Отиди на
Форум "Наука"

Ракети за малки спътници


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Американската ракета Електрон изведе спътници в орбита, първата степен се върна успешно!

2021-18-nov-rocket-lab-flight.jpg

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : Rocket Lab

18 ноември 2021 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Късно тази нощ в 03:38 ч. българско време от космодрума на п-ов Махия в Нова Зеландия беше изстреляна американската ракета "Електрон". Тя благополучно изведе два спътника на компанията БлекСкай в околоземна орбита на височина 430 километра, като освен това първата ѝ степен беше върната успешно. С това компанията-производител Рокет Лаб се утвърждава като втората фирма освен СпейсЕкс, способна да връща степени на Земята след орбитален полет, макар и по класическия начин - не чрез ретроракетно кацане, а посредством парашути (както някога бяха връщани твърдогоривните ускорители от американските совалки). 

Това бе третото връщане на първа степен на ракета "Електрон" след двата предходни опита през ноември 2020 г. и май 2021 г. (макар че майският орбитален полет не бе успешен). Засега Рокет Лаб само прибира степени на Земята без да ги изстрелва повторно - фирмата все още не е рециклирала някоя от тях за комерсиална мисия. Това ще се случи по-нататък. 

След успешното задействане на парашутната система, първата степен извърши меко приводняване в океана. В бъдеще обаче Рокет Лаб планира да прихваща кацащите степени във въздуха посредством хеликоптер. В хода на днешния полет такъв хеликоптер бе позициониран в зоната на кацане и макар че не бяха предприети опити за прихващане, пилотите наблюдаваха визуално степента и изпробваха радиокомуникационните системи с наземния екип, така че това бе една добра тренировка. 

Що се касае до основната мисия, извеждането на спътниците БлекСкай беше от изключително важно значение - защото провалът от месец май касаеше полет именно на такива сателити. Така че днес Рокет Лаб се компенсира за тогавашната загуба.

Следващото изстрелване за компанията е планирано за 27-ми ноември, отново за нуждите на БлекСкай. Рокет Лаб планираше да изпрати до Луната и мисията на НАСА "Кепстоун" до края на календарната година, но за съжаление стартът ще бъде изместен за 2022-ра. Причината се корени в пандемията от ковид, която порази Нова Зеландия и разстрои графика на фирмата. 

Видеозапис от полета: Youtube връзка 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4235-2021-18-nov-rocket-lab-launch-success

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Частната американска ракета Астра за пръв път достигна орбита!

2021-20-nov-astra-launches.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : NASASpaceflight/Astra

20 ноември 2021 г. 09:45 ч.

Светослав Александров. Считано от днес, в Щатите има нова изцяло американска ракета с американски двигатели, способна да извозва товари до орбита! Тази сутрин в 08:16 българско време от базата на о-в Кодиак в Аляска излетя космическият носител на компанията Астра със скучноватото име "0007", който изведе в околоземна орбита макет на спътник на изпитателен полет по поръчка на американските военни. 

"Ние безспорно се пръскаме от радост с "0007" - щастливото число седем", съобщи Каролина Гросман, продуктов мениджър на Астра. "Това представлява огромна, огромна стъпка напред към нашата мисия да подобрим живота на Земята от космоса".

Много космически ентусиасти не осъзнават, че Астра е единствената фирма в САЩ, която почти изцяло копира методологията на СпейсЕкс - итеративен подход с висок толеранс към провал. Всички останали компании са в по-голяма или по-малка степен консервативни и се страхуват от провали - и това често се явява спънка към техния прогрес. През последните 14 месеца фирмата на три пъти се опита да достигне орбита. И трите опита завършиха с различна степен на неуспех (с условното изключение на този от декември 2021 г., при който ракетата за пръв път достигна космоса и компанията го счете за благополучен). И при трите опита Астра стигаше все по-напред и по-напред. Накрая днес, на четвъртия път, фирмата пожъна пълен и безспорен успех. 

Астра има блестящ старт - фирмата вече е сключила множество договори за полети, включително с компанията Планет, който разполага с най-голямата групировка спътници за наблюдение на Земята, както и с НАСА за изстрелването на мисията "Тропикс", която ще изучава земните урагани.

Съоснователят и изпълнителен директор на компанията Крис Кемп твърди, че ракетите "0008", "0008" и "0010" са в етап на производство и техните стартове ще бъдат осъществени през следващите месеци.

Ракетите на Астра са двустепени. На първата степен са монтирани по пет двигателя "Делфин" на керосин и кислород с електрически турбопомпи (по подобие на двигателите "Ръдърфорд" на частната компания Рокет Лаб), а на втората - по един двигател "Етер" на керосин и кислород. 

Видеозапис от днешния полет - Youtube връзка

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4237-2021-20-nov-astra-launches

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Китайската частна фирма Галактик Енерджи изпрати пет спътника в орбита!

7 декември 2021 г. 23:25 ч. В понеделник, на 6-ти декември, компанията Галактик Енерджи проведе своето второ изстрелване на ракета "Церера-1", с което се превърна в първата фирма на Китай, достигнала до орбита два пъти. 

Новината бе съобщена от журналиста Ендрю Джоунс за СпейсНюз

Извън всякакъв спор е, че комерсиалният космически отрасъл в Китай потръгва трудно. През юли 2019 г. фирмата айСпейс първа успя да изпрати спътник в стабилна орбита около Земята. Втората компания, която направи това, бе Галактик Енерджи през ноември 2020 г.

Но през 2021 г. айСпейс проведе две изстрелвания, като и двете завършиха с аварии. Другите компании Ландспейс и Уанспейс също претърпяха провали. Сега, след като Галактик Енерджи има нов успех, надеждите са, че тази фирма ще изтласка напред частното предприемачество на Китай. Тя е планирала пет полета за догодина.

2021-chinese-galactic-energy-orbit.jpg

На снимката: стартът на китайската ракета "Церера-1". Photo credit : Galactic Energy/Wang Jiangbo

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/4262-2021-galactic-energy-success

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

АВАРИЯ: Китайската ракета Куайчжоу-1А не успя да изведе два спътника в орбита!

16 декември 2021 г. 08:00 ч. Китай отбеляза поредния провал на орбитална ракета, след като вчера малкият носител на компанията Експейс "Куайчжоу-1А" не успя да изведе в космоса двойка комерсиални навигационни сателити. 

Според лаконично съобщение в държавните медии "причината за аварията се разследва". 

