Отиди на
Форум "Наука"

МИФ О «НЕБЛАГОДАРНЫХ» БРАТУШКАХ


Last roman

Recommended Posts

  • Потребители
Цитирай

От една страна Русия хвърля маса усилия в пропагандната война срещу България създавайки русофили.

Ей, така и не ти стана ясно, че русофилите са си създадени много отдавна. Цели 45 години не само руския народ, но и останалите народи от СССР се приемаха за братски. И Русия го знае това – за това е написана и втората статия. Знае и изобщо не си прави труда да води някаква „хибридна” война. Хибридната война я водят някои политици с българския народ. Като гледам начина ти на разсъждение, виждам, че има риби, които кълват на тяхната стръв.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Очевидно, г-н Върбанов е върл ФОБ спрямо всеки, който не е отявлен русоФОБ. Това със сигурност е уморително и стресиращо за него, както си личи и от многословните му, на места доста истерични... изложения:animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За тези които не са разбрали. В Панама се оказаха фирми на президента Петро Порошенко и на английският и на исландският премиер. Работата се потули...

За пенсиите - някои Бели Хора се пенсионират на 60 години жените на 55 години ... Без да са някаква тежка категория. Повечето европейки и европейци работят до 65 години тенденция както в някои страни на Евр Сьюз да се бачка до 70 - 75 години...

Голяма част от тия дето ги сьжаляваме и сьлзи леем на 55  години изгдеждаткато на 40. Когато узнах че са пенсионирани си помислих че си правят майтап с мене ...

За пьтуванията и недвижимостите в чужбина - най богатите и щедри туристи вьв всяка страна са си русо туристо. Всяка статистика ще го покаже. От Гоа до Австрия от Лондон до Сейшелите .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една статия, която разглежда подобен проблем, но за събития преди сто години:

100-летие Первой мировой войны: Русская пресса о причинах «болгарской измены» …

«Только слепому не было очевидно, что Болгария против нас»

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 18.06.2016 г. at 0:12, vvarbanov said:

Защо православните трябва да са наши приятели, а католици и мюсюлмани врагове?Въобще защо другите държави трябва да са ни приятели или врагове и по какви признаци ги избираш? 

 

On 19.06.2016 г. at 6:54, vvarbanov said:

Какво стана, знаеш ли какви са православните ценности заради които трябва да сме сближени с руснаците?

Не искам да политизирам, затова се концентрирам около православните ценности. Това от горния цитат го казва Самюъл Хънтингтън, не аз, и точно неговият подход да дели хора, нации и цивилизации в книгата си на "врагове и приятели" не ми харесва, не приемам, и отричам - нациите и цивилизациите могат да бъдат единствено приятели, но не и врагове. Същевременно те не са еднакви, те са различни, и още дълго време ще си запазят различията в културно и религиозно отношение. Това не може да се премахне със заповед или една "универсална идеология", каквато се опита да бъде комунизма през 20-ти век, а сега се опитва да бъде либерализма и мултикултурността. Много ми е любопитно какво ще цитираш за православието, защото виждам, че си го приготвил и очакваш с нетърпение да го постнеш. За мен руското православие е форма не само на християнска религия, а цялостна хуманна философия на руските духовни водачи, имам предвид техните големи писатели - Достоевски, Лев Толстой, Солженицин, много са... Дори в този форум развих тезата си, че Айн Ранд, която е американски писател и изповядва крайно либерална философска система, всъщност черпи духовните си корени от руската литература на 19 век с нейното отношение към човека. Но давай, развий тезата си за православието, за да можем да спорим, и да се забавляваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

както показва историята обаче - цивилизация с цивилизация не мелят заедно, а се стремят да се наложат една над друга,като обикновено едната побеждава и заличава конкурентката си. Това е заложено в човешката природа, а и се проявява и на междувидово ниво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Last roman said:

както показва историята обаче - цивилизация с цивилизация не мелят заедно, а се стремят да се наложат една над друга,като обикновено едната побеждава и заличава конкурентката си. Това е заложено в човешката природа, а и се проявява и на междувидово ниво.

