Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

А какъв е проблема според теб? Защо не можем да се справим с този проблем? Защо не можем да изпълним площадите с хора и да искаме правосъдие, защо толкова много сме се примирили и защо толкова ни е все тая?

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Ами явно защото не искаме. За прокурорите и политиците е ясно защо не искат да има борба срещу корупцията, никой няма интерес да се бори против себе си. Така беше и в Румъния, но там хората излязоха по площадите, над 500 000 души, и останаха там докато не им приеха исканията. Докато тук останахме пред телевизорите с дистанционно в едната и гроздова в другата ръка, гледайки сеир и очаквайки нещата да се оправят някак си сами.

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 2
  • Глобален Модератор
Публикува

Всичко това е доволно известно и в Румъния беше подобно положението, даже през 90-те бяха и по-зле. Но ето че сега там има огромна обществена воля за промяна и тя активно се изразява. А тук - нищо. Псувни пред телевизора и във Фейсбук. 

  • Upvote 1
  • Глобален Модератор
Публикува

да, добре че е фейсбук, защото е естествен отдушник и място за симулиране на гражданска позиция/активност.

  • Upvote 1
  • Потребители
Публикува
On 3/19/2017 at 13:10, Doncho Peev said:

Хората са наплашени. Кой да протестира, бе Варлорд? Не, сериозно питам. Ти в България ли живееш?

Ако работиш при олигарх и протестираш, на другият ден си уволнен. Няма закони, които да те защитят, няма профсъюзи като в Западна Европа - нищо. Мутрите дори не подписват трудови договори с робите си.

Ако си държавен служител - също си уволнен. След случая с Гарелов и други подобни, разбираме, че на държавните служители в България е отнето правото да имат гражданска позиция. Защото, по израза на Главния Мултак на Ребуликата и доскоро културен министър (Каква гавра само!) били "на хранилка".

Ако имаш частен бизнес и протестираш, на другия ден при теб са НАП и полицията и няма начин да не те унищожат дори да си напълно изряден.

Остават безработните, които едва свърват двата края и се самоубиват по пет на но(ж)щ, ромите, които си имат свои занимания по селата, пенсионерите, които едва кретат, реално застрашени от гладна смърт и липса на средства за лекарства и накрая студентите, които в мнозинството си не свързват своето бъдеще с България.

Кой да протестира?

Това е днешна България на мутрите и олигарсите.

Без надежди и без мечти, умираща и стъпкана в калта. 

"Страх лозе пази"

Кой е този който е бит или уволнен, заради това че е излезнал на протест срещу правителството или корупцията?

През 2013-2014 по време на големите протести, в България имаше мутри и олигарси  .. https://en.wikipedia.org/wiki/2013–14_Bulgarian_protests_against_the_Oresharski_cabinet

През януари  и февруари 2013 година не беше по-различно..  https://en.wikipedia.org/wiki/2013_Bulgarian_protests_against_the_first_Borisov_cabinet

В Румъния и Македония не е по-различно..
http://www.mediapool.bg/antipravitelstven-protest-sabra-hilyadi-nedovolni-v-skopie-news234134.html

--------------

За всеки медиен съветник на служебно правителство, чието задължение е да проведе честни избори, е недопустимо и неетично да се намесва в казуси, които могат да повлият на изборите - и Йончева и Борисов участват като кандидати в тези избори.

 

 

 

 

 

  • Upvote 2
  • Потребител
Публикува
1 hour ago, nik1 said:

"Страх лозе пази"

Виждам, че си смел човек и твоето лозе не го пази страх.

Ето ти една възможност да се включиш в граждански протест още тази седмица. Освен ако не смяташ, че всичко е О.К. и няма нужда от протест.

http://www.blitz.bg/obshtestvo/stolitsa/svirep-ekshn-na-preskonferentsiya-v-bta-stigna-se-do-yumruchen-boy-snimki_news497403.html

Тупаникът, който можеш да получиш, като едно от въпросните лица, е бонус в името на справедливостта и демокрацията.  Търпи се.

  • Потребители
Публикува
1 hour ago, Doncho Peev said:

Виждам, че си смел човек и твоето лозе не го пази страх.

Ето ти една възможност да се включиш в граждански протест още тази седмица. Освен ако не смяташ, че всичко е О.К. и няма нужда от протест.

http://www.blitz.bg/obshtestvo/stolitsa/svirep-ekshn-na-preskonferentsiya-v-bta-stigna-se-do-yumruchen-boy-snimki_news497403.html

Тупаникът, който можеш да получиш, като едно от въпросните лица, е бонус в името на справедливостта и демокрацията.  Търпи се.

