятате, че била проруска. Има си хора, които пишат за времената, когато сме били съюзници на германците, знаем как завършиха тези периоди. С американците ни свързват единствено бомбардировките. Това са даденостите в по-новата ни история.

Темата за боевете на Шипка на 9, 10 и 11 август е голяма, не е за една статия. Българското опълчение е изпълнило своята роля. То е създадено да бъде нещо като милиция в освободените райони. Затова на опълченците са дали недотам качествените пушки „Шаспо”. Казват, че по време на боевете слабите ударници на пушките се чупели, а книжните им патрони се късали и задръствали. Вследствие на което мнозина от опълченците не можели да поддържат огън срещу противника и чакали само за удар с ножове. Затова и са хвърляни тези пушки - не само защото е нямало припаси, а защото и пушките са отказвали.

В последния момент са пратили опълченците да се сражават с турските войски. Оценката за тях е еднозначна и никой не я оспорва. А. Mlochowski de Belina, френски кореспондент, пише, че когато бил на Шипка на 4/16 октомври, генерал Радецки му казал: „Разказвайте главно за храбрите ми полкове и за доблестното българско опълчение, които след като не са имали повече боеприпаси, са отблъсквали с камъни атаката на турците.” (В „Репортажи за Освободителната война 1877-1878”. С, 1978, с. 196).

Българското опълчение е било част от руската армия, не е било самостоятелно формирование. Командирите му (с единични изключения в долните чинове) са били руснаци. Боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново са епизоди от голямата Руско-турска война. А като слуша човек какви ги приказват днешните управници, излиза че опълченците са освободили България.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съгласен с казаното. И най-вече съгласен да се избягват всякакви асоциации и коментари по историческите статии свързани със съвременната политика.

Който ще критикува - конкретно, в детайли, с аргументи, точка по точка!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Трезво погледнато, не може да се очаква 100% чиста историческа достоверност от художествена творба. Исторически пропуски и неточности могат да се намерят в целия цикъл на Вазов, който неслучайно носи заглавието "Епопея на забравените" (малка задачка за Гербов да ги открие и опише). Странното е, че никой няма да се нахвърли днес върху този творец, а преди няколко години една изкуствоведка беше помляна от критики за статия за една нищо и никаква картина.
По-лошото е, че както се преподава литература в българските училища, след урока за "Епопея на забравените" в главите на някои ученици остава впечатлението, че Паисий е роден в Хилендарския манастир, "в скромна килия, потънала в сън".
И най-опасното (както съм казвал и преди) е стратегията да се унищожават мозъчни клетки в главите на учениците чрез зазубряне и папагалско възпроизвеждане на предварително разработени теми.
Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

След пристигането на подкрепленията на Радецки, българкото опълчение е изтеглено и ген. Непокойчицки им изказва личната благодорност на императора и главнокомандващите, както и на всички войници от армията и на целия руски народ!!!

След като към опълчението е отправена такава благодарност от самите руснаци, не виждам защо да няма една една поема посветена само на тях, която да ги героизира както е направил Вазов.

Освен това опълчението може да е било под руско командване, но е било издържано от дарения на българите и техните огранизации.

Старанно защо винаги се намират хора, които от позицията на историческата истина ратуват за руснаците, но не съм чул някой да се застъпи от позицията на историческата истина за ролята на румънците например ;), които обстрелват дунавските позиции на турците при прехвърлянето на армията, а също така участват и с една значителна като бройка войскова част.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Айде, почна се троленето на тема русофили-фоби и пр. микроби. :)

И къде точно в темата подвигът на българските опълченци се омаловажава?

Гербов прави разбор доколко е достоверна една литературна творба, което според мен е малко безсмислено занимание, поради факта, че досега педантичен по историческите въпроси поет не се е пръкнал, но не това е идеята на "Епопеята на забравените".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Би трябвало и на финландците да изказваме благодарност, защото значителна бройка участват във войната като поданици на Руската империя ;) а също така забравяме и сърбите - и те започват война срещу Турция. Тъй че едно ръкоплес и за тех ;) нищо, че се включват чак когато вече изхода е ясен, един вид само за да претършуват труповете и окупират всичко чак до Драгоман и Радомир, добре че според последвалите договори ги разкарват от там.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

