Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Американската космическа мисия Джуно посети юпитерианската луна Йо!

2022-juno-io-image-2.jpg

Снимка на луната Йо, заснета по време на нейното посещение от "Джуно" на 9-ти април. Photo credit : NASA / SwRI / MSSS / Alessandro G. Ceretti © CC BY

15 април 2022 г. 17:05 ч.

Светослав Александров. Пореден успех за междупланетната космонавтика на САЩ! На 9-ти април мисията на НАСА "Джуно" успя да посети Йо, вулканичната луна на Юпитер, като премина на 106 000 километра над нейната повърхност. Постижението е забележително, тъй като това е първото сближение на космически апарат с Йо след ноември 2002 година, когато автоматичната междупланетна станция на НАСА "Галилео" за последно прелетя на 50 000 километра от луната. 

Йо е най-вътрешната от четирите Галилееви луни на Юпитер. Това е изумително небесно тяло - учените изчисляват, че на повърхността на луната има над 400 действащи вулкана, което превръща Йо в най-активния в геологично отношение свят в нашата Слънчева система. Преминаващите космически апарати и мощните телескопи като "Хъбъл" понякога заснемат видими изригвания от сяра и серен диоксид, като вулканичните облаци достигат до 500 километра височина. Заради изхвърления от вуканите материал повърхността на Йо е обагрена в ярки цветове. 

io-9-april-color.png

Още една снимка на луната Йо, заснета по време на нейното посещение от "Джуно" на 9-ти април. Photo credit : NASA / SwRI / MSSS / Svetoslav Alexandrov © CC BY

Този път на снимките от "Джуно" не се забелязват вулканични изригвания или причинени от тези изригвания промени на повърхността. Снимките са направени от сравнително голямо разстояние, а разделителната им способност е 70 m/pixel. Все пак на тях се виждат част от известните характеристики на Йо, в това число планинските масиви.

През идните месеци и години американската мисия ще проведе още няколко посещения на луната. На 5-ти юли "Джуно" ще прелети на 86 000 километра от повърхността ѝ, а в края на 2023-та и после в началото на 2024-та година ще се сближи едва на 1 500 километра с нея! И няма да е само Йо ... на 29-ти септември очакваме автоматичната междупланетна станция да посети Европа, луна с дебела ледена повърхност и лежащ под нея океан, в който може да има живот. Така че следим с интерес тази роботизирана експедиция! 

За повече информация и снимки: JunoCam

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4493-2022-apr-juno-visits-io

  • 5 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Американската мисия Джуно ще посети юпитерианската луна Европа на 29-ти септември!

 

2022-juno-europa.jpg Автоматичната междупланетна станция „Джуно“ засне тази далечна снимка на Европа на 16-ти октомври 2021 г. от разстояние 82 000 километра. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS. Image processing: Andrea Luck CC BY

23 септември 2022 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. За пръв път от 2-ри януари 2000 г., когато мисията на НАСА „Галилео“ за последно се сближи с юпитерианската луна Европа, човечеството ще я посети отново! На 29-ти септември в 12:36 ч. българско време американската мисия „Джуно“ ще премине само на 350 километра от ледената повърхност на Европа, заснемайки най-подробните снимки на определени региони!

Получената от посещението научна информация ще помогне за планирането и на бъдещи мисии като тази на НАСА „Клипър“, която ще излети през 2024 г. и специално ще изучава Европа.

С диаметър от 3 100 километра, Европа е с размер 90% от този на нашата Луната. Учените разполагат с данни, че под дебелия слой лед се намира океан и е възможно в него да има и живот.

Облитането на Европа от „Джуно“ ще промени орбитата на автоматичната междупланетна станция, като сега тя прави една пълна обиколка около Юпитер за 43 дни, а след посещението на луната – за 38 дни.

Напомням на читателите, че „Джуно“ вече посети най-голямата юпитерианска луна Ганимед през юни 2021 година. Екипът на мисията планира космическият апарат да посети и вулканичният спътник Йо през 2023 и 2024 година.