Предишният провал на същата ракета бе през септември 2020-та, като неуспехът изведе "Куайчжоу-1А" от експлоатация в продължение на повече от година. Следващият полет беше реализиран на 27-ми септември т.г. - успешен, а после имаше два други успеха на 27-ми октомври и 24-ти ноември. Сега обаче последва нова авария... 

Напомням на читателите, че ракетите от серията "Куайчжоу" са собственост на Експейс - т.нар. "частна компания" на Китай. Нарочно съм поставил кавичките, тъй като предприятието е под шапката на държавната Китайска аерокосмическа научна и индустриална корпорация.

2020-kz-failure.jpg

Снимка от провала през септември 2020 г. (за съжаление липсват фотографии от вчерашния полет). Photo credit : Expace

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/4273-2021-expace-kuaizhou-fails

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Ракетата ЛончърУан на Върджин Орбит прати седем спътника в космоса!

14 януари 2022 г. 09:40 ч. След като Илон Мъск се отчете с две успешни изстрелвания в началото на 2022-ра, другият голям - Ричард Брансън проведе третия орбитален полет за календарната година! Късно тази нощ в 00:52 ч. българско време ракета "ЛончърУан" бе изстреляна от борда на модифициран самолет-носител "Боинг 747", въвеждайки седем спътника в околоземна орбита. 

Днешният полет бе и трети пореден за компанията Върджин Орбит. Брансън е сравнително късен играч сред орбиталните си конкуренти като Мъск и Питър Бек (основателят на Рокет Лаб), като неговата ракета "Лончър Уан" летя за пръв път през май 2020 година. Тъй като това беше демонстрационен полет и се очакваше да е неуспешен (както и се случи), на борда на ракетата нямаше спътници. Но през 2021 г. "Лончър Уан" проведе две мисии - и двете със сателити, и двете напълно успешни. 

Сега Брансън затвърждава надеждността на своята ракета. 

Четири от изведените днес спътника са американски, един е британски, един - австрийски и един - полски. 

Видеозапис от мисията - Youtube връзка

2022-14-jan-virgin-orbit-launch.png

Видеозапис от полета. Photo credit : Virgin Orbit

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/4317-2022-virgin-orbit-launch-succes-jan

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

Испанската ракета Миура 1 бе заредена с гориво, статично изпитание до няколко седмици!

28 януари 2022 г. 14:00 ч. Днес инженерите започнаха да пълнят с гориво ракетата "Миура 1", построена от испанския стартъп PLD Space.

Според Раул Торес, съосновател на фирмата, "мокрото" изпитание протича нормално и получените данни са удовлетворителни. Първият статичен огневи тест се очертава да е факт до няколко седмици. 

"Миура 1" е суборбитална ракета и се очаква тя да излети за пръв път до края на настоящата година. Тя е първата възвръщаема космическа ракета, създадена в Европа. Характеристиките ѝ са следните: дължина 12.7 метра, диаметър 0.7 метра, максимална товароподемност - 200 килограма полезен товар. При дебютния полет се предвижда да изведе общо 153 килограма научни прибори на височина 153 километра.

Стига създаването на "Миура 1" да е успешно и ракетата да влезе в експлоатация, PLD Space ще конструира орбиталната ракета "Миура 5". Нейният пръв полет се очаква да бъде реализиран през 2024-та година. 

2022-miura-propellant-loaded.png

Испанската ракета "Миура 1" бива заредена с гориво. Photo credit : PLD Space

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/4340-2022-miura-1-propellant-loaded

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Озвучены сроки начала летных испытаний российской сверхлегкой ракеты-носителя 

Летные испытания прототипа российской сверхлегкой ракеты могут начать в 2026-2027 годах. Помимо нее, в рамках конкурса «Аэронет-НТИ» создают межорбитальный малый разгонный блок.

Возможный облик ракеты

Возможный облик российской ракеты будущего / ©РИА Новости

Сейчас Россия не имеет ракеты сверхлегкого класса, однако в обозримом будущем ее могут создать. Специалисты должны разработать новый носитель и межорбитальный малый разгонный блок, способные выводить на орбиту объекты с полезной нагрузкой около 250 килограммов.

 

Как сообщил ТАСС, летные тесты ракеты могут начать в 2026-2027 годах, а к испытаниям прототипа буксира перейдут в 2024-2025-х. Чтобы удалось вписаться в сроки, потребуется соответствующее финансирование.

Заказчиком разработки выступает аналитический центр «Аэронет». Во время первого этапа конкурса жюри, в которое вошли специалисты «Роскосмоса», фонда «Сколково» и некоторых других организаций, отобрали шесть компаний, представивших свои идеи для носителя, а также пять компаний, проработавших решения для блока.

В прошлом апреле отобрали три лучшие заявки по каждой из категорий. Весной участники должны завершить работу над аванпроектами. После того как определят победителей, они начнут работать над эскизными проектами. В итоге выберут один проект ракеты и буксира.

Согласно планам, запуск ракеты-носителя будет стоить не более трех миллионов долларов — это примерно в два раза дешевле запуска аналогов.

Такие показатели выбрали неспроста. Инициаторы ориентируются на самую успешную сверхлегкую ракету современности — Electron от компании Rocket Lab. По данным из открытых источников, цена старта носителя составляет от пяти до шести миллионов долларов (по некоторым данным, она достигает примерно 7,5 миллиона).

Electron / ©Rocket Lab
Electron / ©Rocket Lab

Новая ракета может пригодиться для «Сферы» — проекта российской глобальной многофункциональной инфокоммуникационной спутниковой системы. Планируют запустить сотни небольших космических аппаратов, для которых возможностей носителя должно хватить.

Ранее стало известно, что благодаря «Сфере» в России можно будет организовать массовое движение беспилотных аппаратов как воздухе, так и на земле.

Напомним, в первой половине месяца сообщалось, что частная компания из России Success Rockets подписала меморандум с SEWON E&C из Южной Кореи об учреждении совместного предприятия. Оно займется созданием трехступенчатого носителя Stalker.

https://naked-science.ru/article/cosmonautics/ozvucheny-sroki-nachala-letnyh

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Американската ракета Електрон дебютира от нова площадка на космодрума в Нова Зеландия!

2022-28-feb-electron-launch.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : Rocket Lab

28 февруари 2022 г. 23:50 ч.

Светослав Александров. Космическата ракета "Електрон" на американската компания Рокет Лаб излетя тази вечер в 22:37 ч. българско време от космодрума на п-ов Махия, Нова Зеландия. Този път обаче ракетата бе изстреляна от нова стартова площадка, която фирмата строи от 2019 г. и едва днес бе въведена в експлоатация. 

