Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, insighting said:

Capitainofmarine,  простете, но в частта с "въпросните страни, които продават нефта с въпросните нищоструващи долари..."

Да, простете! Заиграх с думите , за да се получи  интересно.:) Простете това е цитат от пост на макебулгар.

  • Мнения 198
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува
On 6.09.2016 г. at 20:08, Stefan Iv said:

 

 

1 hour ago, insighting said:

И цената му има значение, защото се стараят да нагласят стоковото си количество към нея, за да достигнат най-висока печалба, т.е. приспособяват се само чрез количеството. 

Разбира се, нали за това е ОПЕК ,която определя квоти за да влияе на цените на петрола.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, nik1 said:

Доколкото разбирам - идеята на авторът е чрез война да се обезцени и нулира дългът на САЩ

Ники , тя тази идея се изказва и от задокеански автори, има и европейци с такива виждания а пък руските са направо всеки втори. не съм поглеждал какво мислят китайците по този въпрос. Не мислиш ли, че автора е прав в твърдението си че силата на долара не е в това, че икономиката на САЩ произвежда повече от другите. Силата на икономиката на САЩ е, че тази страна потребява повече от другите - всъщност от там идва и проблема им.

Преди 21 часа, Galahad said:

Статията е чисто пропагандна. Икономическото състояние на една държава е доста по-сложно от простото съпоставяне на БВП с размера на задълженията. Тъй като на подобна примитивна пропаганда няма начин да се върже човек с дори елементарни познания по икономика, ще дам един прост пример за да стане ясно и на останалите за каква куха шашма иде реч.

Та, купувате си апартамент за 150 000лева

Галахаде, от сто години очаквам появата ти.:bg:Твоето присъствие ме радва , става интересно. Примера с апартамента не върви - все едно сравняваш пенис с показалец. Купил си си апартамент и имаш дълг , дългът ти има материално покритие - апартамента ти. Долара няма реално покритие, дълговете са толкова огромни че нямат материално обезпечение, всъщност долара сега е необезпечен с нищо освен джентълменско споразумение покупко-продажбата на петрол да върви в долари. Докога ще е това споразумение ?! Ще важи ли нататък за всички джентълмени и доколко ще се държат джентълменски.

Това че голямата част от американската задлъжнялост  е към свои си кредитори - национални техни финансови институции в това число пенсионните и осигурителни  фондове  - тоест нямат интерес сами да си бутат колибата. Е в такъв случай Елоустоун ли или ... Да ти е правило впечатление че в последните години експертите започнаха да говорят че ядрената война е възможно да не е апокалиптична.

На мен ми е по-интересно следното; а то според мен има резон. Според автора на статията идва ред на промяна, презареждане,

което да доведе до промяна на икономическата система , ти как виждаш има ли основание това твърдение?

Преди 20 часа, Du6ko said:

Сега китайските филтри и телескопи по качество отстъпват на най - добрите немски филтри или най добрите ЕД японски и руски телескопи. Но китайската техника е напълно достойна за средната класа ! Днес не е срамно да имаш китайски телескоп или филтър. Ех можеш да изтежкарееш с немски , руски или японски ама струва ли си парите ?!?

Душко, аз си купих китайско тракторче 18кс преди почти месец за поместието в Украйна. Прав си китайско вече е по-качествено от преди - но и стана по скъпо. Разбира се съотношението цена-качество е основното преимущество на китайската стока. Но качеството вече определено е по-добро.

 

Преди 1 час, insighting said:

Продавали сме имоти в Дубай. Цените са обявени в евро. Инвестиционните фондове в Палм Джумейра, например, също работят с европейската валута. Петролът пък е фиксиран в долари. И цената му има значение, защото се стараят да нагласят стоковото си количество към нея, за да достигнат най-висока печалба, т.е. приспособяват се само чрез количеството. 

Шапка свалям! Тук по-точно и не може да се каже. Камъка е в градината на макето:bg:

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Capitainofmarine said:

 Не мислиш ли, че автора е прав в твърдението си че силата на долара не е в това, че икономиката на САЩ произвежда повече от другите. Силата на икономиката на САЩ е, че тази страна потребява повече от другите - всъщност от там идва и проблема им.

Г

Не е точно така. САЩ потребяват най-много, защото доларъте е наложен като севтовни пари най-вече заради Студената война. За това и след нейният край започнаха проблемите. 

  • Потребител
Публикува
Преди 23 часа, Du6ko said:

Китайските стоки действително поскъпват в % , но в качество ръстът е в пъти. В съотношение Цена - Качество някога най добри бяха Японците - от Трйота до Сони от Ямаха до Саньо , после Корея от Самсунг до LG а сега Китайската Народна Република е първа в света в отношение цена към качество на стоката. От електрониката до текстила.

