Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Имаме и Бат Баян син на Кубрат. Спорът е дали въпросното ромейско население е отвлечено при Баян I 580-602 , когато са превзети и разрушени повечето градове на балканите , или при сина му при кампанията 615 , при която падат Ниш и Сердика и имаме поредната обсада на Солун.  Давам един цитат от бойна слава.Който може да  допълва.

Цитирай

Кастра Мартис е унищожена при аварските нашествия в империята от 586-587 година. http://www.bgsreshta.com/group_discu...1899&lang_id=1

Бонония бележи разцвет, като се превръща в голямо укрепено селище, което обслужва дунавския търговски и вонен флот. Античният град просъществува до 586 г., когато е превзет и опустошен от аварите. http://www.toursbgrs.eu/bg/legends-b...aspect-bg.html

През 586 г. аварите разрушили бляскавата Рациария. http://www.magelanbg.com/index.php?o...0-54&Itemid=66

Ескус претърпял нашествията на готите вероятно през 250 г. и със сигруност през 376 – 378, както и на хуните през 447 г. Градът бил унищожен от аварите и славяните през 585 г. http://bg-archaeology.blogspot.be/20...g-post_03.html


Никополис ад Иструм .....последното сведение е от началото на 7-ми век, когато градът е разрушен от авари и славяни, както повечето римски градове в България. http://www.focus-radio.net/?action=opinion&id=15949

Сексагинта Приста споделя съдбата на останалите крепости по десния бряг на Долния Дунав. Тя загива под ударите на авари и славяни в края на VI и началото на VII век. http://bg.wikipedia.org/wiki/Сексагинта_Приста

Абритус е разрушен от аварите в края на 6 в. (вероятно 586 г.). Годината се определя по разрушаването на Рациария, Ескус, Дуросторум, Марцианопол и Бонония. Тогава Абритус е разграбен, разрушен, опожарен и обезлюден. http://bg.wikipedia.org/wiki/Абритус...82.D1.83.D1.81

И нападенията на аварите през VI век не отминали Марцианопол. Той бил превзет през 586 г., но въпреки разрушенията градът и през следващите години продължил да бъде важен център на византийската армия при нейните походи срещу аварите и славяните в района на долния Дунав. Последното споменаване на Марцианопол е от 596 г. във връзка с похода на Петър, брат на император Маврикий (582-602), срещу аварите и славяните. При нападенията на аварите през 614-615 г. градът бил окончателно разрушен и изоставен. http://liternet.bg/publish10/aangelov/marcianopolis.htm

По време на нашествията на аварите през 582 г. Августа е разрушена. http://www.scribd.com/doc/91982115/O...tichnia-Period

В края на VI век крепостта е напълно разрушена от нашествията на авари и славяни и името Одесос постепенно изчезва http://bg.wikipedia.org/wiki/Варна

 The cities of Naissus and Serdica were captured in 615, and the cities of Novae and Justiniana Prima were destroyed in 613 and 615, respectively

Освен това при една от последните обсади на Солун (615г ) описана в чудесата преди текста за Кувер и Мавър, населението от разрушените градове е вече избягало в Солун.  615 г. може да смятаме за крайна дата, за споменатото отвличане в Панония.  

Смешно е да се смята, че аварите са започнали да отвличат пленници едва при последното си нападение на балканите 626 г. :) преди това има поне 40 години  подобни традиции. 

След 626 г.  аваро славянските отношения , се прекъсват. Българо Аварските 630 също.  Багренородни(10 век ) дава , че при Ираклий имаме заселване на Сърби и Хървати в западните балкани, робски подчинени на императора.  Интересно е, че и за българите дава, че са робски подчинени на императора.

 За съжаление за тоя период 626- 681  почти няма извори за балканите от съвременници.  Като изключим Багрянородни от 10 век имаме данни от Теофан и Никифор 150 - 200 години по късно - края на 8 , 9 век .  

  • Мнения 135
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува
On 11.11.2018 г. at 7:20, Евристей said:

Кубер е чичо на Тервел .  А самият Тервел мисля, че знае най-добре кой е чича му ….

