Отиди на
Форум "Наука"

Международната космическа станция - текущ вид и бъдещи планове


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Космическият кораб Старлайнър бе сглобен за първия му пилотиран полет през тази пролет!

 
Spread the love
 
 
 
starliner-assembled-1024x761.jpg На снимката: инженери сглобяват командния към сервизния модул на “Старлайнър” преди предстоящия му първи полет до Международната космическа станция. Photo credit : Boeing / John Grant

25 януари 2023 г. 07:50 ч.

Светослав Александров. След успешен безпилотен полет на космическия кораб на Боинг “Старлайнър” до МКС през май 2022 година, дойде времето и за пилотирана мисия! На 19-ти януари инженерите благополучно сглобиха командния към сервизния модул на кораба за предстоящото изстрелване с астронавти, което е насрочено за не по-рано от месец април (в зависимост от трафика към МКС).

Двама души ще се отправят към орбита на борда на този кораб – Бари (Бъч) Уилмор и Сънита (Съни) Уилиамс. Те ще проведат цялостна проверка на бордовите системи, преди “Старлайнър” да бъде одобрен за редовни рейсове.

Макар че днес в САЩ има орбитален пилотиран космически кораб – “Крю Драгън” на СпейсЕкс и той редовно извозва астронавти до МКС и обратно, НАСА има нужда от План Б за достъп до орбита, който не включва Русия. Макар и да излиза около два пъти по-скъп в сравнение с “Крю Драгън”, корабът “Старлайнър” осигурява такъв план. В бъдеще Боинг има сериозни намерения за “Старлайнър”, които включват обслужването на следващото поколение комерсиални станции като “Орбитал Рийф” и дори полети до Луната с тежкотоварна версия на ракетата “Вулкан”.

Източник: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/01/25/starliner-assembled/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Космическият кораб Прогресс МС-22 излетя към МКС!

2023-progess-ms-22-launches-1024x1024.jp Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Roscosmos

9 февруари 2023 г. 10:00 ч.

Светослав Александров. Тази сутрин в 08:15 ч. от космодрума Байконур в Казахстан излетя ракета “Союз-2.1а” с руски товарен кораб “Прогресс МС-22”. Корабът пътува по класическа, бавна двудневна схема до МКС и този консервативен подход е оправдан – той трябва да достави провизии и да демонстрира успеваемостта на автоматичното скачване, за да може Русия по-късно през този месец да изстреля кораба “Союз МС-23” в безпилотен режим и така да върне заклещения на МКС тричленен екипаж на кораба “Союз МС-22” (Сергей Прокопиев, Дмитрий Петелин, Франко Рубиов). Напомням на читателите, че през декември на “Союз МС-22” бе констатирана пробойна, за която се предполага, че е причинена от микрометеорит.

На борда на “Прогрес МС-22” пътува около 2.5 тона полезен товар- 709 килограма гориво, 420 килограма вода, 40 килограма сгъстен азот, 1 300 килограма храна, дрехи и други важни провизии за космонавтите и астронавтите на МКС.

Скачването на космическия кораб с модула “Звезда” е насрочено за 11-ти февруари в 10:47 ч. българско време.

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2023/02/09/progress-ms-22-launches-iss/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Товарният космически кораб Карго Драгън е на път към МКС!

2023-cargo-dragon-launches-to-iss.png Кадър от днешния старт. Photo credit : NASA TV

15 март 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Тази нощ в 02:30 ч. българско време от космическия център Кенеди излетя ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9” с товарния космически кораб “Карго Драгън”. Когато корабът се скачи с МКС утре, на 16 март, в 13:52 ч. българско време, той ще достави множество установки за разнообразни научни изследвания, които ще бъдат проведени от излетелите в началото на март астронавти на пилотирания кораб “Крю Драгън”.

Продължават проучванията относно това как сърдечните клетки функционират в условията на микрогравитация. Наскоро изследователите доказаха, че дори и кратък четириседмичен престой може да доведе до промяна в генната експресия и до дългосрочни медицински проблеми. Изпратената днес установка на име Cardinal Hearth 2.0 надгражда тези открития и целта на мисията е да бъдат произведени сърдечни органоиди, това са 3D структури от различни типове клетки, за да може да бъде изучено влиянието върху тях на клинично одобрени лекарства. Резултатите ще са от помощ както за астронавти, така и за пациенти на Земята.

Биофилмите от бактерии представляват много сериозна опасност по време на космическите полети, защото се наслояват върху корабите, станциите и космическата апаратура и трудно се почистват. Експеримент, предоставен от Европейската космическа агенция (ЕКА), ще изучи доколко антимикробни субстанции, съдържащи мед и неговите сплави, могат да помогнат, като ще бъдат направени опити със и без лазерно третиране.

Натрупването на въглероден диоксид в космическите станции е съществен проблем, а до този момент конвенционалните системи за премахването му, разчитащи на методи със специализирани за тази цел течности, са неефективни, тъй като безтегловността влияе на поведението на въпросните течности. Сега на МКС е закарана системата CapiSorb, която ще демонстрира контролирането на течностите посредством капилярни сили.

