Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1751-2017-cassini-grand-finale-begins

 

grand-finale-artist.jpg

Преминаването на автоматичната станция "Касини" между пръстените на Сатурн и самата планета - илюстрация от художник. Image credit : NASA

24 април 2017 г. 17:00 ч.

Светослав Александров. Всяко хубаво нещо си има своя край, а за мисията на НАСА "Касини", която изучава Сатурн, този край наближава. На 15 септември всичко ще приключи, след като автоматичната станция навлезе в атмосферата на планетата и изгори.

Но преди това предстои може би най-вълнуващият момент от роботизираната експедиция! На 22-ри април "Касини" направи своето 126-то и последно близко облитане на Титан, с помощта на което орбитата беше коригирана по начин, който ще позволи на автоматичната станция да извършва навлизания между най-вътрешния пръстен на Сатурн и планетата.

Никога досега построен от човешка ръка апарат не е предприемал такива навлизания! Ако всичко мине по план, "Касини" ще минава едва на 3 000 километра над облачната покривка на планетата. В това отношение мисията много ще започне да прилича на съвременната мисия "Джуно", която също изучава облаците на Юпитер от подобно близко разстояние.

Работата обаче е, че сближаванията със Сатурн са много рисковани - учените не знаят със сигурност къде свършват пръстените от вътрешната страна. При това скоростта на "Касини" ще възлиза на 34 km/sec. Ако случайно налети на някаква отломка от пръстените, тя може да причини сериозни повреди на борда на космическия кораб. Поради тази причина голямата антена ще бъде ориентирана по посока на движението, за да служи като щит.

През последните месеци от живота на мисията, до 15-ти септември, "Касини" ще трябва да извърши общо 22 прекосявания на пръстените. Най-първото от тях ще е на 26-ти април в 12:00 ч. българско време.

Възможно е в рамките на този последен, велик финал от мисия "Касини", да бъдат направени фундаментални научни открития, убягвали до този момент на изследователите. Освен че ще бъдат заснети свръхдетайлни снимки на пръстените на Сатурн и облаците на планетата, ще бъдат картографирани гравитационното и магнитното поле, ще бъдат изучени директно частиците, изграждащи пръстените.

Не ще и дума - самият финал ще бъде тъжен. Мисия "Касини" е изстреляна през 1997 година - т.е. говорим за двудесетилетен период на велики постижения и неверотни откртия. Всъщност самите открития са причина за това "Касини" да приключи по такъв начин, чрез изгаряне в атмосферата - автоматичната станция установи активност на луните Енцелад и Титан и НАСА иска да предотврати сценарий, при който "Касини" попадне на някоя тях и замърси евентуалната биосфера със земни бактерии.

За повече информация: НАСА

 

  • Модератор Инженерни науки
Публикува (edited)

Тоест, ще гмурнат Kасини в атмосферата на Сатурн (той е газов гигант, като Юпитер), така ли? Докато изгори или налягането я смачка.  Ми, както решат. Тъжно. Ако преди това не я прасне някоя частица или скала от пръстените...

Редактирано от Joro-01
  • Модератор Космически науки
Публикува

Ще го гмурнат на 15-ти септември.

Заради правилата за планетарна протекция. Щото ако се джасне в някоя луна... 

  • Глобален Модератор
Публикува

А неможеше ли някак да я стерилизират Касини при изстрелването за да не носи земни бактерии. И въобще могат ли да оцелеят тия пущинии 20 години в открития космос?

  • Глобален Модератор
Публикува

някоя хибернирала бавноходка, която за отрицателно време ще създаде развита цивилизация на Сатурн и след 100-200 години ще има инвазия на гигантски сатурниански тардигради :animatedwink:

 

  • Модератор Инженерни науки
Публикува (edited)
Преди 20 часа, Warlord said:

А неможеше ли някак да я стерилизират Касини при изстрелването за да не носи земни бактерии. И въобще могат ли да оцелеят тия пущинии 20 години в открития космос?

Може и се прави, но не винаги успешно. Изискване на споменатите от SAlexandrov правила.

Редактирано от Joro-01
  • Модератор Военно дело
Публикува

Всичко си има край. Този край ще е хубав. Ако даде дедо Господ ще има просто чудесни снимки на Сатурн и много нова информация. Гледах снимките от Джуно, наистина са великолепни. Прочее да питам какво става с изследванията на Европа?