В историята обаче, както и в индивидуалния живот на хората, винаги има понякога нещо, което се случва за първи път - и веднага давам конкретен пример за "мирното съвместно съществуване" на две абсолютно различни и в основата си противоречиви цивилизации - Америка и Китай днес. Някои западни икономисти дори сътвориха словосъчетанието "Кимерика" (Китай + Америка) за тази икономическа симбиоза; на практика двете свръхдържави са толкова тясно сплетени в икономическата си взаимозависимост, че това притъпява всичките им културни и ценностни различия. Едните произвеждат, другите купуват, ако рухне едната, ще се разклати могъществото и на другата. Затова съм убеден, че помежду им не би могло да има неразрешимо противоречие, поне от 70-те години на 20 век, и то забележете при Никсън, този процес на симбиоза става все по-силен.

А ето и "рецептата" на Хънтингтън за решаване на конфликтите между цивилизациите в най-кондензирания й вид:

"Някои американци се стремят да насаждат мултикултурализъм у дома; други се опитват да насаждат универсализъм навън; а някои правят и двете. Мултикултурализмът у дома е заплаха за Съединените щати и за Запада; универсализмът в чужбина е заплаха за Запада и за света. И двете гледни точки отричат уникалността на западната култура. Глобалните, монокултуралисти искат да преобразят света по подобие на Америка. Местните мултикултуралисти искат да преобразят Америка по подобие на света. Мултикултурна Америка е невъзможна, защото незападна Америка не е американска. Мултикултурният свят е неизбежен, защото глобалната империя не е възможна. Съхраняването на Съединените щати и на Запада изисква обновяване на западната идентичност. Сигурността на света изисква приемането на глобална мултикултурност.

Културите са относителни; моралът е абсолютен. Културите, заявява Майкъл Уолзър, са „плътни“; те предписват институции и образци на поведение, за да направляват хората по правилните пътища в дадено общество. Минималните морални представи за истина и справедливост са налице във всички плътни морални системи и са неотстраними от тях. Съществуват също така и минимални морални „негативни предписания, най-често забраняващи убийството, измамата, мъчението, потисничеството и тиранията“. Вместо да се натрапват предполагаемите универсални черти на една цивилизация, предпоставките за културно съвместно съществуване изискват търсене на онова, което е общо за повечето цивилизации. Конструктивната стратегия в един мултицивилизационен свят предполага отхвърляне на универсализма, приемане на различието и търсене на общото.

Поне на едно базисно равнище на „тънкия“ морал между Азия и Запада съществуват общи полета. Освен това, както изтъкват мнозина, независимо от степента, в която разделят човешкия род, главните световни религии — западното християнство, православието, индиузмът, будизмът, ислямът, конфуцианството, даоизмът и юдейството — също притежават общи ключови ценности. Ако хората въобще някога успеят да създадат универсална цивилизация, тя ще възникне постепенно чрез изучаване и разширяване на тези общи полета: народите на всички цивилизации трябва да търсят и да се стремят да разширяват общите между тях и народите от други цивилизации ценности, институции и социални практики.

Такива усилия биха допринесли не само за ограничаване на сблъсъка между цивилизациите, но и за укрепване на Цивилизацията в единствено число (оттук нататък ще я изписваме с главна буква за яснота). Цивилизацията в единствено число отвежда към сложна смесица от висши равнища на морал, религия, образование, изкуство, философия, техника, материално благосъстояние и др.

Дали съществува обща устойчива, надхвърляща отделните цивилизации тенденция към по-висши нива на Цивилизация? Ако има такава тенденция, дали тя е резултат от процесите на модернизацията, повишаваща човешката способност за контрол над заобикалящата среда и следователно пораждаща все по-висши нива на техническо съвършенство и на материално благосъстояние? Дали следователно по-високото ниво на модерност в съвременната епоха е предпоставка за по-високо равнище на Цивилизацията?

