Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Учени от Института за човешко развитие Макс Планк са секвенирали генома на чумата. Извода е, че чумата е дошла в Европа или на няколко пъти в периода преди 4800-3700 г. от едно и също огнище на инфекция, или - еднократно в края на неолита 

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171122124024.htm

  • Потребител
Публикува

Ами, анализирани са геномите на Yersinia pestis от шест скелета, открити в различни части на Европа, които се оказват много близки. Гените на бактерията имам предвид, не на хората :) Та въз основа на това правят извода, че чумата или е "внасяна" многократно през този период от един и същ източник в степите, или пък донесена веднъж си е останала в Европа. А после от Европа заразата се пренася в Азия - явно пак с ямненците по пътя им - Андроново, Афанасиево, Синташта.

По-интересното е, че спекулират дали степняците не са бягали от чумата, навлизайки насам. И дали, ако се допусне, че са имали някаква резистентност към бактерията, не се явяват приносители на заразата, което пък е помогнало в изтребването на земеделците. Може да се окаже, че геноцида над фермерите е, поне отчасти, дело на чумата.

  • Потребители
Публикува

Видях изследването, нямам забележки, всичко е ОК според мен откъм история, дати и хронология.

https://www.researchgate.net/profile/Anna_Szecsenyi-Nagy/publication/317095227_The_Stone_Age_Plague_1000_years_of_Persistence_in_Eurasia/links/592584bdaca27295a8e28823/The-Stone-Age-Plague-1000-years-of-Persistence-in-Eurasia.pdf

Имам само някои въпроси, породени от моето незнание по въпроса с чумната бактерия :)

Беше ми интересно как точно може да е пренесена бактерията в сценария на многократно внасяне (от ямненци->към Европа) , Авторите не казват почти нищо (или аз не видях) , само споменават "лайф-стоката "

 

 

  • Глобален Модератор
Публикува

с две думи, който от неолитните фермери не бил избит от ямненци, доумрял от бактериалната инфекция. Перфектната колонизация :animatedwink:

 

 

  • Потребител
Публикува
Преди 46 минути, Last roman said:

с две думи, който от неолитните фермери не бил избит от ямненци, доумрял от бактериалната инфекция. Перфектната колонизация :animatedwink:

 

 

По-скоро чумата е вървяла преди ямненци а те са доубивали останалите живи.

  • Потребител
Публикува
Преди 19 часа, Warlord said:

През епохата на Ямная населението на континента не е ли било твърде рядко за да се разпространяват по него чумни епидемии? Искам да кажа, че дори пришълци ямненци да заразят дадена земеделска група, то е много вероятно тя просто да измре преди да е установила какъвто и да е контакт с друга група и да й предаде заразата

Може би затова авторите на изследването правят предположения за някакъв имунитет на степняците. Ако заразата не може да се разпространява от фермерските общества едно на друго заради разпокъсаност, липса на контакти, отдалеченост и т.н. единственият начин на разпространение е с ямнанци. А пък, за да го правят, те не трябва да са боледували докато са се шматкали из Европа. Едва ли са си давали сметка какво правят - може просто да са искали да се позабавляват при фермерите - да пийнат, да се понадрусат с гъбки, да понатискат местните моми ... а на сутринта - гледат селяните се трупирали и не отлепят. Ямнанците си викат: Бахти, тия ич не носят, дай да мръднем по на запад ... И те така, колонизирали Европа :)

А на поставения от Ник въпрос за многократното внасяне - и аз не знам как точно си го представят авторите. Вероятно се има прадвид, че степняците са мигрирали на вълни и от някое огнище в степта при различните миграции ямнанци са се отправяли към различни дестинации. Това би обяснило близостта на щамовете в различни части на Европа. 

  • Потребител
Публикува
Преди 23 часа, Warlord said:

През епохата на Ямная населението на континента не е ли било твърде рядко за да се разпространяват по него чумни епидемии? Искам да кажа, че дори пришълци ямненци да заразят дадена земеделска група, то е много вероятно тя просто да измре преди да е установила какъвто и да е контакт с друга група и да й предаде заразата. Т.е. че я е имало чумата тогава - явно я е имало, но дали в случая играе толкова важна роля?

Да за заразните болести и епидемиите е необходима урбанизация. В затворени самозадоволяващи се общества с редки контакти навън епидемите са непрзнати. Не случайно страшните епидемии възникват при разцвета на Римската империя през последната година от царуването на Траян . И в разцвета на средновековието когато населението рязко се увеличава.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!