Отиди на
Форум "Наука"

Голяма модулна космическа станция на Китай - 2021 г.


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Пилотираният космически кораб на Китай Шенчжоу 15 бе изведен на стартовата площадка

2022-shenzhou-15-rolled-launch-pad-683x1 На снимката: извеждането на космическия кораб “Шенчжоу 15”. Photo credit : CNSA

28 ноември 2022 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Пилотираният космически кораб “Шенчжоу 15” беше изведен на стартовата площадка на космодрума Дзюцюан. Ако всичко е наред, изстрелването му с трима астронавти на борда ще бъде осъществено във вторник, на 29-ти ноември, в 17:08 ч. българско време.

Командирът на космическия кораб е Фей Дзюнлун – това е вторият астронавт на Китай, който през 2005 година летя в космоса на борда на “Шенчжоу 6”. Мисията на “Шенчжоу 15” ще е втора за него. Фей ще бъде придружен от Ден Цинмин и Чжан Лу, които досега не са летели в космоса.

Изстрелването на “Шенчжоу 15” ще отбележи важен момент за китайската космонавтика – за пръв път ще бъде изстрелян пилотиран космически кораб, преди предходният да се е прибрал на Земята. Това става възможно благодарение на успешното завършване на строежа на космическата станция на Китай през тази година. Днес на станцията живее екипажът на “Шенчжоу 14” – Чен Дун, Лю Ян и Цай Сюйчже. Когато “Шенчжоу 15” се скачи с нея, за пръв път на борда ѝ ще има шестима души.

https://cosmos.1.bg/space/2022/11/28/shenzhou-15-rolled-launch-pad/

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 64
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Космически науки
Публикува

Китайските астронавти отглеждат салата и пшеница на борда на станцията Тянгон

2022-wheat-tiangong-1024x576.jpg Пшеница, отглеждана на борда на китайската космическа станция. Photo credit : CCTV

18 януари 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Международната космическа станция вече не е единственото място, където хора постоянно живеят в космоса, след като през миналата 2022 г. Китай успешно завърши строежа на станцията “Тянгон”. Понастоящем на “Тянгон” пребивават астронавтите Фей Дзюнлун, Ден Цинмин и Чжан Лу, които съставляват екипажа на кораба “Шенчжоу 15”. Тримата се занимават усърдно с научна дейност, която включва отглеждане на салата и пшеница в условията на безтегловност.

Както съобщават анализаторите Айтън Тепър и Скот Шакълфорд за своя статия на The Space Review, публикувана на 16-ти януари, биологичните експерименти представляват основният фокус на научната дейност на “Тянгон”. За следващите 10 години са планирани над 1 000 опита, касаещи изучаването на влиянието на космическата среда върху разнообразни растения, животни и микроорганизми. Също така, макар че “Тянгон” е станция, построена и ръководена от Китай, всеки е добре дошъл да провежда свои собствени експерименти на нея. Понастоящем китайците са подбрали за изпълнение девет научни проекта от 17 държави.

https://cosmos.1.bg/space/2023/01/18/chinese-astronauts-wheat-lettuce/

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Астронавтите на кораба Шенчжоу 15 изпълниха третата си космическа разходка

shenzhou-15-spacewalk.png

Кадър от “космическата разходка”. Photo credit : CNSA/CCTV

1 април 2023 г. 19:00 ч.

Светослав Александров. Китайските астронавти от кораба “Шенчжоу 15”, които изпълняват дългосрочна мисия на борда на орбиталната станция “Тянгон”, проведоха своята трета “космическа разходка” – но малко детайли са известни за нея.

Извънбордовата дейност е била проведена в четвъртък, но официално потвърждение за нея получихме чак петък вечер. Знаят се имената на двамата астронавти, излезли в открития космос – Фей Дзюнлун и Чжан Лу, но не и колко време са престояли от външната страна на “Тянгон”, нито какви задачи са свършили. По думите на китайската космическа агенция “космическите разходки” вече се считат за рутинна дейност и оттук насетне те ще бъдат изпълнявани съобразно нуждите на мисиите.

