Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува
iStock_15061531_LARGE_16x9.jpg?itok=To-5

Седенето на седло все още може да представлява същинско изпитание, но нещата са се улеснили доста преди около 12 века, според ново проучване. Една генетична мутация, възникнала в средновековна Великобритания и Исландия, е дала способността на конете за умерен конски ход, отличаващ се с четиритактов ритъм вместо неравния и непостоянен такъв, пишат изследователите в “Current Biology”. Учените първо открили мутация в генаDMRT3, който повлиява движенията на крайниците, във всички движещи се в този ход коне през 2012 г., но не били сигурни по какъв начин генът променя походката на конете. В новото проучване изследователите извлекли ДНК от костите на 90 коня, които живели около 3500 г. пр. Хр., за да проследят появата на мутацията към приблизително 850-900 г. Учените предполагат, че викингите са довели конете от Великобритания в Исландия, чифтосали са ги и са ги разпространили в континенталната част на Европа. Проучвания на мишките дават основания да се предположи, че мутацията на DMRT3 повлиява развитието на гръбначния мозък и позволява по-големи крачки. Екипът спекулира, че предпочитанието на ездачите към удобната езда в умерен четиритактов ход е спомогнала за разпространението на мутацията в конете в световен мащаб.

Източник: http://nauka.bg/a/мутация-при-конете-е-улеснила-язденето-им

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!