Икономически активни в 1.5 Милиарден Китай са едвам няколко стотин милиона души. Когато икономически активни станат поне Милиард китайци тогава ще настъпи засищане и забавяне на темпа на растежа на работилницата на Света. Но тогава БВП на КНР ще е по голям от този на САЩ + Япония + Германия взети заедно.

 

За това как китайската компютерна техника и електроника печели пазари всички знаем. От лаптопа до мобилника от планшета до компютьра. За това ще дам само 2 примера от екзотични области.  Например за техника за аквариуми с рибки или телескопи ща астрономи любители. Преди 15 или 10 години китайските филтри за аквариуми и кривите им телескопи за любители астрономи бяза обект на посмешище и майтапи . Купуваха китайско само майстори от кръжока Направи си сам . От китайското делаха долу норе нормален филтър или телескоп само хора със сръчни ръце....

Сега китайските филтри и телескопи по качество отстъпват на най - добрите немски филтри или най добрите ЕД японски и руски телескопи. Но китайската техника е напълно достойна за средната класа ! Днес не е срамно да имаш китайски телескоп или филтър. Ех можеш да изтежкарееш с немски , руски или японски ама струва ли си парите ?!?

Душа , че си широкоспектърен специалист и разбираш от всичко е ясно , но все пак от време на време е добре да сверяваш нещата.

Дори в бедна България всеки любител-акварист , уважаващ себе си е с немски филтри и техника.

И не , не е въпрос на тежкареене.

И да , струва си парите.

Толкова за Великото Китайско икономическо чудо и неговото бъдеще.

  • Потребител
Публикува
Преди 4 часа, insighting said:

Продавали сме имоти в Дубай. Цените са обявени в евро. Инвестиционните фондове в Палм Джумейра, например, също работят с европейската валута. Петролът пък е фиксиран в долари. И цената му има значение, защото се стараят да нагласят стоковото си количество към нея, за да достигнат най-висока печалба, т.е. приспособяват се само чрез количеството. 

Може и слонове да сте продавали в Дубай, но това няма никакво значение в случая. Няма значение и цената на петрола както казах по-рано, тъй като в случая не говорим за цената на петрола и за печалбата на дубайците, а говорим за стойността на долара. Фактът е че дори и при минимална цена на петрола доларчета влизат в кесийката на дубайците, и тези доларчета имат реална стойност, а срещу тях дубайците си купуват реални лимузини и небостъргачи. Следователно това което е написано в статията е пълна глупост.

  • Потребител
Публикува
Преди 20 часа, Exhemus said:

Да си зададем въпроса - Някой може ли да мине без процесорите на Интел, без онова дето ИБМ слага на връхчето на главичката на харддиска? И още доста такива наглед дребни неща, които във САЩ възникват със темп по-голям от всички останали взети заедно. Само две-три такива неща са достатъчни да се държи света в технологична зависимост и тогава опитай да се откажеш от долара де?

До сега това беше достатъчно, но технологията има свойството да не седи на едно място и рано или късно ще отиде при когото не трябва:)

Това е единия коз, който Америка отиграва. Най-силния коз военния тя държи в ръка и би го сложила на масата само в краен случай. Това не и пречи да блъфира с него и да кара протшвниците си да играят казачок. Има и друг коз, който е отигран частично и е донесъл доста добри взятки. Това е тоталния технологичен шпионаж. Но той има един малък проблем - не може да си дръпне очите:) Това не дава мира на бръмбара, дето се е загнездил в мозъка на тиранозауруса и затова сме свидетели на припряни ходове. Не бих казал цуг цванг още.

Времето работи за Китай, Америка работи за Китай и още не го е осъзнала. Като потъпква белия свят, Америка губи опора в полза на Китай. Като се противопоставя на Русия губи сили, колкото неизчерпаеми да изглеждат те.

Що се отнася до нас, дребните, има значение кой от двата колоса ще стане хегемон. Аз предпочитам Америка. Въпреки че храня неприязън и предвкусвам снемане на маските и малтусианска вакханалия, която няма да ни отмине. Добре помня, обаче, репетициите на Китай в Камбоджа и на други места. Китайците са си самодостатъчни. Никой друг не им трябва, даже и за роб.

В резюме, ние тука имаме две алтернативи - "хуманно" малтусианство, или касапски геноцид.

 

Желая ви спокойни старини:)

Добър анализ. Прав си че технологиите са единственото нещо, което държи на повърхността американската икономика. Само че като преместиш производството в Китай и технологиите, и банките  по лека , лека заминават на там. Все още никой не смее да се отказва от долара, поради страха от Трета световна, която в крайна сметка ще завърши с ядрена война. Не американската армия (тя е смешна) , а ядреното оръжие е страшилището. Ако азиатските пазари отхвърлят долара САЩ вече няма какво да губят. Иначе до война най-вероятно ще се стигне, защото САЩ ще се самосгромолясат по подобие на СССР. Може би и ядрена. Разбира се най-добрия вариант за планетата би било самоунищожаването и на САЩ, и на Китай. И двете не са добра алтернатива. 

