Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Мнения 97
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело
Публикува

Варлорде, започвам веднага по нещата които си написал.

1 Пишеш, че в Румъния през 1990 е имало режим на тока и Букурещ е бил както през средновековието. Това обаче не било защото ток няма, а защото Чаушеску връща дълговете (за разлика от Тато).

2 Интересно ми стана, откъде си го взел това, за разделянето на България на две при обединение с Югославия. Аз не го бях чувал. Доколкото знам, сърбите са искали да предадем на Македония пиринския край, на което нашите пък искат западните покрайнини. Но най големия препъникамък е била формата на федерацията. Българите са искали хлабаво обединение 1 към 1 с Югославия, а Тито да станем още една република. Въпроса с размяната на територии и формата на федерацията така и не е решен.

3 За Гърция няма да се съглася, при тях сега-в момента пенсията е 600 евро, а при нас 200 лв. Да им имаме кризата.

4 Колкото до Виденов- факт е, че той е единствения български политик който влезе беден във властта и излезе беден от нея. Самият той се оказа идеен комунист и излезе от БСП. Доколкото знам днес той е в ръководството на някакъв маргинален марксистки клуб.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 3 часа, Warlord said:

Същевременно макар и това принудително изселване да беше едно от многото издевателства на комунистическата власт над хората, всъщност в дългосрочен план е много добре за нас, че се състоя. Бяха изселени към 800 000 души по време на целия процес. По различни оценки те заедно с децата си наброяват близо 2 млн. души днес в Турция. Ако не се беше случило това, сега етническата картина у нас щеше да бъде такава: 5 млн. българи, 3 млн. турци и 1 млн. цигани. Като мюсюлманите щяха да са концентрирани изключително в Източната част на страната. Предполагам при вида на тези цифри на всеки му идват в главата всевъзможни «Боснески» сценарии за мрачното бъдеще.

И от къде ги взе тия цифри?

По време на Възродителния процес България напускат 320 000 турци. Не по директна принуда, а защото им е било разрешено от страна на Българската държава.

http://ikonomika12.com/document/vyzroditelniq_proces_v_bylgariq/55600

Сега в Турция има 500 000 души с българско гражданство  - основно български турци - емигрирали от България.

http://www.kajeteda.com/archives/543

В България  600 000  се самоопределят като етнически турци.

http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/pressreleases/Census2011final.pdf..

За съжаление няма сериозни научни проучвания на социализма в България като исторически период. Има или сантиментални спомени или тотално отричане и очерняне. По моя субективна преценка в седемдесетте и осемдесетте години ние живеехме по-бедно от страните на запад, включително и социалистическите - Чехия, Унгария, ГДР, Полша, Югославия  и по-добре от тези на северо-изток - СССР, Румъния. Изключение от това геотрафско разпределение беше Албания.

Редактирано от Doris
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 3 часа, Warlord said:

Тази тъжна румънска картинка се припокрива и с наблюденията на баба ми, която е ходила на екскурзия до Румъния през този период. Казва, че навсякъде е било пълно с боси дрипави деца и ако някой турист си изхвърли сандвича по няколко се хвърляли към кофата да го вземат. Автобуса им даже бил буквално обсаден от такива деца в едно поле и се наложило постоянно да им хвърлят дъвки и бонбони за да ги разкарат. Като е трябвало възможно най-надалеч да им ги хвърлят за да има време автобуса да потегли преди да  се върнат и да го обградят наново. Това най-вероятно да са били циганета, но и така да е пак е несравнимо по-зле от тук.

Същият спомен го имам и аз. През юли 1990 г. пътувахме с влак за Чехия на детски лагер. По гарите хора се тълпяха под вагоните и искаха да им дадем нещо. Разбирах само виковете "цигарете", но никой не пушеше. Като се замисля, сред просещите имаше не само румънски цигани, а и румънци. На връщане от Чехия докато влакът се движеше успоредно на един черен път, по който едно цигане караше старо колело, а друго поттичваше до него, един от нашите изхвърли някакъв боклук увит в бяла салфетка. Направо се втрещихме как мигом цигането метна колелото настрани и се хвърли към трънаците да провери какво е изхвърлено от влака. Тогава с пишлемешкия ни 14-годишен акъл се смеехме на сцената, но по-късно си дадох сметка и ми дожаля до какво скотско състояние е бил докарал Чаушеску "поданиците" си.

