Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
Публикува (edited)

В началото на 20 век Португалия запазвала обширни колониални владения в Стария свят. Нейни били Ангола, Мозамбик, Гвинея Бисау, Кабо Верде, Сао Томе и Принсипи, Гоа, Даман и Диу, Макао, Източен Тимор. Всички тези колонии се нуждаели от присъствие на техните територии на големи контингенти колониални войски способни да подавят въстание на местните жители или да отрази опитите на други европейски държави да я превземат. Намиращите се в колониите войски имали ред отличия от армията на метрополията. Като начало те се наричали Колониална армия- Exército Colonial. Второ те се подчинявали на министерството на задморските територии отговарящо за всички аспекти на живота в колониите. В началото на 20 век Португалия действала активно в Африка където завоювала още територии към Ангола и Мозамбик.

1491029653_24e111183ab21eb8544734a812b683d9.jpg

Пехотинец от гарнизона в Макао

През 1869 били организирани 4 командвания в задморските владения- Армия западна африка, гарнизон Мозамбик, Индийска армия и гарнизон Макао- Тимор. В състава на западно африканската армия влизали 5 батальона леки стрелци казадореш- тяхното присъствие било просто безценно, артилерийска батарея, 2 линейни батальона и 28 мобилни роти. Практически всички се намирали в Ангола с изключение на два батальона казадореш в Кабо Верде и Сао Томе и Принсипи. В Мозамбик били разположени 3 батальона казадореш и една ветеринарна рота. В индийската армия влизали инжинерен корпус, артилерийски полк, линеен пехотен батальон, 3 батальона казадореш, 2 ветеринарни роти и градската гвардия на Нова Гоа. Всички тези сили с изключение на един батальон казадореш в Даман се намирали в Гоа. В Макао бил разположен 1 пехотен батальон, а в Източен Тимор 1 пехотна рота. Тези сили, макар и относително малобройни успявали да запазят владението на колониите. През 1876 бил бил създаден полка Overseas в Лисабон, но предназначен за действие в задморските територии. Два от батальоните му били развърнати в Гоа и Макао. През 1892 този полк бил разформирован.

1491029890_portuguese10.jpg

Португалски военнослужещи в Ангола

В началото на 20 век колониалните войски били реформирани. През 1901 бил създаден щаб на задморските провинции и автономния окръг. Били организирани полицейски корпус и митническа охрана, дисциплинарен корпус, военни съдилища, система за снабдяване и медицинско обслужване. В резерва носели служба вече уволнените военни и частите от втората линия. Генерал губернаторите на провинциите Ангола, Мозамбик и Индия, губернаторите на Кабо- Верде, Гвинея Бисау, Сао Томе и Принсипи и Макао, губернатора на автономния окръг Тимор получили статут на командващи въоражените сили в съответната област с ранг дивизионни генерали. Губернаторите на подчинените окръзи едновременно командвали гарнизоните в своите окръзи с ранг бригадни генерали.  В първата линия на отбраната били включени 3 смесени батареи планинска и гарнизонна артилерия в Ангола, Мозамбик и Индия, една рота гарнизонна артилерия в Макао, една туземна артилерийска рота в Кабо Верде, 6 смесени планинско артилерийски и пехотни роти - 1 в Гвинея Бисау, 2 в Ангола, 1 в Мозамбик, 2 в Тимор, 2 смесени роти гарнизонна артилерия и пехота в Сао Томе и Принсипи и Мозамбик, три драгунски ескадрона- 2 в Мозамбик и 1 в Ангола, 4 отделни драгунски взвода- 2 в Гвинея Бисау, 1 в Индия и 1 в Тимор, 6 европейски пехотни роти - 1 в Кабо Верде, 1 в Ангола, 2 в Мозамбик, 1 в Макао и 1 в Индия. Освен това в състава на колониалните армии влизали 32 туземни пехотни роти- 16 в Ангола, 10 в Мозамбик, 6 в Индия, 6 полицейски корпуса - в Кабо Верде, Сао Томе и Принсипи, Ангола, Мозамбик, Макао, Индия. Също и 2 дисциплинарни батальона в Ангола и Мозамбик, пет европейски музикални взвода- 3 в Ангола и 2 в Мозамбик, 4 туземни музикални взвода - в Кабо Верде, Сао Томе и Принсипи, Индия и Макао.

