Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Новоизстреляният руски спътник Експрес-80 се повреди

2020-31-july-proton-m-launches.jpg

Снимка от изстрелването на 31-ви юли. Фото: Роскосмос 

9 септември 2020 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Спътникът "Експрес-80", който бе изстрелян на 31-ви юли посредством ракетата "Протон-М" (единственият полет на тази ракета през 2020-та година), е претърпял повреди. Съгласно информация от РИА-Новости, които се позовават на свой източник в ракетно-космическия отрасъл, върху спътника може да е попаднал космически боклук.

Съгласно друг източник двигателят на сателита е останал работоспособен и апаратът продължава самостоятелно своето въвеждане в работната си точка. Последствията от повредата ще станат ясно едва след като позиционирането приключи.

От прес-службата на Роскосмос засега се въздържат от коментар.

"Обърнете внимание, че наскоро имаше случай със спътник "Метеор", който временно излезе от строя, също такава бе и ситуацията с "Фобос-Грунт", която бе приписана на удар с тежка заредена частица и поради която апаратът не успя да отиде на изходна траектория", съобщава Иван Моисеев, ръководител на Института по космическа политика. "Основната обща черта на такива изказвания е, че те са опит за отърваване от следствието, когато се търсят виновни. Някак си външните въздействия влияят само на нашите апарати".

За повече информация: Новости-космонавтики

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3558-2020-express-80-oshibka

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 504
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Космически науки
Публикува

Изтриха профила на робота Фьодор в Туитър след пиянски гаф

2019-fedor-inside-iss-3.jpg

Роботът "Фьодор" на Международната космическа станция. Credit : Roscosmos/FEDOR

11 октомври 2020 г. 16:15 ч.

Светослав Александров. Официалният профил в Туитър на робота "Фьодор", който през август миналата година бе пратен временно към Международната космическа станция, беше закрит. Това се случи след уникален гаф, при който операторите на акаунта обвиниха руските космонавти в пиянство. 

Новината бе съобщена от РИА Новости

Гафът се случи на 10-ти октомври, когато в акаунта на робота бяха публикувани коментари към клип от 2014-та година, на който руските космонавти Максим Сураев, Александър Самокутяев и Елена Серова поздравяват жителите на Земята по повод Деня на тигъра. Съгласно коментарите лицата на космонавтите са червендалести, защото са се напили. Посланието на "Фьодор" - по-добре да изпращаме роботи в космоса вместо хора, защото ще се справят по-добре.

"Роботите се справят по-добре със задълженията си. Поне по-добре от тези депутати", беше написано в Туитър акаунта на робота. Действително Сураев и Серова са депутати в Държавната дума. Това показва, че спорните коментари на "Фьодор" са плод на неизвестни за нас политически търкания в Роскосмос. 

За всеки случай обвинението в пиянство е абсурдно - знае се много добре, че лицата на космонавтите са червени заради условията на безтегловност.

Днес космическите фенове на руската космонавтика забелязаха, че акаунтът на "Фьодор" вече не съществува. Естествено скандалните статуси са скрийншотнати отдавна и се разпространяват свободно в интернет пространството:

samokutyaev.jpg 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3596-2020-fedor-account-closed

  • Модератор Космически науки
Публикува

Космонавтът Самокутяев се обръща към съда след обвинението в пиянство

12 октомври 2020 г. 08:05 ч. Руският космонавт и депутат от Държавната дума Александър Самокутяев ще се обърне към съда след обвиненията в пиянство от Туитър-акаунта на робота "Фьодор" в Туитър, съобщи РИА Новости

"Аз съм възмутен от оскърбленията към нашия личен живот и професионалната ни дейност", съобщи Самокутяев за изданието "Подем". "Ще се обърна към съда, няма да се откажа от това, а и Максим Сураев също. Ние сме веднъж Герои на Русия, два пъти депутати от Държавната дума, а някой си там недорасляк има съвест да пише по този начин. Това е подсъдно".