Иначе ние тук, а ни не само ние, европейците също, ни чака касапския геноцид, това е пределно ясно.

  • Потребител
Публикува
Преди 44 минути, Stefan Iv said:

Добър анализ. Прав си че технологиите са единственото нещо, което държи на повърхността американската икономика. Само че като преместиш производството в Китай и технологиите, и банките  по лека , лека заминават на там. Все още никой не смее да се отказва от долара, поради страха от Трета световна, която в крайна сметка ще завърши с ядрена война. Не американската армия (тя е смешна) , а ядреното оръжие е страшилището. Ако азиатските пазари отхвърлят долара САЩ вече няма какво да губят. Иначе до война най-вероятно ще се стигне, защото САЩ ще се самосгромолясат по подобие на СССР. Може би и ядрена. Разбира се най-добрия вариант за планетата би било самоунищожаването и на САЩ, и на Китай. И двете не са добра алтернатива. 

Иначе ние тук, а ни не само ние, европейците също, ни чака касапския геноцид, това е пределно ясно.

   Чакай, чакай. САЩ имат много подпори. Взели са мерки. Една, две да премахнеш, няма да се сгромолясат. На света няма по-динамична икономика от американската. Комбинация между пазарна, кейнсианска и каквато още се сетиш в непрекъснат баланс.

 Наистина имат сериозно загниване в някои сектори, но засега могат да го понесат.

Интересен е другия колос - Русия. Всички смятаха, че санкциите ще предизвикат гладни бунтове. Няма такова нещо. Руснаците май си имат предостатъчно хляб и мръвка. Сигурно и череши:) Най-големия износител на жито били станали. Бе как така? Нали имаше разруха? Оказва се, че разруха има само при нас. Реших да видя съществува ли още Ростселмаш - при комунизма завод за селскостопанска техника. Оказа се, че не само не тъне в разруха, ами е станал международна корпорация. Няколко американски бренда излизат под неговата шапка!

  СССР загина, защото не можа да произведе три стратегически оръжия - пералня, телевизор и кола. Реших да видя как е сега Русия със бялата и черна техника. Оказва се, че има една купчина корпорации за асемблиране на известни брендове, като средната степен на доместикация за 2011 е 40%, а за 2014 е 60%.  Случайно видях по телевизора какви свръхмодерни парници са започнали мащабно да строят. Явно е, че Русия в момента е една работеща и просперираща икономика. Хубаво би било някой експерт да пусне тема. Какъв тип е руската икономика? Какви са движещите и сили? Има ли този тип потенциал да се съревновава с американския тип?

  Е позлорадствахме малко за САЩ, Китай и Русия, всеки според вкуса си. Туй ще ни остане:)

 

  • Потребители
Публикува
Преди 3 часа, Capitainofmarine said:

Галахаде, от сто години очаквам появата ти.:bg:Твоето присъствие ме радва , става интересно. Примера с апартамента не върви - все едно сравняваш пенис с показалец. Купил си си апартамент и имаш дълг , дългът ти има материално покритие - апартамента ти. Долара няма реално покритие, дълговете са толкова огромни че нямат материално обезпечение, всъщност долара сега е необезпечен с нищо освен джентълменско споразумение покупко-продажбата на петрол да върви в долари. Докога ще е това споразумение ?! Ще важи ли нататък за всички джентълмени и доколко ще се държат джентълменски.

Това че голямата част от американската задлъжнялост  е към свои си кредитори - национални техни финансови институции в това число пенсионните и осигурителни  фондове  - тоест нямат интерес сами да си бутат колибата. Е в такъв случай Елоустоун ли или ... Да ти е правило впечатление че в последните години експертите започнаха да говорят че ядрената война е възможно да не е апокалиптична.

На мен ми е по-интересно следното; а то според мен има резон. Според автора на статията идва ред на промяна, презареждане,

което да доведе до промяна на икономическата система , ти как виждаш има ли основание това твърдение?

Душко, аз си купих китайско тракторче 18кс преди почти месец за поместието в Украйна. Прав си китайско вече е по-качествено от преди - но и стана по скъпо. Разбира се съотношението цена-качество е основното преимущество на китайската стока. Но качеството вече определено е по-добро.

 

Съвсем не е така. Това, че едно жилище е купено за 150 000лева не означава, че при един срив на пазара на недвижими имоти не може да стане 100 000лв. Но иначе правилно си схванал основната идея, че говоря за случаите, с които дългът е обезпечен с нещо друго.

