Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Както знаем цар Иван Шишман резидира не в Търново, а в Никопол. Например през 1388 турците минават балкана и отиват към Търново. Неочаквано за тях разбират, че той не е там, а е в Никопол. През 1393 НЕОЧАКВАНО (това е много важно) преминават балкана и се озовават пред Търново. Цар Иван Шишман пак го няма.

Какво прави цар Иван Шишман в Никопол се пита в задачата, като столицата е Търново? Отговора обикновено е "Чакал помощ от Унгария и водел преговори". Аз обаче не бих се съгласил с това. Няколко дни път (от Търново до Никопол) са решаващи единствено ако става дума за нещо много срочно, но ситуацията нито през 88 нито през 93 е чак толкова срочна. Даже напротив, през 93 турците се появяват неочаквано, демек царя следва да е в столицата си. Няма данни преди обсадата да е бягал в Никопол, че да събира там армия и да вика съюзници които близките ще дойдат.

Иначе казано, още преди 1388 цар Иван Шишман резидира не в Търново, а в Никопол. Въпросът е защо. Чел съм два варианта на обяснение, Никопол бил мощна крепост, вариант две преговори. Търново също е първокласна крепост, в това няма съмнение, второ както вече казах разстоянието между Търново и Никопол не е кой знае какво, нито се е очаквало съвсем скоро пристигане на съюзни войски които царя да посреща.

Тук се сетих за Христо Матнов. От него съм чел следното. Не е известно кога цар Иван Срацимир приема турски васалитет, нито защо. В турските извори се говори за Сарадж който обаче според географията на походите му в помощ на турците е по скоро владетел на подбалкана. Впоследствие обаче други извори наричат Видинско "земята на Сарадж" и става ясно, че Сарадж е цар Иван Срацимир.

Вчера значи ме осени една мисъл. Ами ако Търново изобщо не е бил под властта на цар Иван Шишман? Както казва Матанов от изворите се оставало с впечатление, че войските на Сарадж идват от подбалкана. Зад него какво е? Ами Търново! Самият владетел на Търново изобщо не е в столицата си.

Предлагам ви една такава хипотеза.

Знаем, че между цар Иван Шишман и цар Иван Срацимир е имало война за София. Тя се отрича, но така или иначе е ясно, че отношенията помежду им не са идеални. Във Витошката грамота цар Иван Шишман определя като свой наследник брат си, при живи синове. Ей така, сетил се, че разцепва България. Айде де! Такива отстъпки един суверенен владетел прави само под натиск. Впоследствие цар Иван Шишман очевидно е лишен от царско звание. Едва ли доброволно. Както видяхме той не резидира в Търново. Иначе казано. Някъде след 1380 цар Иван Срацимир сключва съюз с турците и заедно с тях притиска цар Иван Шишман. Витошката грамота е първия етап при който той признава брат си за наследник, впоследствие (неизвестно кога) се отказва от царското си достойнство, а накрая се отказва и от Търново. При такава ситуация през 1388 и 1993 Търново е "ничия земя" Иван Шишман вече не го владее, но и цар Иван Срацимир още не го владее дефакто.

  • Глобален Модератор
Публикува

По мое скромно мнение в 1393 година Шишман си е в Търново.Няма никакви сведения че отсъства.В хода на обсадата или при самото падане успява да напусне града.

  • Потребители
Публикува

Всъщност е известно какво е правил в Никопол преди да бъде нападнато Търново - има го в клипчето и статията, която бях посочил в другата тема за Търново

 

  • Потребител
Публикува

Вероятно и в двата случая Иван Шишман се е намирал в Търново, но е имал достатъчно време да напусне Търново и да се укрие в Никопол.

Отправна точка на първия поход (1388) е Одрин, където Мурат премества резиденцията си. Макар и да не става ясно откъде турците преминават Стара планина, Нешри посочва, че те превзели Провадия, Шумен и Мадара, но били отблъснати край Венчан. По това време Иван Шишман заминал с приближените си за Ямбол, където се срещнал със султана и (отново според Нешри) се "проснал ничком" пред него, обещавайки Силистра. 