Модернизацията като цяло увеличи материалното благополучие на Цивилизацията в световен мащаб. Дали обаче тя е повишила нравствените и културните измерения на Цивилизацията? В някои отношения изглежда това е така. Робството, изтезанията, безскрупулното насилие над личността стават все по-малко приемливи в съвременния свят. Дали обаче това е единствено резултат от влиянието на западната цивилизация върху другите култури и трябва да очакваме морален обрат с упадъка на западната мощ? 90-те години предоставят множество доказателства, подкрепящи парадигмата на „абсолютния хаос“ в световното развитие: глобален срив на законността и на реда, упадък на държави и нарастваща анархия в много части на света, глобална вълна от престъпност, транснационални мафии и наркокартели, увеличаване на наркоманията в много общества, общо отслабване на семейството, упадък на доверието и на социалната солидарност в много държави, етническо, религиозно и културно насилие и налагане на контрол със силата на оръжието в голяма част от света. Град след град — Москва, Рио де Жанейро, Банкок, Шанхай, Лондон, Рим, Варшава, Токио, Йоханесбург, Делхи, Карачи, Кайро, Богота, Вашингтон — изглеждат в плен на процъфтяващата престъпност, а основните елементи на Цивилизацията постепенно изчезват. Говори се за глобална криза в управлението. Възходът на транс-националните корпорации, произвеждащи промишлени стоки, все по успешно се конкурира от разцвет на транснацио-налните престъпни мафии, наркокартели и терористични банди, които ожесточено атакуват Цивилизацията. Законността и реда са първите предпоставки за Цивилизация, но в голяма част от света — Африка, Латинска Америка и бившия Съветски съюз, Южна Азия и Близкия Изток — те като че се изпаряват и са под силен натиск в Китай, Япония и на Запада. В световен мащаб Цивилизацията, изглежда, отстъпва пред варварството, очертавайки контурите на безпрецедентен феномен, глобално средновековие, което вероятно връхлита човечеството.

Пред 50-те години Лестър Пиърсън предупреди, че човечеството се движи към „епоха, в която отделните цивилизации ще трябва да се научат да живеят рамо до рамо в мирен обмен, да се учат една от друга, да познават своите истории и идеали, изкуство и култура, взаимно обогатявайки стиловете си на живот. Алтернативата в този пренаселен, малък свят е неразбирателство, напрежение, сблъсък и катастрофа.“ Бъдещето както на мира, така и на Цивилизацията зависи от разбирателството и сътрудничеството между политическите, религиозните и интелектуалните лидери на основните цивилизации в света. При един сблъсък на цивилизациите Европа и Америка ще вървят скачени заедно или скалповете им ще бъдат закачени поотделно. При един по-мащабен сблъсък, при глобалния „същински сблъсък“ между Цивилизацията и варварството великите световни цивилизации — с високите си постижения в религията, изкуството, литературата, философията, науката, техниката, морала и способността за съпричастност — също ще се окажат или скачени заедно, или закачени поотделно. В настъпващата ера сблъсъците между цивилизациите са най-голямата заплаха за световния мир, а международният ред, основан върху цивилизациите, е най-сигурната гаранция срещу световна война."

И след този много дълъг цитат на Хънтингтън, който всъщност е обобщение на цялата му концепция за Цивилизацията и цивилизациите( той категорично отграничава двете понятия без да ги противопоставя), искам само да ви припомня антицивилизационното варварско явление ИДИЛ, което той не е видял тогава конкретно, но което всъщност много точно е предсказал като алтернатива на Цивилизацията и цивилизациите.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пикът на американската цивилизация е 50-60 те години на XX век - постиженията и : технологии, иновации,  производство и потребление , жизнен стандарт са с едно десетилетие напред - и никакъв Китай (или който и да е друг) не е бил необходим за достигане на това "чудо".  Причините за "големият скок надолу" са други, но се боя, че ще навлезем в "забранената" зона. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Православни ценности" е оксиморон. Не може да съществува ценност в една от най-ретроградните християнски сети, която като начин на мислене е замръзнала в средновековието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 50 минути, Евристей said:

Пикът на американската цивилизация е 50-60 те години на XX век - постиженията и : технологии, иновации,  производство и потребление , жизнен стандарт са с едно десетилетие напред - и никакъв Китай (или който и да е друг) не е бил необходим за достигане на това "чудо".  Причините за "големият скок надолу" са други, но се боя, че ще навлезем в "забранената" зона. 