Източник: НАСА

 

https://cosmos.1.bg/space/2022/09/23/juno-europa-preview-flyby/

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Американската мисия Джуно посети юпитерианската луна Европа!

Kevin-gill-europa-1024x644.png Американската космическа мисия „Джуно“ засне тази снимка на Европа по време на вчерашното облитане. Credit : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

30 септември 2022 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Едва за трети път в историята на човечеството космически апарат премина на разстояние по-малко от 500 километра от повърхността на юпитерианската луна Европа – и това се случи вчера, на 29-ти септември, когато тя бе посетена от автоматичната междупланетна станция на НАСА „Джуно“.

Това бе и първото посещение на луната от 3 януари 2000 г., когато американската мисия „Галилео“ прелетя край нея.

Европа е шестата най-голяма луна в Слънчевата система, малко по-дребна от нашата Луна. Тя е интригуваща, защото учените смятат, че под повърхността ѝ има солен океан, в който може да има и живот. Поради тази причина космическите агенции планират свои мисии, в това число ЕКА догодина ще изстреля мисията „Джус“, а НАСА през 2024 г. – „Европа Клипър“.

Но дотогава има още време, така че посещението на Европа от „Джуно“ бе добре дошло. Вчера космическият апарат имаше на разположение само два часа, докато прелиташе със скорост 23.6 km/sec, за да събере максимално количество научни данни.

europa-terminator-enhanced-1024x512.png Детайлите на Европа, видяни по време на вчерашното облитане от „Джуно“. Photo credit : NASA / SwRI / MSSS / Svetoslav Alexandrov

„Едва в началото на процеса сме, но всички показатели свидетелстват, че облитането на Европа от „Джуно“ бе забележителен успех“, съобщава ръководителят на мисията Скот Болтън. „Първата снимка, която получихме, е едва бегъл поглед към важната нова наука, която ще дойде от целия набор инструменти на космическия апарат, събирайки данни докато преминавахме над ледената кора на луната“.

В хода на облитането „Джуно“ успя да заснеме снимки, които са сред най-подробните на Европа – с резолюция 1 km/pixel. Екипът ще сравни тези фотографии с направените от „Галилео“ преди повече от 20 години, за да се разбере дали за това време повърхността на луната е претърпяла промени.

Напомням на читателите, че това бе второто посещение на Галилеева луна от „Джуно“. Космическата мисия посети Ганимед през юни 2021 г., а през 2023 и 2024 г. ще прелети и край вулканичния спътник Йо.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2022/09/30/juno-flies-by-europa/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Американската мисия Джуно засне най-подробната снимка на регион от юпитерианската луна Европа!

Highest-resolution-europa-ever.jpg На 29-ти септември американската мисия „Джуно“ засне най-подробната си снимка на юпитерианската луна Европа. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SwRI

6 октомври 2022 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Обърнете внимание на тази снимка – тя бе получена на 29-ти септември, когато американската мисия „Джуно“ посети юпитерианската луна Европа. Това е най-подробната фотография на този конкретен регион от Европа и най-детайлната снимка, заснета от „Джуно“ на тази луна!

Фотографията бе получена посредством прибора Juno’s Stellar Reference Unit (SRU) – неговата задача е да поддържа правилната ориентация на автоматичната междупланетна станция. С течение на времето учените установиха, че освен служебните функции SRU може да се използва за изучаването на светкавиците в юпитерианската атмосфера, на пръстените на Юпитер … а сега вече и за заснемането на Галилеевите луни. Показаната по-горе снимка е с резолюция 256 до 340 m/pixel и показва регион на Европа откъм нощната страна на луната, т.е. за заснемането на тези специфични характеристики от повърхността „Джуно“ е разчитал единствено на отразената от Юпитер светлина, която ги е осветявала.