Имам обаче и други спомени. Някъде към 1984-1985 г. дядо ми беше на кратка екскурзия до Букурещ и ми донесе от там сигурно 30 големи шоколада с красиви опаковки. Не знам дали са били вносни или правени в Румъния, но по това време у нас по магазините нямаше такива шоколади. Беше ги наредил ветрилообразно на леглото на село. Гледах ги с детско удивление, но тъй като като малък не си падах по шоколадите, изядох сигурно 1 или 2. Повечето от останалите дядо ми ги подари на други деца или на съседи. Сега ако ми паднат 30 шоколада, няма да им простя. :)

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 3 часа, Warlord said:

Дойде време и за най-коментираната и най-спорна тема. Държа предварително да уточня, че каквито и да бъдат впечатленията от нея, тя не цели да реабилитира по някакъв начин комунизма в България. Факт е, че това беше един напълно провалил се експеримент, който ни костваше ужасно много

Свикнал съм , това което чета от теб да е на висота. Честно като стар приятел, ще ти кажа днес даде фира. разбирам че темата е  трудна и не може да се излезе от политизиране а ти се опитваш и го правиш , от което пък пада гарда / научния подход/ - странно защо , би трябвало да е наобратно. Може би защото не разглеждаш нещата поотделно ; да речем - обществено-политически живот, икономика - промишленост и селско стопанство, култура, наука. В опита си за сравнение с останалите балкански държави се увлече и пропусна най - важното :ae: самата тема - Социализма в НРБ (Действително ли България и българите са ощетени от историята 6). А къде ти е базата за сравнение освен разказа на баба.

Простими приятелю за тази критика, но съм свикнал нещата поднасяни от Лорда да са на високо ниво...

Иначе по темата, ако изключим обществено-политическия живот на България през социализма в извратения му побългарен а ла сталиннски тоталитарен тип комунизъм - забраната на различни от комунистическото политически идеи и партии, преследване на инакомислещите политическите убийства - особено в началото на периода и etc, в останалите аспекти - икономика - промишленост и селско стопанство, транспорт, съобщения, култура, наука и т.н. България и българите  определено има печеливш билет от историческата лотария. Най важните плюсове са практическо ликвидиране на безработицата - нещо повече за определен период от време има недостиг на работна ръка и се налага вкарването на такава от чужбина, индустриализация на страната, уедряване на селското стопанство и поставянето му на съвременни основи, тук разбира се не трябва да забравяме насилствената колективизация и политическите  и стопански жертви които дава българското село , качествен тласък напред на българската наука и обвързването й с производството, достъпна и смилаема от народа култура, при поддръжка и на определени елитарни културни заявки.

Да периода на социализма не може да бъде оценен еднозначно, но най- вярната оценка е тази на народа живял и работил по това време. Моята майка например - дъщеря на царски офицер с политическа присъда, самата тя потърпевша от политическата присъда - национализиран дом в града, задължително заселени в малко селце и всеки ден разписване в кметството - без право на напускане на селото и така от 1947 до 1965год, последният обиск беше през 1970 год. - бях хлапе но го помня - беше априлската пролетната ваканция и ние си бяхме на село при баба и дядо , дойде милиция и със щикове мушкаха стените на новата пристройка /стая към къщата / проверяваха дали случайно не е от тухли , къщата си беше  кирпичена. Та моята майка / типичен представител на българския народ патил от комунизма но живял и помнещ какво е било - казва " Да имаше много глупости и правеха бели комунистите - но всички имахме работа и стабилни доходи - имахме свои си жилища и вили, имахме си москвичите и жигулитата и цветните телевизори "Велико Търново" и живеехме по-добре отколкото живеете днес .Аз и сам помня и най-вече вярвам на майка си.