А има вероятност и да са вуйчовци :)

Тук пък Кухулин споменава Италия

 

но там също си имаме чичовци. И това също

 

 

  • Потребители
Публикува
Цитирай

Аз исках да обърна внимание, че българите на Кувер са си в Панония 60 и повече години и никъде не са местени.Тоест не са при Кубан както казва Теофан в неговото объркано описание, в което не знае коя река в кое море се влива. 

След 632 г. българи в Панония няма – изгонени са от аварите. Има едно съобщение на Фредегарий Схоластик (в ЛИБИ 1, с. 389), за което Васил Златарски пише:

„След отслабването на аварската мощ, особено подир разгрома в 626 г. и след смъртта на хаган Баян, в аварската държава избухнала вътрешна размирица, в която бил поставен въпросът, от кого трябва да се избере хаган — от авари или от българи. Двамата кандидати-съперници, един българин и един аварин, като събрали своите си, почнали ожесточена борба, в която спорът се разрешил в полза на аварите. Тогава девет хиляди българи с жени и деца, изгонени из Панония, се спуснали към границите на франкската държава и се обърнали към тогавашния крал Дагоберт I (628—639) с просба да им даде места за поселение във франкската земя. Дагоберт веднага заповядал да ги приемат в Бавария, като ги разположат смесено с франките, което и било изпълнено. Когато по тоя начин българите били пръснати по домовете на баварците, за да презимуват, Дагоберт по съвета на придворните си дал заповед на баварците в една назначена нощ всеки да нападне своите гости и да ги избият. Заповедта била изпълнена и само 700 души от българите успели да избягат тая кървава баня под началството на Алциок (Alciocus), който намерил прибежище във Венедската марка (in marca Vinedorum — Вендската), дето той останал да живее в течение на много години. Това известие се разказва под третата година от царуването на Дагоберт I, т. е. в 631/632 г.” [45]

45. Fredegarii Scholastici Chronica, lib. IV, стр. 72 в Mon. Germ. hist. Scriptores rerum Merovingicarum, t. II. Hannoverae, 1888, p. 157. — Marquart, Die altturk. Inschr., S. 86.

Веднъж вече писах, че в разказа за Кувер и Мавър се говори за българи в Сирмиум, с които се смесили през годините пленените ромеи. Може въпросните българи да са били тези, които са изгонени. Но в самия разказ за чудото в Солун българи не се споменават.

В българския превод е написано, че  Кубер вдигнал „целия този прокуден ромейски народ заедно с други племена, както е разказано за юдеите в Мойсеевата книга „Изход”, т. е пришълците тръгнаха заедно със покъщнината и оръжията си”. В руския превод на „Чудесата” вместо „пришълци”, стои „прозелити”. Така е и в гръцкия текст.

Едно от значенията на „прозелит”, действително е „пришълец”. И като еврейска дума тя първоначално означавала „преселник”, но по-късно се употребявала в смисъл на неевреин, който напълно споделял еврейската религия. В случая в „Чудесата”, явно става дума за неромей, който споделя православното християнство. В бележката към руския превод за „прозелит” е обяснено, че под това понятие авторът на писанието има предвид както византийците, наследили ромейското християнство, така и привлечените към него представители на други етноси.

За да се приеме, че с Кувер и ромеите са тръгнали и българи, трябва да се докаже, че те са били покръстени. Логично погледнато българите са нямали никакъв интерес да зарежат имуществото си в Сирмиум и да преминат във Византия, където са нямали и роднини. 

  • Потребител
Публикува

К.ГЕРБОВТова ми изглежда малко несериозно. Как да не се споменават Българи . 

Заглавието на главата в чудесата е "Кувер и Мавър се установяват в Илирик с българска войска и се опитват да превземат Солун"

А за народа е казано "Именно оттогава те се смесиха с българи, авари и с останалите племена, родиха им се деца от това смешение и станаха огромен и много голям народ. Всяко дете наследи от баща си вродените качества и влечението на рода към ромейските предели. И както еврейският народ се размножавал в Египет при фараона, така и тук по същия начин чрез православната вяра и светото и животворящо кръщение се разрастваше християнското племе. Те си разказваха един на друг за земите на бащите си и взаимно запалваха в сърцата си желание за бягство."

Тоест това е смесен народ и по скоро техните деца. 