Излизал съм толкова пъти на протести, за всичките години след 1989-та, че не им зная броя, и нищо лошо не ми се е случило досега.

А ти си стой пред фейса и форума, от страх да не отнесеш някой тупаник ,и... чакай да цъфнат налъмите (или там каквото)

  • Upvote 2
  • Глобален Модератор
Публикува

И там се наливат много рубли, но не са чак колкото тука. При Чаушеску нямаме за какво да им завиждаме, до 89-а е имало цели квартали на Букурещ без ток, по телевизията и радиото - само соц пропаганда, даже бяха научили български защото гледаха нашата, понеже по тяхната буквално нищо нямаше за гледане. Въобще 89-а ги беше оставил на нулата, нямаха какво да ядат в тези години и неслучайно го разстреляха. Въпреки, че нямаха толкова борци, мутри все пак през 90-те и в Румъния имаше, но ги опандизиха. Докато тук или се изпозастреляха помежду си или емигрираха или след безкрайни дела загубили давност вече станаха почтени бизнесмени или политици.

  • Upvote 2
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Личното ми мнение че тези революционни трибунали които устройват на север от Дунав въобще не спомагат за демокрацията там.Отказът от правосъдие е нещо безкрайно опасно дори в чисто психологически план.Тези съдебни процеси които в момента се акламират у нас са всичко друго само не и справедливи и безпристрастни.Ще направя дребното уточнение че съм действащ юрист и имам претенцията да имам поглед върху нещата.

Редактирано от resavsky
  • Upvote 2
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикува
On 3/22/2017 at 1:27, Михов said:

Изключително често ми се налага да ходя в Румъния и мога да споделя моите впечатления и разсъждения. Първо, като цяло румънците са колкото уж близки културно до нас, толкова и по-"западни" в много отношения. Вероятно тук nik1 може да каже какви са социокултурните им характеристики, сигурно са близки до нашите, но лично моето усещане е че румънците имат една доста по-голяма и обществено представена прозападна прослойка, в сравнение с нас. Поради романският език имат и много сериозни исторически връзки с Франция, каквито ние нямаме с нито една западна страна, а да кажем с Русия. Румънците дори през комунизма никога не са прекъсвали тези връзки, напротив. Много важен момент е и също че румънските тайни служби никога не са били подчинени на Москва/КГБ. Чаушеску си водеше напълно самостоятелна политика - осъжда инвазията в Чехословакия, праща спортисти в Лос Анджелиз, произвежда коли по френски лиценз, оборудва си АЕЦ-а канадски реактори, все неща които звучат като научна фантастика в тотално подчинената на СССР България. Много важен момент е и че спортната политика на Чаушеску наблягаше на спортната гимнастика, а не като нас на силовите спортове като борба, в резултат след края на режима там имаше безработни гимнастици, а не банди непотребни борци, които да тероризират обществото. Всички тия фактори в комбинация явно дават едно по-силно и прозападно като нагласи гражданско общество, което далеч не е идеално, но както казах - има една сериозна обществена прослойка с тежест да налага ефективно западни ценности.

 

Поздрави, и плюс от мен зая великолепния ти анализ (и се радвам се да те чуя!)

Да вметна нещо към него и дускусията: у нас прозападната прослойка и подкрепа е силна (това показват изследванията, и а резултатите от последните избори мисля го показаха), проблемът е че успоредно с нея има и силна прокремълска такава, а в допълнение към тях и силна антитурска такава..

В тази връзка: У нас основният дебатът не е за това, че трябва да станем нормална европейска страна (как трябва да станем такава), а е дебат все още за това за това да избираме между Запада и Русия (и православието)

 

 

 

  • Upvote 3
  • Потребители
Публикува (edited)

Ще стигнем румънците когато народът ни го пожелае. Звучи имагинерно, но всъщност е точно така. Примери:
Народът ни пожела падането на член първи от Живковата конституция, хората излезоха на площадите,  и членът отпадна без много драми;
Народът ни поиска да станем член на ЕС, няколко правителства (управления) работеха целенасочено и всеотадайно в тази насока, и това е случи.