Другото, което днес ни се предлага, като виждане за социалистическия перод е пропаганда в опит за оправдаване на крадливия политико-икономически олигархат наложен ни от самите комунистически лидери при прехода и съмнителния икономически възход на България от членството й в ЕС насам. Възход в сравнение с какво? С  социализма, е не - още има да гоним е възход с времето на постсоциалистическата разруха - може би да!.

Жалко ще е, и профанско ако някой се опита да види в думите ми политизиране или носталгия по комунизма.

Редактирано от Capitainofmarine
  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, Aspandiat said:

Същият спомен го имам и аз. През юли 1990 г. пътувахме с влак за Чехия на детски лагер. По гарите хора се тълпяха под вагоните и искаха да им дадем нещо. Разбирах само виковете "цигарете", но никой не пушеше.

Само да те информирам, че точно тук си в грешка. Тълпящите се румънци не са искали да им подарявате цигари, а са искали да си купят от вас. Това беше стандартния начин за запасяване с румънски пари, ако искаш да си купиш някой сувенир от магазините (то по магазините им друго не можеше да намериш). Ние като необразовани непушачи бяхме купили скъпи цигари по 1.20, че така трудно ги продадохме. Румънците масово купуваха на по лея за кутия, което по курса си беше около 84 стотинки (а в бг едни от разпространените евтини цигари бяха 50 стотинки, ама кой да ти каже).

По отношение на децата също бяхме информирани, че искат. На улицата целенасочено махаха на колите, подобна на автостоп. Затова бяхме се заредили са 2 торби лукчета и като ни махаха хвърляхме през прозореца на колата по 4-5 лукчета. Не, че не можеше и без това, но от съжаление, а и си беше някак традиция за българските автомобили.

 

  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, Warlord said:

 

 Напоследък най-често се сравняваме с румънците, така че започваме с тях.

Проблемът е, че мен и много други въобще не ни интересува да се сравняваме с румънци, сърби, гърци, турци, албанци или други живяли в комунизъм. Подобни сравнения са твърде ограничени и комплексарски. Единствените с които трябва да сравняваме комунизма и влиянието му върху България са икономиките и просперитета на Австрия, Германия, Англия, Франция, САЩ, Япония и други подобни. Останалото са нелепи опити за анализи и размисли.

Разликата между комунистическа България и една хипотетична некомунистическа България след 1944 г. вероятно щеше да е същата като разликата между днешните Северна Корея и Южна Корея - две различни планети.

  • Потребител
Публикува (edited)

Ами аз през 2007-8 г. поживях в Лондон. Правеше впечатление стандарта на българите и на румънците , те идваха по-зле от нас. Образованието им беше зле. Говорил съм с тях и те разказваха че в провинцията е много зле положението имало хора без течаща вода и ток, заплатите просто смешни.Това автомобил, не бяха чували. Тогава изоставаха от нас с 10 години, миналата година ходих там промяната е очевадна, стандарта им е скочил много, както и заплатите. Сега ни изпреварват с 5години.

Редактирано от bulgaroid
  • Потребител
Публикува

Ако има нещо, което със сигурност е било по-поносимо по време на Соц-а, то е поведението на циганите. Тогава те все пак са били озаптявани по един или друг начин. Нямам предвид, че и сега трябва да предприемаме чак такива драстични мерки като тези -- http://www.plovdivmedia.com/121901.html -- но може би има от какво да се поучим, връщайки се към онези времена:annoyed:

  • Глобален Модератор
Публикува

Минах с военен ешелон през Румъния през 1984 г. На всяка гара техните Вътрешни войски, с униформи подобни на нашите полицаи отпреди 1944 г., но по-светли, обграждаха влака за да не пускат масата народ, който просеше или предлагаше разни неща. Работата обаче беше там, че нямаше кой да пази вътрешните войски от това да предлагат замяна на цигари за диня от вагона с храната ))) 

Warlord, няколкото ти теми могат да се обединят под заглавие "Оптимистична теория за новата българска история" !