  • Глобален Модератор
Публикува

А аз искам пълен отчет за изследваното на Титан! Мен ако питате съм еднакво скептичен за живот и на двете, макар, че Титан след като има атмосфера, имаше по-добър шанс.
Защо никой не изследва Йо отблизо :Д ?!

  • Модератор Космически науки
Публикува

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1753-2017-expecting-cassini-signals

 

grand-finale-artist.jpg

Преминаването на автоматичната станция "Касини" между пръстените на Сатурн и самата планета - илюстрация от художник. Image credit : NASA

26 април 2017 г. 17:00 ч.

Светослав Александров. Днес автоматичната междупланетна станция на НАСА "Касини" влезе във вътрешния процеп между Сатурн и неговите пръстени - регион, който никога досега не е бил посещаван от човешки апарат.

Но дали всичко е минало наред? Екипът на мисията очаква с нетърпение първия радиосигнал, който се очаква да пристигне не по-рано от утре, на 27-ми април в 10:00 ч. българско време.

Причината за това неочаквано забавяне, което държи на нокти учените, е че регионът между пръстените и планетата е почти напълно непознат. Възможно е да има частици, които се движат с висока скорост и сблъсъка с някоя от тях може да доведе до повреда на борда на автоматичната станция. По принцип екипът не очаква тези частички да са с размер по-голям от този на частичките, изграждайки земен пушек, но за всеки случай излишни рискове не се поемат. Поради това голямата антена беше ориентирана по посока на движението, за да служи като щит. Но за сметка на това понастоящем "Касини" не може да комуникира със Земята в реално време.

Часове след възобновяването на радиоконтакта с мисията очакваме да получим и първите снимки от близко разстояние, възлизащо едва на 3 000 километра от облаците на Сатурн.

Стискаме палци и очакваме утре добри новини!

За повече информация: НАСА

  • Модератор Космически науки
Публикува

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1755-2017-cassini-dives-between-ring-gap

УСПЕХ!!! Касини отново комуникира със Земята след първото благополучно навлизане между Сатурн и неговите пръстени!

grand-finale-artist.jpg

Преминаването на автоматичната станция "Касини" между пръстените на Сатурн и самата планета - илюстрация от художник. Image credit : NASA

27 април 2017 г. 11:00 ч.

Светослав Александров. Днес в 09:56 ч. българско време голямата антена в Голдстоун получи радиосигнал от автоматичната междупланетна станция на НАСА "Касини", а в 10:01 ч. започнаха да пристигат и данните за телеметричната информация и състоянието на борда.

Всичко това показва, че вчерашното навлизане на "Касини" в тесния процеп между Сатурн и неговите пръстени е било успешно!

НАСА имаше голяма увереност за благополучния изход от маневрата, но понеже никога досега построен от човешка ръка апарат не е бил между пръстените на Сатурн и планетата, бяха взети предпазни мерки. Антената беше ориентирана в посока на движението, за да служи като щит срещу евентуалти отломки и поради това в продължение на дълги часове "Касини" не можеше да комуникира със Земята.

Следващото навлизане между Сатурн и пръстените му ще е на 2-ри май.

Източник: НАСА

  • Модератор Космически науки
Публикува

Касини изпрати първите снимки на Сатурн, заснети от свръхблизко разстояние!

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1756-2017-cassini-first-deepdive-photos

 

27-april-2017-grand-finale-eye1.jpg

Касини засне този гигантски ураган на Сатурн вчера, на 26-ти април. Снимката беше получена на Земята днес. Credit : NASA/JPL-Caltech/SSI

27 април 2017 г. 12:30 ч.

Светослав Александров. Автоматичната междупланетна станция на НАСА "Касини", която вчера за пръв път навлезе в процепа между Сатурн и неговите пръстени, изпрати своите първи снимки на планетата, заснети от този регион.

Това са най-детайлните снимки на атмосферата на Сатурн и нейните структури!

27-april-2017-grand-finale-2.jpg

27-april-2017-grand-finale-3.jpg

27-april-2017-grand-finale-4.jpg

27-april-2017-grand-finale-5.jpg

Photo credits : NASA/JPL-Caltech/SSI

Тези и още много други необработени снимки могат да бъдат свалени в пълен размер от сайта на мисията:

https://saturn.jpl.nasa.gov/galleries/raw-images/

  • Модератор Космически науки
Публикува

29-april-2017-saturn-cassini.jpg

Снимка на Сатурн, заснета от Касини на 29-ти април 2017 г. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SSI

4 май 2017 г. 08:10 ч.

