Отиди на
Форум "Наука"

Русофобията в България


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

Значи Атоме, хайде да оставим мантрите за това, че сме европейци. България беше съветски сателит и Горбачов даде нотариалния акт на България на САЩ. Нас ни прехвърлиха като имот от един стопанин на друг. Никой в България не е имал свободата да избира. Българите култорологично не сме европейци. Балканците сме по близко по скоро до Турция (заради 5 те века съвместно съжителство) и нямаме почти нищо общо с Европа. 

  • Upvote 2
  • Мнения 120
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикувано
Преди 6 минути, Incorrectus said:

Със сигурност нищо. Защото нищо по-модерно и напредничава от либералната демокрация още не е измислено и не е предложено. Като всеки жив социален модел, който се развива и при нея (либ. демокрация) не са изчерпани еволюционните възможности. Това по отношение на европейските общества го казвам, за да не ме обвинят пак в цивилизационен расизъм. Слабостите на либералната демокрация са слабости на отделните граждани, чиновници, общества, които я осъществяват.

Затова в случая с българската модерна (днешна) русофилия става въпрос за хиперфилия. При нея обичаният обект - СССР/Русия - се вижда изцяло в розов цвят, т.е. заедно снедостатъците. Единствено така става обяснимо как така някой може да облажава Сталинските разстрели, например.

Да, точно в цивилизационен расизъм ще те обвиня! Няма по "добри" или по "лоши" цивилизации, няма по "прогресивни" има различни. 

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано

Сталинските растрели са почти толкова ужасни както немско фашистките и британските концлагери или атомните или обикновенните бомюмбандировки над градовете с цивилни жители - жени , деца и старци изгорели и загинали невинни. Аз като демократ се вьзмущавам еднакво и от едното и от другото и от третото. 

  • Потребител
Публикувано

За москвичите , мерцедесите , самсунзите. Германците правят коли , азиатците корейци , китайци , японци са добри в електрониката. Руснаците майстори на ракети и военна техника та кьдето е нужно нещо необичайно нестандартно не масово производство. Все пак те са нашият космически придатьк. Моята домашна техника си е главно Тойота , Самсунг , LG,  Ямаха - общо взето азиатска работа. Май сьм азиатец що се отнася до това което ползвам ежедневно ?

  • Потребител
Публикувано (edited)
1 hour ago, Frujin Assen said:

Значи Атоме, хайде да оставим мантрите за това, че сме европейци. България беше съветски сателит и Горбачов даде нотариалния акт на България на САЩ. Нас ни прехвърлиха като имот от един стопанин на друг. Никой в България не е имал свободата да избира.  

Сега чак разбирам русофилската гледна точка. Значи по принцип възприемате българския народ като стока - роби, на които просто собствениците си прехвърлят нотариалния акт. С такова отношение няма как да не предизвикате фобия.

1 hour ago, Frujin Assen said:

Българите култорологично не сме европейци. Балканците сме по близко по скоро до Турция (заради 5 те века съвместно съжителство) и нямаме почти нищо общо с Европа. 

Спорно, по-скоро днешните турски политици си приличат с руските ( все имперски амбиции), но както и да е. Не ми отговори какво общо имаме култорологично с руснаците.

- отношение към собствеността - при тях община и крепостничество, ти ми кажи при нас как е.
- отношение към владетеля - при тях едва ли не свещен, сакрален характер на царя - ти ми кажи при нас какво е отношението към султана, сигурно също е свещен и сакрален
- отношение на балканското православие към човека и правата му и същото на руското към руснаците. Тук  е достатъчно е да се сравни например отношението на руската и гръцката православни църкви по правата на човека - две различни планети. 

Мога да изреждам още, но няма смисъл. Така или иначе май е все тая - търси се новия приносител на нотариалния акт и няма никакво значение какво мисли (и дали изобщо мисли) стоката.

п.п. Няколко поста по-нагоре направи забележка на потребител. С този си пост ти направи същото - обяви целия български народ за стока - роби.