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 6 часа, makebulgar said:


Разликата между комунистическа България и една хипотетична некомунистическа България след 1944 г. вероятно щеше да е същата като разликата между днешните Северна Корея и Южна Корея - две различни планети.

Зависи - и в социализма имаше такъв потенциал, но той сам го провали. А в устройството преди 1944 г. има и опасни моменти. 

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
Преди 20 часа, Frujin Assen said:

Варлорде,

Фружин,

1. За Чаушеску - ок, не споря за причините, само констатирам резултатите. Върнал-невърнал, такова е било положението, в което са се оказали румънците и то е било по-кофти от нашето.

2. Относно общата федерация няма нищо договорено и подписано, така че това, което знаем са слухове и бележки от хода на преговорите. Да - Западните покрайнини са имали готовност да ни ги отстъпят, но това са само две невзрачни градчета, да ги разменим за Пиринска Македония е като кон за кокошка.
Разделянето на останалата част се е налагало за да няма България тежест колкото Сърбия във федерацията. Но който и от обсъжданите тогава варянти да беше приет щеше със сигурност да е фатален за нас.

3. Вярно е, че взимат по 600 евро пенсии в Гърция, но друг е въпроса какво можеш да си купиш с тях и дали въобще аптеката/магазина/градския транспорт ще работят или ще стачкуват. Имат да връщат 480 млрд, тъй че поколения напред в необозримото бъдеще ще живеят в условия на строги икономии и стачки.
Миналата година минах през Атина, одраха ме 9 евро за билет за метро от летището (в София билета е 0.8 евро и даже съда го обяви за незаконно скъп и би трябвало да го върне на 0.5). Таксито от летището до където и да било в града върви от 50 евро нагоре, с много зор и махленски пазарлъци успях да смъкна един на 42. Чейнджовете свалят направо по две кожи от гърба ти, тоя на аерогарата те оскубва с близо 20 на 100 обменени лева. По заведенията бира под 5 евро няма. На входа на Партенона искат 30 евро, единствено за да влезнеш и да си направиш селфи на фона на камънаците. А да - и не можеш да теглиш повече от 60 евро на ден от банкоматите. Ако ти трябват кеш на момента повече пари за нещо дори и да ги имаш в картата не можеш да ги вземеш. Не ми се мисли вече наемите, данъците и сметките какви са им и за щастие няма и да узная, но 600 евро поне за Атина просто са крайно недостатъчни.

4. За Виденов май не схващам целта на коментара. Трябва ли да ми домъчнее за него задето влязъл и излязъл без пари от властта или пък да му се възхищавам, че държи до край на смахнатата си идеология? 

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 19 часа, Doris said:

И от къде ги взе тия цифри?

По време на Възродителния процес България напускат 320 000 турци. Не по директна принуда, а защото им е било разрешено от страна на Българската държава.

http://ikonomika12.com/document/vyzroditelniq_proces_v_bylgariq/55600

Сега в Турция има 500 000 души с българско гражданство  - основно български турци - емигрирали от България.

http://www.kajeteda.com/archives/543

В България  600 000  се самоопределят като етнически турци.

Мдаа, допуснал съм едно грубо недоглеждане в бързането - 800 хиляди са били преименуваните, а не изселените. Но дори и 320 000 да са, пак всички те от 1989 до сега имат и деца, а повечето вероятно вече и внуци, които са родени там и съответно нямат българско гражданство. Ако се бяха родили тук картината макар и не точно със същите цифри, които бях писал, пак щеше да е достатъчно комплицитна :animatedwink:

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
Преди 20 часа, Capitainofmarine said:

Свикнал съм , това което чета от теб да е на висота. Честно като стар приятел, ще ти кажа днес даде фира. разбирам че темата е  трудна и не може да се излезе от политизиране а ти се опитваш и го правиш , от което пък пада гарда / научния подход/ - странно защо , би трябвало да е наобратно. Може би защото не разглеждаш нещата поотделно ; да речем - обществено-политически живот, икономика - промишленост и селско стопанство, култура, наука. В опита си за сравнение с останалите балкански държави се увлече и пропусна най - важното :ae: самата тема - Социализма в НРБ (Действително ли България и българите са ощетени от историята 6). А къде ти е базата за сравнение освен разказа на баба.