Фирмата създаде площадката в отговор на сериозното пазарно търсене към ракетата "Електрон" - един от най-иновативните космически носители в цял свят. "Електрон" притежава на първата си степен девет американски двигателя "Ръдърфорд". Това са уникални ракетни двигатели, които работят с електрически турбопомпи. На втората степен "Електрон" е оборудвана с единичен двигател "Ръдърфорд", оптимизиран за работа във вакуум. Любопитен факт е, че за работата на този двигател са необходими три батерии. Първоначално електроенергия осигуряват само две от тях - след като те се изтощят, третата поема работата на турбопомпата, а старите две се изхвърлят - процес, който се нарича "хот суоп".

В орбита беше въведен спътникът "Стрикс", създаден от японската компания Синспектив. Сателитът е оборудван със синтетично-апертурен радар за наблюдения на Земята. До края на календарната година Рокет Лаб трябва да изстреля още един "Стрикс", а трети е заплануван да лети през 2023-та.

Но сателитите на Синспектив не са единственият ценен полезен товар, за който фирмата е поела отговорност да изведе в космоса. В края на пролетта ракета "Рокет Лаб" трябва да изпрати на път към Луната мисията на НАСА "Кепстоун", която ще разучава характеристиките на новата орбита, където до няколко години ще бъде позиционирана бъдещата международна окололунна станция "Гейтуей". 

Видеозапис от днешното изстрелване - Youtube връзка

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4397-2022-28-feb-electron-launch

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Новата ракета на американската компания Астра достигна орбита!

2022-15-march-astra-launch-success.jpg

Кадър от днешния полет. Photo credit : Astra / NASASpaceflight.com

15 март 2022 г. 19:40 ч.

Светослав Александров. Браво, Астра!!! В САЩ се появи нова "космическа метла" - поредната орбитална ракета-носител, която е американско производство с американски ракетни двигатели! Ракетата, която е обозначена със скучноватото название "Ракета 3.3", излетя днес, на 15-ти март, в 18:22 ч. българско време от космодрума на о-в Кодиак в Аляска. Това бе първият старт на носителя след аварията на 10-ти февруари, което показва, че Астра може да се съвзема бързо от провали и да жъне успехи! 

Февруарският провал бе особено болезнен, тъй като "Ракета 3.3" изпълняваше мисия по програмата "Елана" на НАСА. 

Но днес нямаше никакви проблеми по време на полета, като изключим това, че в неговия край имаше напрежение, тъй като поради отдалечеността на ракетата от приемните антени наземното ръководство първоначално не можа да установи дали трите комерсиални спътника за нуждите на частната фирма Спейсфлайт Индъстрис са се отделили успешно. Потвърждението, че всичко е минало нормално, дойде около час по-късно, когато спътниците бяха в обхвата на наземните станции и стана ясно, че те излъчват радиосигнали от техните целеви орбити. 

Успехът е много важен за Астра и за западната космонавтика. Това е единствената друга компания в САЩ освен СпейсЕкс, която изцяло работи по т.нар. итеративен подход. Вместо да хаби дълги години в планиране и чертежи, фирмата, по подобие на тази на Илон Мъск, изстрелва множество прототипи и се учи в ход. Това е класическата метода на Корольов - през 50-те и 60-те години на миналия век легендарният съветски конструктор по този начин създава първите орбитални носители Равносметката за Астра е следната: първата ракета бе унищожена още на стартовата площадка (на 23 март 2020 г.), а дебютният полет през септември 2020 г. завърши с провал. Вторият и третият, съответно на 15-ти декември 2020 и на 18 август 2021 г., също бяха аварийни. Едва на четвъртия опит, на 20 ноември 2021 г., Астра пожъна успех.

За съжаление петата мисия (на 10 февруари тази година) отново бе аварийна, но вече днес, на 15-ти март, имаме нов успех! И така - независимо от трудностите за пет месеца Астра има два благополучни полета! Никоя друга частна фирма не е успявала да се отчете с такава успеваемост за такова кратко време!

Ракетите на Астра са изцяло американски, с американски ракетни двигатели. Всяка "Ракета 3.3" е двустепенна, като на първата степен тя е оборудвана с 5 двигателя "Делфин" на керосин и кислород с електрически турбопомпи, а на втората има един оптимизиран за работа във вакуум двигател "Етер" на керосин и кислород.

Следващите три полета на Астра ще са по поръчка на НАСА в рамките на програмата "Тропикс", целяща изучаване на механизмите, по които възникват тропическите бури. 

Видеозапис от днешния полет - Youtube връзка

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4429-2022-15-march-astra-launch-success

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Американска ракета Електрон изведе в космоса два спътника на Блекскай!

2022-2-apr-electron-launches.jpg

Снимка от днешния полет. Photo credit : Rocket Lab

2 април 2022 г. 18:20 ч.

Светослав Александров. Днес, на 2-ри април, в 15:41 ч. българско време, от космодрума на п-ов Махия в Нова Зеландия излетя американска ракета "Електрон" на фирмата Рокет Лаб. Тя безпроблемно достави в орбита два спътника на друга американска компания - Блекскай.

"Полезният товар бе освободен. Поредният 100%-ов успех за нашия екип", оповести Питър Бек, изпълнителен директор на Рокет Лаб

Рокет Лаб и Блекскай са отдавнашни партньори. Ракети "Електрон" са участвали в извеждането на повечето от спътниците на Блекскай, които сега са общо 14 на брой. Основната им задача е да правят мониторинг и наблюдения над региони, за които е характерна изразена икономическа активност. Така те имат широкоспектърно приложение за проследяване на логистичните и производствени мощности, но също така са полезни и за обезпечаването на бързи реакции по време на кризисни ситуации. Блекскай е една от фирмите, която наблюдава промените на територията на Украйна след инвазията от Русия на 24-ти февруари.

Напомням на читателите, че Рокет Лаб е иновативна ракетна компания, създала лекотоварните носители "Електрон". Всяка ракета е оборудвана с девет американски двигателя "Ръдърфорд" на първата степен и с един оптимиран за работа във вакуум двигател на втората степен. Двигателите работят с течен кислород и керосин. Уникалното при "Ръдърфорд" е, че това са първите в света ракетни двигатели, които притежават електрически турбопомпи.

Засега в световен мащаб има само две компании, разполагащи с действащи космически ракети, работещи с двигатели с електрически турбопомпи. И двете фирми са американски - втората след Рокет Лаб е Астра, чиято ракета "Ракета 3" достигна за пръв път успешно орбита през ноември 2021 г. и за втори път на 15 март тази година. 

