Отиди на
Форум "Наука"

Позитивно и любопитно за България


Recommended Posts

  • Потребител
  • Над 70 000 традиционни български народни песни са събрани в Института за фолклор към Българската академия на науките.
  • На територията на България са открити над 15 000 тракийски гробници, като повечето от тях все още са неизследвани.
  • България е на второ място в Европа по брой на минерални извори, след Исландия.

 

Признатият през 927 г. ранг на патриаршия на Българската православна църква я превръща в първата автокефална църква след античните в Рим, Константинопол, Александрия, Антиохия и Йерусалим. Българската православна църква е най-старата народностна църква в Европа и на славянските народи.
Афтокефална означава самостоятелна. В днешно време съществуват 15 автокефални църкви. Според датата на съвременното им признаване от Вселенската патриаршия българската се подрежда на шесто място.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 63
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител


 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първите руски светци са Борис и Глеб от жената на княз Владимир записана в изворите като "болгариня", а и името на Борис е показателно. Един от хората направил най-много за руската църква пак е Българин и това митрополит Киприан Българин - Митрополит на Киев Москва и цяла Русия срая на 14 нач. на 15 в. Той прави промени в разпространения дотогава каноничен старобългарски език и създава т.нар. църковнославянски, пише закони, превежда религиозна литература, създава стил в иконопистта и не на последно място именно той има най-голяма заслуга да започне да се възприема Москва като център на руските земи. Има книга за него там всичко е описано подробно.
Руската православна патриаршия е създадена в 1589 година и за пръв патриарх е избран московския митрополит Йов и той не е българин по произход. Преди това църковна община с ранг на патриаршия по руските земи няма.

Рекорди в художествената гимнастика.

  • Мария Гигова (1969, 1971,1973) и Мария Петрова (1993,1994,1995) са в Книгата на Гинес като единствените трикратни световни шампионки в художествената гимнастика (многобой).
  • България има и най-много записани отборни световни титли в художествената гимнастика – 9,  както и най-много индивидуални световни титли в същата дисциплина – 10.
  • По общ брой медали до 2015 г. България е на трето място (419 медала) след Русия (1228) и Китай (472).
  • Има изглежда няколко рекорда вписани в книгата на Гинес, но за момента ми е известен само един: Бианка Панова е вписана в Книгата на рекордите на Гинес заради спечелените си 4 златни медала с максимални оценки 10, както и с петия си златен медал (многобой) от Световното първенство във Варна през 1987 година.

Световният рекорд по висок скок. Един от най-старите рекорди в леката атлетика е в скока на височина (жени). Постижението от 209 см през 1987 г. на Стефка Костадинова не е подобрено и до днес. Атлетката има 7 златни медала от световни първенства и европейски шампионати.

Интересно и че през дългата си история българите никога не са имали роби.

България е втора в света по ресурс на минерални води, след Исландия. Минералните извори на Сапарева баня дават най-горещите води в Европа, достигащи 103°. Общият годишен обем на експлоатационните запаси на минерални води в България е 109 млн. m³ (с дебит 5000 l/s), от които само половината се използва за различни, главно стопански цели. В страната има общо над 225 (600) находища на минерални извори.

 