Кептън.
Не беше целта да разкостваме и анализираме точка по точка социалистическата система в НРБ (опазил ни господ :) ), просто я озаглавих така темата за да обознача периода, който обхваща тази част от поредицата. Промених заглавието, надявам се така да не подвежда толкова.
По повод научния подход - тая тема няма абсолютно никакви претенции за научна статия/публикация, заради това и нарочно е избегнат академичния език и заменен със злободневен. Дори не мисля, че е възможен научен подход по така поставения проблем, който е субективен - ощетени ли сме (разговорно: прецакани ли сме) от една дълга върволица от процеси и обстоятелства.

Базата ми за сравнение не е баба ми :animatedwink: а всички хора от които съм взимал информация първа ръка. Ето дори и в тая тема всички, които са били лично в Соц Румъния препотвърждават с наблюденията си казаното от мен. Потвърждава ги дори Т.Живков в мемоарите си (както вече посочих), потвърждават ги и всички румънци, с които съм говорил лично по този въпрос.

Иначе се съмнявам, че е възможно дори да се събере надежден обем точна информация за икономическите показатели на страните от региона през този период и да се направят сравнения. Най-малкото тогава всичко беше пропаганда дори статистиката.
Принципно имам едни съветски географски (вкл. икономика) енциклопедии от 60-те. Но в тях можеш да прочетеш колко тона въглища са добити в страната, колко глави еди какъв си добитък са развъдени и какъв тип отрасъл се разработва в еди кой си регион. Данни като БВП на глава от населението, средна работна заплата и цени на стоките напълно липсват там. Поради което е много трудно да се изнамерят тези данни, да се съпоставят към днешните и да се направи сравнение на тогавашното положение, вкл. и между отделните държави. Това може би би отнело години труд и съставяне на цяла книга.
Много съм далеч от тия възможности аз, а и не виждам защо трябва да вадя статистики писани от директори на соц заводи (това е като бай Генчо, който винаги като пише резултата на белот накрая печели неговия отбор :animatedwink: ) при положение, че мога да почерпя информация лично от хора, които са видели с очите си как стоят нещата.

Редактирано от Warlord
  • Потребител
Публикува
Преди 4 часа, Warlord said:

Базата ми за сравнение

Дори и при транзитно преминаване беше очевидна цялата мизерия. Виждах много малчугани да шляпат с босите си крака. Бабите им, които просеха по гарите, мъкнейки огромни торби за провизии, гащи нямаха на себе си. Разбрахме го, когато на някои им досвидя да раздадат от храната си. Но, подобаващо поздравени, веднага изпращаха снаряд плодове на гъзурковците. Спомням си и приличните им на кучкарници кафенета със застарели сервитьорки, обути в галоши. За едно кафе вземаха по 50 ст. Не искаха друга валута. А тяхната си я ползваха наместо тоалетна хартия.

  • Потребител
Публикува
Преди 13 часа, sirius said:

...комунистическата власт СЕ ГРИЖЕШЕ за народа....

Това ми напомня за известния виц:

Как сте, как сте? - пошегува се другарят Живков. - Добре сме, добре сме? - пошегува се народът.

:animatedwink:

Нещо със сигурност добро за времето на соца е това, че имаше много и хубави политически вицове.:ab:

Колко и пукаше на властта за съдбата на народа се видя когато скриха информацията за замърсяването от аварията в Чернобил. Това престъпление така си остана неосъдено.