За повече информация и кадри:

https://cosmos.1.bg/space/2023/04/01/shenzhou-15-spacewalk/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Човекоподобен робот ще се присъедини в близко бъдеще към екипажа на китайската космическа станция

2023-taikobot-1024x576.jpg

На снимката: китайски изследователи тренират с прототип на Тайкобот. Photo : Weibo

5 април 2023 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Запознайте се с Тайкобот: човекопокобният робот, който скоро може да започне работа на космическата станция на Китай. Тайкобот вече си има фенове в социалните мрежи Weibo и Twitter, които са изключително развълнувани от способностите му.

Космическата програма на Китай успя да завърши строежа на орбиталната станция “Тянгон” през изминалата година и там вече постоянно живеят хора. Наскоро бяха публикувани снимки от наземните тренажори на станцията (вж. снимката в началото на тази публикация), на които се вижда как китайските изследователи тренират с вече сглобен прототип на Тайкобот. Роботът е създаден под ръководството на Чжан Чи, професор от Националния университет по отбранителна технология. Чжан твърди, че Тайкобот е специално проектиран за работа в космоса, като роботът е висок 1.7 метра, тежи 25 килограма и може да премества провизии от едно до друго място, както и да си служи с инструменти като чук и бормашина.

Разбира се, Тайкобот няма да е първият човекоподобен робот, летял в космоса. Американският робот “Робонавт 2” беше закаран на Международната космическа станция през 2011 г. и работеше там в продължение на три години, преди да се повреди и по-късно върнат обратно на Земята за ремонти. След това през 2019 г. Русия закара на МКС робота Фьодор, макар и само за няколко дни – колкото да бъде тестван от космонавтите. В японския и европейския сегмент на станцията пък са работили миниатюрните роботи, съответно Инт-бол и Саймън, които също са донякъде хуманоидни.

Засега не е обявена датата на изстрелването на Тайкобот – очевидно той първо ще бъде тестван щателно в наземните тренажори, преди да бъде одобрен да помага на китайските астронавти.

https://cosmos.1.bg/space/2023/04/05/taikobot/

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Китайският товарен кораб Тянжоу-6 ще излети към станция Тянгон през май

tianzhou-to-be-launched.jpeg

На снимката: компонентите на ракетата-носител “Лонг Марч 7” пристигат на космодрума Уенчан за предстоящото изстрелване на кораба “Тянжоу-6”. Photo credit : CALT

30 април 2023 г. 19:45 ч.

Светослав Александров. Продължаваме да следим с интерес развитието около космическата станция на Китай “Тянгон”. Следващият полет ще е на товарен кораб “Тянжоу-6” през първата половина на май. Както корабът, така и ракетата-носител “Лонг Марч 7” бяха доставени този месец на космодрума Уенчан.

“Тянжоу-6” ще извози провизии за следващите експедиции на “Тянгон”, които ще бъдат изстреляни с пилотираните космически кораби “Шенчжоу 16” и “Шенчжоу 17” съответно през юни и ноември тази година. Товарният кораб е по-усъвършенствана версия в сравнение с тези, които летяха допреди, като капацитетът му е увеличен с 500 килограма (старият “Тянжоу-1”, например, можеше да превозва общо 6 500 килограма товари). Това означава, че сега Китай може да изстрелва ориентировъчно само три товарни мисии за две години, вместо една на всеки шест месеца.

Междувременно на “Тянгон” продължават да живеят астронавтите Фей Дзюнлун, Ден Цинмин и Чжан Лу. Те бяха изстреляни на 30 ноември 2022 година с кораба “Шенчжоу 15” и досега изпълниха редица задачи по поддръжката и ремонта на орбиталната станция. Фей, Ден и Чжан ще се върнат на Земята през юни, но само след като първо посрещнат астронавтите от експедиция “Шенчжоу 16”.

Членовете на екипажа на “Шенчжоу 16” все още не са известни – китайците оповестяват имената на астронавтите си броени часове или дни преди изстрелването, за разлика от практиката на НАСА и Роскосмос, където екипажите са ясни месеци, даже години предварително.

https://cosmos.1.bg/space/2023/04/30/tianzhou-to-be-launched-first-half-may/

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Китайският товарен кораб Тянжоу-6 пое към космическа станция Тянгон!