Напр. ИДИЛ, а после и Русия продаваха доста евтино нефт и цената му доста се срина. САЩ имат чудесни хранилища и се поохарчиха доста за да изкупуват евтиния нефт. Тъй че не се безпокой за техните $$$, защото като се покачи цената ще го продадат с надценка. Войната в Персийския залив имаше съвсем същата цел - да се издои евтин петрол. Иначе дори Хилъри я определи като грешка в останалите й аспекти. Не става въпрос обаче за война за оцеляване, а САЩ винаги са били прагматици и гледат в крайна сметка да са на печалба. Докато Путин емоционално смъква цени на петрола, САЩ гледа да препечели.

Един виц:

Шефът на ЦРУ докладва на прединета:

- Руснаците са започнали да боядисват Луната червена.

- Добре.

След няколко дни шефът на ЦРУ идва още по-притеснен и докладва:

- Руснаците боядисаха половината Луна червена.

- Добре.

След няколко дни шефът на ЦРУ идва отчаян и със сериозни съмнеия дали президента не е вербуван от КГБ и докладва:

- Руснаците боядисаха  цялата Луна червена.

- Отлично! А сега вземете бяла боя и напишете на Луната: Кока-кола.

През социализма май само вицовете бяха качествени, защото се правеха не от държавата, а въпреки нея. Та и в случая основната идея е вярна: САЩ не се води от емоции, а от икономическата изгода.

За нарастналото китайско качество е достатъчно показателно, че дори в държава като България магазините с китайски стоки взеха да намалят, като успешно ги конкурират дори магазините Втора употреба, където се продават овехтели, но все пак произведени на Запад дрехи.

Това, което се произвежда като качествено в Китай е от някой "инвеститор" от САЩ, който всеки момент може да си замине и качеството веднага да изчезне. Реномираните фирми смятаха, че репутацията им е достатъчна гаранция, че дори да произвеждат в Китай, пак ще са така търсени. Но вече се убедиха, че ако до фирмената марка стои "произведено в Китай" интересът веднага спада.

Ситуацията с Китай е следната:

Италианският бизнес напуска Китай

Uber напуска Китай (имам такова качествено китайско, ама както се вижда няма да мога да си взема друго пак от Китай на тази фирма)

Yahoo напуска Китай

.... 

А с тях си заминават авторски права, ноу-хау, квалифициран персонал и т.н. Тъй че перспективите на Китай изобщо не са оптимистични.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 2 часа, Galahad said:

Това, което се произвежда като качествено в Китай е от някой "инвеститор" от САЩ, който всеки момент може да си замине и качеството веднага да изчезне. Реномираните фирми смятаха, че репутацията им е достатъчна гаранция, че дори да произвеждат в Китай, пак ще са така търсени. Но вече се убедиха, че ако до фирмената марка стои "произведено в Китай" интересът веднага спада.

Ситуацията с Китай е следната:

Италианският бизнес напуска Китай

Uber напуска Китай (имам такова качествено китайско, ама както се вижда няма да мога да си взема друго пак от Китай на тази фирма)

Yahoo напуска Китай

Ха, а дали не е обратното? Дали не напускат защото вече няма място за тях?

Реших да си купувам лаптоп и тия дни се оглеждам какво да си взема - ами повечето търговци предлагат от 7-8 производителя (говоря за среден ценови клас) като 4 от тях са китайски! Преди време и IBM си тръгнаха от Китай ... щото Lenovo ги купиха :) 

Да не говорим пък, че като си тръгват - и къде отиват? Смяташ ли, че "произведено в Бангладеш" на тениската ти е по-престижно и интересно от "произведено в Китай"? Нали си гледал филмчетата за 8-годишните шри-ланкийчета, дето работят за по няколко цента на ден и умират на 12, щот' са се надишали с химикалите, с които ти избелват дънките?

Изобщо тъй наречените "инвеститори", любими и на нашите политици, не инвестират от някакъв неудържим хуманизъм - инвестират, за да печелят. И в момента, в който вече не могат да печелят се изнасят със скоростта на бит пе.....с :)  

Редактирано от boyko
  • Потребител
Публикува (edited)
On 6.09.2016 г. at 20:08, Stefan Iv said:

Като цяло концепцията на автора на материала е правилна, но е представил доста опростено нещата, за да може да бъдат разбрани от повече хора.

 Гледам че някои са си намазали вече ръцете с крем и с нетърпение чакат долара да падне за да почнат да ръкопляскат.

Автора на материала е виден конспиратолог с над десет статии в които доказва, че американците не са били на луната.Други негови конспирации са "Световното еврейство", "50 годишния договор с извънземните"..............и "Американския външен дълг".Единствената полза(щото има такава) е да се намали когнитивния дисонанс, който някои хора изпитват.

Капитане, явно много ти харесва елегантното сравнение на "пенис с показалец" ,щото няколко пъти вече го правиш, та смятам да се възползвам и аз от него. Представи си че долара е пенис, щом почне да спада американските стоки стават по конкурентноспособни икономиката получава тласък и износа се увеличава.Когато долара се надърви много, износа спада ,тогава американската валута почва да омеква и се огъва надолу.Тия действия са свързани, икономиката се движи напред-назад, а долара се изправя или клюмва надолу.

