Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Солун специално е чиста лакомия. Населението на града през 1900 година включва 55 хил. евреи, 25 хил. турци, 16 хил. гърци, 10 хил. българи и още 10 хил. най-различни, в което се включват власи, цигани, арменци, дори негри (част от прислугата в по-богатите мюсюлмански къщи), а и западноевропейци. Това по данните на Васил Кънчов. През 1906 година по даните на Димитър Мишев, секретарят на Екзархията, българите екзархисти са не повече от 6000, още почти толкова са гръкоманите-патриаршисти. По ако не ме лъже паметта италиански данни данни от 1911 българите екзархисти са вече 10500, докато гърците са 24000 (може би в тях се включват около 5000 българи-гръкомани, но така или иначе гърците са повече), има също 64000 евреи и 35000 турци. В хиндерланда на града, демек каазата, гърците също са повече дори по български данни, а и как да владееш Солун без да владееш Халкидики?! А там по всички данни с изключение на монасите в светогорските манастири, населението е 90 % гръцко и 10 % турско. Обаче нашите политици не са имали някакви приоритетни претенции за Халкидики, ама за Солун поне Фердинанд и Данев са били максимално настойчиви. Така че там специално претенциите на гърците и исторически, и етнически са били по-обосновани от нашите, друг е въпросът, че нашите претенции за хиндерландите на Костур, Лерин, Воден, Кукуш, в по-малка степен Сяр и Драма са били по-основателни от гръцките, техните са били далеч по-основателни също за Кавала и немалко градове в Тракия. Няма как да водиш политика "докъдето има и един от моите всичко за мен, за съюзниците каквото остане" когато в си в съюз с други държави. Конкретно Солун е бил най-задължителният компромис предивид овладяването на Кавала и Дедеагач, за да се избегне съюзяване на Гърция и Сърбия на наш гръб. Като нямат тези два града инфраструктурата, ами ще си изполваш току-що придобития международен престиж за да я изградиш, привличайки чуждестранни инвестиции, а не да го разпилееш въпрсония престиж, пускайки се в нова война. 

Редактирано от skorpion1980
  • Потребител
Публикува

А относно Цариград Фердинанд е имал надежда, неслучайно след като стига армията ни до Чаталджа, Вилхелм 2 публично заявява, че е готов да признае Фердинанд за византийски император, няма как да направи такова изявление ако не е предварително наясно с личните мераци на последния. Естествено, че за пред Петербург от наша страна ще се декларира друго по понятни причини, от руска страна пък под предлог защита на християнското население на града декларират готовност за десант ако българската армия преодолее Чаталджа. Целите е ясно, че са други, а именно овладяване на града и по възможност конфронтация на руските десантни части с българските части в града, последвани освен от овладяването му и от пълен контрол над политиката ни, включващ хем да сме прецакани при териотриалното разпределение на европейското османско наследство, хем да сме принудени да пазим балканския съюз. 

Относно руската подкрепа за Сърбия и Адриатическо море, Булгароид, пак не си информиран - тя си е до последно, макар и не чак до река Шкумбини както искат сърбите, но ето ти карта на руско-френската подкрепа за Сърбия, парирана от нежелаещите адриатическа руска военноморска база Австро-Унгария и Италия:

:Partition of Albania - Wikiwand

Така че фактът, че Русия се стреми максимално да прецака България, като не я допусне на запад от Вардар, не значи, че го прави за сметка на други сръбски интереси, Николай Некадърний и Сазонов искат хем да угодят на Сърбия относно всичко отвъд Вардар по отношение на Македония, за да ограничат засилването на омразната им България, хем да получат чрез Сърбия достъп до Адриатика. 

