Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Пускам тази тема за една от най бляскавите български военни победи през Средновековието тъй като намирам че същата е незаслужено пренебрегната.Булгарофигон е една мащабна битка и величава българска победа която обаче някак си стои незаслужено в сянката на друг триумф на цар Симеон при реката Ахелой 20 години по късно.Всъщност поне за мене Булгарофигон е по ценна победа тъй като предната година Симеон и баща му Борис се отразили със свръх големи усилия маджарската инвазия което несъмненено е довело до изтощаване ресурсите на държавата.При Ахелой цар Симеон си има няколко години за целенасочена подготовка докато през 896 година такъв лукс няма.Самия развой на битката трудно може да се възстанови но определено византийците са имали известно числено превъзходство като са привлечени освен европейските и азиатските части.Самата кампания от 894/96 година е блестяща за българското оръжие срещу два изключително силни противника /маджари и византийци/ и ясно говори за за несъстоятелността на твърденията че по време на управлението на цар Борис българската армия се е намирала в полуразпаднало  се състояние.

Редактирано от resavsky
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Явно по някаква странна логика позволяваме на нашите царе да печелят само по една голяма победа и игнорираме всички останали в графа незначителни..Всеки като се каже цар Симеон се сеща за Ахелой а някакъв си там Булгарофигон отива на заден план.кан Крум естествено печели голямата си победа през 811 година срещу Никифор / и то поради особеностите на терена/ а постиганатата победа при Версиникия срещу далеч по многоброен противник отива на заден план.Цар Калоян бие латинците само Одрин и всички други победи които постига срещу тях отиват на заден план.Например сложната операция при Русион.

Редактирано от resavsky
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 35 минути, Skubi said:

Никой не ни е виновен....Само за пример.

Българского вики

Унгарското вики

:bg:

А това в унгарското вики касае друга битка.

  • Потребител
Публикува
Преди 10 минути, resavsky said:

А това в унгарското вики касае друга битка.

Не четеш внимателно.

"Következmények

....А győzelem lehetővé tette Simeonnak, hogy délre vezesse seregét és döntő vereséget mérjen a bizánciakra a Bulgarophygon melletti csatában. Ezután Bizánc és a bolgárok békét kötöttek, mely megoldotta a gazdasági ügyeket a bolgárok szája íze szerint és Bizáncnak le kellett mondania a Sztrandzsa-hegység és a Fekete-tenger közötti területeiről a bolgárok javára."

Значи, накратко както е писано, не е съвсем така, че една сутрин се събуждат маджарите и нападат българите.....Нали? Те си имали сметки още от битката при Южният Буг. И малко парички и обещания от страна на Византия ги тласка да нападат българите даже два пъти ги бият. Византийците това искат да използват. Но Българите пък както дойде от летуване татито и със старите приятели печенеги им теглят майната на маджарите, които се изтеглят а нашите не само пердашат и византийците ами и завладяват доста територия от тях и разни отстъпки в търговията....

Но ако погледнеш езиците за разлика от българската версия тук има на руски и български език възможност да прочетеш....

 

И това е важното....цитат от Теб.

".....български военни победи през Средновековието тъй като намирам че същата е незаслужено пренебрегната.Булгарофигон ....."

Ние самите ако ненаправим всичко за да стои на заслужено масто, кой ни е крив.....

 

  • Глобален Модератор
Публикува

Единственото което си мисля като рационална причина за непопулярността на победата при Булгарофигон е че липсва дв изворите детайлно описание на битката.Не че за Ахелой има но там има почти легендарното сведение  на Лъв Дякон за костите на ромейските войни половин век след битката.Което сведение е с твърде съмнителна достоверност между другото / вероятно става въпрос за метафора/  но се е превърнало в легенда.

  • Потребители
Публикува

Значимостта на една битка се определя от сложен набор от процеси, които тя предизвиква. Победата над арабите при Цариград и Поатие примерно раждат феодализма в познатия ни вариант - Византия и франките решават да развият тежката си конница, за целта на въпросните конници, наричани у нас обаче на немски рицари са дадени поземлени участъци и така се раждат феодите. В ред случаи те са и последица от други процеси. Напр. човек 5 г. следва, но има един паметен ден на дипломирането, макар че той е можело и да не настъпи, ако не е бил един по-важен ден в който е бил взет някой проблемен изпит. Но помни се церемонията и фанфарите, а не потенето над листа.