Абсолютно съм съгласен с теб в това, макар че отиваме в ОТ, и точно това потвърждава тезата на Хънтингтън, че Америка е била най-могъща, когато се е придържала към западната си ценностна система.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 32 минути, Black Wolf said:

"Православни ценности" е оксиморон. Не може да съществува ценност в една от най-ретроградните християнски сети, която като начин на мислене е замръзнала в средновековието.

Живеем в светска държава с разделение на властите и религията от светската власт, така че никой не те ограничава да смениш вероизповеданието си. Обаче тази "секта" както според мен грешно я дефинираш, все пак е християнска, и точно тя е съхранила българската държавност векове наред, а върху православното византийско християнство е дошла и писмеността, посредством която по едно стечение на обстоятелствата, ние и сега си комуникираме в този форум.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Black Wolf said:

"Православни ценности" е оксиморон. Не може да съществува ценност в една от най-ретроградните християнски сети, която като начин на мислене е замръзнала в средновековието.

Всеки народ си има културни особености и набор от ценности, които го определят и различават от другите. Въпросът е кои от тези особености и ценности са продукт на православието и кои на съвсем различни фактори. Например руския мистицизъм се обяснява от едни автори като продукт на православието, а от други като феномен в следствие на климатичните и икономически особености на Русия. Самодържавието се приписва на византийския модел, а от други на монголския и т.н.

Въпросът е има ли ценности и културни характеристики, валидни за всички православни за да заявим, че има православна цивилизация. В по-предните постове пуснах линк към материал, където се прави опит да се опишат основните културни особености и ценности на руската цивилизация, за православна обаче до сега не съм видял нещо, което да е горе-долу смислено.

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Киров, според мен придаваш тверде голямо значение и влияние на църквата и религията върху българското общество. Един бърз поглед показва как изповядваното православие в България е единствено с церемониален характер и излезеш ли отвъд механичните ритуали, ще се натъкнеш основно на невежество и Корист, С малки изключения.

Така е сега, така е било и преди векове - за справка непрестанните лъкатушения между езически вярвания, католицизъм, православие,униатство, православие, схизма и отново православие. Обективно погледнато може да се постави медицинска диагноза - религиозна шизофрения без извинения. За мен изглежда леко инфантилно да се представя като довод близост по религиозен принцип, в случая православие, извън икономическите и според мен на първо място политическите интереси и мераци за влияние. И ще си кажа мнението защо. То не е в стил Хънтингтън и позоваването на цикличноста в световната история, като цяло изгубване в превода - всеки има право на мнение.

Бг е по особен случай за Р. от останалите славянски/неславянски и православни държави. Между другото Атом добре го каза, че тези термини са кухи и в момента изпразнени от съдържание, поради изначално липсващото съдържание и изцяло пропагандния характер за създаването на такова. Разликата е в това, че през цялата история на Р. , армията й 3 пъти е окупирала българските земи и все нещо се случва за да не може да се застои качествено. Това се е превърнало в комплекс за русите. Те си въобразяват , че тази територия им принадлежи след като тук е имало 3 пъти техни войски и не могат да прежалят факта, че в момента не им принадлежи. Няма друга държава съсед със същите премежфдия като нашите. Затова са тези блянове за братство , правосвавие и славянство, защото по друг начин русите не могат да си върнат загубената територия - в момента няма друг начин. Друг е въпроса, че ние българите нещо все не можем да им разберем тези мераци, което неразбиране принципно е нормално , с оглед високата култура на нашия народ. Същите мераци като Р. Има и Турция, пак по линията на изгубена територия, но турците за момента поне не вдигат толкова шум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 минути, Atom said:

Всеки народ си има културни особености и набор от ценности, които го определят и различават от другите. Въпросът е кои от тези особености и ценности са продукт на православието и кои на съвсем различни фактори. Например руския мистицизъм се обяснява от едни автори като продукт на православието, а от други като феномен в следствие на климатичните и икономически особености на Русия. Самодържавието се приписва на византийския модел, а от други на монголския и т.н.