2023-10-may-tianzhou-6-launch.jpg

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : CCTV

10 май 2023 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Днес в 16:22 ч. българско време от космодрума Уенчан в Китай бе проведено изстрелване на ракета “Лонг Марч 7” с шестия товарен кораб от серията “Тянжоу” към китайската космическа станция “Тянгон”. Полетът бе излъчван в реално време по китайските телевизионни канали.

“Тянжоу-6” извозва провизии за следващите експедиции на “Тянгон”, които ще бъдат изстреляни с пилотираните космически кораби “Шенчжоу 16” и “Шенчжоу 17” съответно през юни и ноември тази година. Товарният кораб е по-усъвършенствана версия в сравнение с тези, които летяха допреди, като капацитетът му е увеличен с 500 килограма (старият “Тянжоу-1”, например, можеше да превозва общо 6 500 килограма товари). Това означава, че сега Китай може да изстрелва ориентировъчно само три товарни мисии за две години, вместо една на всеки шест месеца.

Във връзка с увеличаването на капацитета на товарния кораб, китайските медии съобщиха, че на борда на “Тянжоу-6” пътуват 70 килограма свежи плодове – два пъти повече, отколкото бяха изпратени в космоса с “Тянжоу-5”.

“Тянжоу-6” също така превозва гориво, дрехи и научни експерименти. До последно ние не знаехме почти нищо за последните, но днес стана ясно, че общият брой научни опити, които трябва да бъдат проведени, възлиза на 29. От тях се открояват два, които включват изследване на влиянието на космическите условия върху човешки стволови клетки. Останалите опити са от областите на биологията, механиката на флуидите, материалознанието, както и горенето в условия на безтегловност.

На борда на станция “Тянгон” продължават да живеят астронавтите Фей Дзюнлун, Ден Цинмин и Чжан Лу.

Те бяха изстреляни на 30 ноември 2022 година с кораба “Шенчжоу 15” и досега изпълниха редица задачи по поддръжката и ремонта на орбиталната станция. Фей, Ден и Чжан ще се върнат на Земята през юни, но само след като първо посрещнат астронавтите от експедиция “Шенчжоу 16”.

Членовете на екипажа на “Шенчжоу 16” все още не са известни – китайците оповестяват имената на астронавтите си броени часове или дни преди изстрелването, за разлика от практиката на НАСА и Роскосмос, където екипажите са ясни месеци, даже години предварително.

Видеозапис от полета:

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/10/tianzhou-6-launches-tiangong/

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Товарният кораб Тянжоу-6 се скачи с китайската космическа станция!

2023-tianzhou-approach.png

На кадъра: сближаването на кораба “Тянжоу-6” със станция “Тянгон”. Photo credit : CCTV

11 май 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Около шест часа след изстрелването на товарния кораб на Китай “Тянжоу-6”, той извърши успешно скачване с основния модул “Тянхъ” на космическата станция “Тянгон”.

Напомням на читателите, че “Тянжоу-6” извози провизии за астронавтите на станцията, като описание на характеристиките на кораба и доставения товар (съобразно публикуваната официална информация) има на страниците на КОСМОС БГ във вчерашната статия. Счита се, че провизиите ще могат да поддържат тричленен екипаж на борда на “Тянгон” в продължение на 280 дни.

Видеозапис от скачването:

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/11/tianzhou-6-docks-tiangong/

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Пилотираният космически кораб Шенчжоу 16 бе изведен на стартовата площадка

shenzhou-16-rolled-launch-pad.jpeg

Снимка от днешното извеждане на “Шенчжоу 16”. Photo credit : CNSA

22 май 2023 г. 12:00 ч.

Светослав Александров. Предстои да станем свидетели на първия пилотиран космически полет за 2023 година, проведен от държава, различна от САЩ. Китайската ракета “Лонг Марч 2Ф” с кораба “Шенчжоу-16” бе изведена на стартовата площадка на космодрума Дзюцюан за предстоящ полет в близко бъдеще.

Към космическата станция “Тянгон” ще се отправи екипаж от трима души, но до този момент все още не знаем имената им. Те ще станат известни в последните дни, даже часове преди старта.

И денят на полет все още не е ясен, но предположенията са, че изстрелването може да се случи на 27-ми май в 05:54 ч. българско време, на 30 май в 04:31 ч. българско време или на 2 юни в 03:07 ч. българско време.