Редактирано от Atom
  • Upvote 4
  • Потребители
Публикувано
Преди 3 минути, Du6ko said:

За москвичите , мерцедесите , самсунзите. Германците правят коли , азиатците корейци , китайци , японци са добри в електрониката. Руснаците майстори на ракети и военна техника та кьдето е нужно нещо необичайно нестандартно не масово производство. Все пак те са нашият космически придатьк. Моята домашна техника си е главно Тойота , Самсунг , LG,  Ямаха - общо взето азиатска работа. Май сьм азиатец що се отнася до това което ползвам ежедневно ?

А всеки знае, че азиатците след войната на техника от руснаци и африканци се научиха, а не от европейци и американци. Първите модерни оръжия също руснаците ги измислиха, а не ги откраднаха чрез разузнаване от немци и американци....

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано

Инкоректусе, не му се връзвай на Душката и не му обръщай внимание. Той е трол. Лошото само е, че заради подобни нему форумът се пълни с плява и ще трябва модераторите да разчистват. Но както и да е, да не се обаждам повече в тази взривоопасна тема, която май ще загине безславно под ключ както много други. 

  • Потребители
Публикувано

Културологично сме "преобладаващо" балканци (да, културата ни се развива към унивесализъм, - това се вижда от променяшите се за последните петнайстина година  оценки на т..н. културни измерения, и по специално in-group колективизъм ) - вярно е, само че цивилизационно практически никога не сме били част от  т.н. Източна православна цивилизация (за твърдящите обратното- моля запознайте се с теорията на А. Тойнби, вместо да предтавяте фантазиите си за факти)..

/Забележка: според теорията ние сме част от тази цивилизция само в периода 1945- 1989 година/

Отделно от това тази може да се спори и или дискутира дали днес, в 2016 година Източната православна цивилизция е все още жива (пак според теорията) , или вече е погълната от Западната

ПС

Исторически най-дълго сме били част от ислямската цивилизция (част от условно наречения персийско-османски модел, Тойнби го разграничава от арабския модел, т.е има две сестрински цивилизации, и да разбира се, това са различни модели), но важното е че България се озападнява след Освобождението , от което следва едно: генетично сме част от Западната цивилизация.

Култура (просто казано това са ценностите, нагласите и отношенията, които са важни за хората) и цивилизация (пак просто казано - това са моделите, които са важни за хората) са разлнчи неща: Западната цивилизация е образец на мултикултурност. Пак ще дам примера с Гърция и гърците:
За гърците демокрацията е много важна, в същото време те са може би най-корумпираната ЕС страна и народ, защото културата им е типично ориенталска. Ще поясня: Индексът на TI отразява най-вече виждането и усещането за корупция в страната , а не действителните и размери и оценки. (т.е при при определянерто на индексът има "културологична неопределеност"- нации като нашата, с нашата култура завишават оценката за корупция).Средностаистически всеки гръцки гражданин плаща ококоло две хиляди евро на година подкупи: (В Гърция е прието да се дават рушвети и подаръци за какво ли не - от избор на на лекар, до започване на държавна работа и служба) . 

 

  • Upvote 2
  • Потребител
Публикувано (edited)

+ за Ник. Въпреки, че не съм поклонник на Тойнби и приемам теорията му само информативно ( без да и вярвам), тук в много отношения НИК е прав.

За Фружин и русофилите.
Ключов момент за разбирането на балканския светоглед и разликите с руския е положението на църквата. Уж една и съща религия - и тук и там православие, но светогледа който изграждат е коренно различен. Причината е, че в Русия православието е държавна, господстваща религия, докато тук е в подчинено положение. От там и разликите, независимо от общата догма.