Въпросът е има ли ценности и културни характеристики, валидни за всички православни за да заявим, че има православна цивилизация. В по-предните постове пуснах линк към материал, където се прави опит да се опишат основните културни особености и ценности на руската цивилизация, за православна обаче до сега не съм видял нищо, което да е горе-долу смислено.

Според мен православието е разновидност на християнството и нищо повече. България през Средновековието както е известно го е приела по политически причини и всъщност е била основния претендент за Византийското наследство. Чак по-късно на хоризонта се появява Р. с такива претенции, а реално Византийската империя е наследена от Османската. Та православието си е християнство, не е будизъм. Тук можем да влезем в теологични спорове по какво се различава от католицизма и протестантството, но не ми е силата. жалко че го няма Алвата, той беше силен в темата за руското православие. При нас българите, особено през Възраждането, пък и преди това, православието е доста прагматично и тъй като нямаме държава си е форма на политическа борба - духовниците са и политици, и революционери (дякон Левски, Матей Преображенски). Самото приемане на православието от Борис Покръстител знаете как става, в непрекъснато раздвоение между Папата и патриарха, докато накрая претегли политическите плюсове и минуси. После пак го има този момент при провъзгласяването на Екзархията и си е направо балканска комедия, ако се проследи как точно става с наличието и на католически кардинал за известно време, с който българите блъфират. Но всички тези особености не отменят фактите - православието е християнство, и писмеността ни е основана върху богослужебните книги, които е трябвало да го разпространяват. Сега за връзката с Р. православие и писменост - ами само може да ни е плюс, не и минус; ние не сме фанатично вярващи, каквито руснаци съм виждал, обаче имаме обща религия и писменост с тях; такава имаме и със сърбите, и с македонците (те са си българи). Какво по-хубаво да имаш от неща, които те свързват, отколкото разделят. Оставяме настрана политиката и историята - въобще не говоря за тях, те разделят хората, говорим за онова, което ги свързва. Нищо не ни пречи да сме си в обединена християнска Европа, и да споделяме и се възползваме от предимствата си да имаме мостове и към християнска Р. с обща за нас писменост. Може пък Р. да е нашия "троянски кон" към Азия в едно по-далечно бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, БатеВаньо said:

Затова са тези блянове за братство , правосвавие и славянство, защото по друг начин русите не могат да си върнат загубената територия - в момента няма друг начин. Друг е въпроса, че ние българите нещо все не можем да им разберем тези мераци, което неразбиране принципно е нормално , с оглед високата култура на нашия народ. Същите мераци като Р. Има и Турция, пак по линията на изгубена територия, но турците за момента поне не вдигат толкова шум.

Техните блянове и мераци са си тяхна работа; важното е ние да си следваме нашите блянове и мераци. Въпросът обаче е имаме ли вече такива?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

стъпка по стъпка тези цели се преследват и реализират. Някои вече са факт по отношение членството ни в ЕС и НАТО. Други изискват време - много време - поколение, две, за да дадат резултат.

Въпросът е друг. Не е дали имаме политически или икономически цели( то има цяла стратегия за развитие ), а кои са тъмните сили, които забавят изпълнението на тези цели и създават видимо противоречие в българските управляващи среди?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичко би било мирно и тихо ако: В сферите на икономиката, финансите, търговията и политическите взаимоотношения не се натрапват ' ни в клин ни в ръкав' - бтатство, славянство, православие и най-вече спорнота благодарност. Все пак да не слизаме на ниво 'атакистки братвежи'

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, БатеВаньо said:

Въпросът е друг. Не е дали имаме политически или икономически цели( то има цяла стратегия за развитие ), а кои са тъмните сили, които забавят изпълнението на тези цели и създават видимо противоречие в българските управляващи среди?