До момента 289-та позиция от книгата "1000 причини да се гордеем, че сме българи": http://www.zarata.org/archives/category/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82 Автори са колективи, които са изпратили материали - от 43 исторически, 5 етнографски и 7 археологически музея, от Държавните архиви в страната, както и от няколко института при БАН.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
  • Според метеорологичната статистика района в село Хотово, община Сандански е районът с най-много слънчеви дни в годината в България. Това обуславя и поминъка на жителите на селото - лозарство с прочутата и виреещия само в този регион сорт широка мелнишка лоза.
  • В България живеят редки или изчезнали в Европа животни като белокоремен тюлен, голяма дропла, червена мравка, голям креслив орел, алпийски тритон, къдроглав пеликан, царски орел, пеперудата червен аполон и стотици други видове.
  • Според доклада “Околната среда на Европа - състояние и перспективи 2010” (SOER2010), ендемичните растения в България са 498 вида или 12,8% от видовото богатство на страната. Ледниковата епоха по нашите земи е била по-мека и поради това тук са се запазили растения, които са загинали в останалата част на Европа. В този смисъл тези ендемити са уникални и с това, че са реликти - видове, запазили се в нашите земи от преди повече от два милиона години.
  • Най-старият известен източник за употреба на @ е средновековния български превод на Манасиевата летопис от 1345 г. Символът замества първата буква в думата „Амин“.
  • Свети Климент Охридски е български средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Счита се за създател на кирилицата, от своя страна адаптирана от глаголицата, дело на Константин-Кирил Философ. Основател е на Охридската книжовна школа - първият славянски университет.
  • На 4 декември 1908 г. в София е открит първият киносалон в България, втори в Европа.
  • Първият изцяло електронен калкулатор на базата на електровакуумни елементи е Британският "комптометър" ANITA, създаден през 1961 г., следващият е италианският IME, трети са японските електронни калкулатори на Casio и Sharp, а четвърта в света е България с разработения през 1965 г. български електронен калкулатор с германиеви транзистори Елка-6521, включващ за първи път в света функцията "корен квадратен".
  • В латинските хроники етнонимът българи се среща за първи път като Vulgares (334 година). За първо официално свидетелство за българите с този етноним историческата наука приема споменаването на българите („Ziezi ex quo Vulgares“) в късноантичен латински сборник, достигнал до нас в няколко преписа, писани IV-V век.

Още чакам спамърите, които ми развалят темата за български митове, да положат усилия и в нещо градивно - ред в тази тема.

ПП: Не съм проверявал достоверността на фактите, които събирам в тази тема.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Много съм разочарован, че тази тема не се ползва. В темата за български митове се влагаше много енергия против изобличаването им, а две хубави приказки не можете да съберете за България.

Аз открих още неща, но току що осъзнах нещо покрай един мит. Първата въздушна бомбардировка не е българска, но е втората. При това българската се явява първата групова бомбардировка в света. По този начин не съм я срещал формулирана, а мисля, че е правилно така да се каже.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Я една шог бонба по тая тема :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

В пределите на България се намират едни от най-плодородните земи в света.

Преди 2 часа, nik1 said:

Населяваме най-качествените земи не само на Балканите, но и в света, и се намираме на място, в което климатът силно облагодетелства земеделието - най-качествените земи, които са и слабоподатливи на ерозия  са черноземите на Северна България и vertisoil (смолници) на Тракия и Софийското поле.

Първият веган изкачил Еверест е българинът Атанас Скатов, на 24 май 2014 г.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Единствения подводен параклис в Европа и в православния свят се намира край Приморско.
Храмът е в скална ниша на 8 метра под водата. Построен е от водолазите Теодор и Димитър, а отделните елементи са направени от скулптора Никола Диков.

Малко е семпличко, иначе идеята е хубава.

Видео:

http://www.dunavmost.bg/Bulgaria/Video/24250-edinstveniyat-paraklis-pod-voda-v-evropa-e-krai-primorsko

http://imedia.bnt.bg/predavanyia/denyat-zapochva/shte-spre-li-kupuvaneto-na-glasove-s-promeni-v-nk-06-08-2015?450651

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Първият признат от Византия български цар и първата имперска щерка омъжена за "варварин":

Цитирай

Още през 927 г. Петър, под влиянието на вуйчо си, предприема военни действия в Тракия срещу Византия и превзема крепостта Виза. Намеренията на царя са по-скоро да постигне добри позиции за мирни преговори. Голяма българска делегация, начело с Петър, е приета тържествено във византийската столица от императора Роман Лакапин. Подписва се договор, в който основни клаузи са: брачен съюз между Петър и принцеса Мария – внучката на императора и признаване царската титла на българския владетел. На 08 октомври 927 г. в църквата ”Света Богородица при Пиги” се извършва брачната церемония и Мария приема името Ирина – в чест на мира. За пръв път е нарушена византийската традиция да не се жени ромейска принцеса за ”варварски владетел”. Уреждат се границите в Тракия и размяната на пленници. Византия се задължава да плаща годишен данък и признава  патриаршеска титла на българския архиепископ. Преславският архиепископ Леонтий става първият български патриарх. Това е голямо признание за България.

http://istoria.bg/652/tsar-petar

Някой ще ми припомни ли византийците какво разбират под "варвари"?