Рокет Лаб разработва и среднотоварна ракета "Неутрон", която този път няма да лети от Нова Зеландия, а от космодрума на о-в Уолопс в САЩ. Ракетата ще притежава възвръщаема първа степен и ще може да се използва за пилотирани космически полети. 

Видеозапис от полета: Youtube връзка

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4471-2022-2-apr-rocket-lab-launch

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки

АВАРИЯ: Частната китайска ракета Хипербола отбеляза трети пореден провал!

13 май 2022 г. 14:45 ч. Частната космонавтика на Китай продължава да се сблъсква със сериозни трудности по пътя към своето съзряване. Днес ракетата "Хипербола 1" на фирмата айСпейс излетя от космическия център Цзюзюан, но за трети пореден път претърпя провал. 

Новината бе потвърдена от Синхуа

Това бе четвъртият полет на айСпейс - досега само първият на тази фирма е успешен. 

Истината е, че към настоящия момент Китай притежава добре развита държавна космическа програма и ракетите от семейството "Лонг Марч" участват в извеждането на всички важни мисии, в това число пилотираните, модулите на космическата станция, лунните и марсианските мисии. Но въпреки сериозния стимул от страна на държавата, най-вече след 2015 година, въпреки множеството нароени частни фирми, въпреки преноса на технологии от военните към тях, частният космически сектор продължава да тъпче на едно място. 

Ракетите "Куайчжоу-1А" и "Куайчжоу-11" на CASIC са изведени временно от експлоатация след провали през 2020 и 2021 година. Фирмата Ландспейс спря работата по ракетата "Чжикюъ-1" след единствен полет и провал през 2018 година, същото се отнася и за компанията УанСпейс, която през 2019 г. проведе неуспешен старт на орбиталната ракета "OS-M1" и от тогава до сега не е опитала отново.

Засега единствено Галактик Енерджи се справя добре - тя има два успеха, съответно през 2020 и 2021 година, като трети полет е планиран за това лято. 

2022-13-april-failure-hyperbola.jpg

Кадър от днешното изстрелване

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/4534-2022-chinese-hyperbola-fails

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

АВАРИЯ: Фирмата Астра претърпя пети провал на нейната Ракета 3!

2022-12-june-astra-failure.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : Astra / NASASpaceflight.com

12 юни 2022 г. 21:20 ч.

Светослав Александров. Американското прохождащо предприятие Астра понесе сериозен удар днес, след като неговата "Ракета 3" не успя да изведе два спътника на НАСА в орбита. Успеваемостта на носителя на този етап е незавидна - от общо седем полета, само два са успешни. 

Напомням на читателите, че Астра е една от новите частни компании на САЩ, които се очакват да навлязат съвсем скоро на космическия пазар. Блу Ориджин и СпейсЕкс, които са основани през 2000 и 2002 година, вече могат да се считат за утвърдени фирми с традиции - все пак и двете изстрелват астронавти. Астра бе основана през 2016 г. от Крис Кемп и Адам Лондон, като компанията буди възхищение с факта, че работи по итеративната методика на Корольов и Илон Мъск, с чести изстрелвания и толерантност към провалите. 

Проблемът е, че днешният полет не бе изпитателен, а беше проведен за нуждите на НАСА - агенцията е сключила с Астра договор на фиксирана цена за около $8 милиона, като тази сума покрива общо три изстрелвания и всяко от изстрелванията включва извеждането на по два спътника "Тропикс" за изучаването на тропическите бури (т.е. общо шест спътника). Конструкцията на тези сателити възлиза общо на $32 милиона - т.е. в сравнение с цялостния бюджет на агенцията от $23.3 милиарда това е съвсем дребен разход. Загубата е нищожна, но все пак аварията остава неприятен привкус. 

Като правило се очаква със зачестяването на изстрелванията технологията да се стабилизира и провалите да намаляват. Но при Астра това все още не се наблюдава. Първите три поредни изстрелвания бяха аварийни. Четвъртото бе успешно (дебютен успех за компанията), петото бе аварийно и шестото бе отново успешно. Щеше да е добре днешният седми полет да е успешен, за да може Астра да отчете два поредни успеха, но това не се случи... 

Засега не е известна причината за аварията тази вечер, но се знае със сигурност, че е настъпил проблем с втората степен около минута преди завършването на работата на ракетния двигател. Така че Астра за много малко не успя, но в космонавтиката изразът "за много малко" е неподходящ - всяка грешка се наказва.

Очакваме с интерес да видим как ще се развива тази компания и дали ще промени подхода си занапред. 

Видеозапис от днешния полет - Youtube връзка

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4578-2022-12-june-astra-launch-failure

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Ракета ЛончърУан на Върджин Орбит изведе в космоса седем спътника!

2022-2-july-virgin-orbit-launch.jpeg

На снимката: излитането на модифицирания самолет "Боинг 747" с ракетата "ЛончърУан". Photo credit : Virgin Orbit

2 юли 2022 г. 22:00 ч.

Светослав Александров. Тази сутрин в 08:49 ч. българско време от космическия център Мохаве в Калифорния излетя модифициран самолет "Боинг 747" с прикачена към него космическа ракета "ЛончърУан". В 09:53 ч. ракетата беше освободена от борда на самолета, след което нейният двигател на първата степен "НютонТри" се запали и така започна довеждането на седем спътника до орбита. Мисията бе знакова за американската компания Върджин Орбит, тъй като това бе първият нощен полет за нея. 

Седемте спътника имат разнообразни задачи. Eдин от тях на име "Адлър-1" ще наблюдава космическите боклуци. Два сателита "Сторк-3" и "СтиймСат-2" са създадени от полската фирма СатРеволюшън, като първият от тях ще снима Земята с висока резолюция, а вторият ще тества иновативни водни двигатели. Други два спътника летят в рамките на образователната програма ELaNa на НАСА. Последните два сателита са военни, на Департмента на отбраната в САЩ.

Нямаше никакви проблеми по време на днешния полет. Всички сателити бяха въведени в тяхната целева орбита на височина 500 километра над Земята с наклон от 45 градуса. Това бе четвъртият пореден успех за ракетата "ЛончърУан". Тя има общо пет полета, като само първият е авариен - очаквано за всеки нов носител.

Следващата мисия отново ще е знакова - Върджин Орбит ще се опита да осъществи изстрелване от космодрума Корнуол във Великобритания, първото извън територията на САЩ. Стартът е насрочен за месец септември. 