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/22/shenzhou-16-rolled-launch-pad/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Китай обяви екипажа на пилотираната космическа експедиция Шенчжоу 16

shenzhou-16.png

Екипажът, който утре ще излети в орбита. Photo credit : CNSA

29 май 2023 г. 10:20 ч.

Светослав Александров. Както стана традиция за Китай, екипажът на пилотирания космически кораб “Шенчжоу 16” бе обявен публично в последните часове преди изстрелването – и приятната изненада е, че за пръв път ще имаме граждански (невоенен) астронавт. Стана ясно и кога корабът ще излети: идната нощ, на 30-ти май, в 04:31 ч. българско време.

Командирът на “Шенчжоу 16” е 56-годишният Цзин Хайпен – ветеран с три космически мисии зад гърба си. Цзин за пръв път излетя в орбита с кораба “Шенчжоу 7” през 2008 г. и след това командваше мисиите “Шенчжоу 9” и “Шенчжоу 11” съответно през 2012 и 2016 година.

Полетният инженер е Чжу Янчжу, на 36 години, член на астронавтския отряд на Народната освободителна армия.

Гражданският астронавт е Гуй Хайчао, 36-годишен професор по космическа динамика и управление в университета Бейхан. Това е първият специалист, чиято основна задача е да провежда научни експерименти на китайската станция “Тянгон”.

На борда на “Тянгон” продължават да живеят астронавтите от “Шенчжоу 15” Фей Дзюнлун, Ден Цинмин и Чжан Лу. Те ще се завърнат на Земята няколко дни след като “Шенчжоу 16” се скачи със станцията.

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/29/shenzhou-16-crew-unveiled/

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Астронавтите на Шенчжоу 16 положиха началото на петгодишен биологичен експеримент в открития космос

2023-chinese-long-term-experiment-1024x4

На снимката: астронавтите на “Шенчжоу 16” подготвят опитната постановка за нейното извеждане в открития космос. Photo credit : CNSA

18 юни 2023 г. 09:00 ч.

Светослав Александров. Астронавтите от съвременната пилотирана мисия “Шенчжоу 16” положиха основите на амбициозен биологичен експеримент на китайската станция “Тянгон”, който ще продължи до 2028 г. и ще спомогне за осъществяването на продължителни експедиции в ниска оолоземна орбита, както и на лунната повърхност.

Експериментът е координиран съвместно от Националния космически научен център към Китайската академия на науките и Военноморския университет в Далян. Той включва изучаването на влиянието на космическата радиация и микрогравитация върху моделни организми и цели разбирането на механизмите на защита от радиация, произхода и еволюцията на живота и разработката на радиационен космически мутагенез.

Постановката бе изведена в открития космос посредством шлюза и роботизираната ръка на модула “Ментян”, който е съставна част от станцията “Тянгон”. Тя включва опитни 13 клетки, които са заредени с биологични обекти – семена, микроорганизми и малки животни (конкретните видове и щамове не са упоменати). Всяка една от клетките притежава собствени системи за терморегулация, осигурявайки нужните за оцеляване условия за моделните организми.

Напомням на читателите, че космическият кораб “Шенчжоу 16” бе изстрелян на 30-ти май тази година, като астронавтите на борда са Цзин Хайпен (командир), Чжу Янчжу (полетен инженер) и Гуй Хайчао (учен, първият невоенен астронавт на Китай). Тримата ще се завърнат на Земята след около шест месеца.

https://cosmos.1.bg/space/2023/06/18/shenzhou-16-biology-experiment/

  • 5 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Китай публикува първите панорамни снимки на орбиталната станция Тянгон!

tiangong-space-station-1024x683.jpg

Орбиталната станция “Тянгон” – първа снимка. Photo credit : CMSA

29 ноември 2023 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Китай публикува първите панорамни снимки на станцията “Тянгон” след нейното завършване! Фотографиите показват любопитен факт – “Тянгон” не е точно копие на нито една предишна станция (напр. “Мир”), а вместо това китайците са взаимствали от най-добрите практики в Русия и САЩ.

tiangong-2-1024x737.jpg

Орбиталната станция “Тянгон” – втора снимка. Photo credit : CMSA

Снимките са били заснети на 30-ти октомври след разкачването на пилотирания космически кораб “Шенчжоу 16” от астронавта Гуй Хайчао. Напомням на читателите, че Гуй бе първият невоенен и първият учен на Китай, който посети “Тянгон”.