Та защо Ахелой?

Първо Византия понася тежки загуби, най-вече от удавяния. Но тъй или иначе военният и потециал е изваден от строя докато не се стигне до смяна на поколенията, т.е. децата на загиналите стратиоти да станат пълнолетни и да заемат местата на загиналите при Ахелой техни бащи - примерно към 25г.

Второ стига се до преврат в Цариград, който всъщност никак не е зле за империята, защото тя се стабилизира, при все че в самото начало има смут.

Трето, защото Симеон се възползва умело от първите две

При Булгарофигон няма такива тежки загуби в жива сила, не се е стигнало и до такова разместване на пластовете в самата Византия. Симеон пак си се възползва, но тогава зад него е престижа само от Булгарофигон, а след Ахелой вече има няколко победи зад гърба си - понатъртена е не само Византия, но също маджарите и сърбите. Ахелой нямаше да е съвсем Ахелой, ако не са били и успехите преди него, тъй като ромеите са стопляли бавно.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами не бих казал че Булгарофигон е маловажна победа.С нея започва една победа на българска доминация на Балкансикя полуостров която продължава чак до походите на княз Светослав.Без тази мащабна победа опитите да Симеон да получи императорска титла преди Ахелой трудно могат да бъдат обяснени.В този ред на мисли Ахелой е опит на Византия да обърне статуквото в своя полза - и то статукво след Булгарофигон.Българското надмощие започва след Булгарофигон а не след Ахелой както често се мисли.

  • Потребител
Публикува
On 10/3/2017 at 5:31, Skubi said:

Но ако погледнеш езиците за разлика от българската версия тук има на руски и български език възможност да прочетеш..

Достатъчно е да се прегледа списъка от предложени източници и литература в руската статия: 9 цитата от 

  1.  Zlatarski, V. Istorija na parvoto balgarsko carstvo, pp. 311—312.
  2.  Constantin Porphyrogen, ibid., p. 173 (2-10), Symeon Logothet, ibid., p. 773 (19-22), Leo Grammaticus, p. 268 (19-22), Theophanes Continuatus, p. 359 (10-22), SkylicaCedrin, II, p. 256 (8-11), Zonaras, IV, p. 411-3, Dummler, III, pp. 444—445.
  3.  Runciman, A history of the First Bulgarian Empire, p. 147.
  4.  Annales Fuldenses, p. 413
  5.  
  6.  Harimannus Augiensis, p. 111
  7.  Runciman, p. 148
  8.  Treadgold, p. 464
  9.  Zlatarski, pp. 318—321
  10.  

и още допълнителна литература.

  • Глобален Модератор
Публикува

За мен, Ресавски, Ахелой е най-голямата и най-безсмислената победа на Симеон, а може би и на ПБЦ. Спорили сме с теб преди време на моята стена във фейса.

А сражението при Булгарофигон е победа от бисмарков тип - с не толкова много кръв, но с голям ефект и резултатност. Но, както ти самият в началото си отбелязал, ние имаме някакво инфантилно пристрастрие към кървавите и външно ефектни касапници, а пропускаме по-малките или малки победи с голям ефект. Например битката при Клокотница според мен е бил с мащабите на махаленско сбиване, но резултатите й са огромни.