- по отношение на веротърпимостта. На балканите православието е принудено да я отстоява, в Русия е точно обратно - като господстваща религия православието не търпи верски плурализъм
- по отношение на демокрацията. При липса на християнска аристокрация православието е принудено да се съобразява с масите поне на местна почва ( в Цариград е друга работа). Това развива демократични институции - по отношение на култура, образование и т.н. В Русия е точно обратно - руската църква след Петър е инкорпорирана в държавата и става нещо като най-обикновено министерство.
- по отношение на човешките права - за балканската православна църква всеки член е важен и иска или не иска църквата се грижи правата му (доколкото ги има) да се спазват. Ако църквата не зачита индивида, той винаги може да приеме исляма, католицизъм или дори юдеизъм и никой не може да му каже нищо. В Русия църквата възпитава в населението чувство за преданост към царя и отечеството и готовност за саможертва. Т.е. индивидът е никой без общността и на никой не му пука за правата му.
- по отношение на предпоставки за индивидуализма - подчиненото положение на църквата я принуждава (иска или не) да подходи по индивидуално към хората в сравнение с Русия. Изповедта на балканите например и винаги индивидуална. В Русия е масова практика груповата изповед.

Всички тези особености на балканските православни улесняват изключително много приемането на западните либерални ценности - мултикултуризъм, демокрация, значението на човека, индивидуализъм и т.н. и то по естествено път - отдолу нагоре.  Естествено, има и други фактори които действат в обратна посока и преходът не е бърз, но го има и е постоянен естествен процес

Има още една камара особености - стопански, географски и т.н. които ни доближават много повече до централна и южна Европа отколкото до Русия.

Както и да е, чакам да видя какво е общото между българския културен и цивилизационен модел и руския.

 

Редактирано от Atom
  • Upvote 1
  • Потребители
Публикувано

"Русия се управлява от ханската юрта"

Докато светът се развива, Русия тъпче на едно място. Рано или късно това ще доведе до обедняване на цялото население и до социален взрив, казва в интервю за Дойче Веле известният и в България руски писател Борис Акунин.

Борис Акунин

Борис Акунин

Две изключително популярни руски личности в диалог за настоящето и бъдещето на страната си - журналистката Жана Немцова, дъщеря на убития политик Борис Немцов, разговаря с писателя Борис Акунин, който е много популярен и в България. Григорий Чхартишвили, известен под псевдонима Борис Акунин, напусна Русия през 2014 година и оттогава не се е връщал в страната. В момента той работи над своята многотомна "История на руската държава".

Немцова: Казвате, че сте напуснали Русия, защото страната е окупирана от врага. Кой е врагът?

Акунин: За мен враг е онзи, който прави нещо враждебно към моята страна. Дълбоко съм убеден, че днешната политическа власт води страната ми към крах и гибел - и затова я смятам за враг.

Немцова: Преди няколко години в диалог с писателя Михаил Шишкин Вие все още твърдяхте, че не виждате нищо трагично в случващото се в Русия. Но сега сте на друго мнение, така ли?

Акунин: Да, излиза, че съм бъркал. В периода 2011-2013 година участвах много активно в обществения живот. Тогава ми се струваше, че руското гражданско общество има сили, а властта има достатъчно мозък, за да се избегне сегашната фатална конфронтация. Но в началото на 2014 година всичко се промени под въздействието на украинските събития. Путин взе решение, което вече не може да се върне обратно. Този курс задълбочава изолацията на Русия и я противопоставя срещу останалия свят. Както изглежда, очаква ни нова Желязна завеса. Вътре в страната този курс означава пожизнено управление, при което Ръководителят никога не подава оставка. Това вече е една съвсем различна държава.

Немцова: През 1980-те години хората разбираха, че много от нещата, които се говорят по телевизията, не отговарят на действителността. А сега изведнъж сякаш всички вярват на телевизора. Защо настъпи такава промяна в общественото съзнание?

Акунин: Вие, Жана, помните периода на перестройката, когато в мозъците настъпи раздвижване, когато полъхна свеж вятър. А аз помня 1970-те години, когато нямаше нищо подобно, с изключение на дисидентите. Те бяха горе-долу като тези хора, които днес опъват палатка някъде из Москва, а минувачите не им обръщат никакво внимание. Но без такива хора страната просто не може. Докато ги има тях - все още съществува и надежда за някаква промяна. Та нали някой е длъжен да поддържа градуса на мъжеството, достойнството и съпротивата.