Експеримент на Японската космическа агенция (JAXA) на име Tanpopo-5 цели да се проучат дали живи организми могат да оцелеят, ако бъдат изложени на суровите космически условия и съответно да се разберат кои са структурните блокчета, довели до появата на живота на Земята. Ще се изучи влиянието на космическата среда върху устойчиви на радиация микроорганизми, спори на мъхове и биохимични съединения (вкл. аминокиселини).

Имаме и експеримент, създаден от студенти – те са конструирали монопод, който следва да улесни заснемането на филмов материал в космоса.

За нуждите на днешния полет бе използвана ракета “Фалкън 9” с рециклирана първа степен под сериен номер “B1073”, която дебютира през май 2022 г. с мисия по програмата “Старлинк” и преди днешния старт бе провела общо шест мисии. Три са мисиите по програмата “Старлинк”, включително дебюта, а степента също така се е използвала за изпращането и на комуникационния спътник “SES-22”. Тя е изстреляла на път към Луната и частната мисия “Хакуто-Р”. Днес отново нямаше никакви проблеми по време на полета на “Карго Драгън” и около осем минути след старта “B1073” извърши меко кацане върху роботизираната плаваща платформа “Недоимък на достойнство”. Сега степента ще бъде конвентирана в страничен ускорител за “Фалкън Хеви”, като свръхтежката ракета ще излети по-късно през годината с масивния спътник “ЕкоСтар-24”.

Днешното изстрелване бе 17-то за СпейсЕкс през 2023 година и 16-то за ракетите “Фалкън 9” – напомням на читателите, че през януари вече имахме един полет на “Фалкън Хеви”.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/03/15/cargo-dragon-launches-to-iss/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Товарният космически кораб Карго Драгън се скачи с МКС!

2023-cargo-dragon-docks-iss.jpg Кадър от днешното скачване. Photo credit : NASA TV

16 март 2023 г. 18:00 ч.

Светослав Александров. Днес, на 16-ти март, в 13:31 ч. българско време, новоизстреляният товарен кораб на СпейсЕкс “Карго Драгън” изпълни безпроблемно и в автоматичен режим скачване с модула “Хармъни”, който е част от американския сегмент на Международната космическа станция.

Операцията бе осъществена под надзора на астронавта на НАСА Уорън Хобърг, който пристигна по-рано този месец на станцията посредством пилотиран космически кораб “Крю Драгън”.

Днешната мисия е общо 27-мата, която СпейсЕкс изпълнява съобразно договор на НАСА за доставката на полезни товари на МКС. “Карго Драгън” ще остане прикачен към станцията за около месец, след което ще се завърне на Земята.

За повече информация относно научните експерименти, пристигнали днес на Карго Драгън, прочетете статията на КОСМОС БГ по темата на този линк.

https://cosmos.1.bg/space/2023/03/16/cargo-dragon-docks-iss-2/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Товарният космически кораб Карго Драгън се завърна на Земята!

2023-cargo-dragon-undocks-earth.jpg

Кадър от разкачването на “Карго Драгън”. Photo credit : NASA TV

16 април 2023 г. 09:00 ч.

Светослав Александров. Снощи в 23:58 ч. българско време товарният кораб на СпейсЕкс “Карго Драгън” се завърна успешно чрез приводняване в близост до бреговете на Флорида. На Земята беше доставена реколта от домати, отгледани в космоса на Международната космическа станция, произведен в космически условия полупроводник и още отработени научни експерименти.

Това бе 27-мата мисия, която фирмата на Илон Мъск осъществи съобразно договор с НАСА за превоз на провизии от Земята до орбита и обратно. Напомням на читателите, че “Карго Драгън” е единственият товарен космически кораб в световен мащаб, който не само може да превозва товари догоре, но и да ги връща. Останалите товарни кораби – руският “Прогрес” и частният американски “Сигнус” (произведен от Нортроп Груман) изгарят в атмосферата след края на тяхната мисия.

Няколко думи за товарите, които се завърнаха днес – доматите бяха от специален сорт – джуджевидни, което позволяваше да бъдат отгледани в космическата оранжерия Veg-05. Астронавтите събраха реколтата на 90-тия, 97-мия и 104-тия ден. Отглеждането на растения в космоса е важно за подобряването на качеството на живота на астронавтите, както и за добив на храна по време на дългосрочни мисии до Луната и Марс.

Експериментът Hicari на Японската космическа агенция изпробва нов метод, чрез който бе произведен успешно силициево-германиев полупроводник. Счита се, че новият метод ще позволи създаването на по-качествени слънчеви батерии и електронни компоненти.

Астронавтите също така се занимаваха с проучвания, касаещи артериалните изменения по време на дългосрочни мисии. Експериментът, организиран от Канадската космическа агенция, следеше за промените в човешките тела посредством ултразвуков анализ, вземане на кръвни проби и тестове за глюкозна толерантност. На Земята се завърнаха кръвните проби, като резултатите от опита могат да помогнат за лечението на сърдечно-съдови заболявания сред възрастните.

На Земята бяха доставени и гел проби – резултат от експеримент, свързан с изучаването на горенето в условията на безтегловност. Така ще се подобри безопасността на космическите кораби в бъдеще, но също така ще бъдат оптимизирани компютърните модели, които се използват при борбата с пожарите на нашата планета.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/04/16/cargo-dragon-returns-earth/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

След петмесечни отлагания: руски космонавти най-сетне излязоха в открития космос!