предложението за почит към 900-те финландци, сражавали се в състава на имперската армия се приема /то и японец даже сее бил из нашите земи/. Ама дай да не разводняваме темата, защото май това е целта на някои участници в темата. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за японеца: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%B9%D0%B3%D0%BE_%D0%AF%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B0

Така и така стана дума, поствам го помежду другото...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В донесение, изпратено на 23 август, Сюлейман паша описва подновените от него атаки в сряда и продължилия от сутринта до вечерта бой, както и причината за неуспеха поради 'дълбочината на издълбаните наоколо ровове и огромното количество камъни', които търкаляли срещу тях. А на 26 август съобщава, че никога не се е виждало такова жестоко и кърваво сражение.
(A. Le Faure, p. 410-411, 416)
Загуби в 6-дневната отбрана на Шипка:
* за бранителите - 3348 войници, 108 офицери, в т.ч. и двама генерали
* за потисниците - 6750 души, в т.ч. 223 офицери

Ето го и първият източник. :)

А да нанесеш загуби равни на 50% от твоите когато атакуваш, па и да убиеш двама генерали (вторият кой е? освен Дерожински?), това говори за страшна интензивност на атаките!

И то в такава местност, нагоре по склоновете - такова нещо като там се е случвало след това във втората Балканска война, при разгрома на Тимошката дивизия при Криволак.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Генерал Добромиров е тежко ранен. Критичните дни са следствие от промяна в направлението на главния удар. Противникът насочва вниманието си към десния фланг на шипченската позиция под командването на Шакир паша (член на турския съд по делото на Васил Левски). Расим паша поема централната атака, а колоната на Вейсел паша (потурчен немец) се насочва към левия руски фланг. По този начин Сюлейман паша атакува от три страни с 39 табора, чиито атаки се поддържат с 18 оръдия от съседните хребети.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен с казаното. И най-вече съгласен да се избягват всякакви асоциации и коментари по историческите статии свързани със съвременната политика.

Тон за песен е дал именно авторът не темата с включване и осмиване на извадка от реч на настоящия ни президент.

А статията не е проруска, тя си е все едно писана от руснак. В което няма нищо лошо, но нека не ни се пробутва за обективен исторически анализ от последна инстанция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижда се, че не си чел статията. В нея цитирам френски кореспондент, който по уникален начин описва битката, като само веднъж е написал „българско опълчение” . С текста под крокито, стават два пъти. И Дик де Лонле ли е руснак?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проф.Цветков: От Русия сме видели само зло. Българите са турци! Трети март не е национален празник, а дата за окупация от Русия. Да обичаш Русия е антибългарско!

http://pan.bg/view_article-62-25454-ProfCvetkov-Ot-Rusiq-sme-videli-samo-zlo-Bylgarite-sa-turci-Treti-mart-ne-e-nacionalen-praznik-a-data-za-okupaciq-ot-Rusiq-Da-obichash-Rusiq-e-antibylgarsko.html

Проф. Пламен Цветков: Любовта към Русия е сбърканият чип на българското Възраждане
В представите на „братушките” ние сме някакво подчинено формирование, не ни смятат за държава
Трагедията на българите е, че изучаваме собствената си история от русофилска, а това означава от антибългарска гледна точка
От Русия сме видели само зло, но не го разбираме, защото мозъците ни са промити, казва пред Faktor.bg известният историк, разбивач на митове

Ето, професор да ви го каже, теми като тази са опасна проруска пропаганда:-)

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

титлата проф. не те застрахова от олигофрения. Пък и грантовете капят сладко сладко. Както и да е - да не разводняваме темата с необосновани глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Лека Му пръст, на професор Пламен Цветков! Не му трошете кокалите, моля...не е човешко....

 

 

НО...НО....НО проф. Цветков не беше обективен и коректен в оценките си...Това мога да кажа за него и още други неща, но не е редно, защото беше учен човек, а към днешна дата е просто мъртив ....

Дори и най-големият русофоб не може да отрече, ако има частичка човещина у него, че благодарение на Руската империя еше създадена Третата Българска държава....това са факти...Тук Гербов е много прав...никой не може да изтрие от колективната народна памет ролят на Русия в Освобождението 1877-1878г.....

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!