Космонавтът също така оповести, че се е обърнал към шефа на Роскосмос Дмитрий Рогозин и е поискал проверка по случая. По думите на Рогозин няма яснота "каква гнусотия" идва от името на агенцията, но шефът подчертава, че акаунтът не е официален.

Това обяснение обаче е абсурдно, както ни напомня блогърката Катя Павлющенко. Мнозина вярват, че акаунтът на "Фьодор" се държи лично от Рогозин, но и да не е така, от него се публикуват снимки на робота и космодрума в близък план - така че няма как операторът на акаунта да не е лице от руския ракетно-космическия отрасъл.

Самокутяев подчертава, че не е възможно да се внесе алкохол на МКС. Първо, защото е забранено, и второ, защото на борда на станцията има датчици, които веднага биха хванали всеки посръбващ тайно нарушител.

samokutyaev-2.jpg

На снимката: православен свещеник благославя Самокутяев и неговата колежка Елена Серова преди тяхната дългосрочна мисия през 2014 година. Photo credit : NASA/Aubrey Gemignani

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3598-2020-samokutiaev-sud

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, SAlexandrov said:

не е възможно да се внесе алкохол на МКС. Първо, защото е забранено,

Интересно ми стана защо е забранено да се пие алкохол на МКС?!

  • Модератор Космически науки
Публикува
On 12.10.2020 г. at 13:22, deaf said:

Интересно ми стана защо е забранено да се пие алкохол на МКС?!

 

За да могат да реагират адекватно и бързо ако писне алармата за проблем. Трябва да са трезвени всеки един момент. 

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Русия възобнови изстрелванията на Глонасс-К след шестгодишно прекъсване!

2020-26-oct-soyuz-launches.jpg

Снимка от снощното изстрелване. Photo credit : Roscosmos

26 октомври 2020 г. 17:15 ч.

Светослав Александров. Снощи, на 25-ти октомври, в 21:08 ч. българско време от космодрума Плесецк излетя космическата ракета на Русия "Союз-2.1б". Това бе първото изстрелване на навигационен спътник от серията "Глонасс-К" след близо шестгодишно прекъсване. 

Както ни информира журналистът Анатолий Зак, предходните две изстрелвания на спътници "Глонасс-К" бяха проведени през 2011 и 2015 година. След това обаче Русия се оказа неспособна да продължи разработката на сателитите заради недоимък на електронни компоненти, чиито внос бе възпрепятстван поради наложените от запада санкции след руската инвазия в Украйна. В отговор на това руското правителство нареди да бъде създадена електроника, която е домашно производство. За тази цел Русия трябваше да строи наново цели предприятия.

Не е ясно до каква степен старите спътници "Глонасс" разчитаха на западни електронни компоненти.

За нуждите на вчерашния полет ракетата "Союз-2.1б" бе оборудвана с ускорителен блок "Фрегат". Освобождаването на спътника от него бе проведено три часа и половина след старта.

Напомням на читателите, че "Глонасс" е аналогът на американската система "GPS" и европейската "Галилео". Началото на програмата е положено през 70-те години на миналия век, а първият спътник достига орбита през 1982 година. Най-ранните сателити са предвидени да оцеляват в орбита само три години. Това не е проблем докато СССР съществува, тъй като в началото спътниците се произвеждат непрестанно. Но след разпадането на Съюза в началото на 90-те години Русия вече няма капацитета и ресурсите да продължи изстрелванията си и "Глонасс" очаквано запада. 

Едва след 2001 г. с въвеждането на новите спътници "Глонасс-М", които притежават възможност за дълъг живот, руснаците започват да възстановяват системата. Фактът, че тя днес работи с пълен набор от сателити, е един от най-големите, но рядко споменавани успехи на постсъветската космическа програма на Русия. 

За повече информация относно вчерашния полет: Роскосмос

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3618-2020-russia-resumes-glonass-launches

  • 2 седмици по-късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

За втори път отложиха полета на руската ракета Союз-СТ от космодрума Куру поради лошо време

30 ноември 2020 г. 08:05 ч. Късно тази нощ от космодрума Куру във Френска Гвиана трябваше да излети построената от Русия ракета "Союз-СТ" със спътник на Обединените арабски емирства (ОАЕ) за военни и граждански цели. Но седем минути преди изстрелването подготовката за старта беше прекратена заради гръмотевици в района на стартовата площадка.