Защо сега не вървим напред? (вижда се мисля, че "буксуваме")

Смятам не само поради горните причини , но и защото голямата част от некомформистката "част" от обществтото ни вече не се намира в България, и не може да въздейства върху политиката така, както тази неконформискта общност е можела да въздейства върху политиката през 90-години на миналия век  (забележка: и тогава имаше мутри, престъпност и корупция, и дори повече от сега беззаконие, и/или дефицит на добри закони, и повече безработица и несигурност)

Грубо казано: В резултат на миграциите и демографската динамика "Човешкият материал" става все по конформистки а и "некачествен"защото образованието прогресивно запада. Въпреки въвеждането на делегираните бюджети през 2010 функционалата неграмотност на българите се увеличава за последните години. Как да очакваме гражданско общество от народ който не знае, а и не се интересува от това какво е върховенство на закона, правова държава, закони и норми, морал и етика?
 

Народ, който харесва президентът си (избран за кандидат след консултации на силата която го е издигнала с чуждо разузнаване), само заради това че е летец (въпреки че човекът даже не е разбрал какво пише в Конституцията -вижте последните скандали, въпреки че посланията му в Брюксел и Берлин звучаха като послания от друг континент- вижте отразеното в ДВ)

Народ който харесва "канцлера" си защото "гаси пожарите", и му строи магистрали, въпреки че този канцлер затвърди моделът Кой, и същия този канцлер например от месеци предаваше в нарушение на международни и национални актове противниците на един диктатор - в ръцете му
http://www.capital.bg/blogove/pravo/2016/08/25/2816948_sluchaiat_bjujuk_zagovorut_koito_ne_ostavia_shans/
(Абдулах Буюк не е единственият предаден по тази начин, това се прави "стандартно" с всички турски граждани , бягащи в/през България от гонения от режима, http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2016/10/21/2848625_da_izcheznesh_v_noshtta/ също и членове на ПКК - това го четох в турската преса)

Ще кажа две прости неща:

1. Дали Ердоган ще "пусне" мигрантите към Европа, зависи единствено от отношенията на Турция и ЕС, т.е  дори и "моми" да му се пратят от булгаристанските тиквеници и тиквеничнки- това няма да повлияе на процесите (освен това "пускането" е чисто хипотетично, анализаторите смятат че всичко това са блъфове и заплахи, и е по-вероятно мигрантите да се използват от Ердоган за демографско инженерство в самата Турция)

2. Гърция не връща турци, който бягат от режима и гоненията.
Да но Гърция също има континентална граница с Турция, и това е река Марица, която практически не се охранява от гръцка страна и се пресича с лодка или сал лесно  (аз видях само една патрулна лодка с двама полицаи в Марица, докато пътувах по пътя Ферес- Енос, и тя беше на устието, Всъщност няма никакви други полицаи там - районът е рай за бракониерите)

(Казвам, че гърците си уважават себе си и страната си, не виждам причина, освен робския ни и садо-мазохистичен манталитет, и тъпотията ни и плиткоумието ни, да се пускаме на Ердоган или Путин и забележете - от което практически няма никакви практически ползи, а само вреди)

Редактирано от nik1
  • Upvote 2
  • Потребител
Публикува

Нека видим изборните резултати от последните парламентарни избори. При това там където отидоха "умните"- чужбина.

Реално не знаем колко са българите в чужбина- обикновено се споменават числа от сорта 1- 2 милиона души. Нека приемем по консервативната оценка -1 милион.

Гласували в чужбина 118 000 души. Значи изборната активност е около 10-15 %. Няма как да сме по точни, защото не знаем точното число на гласоподавателите.

От това число обаче следва да махнем гласувалите за ДПС и ДОСТ при които гласуването е под строй и на етнически принцип. Получават се 85 000 гласували. Значи, от 1 милион души са гласували 85 000 души. Разбира се, веднага ще стане въпрос, че секциите са малко и не всеки който е пожелал да гласува е можел физически да го направи. Попрочетох за гласуването в Европа и Америка и доколкото разбрах навсякъде където е имало желаещи да гласуват са откривани секции. В общи линии мнозинството от българите е можело да гласува. Другото което е интересно е, че партиите на "умните и красивите" са взели общо 17% от гласовете в чужбина, а в България са взели 8,5%. Ето откъде идват значи воплите, че "свестните" вече са се изнесли в чужбина. Истинския проблем обаче е крайно ниската избирателна активност в чужбина. Ако например активността беше 50% (колкото в България), а не около и даже по малка от 10%, то "умните" щяха да имат едно солидно представителство в народното събрание. Естествено, като оставим настрани споровете кой да води бащина дружина, но да кажем това си е чисто български проблем.

