Отиди на
Форум "Наука"

Разказите на австралийските аборигени за повишаването на морското равнище са запазени от 13 000 години


Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Според двама австралийски учени, обществото на аборигените пази спомени за крайбрежието на Австралия, датиращи от 11 000 – 5 300 г.пр.Хр.image_3272_1e-Aboriginal-Tribes.jpg?itok

 

Проф. Патрик Нън от Университета на Слънчевия бряг и д-р Ник Рейд от Университета от Нова Англия анализират аборигентски разкази от 21 места по крайбрежието на Австралия, като всяка история разказва за време, когато морското равнище е било много по-ниско, отколкото е сега.

„Сегашното морско равнище на Австралия е било достигнато преди 7 000 години и всякакви истории за повишаването му трябва да датират от много преди това.“

Източник: http://nauka.bg/a/%D1%

  • Глобален Модератор
Публикува

обаче разказите им направо могат да се ползват за достоверен исторически източник, особено и за срещите им с мегафауната на Австралия ;)

  • Глобален Модератор
Публикува
On 11/11/2015, 6:37:11, Aspandiat said:

На това му се вика проспано време от тези аборигени - 13 000 години все в каменната ера.

Има си обективни причини за това. На континента няма впрегатни животни, нито подходящи хранителни култури за отглеждане. Поради което и са обречени да си останат в ерата на ловците-събирачи, а такива общества няма как да произвеждат излишъци, с които да изхранват занаятчии и експериментатори ;)

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 2 часа, Last roman said:

да бяха опитомили дипротодонта, вместо да го избиват ;)

Епа евразийците да беха опитомили мамута вместо да го избиват ;) не стават ей така тия работи с щрак!

Интересно обаче дори и хипотетично да опитомиш едно гигантско скачащо кенгуру как точно ще го впрегнеш да дърпа рало или каруца, или може би ще го доиш?

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Лично за мен развитието на една култура се определя не от технологията и икономиката, а от духовността която тя носи. В това отношение австралийските аборигени са поне 5 нива над съвременната западна цивилизация. 

  • Глобален Модератор
Публикува

Е забележката, която породи дискусията засягаше каменната ера, т.е. подразбира се че се има предвид технологичното развитие. Духовните въпроси са друга бира.

  • Потребител
Публикува

Интересно е, че и някакви индиански племена в Орегон имат легенди за избухването на мегавулкана, на чието място днес се намира безотточното Кратерно езеро. А тези събития ca станали преди 7000-7500 години. 

  • Глобален Модератор
Публикува

За тоя вулкан не е толкова сигурно, по принцип вулканолозите и геолозите оперират с периоди от милиони години и +/- няколко хиляди ги водят за статистическа грешка ;)

  • Глобален Модератор
Публикува

Австралия заселена преди повече от 47 000 години

 

 01Australia.jpg

Хората са заселили Австралия много по-рано, отколкото смятаха учените. Според установилите се в науката представи древните племена са дошли на Зеления континент преди 47 000 години. Това е установено с помощта на метода за радиовъглеродно датиране на археологически находки. В хода на новите разкопки във варовиковите пещери на остров Бароу обаче учени от университите в Западна Австралия и Куинсланд откриха още по-древни артефакти. Разположеният на около 50 км от западното крайбрежие на Австралия остров Бароу в миналото е бил част от континента. / БГНЕС

  • Потребители
Публикува (edited)
On 11/13/2015, 10:25:50, Warlord said:

Епа евразийците да беха опитомили мамута вместо да го избиват ;) не стават ей така тия работи с щрак!

 

Мамутите в Евразия изчезват поради причини, за които се приема, че не са свързани с човека..

/Вижте множеството руски изследвания в тази насока. Доколкото има дискусия в научните среди - тя е за причините за изчезването на мамутите в Америка и ролята на хората там; За мен лично  е бош-лаф работа или или "чесане по пишката"  да смятам  че има няма 50-100 хиляди човека са избили 50-60 процента от мегафауната на Америките, при числености от десетки милиони  животни от дадения вид -десетки милиони според подръжнижите  на "свръх-лов"-ната хипотеза/

Та по въпроса за евразийците: Евразийците от мезолита опитомяват или одомошават част от социалните животни, а други, като бизоните от тундро-степите - избиват..

 

 

Редактирано от nik1
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
Преди 12 часа, Last roman said:

Австралия заселена преди повече от 47 000 години

До скоро се смяташе, че заселването е станало преди ок. 40 000 г., но е нормално границите да се дръпнат назад с нови открития. И добре са се сетили на о. Барлоу да търсят, защото първоначалните поселения по крайбрежията на тогавашния континент Сахул (Австралия+Тасмания+Нова Гвинея) днес лежат под водата в шелфа.

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 5 минъти, nik1 said:

Евразийците от мезолита опитомяват или одомошават част от социалните животни, а други, като бизоните - избиват..

Въпроса е, че в Австралия такива социални животни за опитомявания няма, затова обвиненията в изостаналост към аборигените в това отношение са некоректни.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!