Това е второто отлагане на мисията през последните дни поради лошо време. Стартът трябваше да е факт още в събота.

Както ни информира уебсайтът НАСА Спейсфлайт, сателитът на ОАЕ трябваше да лети първоначално на европейска ракета "Вега". Но след аварията на ракетата през лятото на 2019-та година Емиратите помолиха да изстрелят спътника си с руска ракета, надявайки се за по-бързо осъществяване на мисията.

Нищо подобно не се случи. След като стартът бе насрочен за 5-ти март тази година, беше установен проблем с горната степен на ракетата-носител "Фрегат", свързан с теч на гориво. Очакванията бяха за бърз ремонт и изстрелване още през следващите дни, но вместо това проблемът се оказа по-сериозен и стартът се отложи за 10-ти април. Руснаците са настоявали проблемът да се реши със смяна на софтуера, докато от ОАЕ и Арианаспейс са изискали цялостна замяна на степента. После знаем какво се случи - локдаунът заради COVID-19 и спирането на работа на космическия център направи полетът през април невъзможен... 

В края на септември, след като центърът беше отворен, бе установен нов дефект с горната степен на руската ракета, което доведе до поредното отлагане за ноември. 

Сега обаче последните кахъри са заради лошото време. Дано късметът се усмихне на Русия, Арианаспейс и ОАЕ и ракетата най-после излети... 

soyuz-rocket-delayed.jpg

Снимка на ракетата-носител, която не може да излети. Photo credit : ArianeSpace

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3675-2020-soyuz-st-rocket-delayed-again

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Рогозин събуди се !

На МКС заканчивается запас воздуха для восполнения утечки

   Мы   практически не понимаем, в какой части ПрК у нас еще дополнительная течь.   Мы сейчас теряем резерв безопасности по газам и вынуждены будем в ближайшее время эту проблему уже решить", — сказал специалист центра космонавту Сергею Рыжикову. 

 https://ria.ru/20201218/vozdukh-1589990916.html

  • Модератор Космически науки
Публикува

Рогозин си изтърва епично нервите: ще ви се скапе батутът и пак ще пиете от нашия кладенец

22 декември 2020 г. 12:00 ч. След като САЩ наложи нови санкции на Русия, шефът на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин си изтърва нервите по епичен начин. 

Ето какво написа той в Туитър:

Какво може да кажем за тези санкции? 1. Те са незаконни, прочие, както и всички останали санкции срещу руските юридически и физически лица. 2. Те са глупави, защото към "ползватели с военно назначение" се отнасят произволно компании, каквито не са такива. Например АО ЦНИИМАШ се явява главният отрасъл на научните институти, в неговия състав влиза Центърът за управление на полети към МКС, където постоянно се намират специалисти от НАСА. Нима те не знаят, че няма нищо там, което може да свърже тази институция с военните изследвания? Или например предприятието РКЦ "Прогрес", което по странен начин също е включено в списъка на санкциите. Това Самарско предприятие произвежда легендарните ракети "Союз 2", с помощта на които корабите "Союз-МС" вече 10 години доставят американски астронавти на МКС. Сега изглежда, че при нашите американски колеги отново "батутът работи" и първата им работа бе да плюят в кладенеца на Самара. Не е ли твърде рано, колеги, утре вашият "батут" отново ще се повреди и пак ще трябва да си удовлетворявате страстта към космоса от нашия кладенец?

Тези санкции са вредни, защото създават допълнителни препятствия и дрязги за такова важно сътрудничество като това между Русия и САЩ в космоса, в частност, на МКС. 

Затова, за да запазим общата си работа, аз настоявам правителството на САЩ да премахне тези санкции срещу нашите предприятия. Считам, че това е "недоразумение".

putin-rogozin.jpg

Снимка от срещата през август 2019-та между Владимир Путин и Дмитрий Рогозин. Фото: Роскосмос

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3724-2020-rogozin-ultra-giga-epic-meltdown

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Въздух нямат, няма къде да серат, а сега и храната им свърши. И пак американците ги спасиха от глад.