„Джуно започна своята мисия, фокусирайки се единствено върху Юпитер. Екипът е изключително развълнуван, че в хода на разширената научна програма успяхме да включим сред изследванията и три от четирите Галилееви спътници, както и юпитерианските пръстени“, съобщава ръководителят на мисията Скот Болтън. През изминалата 2021 г. „Джуно“ посети Ганимед, а догодина предстои да изучи и вулканичната луна Йо.

Източник: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2022/10/06/juno-photographs-europa-highres/

  • 4 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Юпитерианската мисия на НАСА Джуно прелетя край луната Йо и я засне!

2023-march-io-flyby.jpg Юпитерианската луна Йо, заснета от камерата “Джунокам” на мисията “Джуно”. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

5 март 2023 г. 20:30 ч.

Светослав Александров. На 1-ви март американската космическа мисия “Джуно” прелетя на 51 500 километра от най-вътрешната от Галилеевите луни на Юпитер – Йо. Благодарение на камерата “Джунокам” ние получихме най-добрите снимки на луната, откакто мисията “Ню Хърайзънс” прелетя край нея през 2006 г. на път към Плутон.

Тъй като “Джуно” се намира в орбита около Юпитер, изучаването на Йо още не е приключило – предстоят още прелитания, като това, планирано за 3-ти февруари 2024 г., когато мисията ще премине само на 1 500 километра от повърхността на луната.

Както пише авторката на научно-популярни статии за сайта “Юнивърс Тъдей” Нанси Аткинсън, повърхността на Йо наподобява пица. Тя е на петна и е с най-различни цветове благодарение на вулканичната активност, като съществуват множество отвори на вулкани и калдери. Вулканичните пламъци и потоци са обагрени от червено и жълто до оранжево и черно. Някои от лавовите реки се простират стотици километри.

https://cosmos.1.bg/space/2023/03/05/juno-photographs-io/

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Юпитерианската мисия на НАСА Джуно посещава днес вулканичната луна Йо

2023-io-1024x581.png

Снимка на Йо, заснета от “Джуно” на 1 март тази година от разстояние 51 500 километра. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS. Image processing: Kevin M. Gill (CC BY)

16 май 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Днес, на 16-ти май, космическата мисия на НАСА “Джуно” ще прелети край юпитерианската вулканична луна Йо, минавайки на 35 500 километра от нейната повърхност – най-голямото сближение на мисията с луната досега.

“Йо е най-активното вулканично небесно тяло в нашата Слънчева система, за което знаем”, съобщава Скот Болтън, ръководителят на мисията. Учените смятат, че гравитационното придърпване както от Юпитер, така и от останалите Галилееви луни, е причина за деформирането на Йо и образуването на лава. Счита се, че на луната има над 400 активни вулкани.

Болтън съобщава, че днес се очаква да бъдат получени красиви снимки, както и да бъдат извлечени ценни научни данни, но това бледнее пред облитанията през идните месеци. Ще има още две по-далечни посещения през юли и през октомври, но кулминацията ще е през декември и февруари, когато “Джуно” ще преминава едва над 1 500 километра над повърхността на Йо.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/16/nasa-juno-to-visit-io/

  • Глобален Модератор
Публикува

Ще е доста интересно, това вече влиза почти в опасния рейндж на изхвърляне на лава, ок. 500 км нагоре в космоса.

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Мисията на НАСА Джуно посети юпитерианската луна Йо!

2023-io-junocam-success.jpg

Най-добрата снимка на Юпитер, получена от мисия “Джуно” досега. Фотографията бе заснета на 16 май от разстояние 35 623 километра. Photo credit : NASA / SwRI / MSSS / Jason Perry © CC BY

18 май 2023 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. На 16-ти май американската космическа мисия “Джуно” посети успешно юпитерианската луна Йо! “Джуно” сполучи да заснеме най-добрите фотографии на луната след двудосетилетно прекъсване – за последно Йо бе изучавана с такива подробности в началото на века от по-предишната американска мисия “Галилео”.