Разбира се, днес хората имат повече източници на информация. Ако се интересуваш от нещо и търсиш различна гледна точка, ти имаш тази възможност. Вярно е обаче и друго: днес повечето хора нямат нужда от това. Но проблемът дори не е тук, а в сегашния политически режим в Русия. Ако оставим настрана моралния и идеологическия аспект, проблемът е в това, че този режим е катастрофално неефективен. В рамките на сегашния световен модел той е неконкурентоспособен, той губи както икономическото, така и технологическото съревнование. Светът се развива, а Русия тъпче на едно място - в това е бедата. И за съжаление всичко това ще завърши с обедняване на цялото население и със социален взрив. Защото вече подминахме кръстопътя, където можехме да направим обратен завой.

Немцова: Твърдите, че Русия върви по сбъркан път. Но нима не е историческа закономерност, че Русия винаги изостава?

Акунин: Открай време мисля над това: каква е същността на руската държава? Защо векове наред в тази държава се повтаря един и същи катаклизъм? И всеки опит за либерализация завършва с още по-яко затягане на гайките. Първоначално аз също си мислех, че за сегашното развитие на събитията не е виновен лично Владимир Путин. Нещо повече: допускам, че когато по стечение на случайни обстоятелства се оказа на власт, този човек изобщо нямаше намерение да става пожизнен диктатор, да отменя свободата и тъй нататък. Навярно в самото начало той просто се опитваше да обуздае олигарсите, да се справи някак със сепаратистите - това са били скромните му цели.

После обаче се задействаха някакви обективни закони - и се случи онова, което се е случвало многократно и преди в руската история. Очевидно има някаква причина в конструкцията. В момента работя над руската история от края на 17 век и ми се струва, че започвам да разбирам този механизъм.

Ако утре в страната се проведе, дай Боже мирна, революция, ако свалят Путин, а на власт дойде някакъв нов демократ, който остави всичко, както си е, същият този демократ след някое време също ще стане диктатор. Просто защото държавната структура не предлага други вектори за движение - тя е парализирана по вертикала.

Акунин с Жана Немцова

Акунин с Жана Немцова

Немцова: Тоест, ако правилно Ви разбирам: проблемът не е в личността, а в системата. Дали обаче е реалистично да очакваме промяна на системата?

Акунин: Удивително е, но в нашата история нито един реформатор не е посмявал да посегне на фундамента на държавата, положен още през 15 век от обединителя на Русия Иван Трети. Тогава той възпроизвежда държавническия принцип на ордата, просто защото към този момент руснаците не познават по-ефикасно работеща система от тази на Чингис Хан.

През първите векове от съществуването на Русия тази конструкция работи нелошо. Сама по себе си тя е много устойчива на удари. Но през 21 век условията вече са съвсем други. Така наречената „мека сила” се оказва много по-важна от архаичната груба сила - и вече не бива да се живее по старому. У нас обаче страната продължава да се управлява не по закона, а по заповедите на Великия хан. И никой закон не може да бъде по-силен от ханската заповед. Защото става дума за сакралността на Ръководителя.

В същото време това е и система, в която тъкмо държавата се оказва най-висшата ценност. В тази система не държавата обслужва хората, а хората обслужват държавата. В нея не съществува възглед за личните права - съществува само възглед за личните привилегии, които се предопределят от мястото ти в самата структура и от степента на вярност към началството.

И накрая: в тази система важно значение има тайната полиция, независимо как ще я наричаме. Тя е дублираща структура на властта, защото в една система, където няма разделение на властите, тя е единственият инструмент, с който Ръководителят може да контролира какво се случва по целия този вертикал.

Немцова: Независимо от всичко това личността на Владимир Путин има значение в сегашната система. Вие многократно и публично сте казвали, че не го смятате за крадец и престъпник. Държите ли още на това свое мнение?