Защо обаче българите в чужбина не гласуват? Няма съмнение, че част от тях не могат по чисто физически причини, но основното според мен е, че те не искат да имат нищо общо с "тази държава". Задавам тогава резонния въпрос. "Умните" са тези които в най голяма бройка напускат България, те са и тези които намирайки се в чужбина не желаят да гласуват. При тази ситуация, доколко е морално те да предявяват претенции кой крив кой прав и как да се управлява държавата? Ако искат да имат влияние в българската политика да вземат да си мобилизират електората в чужбина, да вземат едни 12-15% и от тази позиция да умуват какво да се прави.

  • Upvote 1
  • Потребители
Публикува (edited)


Голяма част от имащите право на глас, и живеещи в България, също не гласуват..Коренът на проблема или обяснението му е същото - народът се отблъсква от политиката и не се интересува от управлението..

Естествено е да се очаква, че тези които са емигрирали имат по-малък интерес към политиката у нас, драмата е в това че толкова много българи са отблъснати от държавата си, управлението и партиите (и виж последните скандали- вместо да се оправят опити да се привлекат, те то им се създават пречки)

 

Цитирай

В общи линии мнозинството от българите е можело да гласува.

Не е точно така, Фружине, Ако живеш и работиш на на Майорка (там има доста българи), практически няма как отидеш да гласуваш в Мадрид, Ако живееш и работиш в Александруполис, ще ти е малко трудно да отидеш до Солун или Атина за да гласуваш. Това са два примера, но принципът е ясен -
намаляването на избирателните секции в чужбина не беше нещо различно от опит за "електорално инженерство" (нали си спомняме защо беше намален броя на секциите в Приетия миналата година Изборен закон?).

Твърдението, че навсякъде се откривали секции, не е съвсем коректно. За да се открие секция някъде, трябва да има определен брой заявки, В някои държави не се откриха секции, защото не беше достигнат този брой.

ПС

Ако трябва да гласувам във Бургас или Варна  или София, аз също няма да гласувам. Познай колко хора от Карлово или Пловдив ще отидат до там, за да гласуват?

А ако хората очакват че в тяхната секция ще гласуват примерно  пет хиляди човека (това е така защото максималния брой на секциите  е ограничен), ще има огромни опашки , и има възможност самите да не минат до 8 часа, познай колко ще са мотивирани?

Не знам как си се интересувал за това как са протекли изборите, но ето един материал, с  мнение отдолу в коментарите за изборите в Канада.

http://www.mediapool.bg/opashki-i-naprezhenie-pred-mnogo-ot-sektsiite-v-chuzhbina-galeriya-news256154.html

(Дайте да не казваме на черното бяло)

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува

Значи Ники. Това за което говориш с ограниченията е специално за Турция. Не съм чул в Европа да е имало подобни ограничения. Липсата на секции е чисто физически мотивирана. Когато от Майорка няма достатъчно заявки за гласуване, няма да им отворят секция. Конкретен пример. В Лондон по най консервативни оценки се счита, че живеят 80 000 българи, имало е няколко секции по точно 18. Да, Лондон е голям, но все пак 18 секции също не е малко. По броя на получените бюлетини можем да се ориентираме колко човека се е очаквало да гласуват.

1 Получени бюлетини

2 записани

3 дописани

4 общо гласували

1 секция 1500 бюлетини записани 328 дописани 235 общо 467

2 секция 1500 0 602 602

3 секция 1500 0 508 508

4 секция 1500 0 304 304

5 секция 1500 132 456 532

6 секция 1500 0 651 651

7 секция 1000 89 288 338

8 секция 1200 114 415 495

9 секция 1000 72 406 431

10 секция 1000 138 431 514

11 секция 1200 74 256 294

12 секция 1200 0 314 414

13 секция 1500 100 333 384

14 секция 1500 0 335 335

15 секция 1200 62 256 266

16 секция 1500 101 710 778

17 секция 1200 88 782 843

18 секция 1000 76 308 360

Както виждаш, имало е секции в които въобще не е имало записани. Но нека видим и Испания, която предложи ти

Палма де Майорка

1 секция 1000 172 139 203

2 секция 1000 0 599 599

Иначе казано на Майорка е имало не 1, а цели 2  секции (в Мадрид са 3). Там са гласували общо 800 българи

Гърция

Александруполис  500 62 89 115

Атина 6 секции, Кавала, Каламата, Комотини, Лариса, Нафпалио, Патра, Солун, Ставрос, Триполи, остров Кос, остров Крит 4 секции

Колко още да им отворят?