1491029715_117378_600.jpg

Почетен караул

Дълго време Португалия участвала почти само в колониални войни. След Наполеоновите войни най конфликт в който Португалия участвала била Първата световна война. Тя била предшествана от мащабни вътрешнополитически събития. На 1 февруари 1908 били убити крал Карлуш І и големия му син Луиш Фелипе. Новият крал Мануел ІІ бил слаб политик и не бил в състояние да удържи властта. През 1910 след преврат Португалия била обявена за република. Една от първите идеи на републиканците била да преведат португалската армия на милиционен принцип за да намалят разходите за отбрана. През януари 1911 започнали големи военни реформи. Било увеличено числото на дивизиите и полковете, но били разформировани подразделенията казадореш. Създадени били отделни картечни подразделения. Армията на метрополията била разделена на инжинерни, артилерийски, кавалерийски, пехотни войски, военно медицински, военно ветеринарни и военно административни служби, военен секретариат. В състава на армията влизали линейни войски, резервни войски и териториална войска. В състава на линейните войски влизали 8 дивизии (във всяка по 4 пехотни полка, 1 картечна група, 1 артилерийски полк и 1 кавалерийски полк) и 1 кавалерийска бригада (3 полка). Освен това към линейните части се отнасяли следните подразделения- 8 сапьорни, 8 понтонно мостови, 8 прожекторни, 10 телеграфни, 1 безпроводна телеграфна рота, 1 въздухоплавателна рота, 1 жп рота, 1 крепостна телеграфна рота. В състава на артилерията влизали 2 планинско артилерийски полка, 1 конно артилерийска батарейна група, 2 гаубични батарейни групи, 3 отделни планинско артилерийски батареи. Били отделени 3 пехотни полка и 3 отделни картечни роти.

Началото на Първата световна война попречило на понататъшните реформи. Бойните действия между Португалия и Германия започнали много преди официалното обявяване на войната през 1914. Още през 1914 португалците участвали във военните действия в Африка. За да бъдат защитени Ангола и Мозамбик от германската агресия там били изпратени войски от метрополията. Това обикновенно били третите батальони на всеки полк. Така в Ангола пристигнали 15 000 португалски войници, а в Мозамбик 17 000.

ghvjj,k.jpg

Португалски войници от ПСВ

Португалски войски след официалното обявяване на войната през 1916 пристигнали и на западния фронт. Тук в боевете участвали около 60 000 португалци. Те сформирали две големи съединения Отделния тежък артилерийски корпус и Португалския експедиционен корпус. В състава на артилерийския корпус влизали артилерийските части от крайбрежните и гарнизонните части на португалската артилерия, действащи под общото командване на френската армия. Португалския експедиционен корпус дейтвал в състава на 1 ва британска армия и включвал 2 дивизии в състав 6 стрелкови бригади. Португалския експедиционен корпус бил развърнат във Франция в началото на 1917. В тази война португалците се сблъскали с ред трудности най важните от които били 1 големи загуби в личен състав 2 практическа невъзможност за попълване на загубите предвид на малобройното население 3 отсъствие на профилактика на заболяванията в суровите климатични условия несвойствени за топлолюбивите португалци. В битката при Лис португалския корпус претърпял съкрушително поражение. Била напълно унищожена 2 ра дивизия като само убитите били 327 офицери и 7098 войници, което представлявало цели 35% от личния състав на корпуса по това време. След това голяма част от корпуса била изведена в резерв. Тази война се отразила силно на португалците които за пръв път от век участвали в мащабна европейска война. Появили се свои ветерани и герои като например редник Анибал Миляиш, който прикривал с картечен огън отстъплението на своите другари. По време на война се появило и първото португалско авиационно подразделение.

ghkl.;.;..bjn.jpg

Анибал Миляиш сред своите другари

Участието на Португалия в Първата световна война довело до ръст на влиянието на военните в политическия живот на странатана фона на икономическа криза. Правителствата се оказали напълно неспособни да управляват страната. От 1910 до 1926 имало 24 въстания, 158 всеобщи стачки, 17 опити за държавен преврат. Военните решили, че това не може да продължава повече. На 28 май 1926 в Брага генерал Мануел Гомиш да Кошта, герой от Първата световна война обявил "Национална революция". На 3 юни той бил бил назначен за военен министър и министър на колониите, а на 5 юли влязъл в Лисабон. На 17 юни 1926 той станал президент на Португалия.