2023-19-apr-russian-spacewalk.png

На кадъра: Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин работят в открития космос. Photo credit : Roscosmos TV

19 април 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Тази сутрин в 04:40 ч. българско време руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин най-сетне излязоха в открития космос, за да продължат оборудването на руския модул “Наука”. “Космическата разходка” претърпя петмесечни отлагания: първо, един от застаряващите скафандри “Орлан” се повреди на 25-ти ноември. След това, на 15-ти декември, буквално часове преди излизането на космонавтите, охладителната система на “Союз МС-22” протече.

Но днес се оказа щастлив ден за Прокопиев и Петелин. Задачата на космонавтите е да преместят експериментална постановка и радиатор от стария модул “Рассвет” към новия “Наука”. Радиаторът, както и “Рассвет”, бяха изстреляни в космоса през май 2010 г. с американската космическа совалка “Атлантис”.

Работата ще е продължителна и за пълното ѝ приключване ще са нужни още две извънбордови дейности, които са планирани за 25-ти април и за 4-ти май.

Междувременно Прокопиев и Петелин са подпомагани от техния колега Андрей Федяев, който от вътрешната страна на станцията управлява Европейската роботизирана ръка, прикачена към модула “Наука”.

Днешната “космическа разходка” е общо трета по програмата на МКС за 2023 г., след като на 20-ти януари и 2-ри февруари двама американски астронавти излязоха в открития космос.

https://cosmos.1.bg/space/2023/04/19/russian-spacewalk/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Руските космонавти най-сетне монтираха научния шлюз към модула Наука!

2023-russian-segment-airlock-moved.png

На снимката: космонавтът Сергей Прокопиев бе заснет от камерата на космонавта Дмитрий Петелин по време на вчерашната “космическа разходка”. Photo credit : NASA TV

4 май 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Най-сетне – след 13 годишно чакане руският сегмент на МКС се сдоби с научен шлюз! Такъв тип шлюзове отдавна има на американския и на японския сегмент. Космонавтите Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин излязоха тази нощ в открития космос и в рамките на 7 часа и 11 минути монтираха шлюза към модула “Наука”.

Важно е да се направи уточнение, че научните шлюзове са различни от шлюзовете за излизане на астронавти и космонавти за открития космос. Първо, те са по-малки и второ, те са оборудвани със специални установки за провеждане на научни експерименти, както и за освобождаване на малки изкуствени спътници от борда на МКС. Досега на станцията такъв шлюз има на американския модул “Транкуилити”, както и на японския модул “Кибо”.

Руският шлюз бе доставен в космоса още през май 2010 година с американската совалка “Атлантис” заедно с малкия модул “Рассвет”. Там той стоеше прикачен странично, докато Русия успееше да завърши големия изследователски модул “Наука” и да го изстреля. Но полетът на “Наука” бе отлаган многократно след 2007 година и изстрелването му бе осъществено чак през лятото на 2021 година. След много мъки и откази на горивната система, “Наука” едва бе спасен и прикачен към МКС – даже след прикачването му изправи на нокти международните партньори, тъй като включи двигателите си спонтанно и преобърна станцията.

След прикачването на “Наука” последваха още година и няколко месеца чакане и планиране. В края на миналата година “космическите разходки” по преместването на шлюза тамън щяха да започнат, когато руският космически кораб “Союз МС-22” се повреди в орбита и Роскосмос трябваше да се фокусира върху разрешаването на форсмажорната обстановка. След като беше изстрелян нов кораб “Союз МС-23” в безпилотен режим, работата по руския сегмент можеше най-после да потръгне!

И така, шлюзът е вече монтиран към “Наука” след 13-годишно чакане! На 12-ти май Прокопиев и Петелин пак ще излязат в открития космос, за да монтират и нов радиатор към “Наука” и да свържат механичните, хидравличните и електрическите връзки.

За повече информация: NASA Blogs

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/04/russian-cosmonauts-install-airlock/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

Руски космонавти излязоха в открития космос, за да монтират радиатор на модула Наука

2023-cosmonauts-to-deploy-radiator.jpgНа кадъра: руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин работят от външната страна на МКС. Photo credit : NASA/Sultan Al Neyadi

12 май 2023 г. 19:15 ч.

Светослав Александров. Днес в 18:47 ч. руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин излязоха в открития космос, за да монтират радиатор на новия руски модул “Наука” към МКС.

Прокопиев носи скафандър “Орлан” с червени ленти, а Петелин – със сини ленти. Това е шестата “космическа разходка” за кариерата на Прокопиев, и четвъртата за Петелин. Очаква се тя да продължи около шест часа и половина.

Наблюдавайте извънбордовата дейност на живо на този линк:

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/12/russian-spacewalk-2/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Русия ще покрие само 15% от разходите по свалянето на МКС – толкова е теглото на руския сегмент от общото за станцията

ISS full view

20 май 2023 г. 08:20 ч.