В последствие обаче Шишман се отметнал, в отговор на което Али паша, предприел нов опустошителен поход и в крайна сметка се озовал пред Търново. Ясно е, че този поход нямало как да изненада Иван Шишман и последният е имал достатъчно време на разположение за да се евакуира в Никопол. Всъщност и това не му помогнало особено:  „Сосманоз се уплашил, овесил на шията си мъртвешки саван, излязъл и наедно със сина си дошъл и паднал в краката на пашата. Поради своята доброта пашата пак му простил греховете. После измолил от Повелителя позволение да му го прати за среща“ (Нешри).

През 1393 година събитията не са кой знае колко по-различни. Григорий Цамблак описва мащабна подготовка от страна на Баязид, която едва ли ще да е останала незабелязана в Търново:   „Варварският цар, възгордян от победите си и от завладяването на много народи, понеже беше слушал за Търново, за голямото му величие, за твърдостта на стените му, за красотата му и за самото му местонахождение — извънредно труден за превземане, защото освен стени притежаваше достатъчно и естествени крепости, а освен това — големи богатства и многобройно население с велика слава както в църковните, така и в царските дела, пожела доброненавистният да го разори. Затова, като вдигна всичките си източни войски, започвайки от тракийските предели, от Ликаония и Асия, премина Хелеспонт и завари западните си войски, както беше заповядал; събрани всички заедно, те превъзхождаха не само войските на Дарий, царя на персите и мидийците, но и тези на Александър Македонски. С тях пристигна и ненадейно нападна града — не от една или две страни, но като го обгради целия отвсякъде с човешки тълпи. И на голямо пространство бяха свирепите. Разяреният варварин заплашваше, че с огън ще гори, обещаваше, че на късове ще сече и на друга мъчителна смърт ще предаде тези, които продължават да са непокорни. И най-после превзе града, но не със своята сила, а като замлъкна Божието предопределение“

Видно е, че и в този случай, както и пет години по-рано Шишман е имал време да напусне столицата.    

  • 6 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Има една любопитна хипотеза на историка Лъчезар Тошев.Че след 1396 година синът на Иван Шишман Александър остава да управлява като турски васал в Никопол в присъствието на силен турски гарнизон разбира се.Това не би било толкова изненадващо за тези времена където подобни примери има много..Нещо повече Гошев допуска че в кампанията от 1396 година Александър воюва на османска страна.Това би обяснило доверието на османските власти-

Редактирано от resavsky
  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Иначе възхода на Никопол си почва още по времето на Иван Александър и не трябва да се разглежда като последица от турската заплаха.Там приема чужди делегации Иван Александър още през 50 те години.

  • Потребител
Публикува

Поставям се на мястото на Цар Иван Шишман. Също бих отишъл в Никопол. 

България загубва отдавна юго източната си част - Македония още преди да дойдат турците. Южна България - Тракия също реално е загубена макар че още не е ясно къде е границата и може би формално някакви области да се воят български. Остава му ядрото на средновековна България - северна наречена Мизия между Балкана и Дунава.

Ако е имал някакви реални сили би се опитал да организира линия на някаква отбрана по билото на Балкана както някога нашите владетели срещу Византия. Явно царя ни е нямал никакви сили и естественната преграда - Балкана не може да бъде използвана за защита ! Като стратегическите резеви са в Търново. 

Какво бихте направили вие на негово място ? Останала ви е крепостта - столица В. Търново. Ако там ви блокират край. Нанс 0. Явно Царя ни се е надявал , напразно на Европа. Когато турците ни обсадят столицата В. Търнотво може би Европа ще се размърда разни власи, унгарци, немци, французи, рицари , кръстоносци , меченосци , венецианци и папи....  Поради тези стратегическо - дипломатически причини той отива в Никопол на Дунава. Аз също бих постъпил като него. Надявал се е със съюзници и помощи да деблокира Търново. (Нещо такова става при Виена при 2 те турски блокади.)

Ако съвсем лошо стане работата то поне се е надявал някаква помощ, поне него да спаси. Я от Европа по горни Дунава , я от Венеция през Босфора и долни Дунав. Никой не помага нито на България нито на Цар Иван Шишман.

Явно тия планове на царя са били известни на народа ни. Тия негови планове и мечти народа въплъщава в песента си - От кога се е  ... зора зазорила .....  Мечти и блянове без реална основа....

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!