 Защо обаче, въпреки големия дълг на САЩ, не възниква инфлация?Фактически външния дълг не е голям 4,5 трилиона, другите пари американците ги дължат на себе си.Тия задължения от 19 трил.$ не се погасяват заведнъж, а са разсрочени във времето и кредите могат да се обслужват.Американската икономика си е все така мощна, (колкото и да не ни се иска).През 60-те Валериан Зорин пише, "Моргановото семейство притежава 120 стоманодобивни компании.Три от тях са гигантски.Само една от трите произвежда стомана колкото Англия и Франция взети заедно."

Сега САЩ  на трето място по производство на стомана.Почти еднакво производство има и Русия.Там е работата, че докато Русия изнася голям процент от него, то САЩ са на първо място по внос на стомана.Тоест докато рашките изнасят суровини щото им е слабичка икономиката, янките купуват за да произвеждат.Освен това американците произвеждат със сто хиляди човека толкова стомана ,колкото руснаците със 600 000. Някой спомена, че под 2% само са заети в селското стопанство.Ами ефективно е защото е механизирано.Значи тая икономика дето 50% жънат със сърпа, а другите 50%  махат с чука не ми я хвали.

Високите технологии изискват много големи капиталовложения.САЩ имат 150 учени лауреати,-руснаците 10 човека.Само бюджета на Харвардския университет е 36 милиарда $, братушките за цялото образование отделят 13 милиарда$.

Въобще капиталовложенията в промишленоста и науката са големи.Има коренна разлика от американската икономика и китайската шиеща имитационни гащи.

Има обаче едно вярно нещо, а то е че всички помагат на САЩ .Арабите например като продадат нефта правят сгради и слагат асфалт .Ама то много долар много нещо и тия дето артисат ги влагат в щатите, като купуват фирми, сгради, ДЦК.......щот файда няма да ги заравят пак в пясъка.Китайците масово си влагат милионите, като купуват сгради и правят фирми в америка.В Китай живота на милионера и доларите му не са сигурни.Не гледат че е милионер ,ами като намерят за какво го съдят и му режат главата.В Русия бандюгите(като у нас) един друг се рекетират.Олигарсите не влагат капитала в производство, а го изнасят в сигурните европейски и американски банки.И те купуват фирми ,сгради, яхти, футболни клубове.......Ами то Садам и Кадафито също имаха в САЩ единия 40, другия 60 милиарда та ги бяха блокирали.Сетне ги върнаха на Либия.То и Путин няма да пуща бомби връз банката дето (не) си държи милиардите, нито ще изстреля ракети по Европа щото може да улучи фирмата на зет си която струва 2 милиарда.

На доларите им е горещо при арабите, в тайгата им е студено, а в Китай много духа и може да ги отвее барабар със собственика им.Само в родното си място се чувстват най добре, за това се връщат у дома.

Краха на долара за сега се отлага може да затворим крема за ръце  и да го запазим за по нататък .

 

 .

 

Редактирано от vvarbanov
  • Потребители
Публикува
Преди 11 часа, Capitainofmarine said:

Ники , тя тази идея се изказва и от задокеански автори, има и европейци с такива виждания а пък руските са направо всеки втори. не съм поглеждал какво мислят китайците по този въпрос. Не мислиш ли, че автора е прав в твърдението си че силата на долара не е в това, че икономиката на САЩ произвежда повече от другите. Силата на икономиката на САЩ е, че тази страна потребява повече от другите

Капитане, моля ти се, нали имаш икономически познания, и знаеш как се формира БНП, защо се връзваш на популизъм от ниско ниво?

http://www.referati.org/bruten-nacionalen-produkt-syshtnost-i-podhodi-za-izmervaneto-mu-1/24674/ref

Всъщност процесите са обратните на тези което предполага авторът: превесът на потреблението над производството на стоки и услуги в САЩ, води до дефицити и задлъжнялости, които са един от факторите за обезценяване на долара

ПС

Вижте, доларът се доказва условно всеки божи ден, и съответно налага заради доверието към него, по скоро заради доверието към американската икономика.

(вярно че статията е завладяваща и интругуваща, но икономическата наука, действителност и закони не са "локум" и "дъвка")

За еврото, Еврото можеше да е силната и предпочитаната валута, и да измести долара, ако беше "североевропейска" валута, със социалистическо-олигархината Гърция, с Италия, Испания,Португалия и социалистическа Франция в Еврозоната, еврото не го чака блестящо бъдеща, колкото и да ми се иска да е така..