Нека видим и добрата стара Англия

Абърдийн, Арма, Бирмингам, Бишъпс Стратфорд, Богнър Реджис, Борнемут, Брайтън, Бристол, Гилфорд, Глостър, Глазгоу Дънди, Единбург, Ейлин, Екситър, Имингам, Ипсуич, Кардиф, Кеймбридж, Ковънтри, Крю, Лайтънстоун, Лийдс, Лондон 18 секции, Манчестър, Норич, Нотингам, Нюкясъл на Тайн, Оксфорд, Питърбъро, Рединг, Саутхямптън, Сърбитън, Тънбридж Уелс, Ууд Грийн, Хемел Хемпстед, Хъл, Чатъм, Честър, Шефилд

Малко ли ти се вижда?

Много българи които отиват в чужбина обясняват, че те продължават да обичат родината и народа си, но са принудени от икономически обстоятелства да имигрират, защото "гладно се не стои". Ами поне да си бяха направили труда да гласуват. При активност под 10% няма как да ме убедиш, че те все още обичат България. Та те дори не си правят труда веднъж на няколко години да гласуват.

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува (edited)
1 hour ago, Frujin Assen said:

При активност под 10% няма как да ме убедиш, че те все още обичат България.

Въпросът е защо на тези 10% да се отнемат граждански права. Това е като на някого, който въпреки всичките неудобства от това си е запазил българското гражданство с години, понякога и с десетилетия,(а българското гражданство не гарантира никакви привилегии, по-скоро неудобства, гарантирам), собствената му държава, на която той продължава да държи, да му го отнеме заради някакви вътрешнопартийни свои проблеми.

С други думи, да лиши от граждански права тези, за които те са най-важни, след като продължават с десетилетия и въпреки негативите да  ги поддържат.

Добавка/пояснение: много, ако не и всички от западноевропейските държави не позволяват двойно гражданство. Което означава, че за да си остави българското гражданство, този конкретен избирател се е отказал от всички удобства на чуждестранното такова, въпреки че живее в чужбина.

Тези граждани не са двойни, те са само български. Ако това не е атестат за принадлежност към родината, не знам кое е.

И на тези хора - нож в гърба? Против Конституцията? При все, че държавата уж се чуди как да ги приобщава и да се самоизтъква на основата на произхода им всеки път, когато някой от тях постигне нещо в чужбина? Ах, ох, българин направи това, българин постигна еди какво си. А после от родината - само мизерии, най-голямата от която - тази. Поставете се на тяхно място.

 

п.с. Тези с двойното гражданство (остатък от преди двадесетина години, и позволено на женените за чужденци) по мои наблюдения не гласуват, и това е закономерно - те са придобили чуждо гражданство заради удобството и привилегиите, които то предлага, но са си запазили българското заради имотни взаимоотношения/наследства - тоест изцяло опортюнистично отново.  Българското им гражданство не се основава на чувство на политическа принадлежност към държавата и те не си упражняват гражданските права, защото не се чувстват съпричастни към държавата.

Тези, които ги упражнавяат, съпричастните, са описани по-горе.

Редактирано от dora
  • Upvote 1
  • Потребители
Публикува (edited)

 

Да избирателите в UK бяха ухажвани - секциите бяха увеличени, В Гърция живеят и работят стотици хиляди българи, нормално е да има повече секции, но не навсякъде беше така. В девет държави българските граждани не гласуваха, ( Вижте в Канада какво се е случило)

Иначе тази 10-15 процента активност (в идеалният случай тя щеще да няколко процента повече) потвърждава общото виждане - българите устроили се в чужбина, не се интересуват особено от България (причините за емиграцията са комлексни защото не всичко опира до финанси, и до условия, социална сфера, отношения, образование, инфраструктура, здравеопазване. Всички сме съгласни мисля, че има разлика в това човек да живее в някаква "Мутроселандия" (не визирам конктретно България), където всички го цакат и му правят живота труден- от политиците , администрацията и партиите.. до работодателите и старите кучета в компаниите на работното му място, друго е човек да живее в "бяла" страна ), но въпросът е принципен - защо трябва да им се съдават ограничения, вместо да бъдат приобщавани?
Вижда се отново че няма принципи, Конституцията се заобикаля, има само решаване на "парче" по партийно-партизански начини. (Убедил съм се че закони и Конституция могат да се заобикалят лесно, или да им се намират "вратички", както казва Канцлерът ни на "ръба на закона" може да се прави всичко, а когато липсват принципи това е най-лесното).