--------------------------------------

Нещо в графа любопитно: Границите на България в наши дни не са постоянни, а плаващи, в преносния и буквалния смисъл. За международна граница определена от река се приема линията от средата на нейното течение. И когато реката се премести, това мести и държавните граници.
Пример, при който река "Катунска Бистрица", близо до района на ГКПП-Кулата, е преместила коритото си 300 метра навътре в българските земи:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=38823

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители

Най-студоустойчивият сорт (или един от най-студоустойчивите сортове) смокиня е български - хардинес зона 7а или 6 b; в науката е познат като "Мичуринска-10" ( дори и след най-тежката зима и  дървото плододава). 
Местен сорт е-среща се из почти цяла България (историята му не е ясна, но поради фактът, че се среща из почти цяла България, може да се заключи, че е на стотици години), също така - в Сърбия, и е разпространен дори в Румъния и Унгария ;
Попаднал е в САЩ като сорт от "Югославия" и там се отглежда в от някои любители дори в планинските региони, там сортът е познат (и се разпространява) като  "Florea"..

http://feigen.bueschken.com/index.php/feigensorten/4-michurinska-10

https://mountainfigs.net/varieties-2/florea/

Сортът изглежда като "чудо на природата" - плододава от август до почти началото на декември (при класическите средиземноморски смокини периодът на плододаване е по-кратък) узрелите плодове са сладки /но без аромати/, в тях не се усеща вкусът на фикусно мляко. Плодовете са с по-твърда  обвивка и по здрави, което ги предпазва от измръзвания болести, и насекоми и загниванне.. Сортът е ценен е заради плодовитостта си, и супериздръжливостта си ( преживява до  -25 градуса по Целзий, а дори и да измръзне, на следващата година се възстановява и плододава)

Смокинята,ако не знаете, е растение от рода на фикусите.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Не, че тръгвам да те опровергавам, но при положение, че се среща в България, Сърбия, Румъния и Унгария как заключи, че е български сорт?

Температурните граници на зоните са както следва:

Зона 1 студоустойчиви до под -45.6℃
Зона 2 студоустойчиви, -45.6℃ до -40.0℃
Зона 3 студоустойчиви, -40.0℃ до -34.5℃
Зона 4 студоустойчиви, -34.5℃ до -28.9℃
Зона 5 студоустойчиви, -28.9℃ до -23.3℃
Зона 6 студоустойчиви, -23.3℃ до -17.8℃
Зона 7 устойчиви само в Южна България и по Черноморието, -17.8℃ до -12.3℃
Зона 8 устойчиви само в най-топлите райони, -12.3℃ до -6.6℃
Зона 9 устойчиви само на слана и краткотраен мраз, -6.6℃ до -1.1℃
Зона 10 топлолюбиви, -1.1℃ до +4.4℃

BG_hardiness_zones.png.112c6d573c73e118343a44311115902b.png

С други думи всеки сорт смокиня от зона 5 и надолу е по-студоустойчив от посочения от теб, като например сортовете "Hardy Chicago", "Brown Turkey", "Celeste", "English fig", "King (Desert King)", ...

 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • 1965 г. Кока-кола за първи път е произведена в Пловдив, което прави България първата страна от бившия социалистически лагер, която произвежда продукта.

http://www.coca-colahellenic.bg/Aboutus/history/

  • С единственото изключение на Maxwell Montes, всички обекти и забележителности на повърхността на Венера носят имена на жени от историята или митологията. Едно от имената е българско, но кое е то, че забравих?
  • До 2006 г. на ледения континент Антарктида 265 обекта носят български наименования - известни исторически личности, градове, населени места и културни дейци.

https://dariknews.bg/novini/liubopitno/na-antarktida-265-obekta-nosqt-bylgarski-imena-95325

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ако може някой да каже истина ли са тези неща:

  1. България е била кралство?
    През 1203 г. Папа Инокентий III признава на Калоян кралска титла (rex) в контекста на унията, сключена между България и Папството. Съгласно тази уния, България временно влиза в състава на католическия свят. Макар ние да си превеждаме титлата като „цар“, рекс подчертано означава „крал“, тъй като царското (императорско) достойнство се полага единствено на германския Император на Свещената Римска империя. В последствие българите отхвърлят унията, а царската титла е призната от никейците през 1235 г.
     