За повече информация: Върджин Орбит

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4610-2022-7-july-virgin-orbit-launches-seven-satellites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки

Дебютният полет на новата индийска ракета SSLV завърши с провал

2022-sslv-launch-failure.jpg

Снимка от днешния полет. Photo credit : ISRO

7 август 2022 г. 19:45 ч.

Светослав Александров. Рано тази сутрин в 06:48 ч. българско време от космическия център в Шрихарикота, Индия, излетя за пръв път новата ракета на страната, известна под абревиатурата SSLV (съкр. от Small Satellite Launch Vehicle). Но както често се случва при дебютните полети, мисията завърши с провал.

Причината за провала се корени в отклонения от работата на четвъртата степен. Тя трябваше да въведе двата спътника на борда на ракетата в кръгова орбита на височина 356 километра, но вместо това те останаха в нестабилна елиптична орбита, поради което изгоряха в атмосферата.

Според индийската космическа агенция бордовият компютър не е успял да диагностицира своевременно повреда на един от датчиците и съответно не е изпратил нужните команди за корекция на курса. 

Въпреки всичко ръководството на полета е доволно от факта, че първите три степени на SSLV са сработили според плана. Проблемът с повредения датчик и компютърния софтуер изглежда дребен, така че вероятно Индия бързо ще се съвземе от аварията. 

За повече информация: ISRO

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4683-2022-sslv-maiden-launch-failure

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Частната китайска ракета Церера-1 изведе в орбита 3 спътника!

9 август 2022 г. 13:55 ч. Днес китайската космическа компания Галактик Енерджи проведе успешно изстрелване на своята ракета "Церера-1", с която изведе три спътника в орбита. Това бе третият полет на "Церера-1" и третият последователен успех за фирмата!

Спътниците за дистанционно сондиране на Земята "Тайчжин 1" и "Тайчжин 2" са разработени от компанията Миноспейс на базата на платформата MN50. Третият спътник "Донгхай-1", също за дистанционно сондиране, е създаден от ASES Space.

Галактик Енерджи е основана през 2018 година. Това е втората китайска компания, която е достигала до орбита с ракета-собствено производство (през 2020 г.), но единствената до този момент, която е повторила (даже вече потретила) това постижение.

Източник: Глобъл Таймъс 

2022-ceres-rocket-launch-success.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Galaxy Space

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/4688-2022-galactic-energy-launch-success

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

Релативити спейс проведе 20-секундно огнево изпитание на ракетата си Теран-1

2022-relativity-20-sec-test.png

Кадър от статичното огнево изпитание. Photo credit : Relativity Space

25 август 2022 г. 09:20 ч.

Светослав Александров. Илон Мъск може и да не се окаже първият частник, който ще изстреля ракета, работеща с течен кислород и метан, до орбита. На 23-ти август американската фирма Релативити Спейс се похвали, че е успяла да изпълни 20-секундно статично огнево изпитание на ракетата си "Теран-1", в хода на което бяха запалени всичките девет двигателя "Ион-1". 

Видео от статичното огнево изпитание можете да изгледате в Youtube на този линк

За разлика от СпейсЕкс, която бе основана през 2002 г. и вече може да се счита за стара фирма, Релативити Спейс е сред най-новите и гъвкави аерокосмически компании. Тя бе създадена през 2015 г. от Тим Елис и Джордан Нун, като първият от тях е работил преди в Блу Ориджин, а вторият - в Блу Ориджин и СпейсЕкс. Предприемачите са изключително млади - Елис е на 32 г., а Нун - на 29. Но двамата вече са успели да привлекат инвестиции от над $1 милиард за разработката на нови ракети.

"Теран-1" е първата от тези ракети. Тя е невъзвръщаема, но се произвежда изцяло посредством 3D-печат (като това включва и нейните двигатели, иновативните "Ион-1"). Успешното 20-секундно огнево изпитание, видеото на което бе публикувано на 23-ти август, е една от най-важните стъпки, която трябваше да бъде изпълнена преди изстрелването. А то може да е факт до няколко седмици! 

При това "Теран-1" ще е само началото - компанията вече работи по по-мощната ракета "Теран-Р", която отново ще се произвежда посредством 3D-печат, но ще е напълно възвръщаема. Нейният дебютен полет е насрочен за 2024 г., като в хода на това първо изстрелване трябва да бъде изстреляна роботизирана мисия към Марс. За тази цел Релативити Спейс си партнира с Импулс Спейс - още една млада компания, основана от Том Мюлър, дългогодишният разработчик на двигатели към СпейсЕкс. Именно Импулс Спейс ще построи марсианският спускаем апарат и двигателите за него. 

Дотогава все още има време. Засега фокусът е върху "Теран-1". Това е двустепенен носител с товароподемност от 1 250 килограма до ниска околоземна орбита, като цената на един полет възлиза на $12 милиона. На първата си степен "Теран-1" има девет двигателя "Ион-1", а на втората - единичен "Ион", оптимизиран за работа във вакуум. И двете степени работят с горивна смес от течен метан и кислород.

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4704-2022-terran-1-passes-20-second-test

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Американската компания Рокет Лаб проведе 30-тото си изстрелване!

2022-16-sep-rocket-lab-launch.jpg Кадър от вчерашния полет. Photo credit : Rocket Lab

16 септември 2022 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Снощи в 23:38 ч. българско време от комерсиалния космодрум на п-ов Махия в Нова Зеландия излетя космическата ракета „Електрон“ на американската компания Рокет Лаб. Това бе 30-тият орбитален полет за фирмата от началото на експлоатацията на „Електрон“ през 2017 г. и седмият за календарната 2022 г.

В космоса на 563-километрова височина над земната повърхност бе изведен комерсиалният радарен спътник „Strix-1“, построен от Synspective.

Рокет Лаб продължава изключително успешната си 2022 година. Естествено, фирмата не може да се мери със СпейсЕкс и нейните 40 полета, но тя няма и собствена групировка като „Старлинк“ и стартовете ѝ са изцяло определяни от нуждите на спътниковия пазар. Напомням, че през юни Рокет Лаб проведе първото изстрелване отвъд околоземна орбита – на мисията на НАСА до Луната „Кепстоун“ и на първия междупланетен модул „Фотон“. Такъв модул ще служи за основа на мисията до Венера, която Рокет Лаб ще проведе през 2023 г.