Какво излиза Българската войска водена от Кувер е от децата на  ромеи и българи, или само от българи, но си взели някои ромеи да ги води :) 

В печата на Мавер също си пише Патриций на Сермисиани и Българи или или Сермисиански Българи - Евентуално би могло да се преведе Българи от Сирмиум. 

А титлата е  същата, която е получил  Кубрат - Патриций ?

Lead_seal_of_Mauros.jpg

  • Потребител
Публикува (edited)

Що се отнася до Кувер и Мавър става ясно , че имат някакъв договор с ромеите - федерати. Или както казва Константин Багренородни по-късно - хървати , сърби и българи били в робско подчинение на императора и никога сърби и хървати не били подчинени на българите. 

Цитирай

Споменатият предводител Кувер узнал за това.  Един от неговите първенци, който бил изтъкнат и лукав във всичко, знаел нашия език, както и езика на римляните, на славяните и на българите, и накратко казано, бил изкусен във всяко отношение и изпълнен с всяка дяволска хитрост. Той трябвало да се вдигне и привидно да прибегне като другите до нашия богопазен град, да се престори на покорен пред верния император и така да вкара със себе си при нас твърде много хора, които споделяли ужасния му план. И след това той щял да превземе града по този начин, именно чрез междуособна война. 

 

Редактирано от micho
  • Глобален Модератор
Публикува

Гербов по всичко личи че има двукратно бягство на българите от Аварския хаганат - 632 година към Италия и 45 години по късно /приблизително/ към Керамисийското поле..А кой е дошъл първи на Балканите - Кубер или Аспарух вероятно няма да разберем със сигурност никога.Все пак аз бих заложил за първия.

  • Потребители
Публикува

Въпросният откъс има две заглавия, като и двете вероятно са поставени от преписвачите. Разделен е монолитния текст на отделни части според сюжетите. Вижда се, че главите вървят без прекъсване на поредността, тази за Кувер и Мавър започва с номер 195.              

Българската войска в текста няма. Заглавието на руския превод е по-приемливо, вероятно е редактирано по-късно: „За гражданската война, замислена тайно против града [Солун] от българите Кувер и Мавър”.

В една бележка към руския превод на „Чудесата” се казва, че „по почти единодушното заключение на съвременните изследователи, авторът на „Чудесата” е живял в края на VI — първата половина на VII в. и неговата композиция се отнася за времето на управление на Ираклий 610-641. Посочва се Lemerle. Commentaire, 27-34.

В „Бревиарий” на патриарх Никифор са дадени сведения и за двете събития – прибирането на пленените от аварите ромеи по родните места и въстанието на Кувер (Куварос в единия от ръкописите). И двете съобщения са отнесени към 635 г. и двете се отнасят за Аварския хаганат.

„По същото това време [когато сарацините нападали Антиохия] Мария, сестрата на Ираклий, изпратила пари на аварския хаган и откупила своя син Стефан. Съблазнен от тези подаръци Аварът започнал да подбужда магистъра Аниан [Антониан] и той да изпрати подаръци за освобождаването на другите, които били взети за заложници. И това така и станало.

По същото това време Куврат, родственик на Органа, господар на уногондурите, въстанал отново срещу аварския хаган и като подложил на оскърбление целия народ, който го окръжавал, го изгонил от родната земя. [Куврат] изпратил посланици при Ираклий и сключил с него мир, който те запазили до края на живота си. А Ираклий му изпратил подаръци и го удостоил със сана патрикий.”

Това е от книгата на И. С. Чичуров с преводите на „Бревиарий” на Никифор и „Хронография” на Теофан. Израза „въстанал отново срещу аварския хаган и като подложил на оскърбление целия народ, който го окръжавал, го изгонил от родната земя” в различните преводи на извора има различни трактовки. Но според мен става дума, че Кувер явно е освободил Сирмиум. Вероятно той е спирал аварите да не нападат повече Византия. Може и да е станал федерат.

Византийците са били откупени. Кувер е освободил земята си. Така твърди Никифор.

 

  • Потребител
Публикува

Ок, съгласявам се с това , че заглавието вероятно е поставено от преписвачите, но това е така , защото  смисълът е такъв. 