  2. За целия свят само българският и руският владетел носят титлата цар (император), защото са я получили по пряка кръвна линия от източно римските императори.

 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, vorfax said:

Не, че тръгвам да те опровергавам, но при положение, че се среща в България, Сърбия, Румъния и Унгария как заключи, че е български сорт?

Температурните граници на зоните са както следва:

Зона 1 студоустойчиви до под -45.6℃
Зона 2 студоустойчиви, -45.6℃ до -40.0℃
Зона 3 студоустойчиви, -40.0℃ до -34.5℃
Зона 4 студоустойчиви, -34.5℃ до -28.9℃
Зона 5 студоустойчиви, -28.9℃ до -23.3℃
Зона 6 студоустойчиви, -23.3℃ до -17.8℃
Зона 7 устойчиви само в Южна България и по Черноморието, -17.8℃ до -12.3℃
Зона 8 устойчиви само в най-топлите райони, -12.3℃ до -6.6℃
Зона 9 устойчиви само на слана и краткотраен мраз, -6.6℃ до -1.1℃
Зона 10 топлолюбиви, -1.1℃ до +4.4℃

BG_hardiness_zones.png.112c6d573c73e118343a44311115902b.png

С други думи всеки сорт смокиня от зона 5 и надолу е по-студоустойчив от посочения от теб, като например сортовете "Hardy Chicago", "Brown Turkey", "Celeste", "English fig", "King (Desert King)", ...

 

Сортът е български, какво неясно има? Създаден е от български учени (историята на създаването не я знам, знам че се случва в 50-те години на 20 век), и е кръстен на името на град Мичурин (днешно Царево)

Разбирането, че в хардинес зона 5 растат смокини звучи фантастично...Как го измисли? (зона 5 обхваща и включва части от Полша, Прибалтика и Скандинавието)

Всъщност наистина смокините от тези сортове могат растат в зона 5,... но само със защита през зимата, в саксии и касетки (не в земята)..

 

Цитирай

 

Winter Care
If temperatures drop to 10 degrees or colder in your area, and you’re growing cold-hardy figs outdoors in the ground, you can protect them with a cylindrical cage of hardware cloth filled with straw for insulation (don’t cover it with plastic, which can overheat). 

Or you can trench the figs each fall and unearth them every spring. To trench plants, prune them back to about 6 feet in late fall and head back any spreading branches. Tie branches with rope or twine to make a tight cylinder. Dig a 2-foot-deep trench as long as the tree is tall, starting at the root ball of the tree. Place boards on the bottom and sides of the trench. Dig out soil from the roots opposite the trench until the tree is free enough for you to tip it into the trench. Wrap the tree in heavy plastic, bend it into the trench (this will take some effort), and fill around it with straw or dried leaves. Put a board over the tree and shovel soil over the board. Resurrect trees in spring after danger of hard frost is past. 

 

Never try to grow figs in the ground north of zone 6, and even there, plant the most cold-tolerant cultivars. Instead, grow your figs in containers and bring them indoors for winter. Keep them in an unheated garage, shed, or other protected area where temperatures don’t dip below 20 degrees. The figs will drop their leaves and go dormant, but you should still water them when the soil dries. Figs will stay green all winter in a greenhouse, and may even bear fruit in the warm, sunny greenhouse climate. Make sure you water them regularly, and watch the undersides of leaves for greenhouse pests like aphids. In either case, bring plants back outdoors when the weather warms and the last frost date is past.