  • Потребител
Публикува

Ресавски,  ти ли си драскал тези  глупости в нашата Уикипедия ? Признай си !!!  .  " ... маджарите, които през 895 г. успяват на два пъти да победят българските войски в Северна България (днешна Украйна), и дори да обсадят Симеон I в Дръстър. В трето сражение, маджарите са спрени и победени от Борис I, който напуска манастирската обител за да помогне на своя син."   Ти или някой твой фен. Тогава ще кажеш кой помага на Симеон при първото му сражение изобщо, някъде в тема Македония срещу елитната имперска гвардия съставена от професонални главорези -хазари. Остави - не само са победени, ами са и пленени и Симеон ги връща на Мъдрий, но с отрязани носове. (Откъде тази жестокост в юношата бледен)  Да се върна към поставената от теб тема. Напълно съм съгласен , че Булгарофигон е уникален по ред причини. Първо като времеви период тя е в самото начало на Симеоновото управление. Загадката е откъде той е научил военния занаят, като разбира това се отнася и за военачалниците му, така и за войската без никакъв боен опит. Второ - от страна на византийците никакво подценяване след първото им поражение в тема Македония и излизане на съюзните маджари. Мобилизацията е сериозна, прехвърлени за калените срещу арабите малоазийски тагми. Тоест срещу Симеон са пратени не паркетни лъвове (ояли се столични гвардейци), а сурови фронтоваци.  Трето -  не е като при Анхиало, където битката е на "кантар" дори в началото ромеите взимат превес, при Булгарофигон е брутално - с рогите напред (или да перифразирам футболен термин : българите скачат направо с бутоните в тестисите на Василията ) " Натискът и устремът на българите били неудържими и сред ромеите започнало масово бягство.."  Четвърто - пак сравнение с Анхиало : след уж така жестокото поражение на византийците, в същия месец с оцелелите войници Лъв Фока съумява да даде отпор в сражение - Катасирти !  Да, след нощна атака следва ново поражение за ромеите, Но !!!  Толкова ли страшно и поголовно е било клането при Анхиало, че оцелелите войничета да се решат в същия месец  на реванш ?  Отново сравнение със спорта - футболист претърпял жестока контузия (счупен крак) след това е изключително страхлив  при остри единоборства, скача като гърмян заек  от противникови шпагати и т .н.  Боксьори получили тежки лицеви травми са неузнаваемо предпазливи след това. Пример с Майк Тайсън - смазващо агресивен стил в първите си години и страхливо защитен с печален завършек - отхапване на ухото на Холифийлд.  Та..напротив - жажда за реванш има, когато си претърпял според теб несправедлива, случайна загуба и тогава се засилва чувството за реваншизъм. Точно това е използвал (е теза де ) и Лъв Фока да мотивира оцелялата войска. Инак как да има респект осрания пълководец да застане сред оцелелите ? 

  • Потребител
Публикува

Явно поражението при Анхиало според ромеите е било плод на случайността, защото в края на месец Август (същия) те са готови за реванш.  А след Булгарофигон, Империята е в нокдаун. Ни вопъл ни стон. Мълчание ! Та се налага арабите да наклеветят -  Табари, ибн-ал Атир, Абул Фараджи : " Под година  243 от Хиджра станало голямо сражение..."  "Правителството" на Лъв Мъдри няма на разположение жива сила, та е принудено да мобилизира арабски пленници и да ги изпраща срещу бурджан 

  • Потребител
Публикува
Преди 3 минути, resavsky said:

Булшит никога не съм писал в уикипедия.

Ок. Извинения за което, но.....някой с твоите .....възгледи. Хвърли едно око

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, resavsky said:

Четох я статията.Какво толкова те притеснява?

Неверните неща. Фантасмагориите. през 895 г. успяват на два пъти да победят българските войски в Северна България(днешна Украйна)  Къде в днешна Украйна са се състояли две сражения в една и съща година между българи и маджари ? Кой е източникът на този бисер ? В трето сражение, маджарите са спрени и победени от Борис I, който напуска манастирската обител за да помогне на своя син.  Кой, Ресавски, кой и къде твърди, че Борис за втори път захвърля расото, препасва меча, яхва бойния си кон (вече станал сприхава кранта) и ...начело на оцелялото войнство побеждава маджарските пълчища ? Това да не е Кашчей Бессмертный       Припомни си точно какво пише за ролята на Борис в случая

  • Глобален Модератор
Публикува

Битките си някъде в Северна Добруджа.Май имаше нещо в "Чудото на свети Георги с българина" че полесражението  е на три дни път от Дръстър.Подкрепата от Борис вероятно е морална.Но да не се забравя че армията която печели при Булгарофигон е създадена именно от Борис.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!