От руснаците е взаимствана модулната конструкция на станция “Мир”, при която имаме един централен модул-ядро, към който са прикачени два лабораторни модула “Уентян” и “Ментян”. Пристигащите пилотирани кораби “Шенчжоу” и товарни “Тянжоу” се пристиковат към ядрото.

Но структурата на слънчевите панели, наличието на роботи от външната страна на “Тянгон”, както и платформите за провеждане на научни експерименти са взаимствани от американския сегмент на Международната космическа станция. Така “Тянгон” представлява хибрид – не е нито аналог на руските, нито на американските технологии, а съчетава всичко най-добро от двете първи суперсили на космическата надпревара.

Колкото повече станции има, толкова по-хубаво! Засега в околоземна орбита са две – МКС и “Тянгон”. В близко бъдеще НАСА ще започне да строи в орбитата на Луната станцията “Гейтуей”, а околоземното пространство ще бъде отстъпено на частните фирми, които сами трябва да го усвоят и комерисализират.

https://cosmos.1.bg/space/2023/11/29/china-space-station/

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Товарният космически кораб Тянжоу-7 излетя към орбиталната станция Тянгон!

2024-tianzhou-launches-1024x576.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : CNSA

17 януари 2024 г. 19:30 ч.

Светослав Александров. Днес Китай проведе своето първо изстрелване за 2024 г. към орбиталната станция “Тянгон”! Ракета “Лонг Марч 7” с товарен кораб “Тянжоу-7” излетя в 16:27 ч. българско време от космодрума Уенчан на о-в Хайнан, а на борда на кораба има провизии за астронавтите на “Тянгон”, научни експерименти и подаръци за Китайската нова година.

Наскоро товарните кораби от серията “Тянжоу” бяха сериозно ъпгрейднати, което позволява да превозват товари с общо тегло 7.4 тона. Така Китай има нужда да провежда по едно изстрелване с провизии веднъж на осем месеца, а не веднъж на шест месеца, както бе при предишните итерации на “Тянжоу”.

Около 2.4 тона от провизиите са храна – в това число свежи плодове и зеленчуци. Общото тегло на научната екипировка възлиза на 473 килограма, като са създадени 61 опитни постановки от 18 университета в Китай. Ще бъдат проведени експерименти от областите на флуидната физика, материалознанието, биологичните дисциплини, както и опити със запалими материали.

Шан Пън, професор в Северозападния политехнически университет, ни информира, че един от експериментите включва изучаването на човешки костни клетки. Задачата е учените да разберат какви са механизмите на загубата на костна и мускулна маса, обичайни процеси, протичащи в условията на безтегловност.

Междувременно старият товарен кораб “Тянжоу-6” наскоро се раздели от станция “Тянгон” и, натоварен с отпадъци, в близките дни ще изгори в земната атмосфера.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/01/17/tianzhou-launches-2/

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Китайският Хъбъл бе отложен за края на 2026 година

hubble-analogue-china-1024x576.jpg

14 май 2024 г. 19:30 ч.

Светослав Александров. Китайската космонавтика прави забележителни постижения в усвояването на Луната, но тази новина доказва за пореден път, че все още сериозно изостава от тази на САЩ. Изстрелването на китайския телескоп “Сънтян”, аналогът на “Хъбъл”, се отлага за края на 2026 година.

Новината бе съобщена от зорки читатели на сайта NASASpaceflight.com . Те са намерили информацията в Weibo, където са били качвани презентации от китайските учени. На слайдовете се вижда, че завършването на “Сънтян” вече е насрочено за септември 2026 г., а изстрелването му – за декември същата година.

Редовните читатели на КОСМОС БГ сигурно си спомнат, че първоначално китайските медии официално бяха оповестили изстрелването на “Сънтян” за края на 2023 година. Но периодично учените непрекъснато казваха, че телескопът все още е на ниво прототип и не е започнал строежът на полетния модел.