 

 

http://www.rodalesorganiclife.com/node/14471

Цитирай

Fig leaves infamously cover the more private sections of statues across Europe, so it's rather ironic that fig trees need some covering up in cooler climates! Figs are hardy only in USDA Plant Hardiness Zones 7-11, so people in colder areas must protect them. Traditionally, gardeners have wrapped figs in layers of burlap and tarpaper. Another method is to dig a trench next to the tree and then loosen the tree's roots, tip it into the trench, and bury it. Both of these methods seem like a lot of work, especially when you can simply roll container-grown figs into the garage for the winter. Here's how to protect your fig tree over winter:

1. Figs grow best in 15-gallon containers filled with a 2-to-1 mix of soilless mix and compost that's been amended with a granular organic fertilizer. Make life easy and place the container on a rolling caddy. Plant a small, hardy variety, such as Alma, Celeste, or Brown Turkey.

2. Allow the tree to go dormant before you bring it in for the winter. Taper off watering the week before your first expected frost and expose the tree to a few light frosts. This encourages sap to move down the stems and leaves to drop.

3. Remove any remaining leaves and fruit and inspect the plant and potting soil for insects. Spray the plant with dormant oil to kill off any lingering pests or eggs, and move it to a dark, dry location that stays just above freezing, such as an unheated shed or garage. If your overwintering site is light, wrap the plant in dark fabric to prevent it from breaking dormancy early.

4. Keep the soil almost completely dry during the winter, because moist soil can rot the roots.

5. Move the plant back outside two weeks before your last frost. Place it in a warm, sheltered area (for example, against a brick wall), water it thoroughly, and apply a granulated organic fertilizer to the soil. If frost threatens, either roll the plant inside for the night or wrap it in a heavyweight row cover. The fig should begin to leaf out and grow actively within a few weeks.

Градусите са във Фаренхайт

-------------------

Аз няма да пиша повече в твоите теми, и да дискутирам нищо с теб..

Не съм обиден, просто си напълно невъзможен, както се казва, Залиташ в крайности и дори самия ти пропонираш абсурди и митове, в стремежа си  за да обориш някакво твърдение или мит..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, nik1 said:

Аз няма да пиша повече в твоите теми, и да дискутирам нищо с теб..

Не съм обиден, просто си напълно невъзможен, както се казва, Залиташ в крайности и дори самия ти пропонираш абсурди и митове, в стремежа си  за да обориш някакво твърдение или мит..

Ама защо се обиждаш? Попитах за да науча. Старая се в тази тема да поставям неща, които са достоверни и доказуеми, за да не се мърси. Не бе споменал, че сорта е създаден от български учени. Разбери ме, ужасно съм скептичен, когато някой Българин с голямо Б започне да вика "болгар, болгар". Направо настръхвам. Някога и аз вярвах на всичко написано от българи, а след проверка и две години по-късно не остана почти нищо.

Трябва и дебело да подчертая, че в този форум аз нямам почти никаква подкрепа в изобличаването на лъжи за българската история и култура. И в тази ниша аз съм сам и и да искам да изляза никой няма кой да ме отмени. Но пък направих тази тема за факти минали проверка. Събрах и още. Ще ги дам да се направи нещо интересно и по-важното - нещо ИСТИНСКО.

Но моля, когато някой влезе в тази тема да има старанието да приведе факти и източници, а не общи приказки, както ти беше направил. И след като ми се обиди, сам констатира, че по студоустойчивост фактите, които се постарах да приведа, не правят сорта, за който говори, нещо изключително и даже особено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хайде пак.. Пише го черно на бяло американските студеноустотиви сортове виреят в зона 7-10 (абе ти си готов на бялото да викаш черно)

Не е знам кое е нещо иили неособено ,аз бях написал  най-студоусточйвият или един от най-студоустойчивите (ами прав съм)

Ти си скептичен, аз какво да си помисля за твоята скептичност. Дали пък ти в скепсиса си не пишеш само неверни и тенденциозни неща, как да ти вярвам аз тогава?

Ей затова казвам че си невъзможен.. Не ти се обиждам, не си ме обидил, просто не виждам смисъл от такива по стил дискусии..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изброените от мен "Hardy Chicago", "Brown Turkey", "Celeste", "English fig", "King (Desert King)" са от зона 5. Може и да има повече, просто в тази тема търся неща, с които се различаваме в положителен аспект.