Между другото , щях да питам, защо заглавията са на латински а текста на гръцки. 

От това което казваш  следва ли, че само  Кувер и Мавър са били Българи и те водят само децата на ромеите - повтарям не става дума за отвлечените ромеи , а децата  60 години по късно. Говори се за нов народ от смесването в Панония. 

Изброявам наличната информация за българо аварските отношения:

1. Алциок и Кубрат  се отцепват от аварите 631, първия в Панония, втория до Азовско море или Кубан.  

2. Кувер пак в Панония се отцепва от аварите около 680 според нашите учени , въпреки  че е казано в чудесата  - неговите хора не са мърдали от Панония 60 години, като се смесвали с ромеи и други народи.  

3. Алцек минава през аварите на запад . 

4.Добавям и държавата на Само който отцепва от Аварите 631  на север. 

Ако казваш, че българи след 631 година в Панония няма, то няма начин Кубер да е Кубратов син, а по скоро Кубер и  Кубрат биха могли да са едно и също лице имайки предвид изключително близкото изписване. 

За Алцек и Алциок е същата работа - изключително близко изписване и съдба, но пак смятани за различни хора :) 

По повод кога са писани чудесата. Първа книга е писана от Йоан края на 6 началото на 7 , а Втора Книга почва с обсадата на Солун 615  , което е началото на управлението на Ираклий . Веднага след това следват Кувер и Мавър 688 г , прескачайки цялото драматично  управление на Ираклий и няколко други  императора. 

Имаме 3 мнения за датировката на Куверовото възстание:

1.Най ранно -  Кувер от чудесата  е еквивалентен на  Куврат описан От Никифор - около 630 г. , като 60 те години са от началото на аварските нападения при  управлението на Тиберий (578-582). 

2.От описаните в Книга 2  нападение над солун 615 , много учени датират куберовото възстание (668-674).

3.Бешевлиев и нашите историци , взимат последното нападение на аварите над Цариград 626 и добавят 60 години и казват 686 г. 

Може да се повтарям, но е странно аварите да взимат пленници само 615 или 626 г , при условие , че 626 са разбити и отношенията със славяни и българи вече са други. 

И във втора и трета точка учените взимат края, а не началото на аварските нападения над империята. Излиза , че не са взимали пленници 580-626 , а само са им разрушавали градовете - списъка е в предните мнения :) 

 

  • Модератор Военно дело
Публикува
On 12.11.2018 г. at 0:41, БатеВаньо said:

Каква информация за събития свързани с аварите има между 630 до края на 7-век? Не съм попадал на никакво инфо за периода от борбата за власт до Аспаруховото изгонване на аварите от дунавската делта. 

Имали конфликти през този период? 

 

Счита се, че след погрома през 626 въстават славяните в Аварския хаганат. Част от тях бягат на балканите и се заселват там- това са "славяните от българската група", други не е ясно дали просто минават през хаганата или по рано са били подчинени на аварите се заселват в западните балкани-това са сърбите и хърватите. Чел съм, че славонците овладяват даже южна панония и хаганата е в клинична смърт. Впоследствие аварите успяват да се оправят със славяните и даже превръщат славонците и далматинците във васали, заемат днешно белградско, а възможно също части от мизия и влашко. 

авари.jpg

1 синьо. Граница на аварския хаганат в началото на 7 век (примерно 626)

2 червено. Граница след въстанието на славяните. Примерно средата на века.

3 зелено Граница след възсановянането на хаганата (примерно 680).

 

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Счита се, че след погрома през 626 въстават славяните в Аварския хаганат. Част от тях бягат на балканите и се заселват там- това са "славяните от българската група", други не е ясно дали просто минават през хаганата или по рано са били подчинени на аварите се заселват в западните балкани-това са сърбите и хърватите. Чел съм, че славонците овладяват даже южна панония и хаганата е в клинична смърт. Впоследствие аварите успяват да се оправят със славяните и даже превръщат славонците и далматинците във васали, заемат днешно белградско, а възможно също части от мизия и влашко. 

авари.jpg

1 синьо. Граница на аварския хаганат в началото на 7 век (примерно 626)

2 червено. Граница след въстанието на славяните. Примерно средата на века.