Акунин: Работата е в това, че Владимир Владимирович еволюира. Когато твърдях, че не е крадец и престъпник, аз просто смятах, че той не се нуждае от пари. Защо да си къташ някакви милиарди, след като цялата страна така или иначе е твоя? Но корупцията не е просто кражба. Корупцията - това е да използваш държавната система по най-различни начини. Когато даваш привилегии на своите приятели - това също е корупция. Когато не допускаш да понесат отговорност за престъпленията си хора, на които симпатизираш - това също е корупция. Когато поддържаш някакъв паралелен, скрит бюджет, с който се разпореждаш по свое усмотрение - това също е корупция.

Немцова: Излиза, че след 15 век, когато бяха положени основите на руската държавност, държавата изобщо не е била модернизирана, така ли?

Акунин: Напротив, модернизирана е многократно, но основата ѝ си остава същата. Тъкмо тази основа задава конфигурацията на останалата част от сградата. Както и да променяш етажите, фасадата или вътрешното обзавеждане, тя пак си остава някогашната конструкция на ордата. И така една огромна страна се управлява от ханската юрта.

http://www.dw.com/bg/%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B5-%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%85%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%8E%D1%80%D1%82%D0%B0/a-19249111

Публикувано
Преди 3 часа, Du6ko said:

немско фашистките

След използването на тоя термин е време да се хвърлиш от някъде, на ползу роду! То бива да си прост и тъп, ама твоето и в Гинес няма да го приемат, ама баба Меркел може.

  • Upvote 3
  • Потребители
Публикувано

Думите са на Ахмет Давутоглу, а не на Путин

 «В своей речи он заявил, что «Турецкая республика — это современное национальное государство и оно имеет такой же статус, как и другие страны региона. Мы можем строить дипломатические отношения на равных началах с любой большой или маленькой страной, которая ранее находилась в составе Османской империи. Это то, чего требуют нормы современной дипломатии».

------------------------------------------

Аз не разбирам така наречените "патриоти"? (Не визирам никого лично) Защо приемат т.н. Нео-османизъм за нещо лошо и страшно за България, а т.н. Евразийството  за нещо добро? Та точно Русия толкова години показва, че няма никакви намерения да се отнася към другите страни (малките страни), които са били част от сферата на СССР (Руската империя)  като към суверенни държави, и Русия не познава доктрината за "мека сила" (която доктрина е част от неосманизма на Ахмет Давутоглу https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%8F%D0%B3%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0 )

Абе, сбъркана работа.   

ПС

Друг е въпроса, че турския "Путин" и "Хан" би шута на Ахмет Давутоглу преди седмица..

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано

Сега нека зарежем пристрастията и да погледнем към фактите. Един от тях е (смятам, че и най-големия русофоб ще се съгласи), че жизненият стандарт на обикновения руснак сега, по путиново време е най-висок от.....всякога. Нито при разпада на Елцин, перестройката на Горбачов или безвремието на Брежнев ,руснака е живял добре.  Стотици хиляди, милиони руски граждани пътуват и почиват в чужбина, нещо немислимо преди Путин. Да, не е достигнат американския стандарт, НО сега руснака живее по добре от всякога, за разлика от американеца, който през 60 и 70-те е живял по -добре от сега. Факт ! Всеки по запознат ще се съгласи - през 60 -те янките караха огромните буици и фордове  с разход 20/100 ,но на кой му пукаше - галоните бяха центове.  Банковите сметки бяха от спестени долари, не кредити ! По това време в СССР се падаше по един автомобил на 1 000 души и  по две семейства в двустаен апартамент. Разбира се  разликата си я има, но се е посъкратила. Знае се, че утвърденият лидер започва да омръзва и публиката търси алтернатива. Колко бяха русофилите по времето на Елцин ? Не само в БГ, по света. Та Русия беше пред разпад, корупция, бандитизъм, безверие, емиграция, сепаратизъм и на всичкото отгоре звучен унизителен чеченски шамар. Путин - какъвто и да е, спря разпада, изчисти петното върху армията с втората чеченска война, вдигна и самочувствието в абхазката. А действията на  руските качулки в Крим - по учебник. Украинските бойчаги или се предаваха или минаваха на страната на рашка.  Стандарта на живот се вдигна, емиграцията намаля, самата Русия започна да привлича мигранти-гастербайтери, ренесанс в културния живот, впечатляваща олимпиада Факт ! Така, че не бива да се учудваме, че хората започват да симпатизират на Путинова Русия. Сравнена с Елцинова или СССР - разликата е огромна.