Добро попадение, бате Ваньо – кои са тъмните сили? Тъмните сили са собствената ни глупост като нация да не преследваме своите интереси, наличието на критична маса глупави хора, това са тъмните сили. Тук ще цитирам Върбанов, глупаците са тъмните сили, особено когато са много. Всеки може да си прави всякакви планове и кроежи по отношение на теб, това са негови стратегии, въпросът е ти да имаш своя стратегия за собствения си успех и да се възползваш от всяка възможност в своя полза. За мен два народа,правят добре и даже отлично това – гърците и евреите, особено вторите. Погледнете съседите ни гърци – те използват всичките възможности, които са им дадени от историята, културата и религията за собствена полза; православието като средство да имат монолитна нация и като разменна монета при платоничните си флиртове с Русия (които осребряват от Запад); античното си наследство (което е доста съмнително), за да се изтъкват като люлка на западната демокрация и философия; диаспората си на Запад, за да лобират за своята национална кауза; географското си положение, за да подчертават стратегическата си важност и пак да я осребряват в пари и помощи от Запад. Евреите са още по-изобретателни – те са създали двете основни религии на Запада, юдейската и християнството (с нейната разновидност православие) и върху тази основа са определено маята на западната цивилизация; нещо повече, еврейската диаспора, благодарение на личните качества на своите представители, е по върховете на банкерството, търговията и културата в цялата западна цивилизация, може да се каже тя определя до голяма степен стратегията на тази цивилизация. Можем само да им дишаме праха на евреите и гърците, и поне нещо да научим от тях в това отношение. Конкретно за тази цитирана статия в първия постинг – най-малко две неща видях в нея, които можем да използваме в наш интерес: 1. авторът в прав текст признава колко ценна и необходима за Р. е България. Ами когато някой ти признава колко си ценен за него, той е склонен да ти дава и да ти прави отстъпки, вдига ти цената, защо да се сърдим на такова признание? 2. За пръв път срещам при руски автор положително отношение към неутралната политика на цар Борис Трети, и към неговата личност – това направо е събитие, което в подтекст означава – вие имате право на самостоятелност и суверенитет, ние не можем да ви третираме като сателит и „малкия брат-глупак”. Защо винаги да търсим минусите, да се държим като малък нервен пудел пред голям вълк, а просто да не се възползваме от откритите пред нас положителни възможности в такава позиция. Да реализираме ползи, а не да се хипнотизираме от страхове за вреди.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Black Wolf said:

"Православни ценности" е оксиморон. Не може да съществува ценност в една от най-ретроградните християнски сети, която като начин на мислене е замръзнала в средновековието.

Ако православието и папо -католицизма са замрьзнали на ниво средновековие , то протестантизма е тотална деградация на ниво пьрвобино пещерно катакомбна ранно християнска система. Четат си Библията и я тьлкуват както си шат от време на време се раждат пророци равни с Христа и даже над него. И разбира се всеки протестант смята себе си за ИЗБРАН и нацията си за избрана .

Не е страшен този който не чел книги в живота си и този който е чел много книги. Пази се от този който е чел ЕДНА КНИГА в живота си. Все едно Корана или Библията или Манифеста на комунизма или методичката по демокрация в местното Нпо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, което си написал има според мен изцяло пожелателен характер, но в деиствителност не е решение в конкретния пример с Бг, причините малко по горе ги споменах и ключовите думи бяха : съществуващ дълбок комплекс, породен от загуба, територия и чувство за собственост.

Тази загуба в момента няма как да се възстанови и затова се изтъкват на преден план 'културни прилики' и насаждане на чувства и изискване на вечна благодарност.