3 зелено Граница след възсановянането на хаганата (примерно 680).

 

Супер Фружине.

Аз обаче забравих да спомена, че ме интересуват източници от споменатото време или в допустими граници може и по-късни.

Доколкото Мичо спомена по-горе разбирам, че няма такива и това искрено ме кара да съжалявам. Явно ще бъде поредното бяло петно този период. 

Редактирано от БатеВаньо
  • Потребител
Публикува
Цитирай

Чел съм, че славонците овладяват даже южна панония и хаганата е в клинична смърт. Впоследствие аварите успяват да се оправят със славяните и даже превръщат славонците и далматинците във васали, заемат днешно белградско, а възможно също части от мизия и влашко. 

Това къде го пише ??

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, micho said:

Ок, съгласявам се с това , че заглавието вероятно е поставено от преписвачите, но това е така , защото  смисълът е такъв. 

Между другото , щях да питам, защо заглавията са на латински а текста на гръцки. 

От това което казваш  следва ли, че само  Кувер и Мавър са били Българи и те водят само децата на ромеите - повтарям не става дума за отвлечените ромеи , а децата  60 години по късно. Говори се за нов народ от смесването в Панония. 

Изброявам наличната информация за българо аварските отношения:

1. Алциок и Кубрат  се отцепват от аварите 631, първия в Панония, втория до Азовско море или Кубан.  

2. Кувер пак в Панония се отцепва от аварите около 680 според нашите учени , въпреки  че е казано в чудесата  - неговите хора не са мърдали от Панония 60 години, като се смесвали с ромеи и други народи.  

3. Алцек минава през аварите на запад . 

4.Добавям и държавата на Само който отцепва от Аварите 631  на север. 

Ако казваш, че българи след 631 година в Панония няма, то няма начин Кубер да е Кубратов син, а по скоро Кубер и  Кубрат биха могли да са едно и също лице имайки предвид изключително близкото изписване. 

За Алцек и Алциок е същата работа - изключително близко изписване и съдба, но пак смятани за различни хора :) 

По повод кога са писани чудесата. Първа книга е писана от Йоан края на 6 началото на 7 , а Втора Книга почва с обсадата на Солун 615  , което е началото на управлението на Ираклий . Веднага след това следват Кувер и Мавър 688 г , прескачайки цялото драматично  управление на Ираклий и няколко други  императора. 

Имаме 3 мнения за датировката на Куверовото възстание:

1.Най ранно -  Кувер от чудесата  е еквивалентен на  Куврат описан От Никифор - около 630 г. , като 60 те години са от началото на аварските нападения при  управлението на Тиберий (578-582). 

2.От описаните в Книга 2  нападение над солун 615 , много учени датират куберовото възстание (668-674).

3.Бешевлиев и нашите историци , взимат последното нападение на аварите над Цариград 626 и добавят 60 години и казват 686 г. 

Може да се повтарям, но е странно аварите да взимат пленници само 615 или 626 г , при условие , че 626 са разбити и отношенията със славяни и българи вече са други. 

И във втора и трета точка учените взимат края, а не началото на аварските нападения над империята. Излиза , че не са взимали пленници 580-626 , а само са им разрушавали градовете - списъка е в предните мнения :) 

 

Имаме и домашен източник от 14век. По-точно превод и допълнение, в който директно се казва, Че българите овладяват първо днешна FYRoM, след това Мизия. Вероятно е бил жив спомена за тези процеси. Казвам спомен, защото има разминаване в годините от тези събития. Явно не са били в писмена форма. 

  • Потребител
Публикува (edited)

Цялата работа е заради Теофановите описания на Велика България , нямащи потвърждения никъде другаде.

Ако питам за извори за българи до кавказ , ще се намерят 1-2 . Сещам се за един   "Захарий Ритор оставя съобщение, в което посочва най-важните народи, населяващи Северен Кавказ . Изброените народи са "авгар, сабир, бургар, алан, куртаргар, авар, хасар, дирмар, сирургур, баграсик, кулас, абдел, ефталит"

Срещу това има 20-30 сведения  за българи на балканите 5-7 век, но нали трябва да сме до Казвказ ...