  • Потребител
Публикува (edited)

Иначе на главния въпрос на темата - да, определено сме ощетени от историята. Излазът на Егейско море, който имаме между 1913 и 1920 година си е тежка загуба, която плащаме и до днес. 7 години, от които 3 във война и 2 под френска окупация преди настаняването на гърците в Западна Тракия, са крайно недостатъчно време за пълноценно икономическо усвояване, но още 20 години междувоенен период биха били сериозен икономически благодат за България, биха представлявали една много активна британска политика спрямо България с цел да се парира всякакво руско влияние у нас, за да не може Русия да има военноморска база на Егейско море, съответно кораби в Средиземно море, а град като Дедеагач ако беше за този период в България, за 20 години от 7000 би станал сигурно поне 70000, би се превърнал със съответните инвестиции във важно международно пристанище, което вече след ВСВ никоя велика сила не би имала сметка да става гръцки или отново турски град, тъй като би западнал поради факта, че гърци и турци си имат далеч по-важни пристанищни градове. Съответно бихме избегнали комунизма, а членове на НАТО и ЕС бихме били десетилетия по-рано, съответно икономиката ни не би имала вредните спънки от влянието на най-големите икономически безхаберници сред Великите сили, които както е известно са руснаците.

Редактирано от skorpion1980
  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Излазът на Бяло море действително е най-голямата загуба от войната, но и общо взето единствената. Загубата на Западните покрайнини е с микроскопичен ефект върху икономиката и демографията. Но е нямало как да не бъдем ощетени, не забравяйте, че страната е загубила световна война, това няма как да мине без последствия или примерно само със загубата на Западните покрайнини и толкоз. Просто няма как да очакваме подобно нещо.

Разбира се за тогавашната епоха, когато най-бързия и евтин транспорт е бил по вода, излазът е бил важен. Но в днешно време, когато се пътува предимно по въздух до по-далечни дестинации, а стокообмена върви предимно с тирове, вече спокойно може и без този излаз. А и от 2007 насам ние всъщност вече реално разполагаме със свободен икономически излаз на Егейско море, понеже като членове на ЕС можем да ползваме безплатно всички гръцки пристанища. Така дори е по-изгодно - гърците да ги поддържат, а ние само да ги ползваме 😉 Но, бях чел статистика отпреди няколко години, че въпреки това едва 14% от импорта в България минава през гръцките пристанища. Ами излиза, че не ни трябва щом вече можем да го ползваме, но въпреки това не го правим.
Естествено щяхме да прибираме повече пари от туризъм с излаз на второ море (държавата де, аз и вие надали щяхме да видим нещо от тях), но дори от туристическа гледна точка май предпочитам Беломорието да си е в Гърция. Така и така достъпът за всички нас до плажовете му е напълно свободен - само срещу лична карта. Ако беше българско там щеше да е доста по-скъпо отколкото е сега и доста по-пренаселено (съдейки по ситуацията из нашите курорти) и тези, които ходят в Гърция заради спокойствието и природата, нямаше да могат да ги намерят там. Ясно е, че досега вече щяхме да сме го бетонирали открай докрай и в пресата да гърмят заглавия от сорта на "Сблъсъци пред незаконния сарай на Доган в Дедеагач", "Канализацията на Кавала се излива в морето", "За да остане природа по Беломорието" и в тоя дух.
Още повече - свободно можем да купуваме апартаменти, къщи и имоти там, гърците даже сами ги предлагат и рекламират. И най-големият куриоз е, че са дори по-евтини от имотите в София или по Черноморието, ама на - ние така сме си го направили тука.

Не знам и доколко излазът би спомогнал за по-благосклонно отношение от страна на Великобритания през междувоенния период. Руското/съветско влияние тогава така или иначе не е било силно сред българските политически среди още от времето на Стамболов и особено след ПСВ и идването на болшевиките на власт. Не вярвам, че би могло да ни спаси и от комунизма, Червената армия при всички положения щеше да стигне първа до тук, а съюзниците нямаше да започнат Трета световна само заради една съветска база в северната част на Егейско море. СССР всъщност е имал свои средиземноморски бази в Сирия, Египет и Либия. Западния блок някакси го е допуснал и не е свършил света с това ;)

Редактирано от Warlord
  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

България удвоява своя БВП през междувоенния период, въпреки двете национални катастрофи:

200528680_991860231557551_23545083724030

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!