2023-io-jupiter.jpg

Йо и Юпитер – портрет. Credits : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

three-photos-io-1024x341.png

Компилация от три снимки на Йо, заснети от “Джуно” на 16-ти май. Photo credit : NASA / SwRI / MSSS / Jason Perry © CC BY

“Йо е най-активното вулканично небесно тяло в нашата Слънчева система, за което знаем”, съобщи преди облитането, което “Джуно” направи от разстояние 35 500 километра, ръководителят на мисията Скот Болтън. Учените смятат, че гравитационното придърпване както от Юпитер, така и от останалите Галилееви луни, е причина за деформирането на Йо и образуването на лава. Счита се, че на луната има над 400 активни вулкани.

Напомням на читателите, че нови посещения на Йо ще има през юли и през октомври, но кулминацията ще е през декември и февруари, когато “Джуно” на два пъти ще премине едва над 1 500 километра над повърхността на Йо. Тогава фотографиите ще са зашеметяващи!

А вие можете да изтеглите останалите снимки от облитането на 16-ти май (сурови или след обработка) на този уеб адрес: https://www.missionjuno.swri.edu/junocam

https://cosmos.1.bg/space/2023/05/18/nasa-juno-flies-by-io/

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

На 30-ти юли американската мисия Джуно ще посети отново юпитерианската луна Йо!

2023-io-junocam-success.jpg

Най-добрата снимка на Йо, получена от мисия “Джуно” досега. Фотографията бе заснета на 16 май от разстояние 35 623 километра. Photo credit : NASA / SwRI / MSSS / Jason Perry © CC BY

28 юли 2023 г. 07:55 ч.

Светослав Александров. На 30-ти юли мисията на НАСА “Джуно” ще прелети отново край вулканичната юпитерианска луна Йо, преминавайки само на 22 000 километра от повърхността ѝ – това ще е най-голямото сближение досега.

Този път учените смятат да разчитат повече на инструмента, предоставен от Италианската космическа агенция – JIRAM ( Jovian InfraRed Auroral Mapper).

“Докато JIRAM бе специално предназначен да наблюдава полярните сияния на Юпитер, неговата способност да открива топлинни източници го прави незаменим и при търсенето на активни вулкани на Йо”, съобщава ръководителят на мисия “Джуно” Скот Болтън. “Докато се приближаваме все повече с всяко облитане, JIRAM и останалите инструменти добавят още познание към нашата библиотека от данни за луната, позволявайки ни не само да разгадаем структурите на повърхността, но и да разберем как те се променят с течение на времето”.

Изстрелян през 2011 г., космическият апарат на НАСА “Джуно” изучава системата на Юпитер от 2016 г. и скоро ще започне своята трета година от началото на разширената си мисия.

Йо е по-голям от нашата собствена Луна, но представлява уникално тяло в Слънчевата система – не само бива придърпван от мощната гравитация на Юпитер, но и от тази на останалите Галилееви луни – Европа и Ганимед. Като резултат Йо е непрекъснато изтеглян и сплескван, поради което се формира лава. Тя изригва от множеството вулкани.

По време на последното облитане на Йо от “Джуно” на 16-ти май, камерата на мисията “ДжуноКам” засне снимка от разстояние 35 600 километра. На фотографията се забелязва петно в близост до екваториалния регион Волънд.

“Когато сравних изображението с тези, заснети на същия регион от мисиите “Галилео” и “Ню Хърайзънс” (съответно през 1999 и 2007 г.), бях развълнуван да видя промените на Волънд, където лавовите потоци са се разширили на запад, а друг вулкан на север от Волънд притежава нови лавови потоци около себе си”, съобщава Джейсън Пери от Университета в Аризона. “Йо е известен със своята екстремна вулканична активност, на 16 години по-късно е хубаво да наблюдаваме отново тези промени отблизо”.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/07/28/juno-io-preview/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Снимките от посещението на Йо от мисията на НАСА Джуно са вече тук!