Видеозапис от полета – Youtube връзка

https://cosmos.1.bg/space/2022/09/16/rocket-lab-30th-mission/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ и РЕКОРД: Американската компания Рокет Лаб проведе осмия си полет за 2022 г.

2022-7-oct-electron-launch-1024x562.jpeg Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : Rocket Lab

7 октомври 2022 г. 21:30 ч.

Светослав Александров. Напомняйки ни, че не всичко в частния космически сектор се върти около СпейсЕкс, американската компания Рокет Лаб проведе днес осмия си орбитален полет за 2022 година. С това основаната от Питър Бек фирма счупи рекорда си за брой полети в рамките на една календарна година. Предходният рекорд бе през 2021-ва, като тогава Рокет Лаб реализира седем полета, един от които завърши с провал. През тази година всичките осем мисии бяха успешни.

Разбира се, постижението бледнее пред 45-те полета на СпейсЕкс през 2022 г., но Питър Бек, за разлика от Илон Мъск, не притежава своя собствена мегагрупировка. Всичките осем мисии на Рокет Лаб бяха изцяло продиктувани от пазарните нужди. През настоящата година фирмата благополучно изстреля и своята първа мисия отвъд орбитата на Луната – тази на „Лунен Фотон“, модулът, с помощта на който към естествения ни спътник бе пратена мисията на НАСА „Кепстоун“.

Акцентите от днешния полет: ракетата „Електрон“ беше изстреляна в 20:09 ч. българско време от космодрума на п-ов Махия в Нова Зеландия. В 21:09 ч. българско време от горната степен се отдели спътникът „Аргос-4“, построен от Дженерал Атомикс. Спътникът е част от групировка, която събира и обработва данни за земната природа. Групировката е основана през 1978 г. и към днешна дата се състои от седем работещи спътника, най-старият от които е изстрелян през 1998 година.

Очаква се новоизстреляният „Аргос-4“ да работи минимум пет години в слънчевосинхронна орбита.

За повече информация: Рокет Лаб

https://cosmos.1.bg/space/2022/10/07/rocket-lab-record-eight-flight/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Частната китайска ракета Церера постигна петия си безпроблемен орбитален полет!

2023-9-jan-launch-success-1024x614.jpeg Снимка от днешния полет. Photo credit : Jiangbo

9 януари 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Днес, на 9-ти януари в 07:04 ч. българско време, китайската компания Галактик Енерджи изпълни успешен полет на орбиталната си ракета “Церера 1”. Това бе петата последователна благополучна мисия на фирмата, което показва, че комерсиалният сектор на Китай е започнал да достига етапа на зрялост.

В слънчевосинхронна орбита бяха позиционирани пет спътника, които ще се използват за наблюдения на Земята, оценка на околната среда и събиране на данни.

Забележително е, че Галактик Енерджи проведе петия си полет по-малко от два месеца след предходния четвърти. През 2023 г. фирмата е планирала да осъществи между осем и десет старта на ракети “Церера”.

Галактик Енерджи също така се справя доста по-добре в сравнение с конкурентите си в Китай. През юли 2019 г. айСпейс успешно изстреля ракета в орбита, но след това отчете три последователни аварии. Друга компания, ЛандСпейс, претърпя провал през декември 2022 г.

Но до този момент комерсиалният сектор на Китай все още не е в състояние да конкурира СпейсЕкс. Всички частни китайски ракети, които са достигнали орбита, са лекотоварни и твърдогоривни – в това число “Церера”. Но Галактик Спейс има големи амбиции – фирмата понастоящем проектира течногоривната ракета “Палада”, която ще е среднотоварна и ще може да каца по подобие на “Фалкън 9”.

Видеозапис от днешния полет:

https://cosmos.1.bg/space/2023/01/09/ceres-success/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Ракета RS1 на прохождащото предприятие ABL Space рухна скоро след старта

2023-abl-space-failure-1024x576.jpg Кадър от днешния полет. Photo credit : ABL Space

11 януари 2023 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Ракетата RS1 на прохождащото предприятие ABL Space Systems проведе своя дебютен полет тази нощ в 01:27 ч. българско време, но резултатът се оказа разочароващ. Всички девет двигателя E2 на първата степен на ракетата се изключиха преждевременно и тя рухна на стартовата площадка.

ABL също така не излъчваше видео на живо по време на самия полет и до този момент не е показала кадри от самото падане на ракетата – за голямо разочарование на космическите ентусиасти. От друга страна те са частна фирма и сами имат право да си определят правилата.

Тази седмица е безспорно тежка за създателите на микроракети, след като по-рано дебютният полет на ракетата “ЛончърУан” от космодрума Корнуол във Великобритания също претърпя провал. Възникват и основателни въпроси, касаещи доколко тези нароили се прохождащи предприятия, които се целят в микроспътниковия пазар, изобщо имат шанс да успеят. За разлика отпреди 10 години, когато имаше глад за ракети, такъв вече няма. Утвърдиха се компании като СпейсЕкс, която притежава програма за микроспътникови превози като “Транспортър” и Рокет Лаб, която е №1 превозвач в специализираните изстрелвания. Също така, ако преди 5-6 години микроспътниците се считаха за основен двигател на пазара, днес вече не е така – големите инвестиции са в мегагрупировките, които изискват ракети от среден и тежък клас.

Но от друга страна ако никой не се опитва, няма шанс за развитие.

https://cosmos.1.bg/space/2023/01/11/abl-space-rocket-fails/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Новата индийска ракета SSLV за пръв път достигна орбита!

2023-10-feb-sslv-launch-1024x576.jpg Снимка от днешния полет. Photo credit : ISRO

10 февруари 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Днешната голяма новина в областта на космонавтиката идва от Индия – страната за пръв път изстреля успешно новата си ракета за малки спътници (на англ. SSLV – Small Satellite Launch Vehicle). Полетът бе осъществен днес, на 10-ти февруари, в 05:48 ч. българско време, половин година след като дебютът на ракетата завърши с провал. Днес обаче всичко мина според очакванията, а в 450-километрова орбита бяха вмъкнати три спътника.

SSLV е в състояние да извежда полезни товари с тегло 500 килограма до околоземна орбита. В рамките на днешната мисия в космоса бяха изпратени спътниците EOS-07, Janus-1 и AzaadiSAT-2. EOS-07 е с тегло 156.3 килограма и е част от програмата на Индийската космическа агенция (ISRO) за наблюдения на Земята. AzaadiSAT-2 тежи 8.7 килограма и е построен от 750 момичета – студентки и ученички под патронажа на Space Kidz India. Janus-1 тежки 11.5 килограма и е създаден в САЩ от компанията Antaris.