Светослав Александров. Миналата седмица автоматичната станция на НАСА "Касини" сътвори история, защото се превърна в първия построен от човека апарат, който навлезе в тясното пространство между Сатурн и неговите пръстени. И докато инженерите са щастливи, че "Касини" премина региона безпрепятствено, учените бяха шокирани - оказа се, че това място е празно, без никакво съществено наличие на прах!

"Регионът между пръстените и Сатурн е "великата празнота", така изглежда", съобщава ръководителят на мисията Ърл Меейз. "Касини ще продължи задачите си, докато учените ще работят върху мистерията защо нивото на прах е много по-ниско от очакваното".

Понеже нито един космически апарат не бе минавал в процепа между Сатурн и пръстените му до този момент, на 26-ти април голямата антена на "Касини" беше ориентирана по посока на движението, за да служи като щит срещу евентуални частички. Един от инструментите, Радио и плазмена вълнова наука (RPWS), разполага с датчици извън протективната област на антената. Този инструмент успяваше да засече стотици удари в секунда, когато "Касини" преминаваше откъм външната страна на пръстените. Но когато мина от вътрешната страна между пръстените и Сатурн, бяха засечени едва няколко удара. Данните от RPWS могат да бъдат конвертирани в аудио формат, така че учените да могат да чуят пукания всеки път, когато частичка удари датчика.

"Беше доста заблуждаващо - не чувахме това, което се очакваше да чуем", казва Уилиам Кърт, ръководител на инструмента RPWS. "Прослушах данните от първото преминаване няколко пъти и мога да преброя на пръстите на ръцете си броя на сблъсъците с праховите частички, които чух".

Тези няколко частички, които бяха открити, се оказват не по-големи от микрон.

Второто преминаване на "Касини" в процепа между пръстените и планетата се случи на 2-ри май. На 3-ти май данните от преминаването бяха получени успешно на Земята.

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1764-2017-saturn-space-big-empty

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Интересно, може би самите пръстени спират блуждаещите из космоса частици и са един вид щит или айде сито против тях, затова и в пространството между тях и повърхността е почти празно. Макар че плътността на каменните и ледените късове там май е доста рехава...
При всички положения обаче това са си открития - стъпки в неизвестното и предизвикващи огромно вълнение :)

Редактирано от Warlord
  • Модератор Инженерни науки
Публикува
On 5.05.2017 г. at 1:54, Warlord said:

Интересно, може би самите пръстени спират блуждаещите из космоса частици и са един вид щит или айде сито против тях, затова и в пространството между тях и повърхността е почти празно. Макар че плътността на каменните и ледените късове там май е доста рехава...
При всички положения обаче това са си открития - стъпки в неизвестното и предизвикващи огромно вълнение :)

Ме ми се вярва, но знае ли човек

  • Модератор Инженерни науки
Публикува (edited)

Завукът от спблъдсъците на часттиците (праха) на пръстените в антената, която Касини използва и за щит при гмуркането.

Александров като не го е публикувал, аз го правя.

А как пък се чува звук във вакуум?! Където няма среда, която да пренася акустични вълни?

Дали някой се сеща?

Редактирано от Joro-01
  • Глобален Модератор
Публикува

Напомня ми духът на фантастиката от 20 век - едновременно библейски и технологичен... 

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами средата в която се движи Касини в момента не е вакуум :) Не абсолютен със сигурност, но не и относително значителен.

  • Модератор Инженерни науки
Публикува
Преди 2 часа, Warlord said:

Ами средата в която се движи Касини в момента не е вакуум :) Не абсолютен със сигурност, но не и относително значителен.

 

Не е толкова плътна, че да предаде звукови вълни. :)

Като звука от планетите - детекторът лови електромагнитни (да не кажа радио) вълни. При сблъсък с тази скорост частицата не просто се изпарява, а се превръща в прегрят газ - плазма. Плазмата е от заредени частици, а ако заредени частици се движат бързо, те генерират електромагнитни вълни. Тоест при сблъсък частицата прави електромагнитен импулс. Този имплус се улавя от плазмения детектор (или спектрометър) на Касини. Дори учените не са толкова сигурни какво чуват, защото подобн импулси се генерират и от мълнии или разряди.

Малко като звука от планетите, еди вид.

