Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

2017-та година е рекордна по брой изведени спътници в орбита!

Ncube2.jpg

16 ноември 2017 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Въпреки че може би е малко рано за т.нар. "празнични" статии, които по традиция публикувам на страниците на КОСМОС БГ и в които давам поглед към следващата година и правя обзор на изминаващата, някои интересни факти вече излязоха, на базата на които можем да оценим сегашната 2017-та година.

Казано накратко, спътниковата индустрия процъфтява! Това е особено валидно за сферата на малките сателити. Съгласно доклада, публикуван от престижния технологичен и иновационен център Catapult, в периода между юли и септември 2017-та година са изведени общо 83 малки спътника (като под "малък спътник" се разбира такъв, тежащ под 500 килограма). За цялата 2017-та броят на изведените малки спътници е 273, с което е счупен предишният рекорд от 273-та година, когато бяха изведени 202 малки спътника.

"До края на 2017 г. очакваме общия брой на изведени малки сателити да надвиши 300, базирано на очакваните изстрелвания. Това е показател колко бурно расте тази част от сектора и ние считаме, че от 2017 до 2020 г. ще бъдат изстреляни поне 1 300 малки спътника", съобщава Флориан Деконик, един от съавторите на доклада.

Докладът също така анализира сектора на малките ракети, който ще позволи по-чест достъп до специализирани орбити. Говорим за ракети, които ще имат товароподемност от не повече от 500 килограма до околоземна орбита. Разработваните ракети ще използват различни методи за достигане до космоса: 65% от тях ще разчитат на вертикално изстрелване, 11% - на хоризонтално, което включва извеждането от борда на самолет, 10% търсят алтернативни методи като например извеждане от балон.

Като заключение можем да кажем, че 2017-та година е рекордна по отношение на общия брой изведени спътници (независимо от размера им, малки или големи).

За повече информация: Catapult

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1968-2017-satellite-record

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!