Друг Теофанов бисер.Казва, че Аспарух разположил славянските племена на юг и запад към аварите ??? Това трябва да е днешна тракия, софийско и сръбско ? 

Е как така , нали Аварите бяха в Панония. 

Редактирано от micho
  • Потребител
Публикува (edited)

Мичо, патриарх Никифор посочва Велика България на същото място и по същото време - при Кубан!(ГИБИ т.3, стр. 295)

Освен това, от гледна точка на Добруджа, софийско си е съвсем "на юг", а западно е точно по днешната граница със Сърбия. Аварският контрол е стигал точно дотам... 

Редактирано от isav
  • Модератор Военно дело
Публикува
Преди 7 часа, micho said:

Цялата работа е заради Теофановите описания на Велика България , нямащи потвърждения никъде другаде.

Ако питам за извори за българи до кавказ , ще се намерят 1-2 . Сещам се за един   "Захарий Ритор оставя съобщение, в което посочва най-важните народи, населяващи Северен Кавказ . Изброените народи са "авгар, сабир, бургар, алан, куртаргар, авар, хасар, дирмар, сирургур, баграсик, кулас, абдел, ефталит"

Срещу това има 20-30 сведения  за българи на балканите 5-7 век, но нали трябва да сме до Казвказ ...

Друг Теофанов бисер.Казва, че Аспарух разположил славянските племена на юг и запад към аварите ??? Това трябва да е днешна тракия, софийско и сръбско ? 

Е как така , нали Аварите бяха в Панония. 

И във Белградско най малко! Не забравяй, че точно куберовите ромеи населяват белградско, като част от аварския хаганат.

Сега ме мързи да ровя, но имаше извор, че българите на Аспарух победили и аварите. Както обаче знаем, Влашко е под славянска власт, а в Мизия живеят също славяни. Къде българите са могли да ги срещнат тия авари? И отново използваме жокера "постои вал". Имаме три вала в Мизия и един голям по средата на влашко. Разумно е да се предположи, че към 680 когато идват българите част от мизия и влашко са не славянски, а аварски. Разумно е да се предположи, че аварите не са били щастливи от това, та се е наложило да се вземат сериозни мерки- система от валове пазени от славяните които да съхранят спокойствието на българите.

  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, Frujin Assen said:

И във Белградско най малко! Не забравяй, че точно куберовите ромеи населяват белградско, като част от аварския хаганат.

Сега ме мързи да ровя, но имаше извор, че българите на Аспарух победили и аварите. Както обаче знаем, Влашко е под славянска власт, а в Мизия живеят също славяни. Къде българите са могли да ги срещнат тия авари? И отново използваме жокера "постои вал". Имаме три вала в Мизия и един голям по средата на влашко. Разумно е да се предположи, че към 680 когато идват българите част от мизия и влашко са не славянски, а аварски. Разумно е да се предположи, че аварите не са били щастливи от това, та се е наложило да се вземат сериозни мерки- система от валове пазени от славяните които да съхранят спокойствието на българите.

Мизия си е византийска и затова се бият при Онгъла, няма как да има авари. Влахия  и Молдова са аварски.

  • Модератор История
Публикува

Това, че Мизия е византийска не е вярно - античните селища са разрушени, няма никакви монети, което за епохата значи, че няма гарнизони. За седемте племена има хипотеза, че са били федерати, но няма доказателства.

Изворът, че Аспарух прогонил аварите е Ашхарцуйц.

 

Сведения за аварите от 626 се сещам да има само във връзка с въстанието на Само.

  • Потребител
Публикува

А дали е възможно Аспарух, когато е изтласкал аварите от Дунавската делта, това да са били някакви бивши склавски племена, предрешени и осъзнаващи се като авари, които са имали задължението да отстояват власта на аварския каган на посочените територии. От което може да се обясни и пасивноста на аварите от Панония по отношение на аспаруховите действия.

Същото да се отнася да се отнася и за югозападната граница - в действителност да се пращат 7-те славянски племена(или както и да се наричат) срещу аварите, но в действителност там да има просто техни събратя оставени на произвола на съдбата да се оправят сами. Не че е нещо важно, но ми е странна пасивноста откъм Панония.