Възродителният процес също беше антинароден, за създаване на етническо напрежение сред масите и властване на принципа разделяй и владей.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, insighting said:

Дори и при транзитно преминаване беше очевидна цялата мизерия. Виждах много малчугани да шляпат с босите си крака. Бабите им, които просеха по гарите, мъкнейки огромни торби за провизии, гащи нямаха на себе си. Разбрахме го, когато на някои им досвидя да раздадат от храната си. Но, подобаващо поздравени, веднага изпращаха снаряд плодове на гъзурковците. Спомням си и приличните им на кучкарници кафенета със застарели сервитьорки, обути в галоши. За едно кафе вземаха по 50 ст. Не искаха друга валута. А тяхната си я ползваха наместо тоалетна хартия.

Напомням че периода на социализма в България и Румъния съвпада, характерно за този период е визата за напускане на страната, тоест преди да излезеш на екскурзия трябва да получиш разрешение от съответното управление на ДС. Всеки втори или трети писал тука е напускал страната на екскурзия в Румъния или в посока Чехия :bg: , излиза че не е било толкова зле при татовия социализъм, заплати добри и ексурзии в странство :bg: , що ги ручате тогава жабетата , да плюете обществото на родителите си?!

On 10.07.2017 г. at 16:15, xyz1 said:

ълпящите се румънци не са искали да им подарявате цигари, а са искали да си купят от вас. Това беше стандартния начин за запасяване с румънски пари, ако искаш да си купиш някой сувенир от магазините (то по магазините им друго не можеше да намериш). Ние като необразовани непушачи бяхме купили скъпи цигари по 1.20, че така трудно ги продадохме. Румънците масово купуваха на по лея за кутия, което по курса си беше около 84 стотинки (а в бг едни от разпространените евтини цигари бяха 50 стотинки, ама кой да ти каже).

 

On 10.07.2017 г. at 14:16, Aspandiat said:

м обаче и други спомени. Някъде към 1984-1985 г. дядо ми беше на кратка екскурзия до Букурещ и ми донесе от там сигурно 30 големи шоколада с красиви опаковки.

 

On 10.07.2017 г. at 17:06, makebulgar said:

Разликата между комунистическа България и една хипотетична некомунистическа България след 1944 г. вероятно щеше да е същата като разликата между днешните Северна Корея и Южна Корея - две различни планети.

Не е нужно да ходим до други континенти, Сравнявай Гърция и България. Погледни как живееше демократична гърция до 1989година и как живееше социалистическа България до 1989година. Разрухата на социализма след 89 е съпоставима с кредитната криза течаща сега в Гърция.

Колкото до северна и южна Корея, ами в южна Корея не спират да текат инвестициите от Америка а в северна Корея какво тече, народа там не е по-малко работлив или по-тъп. 

  • Потребител
Публикува
Преди 25 минути, Capitainofmarine said:

що ги ручате тогава жабетата , да плюете обществото на родителите си?!

Обществото не беше едно. Имаше общество на бедното мнозинство, на което му се случваше веднъж, дваж да погледне зад граница при някакви специални случаи - най-често колективни ведомствено организирани екскурзии и командировки из соц лагера или гурбет в Коми и Либия. Имаше  и общество на  властващата партийна върхушка и техните приближени, които можеха да видят колко е "зле" в капиталистическите държави.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, Doris said:

Обществото не беше едно. Имаше общество на бедното мнозинство, на което му се случваше веднъж, дваж да погледне зад граница при някакви специални случаи - най-често колективни ведомствено организирани екскурзии и командировки из соц лагера или гурбет в Коми и Либия. Имаше  и общество на  властващата партийна върхушка и техните приближени, които можеха да видят колко е "зле" в капиталистическите държави

Доре аз съм над 50 годишен и добре помня :bg: Зад граница - екскурзии в соц. страни излизаха малката номенклатура и нейните приближени. Най-многото на което можеше чичо - ако беше добър специалист, да разчита това беше работа в Либия , Ангола, Куба, Сирия, Ирак и Виетнам. За обикновенните работници, строители и прочие направлението беше Главболгарстрой - СССР и Коми дърводобив - екскурзиите бяха привилегия и награда за малката номенклатура и нейните приближени.