2023-io-pj53.jpg

Снимка на Йо, заснета от “Джуно” на 30-ти юли. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

2 август 2023 г. 08:10 ч.

Светослав Александров. На 30-ти юли американската мисия “Джуно” прелетя край вулканичната юпитерианска луна Йо, сближавайки се само на 22 000 километра от повърхността ѝ. През изминалия ден НАСА тихомълком, без пресконференция, публикува фотографиите от посещението – категоричен признак, че то е било успешно.

Необработените снимки са достъпни на този уеб адрес: https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing?source=junocam

Обработените от други космически ентусиасти снимки – на този: https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing?source=public

jupiter-io-pj-53.jpg

Юпитер и Йо, заснети на 30-ти юли от “Джуно”. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

В научен план този път изследователите разчитаха основно не толкоз на фотографиите, колкото на данните от инструмента, предоставен от Италианската космическа агенция – JIRAM ( Jovian InfraRed Auroral Mapper).

“Докато JIRAM бе специално предназначен да наблюдава полярните сияния на Юпитер, неговата способност да открива топлинни източници го прави незаменим и при търсенето на активни вулкани на Йо”, съобщи ръководителят на мисия “Джуно” Скот Болтън преди облитането. “Докато се приближаваме все повече с всяко облитане, JIRAM и останалите инструменти добавят още познание към нашата библиотека от данни за луната, позволявайки ни не само да разгадаем структурите на повърхността, но и да разберем как те се променят с течение на времето”.

https://cosmos.1.bg/space/2023/08/02/nasa-juno-io-flyby/

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Американската мисия Джуно се сближи с юпитерианската луна Йо!

2023-juno-io-flyby.png

Снимка на Йо, направена от “Джуно “по време на облитането на 15-ти октомври. Photo credit : NASA/JPL-Caltech/MSSS/Jason Perry

17 октомври 2023 г. 10:15 ч.

Светослав Александров. На 15-ти октомври космическата мисия на НАСА “Джуно” направи сближение с юпитерианската луна Йо, като прелетя на 11 700 километра от повърхността ѝ! В хода на облитането бяха получени най-добрите снимки от октомври 2001 година, когато предишната мисия на НАСА “Галилео” изучаваше луната.

Изстрелян през 2011 г., космическият апарат на НАСА “Джуно” изучава системата на Юпитер от 2016 г. и вече изпълнява своята трета година от началото на разширената си мисия.

Йо е по-голям от нашата собствена Луна, но представлява уникално тяло в Слънчевата система – не само бива придърпван от мощната гравитация на Юпитер, но и от тази на останалите Галилееви луни – Европа и Ганимед. Като резултат Йо е непрекъснато изтеглян и сплескван, поради което се формира лава. Тя изригва от множеството вулкани.

Кулминацията на посещенията на Йо от “Джуно” ще е през декември и февруари, когато “Джуно” ще премине едва над 1 500 километра над повърхността на Йо.

https://cosmos.1.bg/space/2023/10/17/juno-io-flyby-success/

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Мисията на НАСА Джуно ще посети днес юпитерианската луна Йо!

2023-io-flyby-preview.png

Снимка на Йо, заснета от “Джуно” на 15 октомври. Image data: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS, Image processing by Ted Stryk

30 декември 2023 г. 11:30 ч.

Светослав Александров. Изпращаме 2023-та година по подобаващ начин – днес, на 30-ти декември, американската космическа мисия “Джуно” ще се сближи с юпитерианската луна Йо. Космически апарат не е доближавал Йо на такова близко разстояние през последните две десетилетия!

Когато по-късно през деня “Джуно” прелети край луната, разстоянието между повърхността и космическия апарат ще възлиза на 1 500 километра. Разбира се, това не може да се сравни с мига, когато предишната мисия на НАСА “Галилео” прелетя край Йо на разстояние 181 километра през 2001 година. Но все пак “Джуно” ще направи детайлни научни измервания и ще заснеме интересни снимки.