Ракетата SSLV е четиристепенна, като първите три степени са твърдогоривни, а четвъртата е течногоривна, работеща на хидразин. Индия има големи планове за тази ракета, като сред тях е изграждането на стартова площадка към нов космодрум в близост до град Куласекхарапатнам. Това ще позволи спътниците да бъдат изстрелвани директно в полярна орбита, без да се налага ракетата да прави сложни маневри.

Източник: ISRO

https://cosmos.1.bg/space/2023/02/10/sslv-launches-trio-satellites/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

Американската компания Релативити Спейс се готви за първото изстрелване на ракетата Теран 1 днес!

relativity-1024x576.jpeg На снимката: ракетата “Теран 1” в очакване на днешния ѝ старт. Photo credit : Relativity Space

8 март 2023 г. 17:15 ч.

Светослав Александров. Днес ще бъде направен опит за изстрелване на първата ракета, произведена почти изцяло посредством технологията 3D-печат и работеща на метан – “Теран 1”! “Теран 1” е разработена от фирмата Релативити Спейс и при добро стечение на обстоятелствата компанията може да изпревари ракетата на СпейсЕкс “Старшип” в надпреварата за достигане на орбита посредством метанов носител. Разбира се, шансът за провал е много по-голям от този за успех – никога досега частна фирма не е успявала да стигне орбита от раз.

Стартовият прозорец тази вечер се отваря в 20:00 ч. българско време и продължава три часа. Метеоролозите дават 90% шанс за благоприятни условия, така че дали ще има полет или не зависи от техническата готовност на ракетата и на наземните системи. Тъй като това е нов носител, винаги може да настъпи отлагане, включително през последните секунди от обратното броене.

“Теран 1” е висока 33.5 метра и притежава товароподемност от 1 тон до околоземна орбита. Около 85% от компонентите на ракетата се произвеждат посредством 3D печат, което сериозно снижава нейната цена. “Теран 1” е невъзвръщаема ракета, но на базата на нейните технологии ще бъде създадена по-мощната и напълно възвръщаема ракета “Теран-Р”. Релативити Спейс обещава, че “Теран-Р” ще извежда мисии от Земята до Луната и Марс.

Фирмата е основана през 2015 г. от Тим Елис и Джордан Нуун, които са състуденти и за кратко са стажували в СпейсЕкс и Блу Ориджин. В Релативити Спейс работят около 1 000 души и до този момент компанията е набрала $1.3 милиарда от частни инвеститори.

Гледайте днешния опит за изстрелване на този линк:

https://cosmos.1.bg/space/2023/03/08/relativity-space-launch-preview/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Частната американска ракета Електрон изведе два спътника в орбита!

2023-17-march-electron-launch-1024x683.j Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Rocket Lab / Brady Kenniston

17 март 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Днес в 00:38 ч. българско време от Средноатлантическия регионален космодрум на о-в Уолопс, САЩ, излетя ракетата на Рокет Лаб “Електрон”. Това бе вторият полет на Рокет Лаб, проведен от американска територия (допреди 2023 г. мисиите се осъществяваха от космодрума на п-ов Махия в Нова Зеландия) и този път отново всичко мина успешно.

Със своите общо 34 мисии зад гърба си, от които две – проведени през 2023 година, Рокет Лаб се утвърждава като категоричен лидер в микроспътниковите изстрелвания в САЩ. Компанията е финансово стабилна и е утвърден превозвач. Не може да се каже същото за една друга фирма – Върджин Орбит на Ричард Брансън, която, макар че притежава собствена орбитална ракета, през януари претърпя провал, а наскоро пусна служителите си в едноседмичен неплатен отпуск. Не е ясно как и дали Върджин Орбит може да изплува от тази криза.

Но Рокет Лаб се развива добре и компанията иска да се превърне по отношение на микроспътниковите изстрелвания в това, което е СпейсЕкс за средно- и тежкотоварните превози. Това включва и възвръщаемост. Наскоро бяха проведени два опита за връщане на първа степен с парашут и нейното прихващане чрез хеликоптер. Изглежда обаче, че Питър Бек (изпълнителният директор на Рокет Лаб) обмисля да се премине изцяло на прибиране на степените от океана. Днес не бе направен опит за връщане, но по време на следващата мисия (също предвидена за този месец, от космодрума в Нова Зеландия) нов опит ще има, а ракетата е оборудвана с нови системи, които ще я предпазват от океанската вода.

Днес в орбита бяха изведени два спътника на частната компания Capella Space, като всеки от тях притежава модерен синтетично-апертурен радар. Спътниците ще предоставят срещу заплащане на клиентите си изображения на региони Земята, независимо дали на тези региони е ден или нощ, независимо какви са метеорологичните условия.

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2023/03/17/electron-launches-two-commercial-satellites-orbit/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сателита на Sony. Микро сателит, реално е просто една камера в орбита, която може да се наема и снимките направени от нея и авторското им право остават за клиента който ги е направил. Наблюдение в реално време на Земята:

https://starsphere.sony.com/en/

https://starsphere.sony.com/en/artificial-satellite/

 

artificial-satellite_img02_sp_01.png

 

Редактирано от Absurde
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Умира ли отрасълът на микроракетите?

2018-18-nov-virgin-orbit-first-test.png Ракетата-носител на Върджин Орбит “Лончър Уан”, която се изстрелва от борда на самолет.

20 март 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. През изминалата седмица космическият свят бе разтърсен от новина, която беше очаквана още от месеци, но все пак е шокираща – Върджин Орбит, компанията – основана от Ричард Брансън, слага на пауза всички дейности и пуска служителите си в неплатен отпуск. Фирмата отбеляза един провал на ракетата “ЛончърУан” през януари, но преди това тя имаше четири успешни мисии. Ако Върджин Орбит преустанови изцяло своята дейност, това ще е първата фирма, разработила своя микроракета, но изхвърлена от пазара. Със сигурност ще има последствия – ако един богаташ като Ричард Брансън не може да пробие сред микроспътниковия пазар, той изобщо има ли бъдеще?