  • Upvote 4
  • Потребители
Публикувано (edited)

Свършиха ми плюсовете за днес. (+ за Атом).

Руската Църква исторически е била/ е недемократична (за разлика от Българската, която дори по време на режима запазва в голяма степен независимостта си), с клир които е отдалечен и мразен от народа.

(всъщност преразказвам думите на един известен руски историк и изследовател, чиято статия по този въпрос  беше публикувана в БГ-списанието "Християнство и култура")

 

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано
Преди 27 минути, Евристей said:

Сега нека зарежем пристрастията и да погледнем към фактите. Един от тях е (смятам, че и най-големия русофоб ще се съгласи), че жизненият стандарт на обикновения руснак сега, по путиново време е най-висок от.....всякога. Нито при разпада на Елцин, перестройката на Горбачов или безвремието на Брежнев ,руснака е живял добре.

Това е така. Не разбирам обаче какво общо има с нас. Въпросът не е за Русия и нейните особености, а за русофилите които държат да наложат руските ценности в България и русофобите които се страхуват от това. Т.е. чисто вътрешен, български проблем.

Ако си сигурен, че приемем ли руските ценности, веднага ще открием нефт и газ край Шабла и ние също ще забогатеем е разбираемо, ако не  - какво ни грее богатството на руснаците. Те саудитците също са богати, а и най-големия туркофоб няма как да отрече, че по времето на Ердоган жизнения стандарт на турците е най-висок за всички времена. Дай сега и турския модел и ценности да въвеждаме у нас.

Всъщност знае ли човек, те турците и руснаците в това отношение си приличат. И двете страни се връщат към религиозните си ценности. Наскоро патриарх Кирил обяви човешките права за ерес. Патриарх Кирилл призвал к защите веры от "глобальной ереси человекопоклонничества". Това не е проблем ако църквата е отделена от държавата. Обаче църквата в Русия играе особена роля.

"Сейчас в России создается Общество русской словесности, которое по поручению президента Владимира Путина возглавил Кирилл. Своей целью организация провозгласила заботу о состоянии русского языка и литературы в школах.

И още: Патриарх предложил создать единый список литературы для изучения в школах России

Русия се връща към традиционното си състояние. Всичко се решава по волята на  царя, а църквата помага или по волята на генералния, партията помага (все тая). Законите? -законите ряпа да ядат. Ето изказване на председателя на конституционния съд във връзка с приемането на Крим в РФ. Актът е в нарушение на конституцията на РФ (не става въпрос за украинското законодателство или международни норми) и "мотивите" на КС

В ответ глава Конституционного суда России Валерий Зорькин сослался на то, что «столетиями и даже тысячелетиями Россия была скрепляема высшими духовными скрепами, называвшимися по-разному в разные времена. Будучи скреплена этими скрепами, она могла относиться к скрепам правовым с большим или меньшим пренебрежением». По его мнению, «когда „вооружённый майданный десант“ из Киева был готов отправиться в Крым, было уже не до „строгого юридического крючкотворства“»

 

 

  • Upvote 3
  • Потребител
Публикувано (edited)

Фружине, от твоите, а и от постовете на някои колеги оставам с впечатление, че американците и ЕС ни командват  .По какъв начин ни нареждат, какво ни карат да правим и каква полза имат от това?Някои казват че нямаме суверенитет и според капитана не ни дават да сеем чесън ,а може би и други неща.Мит ли е това или истина?

Редактирано от vvarbanov
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано (edited)

Той Фружин ако си мисли, че приемем ли руските ценности, руснаците ще започнат да купуват български чесън е в голяма заблуда. Вероятността е по-малка от тази да започнем ние да купуваме лаптопи от Русия. Каквито и ценности да приемем, чесъна и лаптопите и ние и руснаците ще продължим да си ги купуваме от Китай.

