Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 22 часа, Santiago said:

Здравейте,

Щастлив съм да споделя новината за публикуването на моя дългогодишен изследователски труд върху историята на непознатия деспот Алексий Слав, основан на нови исторически извори и археологически открития.

Издателство Wunderkammer и Института за балканистика - БАН  представят новата книга на д-р Калин Йорданов
„Принцът на Филипопол: непознатият деспот Алексий Слав в светлината на нови извори и открития“.
 
"Втората монография на Калин Йорданов хвърля нова светлина върху произхода, родословието, личността и гибелта на известния самостоятелен български владетел деспот Алексий Слав и осветява непознатите страни от историята на отношенията му с Константинополската латинска империя, Епирската неовизантийска държава и Търновското царство. Книгата разкрива неизвестни досега факти относно генеалогията, родословието и потомството, рицарската инициация и хералдиката на изтъкнатия български благородник от фамилията на Асеневци и васал на латинския император Анри дьо Ено и хвърля нова светлина върху генезиса, границите и гибелта на неговото обширно автономно териториално княжество, обхващащо земите на Родопите, Филипополската област и Източна Македония.
Един нов, изненадващ и интригуващ поглед към срещата и сблъсъка на българите с латинското рицарство и духовенство, към експанзията на Римската църква на Балканите и отстояването на православието, към проникването и влиянието на западноевропейските феодални традиции, рицарската символика и куртоазната култура в средите на балкано-византийските елити и към мимолетния досег на готическата естетика и културна мода до света на българина от XIII в.
Историята на една средновековна балканска „игра на тронове“ в опит за идентифицирането на една паралелна българска държава и нейната владетелска династия, за разплитането на няколко знакови политически убийства, извършени преди 800 години, за разкриването на един родов герб и за разгадаването на енигмата на най-емблематичния средновековен български ктиторски портрет. Разказ за суровата красота на един забравен, но очарователен свят през призмата на нови и любопитни исторически извори, вълнуващи археологически открития и предизвикателни историографски хипотези."
 
Изданието е с твърди корици и съдържа 348 страници, включително цветни и черно-бели илюстрации и карти, приложения и именен и географски показалец.
 
Книгата "Принцът на Филипопол: непознатият деспот Алексий Слав в светлината на нови извори и открития" (Издателсвто Wunderkammer, 2022) можете да откриете и поръчате през страницата на издателството: https://www.facebook.com/wunderkammer.bg/

Cover_Web-2.jpg

Утре поръчвам.

  • 4 седмици по-късно...
  • Мнения 280
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор
Публикува
On 22.03.2016 г. at 2:19, Frujin Assen said:

Не Евристей, друго имах предвид. Когато родопите се отцепват от властта на Борил няма сведения за военни действия. Тия после са без значение в случая. Прочее с Пловдив е същата работа. Цар Калоян го превзема опустушава и .... изведнъж се оказва, че е латински. Кога как и защо французите си го връщат данни йок.

Евристей, през 1196 Иванко очевидно не е на 20 години. Той си е уважаван военен командир от българската армия. Във войните си с ромеите показва военачалническа опитност която е придобил кога? Ами очевидно преди 1196. Ами ако през 1196 вече е бил женен и е имал син примерно на 10-15 години? Ами ако през 1196 вече е бил примерно на 30+ години? Сватбата му е с политическа цел и е очевидно, че няма нищо общо със сърдечните му дела, развода в случая е най малкия проблем. Ние нямаме никакви данни за семейното му положение, нито че е бил женен, нито че не е бил женен, нито, че е имал деца, нито, че не е имал деца.

Фружин преди 6 години е бил твърде проницателен. 

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, resavsky said:

Фружин преди 6 години е бил твърде проницателен. 

Отговарям ти, защото цитираш Фружин който е репликирал мой пост ...кой знае от кога...

Негативно впечатление прави, че лаконичния ти пост цели да хване някой...шаран за дискусия, а по детайлно да изпъкнеш : Аз знам, но няма да ви кажа.....

Та...в цитата на Фружин, аз съм му отговорил, защо мисля, че при сгодяването на  Иванко с внучката на Алексий Ангел - Теодора,  Иванко е ерген/вдовец/ 

Сравнение с действията и обещанията на Алексия III към друг български болярин - Добромир Хръз

 "И тъй той отстъпи на Хриз - Просек, Струмица и околните селища и му обеща да го ожени за една от роднините си, въпреки, че той си имал жена. "  ?!! 

Значи... Хронистите изрично споменават когато кандидат-жениха е женен или не е ..

При Иванко няма "имал си жена" а при Добромир има. Не, че е проблем един експресен задочен развод, но....поне е отбелязано. При Иванко няма женица, задоволява похотта си с балдъзата на Асен. Това имаме, по това се водим.

Ако си прочел в новата книга на К. Йорданов нещо друго, но не искаш да споделиш то ... проблема ще остане твой...Виждаш особен интерес няма...

 

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 1 час, Евристей said:

 

Ако си прочел в новата книга на К. Йорданов нещо друго, но не искаш да споделиш то ... проблема ще остане твой...Виждаш особен интерес няма...

 

Искам разбира се но ми е неудобно от името на Йорданов да излагам неговите тези.Никой не ми е давал право на такова нещо.Това което мога да кажа че хипотезата му е интересна и поне на първо четене не е в противоречие с изворите.Дано събуди инетерс и предизвика нов дебат около личността на деспот Слав.

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

В тази студия разглеждам въпроса за рицарската инициация и сеньориалния и родов герб на деспот Алексий Слав, интерпретирайки археологическите открития във фамилната ктиторска гробница при параклиса "Св. Троица" край манастира "Св. Богородица Пантанаса" в Мелник, и подлагайки на подробен анализ сведенията от старофренския хронист Анри дьо Валансиен. Предлагам и една хипотеза относно причините за гибелта на деспота и неговото семейство и края на неговата държава.

Надявам се да ви бъде интересно.

"„Франкски“ герб от фамилната гробница в манастира „Св. Богородица Пантанаса“ в Мелник."

https://www.academia.edu/96774329/_Франкски_герб_от_фамилната_гробница_в_манастира_Св_Богородица_Пантанаса_в_Мелник_Frankish_Coat_of_Arms_from_the_Family_Tomb_at_the_Panagia_Pantanassa_Monastery_in_Melnik_

Редактирано от Santiago
  • 6 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

"Експанзията на Римската църква в Югоизточна Македония и Югозападна Тракия и корените на конфликта между латинския архиепископ Гийом от Филипи и деспот Алексий Слав".

https://www.academia.edu/106180786/The_Expansion_of_the_Roman_Catholic_Church_in_Southeastern_Macedonia_and_Southwestern_Thrace_and_the_Roots_of_the_Conflict_between_the_Latin_Archbishop_William_of_Philippi_William_of_Rouen_and_Despotes_Alexios_Slav_Sthlabos_BG_

Редактирано от Santiago

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!