Допреди десетина години създаването на микроракети се считаше за най-перспективната област от космонавтиката. След като през 1999 г. университетските професори Джорди Пуиг-Суари и Боб Туигс въведоха стандарта “Кюбсат”, стана възможно не просто големите космически агенции, а конвенционалните фирми и даже обикновените ентусиасти да създадат свой собствен микроспътник, защото кюбсатите се изграждат от достъпни на пазара електронни компоненти. Но така възникна проблем – ако бе лесно да сглобиш свой собствен спътник, оказа се изключително трудно да го пратиш в космоса. Ракетите бяха оптимизирани за извеждането на тежки товари, така че възможностите не бяха много – например, да намериш място да ти качат спътника на някоя от големите ракети като вторичен товар, ако изобщо можеше да убедиш оператора на въпросната ракета, че няма да застрашиш основната ѝ мисия. А цените бяха непостижими. Затова възникна потребност от създаването на специализирани и евтини микроракети, които да осигурят бърз и качествен достъп на микроспътници до околоземна орбита.

През годините лека-полека такива микроракети бяха конструирани – първа се появи “Вега” на Авио, след това “Електрон” на Рокет Лаб, после “ЛончърУан” на Върджин Орбит, “Рокет 3” на Астра, а миналата година – “Алфа” на Файърфлай.

Но сега сме 2023 г., Авио ближе рани от провала в края на миналата година, Върджин Орбит е на крачка от фалит, Астра също върви в тази посока, а единствената утвърдена компания е Рокет Лаб, която провежда редовни мисии, макар и все още да не може да се каже, че печели достатъчно, за да се чувства комфортно. Какво всъщност се случва?

Ако преброим изстрелванията на микроракети през 2022 г. (общо 14), човек би си казал, че дейността се развива. Но 14 не е голямо число – ако приемем, чисто теоретично, че годишно имаме пазарно търсене за 14-15 полета и мисиите бъдат разпределени поравно към всички компании, които са отчели някакъв напредък – Астра, Рокет Лаб, Върджин Орбит, Нортроп Груман (оператор ракетата “Минотавър”), Авио, Скайрора, Файърфлай … то излиза, че на една компания се падат средно по 1-2 мисии годишно, което крайно недостатъчно за печалба. Със сигурност през следващите години, а вероятно даже през идните месеци, ще станем свидетели на фирми, които отпаднат от надпреварата. Мераклиите за танц са много, а свободните места на подиума – малко.

Авариите по никакъв начин не помагат за подобряване на обстановката. “Ставаме свидетели на абнормно високо ниво на провали на микроракетите”, съобщава Адам Спайс, финансовият директор на Рокет Лаб.

Но най-голямата заплаха за операторите на микроракети идва от СпейсЕкс – компанията на Илон Мъск, която притежава собствена програма за споделено извеждане на микроспътници на име “Транспортър” посредством редовно летящите ракети “Фалкън 9”. Макар че през годините цените на СпейсЕкс постепенно нараснаха заради инфлацията, Мъск предлага най-евтината услуга на пазара: извеждането на 50-килограмов микроспътник струва $275 000.

Нито една от другите фирми не може да доближи тази цена. За сравнение, изстрелването на една ракета “Електрон” на Рокет Лаб струва $7 милиона, а нейната максимална товароподемност до орбита е 300 килограма – това означава, че извеждането на 50-килограмов микроспътник струва $1.17 милиона. Аналогично, изстрелването на една ракета “ЛончърУан” на Върджин Орбит струва $12 милиона, а нейната максимална товароподемност е около 500 килограма – което се равнява на $1.2 милиона за извеждането на 50-килограмов микроспътник.

“Ако говорим за 50 килограма или 100 килограма, т.е. този тип спътников размер, това е размерът, подходящ за мисии по програмата “Транспортър”. Отправната цена е цената на “Транспортър”. С такава цена никой друг няма да печели пари”, категоричен е Мауриньо Фрагнито, старши вице-президент на Арианаспейс и отговарящ за бизнеса на европейската ракета “Вега”.

Американската компания Рокет Лаб е най-успяващата от всички микроспътникови фирми – през 2022 г. тя осъществи общо девет успешни мисии. Но дори и тя усеща ефекта, който СпейсЕкс оказва на пазара.

“Факт е, че те подбиха цените на пазара”, категоричен е Спайс. “Факт е, че те усвоиха част от обема на пазара. Това беше рестартиране на модела, каквото наистина не бе налице преди няколко години”.

Спайс от Рокет Лаб е изключително песимистичен. “СпейсЕкс оказват силно заглушаваща функция върху пазара на микроракетите, за която мисля, че ще доведе до оцеляването само на най-приспособените. Мисля, че след няколко години ще имаме далеч по-малко играчи, отколкото имаме днес”, уверен е той. “Хората подценяват колко е труден бизнесът по изстрелванията. Мисля, че сме в началото на кръвоизточването на домогващите се ракетни компании”. (източник)

В случая страдат не само “домогващи” се ракетни компании, а такива, които имат вече някои успешни изстрелвания. Освен тегобите на Върджин Орбит, миналият август фирмата Астра пенсионира неочаквано своята “Ракета 3”, за да се фокусира върху проектирането на по-мощната “Ракета 4”.

Потребител във форума НасаСпейсфлайт смята, че лесно може да се направи аналогия с авиационната индустрия. Днес почти никой не прави 50-местни пътнически самолети, може би с изключението ATR-42, който не се продава много успешно. Авиацията не се е превърнала в начина на живот, по който вероятно Чесна и Пайпър биха си го представили в началото на 60-те. Масовите полети станаха възможни заради “Боинг 747”, легендарния “Джъмбо Джет”. Става въпрос за икономиката на мащаба. Минималното количество места, допускащо устойчив бизнес, се е увеличавало с годините, като 90-100 места са абсолютният минимум за да влезеш в бизнеса на комерсиалната авиация.

В днешно време си задаваме въпроса доколко смислени от бизнес гледна точка са еднотонните или тритонните ракети. Вероятно, смята коментаторът, 8-тонните ракети са минимумът, позволяващ на дадена компания да остане на комерсиалния пазар. Аз бих добавил – днешният аналог на “Джъмбо Джет” в ракетостроенето е “Фалкън 9” – бюджетната ракета, позволяваща изстрелването на един 50-килограмов микроспътник да струва $275 000. Ако “Старшип” успее, тази сума ще се снижи още повече и съвсем няма да остане нищо за останалите претенденти да пробият, защото никой друг не проектира подобна ракета. Но “Старшип” е бъдещето (дебютният ѝ полет е насрочен за не по-рано от април, в зависимост от това дали FAA ще даде лиценз) – засега абсолютният цар е “Фалкън 9” – ракетата, която лети средно веднъж на 4 дни и която изпълни някогашната научно-фантастична мечта за чести космически полети.

https://cosmos.1.bg/space/2023/03/20/is-smallsat-industry-dying/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!