 Американцы поделились едой с российскими космонавтами на МКС

 Из-за изменения даты запуска грузового корабля "Прогресс", находящиеся сейчас на орбите российские космонавты остались без еды. "Получили от американской стороны, по-моему, 13 контейнеров с рационами питания", - сообщил космонавт Сергей Рыжиков во время очередного сеанса связи с Центром управления полетами.
 ....Американская еда предоставляется нашим космонавтам на безвозмездной основе", - подчеркнул заведующий отделом питания Института медико-биологических проблем РАН

 

  • Модератор Космически науки
Публикува

Заради отлаганията в руската космонавтика: астронавтите на НАСА изхранват руските си колеги

2021-progress-ms-16-prelaunch.jpg

На снимката: техници подготвят космическия кораб "Прогрес МС-16" за полет. Стартът първоначално беше планиран за декември, но впоследствие бе отложен за февруари. Фото : Роскосмос

21 януари 2021 г. 21:20 ч.

Светослав Александров. НАСА изхранва руския екипаж на Международната космическа станция, съобщиха руските медии. Причината - отлаганията на полетите на космическите кораби на Русия. Макар че информацията беше съобщена като уникална новост от някои уебсайтове, това не се случва за пръв път. САЩ и Русия все още са партньори в космонавтиката и когато едната държава изпитва проблеми, другата се притичва на помощ. Това е напълно нормално. 

Напомням на читателите, че изстрелването на товарния космически кораб "Прогрес МС-16" бе планирано за 11 декември, но заради необходимостта от допълнителна проверка на неговите системи, то беше отложено за 15 февруари. Забавянето лиши руските космонавти от празнично меню за Нова Година и Рождество Христово, а след празниците доведе до допълнителни ограничения в хранителния режим.

Според информацията, публикувана от РИА Новости, руската космическа агенция е изпратила молба към НАСА да превози храна на борда на американския космически кораб "Карго Драгън" - това е същият кораб, който излетя на 6-ти декември. Вместо това обаче американската космическа агенция предложила да даде на космонавтите от собствените си провизии, които са вече доставени на МКС.

Руският космонавт Генадий Падалка си спомни за аналогична ситуация през 2015-та година, когато лично той участваше на дългосрочна мисия в космоса. През април същата година катастрофира корабът "Прогрес М-37М" и руснаците трябваше да разчитат на провизиите от американските товарни кораби. Но два месеца по-късно, през юни, аварира и американска ракета "Фалкън 9", която доведе до загуба на кораба "Драгън". Веднага след това ролите се обърнаха и американците зависеха от Русия.

Самият Падалка похвали американската храна и смята, че нейните качества са великолепни. Според научно-популярното списание "Все о космосе" силната страна на космическата кухня на САЩ се крие в нейното разнообразие - астронавтите взимат със себе си обикновени хранителни продукти, които се закупуват от магазина. В сравнение с тях руските космонавти до 2009-2010 година се храниха само със специализирана храна, произведена от Бирюльовския експериментален завод. 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3765-2021-nasa-food-russian-cosmonauts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Накратко: От една страна руснаците мрънкат, че са ги изключили от проекта за станция около Луната, а от друга недоволстват, че преди това не са ги поканили като равноправни партньори. Но кажете - освен прехвалените двигатели РД-180 и корабите Союз, какво друго може да даде Русия на света? Нито има нови разработки, нито даже модулите за МКС не са готови. Какво равноправно партньорство искат? Равноправно партньорство в космонавтиката може да има само между партньори на еднакво технологично равнище.

Изключиха Русия от проекта за международната окололунна станция Гейтуей

25 януари 2021 г. 17:35 ч. Представителите на Русия бяха изключени от проекта за създаване на станция в орбита около Луната "Гейтуей". Новината беше съобщена от РИА Новости, като медията се позовава на анонимен източник в ракетно-космическия отрасъл.