Светослав Александров. Когато след около десетилетие се наложи старата МКС да бъде свалена от орбита, разходите за тази операция ще бъдат разпределени между държавите съобразно теглото на техните национални сегменти от общото за станцията. За Русия това се пада да е 15%.

Новината, съобщена от ТАСС, безспорно шокира мнозина, които си мислят, че Русия е водещата страна в проекта МКС.

Ето какъв ироничен коментар написа руският космически популяризатор Иля Харламов от Телеграм-канала “Юра, прости”:

Роскосмос предложи на НАСА да подели разходите по потопяването на МКС “по братски”:

-85% ще бъдат платени от американците

-15% ще бъдат платени от руснаците

От гледна точка на руснака, руският дял на МКС изглежда така:

1. Русия на МКС – най-важната.

2. В нашата страна преди 55 г. живя Гагарин – ето защо владеем всичко и така ще е и занапред. Защото Гагарин.

3. Американците на МКС, с тях е “подай, донеси ми” – те ни помагат мъничко. Ние ги толерираме само като жест на добра воля. “А ако не слушкат – ще използваме метлата” (бел. прев – цитат от филма “Бобик на гости на Барбос”).

4. Нека американците да се забавляват, те водят с тях всякакви гейропейци и японци. Нека всичките им експерименти да са в ъгъла (на най-големия лабораторен модул на Япония “Кибо”).

5. Важното е да не ни се месят на МКС, ние имаме доста по-важни неща да правим на станцията:

-да гласуваме поправки в конституцията

-да отбелязваме Деня на победата (9 май)

-да ядем руски пасхален хляб “Кулич”

Само че когато дойде време да се плаща сметката, “нашият дял на МКС е не по-голям от 15%”.

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/20/russia-covers-15-percent/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Руският товарен кораб Прогрес МС-23 ще излети на 24-ти май

2022-21-may-soyuz-launch-pad-1024x576.jp

На снимката: ракетата-носител “Союз-2.1а” с товарния кораб “Прогрес МС-23” бе изведена на стартовата площадка. Фото: Роскосмос

22 май 2023 г. 12:15 ч.

Светослав Александров. Русия ще проведе за пръв път космически полет след близо двумесечно прекъсване. Ракетата-носител “Союз-2.1а” с товарния кораб “Прогрес МС-23” бе изведена на стартовата площадка №31 на космодрума Байконур в Казахстан.

Изстрелването е насрочено за 24-ти май в 15:56 ч. българско време. Корабът ще превози около 2 491 килограма провизии за космонавтите на Международната космическа станция, в това число гориво, вода за системата “Родник”, храна и дрехи. Ще пристигне и нова работна платформа, която трябва да бъде монтирана от външната страна на руския модул “Звезда”. Сред полезния товар също така присъства спътник на име “Парус-МГТУ”, разработен в университета МГТУ “Бауман”. Спътникът ще тества концепцията за слънчево плаване.

За допълнителна информация относно “Парус-МГТУ” : https://bsail.ru/

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/22/progress-ms-23-launch-pad/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Товарният кораб на Роскосмос “Прогрес МС-23” излетя към МКС!

2023-24-may-progress-launch.jpg

Кадър от днешното изстрелване. Фото: Роскосмос

24 май 2023 г. 16:15 ч.

Светослав Александров. Днес в 15:56 ч. от космодрума Байконур в Казахстан бе проведено изстрелване на ракета “Союз-2.1а” с товарния кораб на Роскосмос “Прогрес МС-23”. На борда на кораба пътува изключително вълнуващ апарат – слънчева платноходка на име “Парус-МГТУ”, разработена от МГТУ “Бауман”.

“Прогрес МС-23” трябва да достави 2 491 килограма провизии за екипажа на Международната космическа станция, в това число 600 килограма гориво, 630 килограма питейна вода, 40 килограма сгъстени газове. Останалата част от провизиите са екипировки, консумативи за научни експерименти, храна, дрехи и хигиенни пособия.

Сред важните прибори, които биват превозвани до орбита, присъства “УРМ-Д” – универсална работна станция, която ще бъде монтирана към модула “Звезда”. И, разбира се, гореспоменатият микроспътник “Парус-МГТУ”, който ще бъде изведен от космонавтите по време на бъдеща извънбордова дейност.

“Парус-МГТУ” представлява “слънчева платноходка” – такива през изминалите години неколкократно са били разгръщани в космоса. Още през 90-те години руснаците изпратиха до “Мир” платноходките “Знамя 2” (успешен проект) и “Знамя 2.5” (неуспешен проект), но те не демонстрираха възможността, че слънчевите фотони могат да задвижват космически апарат. За пръв път на 21 май 2010 година Япония изстреля функционална платноходка на име “Икарос”, която успешно навигираше в междупланетното пространство. А през 2015 и 2019 г. американската организация Планетарно общество изпрати в орбита две платноходки “Лайтсейл-1” и “Лайтсейл 2”. съответно с ракети “Атлас 5” и “Фалкън Хеви”.

Сега “Парус-МГТУ” трябва да разгърне двойка петметрови платна – иновация в сравнение с другите платноходки, като механизмът за разгръщане само на два компонента е по-прост и вероятно по-надежден.

Скачването на “Прогрес МС-23” е насрочено за тази вечер в 19:20 ч. българско време.