1491030140_007a.jpg

Генерал Кошта

Обаче, още на 9 юли 1926 военните го отстранили и поставили на негово място за президент генерал Антониу Оскар ди Фрагозу Кармона. За страната започвал нов бурен период, който нямало как да не се отрази и на въоражените сили.

ÓscarCarmona(official).jpg

Редактирано от Frujin Assen
  • Глобален Модератор
Публикува

Браво!

Интересно, Фружине, обърна ли внимание, че през ПСВ португалската пехота носи английски каски?

  • Модератор Военно дело
Публикува

Честно казано не.

1457559743_125708_600.jpg

Картина. Миляиш задържа германците, докато португалците отстъпват. Битката при Лисе.

  • Глобален Модератор
Публикува

Една част от корпуса им на Западния фронт е под командването на анличаните, за това най-вероятно.

Иначе по-малките западни колониални държави като Португалия, Дания и Холандия просто нямат човешки ресурс в метрополията, който да държи всичко колонизирано зад моретата. Холандия има най-много такъв ресурс и съответно най-дълго задържа империята си, като дори доста трудно се дава с бой на британците. При Португалия примера за това е доста показателен, колонията им Бразилия толкова много набъбва спрямо метрополията, че в един момент като решават да се отцепят, от Лисабон не могат и копче да им кажат, войната при откъсването е съвсем формална, за разлика от тази на САЩ срещу Британия например или на Индия срещу Британия.

  • Глобален Модератор
Публикува

Португалската империя устисква повече от холандската. Губят Бразилия, но им остават Ангола и Мозамбик.

  • Глобален Модератор
Публикува

То и холандците губят чак през ХХ в. последните си колонии - Индонезия през ВСВ и то защото японците я окупират, а не защото сама успява да се освободи, след капитулацията на Япония провъзгласяват независимост и 1949 холандците им я признават. Западната половина от о. Нова Гвинея я държат до 60-те, Суринам - до 70-те, а някои карибски острови до съвсем скоро.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Прочее тя и в Индонезия е мътна и кървава. Источен Тимор се освободи наскоро от тяхната власт, а в Ачех (бивша британска колония) и Ириан Джая има или поне имаше гражданска война.

  • Глобален Модератор
Публикува

Е това са съвременни вътрешни конфликти. Иначе португалците първи я налазват Индонезия, после започва война за монопол над търговията с подправките, включват се всички колониални сили в нея, без Испания с която португалците вече са се разбрали с договора в Турдесиляс. И в крайна сметка холандците установяват контрол върху всички острови, единствено се договарят с португалците да им оставят само Източен Тимор, но той е само троха от всичкото.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Не е точно така Варлорде, не е вътрешен конфликт. Това е все едно, както турците завладяват балканите и като се отдръпват да кажат; Правиме ви една държава където босненци, сърби, българи, албанци гърци сте накуп- оправяйте се.

  • Глобален Модератор
Публикува

Е от съвременна гл.т. е такъв, вътрешен конфликт на държавата Индонезия. Заразличията между индонезийските етноси не говорим тук, това което имах предвид, е че Тимор на се освобождава от португалците, а от индонезийците.

  • Потребител
Публикува
On 19.04.2017 г. at 10:35, Warlord said:

Е това са съвременни вътрешни конфликти. Иначе португалците първи я налазват Индонезия, после започва война за монопол над търговията с подправките, включват се всички колониални сили в нея, без Испания с която португалците вече са се разбрали с договора в Турдесиляс. И в крайна сметка холандците установяват контрол върху всички острови, единствено се договарят с португалците да им оставят само Източен Тимор, но той е само троха от всичкото.

Здравейте.Явно говорим за Нидерландско-португалска война от 1602-1663г. Резултатът на войната е победа за Португалия в Южна Америка и Африка. И победа за Нидерландия в Далечния изток и Южна Азия. Всеки запазва каквото е завладял.Много е относително кой е победил.

  • Глобален Модератор
Публикува

В дългосрочен план - Холандия, защото запазват много по-дълго Индонезия, отколкото Португалия - Бразилия :animatedwink:

  • Модератор Военно дело
Публикува

Бразилия е вече твърде огромна страна, и при това населението са "наши"- бразилски креоли.