"Представителите на Русия бяха изключени от обсъждането на тази тематика, изключени от обмяната на писма, дискусията, достъпа до материали", твърди въпросният събеседник от Роскосмос. 

По думите на събеседника, решението било взето след като Русия се е оплакала, че няма достатъчно активна роля в проекта. Международните партньори са се доверили на руснаците само за конструкцията на един модул - шлюз за провеждането на извънбордови дейности.

Ръководителят на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин реагира на тази новина в своя канал в Телеграм по следния начин: "Как може да сме били изключени от въпросната лунна група, след като никога не сме се включвали?", пита той. "Ние многократно заявихме, че сме готови да вземем участие в проекта само когато всичките участници са равноправни". Като пример за равноправен проект Рогозин дава Международната космическа станция, докато "Гейтуей" по неговото мнение е основно американски. 

Но дали Дмитрий Рогозин се сеща, че МКС е също в основата си американски проект? Дали си спомня, че модулът "Заря" е собственост на САЩ, а "Звезда" е финансиран основно с американски долари, като ракетата-носител "Протон" излетя с логото на Пица Хът? Това е самата истина за разработката и изстрелването на основните руски модули към МКС - те полетяха след сериозни забавяния, драматични преговори между САЩ и Русия и в крайна сметка с американско финансиране. 

Обръщайки внимание на съвременните руски модули, предназначени за по-нататъшна инсталация към МКС, напомням на читателите, че те продължават да се бавят. Ние очакваме изстрелването на "Наука" още от 2007 година - т.е. налице е 14-годишно отлагане. Да, на Русия е поверен строежът само на един модул на "Гейтуей", но не е чудно защо американците не вярват, че и той ще бъде осъществен. 

Така че истинският въпрос на фона на цялото това политиканстване не е защо руснаците се чувстват вечно пренебрегнати. А какво Русия може да даде на останалия свят. 

spacex-xl-high-orbit.jpg

На илюстрацията: Космическият кораб "Драгън XL" доближава станция Гейтуей. Credits : SpaceX

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3768-2021-russia-excluded-gateway 

  • Модератор Космически науки
Публикува

Руски експерт разясни защо Русия не може да се включи в строежа на новата станция около Луната

spacex-xl-high-orbit.jpg

На илюстрацията: Космическият кораб "Драгън XL" доближава станция Гейтуей. Credits : SpaceX

27 януари 2021 г. 17:15 ч.

Светослав Александров. Преди броени дни беше оповестено, че Русия бе изключена от експертната група за създаването на международната окололунна станция "Гейтуей". Дмитрий Рогозин се оправда с думите "ние никога не сме искали да бъдем включвани, за да ни изключват". В реалността случващото се е напълно закономерно събитие, отразяващо състоянието на руската космонавтика. 

В тази връзка известният космически експерт Виталий Егоров написа подробна статия за списание "Н+1", която можете да прочетете в оригинал на този линк. На страниците на КОСМОС БГ представям най-важните акценти от нея. 

Според Егоров искането на Русия да има равноправно сътрудничество по "Гейтуей" по начин, по който днес се случва на МКС, би следвало да се тълкува ето така: да има равно разпределение на политическите и технологичните дивиденти, но в парично отношение Щатите да поемат основното финансиране.

В Русия програмата за МКС се позиционира като общ проект със САЩ при равни дялове, но финансовият товар между руснаците и американците (заедно със западните им партньори) се разпределя в съотношение 10 към 90. Този дисбаланс е въведен съзнателно при създаването на МКС  - основният принос на Русия за строежа на станцията не е паричен, а технологичен и опитен. Даже един от руските модули "Заря" е напълно платен от Щатите - от построяването до изстрелването. Руските модули на МКС поемат служебната функция - те притежават системите за водоснабдяване, зареждането с гориво и поддържането на станцията. Това е така, за да могат модулите на САЩ, Европа и Япония да бъдат основно ангажирани по научно-изследователската дейност.

Роскосмос, твърди Егоров, няма да се откаже да участва в окололунната станция "Гейтуей" на същия принцип - ако тя се нарича обща, докато производството на модулите в руските предприятия бъде заплатено от САЩ.