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/24/progress-ms-23-launches-iss/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Товарният кораб на Роскосмос “Прогрес МС-23” се скачи с МКС 

2023-progress-ms-23-docks-iss-850x478.pn

УСПЕХ: Товарният кораб на Роскосмос “Прогрес МС-23” се скачи с МКС

Posted on май 24, 2023
 
Spread the love
 
 
 
2023-progress-ms-23-docks-iss.png

24 май 2023 г. 21:15 ч.

Светослав Александров. Тази вечер в 19:18 ч. товарният космически кораб “Прогрес МС-23” се скачи безпроблемно и в автоматичен режим с Международната космическа станция.

Скачването бе осъществено малко повече от три часа след изстрелването.

Роскосмос ни информира, че това бе общо 184-тото скачване на кораб от серията “Прогрес” с околоземна орбитална станция след въвеждането му в експлоатация през 1978 година, а конкретно за МКС – 89-тото.

За повече информация относно мисията на “Прогрес МС-23”, вижте статията на КОСМОС БГ.

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/24/progress-ms-23-docks-iss/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Американският товарен космически кораб Карго Драгън пое към МКС!

2023-5-june-launch-1024x683.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

5 юни 2023 г. 20:45 ч.

Светослав Александров. Днес в 18:47 ч. българско време от космическия център Кенеди в САЩ беше осъществено изстрелване на ракета “Фалкън 9” с товарен космически кораб “Карго Драгън” към МКС. Корабът ще достави последния чифт нови слънчеви панели, които ще позволят удължаването на експлоатацията на станцията до 2030 г., както и богат набор от научни експерименти.

Изстрелването беше осъществено на фона на новини, свързани с отлаганията на всички останали кораби на всички останали американски фирми – докато пилотираният “Старлайнър” все още не е достатъчно безопасен, за да вози хора, а товарният “Сигнус” страда от липса на ракета след пенсионирането на старата версия на “Антарес” с двигатели “РД-181”, СпейсЕкс изнася на гърба си буквално цялата пилотирана космонавтика на НАСА. Само преди няколко дни на Земята се завърна пилотирания кораб “Крю Драгън” с частната експедиция “Аксиом-2”.

На борда на изстреляния днес “Карго Драгън” пътуват 3 175 килограма провизии. Сред тях присъства инструмент, който ще изучава механизмите за формиране на земните бури от уникална перспектива – погледнати отгоре, опит, който ще провери дали адаптацията на растенията към суровите космически условия може да се предава към поколенията, опит, който ще изучава механизмите, по които теломерите (генетични структури, които предпазват нашите хромозоми) се удължават в космоса, микроспътник от типа CubeSat с широкоъгълна камера, който ще изучава постоянно замръзналите региони в арктическа Канада, както и други важни прибори.

Изстрелването на ракетата “Фалкън 9” с “Карго Драгън” протече без никакви проблеми, като тя бе оборудвана с рециклирана първа степен под сериен номер “B1077”. Това бе петият полет за степента, като преди тя е била използвана за изпращането в космоса на пилотиран кораб “Крю Драгън”, на GPS спътник, на комерсиален спътник “Инмарсат” и на партида “Старлинк”. Около девет минути след изстрелването степента извърши меко кацане върху плаващата платформа “Недоимък на достойнство”.

Цялостната равносметка е следната: днешният полет бе общо 39-ти за СпейсЕкс през 2023 година, като досега фирмата на Илон Мъск е изстреляла 36 ракети “Фалкън 9”, две свръхтежки ракети “Фалкън Хеви” и една свръхтежка ракета “Старшип”.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/06/05/cargo-dragon-launches-successfully/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Американският товарен кораб Карго Драгън се скачи с МКС!

2023-6-june-dragon-docks-1024x710.png

На кадъра: “Карго Драгън” по време на днешното му сближаване с МКС. Photo credit : NASA TV

6 юни 2023 г- 16:55 ч.

Светослав Александров. По-малко от денонощие след своето изстрелване товарният космически кораб на САЩ “Карго Драгън”, построен от СпейсЕкс, извърши безупречно автоматично скачване с МКС, доставяйки за нея последния чифт нови слънчеви панели, които ще позволят удължаването на експлоатацията ѝ до 2030 година.

Стиковката бе осъществена в 12:50 ч. българско време.

Общо 3 175 килограма провизии пристигнаха за астронавтите, в това число ценни научни експерименти. Сред тях присъства инструмент, който ще изучава механизмите за формиране на земните бури от уникална перспектива – погледнати отгоре, опит, който ще провери дали адаптацията на растенията към суровите космически условия може да се предава към поколенията, опит, който ще изучава механизмите, по които теломерите (генетични структури, които предпазват нашите хромозоми) се удължават в космоса, микроспътник от типа CubeSat с широкоъгълна камера, който ще изучава постоянно замръзналите региони в арктическа Канада, както и други важни прибори.