Този развой на събитията не бива да ни изненадва – създаването на космически телескоп е изключително сложна задача, много по-трудна от кацане на Луната, даже от такова на Марс. Сигурно си спомняте, че бившият ръководител на НАСА Томас Зърбъкън бе обявил, че мисията на “Джеймс Уеб” е три пъти по-рискована от кацането на Марс, което бе осъществено през 2021 г. от марсохода “Пърсъвиърънс”. Американците отлагаха полета на “Джеймс Уеб” в продължение на четвърт век (!) и изстрелването бе осъществено чак в края на 2021 година.

Китайците тепърва трябва да догонват НАСА, за да се сдобият с аналог на “Хъбъл”, а какво остава за такъв на “Джеймс Уеб”!

https://cosmos.1.bg/space/2024/05/14/chinese-hubble-delayed-2027/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Рибките на борда на станция Тянгон проявяват поведенчески отклонения

zebrafish-space.png

Кадър от аквариума на борда на “Тянгон”. Photo credit : CNSA

20 май 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Вероятно някои от читателите на КОСМОС БГ си спомнят, че когато пилотираният космически кораб на Китай “Шенчжоу-18” с астронавтите Йе Ганфу, Ли Кон и Ли Гуанси излетя на 25-ти април към станция “Тянгон”, тримата взеха със себе си аквариум с водорасли и малки рибки от вида данио, за да създадат проста екосистема. Вчера станаха ясни резултатите от експеримента: рибките проявяват поведенчески отклонения, но в общи линии са в добро състояние.

Както съобщава Синхуа, до този момент астронавтите са взели проби от водата на аквариума двукратно и веднъж са подменили кутията с храна. Екипажът на борда на “Тянгон” е наблюдавал, че рибките плуват наобратно или се движат в кръг.

Според Уан Гаохон, изследовател в Института по хидробиология към Китайската академия на науките, рибките от вида данио притежават генетично сходство с хората и могат да се използват като моделен организъм за изследване на различни заболявания.

Безспорно това, което китайските астронавти правят на борда на тяхната станция “Тянгон”, е интересно. Но китайците съвсем не са първопроходци в тази област и това не са първите риби, които летят в космоса.

Американците първи в историята изстрелват рибки – това се случва на 28 юли 1973 година, когато е изпратена третата експедиция до орбиталната станция “Скайлаб”. Само че тогава астронавтите Алън Бийн, Джек Лузма и Оуен Гериът взимат със себе си екземпляри от вида мумичог (Fundulus heteroclitus). НАСА оповестява същото, което откриват и китайските астронавти половин век по-късно – че рибите се въртят в кръг. Впоследствие обаче, независимо от липсата на гравитация, рибите се адаптират спрямо изкуственото осветление на “Скайлаб” и възвръщат нормалното си плуване.

Видео на аквариума на борда на “Тянгон”:

https://cosmos.1.bg/space/2024/05/20/zebrafish-tiangong-results/

  • 5 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Товарният кораб Тянжоу-8 излетя към станция Тянгон!

2024-15-nov-tianzhou-8-launch-1024x652.j

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Wang Jing/China Daily

15 ноември 2024 г. 19:00 ч.

Светослав Александров. Днес в 17:13 ч. българско време беше проведено успешно изстрелване на китайска ракета „Лонг Марч-7“ с товарния кораб „Тянжоу-8“.

Очаква се корабът да се скачи с орбиталната станция „Тянгон“ на третия час след старта.

„Тянжоу-8“ ще бъде общо 15-тият космически кораб, който ще посети китайската космическа станция. На борда му има 6 тона провизии, в това число вода, храна и гориво за повдигане на орбитата, които ще стигнат за поддържането на тричленен екипаж в продължение на девет месеца.

Текущият екипаж на „Тянгон“ се състои от следните астронавти: Цай Сюйчже (командир), Сун Линдун и Уан Хаоцзе (първата жена-космически инженер на Китай).

Сред шестте тона провизии присъства и 458 килограма научна апаратура, състояща се от общо 36 опита от областите на биотехнологиите, материалознанието и физиката на флуидите. Седем от тези опити изискваха бърза подготовка и натоварване на борда на космическия кораб в последния момент.

Особено интересен е експериментът, свързан с изпитанията на тухли от симулиран лунен грунд. Тухлите ще бъдат изведени в открития космос, за да се види как се променят техните свойства. Това е поредният признак, че Китай се готви за построяването на база на Луната в обозримо бъдеще.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/15/tianzhou-8-launches/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!