Дойде ми на ума за Латинската империя. Когато французите идват в Цариград, а италианците в Солун те постъпват по чисто "окупационен" начин, тоест не се женят за гърци, не признават гръцките аристократи за равни. Армията им е съставена не от наемници, а от французи и италианци. Те не прехвърлят население от метрополията в колониите. Резултата е, че Солунското кралство оцелява едва 20 години, а Цариград реално към 30, след което е на изкуствено дишане още толкова.

Испанците и португалците обаче имат шанса туземците да са много по слабо развити от тях и това им осигурява решаващо военно надмощие. След което започват да прехвърлят население. Появява се прослойка хора, които хем не са родени в Португалия, хем поддържат португалската власт. До момента в който креолите не решават сами да вземат властта в родината си (за потругалците Бразилия е колония, но за креолите това е тяхната родина) и може би за тях е по добре да не делят ресурсите си с роднините си (в най добрия случай) от Португалия.

  • Потребител
Публикува
Преди 38 минути, Frujin Assen said:

Бразилия е вече твърде огромна страна, и при това населението са "наши"- бразилски креоли.

Фружин, първо плюс от мен за темата. С кеф си я прочетох. Там където си нахвърлил статистиката. Но какво искаш да кажеш с горното твърдение ?  Бразилия е "твърде огромна" за малка Португалия ? А каква е Индонезия за Холандия ?  По памет - Бразилия сега е около 190 милиона, а Индонезия 240 !  Португалия - 11, а Нидерландия 16. Португалия 1900 г. - 5 410 000, на Холандия 1900 - 5 140 000   Какъв е проблемът ?

  • Модератор Военно дело
Публикува

Значи Евристей, няма значение колко е населението сега, важно е колко е било тогава- към 1820. Със сигурност разликата е била много по малка от днес. Даже няма и значение колко е общото население- важно е колко са креолите. Огромна е като територия и като население. Важно е както казах военното превъзходство. Когато едните са с копия и лъкове, а другите с пушки и топове вече не е битка, а касапница. Дори когато численото превъзходство е подавляващо- (Литъл биг хорн примерно) и победата е за туземците- накрая пак губят войната.

Обаче креолите са "наши", тоест въоражени са с европейско оръжие, командвани по европейски и всичко им е европейско. Силите вече са равни. Остава въпроса кои са повече- бразилците, или португалците в Бразилия. Да не говорим за морала, бразилците се сражават за родината си, а португалците за някаква далечна колония. Подобно нещо има и в САЩ, който също е бил прекалено огромен за Великобритания.

  • Потребител
Публикува

А защо не включиш и Наполеон в катализатора на национал-освободителите движения на Латинска Америка ?  Ударените от бонапартистите метрополии губят авторитет сред местната креолска върхушка и разводът е въпрос на време. И нещо интересно Фружине - можеш ли ми отговори защо Португалска Бразилия не се разцепи, както испанските колонии - Вицекралство Перу - Горно Перу на Боливия и Долно - Перу, Велика Колумбия на Панама, Колумбия, Венецуела, Еквадор и Нова Испания - Мексико, Гватемала, Никарагуа, Коста Рика, Белиз, Салвадор. Португалска Бразилия въпреки някои сепаратистки уклони запазва своята цялост ! Това е интересно с оглед на това, че страната е огромна и регионалните различия сериозни. Както географски така и икономически.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Евристей, малко съм чел по история на Бразилия, но доколкото схващам там явно е нямало някакъв сериозен сепаратизъм на отделните области. Креолския елит е обединен против португалската власт, а не "всяка коза за свой крак". Отделно водач им е престолонаследника на Португалия! Тоест тук имаме договаряне между елитите. Португалия отстъпва първоначално, а после когато решава да ликвидира самостоятелността на Бразилия вече е късно.

  • Глобален Модератор
Публикува

Причините за това са също и чисто географски.Испанските колонии са по хребета на Андите и Кордилерите - високопланински, силно пресечени местности и много отдалечени една от друга, липса на инфраструктура също така между тях. Докато Бразилия е сравнително равнинна, неразпиляна като територия и хомогенна като население и интереси.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!