“Карго Драгън” ще остане прикачен към модула “Хармъни”, част от американския сегмент на МКС, в продължение на около три седмици, след което ще се завърне на Земята посредством парашути и приводняване. Това е единственият товарен космически кораб в световен мащаб, който може не само да превозва товари до МКС, но и да ги връща на Земята. Другите товарни кораби като руският “Прогрес” и частният “Сигнус” (на Нортроп Груман) изгарят в атмосферата след завършека на мисията им.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/06/06/cargo-dragon-docks-iss-3/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Руският товарен кораб Прогрес МС-24 излетя към МКС

2023-23-aug-progress-launch-1024x683.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Фото: Роскосмос

23 август 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Днес, на 23 август, в 04:08 ч. българско време беше проведено успешно изстрелване на товарен космически кораб на Роскосмос “Прогрес МС-24” към Международната космическа станция.

Скачването е насрочено за 25-ти август в 06:50 ч.

Корабът ще достави за екипажа на МКС около 2.5 тона провизии, в това число гориво, храна, екипировка и научни експерименти, и ще остане скачен в продължение на шест месеца. През това време двигателите му ще се използват за повдигането на орбитата на станцията.

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2023/08/23/progress-ms-24-launches-iss/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки

Руските космонавти днес ще пуснат в открития космос слънчева платноходка

BMSTU-sail-738x1024-1.jpg

Космическият апарат “Парус-МГТУ”. Илюстрация: МГТУ “Бауман”.

25 октомври 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. “Слънчева платноходка” на име “Парус-МГТУ”, разработена от руския университет МГТУ “Бауман”, ще бъде пусната в открития космос днес от космонавтите Олег Кононенко и Николай Чуб.

“Космическата разходка” на Кононенко и Чуб ще започне в 20:55 ч. българско време, а живото излъчване по НАСА ТВ ще стартира половин час по-рано.

Освен пускането на платноходката, космонавтите ще трябва да монтират нова комуникационна система, както и да инспектират теча от радиатора на модула “Наука”.

Космическият апарат “Парус-МГТУ” бе изстрелян на 24 май 2023 г. с товарния кораб “Союз МС-23”, но досега изчакваше пускането си в открития космос. Това не е първата “слънчева платноходка” в историята на човечеството – още през 90-те години руснаците изпратиха до “Мир” платноходките “Знамя 2” (успешен проект) и “Знамя 2.5” (неуспешен проект), но те не демонстрираха възможността, че слънчевите фотони могат да задвижват космически апарат. За пръв път на 21 май 2010 година Япония изстреля функционална платноходка на име “Икарос”, която успешно навигираше в междупланетното пространство. А през 2015 и 2019 г. американската организация Планетарно общество изпрати в орбита две платноходки “Лайтсейл-1” и “Лайтсейл 2”, съответно с ракети “Атлас 5” и “Фалкън Хеви”.

Сега “Парус-МГТУ” трябва да разгърне двойка петметрови платна – иновация в сравнение с другите платноходки, като механизмът за разгръщане само на два компонента е по-прост и вероятно по-надежден.

Ето как работят “слънчевите платноходки”: самите светлинни фотони оказват налягане върху платното и те задвижват космическия апарат. Правя обаче важно уточнение – това не е задвижване посредством слънчевия вятър, който представлява заредени частички, реещи се в околослънчевото пространство. Светлината е тази, която избутва платното. 

Счита се, че слънчевото плаване е една от малкото реалистични и съществуващи днес технологии, които притежават потенциала да ускорят космически апарати на път към далечните звезди. 

https://cosmos.1.bg/space/2023/10/25/mgtu-bauman-solar-sail/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Товарният космически кораб Карго Драгън излетя към МКС!

2023-11-nov-cargo-dragon-launch-1024x683

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

10 ноември 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Тази нощ в 03:28 ч. от космическия център Кенеди в САЩ бе проведено успешно изстрелване на ракета “Фалкън 9” с товарен кораб на СпейсЕкс “Карго Драгън” на мисия към Международната космическа станция.

Ракетата-носител бе оборудвана с рециклирана първа степен, като това бе вторият полет за нея (първият бе на пилотирания кораб “Крю Драгън” със седмата дългосрочна експедиция до МКС, изведена от СпейсЕкс). Днес отново нямаше никакви проблеми и на осмата минута след старта степента извърши меко кацане върху наземната площадка LZ-1, разположена на космодрума Кейп Канаверал.

Първоначално полетът на “Карго Драгън” бе насрочен за 5-ти ноември, но беше отложен заради течащ клапан. Течащите клапани са често срещан проблем в индустрията и засяга всеки оператор на ракети (или кораби), но докато стари корпорации като Боинг или Локхийд решават този проблем за месеци, СпейсЕкс се справят за дни. Така че отлагането продължи само пет дни.

На борда на кораба пътуват 2 950 килограма провизии, в това число демонстратор за лазерна комуникация ILLUMA-T, научен инструмент AWE за изучаване на гравитационните вълни в горните слоеве на земната атмосфера, опит за оптимизирането на лекарства за респираторни заболявания и технологичен експеримент за филтриране на вода посредством аквапорини.