  • Потребител
Публикува
Преди 14 часа, isav said:

Освен това, от гледна точка на Добруджа, софийско си е съвсем "на юг", а западно е точно по днешната граница със Сърбия. Аварският контрол е стигал точно дотам... 

Това което казваш би изглеждало така. Avari.thumb.jpg.eb3a12a66d95f7cb1563bfd984993c91.jpg

  • Потребител
Публикува
Преди 2 минути, БатеВаньо said:

А дали е възможно Аспарух, когато е изтласкал аварите от Дунавската делта, това да са били някакви бивши склавски племена, предрешени и осъзнаващи се като авари, които са имали задължението да отстояват власта на аварския каган на посочените територии. От което може да се обясни и пасивноста на аварите от Панония по отношение на аспаруховите действия.

Същото да се отнася да се отнася и за югозападната граница - в действителност да се пращат 7-те славянски племена(или както и да се наричат) срещу аварите, но в действителност там да има просто техни събратя оставени на произвола на съдбата да се оправят сами. Не че е нещо важно, но ми е странна пасивноста откъм Панония.

Единствения извор след 630 г е за заселването на Сърби и Хървати , робски подчинени на Ромеите по време на Ираклий.  Но инфото е  от 10 век :) 

 

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 55 минути, БатеВаньо said:

Същото да се отнася да се отнася и за югозападната граница - в действителност да се пращат 7-те славянски племена(или както и да се наричат) срещу аварите, но в действителност там да има просто техни събратя оставени на произвола на съдбата да се оправят сами. Не че е нещо важно, но ми е странна пасивноста откъм Панония.

Ако се опираме на източниците и археологията, седемте рода най-вероятно са разположени около мизийските валове и задачата им е да ги наблюдават и поддържат, а  и да "задържат противника" докато дойдат основните сили. От другата страна  на "границата" по всяка вероятност са тимочани, браничевци и т.н., които от своя страна са клиенти на аварите. Т.е. между аварите и българите има славяни, клиенти на едната или другата сила.

При всички случаи обаче, ако съществува заплаха от аварите, независимо дали конкретно на запад или югозапад от българите има или няма авари, то най-уязвимият участък е именно този. Най-достъпният маршрут за нападение откъм Карпатския басейн е като се пресече Сава,  или пък Дунав между Белград и Железни врата и от там се развие в която посока избере нападателя.  Да си припомним, че дори при операцията във Влашката низина аварите предпочитат да бъдат извозени с кораби по Дунав, а не да пресичат Карпатите или да ги заобиколят от север.

Редактирано от Atom
  • Потребител
Публикува (edited)

Аз много често съм си задавал въпроса , кога българите завладяват Белград. 598 г. - българите са изгонени от там от ромеите за малко. После си живеят там до Куберовото или Кувратово възстание 680 или 630 г.   Пише Кувер минава Дунава ( нищо че Панония е южно от дунав) и се отправя към Солун, а аварите след серия загуби отиват на север. След това до Крум няма никаква информация. Това са почти 200 години. Или като казва Атом - поставили славяните около Белград и така до към крумово време. 

Ако ще да е така, Куверовите българи около Белград  били заменени от славяни от Дунавската равнина. 

Редактирано от micho
  • Модератор Военно дело
Публикува
Just now, micho said:

Аз много често съм си задавал въпроса , кога българите завладяват Белград. 598 г. - българите са изгонени от там от ромеите за малко. После си живеят там до Куберовото или Кувратово възстание 680 или 630 г.   Пише Кувер минава Дунава ( нищо че Панония е южно от дунав) и се отправя към Солун, а аварите след серия загуби отиват на север. След това до Крум няма никаква информация. Това са почти 200 години. Или като казва Атом - поставили славяните около Белград и така до към крумово време. 

Ако ще да е така, Куверовите българи около Белград  били заменени от славяни от Дунавската равнина. 

Ко, не! 

Малко логика. Кубер напуска Аварския хаганат, но няма данни аварите да губят белградско, още по малко българите да го заемат. Липсва и нашия любим жокер "валове". Демек белградско си остава аварско чак до времето на Крум. Ако там са били заселвани славяни, то това са го направили аварите, от техните си панонски славяни.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!