Само отварям една скоба да кажа, че ако на антената имаше залепен микрофон този звук щеше да се чуе  - заради проводимостта на твърдите тела. Така както се чува силно като залепиш ухо на масата и почукаш. Има и слухови апарати използващи костната проводимост. Само че няма какво да прави микрофон на космически апарат, още повече непилотиран. Вероятността тези / такива звуци да са уловени от някакъв MEMS акселерометър ми се стори нищожна.

Именно тези разсъждения ме накараха да се поровя.

 

 

 

 

  • Модератор Космически науки
Публикува

Касини засне облаци на сатурновата луна Титан!

 

10-march-2017-titan-clouds.jpg

Облаци на Титан. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SSI

10 май 2017 г. 08:10 ч.

Светослав Александров. На 7-ми май тази година автоматичната междупланетна станция на НАСА "Касини" засне горните изображения на Титан, най-голямата луна на Сатурн. На тях ясно се виждат светли, перести облаци.

Снимките бяха направени по време на непланирано далечно облитане на Титан, при което "Касини" бе на разстояние 488 000 километра над повърхността. Въпреки че планирани облитания на луната не са предвидени до края на мисията, автоматичната станция продължава да наблюдава гигантския спътник и неговата атмосфера.

Тъмните региони в горната част на снимките представляват известните въглеводородни езера и морета.

Безспорно Титан ще ни липсва, когато мисията приключи на 15-ти септември тази година. Но дотогава ни чакат още много вълнуващи моменти, в това число и още много близки облитания на Сатурн и преминавания на "Касини" между планетата и пръстените.

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1771-2017-cassini-titan-clouds

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Има и по-интересна част - клип за Титан. Спускаемият апарат юйгенс се отделя от орбиталния апарат Касини и се приземява на Титан. Мисията както знаем се казва Касини-Хойгенс. Ето какво видя Хойгенс.

С изключение на Земята, Титан е единственото място в Слънчевата система, за което е доказано със сигурност че има течни тела на повърхността. Enjoy

 

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Космическата одисея на мисията Касини около Сатурн ще приключи след около две седмици

2017-aug-cassini-inside-out.gif

Тази анимация е съставена на базата на снимки, заснети от автоматичната междупланетна станция "Касини" по време на гмуркането в процепа между Сатурн и неговите пръстени на 20-ти август. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

28 август 2017 г. 20:30 ч.

Светослав Александров. 15-ти септември ще е тъжен ден за космонавтиката. Автоматичната междупланетна станция на НАСА "Касини" ще изгори в атмосферата на Сатурн и така ще приключи една от най-грандиозните мисии на американската космическа агенция, която продължи близо 20 години.

Мисия "Касини" е реална космическа одисея - почти такава, каквато си я представяше писателят Артър Кларк. Роботизираният космически кораб с размер на автобус беше изстрелян на 15-ти октомври 1997 година. На път към Сатурн "Касини" посети Венера два пъти през 1998 и 1999 година, както и Юпитер през 2000 година. На 1-ви юли 2004 година "Касини" влезе в орбита около Сатурн, а на 14-ти януари 2005 година малкият спускаем апарат "Хюйгенс" извърши кацане на луната Титан.

Но всяко нещо има своя край, а за "Касини" той е неминуем. По ирония на съдбата именно откритията на мисията подписаха "смъртната присъда" - след като бяха намерени гейзери на луната Енцелад и бяха открити условия за развитието на живот под повърхността й, НАСА не иска да рискува някой ден автоматичната станция да попадне върху нея и да я замърси със земни микроорганизми - "Касини" никога не е бил стерилизиран щателно при такъв сценарий. Днес на борда почти не е останало гориво и вместо агенцията да реши да остави апарата в орбита около Сатурн колкото се може повече, "Касини" ще влезе в атмосферата на планетата на 15-ти септември. Оттам ще бъдат изпратени нова порция уникални научни данни за структурата на планетата.

Макар че този самоубийствен акт на "Касини" ще обогати науката, скоро след това роботизираният кораб ще изгори като метеор и ще замлъкне завинаги. От 2004 година насам "Касини" изпраща ежедневно снимки от Сатурн и неговите луни, а снимките се качват на сайта почти в реално време. Това вече няма да го има. Снимките ще останат в архивите, а ние ще ги разглеждаме с носталгия през следващите години.