“Карго Драгън” ще се скачи с Международната космическа станция на 11-ти ноември, в събота, 12:20 ч. българско време. Корабът ще остане в състава на станцията в продължение на месец, преди да се завърне на Земята. Напомням на читателите, че “Карго Драгън” е единственият товарен кораб в световен мащаб, който може не само да превозва провизии до орбита, но и да ги връща на Земята. Другите товарни кораби като “Прогрес” и “Сигнус” изгарят в земната атмосфера след като извършат доставка.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2023/11/10/cargo-dragon-launches-iss-2/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Руският товарен кораб Прогрес МС-25 излетя към МКС!

2023-1-dec-progress-launch-1024x682.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Roscosmos

1 декември 2023 г. 12:30 ч.

Светослав Александров. Днес, на 1-ви декември в 11:25 ч. българско време, от космодрума Байконур бе проведено изстрелване на ракета “Союз-2.1а” с товарен кораб “Прогрес МС-25”. На борда на кораба пътува любопитен експеримент, свързан с изучаването на ембрионалното развитие при пъдпъдъци в условия на изкуствена гравитация.

Всичко по време на днешното изстрелване премина безпроблемно, като след разделянето на кораба от горната степен, антените му и слънчевите му панели се разгърнаха успешно. Корабът пътува по бавна, класическа двудневна схема към Международната космическа станция. Скачването е насрочено за 13:14 ч. българско време в неделя, на 3-ти декември.

На борда на “Прогрес МС-25” пътуват около 2 540 килограма полезен товар, в това число храна, провизии за астронавтите и научни експерименти. Най-любопитният от експериментите е “Инкубатор-3”, комплекс за изучаване на ембрионалното развитие при птици. Ще бъдат изследвани общо 48 яйца от японски пъдпъдъци в новия руски модул “Наука”. Половината от яйцата ще бъдат изучавани при нулева гравитация, а другата половина – в центрофуга, създаваща условия на изкуствена гравитация.

На определени етапи от развитието на ембрионите (през 3, 7, 10 и 14 дни) яйцата ще бъдат изваждани от инкубатора, фиксирани във формалдехид и подготвени за завръщане на Земята. Тук те ще бъдат анализирани от учените.

На борда на “Прогрес МС-25” лети и оборудване за експеримента “Кварц-М”, който ще бъде монтиран от външната страна на МКС по време на “космическа разходка”. Експериментът ще изучава корозията на станцията и възможностите за нейното предотвратяване.

Видеозапис от полета:

https://cosmos.1.bg/space/2023/12/01/progress-ms-25-quail/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
УСПЕХ: Товарният космически кораб Карго Драгън се завърна на Земята!
2023-cargo-dragon-departs-iss-1024x576.j

На кадъра: “Карго Драгън” се разкачва от МКС днес. Photo credit : NASA TV

22 декември 2023 г. 20:15 ч.

Светослав Александров. Тази вечер, на 22-ри декември, товарният космически кораб на СпейсЕкс “Карго Драгън” се завърна успешно на Земята след мисия, която продължи повече от месец.

Напомням на читателите, че корабът бе изстрелян на 10-ти ноември посредством ракета “Фалкън 9”. На борда му пътуваха 2 950 килограма провизии, в това число демонстратор за лазерна комуникация ILLUMA-T, научен инструмент AWE за изучаване на гравитационните вълни в горните слоеве на земната атмосфера, опит за оптимизирането на лекарства за респираторни заболявания и технологичен експеримент за филтриране на вода посредством аквапорини.

“Карго Драгън” е единственият товарен кораб в световен мащаб, който може не само да превозва провизии до орбита, но и да ги връща на Земята. Другите товарни кораби като “Прогрес” и “Сигнус” изгарят в земната атмосфера след като извършат доставка.

Тазвечершният завършек на мисията бе посредством приводняване в близост до бреговете на щата Флорида, като след навлизането в атмосферата “Карго Драгън” бе забавен с помощта на четири основни парашута.

https://cosmos.1.bg/space/2023/12/22/cargo-dragon-returns-earth-2/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки

Ракета Союз-2.1а с товарен кораб Прогрес МС-26 бе изкарана на стартовата площадка

2024-soyuz-rolled-to-pad-1024x683.jpg

Снимка от днешното извеждане на ракета “Союз-2.1а” на стартовата площадка. Фото: Роскосмос

12 февруари 2024 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Тази сутрин ракета-носител “Союз-2.1а” с товарен космически кораб “Прогрес МС-26” бе изкарана на стартовата площадка на космодрума Байконур и приведена във вертикално положение. Изстрелването е насрочено за 15-ти февруари в 05:25 ч. българско време.

Корабът ще достави на Международната космическа станция 2 518 килограма полезен товар, в това число 1 478 килограма апаратура и оборудване за системите ѝ, научни експерименти, дрехи, храна, санитарно-хигиенни материали, а също така 580 килограма гориво, 420 килограма вода и 40 килограма сгъстен азот.

https://cosmos.1.bg/space/2024/02/12/soyuz-2-1-a-rolled-launch-pad-2/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Руският товарен кораб Прогрес МС-26 излетя към МКС!

progress-lifts-off-1024x570-1.png

Кадър от днешния старт. Photo credit : NASA TV

15 февруари 2024 г. 07:40 ч.

Светослав Александров. Рано тази сутрин в 05:25 ч. българско време бе проведено успешно изстрелване на руска ракета “Союз-2.1а” с товарния космически кораб “Прогрес МС-26”.