Основният стълб на Русия, който позволява на страната да претендира за равноправие на МКС, остава пилотираната транспортна система, която включва ракетите и корабите "Союз". В продължение на близо 10 години светът разчиташе на нея, защото Щатите и техните партньори не разполагаха със собствен способ за превоз на екипаж. Но в случая с окололунната станция "Гейтуей" монополът се държи от САЩ. Руският междупланетен кораб "Орел" тепърва напуска чертожната дъска и минава към създаването на първите макети. За сравнение американският  кораб "Орион" е напълно построен и е вече готов за първия си полет в безпилотен режим. Русия не очаква "Орел" да полети преди 2023-та година. По отношение на корабостроенето Русия изостава с 10 години от САЩ, а по отношение на свръхтежките ракети - даже с повече.

На теория, смята Егоров, Роскосмос може да обнови кораба си "Союз" за полети до Луната, като го изстрелва до околоземна орбита, след което се скачва с горна степен, изведена с ракета "Ангара А-5B". Но Русия трябва първо да го демонстрира на практика и чак тогава да диктува условията си. Към настоящия момент стартовата площадка за "Ангара" на космодрума Восточний още не е построена, ракетата не е завършила изпитателната си програма и водородната горна степен не съществува. Добре е да си спомним за инцидентите с пробойната на кораба "Союз МС-09", за аварията на "Союз МС-10" (които се случиха през 2018 година), а днес - за все още нелокализираната пробойна в руския модул "Звезда". Всичко това е на фона на успешните изстрелвания на свръхтежката ракета "Фалкън Хеви", полетите на новия кораб "Крю Драгън" до МКС, завършения кораб "Орион" и изпитанията на централната степен на "Спейс Лонч Систъм". Това показва, че САЩ може да се справя и без Русия.

Експертът е категоричен, че ако пътищата на САЩ и Русия в космоса се разделят, то тогава руснаците трябва да предложат своя собствена програма. Според Егоров най-добре се позиционира проектът за околоземна станция. Макар че това изглежда като повторение на станция "Мир" през 80-те и 90-те години на миналия век, по-добре е Русия да притежава нещо, отколкото нищо. 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3772-2021-why-russia-cant-participate-gateway

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Русия отново отлага изстрелването на четвъртия спътник Ресурс-П

11 февруари 2021 г. 19:10 ч. Спомняте ли си за най-новия руски спътник от серията "Ресурс-П", за който писах през август 2020 г. и който претърпя отлагане за 2021 година? Информационната агенция РИА Новости, позовавайки се на източник от ракетно-космическия отрасъл, сега пише, че спътникът не се очертава да лети преди 2022 година.

Напомням на читателите, че Русия започна да извежда спътниците "Ресурс-П" през 2013 година, като до 2016-та бяха осъществени пускове на общо три от тях. Стартът на четвъртия бе планиран първоначално за 2018-та, но оттогава все търпи отлагания.

Причината - липса на ред компоненти, които се доставят от външни предприятия. 

Спътниците "Ресурс-П" служат за заснемане на снимки на Земята с висока разделителна способност. Те са масивни, с тегло 6.5 тона и с размера на малък модул на космическа станция. 

resurs-p3.jpg

На снимката: спътникът "Ресурс-П" №3 по време на подготовката за изстрелване през март 2016 година. Photo credit : Roscosmos

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3799-2021-russia-resurs-p-delayed-again

  • Модератор Космически науки
Публикува
Преди 3 часа, Втори след княза said:

МОЛЯ ЗА РАЗЯСНЕНИЕ

Каква е софтуерната грешка в провалената руска мисия до Марс?

Мисля, дали няма връзка със синхронизиране на времето, което се разисква в много теми във форума. Ако е така, как се синхронизират часовниците при далечните непилотирани полети? Но дори и да не е така, как се синхронизира времето при големи ускорения?

 

Здравейте, за коя от всичките мисии говорите? 