Колкото до термина "обществото на бедното мнозинство" - това е измислен термин от представящите се за либертарианци бивши комунистически икономистически "корифеи" в неуспешни /по-скоро манипулативни/ опити да обяснят тоталното обедняване на обикновенните народни маси в условията  на посткомунистическия преход към демократично пазарно общество.  Ако добре познаваш социалистическата - комунистическата идеология в икономически аспект - ще видиш че не става въпрос за богати и бедни слоеве на обществото  - съществува уравнивиловка /тя е почти еднаква за обикновенния народ номенклатурата от най-ниско ниво и следен клас - това е ОК на БКП/  и общи стандарти и това приблизително се спазваше - апартамент от 72 - 95 кв.м. за семейство с две - три деца, личен автомобил /москвич , жигули волга и прочие / , гаража е за привилигированите, вила до 57 кв.м. или конфу по 54 ПМС /земя за производство на зеленчуци и овошки раздадена от така наречените изоставени и пустеещи селскостопански земи/. разбира се имаше и изключение за някои особено приближени до висшия ешалон  , както и в така наречената уравнивиловка не влизаше условно  висшия ешалон на власта и номенклатурата.

Така че , уважаема приятелко, добре е да наричаме нещата с истинските им имена и да оставим пропагандата на пропагандаторите.:ae:

Пиша ти го, защото ти не си от пропагандаторите.

  • Потребител
Публикува

Имах един познат, Бог до го прости, текстилен завод им строи на монголците.....

След година, две отиват уж гаранционен ремонт да правят и монголците си пасат овцете между машините под рухналият покрив.....

Същият планира подлезите за пешаходци в София. Някой умен наредил, че стапалата за да не се заледяват трябва да се отопляват. Ама ще замръзне, няма защото вместо вода ще сложат антифриз.....Ще не ще трябваше така да ги направят. Резултата всеки го знае.....

Хайде, стига носталгия. Още едно мезенце и 100 грама до студеничката бира, че днес беше голяма жега.

 

  • Потребител
Публикува
Преди 8 часа, Doris said:

Това ми напомня за известния виц:

Как сте, как сте? - пошегува се другарят Живков. - Добре сме, добре сме? - пошегува се народът.

:animatedwink:

Нещо със сигурност добро за времето на соца е това, че имаше много и хубави политически вицове.:ab:

Колко и пукаше на властта за съдбата на народа се видя когато скриха информацията за замърсяването от аварията в Чернобил. Това престъпление така си остана неосъдено.

Възродителният процес също беше антинароден, за създаване на етническо напрежение сред масите и властване на принципа разделяй и владей.

Дорис, а като видиш сега на къкв хал сме, как ти се струва този виц?  Вицове има за всяко нещо дорис. За нещото и за противоположноста му.
Понякога Дорис, пишеш изключително тенденциозно. Информацията за замърсяването как я свързваш точно със съдбата и то на народа? А нивото на р.Дунав има ли отношение към "съдбата на народа"? Виж, и на Христос краката са миришели, ако търсиш за нещо да се захванеш. 
Събитието Чернобил се случи по време на студената (идеологическа) война. И Чернобил не бе добре да се раздухва. Здравето на хората е спорно доколко е засегнато.
Някак тук се отдава особено предпочитание нещата да се транжират до степен, че да се загуби цялата картина.

Власт Дорис, Власт. Казват му още СУВЕРЕНИТЕТ. Един от стълбовете на суверенитета са медиите. И в момента те не огласяват много повече антинационални неща, от колкото по време на соца. Че и престъпление даже, така ли казват от БХК?

И каква връзка направи с "разделяй и владей", не можах да разбера. Тогава Властта бе ВЛАСТ и можеше и да отгледа доста прасета вместо да прави възродителен процес. Можеше да го направи - това е власт. Кое точно се раздели ЗА ДА се владее.