Корабът ще достави на Международната космическа станция 2 518 килограма полезен товар, в това число 1 478 килограма апаратура и оборудване за системите ѝ, научни експерименти, дрехи, храна, санитарно-хигиенни материали, а също така 580 килограма гориво, 420 килограма вода и 40 килограма сгъстен азот.

“Прогрес МС-26” пътува към МКС по класическа, бавна двудневна схема. Скачването е насрочено за събота, на 17-ти февруари в 08:12 ч. българско време.

https://cosmos.1.bg/space/2024/02/15/progress-ms-26-launches-iss/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Руският товарен кораб Прогрес МС-26 се скачи с МКС!

2024-progress-docks.jpg

На кадъра: “Прогрес МС-26” приближава към МКС. Photo credit : NASA TV

17 февруари 2024 г. 10:25 ч.

Светослав Александров. Тази сутрин в 08:06 ч. руският товарен кораб “Прогрес МС-26” извърши безупречно скачване в автоматичен режим с Международната космическа станция.

Напомням на читателите, че корабът бе изстрелян на 15-ти февруари. Той пътуваше към станцията по класическа, бавна двудневна схема.

“Прогрес МС-26” достави на МКС 2 518 килограма полезен товар, в това число 1 478 килограма апаратура и оборудване за системите ѝ, научни експерименти, дрехи, храна, санитарно-хигиенни материали, а също така 580 килограма гориво, 420 килограма вода и 40 килограма сгъстен азот.

https://cosmos.1.bg/space/2024/02/17/progress-ms-26-docks-iss/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

Течът от руския сегмент на МКС се е увеличил

zvezda-service-module-1024x675.jpg

Руският модул “Звезда” на МКС

29 февруари 2024 г. 08:03 ч.

Светослав Александров. Вчера по време на пресконференция на НАСА за готовността на изстрелването на пилотирания кораб на САЩ “Крю Драгън” (сега насрочено за 2-ри март), програмният мениджър на МКС Джоел Монталбано съобщи, че течът на въздух откъм руския сегмент се е увеличил.

Напомням на читателите, че течът бе установен още през 2019 г. и след известни обвинения от страна на руснаците, че той е откъм американския сегмент, все пак бе установено, че е от руския сегмент. През 2021 г. космонавтите Сергей Рижиков и Сергей Куд-Сверчков се опитаха да запушат пробойните на модула “Звезда”, но неуспешно.

Понастоящем проблемният отсек на “Звезда” е изолиран. Според Монталбано течът вече е двойно по-силен в сравнение с когато е бил установен за пръв път.

Засега той не застрашава живота и здравето на екипажа на станцията, но безспорно повдига въпроса още колко дълго време МКС ще може да бъде експлоатирана.

https://cosmos.1.bg/space/2024/02/29/iss-leak/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Американският товарен кораб Карго Драгън излетя към МКС!

2024-21-cargo-dragon-launches.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

21 март 2024 г. 23:20 ч.

Светослав Александров. Днешното отлагане на полета на руския пилотиран кораб “Союз МС-25” не доведе до отлагане и на американския товарен кораб “Карго Драгън”. Той излетя в срок тази вечер, в 22:55 ч. българско време, за да достави интригуващи научни експерименти на Международната космическа станция.

Това е тридесетата мисия, която СпейсЕкс провежда по заявка на НАСА, свързана с извозването на провизии до орбита и връщането на отработени експерименти на Земята.

Днешното изстрелване бе първото на кораб от серията “Драгън” след март 2020 г. от площадката на космодрума Кейп Канаверал SLS-40. Оттогава тази площадка бе модернизирана, като бе добавена нова стартова кула. Тя позволява по-ефективно натоварване на товарите на борда на “Карго Драгън”, но също така ще осигурява и пилотирани изстрелвания на кораби “Крю Драгън”.

За нуждите на днешната мисия бе използвана ракета “Фалкън 9” с рециклирана първа степен, известна под сериен номер “B1080”. Това бе шестият полет за тази конкретна степен, като той отново бе безпроблемен и на осмата минута след старта “B1080” извърши меко приземяване върху площадката LZ-1 на Кейп Канаверал.

На борда на “Карго Драгън” пътуват 2 721 кг. провизии – храна (вкл. свежи плодове и зеленчуци), две нови кафеварки, екипировка за поддръжката на станцията и нови научни експерименти. Експериментът APEX-09 ще изучава адаптацията на растения с метаболизъм от типа C4 към космическите условия. Приборът GNSS-R ще наблюдава спътниковите сигнали, които се отразяват от морската повърхност, и по този начин ще измерва количеството морски лед. Това ще спомогне за подобряването на климатичните модели. Специален скенер ще бъде прикачен на робот тип Astrobee, който ще позволи изготвянето на 3D карти, а те от своя страна ще подобрят придвижването на робота в условията на безтегловност. Не на последно място, опитната постановка NPHS ще изучава как наночастиците и микрочастиците си взаимодействат в електрическо поле.

Скачването на “Карго Драгън” е насрочено за тази събота, на 23-ти март, приблизително в 13:30 ч. българско време.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/03/21/cargo-dragon-launches-iss-3/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!