 

  • Потребител
Публикува

Capitainofmarine, vvarbanov, благодаря, че поддържате мнението ми. :)

Преди 11 часа, makebulgar said:
Цитирай

стойността на долара

Фактът е че дори и при минимална цена на петрола доларчета влизат в кесийката на дубайците, и тези доларчета имат реална стойност, а срещу тях дубайците си купуват реални лимузини и небостъргачи. Следователно това което е написано в статията е пълна глупост.

Фактът е, че тяхната реализационна политика не включва определяне на цени. Това го прави пазарът. И тази политика не допуска минимална цена, защото при твърде ниска цена възниква недостиг в предлагането. За да не се случи така, се изисква увеличаване на предлаганите количества, а те количества си имат.

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 2 часа, nik1 said:

Капитане, моля ти се, нали имаш икономически познания, и знаеш как се формира БНП, защо се връзваш на популизъм от ниско ниво?

http://www.referati.org/bruten-nacionalen-produkt-syshtnost-i-podhodi-za-izmervaneto-mu-1/24674/ref

Всъщност процесите са обратните на тези което предполага авторът: превесът на потреблението над производството на стоки и услуги в САЩ, води до дефицити и задлъжнялости, които са един от факторите за обезценяване на долара

ПС

Вижте, доларът се доказва условно всеки божи ден, и съответно налага заради доверието към него, по скоро заради доверието към американската икономика.

(вярно че статията е завладяваща и интругуваща, но икономическата наука, действителност и закони не са "локум" и "дъвка")

За еврото, Еврото можеше да е силната и предпочитаната валута, и да измести долара, ако беше "североевропейска" валута, със социалистическо-олигархината Гърция, с Италия, Испания,Португалия и социалистическа Франция в Еврозоната, еврото не го чака блестящо бъдеща, колкото и да ми се иска да е така..

 

PS

Статията е бягство от икономическата реалност, логика и закони в някаква  конспиративна парареалност.

А реалността , логиката и причинно-следствените връзки са  следните:

Високият рейтинг, високото търсене на долара се дължи на високият "рейтинг" и доверие към американската икономика. Т.е. причината за тези процеси е високият "рейтинг" на американската икономика, виското доверие към нея. 

(Никой не търси ифлационни рупии, нито пък юани, защото непрозрачната и дирижирана китайска икономика, не създава доверие към юана)

Високото търсене на долара в световен мащаб, от една страна, и високият рейтинг, доверието в американската икономика от друга са може би главните причинители на "разглезването на Америка" (за външното и кредитиране - със стоки и пари)   - по-точно те са причинители за по-високото и потребление спрямо производството и, съответно причина за високите стойности на дефицитите и външната и задлъжнялост. (всяка система за кредитиране работи на същия принцип: кредиторите, играчите от едната страна с излишни пари търсят и предпочитат тези кредитополучатели, които имат висок кредитен рейтинг;  Съответно играчите с висок рейтинг са по-склонни да вземат кредити)

Вижте, същото се отнася и за икономиката на UK: Високите нива на доверия към UK -икономиката и високите нива на доверие към лирата и съответно високото търсене на лирата в света, доведоха UK до дефицити и задлъжнялости, аналогичнии по своите относителни нива с тези на САЩ.

Къде са "ключовете към бараката" на това доверие в англосаксонските икономики и валути: Ето къде:

-поддържане на високи нива на върховенство на закона, в частност а)  защита на инвестициите, собствеността и договорите, б) независмост на съдебната система в) справнително най-бързото решаване на търговски и икономически спорове г) прозрачни и непроменящи се закони, касаещи икономическите дейности

-ниски нива на корупция

-ниски нива на регулации върху бизнеса (изключвам тези, касаещи живота, здравето на хората, и природата)

 - държавата и администрациите не създават пречки и ограничения за бизнеса, или не преферират един бизнес за сметка на друг..(преферирането е типично за "източните" икономики от света, и за "южните икономикии" от Европа)

- по ред, но не на последно място: англосаксонските култури са с ниски нива на избягване на несигурността, един вид те са иновативни. Иконимиките им са движени от иновативността. 

(90-95 процента от иновациите в света произлизат от културите с ниски нива на т.н. измерение "избягване на несигурността" - англосаксонските и скандинавските, но не от Германия или Япония, чийто култури са с висока степен на избягване на несигурността)

- в частност, американската икономика е най-голямата в количествени показатели.

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува
Преди 16 часа, Capitainofmarine said:

Силата на икономиката на САЩ е, че тази страна потребява повече от другите

Съществуват известни отклонения от правата (визирам стопанските движения нагоре и надолу). Тези отклонения са познати като конюнктурни колебания. Ако действително потреблението е по-голямо от нормалното, то налице е свръхзаетост.

Преди 4 часа, nik1 said:

как се формира БНП

Стопанските колебания се измерват именно чрез реалния БНП. Националният продукт и при конюнктурни намаления би се повишил, ако тенденцията за дългосрочен растеж е ориентирана силно нагоре.