Не ще и дума, това ще е тъжен момент. Макар че пред космонавтиката предстои светло бъдеще, има множество частни компании, а вече много държави изпращат междупланетни мисии, нова мисия до Сатурн засега не се планира. Други ще бъдат приоритетните обекти през близките години - през 2019 година "Ню Хърайзънс" ще посети обект от пояса на Куйпер далеч отвъд орбитата на Плутон, "Джуно" ще продължи да изучава Юпитер и през 2018-та година, има новоизстреляни мисии до астероиди като японската "Хаябуса 2" и американската "Озирис-Рекс", а след 2020 година НАСА ще изпрати автоматична станция до юпитерианската луна Европа. Но дълго ще почакаме, преди отново космически апарат да изпрати снимки на Сатурн отблизо.

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1884-2017-cassini-mission-to-end-two-weeks

  • 3 седмици по-късно...
  • Администратор
Публикува

На живо: Последните мигове на 'Касини', изгарящ в атмосферата на Сатурн

Това е край, достоен за опера на Вагнер.

Днес, 15 септември, ще получим последния сигнал от космическия кораб Касини.

Близо 20 години след старта си космическият кораб Касини ще се спусне в Сатурн, жертвайки се в името на потенциално обитаемите луни на опръстенения гигант.

Няколко часа преди това космическият кораб ще предаде на живо изобилие от данни със скорост от 27 килобита в секунда (3,4 килобайта в секунда) към Земята преди зрелищно да изгори в атмосферата на Сатурн.

През изминалия месец Касини се потапяше в най-горната част на атмосферата на Сатурн при последните си няколко прелитания над планетата. Той измерва нейните частици, радиация и магнитното й поле. Сега, по време на това гмуркане ще получим данни толкова дълбоко в атмосферата на Сатурн, колкото който и да е друг космически кораб някога се е осмелявал.

След две десетилетия в космическото пространство НАСА предстои краят на неговото забележително пътешествие. След като е изразходвано почти цялото ракетно гориво, което го докара до Сатурн, операторите умишлено потапят Касини в атмосферата на планетата, за да гарантират, че спътниците на Сатурн ще останат недокоснати за бъдещи проучвания.

Гледайте на живо предаването на края на мисията на Касини по NASA TV в 7:00 EDT (14:00 българско време) в петък, 15 септември.

Вижте графика на събитията за 15 септември:

3:31 PDT (13:31 бълг. време) - Започва навлизането на Касини в атмосферата на Сатурн

3:32 PDT (13:32 бълг. време) - Космически кораб загубва сигнал една минута по-късно

4:55 PDT (14:55 бълг. време) - Предсказана окончателна загуба на сигнал към Земята

Приблизително 18:00 българско време - Финалните снимки, направени от Касини, ще се появят онлайн в галерията на мисията

15:30 българско време - Край на мисията

16:30 българско време - Пресконференция след мисията

Снимки, направени от Касини на 14 септември:

1505464741_4_559x*.jpg

Стартирала през 1997 г., сондата Касини пристигна до Сатурн през 2004 г. и оттогава събира данни с 12 инструмента. Запасите на гориво са почти изчерпани и НАСА се реши на този "Велик финал" - Grand finale, което е рисковано, но потенциално полезно за науката.

Касини е изключителна мисия, която революционизира познанията ни за нашата Слънчева система - заяви Александър Хейс (Alexander Hayes), от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА (JPL) и професор по астрономия в университета Корнел в Ню Йорк.

За почти 300 обиколки около Сатурн апаратът направи значителни открития като морето с течен метан на Титан, най-големият естествен спътник на планетата и наличието на солена вода под ледената повърхност на Енцелад, друга сатурнова луна.

Сондата "Касини" носи името на италианския учен Жан Доменико Касини, който е доказал, че пръстените на Сатурн се състоят от две части, разделени от тъмна лента.

Космическа станция "Касини-Хюйгенс", на стойност повече от три милиарда долара, бе изстреляна в космоса през 1997 г. за проучване на Сатурн и неговата луна Титан.

"Касини-Хюйгенс" е една от най-амбициозните космически мисии, стартирали някога в космоса. Космическият кораб е изпълнен с огромен набор от инструменти и апарати за точни измервания и висококачествени изображения с висока резолюция при различни атмосферни условия и цветова гама. Космическата станция се състои от орбиталната станция Касини (построена НАСА) и сондата Хюйгенс сонда (на Европейската космическа агенция).

Мисията "Касини" е съвместен проект между НАСА, ЕКА (Европейската космическа агенция) и Италианската космическа агенция.

Това е мисия, която може да се нарече историческа заради огромното количество получени резултати, включително 3616 научни статии, които се основават на данните на "Касини".

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!