Редактирано от Atom
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано

Пичове, вземете малките страни от Централна Европа. Що нещо там русофоби няма, а? Дори чехи и словаци дето 1968-ма бяха мачкани от СССР и ВД сега не се хвърлят да пцуват руснаците? А задайте си тоя въпрос, пък тогава приказвайте за русофобството. Чакам "мъдри" мисли...

  • Потребител
Публикувано
Преди 17 минути, vvarbanov said:

Фружине, от твоите, а и от постовете на някои колеги оставам с впечатление, че американците и ЕС ни командват  .По какъв начин ни нареждат, какво ни карат да правим и каква полза имат от това?Някои казват че нямаме суверенитет и според капитана не ни дават да сеем чесън ,а може би и други неща.Мит ли е това или истина?

Личното ми мнение е, че е истина.

  • Потребители
Публикувано
1 hour ago, Евристей said:

Сега нека зарежем пристрастията и да погледнем към фактите. Един от тях е (смятам, че и най-големия русофоб ще се съгласи), че жизненият стандарт на обикновения руснак сега, по путиново време е най-висок от.....всякога. Нито при разпада на Елцин, перестройката на Горбачов или безвремието на Брежнев ,руснака е живял добре.  Стотици хиляди, милиони руски граждани пътуват и почиват в чужбина, нещо немислимо преди Путин. Да, не е достигнат американския стандарт, НО сега руснака живее по добре от всякога, за разлика от американеца, който през 60 и 70-те е живял по -добре от сега. Факт ! Всеки по запознат ще се съгласи - през 60 -те янките караха огромните буици и фордове  с разход 20/100 ,но на кой му пукаше - галоните бяха центове.  Банковите сметки бяха от спестени долари, не кредити ! По това време в СССР се падаше по един автомобил на 1 000 души и  по две семейства в двустаен апартамент. Разбира се  разликата си я има, но се е посъкратила. Знае се, че утвърденият лидер започва да омръзва и публиката търси алтернатива. Колко бяха русофилите по времето на Елцин ? Не само в БГ, по света. Та Русия беше пред разпад, корупция, бандитизъм, безверие, емиграция, сепаратизъм и на всичкото отгоре звучен унизителен чеченски шамар. Путин - какъвто и да е, спря разпада, изчисти петното върху армията с втората чеченска война, вдигна и самочувствието в абхазката. А действията на  руските качулки в Крим - по учебник. Украинските бойчаги или се предаваха или минаваха на страната на рашка.  Стандарта на живот се вдигна, емиграцията намаля, самата Русия започна да привлича мигранти-гастербайтери, ренесанс в културния живот, впечатляваща олимпиада Факт ! Така, че не бива да се учудваме, че хората започват да симпатизират на Путинова Русия. Сравнена с Елцинова или СССР - разликата е огромна.

Вярно е.

Петролът и петродоларите са източникът за високия стандарт и благосъстоянието на руснаците-руската икономика като цяло е с невисока конкурентноспособност, а  опитите да се диверсифицира са неуспешни.. Което ме навежда на мисълта че нищо няма да се промени в руската икономика, докато в Русия има петрол. 

В същото време Русия става все по непредстюказуема и ненадеждна.- Путин направи всичко необходимо  да върне "студената война" чрез която да затвърди статуквото.

Но в началото на 2014 година всичко се промени под въздействието на украинските събития. Путин взе решение, което вече не може да се върне обратно. Този курс задълбочава изолацията на Русия и я противопоставя срещу останалия свят. Както изглежда, очаква ни нова Желязна завеса. Вътре в страната този курс означава пожизнено управление, при което Ръководителят никога не подава оставка. Това вече е една съвсем различна държава.
.
 

  • Потребител
Публикувано
Преди 7 минути, kramer said:

Пичове, вземете малките страни от Централна Европа. Що нещо там русофоби няма, а? Дори чехи и словаци дето 1968-ма бяха мачкани от СССР и ВД сега не се хвърлят да пцуват руснаците? А задайте си тоя въпрос, пък тогава приказвайте за русофобството. Чакам "мъдри" мисли...