Преди 3 часа, nik1 said:

PS

Статията е бягство от икономическата реалност, логика и закони в някаква  конспиративна парареалност.

Конюнктурните прогнози се приемат доста скептично. Причината е твърдението, че те противоречат на стопанската теория, както и на самите реални индикатори. Но понякога не можем да разчитаме на класическото понятие за 'модел'. Впрочем някои феномени пък вече не противоречат на теоретическите познания.

  • Потребител
Публикува
Преди 10 часа, vvarbanov said:

Автора на материала е виден конспиратолог с над десет статии в които доказва, че американците не са били на луната.Други негови конспирации са "Световното еврейство", "50 годишния договор с извънземните"..............и "Американския външен дълг".Единствената полза(щото има такава) е

Върбане, хареса ми поста ти с хубаво чувство за хумор е написано и с точна мисъл. Разбира се можем да поспорим за инфлационния процес там го предъвкваш , но не си струва сега. Оставяме за друг път. Да не правим политика.

 

Преди 3 часа, insighting said:

Съществуват известни отклонения от правата (визирам стопанските движения нагоре и надолу). Тези отклонения са познати като конюнктурни колебания. Ако действително потреблението е по-голямо от нормалното, то налице е свръхзаетост.

А такава няма ...

Не с долара не ОК както твърдят някои наши приятели. Но ние не им вързваме кусур, всеки твърди каквото иска - демокрация е!

Изобщо мога да кажа,

insighting ,   уважаема плюс

харесвам високо интилигентните хора!

Galahad

Приятелю, наистина стана интересна дискусия и тя е много прилична като култура на участниците.

  • Потребител
Публикува
1 hour ago, Capitainofmarine said:

А такава няма ...

Не с долара не ОК както твърдят някои наши приятели. Но ние не им вързваме кусур, всеки твърди каквото иска - демокрация е!

Изобщо мога да кажа,

insighting ,   уважаема плюс

харесвам високо интилигентните хора!

Благодаря. Конюнктурните цикли обаче не са еднакви помежду си. Трудно се приема, че условията постоянно се менят. Въпреки това вълните на Кондратиев показват пътя на растежа. Ако правителството не държи под контрол подема, се появява ситуация на конюнктурно свръхзагряване.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 9 часа, insighting said:

Capitainofmarine, vvarbanov, благодаря, че поддържате мнението ми. :)

Фактът е, че тяхната реализационна политика не включва определяне на цени. Това го прави пазарът. И тази политика не допуска минимална цена, защото при твърде ниска цена възниква недостиг в предлагането. За да не се случи така, се изисква увеличаване на предлаганите количества, а те количества си имат.

Политиките на продавачите на петрол нямат никакво значение в случая, тъй като въпросът е за стойността на долара. Всичко останало е отклонение от темата. Повтаряме отново, че факътът е че долърът има стойност и с тази стойност продавачите на нефт, газ или други неща си купуват много неща, строят небостъргачи, карат лимузини. Китай, Дубай, БАхрейн, Кувейт, Азарбейджан, Казахстан и още много други процъфтяват заради стойността на долъра! Изказването по-горе в статията от строгосекретно.ком е нелепо, пропагандно, жълто, и четенето му е чиста загуба на време!

Цялата тема по принцип не е за тук. Форума май се е изродил от научен в общо-развлекателен.

Редактирано от makebulgar
  • Потребители
Публикува

 

Преди 1 час, Capitainofmarine said:

Ако действително потреблението е по-голямо от нормалното, то налице е свръхзаетост.

Нали твърдеше че потреблението на САЩ е много голямо?

Какво всъщност твърдиш и ти не си сигурен май?

Преди 5 часа, insighting said:

Ако действително потреблението е по-голямо от нормалното, то налице е свръхзаетост.

Не е задължително заетостта да е в самата страна..САЩ се кредитират от десетки години със стоки и услуги от цял свят (от десетки години техният търговски баланс е с отрицателни стойности) , и тяхното потребление оказва влияние на заетостта на китайци, мексиканци, индийци, бангладешци и т.н.

 

  • Потребител
Публикува
Преди 14 минути, makebulgar said:

Политиките на продавачите на петрол нямат никакво значение в случая, тъй като въпросът е за стойността на долара. 

Доларът е 'манипулирана' валута и е свързан със стойността на петрола.

Цитирай

Форума май се е изродил от научен в общо-развлекателен.

Нищо "общо-развлекателно" не обсъждаме тук.

Цитирай

Нали твърдеше че потреблението на САЩ е много голямо?

Толкова ми следите... мисълта. 

  • Потребители
Публикува
Преди 14 минути, insighting said:

Толкова ми следите... мисълта.