Ако е за Фобос 1, ето с каква информация разполагам. В ROM паметта командата е била програмирана за изключването на двигателите и системите за ориентация. Тази команда е съществувала със специална цел - да се изключват тези системи по времето на наземните изпитания. Никога обаче не се е предвидило да се изключват по време на полет. Ръководството на мисията умишлено изстреляло Фобос 1 с тази програмна характеристика, защото все пак е в РОМ паметта и тя не подлежи на преформатиране. Но те така или иначе са знаели, че няма да прибегнат до изпълняването на тази команда. 

Само че след няколко месеца работа в космоса ръководството изпратило друга команда с научна цел. Тази команда е притежавала някакъв бъг, който инцидентно задействал командата за изключването на системите за ориентацията. Оттам дошла кашата. 

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Руска ракетна степен гръмна в орбита, замърси околоземното пространство със стотици боклуци

4 март 2021 г. 01:00 ч. Експлозия на руска ракетна степен "Фрегат" доведе до най-тежкото замърсяване на околоземното пространство през последните пет години.

Новината бе съобщена от уебсайта на Анатолий Зак - Russian Space Web.

Експлозията се е случила още на 8-ми май миналата година. Става въпрос за степента "Фрегат", която през 2011-та година е извела телескопа "Спектр-Р". Чак сега обаче стана ясно колко е сериозно положението. В началото на този месец бе публикуван анализ на НАСА, който показва, че след взрива са се образували поне 325 отломки. От тях само 5% са изгорели в земната атмосфера - останалите са разпръснати на височина между 100 и 6 000 километра. 

Безспорно случаят е много неприятен... 

fregat-upper-stage.jpg

Руската степен "Фрегат". Фото: Wikibob ru wikipedia user

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3834-2021-fregat-explodes

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Нито една застрахователна компания не ще да сключи договор за застраховката на Наука

2020-mlm-nauka-tests.jpg

Снимка от вакуумните изпитания на "Наука". Фото: Роскосмос 

14 март 2021 г. 01:45 ч.

Светослав Александров. След дълги години на множество отлагания и технически проблеми, Русия най-сетне изглежда да е в готовност да изстреля многострадалния модул "Наука" към Международната космическа станция през това лято. Няколко месеца преди старта обаче страната се сблъска с още един проблем - нито една застрахователна компания не желае да се наеме със застраховането на старта на модула. 

На 27-ми февруари Центърът за експлоатация на наземна и космическа инфраструктура (ЦЕНКИ) обяви, че търси застраховател за мисията на "Наука". Цената на договора възлиза на 2.6 милиарда рубли, а застрахователната сума е равна на 17.7 милиарда рубли. Съгласно конкурсната документация застраховката трябва да покрие рисковете при изстрелването на модула и неговото скачване с МКС.

Конкурсът трябваше да приключи на 11-ти март. Но както оповестява авторитетното руско издание "Секрет фирмы", срокът отмина, а нито една застрахователна компания не е подала заявка.

Подобен развой на събитията не е изненадващ. Напомням, че "Наука" трябваше да лети още през 2007 година и ако модулът най-сетне излети през това лято, то ще е след 14-годишно закъснение.

Голяма част от забавянията се дължат на неочаквано замърсяване на горивните системи с железни стърготини. Така и не се знае как стружките са попаднали там, но има упорити слухове, че работниците на Хруничев не са получили ясна инструкция какво да правят с модула ... и са мислили, че трябва го нарежат за скрап.

Така наземните екипи бяха принудени да чистят стружките от меховете на горивните резервоари. Процедурата беше изключително сложна. Нямаше как да се произведат нови резервоари и останалите необходими компоненти. Както споменах, модулът "Наука" е произвеждан през 90-те години, при това с технологии от 80-те и дори 70-те години. Просто руските предприятия вече не произвеждат същите части. Така че ремонтът беше единствената възможност.