Дай ако обичаш пример, как гърците осребряват 'платоничната любов' с Р. Извън туризма, че на мен ми убягва. Макар, че Гърция и Бг не могат да бъдат сравнявани по критериите благодарност, славянство, братство. Просто имат различни политически взаимоотношения с Р. назад в историята.

В бизнеса основополагащото е доверието. Няма как някоя държава да има поведението на политическа труженичка на най-древната професия и това да не се отрази на негативно кредитния й рейтинг, респективно, на икономическите показатели. Бг не би трябвало да е непрогнозируема по отношение на политиката, защото това води до афект на икономиката и дестабилизация на обществото. А както знае всеки политика, икономика, общество, това са скачени съдове.

Когато има ясни позиции и регламенти, изградени на равноправие, уважение, търговска двустранна изгода , тогава пропагандата изчезва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, БатеВаньо said:

Дай ако обичаш пример, как гърците осребряват 'платоничната любов' с Р. Извън туризма, че на мен ми убягва. Макар, че Гърция и Бг не могат да бъдат сравнявани по критериите благодарност, славянство, братство. Просто имат различни политически взаимоотношения с Р. назад в историята.

Е, ти пък... не си ли спомняш, скоро беше.

“Изглежда за повечето гърци Русия е по-разбираема, отколкото Западът. Професорът по международни отношения в Атинския университет Димитрис Керидис съзира в избрания антизападен курс на крайната левица шоу ефект: сега политиците от “Сириза” пъчат гърди и искат да демонстрират колко по-различни са от другите. Според Керидис, ако наистина Европа обърне гръб на “Сириза”, то това би било катастрофа за Гърция, пълен провал.  През 1981 г. гръцкият политик Канстантинос Караманлис осигури приема на Гърция в Европейския съюз и обяви: “Гърция принадлежи на Запада”. Изглежда правителството на “Сириза” иска да постави точно това под под въпрос”, заключава “Шпигел”.

 

http://clubz.bg/13938-%E2%80%9Cshpigel%E2%80%9D_cipras_zalaga_na_rusiq

 

Гръцкият премиер Алексис Ципрас е поискал заем от Русия в размер на 10 милиарда долара, за да се върне Гърция към драхмата, съобщава вестник "Вима". Според информацията Ципрас е заявил в интервю, че "въвеждането на национална валута е безсмислено, без държавата да притежава мощен валутен ресурс". Москва не е отхвърлила искането, но започнала да разисква предоставянето на 5 милиарда долара като предплата за газопровода "Турски поток". Освен това се твърди, че Гърция е поискала заеми от Иран и Китай, но нито една от азиатските страни не се е решила на подобен ход.

 

http://eurocom.bg/news/article/cipras-poiskal-zaem-ot-moskva

 В резултат на което много от дълговете на Гърция към Запада тихомълком и набързо бяха редуцирани и настана тишина. Но това винаги си е било.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6/18/2016 at 14:22, vvarbanov said:

 

 Изглежда ....................................... без лични нападки.

Тази статия е написана специално и само за руските ватници. Останалите нормални хора не се интересуват, те разбират, че не може и не трябва да изпитваш дива омраза или кучешка  преданост и любов за събития станали преди стотици години.Всичко това е налудничаво защото всяка държава е водила войни със своите съседи.Горките хорица не могат да се усетят, че ги манипулират(както и нас).Ярък пример при българите е насажданата по руска поръчка омраза към Турция.Ние двеста години сме били под византийско робство но никой и думица не казва за омраза към Гърция.Защо е така?По нежно ли са ни клали и ослепявали нашите войници?Това идва да покаже, че тая избирателна омраза към турците е поръчкова.

Никой не казва и как трябва да обичаме руснаците.Те обаче имат ясна визия по тоя въпрос.