Въпросът  "Нали твърдеше че потреблението на САЩ е много голямо? " не беше към Вас, а към Capitainofmarine, които в отовор на вашето съобщение написа че "такава заетост не се наблюдава" . (Въпросът ми е  ми е под цитатът който капитана е направил на вашето съобщение) 

На Вас, под оригиналното ви съобщение конкретно отговорих следното: 

Цитирай

Не е задължително заетостта да е в самата страна..САЩ се кредитират от десетки години със стоки и услуги от цял свят (от десетки години техният търговски баланс е с отрицателни стойности) , и тяхното потребление оказва влияние на заетостта на китайци, мексиканци, индийци, бангладешци и т.н.

 

  • Потребител
Публикува
On 6.09.2016 г. at 20:08, Stefan Iv said:

 

Преди 4 часа, insighting said:

Конюнктурните прогнози се приемат доста скептично.

 Въз основа на конюктурата могат да се правят прогнози.Но трябва да се има вярна представа за конюктурата и ПОЗНАНИЯ за финансите, политиката, икономиката  и действащите договори в момента.Освен това трябва да се използва логика и някаква система за прогнозиране(може да е и някаква нова).Ако някое от тия условия не е изпълнено се  прави пророкуване, врачуване или гадаене.Това вече е в компетенцията на екстрасенсите.:bash:

Материалът на Красимир Иванджийски "Американският външен дълг ...." ДАЖЕ НЕ Е ГАДАЕНЕ.

Това са мечти, блянове и въжделения доларът, символът на САЩ, (който се възприема като основен враг, виновен за всички нещастия на Русия) да се срине.А Америка да загуби своята финансова, икономическа и военна мощ за да не трови повече съзнанието на русофили и ватници.:)

 

 

  • Потребител
Публикува
1 hour ago, nik1 said:

Нали твърдеше че потреблението на САЩ е много голямо?

Да това твърдя! Ти оспорваш ли го? Погледни колко от световното производство е в САЩ и колко от световното потребление е пак там, моля и ще разбереш за какво ти говорят.

 

Преди 27 минути, vvarbanov said:

Материалът на Красимир Иванджийски "Американският външен дълг ...." ДАЖЕ НЕ Е ГАДАЕНЕ.

Това са мечти, блянове и въжделения доларът, символът на САЩ, (който се възприема като основен враг, виновен за всички нещастия на Русия) да се срине.А Америка да загуби своята финансова, икономическа и военна мощ за да не трови повече съзнанието на русофили и ватници.:)

Върбане, спри с тази политика!

 

1 hour ago, makebulgar said:

Форума май се е изродил от научен в общо-развлекателен

Кой го казва?!  Точно твоите постове нямат нищо общо нито с науката нито с дискусията. Не се нахвърляй на човек, още повече жена, която с познанията си в икономиката  е в много степени по-високо от теб, и понеже нищо съществено не казваш - въобще не успя да й опонираш.

  • Потребител
Публикува

[ въпросът е за стойността на долара. 
Доларът е 'манипулирана' валута и е свързан със стойността на петрола. ]

insighting, по-коректно е да се каже по обратния начин- цената на суровият петрол е в зависимост от слабостта/силата на американския долар.З А някои може да звучи еднакво, за други алогично, за трети просто любопитно, но поради сложноста на корелациите стойност на валутите, цена на петрол, добивни количества, първостепенна е стойността на долара спямо останалите валути.

Добива и продажбата на петрол и продукти влияят естествено върху състоянието на ам долар, поради големите мащаби на тази индустрия и факта че САЩ са един от основните производители. Също така те са и най-големия вносител, наред с това, че цената на суровия петрол е деноминирана в ам долар.

Това е най - лесносмилаемото разяснение около въпроса изменението на коя стойност, на коя упражнява влияние.

С две думи-

слаб долар->висока цена

, силен долар-> ниска цена

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 27 минути, Capitainofmarine said:

Да това твърдя! Ти оспорваш ли го? Погледни колко от световното производство е в САЩ и колко от световното потребление е пак там, моля и ще разбереш за какво ти говорят.

Мисля че на всички участници в дискусията стана ясно че не го оспорвам, не знам защо ти разбра друго?

(Не го оспорвам, твърдя го на няколко места.. Знам какъв им е БНП, и какво потребяват..)

 

Зададох ти въпроса, защото ти по-горе се самооспори като отговори "А такава няма"

Илюстрирам:

Преди 7 часа, insighting said:

Ако действително потреблението е по-голямо от нормалното, то налице е свръхзаетост.

 

Преди 3 часа, Capitainofmarine said:

А такава няма ...

Щом като според теб няма свръхзаетост от една страна, и си съгласен с написаното "Ако действително потреблението е по-голямо от нормалното, то налице е свръхзаетост" от друга, то логически опровергаваш виждането че "потреблението е по-голямо от нормалното"

Редактирано от nik1

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!