Ето сега чета за киселото мляко. Навсякъде пише, че имаме патент над него и бактерията (каквото и да значи това). Ама като зачетох, се оказа, че патента е на две фирми (!?), пък частни, пък държавата НЕ може да регистрира "българско кисело мляко"... Преди 5 години чета статии, още не съм приключил с темата, но даже до 2011 г., ако нямаме патент върху нещо, което чак наричаме българско...

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хайде пак ами вижте повече източници, (някои е написал мит с тази зона 5, митове пишат и градинарите и се е прехвърлило в разни писания)

Не се ли сещате може да пропонирате и повтаряте  най-големите митове - зона 5 обхваща части от Скандинавието бе хора, и Вилнюс е в зона 5..

 

Не знам от къде имате тези данни, сега аз трябва да разбивам митовете, добре така да бъде:

 

Ето данни за Чикагския як пич:6-10 (студосустойчивост като баба мичуринка, или малко по-добра)

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=364291&isprofile=0&amp%3B

 

Селестито: 7-10 (баба мичуринка я ступва)

http://www.justfruitsandexotics.com/JFE/product/celeste-fig/

 

Кафявото туркинче: 7-10 (баба мичуринка го ступва)

https://www.thetreecenter.com/brown-turkey-fig/

 

Кингът(кралят): USDA Zone: 7 (баба мичуринка го ступва и него)

https://onegreenworld.com/product/desert-king-2/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кацат американците на луната и хемен да забие знамито иди на среща Володя.

-А Ти как така?

-Имамси хас, ами как. Ние с лунохода отдавна сме ви изпреварили.... Н о и китайците са тука....

-как?

-Нали са повече от милиард. Човек на човек направиха пирамида и стигнаха.

Така си говорят когато минава покрай тях Бай Ганю с мотика на рамо да копае расъдите...И двамата остават втренчени.

-Кво се пулите! Не знаете ли, че ние сме на всеки километър....

Но сериозно. Като гледам тези статистики, купища данни и други не ми се вярвят и не за това че не съм ги фалшифицирал аз, ами защото ми лъха много на мухалът от годините на комунизмът, от времената на Татито. 

Но да кажем, че е така то тогава как се обяснява това, че сме от всички всевъзможни икономически и здравословни, образователни и други статистики под дупито на миньорската жаба/ има едит такъв лаф че под това няма по -долу/? Барабар с маджарите където също обичат да се хвалят, че колоко нобелови професори имат. Пропорционално най-много в светът. Но евреите взеха и в градината на будапещенската синагога сложиха снимките им защото 99% от тях са от еврейски произход, и с изключение на един Сендйорди Алберт/ фитамин Ц/ жители и работещи в щатите когато получават тези признания..... 

Така, че това е чудесно за читанките от основното училище но тук звучи малко фалшиво....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, vorfax said:

Източниците са лесни за проверка. Примерно така.

Форуми и дискусии, в които вероятно се тества/разпространява митът за 5-та на Чикаго, За останалите сортове няма и дума..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Форуми и дискусии, в които вероятно се тества/разпространява митът за 5-та на Чикаго, За останалите сортове няма и дума..

 

Е как да няма?

Brown Turkey zone 5

Celeste zone 5

English fig zone 5

King (Desert King) zone 5

Кога обходи по милион и половина върнати резултати за всяко?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Skubi said:

Като гледам тези статистики, купища данни и други не ми се вярвят и не за това че не съм ги фалшифицирал аз, ами защото ми лъха много на мухалът от годините на комунизмът, от времената на Татито.

Темата не е създадена за да убеди някого, че българите са велики. Заглавието, и съответно съдържанието, касаят ПОЗИТИВНИ И ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ свързани с България. По тези причини тази тема няма допирни точки с нито една класация тип "20 причини да се гордея, че съм Българин".

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз трябва да чета резултатите според теб?

/А  аз ако пусна сърч наприме с brown turkey fig zone 7 ти ще изчетеш ли резултатите https://www.google.bg/search?q="Brown+Turkey"&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=VmSXWJPFAuev8wehlqjYBw#q=brown+turkey+fig+zone+7

С теб май никой не може да дискутира?

Зона 5 в която растат свободно смокини, които са  незащитени през зимата, няма, и няма да има, пък ти си продължавай както си знаеш..Може и до 4 да ги изкараш, както си тръгнал..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!