" Мифы эти крайне опасны, прежде всего, для самой России, потому что Болгария является важнейшим балканским государством, стратегическое положение которого дает нашей стране исключительную возможность осуществлять свои геополитические и экономические интересы в этом регионе. Ни Сербия, ни Румыния, ни Греция такого положения не имеют. Если у России не будет хороших отношений с Болгарией, не видать ей ни «Южного потока», ни военного союза с той же Сербией, кратчайший путь к которой по морю лежит именно через Болгарию. "

Хората в прав текст казват, че ги интересува файдата, келепирецът който имат от нас.Какие братушки, это полный пиздец!

По нататък в цялата статия се говори за това колко е глупав болгарский народ и как руснаците при всеки възможен и невъзможен случай са ни помагали.Излиза че винаги са действали ръководени само от нашия интерес, без те да имат и най малка полза от това. Ние това не го осъзнаваме защото в България сме тъпи и за това ни помагат независимо дали искаме.

" Попросите сегодня на улице любого нашего соотечественника назвать фамилии хотя бы трех героев Освободительной войны 1877-78гг. "

Любая рашка не знае и не се интересува от етих героев, но иначе взискват нашата благадарност. 

"А в Болгарии каждый школьник знает имена Царя-Освободителя "  ,"  За каждой литургией во всех болгарских православных храмах священник поминает «Государя Императора Александра Николаевича  "

А в Болгарии каждьй знает, что коммунисты избили  вся семья этого освободителя.Но это не мешает им хочется любить их.

Абе какви са тия православни ценности заради които трябва да се обичаме?Не виждам българския народ да се тъпче всеки ден в черквите да се моли.Не дават по СМИ как управляващите започват деня с молитва нито като се срещнат държавните ръководители на двете страни да казват най напред "Отче наш" преди да подпишат някой договор.Кой кога ходи на черква и кога си изповядва ценностите?

Най голямото богатство на една държава не са православните ценности, нито полезните изкопаеми или икономиката.Най голямото богатство за държавата са глупаците, от тях може да се направи всичко.

"Ватник"...продължавай с термина и се чуди що има термин "грантаджия".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

както става ясно от цитата, това е пушилка, но пушилка за пред гръцкия електорат.

Гърция е една от проблемните страни в Еврозоната и тези си нейни проблеми далеч не са решени. Затишието пойрай нея последните месеци се дължи на предстоящия референдум в ОК.

Очевадно беше, че гръцкия дълг е вътрешен проблем не само на националната държава, а и на ЕС, заради участието на Гърция в Еврозоната. Неглижирането и оставянето на гърците на автопилот, би афектирало цялата Еврозона, следователно и Дестабилизация на ЕС, което дори и любител - анализатор би усетил. Та ролята на заиграването с Р., Китай и Индия не е причина за решението да се налеят още някой друг млрд. В бездънната яма.

Както се казва , този пример "не хваща декиш". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 37 минути, БатеВаньо said:

Та ролята на заиграването с Р., Китай и Индия не е причина за решението да се налеят още някой друг млрд. В бездънната яма.

Бате Ваньо, с уважение към аналитичните ти способности, приемам твоето мнение:), но според мен ставаше въпрос за малко по-други неща, свързани със Средиземноморието и връзката му с Черно море, като и хипотетичната (но съвсем реална) възможност в гръцки пристанища да акостират нечии нежелани военни съдове. Виж това:

"Руските железници искат да участват в приватизацията на пристанище Пирея, след като преди това бе обявено, че Москва се интересува и от Солунското пристанище. Намерението на Москва бе обявено от президента на руските железници Владимир Якунин."

http://rusiadnes.bg/bg/iko-nomika/2936-ruskite-zheleznitzi-tarsyat-pat-kam-pireya.html

Така или иначе, гърците направиха цял древногръцки театър - играха сиртаки по плажовете в бели дрехи, поискаха репарации от Германия за ВСВ, нарекоха финансовия й министър Волфганг Шойле "нацист", Ципрас три пъти летя до Москва, и то по случайност все преди да го извикат в Брюксел...

Това обаче е за друга тема, да не дълбаем.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!