Нека си дадем сметка какво означава
- етнос
- държава
- нация
- суверенитет
- управление

поне тези супер основни и фундаментално основни неща. 

Иначе оставаме на ниво детска градина. Байдъвей, хубавите полит.вицове бяха възможни и поради изключително високото ниво на знания и интелект. Които сегашната власт заряза заради бигбрадъра.
 

  • Потребител
Публикува

Скуби, а знаеш ли че аз във целия ванкувър подлези не съм виждал. НЯМА. 
И знаеш ли защо? Защото ще се населят от бездомници и ще са предпоставка за обири. Или ще трябва да им осигурят охрана.
Това е "обществото" във ванкувър.
А ние сме мислели за отопление на стъпалата! 

На христос краката са миришели.

 

  • Потребител
Публикува
Преди 11 часа, Capitainofmarine said:

Доре аз съм над 50 годишен и добре помня :bg: Зад граница - екскурзии в соц. страни излизаха малката номенклатура и нейните приближени. Най-многото на което можеше чичо - ако беше добър специалист, да разчита това беше работа в Либия , Ангола, Куба, Сирия, Ирак и Виетнам. За обикновенните работници, строители и прочие направлението беше Главболгарстрой - СССР и Коми дърводобив - екскурзиите бяха привилегия и награда за малката номенклатура и нейните приближени.

Колкото до термина "обществото на бедното мнозинство" - това е измислен термин от представящите се за либертарианци бивши комунистически икономистически "корифеи" в неуспешни /по-скоро манипулативни/ опити да обяснят тоталното обедняване на обикновенните народни маси в условията  на посткомунистическия преход към демократично пазарно общество.  Ако добре познаваш социалистическата - комунистическата идеология в икономически аспект - ще видиш че не става въпрос за богати и бедни слоеве на обществото  - съществува уравнивиловка /тя е почти еднаква за обикновенния народ номенклатурата от най-ниско ниво и следен клас - това е ОК на БКП/  и общи стандарти и това приблизително се спазваше - апартамент от 72 - 95 кв.м. за семейство с две - три деца, личен автомобил /москвич , жигули волга и прочие / , гаража е за привилигированите, вила до 57 кв.м. или конфу по 54 ПМС /земя за производство на зеленчуци и овошки раздадена от така наречените изоставени и пустеещи селскостопански земи/. разбира се имаше и изключение за някои особено приближени до висшия ешалон  , както и в така наречената уравнивиловка не влизаше условно  висшия ешалон на власта и номенклатурата.

Така че , уважаема приятелко, добре е да наричаме нещата с истинските им имена и да оставим пропагандата на пропагандаторите.:ae:

Пиша ти го, защото ти не си от пропагандаторите.

Значи равенството не важи за висшия комунистически ешалон? А също и за циганите те живеят в гета и тогава по пет човека в стая?

Т.е. в обществото без класи имаме висша наследяваща се прослойка с свръх привилегии. Имаме гета живеещи в полумизерия? 

И какво му е безкласовото на това общество?

  • Потребител
Публикува
Преди 20 часа, Capitainofmarine said:

Напомням че периода на социализма в България и Румъния съвпада, характерно за този период е визата за напускане на страната, тоест преди да излезеш на екскурзия трябва да получиш разрешение от съответното управление на ДС. Всеки втори или трети писал тука е напускал страната на екскурзия в Румъния или в посока Чехия :bg: , излиза че не е било толкова зле при татовия социализъм, заплати добри и ексурзии в странство :bg: , що ги ручате тогава жабетата , да плюете обществото на родителите си?!

Нещо не разбрах коя част от цялото се отнася до мен и защо реагирате по този начин. Що се касае до това как съм напуснала страната, въпреки че не съм задължена да давам обяснения, ще споделя, че бях на стаж в бившия Съветски съюз, където преминах обучение в училището на Некрасов.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!