С оглед на историята на модула, трябва ли да ни учудва защо Роскосмос не може да намери застраховател? 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/3866-2021-nikoi-ne-iska-zastrahova-nauka

  • Модератор Космически науки
Публикува

Въпреки проблемите: руските космонавти изпълниха цялостната си научна програма на МКС

16 март 2021 г. 20:30 ч. Последната дългосрочна експедиция се оказа тежка за космонавтите, работещи в руския сегмент на МКС. Те трябваше да се справят със сериозни проблеми - запушване на пробойни, поправка на тоалетни, а като за капак системата за генериране на кислород отказа седем пъти. Но въпреки всичко Сергей Рижиков и Сергей Куд-Сверчков изпълниха изцяло научната си програма.

Новината бе съобщена от Интерфакс.

Съгласно последните изчисления космонавтите са прекарали 25.3% от времето си за поддръжка на руския сегмент и 28.6% за научна дейност. За сравнение предишните десет експедиции са прекарвали между 15% и 36% от времето за наука. На фона на толкова много повреди - това е доста добро постижение за руската космонавтика. 

Въпреки продължаващите откази на различни системи, Русия оценява работоспособността на модулите на МКС като прилична, дори и станцията да е остаряла. Срокът на нейната експлоатация изтича през 2024 година, но понастоящем текат преговори МКС да бъде обитавана до 2030 година. 

zvezda-service-module.jpg

Руският модул "Звезда". Photo credit : NASA 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3870-2021-russian-scientific-program

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Старият проблем. Не пак, а отново - некачествени материали при изготвянето на ракетите.

Открита е причината за неуспешното автоматично скачване на руски кораб Прогрес с МКС през февруари

16 април 2021 г. 21:10 ч. Ясна е причината за неуспешното автоматично скачване на руския космически кораб "Прогрес МС-16" през февруари, съобщи РИА Новости

Корабът е бил повреден по време на изстрелването заради попаднали отломки при разделянето на обтекателя на ракетата "Союз-2.1а". Причината - некачествена смола, която се използва при производството.

Според източник в ракетно-космическия отрасъл, вече произведените обтекатели за следващите няколко полета ще бъдат доремонтирани, а при създаването на нови обтекатели ще бъдат взети мерки.

Напомням на читателите, че макар и да настъпи провал при автоматичното скачване, космонавтите Сергей Рижиков успяха да скачат "Прогрес МС-16" на 17 февруари в ръчен режим. 

Засега не се предвиждат отлагания при изстрелването на следващия кораб "Прогрес", предвидено за 30 юни. 

2021-progress-cause-found.jpg

На тази снимка, заснета от космонавтите на МКС, се вижда повредената антена на кораба "Прогрес МС-16" поради аномалия при изстрелването. Photo credit : NASA

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3926-2021-russia-cause-progress-docking

  • Модератор Космически науки
Публикува

Рогозин призна за състоянието на руската космонавтика: нямаме пари!

23 април 2021 г. 18:00 ч. По време на среща с Руската академия на науките, шефът на Роскосмос Дмитрий Рогозин призна очевидното - Русия няма пари за амбициозни космически проекти и поради това се налага да приоритизира с какво да се занимава занапред.

Новината бе съобщена от ТАСС.

"Има огромна разлика между харченето по време на космонавтиката по съветско време и това днес. Ние сме под огромни финансови ограничения", твърди Рогозин. 

Това принуждава Русия да подбира тези приоритети, които биха дали най-големи резултати. В никакъв случай руснаците не трябва да се занимават с "шампионат и съревнование", където страната е предопределена да се класира на второ или трето място от самото начало, смята той. "Полет до Луната, до Венера, до Марс - трябва да се подбере не само това, което искаме, но и това, което е жизнено нужно на Русия и за нейния престиж, а също така и да притежаваме поглед към фундаменталното развитие на науката".

"Сигурни ли сте, че ще имаме пари за всичките четири мисии, включаем "Венера-Д" и трите национални? Аз не съм", заявява Рогозин. "Ако е нужно да подберем, ще трябва да се спрем точно на тези с най-голям синергичен ефект".

putin-rogozin.jpg

Снимка от срещата през август 2019-та между Владимир Путин и Дмитрий Рогозин. Фото: Роскосмос

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/3939-2021-rogozin-no-money

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!