(Питам се, ако за всичко си намираме "вратички" и го правим по целесъобразност, то изобщо какво очакваме да стане с България?. Как утре ти или аз или децата ни ще живеем по-добре в България? Чисто и просто, няма как да стане тази промяна към по-добро, ако не ни се промени мисленето)

ПС

Не съм сигурен, че нещо се промени с вота на българските турци, живеещи в Турция , а и честно да ти кажа не съм убеден, че тези ограничения са били само или изобщо за българските турци. "Не ми се мотайте краката" беше израз употребен за българските българи, живещи в чужбина. (Факт е,  че и българските "етнически" партии са в конкуренция),

По отношение опитите да се направи и инженеринг на вота на българските турци, живеещи в Турция: Мисля че в случая може да се окаже, че това е някакъв по-голям замисъл с цел да се попречи на ДОСТ да влезне във властта (от което има интерес ДПС, разбира се и не само ДПС!). Със сигурност влизането на ДОСТ в управлението, би променило баланса на силите в управлението, разпределението на баницата и центровете на властта.
Да не забравяме основното покрай дима и шума за това че е "партията на Ердган". ДОСТ е анти-ДПС партия, тя е създадена като опозиция на ДПС, и освен това има проевропейска програма, В този смисъл щеще да е играч с ясно място в Парламента.

 

 

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува (edited)

Значи, аз също смятам, че живеещите в чужбина не бива да имат право на глас в България. Човек който живее и работи някъде другаде няма моралното право да определя какво ще се случва там където той не живее. Все едно аз да гласувам на изборите в Англия, при положение, че знам какво става там само по разкази на приятели и репортажи по телевизията.

Дора тези хора за които ти говориш за съжаление са единици. Избирателната активност го доказва. При 80 - 100 000 българи в Лондон са гласували 8 500. Това са по малко от 10%! Ти сериозно ли искаш в българският парламент да има 50-60 депутати с гласовете от Турция под директните заповеди на Ердоган?

Ники, чета това което пишеш и тихо онемявам. Ти въобще знаеш ли какво става в Турция? Знаеш ли, че Ердоган иска официално да стане султан. Да си чувал, че европейците го наричат "диктатор", а той тях "фашисти". Как тогава неговата лична партия може да бъде проевропейска? Проевропейската и светска партия в случая е ДПС.

Цитирай

 

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган отправи днес нови обвинения към Европа, като заяви, че вижда в нея "един загниващ континент" и "център на нацизма", предаде "Франс прес", цитирана от БТА. "Европа вече няма какво да ни каже, нито на нас, нито на някого друг. Ние имаме срещу себе си един загниващ континент, заяви Ердоган в реч в Балъкесир (Северозападна Турция).

 

Според него расистките партии държат в ръцете си европейските лидери и правителства. "Европа вече не е център на демокрацията, на човешките права и свободи, а на гнет, насилие и нацизъм", каза още турският президент.

 

Ако някой български политик изрече тези думи, ти би ли го нарекъл "проевропейски настроен"?

Редактирано от Frujin Assen
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува
Преди 5 минути, Frujin Assen said:

Човек който живее и работи някъде другаде няма моралното право да определя какво ще се случва там където той не живее.

Когато човек е с българско гражданство, той попада под юрисдикцията на българската държава. Всяко обществено, икономическо и политическо решение, взето от държавата и касаещо гражданите й, го касае също толкова пряко, колкото всеки друг с българско гражданство. Затова и всеки с българско гражданство има еднакво право да упражнява граждански контрол върху политическите решения, касаещи го лично, като гласува.

Моралният аргумент, който излагате, затова е невалиден. Всички български граждани страдат от нескопосаните решения на българската държава еднакво. Както и еднакво имат право да вземат участие в гражданския контрол върху тях.

  • Upvote 1
  • Глобален Модератор
Публикува

С изключение на тея, дето не знаят да четат и пишат на български. Между другото ЦИК тоя път доста умело финтира турския вот. :)

 

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!