“Комбинирайки данните от това облитане с предходни наблюдения, екипът на мисия Джуно изучава как се променят вулканите на Йо”, пояснява Скот Болтън, ръководител на научния колектив от Югозападния изследователски институт в Сан Антонио, Тексас. “Ще проучваме колко често те изригват, колко са ярки и горещи, как се променят формите на лавовите потоци и как активността на Йо е свързана с потока от заредени частици в магнитосферата на Юпитер”.

“Джуно” ще направи още едно сближение с Йо – на 3-ти февруари 2024 година, когато космическият апарат пак ще прелети на 1 500 от повърхността на луната.

“Чрез тези тандемни облитания през декември и февруари, Джуно ще разследва източника на масивната вулканична дейност на Йо, дали съществува магмен океан под кората на луната и каква е важността на приливно-отливните сили на Юпитер, които безмилостно смачкват Йо”, пояснява Болтън.

“Джуно” ще снима Йо посредством три камери – JIRAM, която работи в инфрачервената област, навигационната камера Stellar Reference Unit и “Джунокам” – камера, която бе включена първоначално само с пиар цел, без да е част от научната програма. Напоследък радиацията сериозно нарушава работата на “Джунокам” и влошава качеството на снимките, като екипите се мъчат да удължат нейната експлоатация колкото се може повече.

Напомням на читателите, че “Джуно” влезе в орбита около Юпитер на 4-ти юли 2016 г. и от тогава досега изучава планетата и нейните луни.

Източник: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2023/12/30/juno-to-fly-by-io/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Мисията на НАСА Джуно направи най-детайлната си снимка на юпитерианската луна Йо!

2023-junocam-io-image.jpg

Най-детайлната снимка на Йо, получена до този момент от мисията на НАСА “Джуно”. Photo credit : NASA / SWRI / MSSS / Jason Perry

31 декември 2023 г. 08:33 ч.

Светослав Александров. Вчера, на 30-ти декември, американската космическа мисия “Джуно” се сближи с юпитерианската луна Йо на разстояние само 1 500 километра. Днес започнаха да пристигат първите снимки от успешното посещение!

На страницата на камерата “Джунокам” засега са качени шест необработени изображения.

Изображения след графична обработка можете да намерите на този линк.

https://cosmos.1.bg/space/2023/12/31/juno-io-image/

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Американската мисия Джуно посети отново юпитерианската луна Йо!

2024-juno-flies-by-io-1024x981.jpg

Първата снимка, заснета от “Джуно” на Йо по време на облитането на луната на 3-ти февруари. Photo credit : NASA/SwRI/MSSS

4 февруари 2024 г. 20:20 ч.

Светослав Александров. Вчера, на 3-ти февруари, космическата мисия на НАСА “Джуно” отново се сближи с вулканичната юпитерианска луна Йо!

Това бе второто от двете големи сближения с Йо при разстояние от повърхността между космическия кораб и Луната, възлизащо на 1 500 километра. Първото, проведено на 31-ви декември, също бе успешно. Това (вж. по-горе) е първата снимка, получена от вчерашното сближение. Още снимки ще бъдат качени в близките часове на този линк: https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing/

“Чрез тези тандемни облитания през декември и февруари, Джуно ще разследва източника на масивната вулканична дейност на Йо, дали съществува магмен океан под кората на луната и каква е важността на приливно-отливните сили на Юпитер, които безмилостно смачкват Йо”, съобщава ръководителят на мисията Скот Болтън.

Напомням на читателите, че “Джуно” влезе в орбита около Юпитер на 4-ти юли 2016 г. и от тогава досега изучава планетата и нейните луни.

https://cosmos.1.bg/space/2024/02/04/juno-visits-again-io/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!