 

Колко мъдри?

«Ночные волки» в Праге: что нам показало путинское ТВ и как это было на самом деле. 2016 г.

 

Нищо лично, просто малките страни изпитват естествена солидарност към другите малки страни,  а не към империите.

Польша, Чехия, Словакия и Литва бойкотируют парад в Москве

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 3 часа, nik1 said:

"Русия се управлява от ханската юрта"

Докато светът се развива, Русия тъпче на едно място. Рано или късно това ще доведе до обедняване на цялото население и до социален взрив, казва в интервю за Дойче Веле известният и в България руски писател Борис Акунин.

Борис Акунин

Борис Акунин

Обективната безпристрастна Дойче Веле, обективната безпристрастна немцова, обективният безпристрастен Борис Акунин .....

Края на Путин и Русия .... Добре че Русия не си заминава след 4 - 8 седмици както предсказа фюрера Хитлер, Императора наполеон, крал карл 12.....

Нищо ново под слънцето. Русия си заминава .... Щом го казва Акунин, Светлана Алексеевич , Дойче веле , Немцова нима може да иа съмнение ?

Обективните независими , предписват на Русия че ужким тя предсказывала вулкана Йелустоун, края на долара  ... А реално край на путин , лъжеща Русия и въобще много страшно.... Да ама руснаците хич не ги е страх. Празнуват си День Победыи пет пари не давал за Акунин ....

Хайде приятели да видим кой е този БОРИС АКУНИН и дали въобще е БОРИС АКУНИН ?!?

Борис Акунин  -Материал из Википедии — свободной энциклопедии

Борис Акунин
გრიგოლ შალვას ძე ჩხარტიშვილი
B.Akunin.JPG

Имя при рождении:  Григорий Шалвович Чхартишвили
 
Псевдонимы:
Борис Акунин, Анатолий Брусникин, Анна Борисова
 
Дата рождения: 20 мая 1956 (59 лет)
 
Место рождения: Зестафони, Грузинская ССР, СССР
 
Гражданство (подданство):Flag of the Soviet Union.svg СССР
Flag of Russia.svg Россия
 
Род деятельности: беллетрист, драматург, переводчик, литературовед 
Направление: постмодернизм 
Жанр:детектив, историческая литература 
Язык произведений: русский язык[1]

Бори́с Аку́нин (настоящее имя Григо́рий Ша́лвович Чхартишви́ли, груз. გრიგოლ შალვას ძე ჩხარტიშვილი; род. 20 мая 1956 года, Зестафони, Грузинская ССР, СССР) — русский писатель, учёный-японист, литературовед, переводчик, общественный деятель. Также публиковался под литературными псевдонимами Анна Борисова и Анатолий Брусникин.

**********************************

Бихте ли ми обяснили,

1 ) какво прави родения в свободна процъфтяваща ГРУЗИЯ , уважаемият грузинец Григорий Шалвович Чхартишвили по грузински გრიგოლ შალვას ძე ჩხარტიშვილი в путинова Русия ?!?

2 ) Защо така бе уважаеми Григорий Шалвович Чхартишвили по грузински გრიგოლ შალვას ძე ჩხარტიშვილი  защо пишете на езика на окупатора - на руски ?

3 ) Вие нямате ли си свое грузинско име, ами сте взели руското име Борис Акунин и Анна Борисовна ?

Ой , Анна Борисовна ?!? Да интересно ... много интересно..... актуално бих казал...

Редактирано от Du6ko
  • Потребител
Публикувано
Преди 18 минути, Atom said:

 

Колко мъдри?

«Ночные волки» в Праге: что нам показало путинское ТВ и как это было на самом деле. 2016 г.

 

Нищо лично, просто малките страни изпитват естествена солидарност към другите малки страни,  а не към империите.

Польша, Чехия, Словакия и Литва бойкотируют парад в Москве

хахахах, един файтон хора, тва да не ти е 1968, хахахах....

  • Upvote 1
Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!