Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува
Преди 32 минути, Skubi said:

Никога не съм сигнализирал, в никой един режим...Но мнение мога да имам, нали?

Имай си, ама що ми го тролваш?Аз тролвам ли си моите мнения в твоите теми, които не ги виждам?

Цитирай

Да се надяваме, че с успешнати ти антикорупционна дейнос ще фигурираме/БГ/ от година на година все по-добре в докладът на ЕУ.

Добре, разбрах

Преди 34 минути, Skubi said:

ПС. За тролването? докладвай на някой модератор.:ag:

Абе няма да докладвам , казвам ти че за нищо не ставаш в тоя форум..

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 1 час, Frujin Assen said:

За да попречат трябва да имат точна информация от кухнята. Корупцията е трудно видима "отвън", само най наглите случаи и то при системна злоупотреба стават видни. Доста сериозна реформа за която ме съмнява да има воля. За съжаление.

Има начини, ако има воля. В управителния съвет или борда може да влезнат прествавители на пациетските организации, и/или да участват в съдаването наплановете, процедурите. Сега всичко се върши от чиновници,койтои дори да кажем че са почтени, не са мотивирани от интереса на пациентите, а се ръководятпот решенията които взимат депутатите .Да де ама се вижда че там нещата не вървят, орел,рак и щука, всяка партия си има електорат и си гони своите интереси, и много често те са популистки.

К'во разбира червения пенсионер или баба ( който/която с единия крак в гроба и страда от деменция) от това всико .. Той/тя иска да види как своята си Нинова "громи" "крадецът и "лошия " Борисов и сие (да кажем),и тогава нещат за него/нея са "шест"..Радост голяма...и за БСП, защото другия може да спечели изборите..
Какъв вой беше, когато Москов въведе системата а за пръстови отпечатъци (БСП виеха!), все едно беше заклал някого, а системата спестяваше 10-15 милиона на месец, от източните от "мъртвите души" в болниците. Публична тайна е как процедират болниците, няма значение общински или не - дори общинските са по-нагли. Мъртвите души, ами фиктивните изследвания (от които няма нужда), но се взимат маса пари - което пък обрича истински болните и нуждаещите на смърт или мизерия? К'во правим тогава?

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува

Хвърлете един поглед тук, това илюстира  до какво води партийното управление/влияние над касата:

http://www.faktor.bg/bg/articles/novini/balgariya/moskov-uvolnenieto-na-podupravitelya-na-zdravnata-kasa-beshe-chestitka-ot-bsp-i-dps-93998

  • Потребители
Публикува

На този линк една интересна статия за германската здравноосигурителна система, която е една от най-добрите в Европа.

http://medipop.eu/?p=510

Лично за мен е най-интересно, че там здравните каси са 169 на брой, съпоставимо с нашето население, това означава 15 здравни каси в България, които се конкурират и ако пациентът не е доволен от една, може да я смени. конкуренцията поражда контрол и качество, защото всяка каса се бори за финансиране. Спомнете си какво беше да имаш телефонен пост, когато единствено БТК беше монополист, чакаше се на опашки да станеш "абонат" и се плащаше голяма такса, същото се случи по-късно с мобилните оператори, отначало тарифите бяха извънредно високи, после започнаха да падат от конкуренцията.

"Всеки човек, живеещ на територията на Германия, е задължен да притежава здравна осигуровка. Здравната система различава два вида осигуряване – законово и частно.
Законово се осигурява 85% от населението (към 2010г. около 69 700 000д.) към различни, функциониращи в конкурентна среда здравни каси, понастоящем 169 на брой (за сравнение  през 1991г. са били 1209). Принципно всеки има правото да избира здравната си каса, но на практика изборът се определя от фактори като местожителство, професия, месторабота. При фамилноосигурените се избира здравната каса на съпруга/съпругата. Обслужващата здравна каса може да бъде сменена, след което съответното лице губи правото си на смяна за следващите 18 месеца. За разлика от това, всеки има правото да избира или да сменя по всяко време лекаря или зъболекаря си.
Организацията и финансирането на здравеопазването в Германия е децентрализирано, като ролята на държавата се състои основно в изграждането на регулиращата го законова рамка и контрол. Здравните каси се финансират от здравните фондове ,  т.е. от вноските на работещите и техните работодатели.
Законовата здравноосигурителна система е базирана на принципа на социална солидарност. Размерът на вноските се определя от дохода ,  което е средно около 13,5 % , и се дели по равно между работодателя и наетото лице. Разходите на социално слабите граждани и безработните за здравно осигуряване се покриват от държавата, която заплаща здравните премии на фондовете. За пенсионерите също се грижат съответни фондове, които поемат ролята на работодателя при изплащането на здравните осигуровки."

При децетрализиране на здравните каси, според мен, би изчезнал и партийния контрол и шуро-баджанащината в тях, защото те автоматично ще започнат да упражняват контрол върху разходите си, иначе рискуват да загубят финансиране, губейки пациенти.

Малко история за това кога е формирана НЗОК и какво всъщност представлява:

"На 15 март 2014 г. се навършват 15 години от създаването на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Основната задача на създадената независима публична институция е да осъществява и администрира задължителното здравно осигуряване в България, като управлява събраните за целта средства. А поставената цел е повече от предизвикателна: да осигурява и да гарантира свободен и равнопоставен достъп на осигурените лица до медицинска помощ - чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности, както и свободен избор на изпълнител, сключил договор с районна здравноосигурителна каса (РЗОК).

Езикът на статистиката представя най-пълно работата на НЗОК през тези 15 години /това е от 2014/:

- На 27 април 2000 г. е подписан първият за България Национален рамков договор (НРД) между НЗОК и съсловните организации на лекарите и стоматолозите. Това е първият договор на консенсусна основа, който определя правата и задълженията на НЗОК, Българския лекарски съюз, Съюза на стоматолозите в България (Българския зъболекарски съюз), районните здравноосигурителни каси и изпълнителите на извънболнична медицинска помощ в здравната система. И до днес НЗОК финансира изцяло извънболничната медицинска помощ.

- Първият бюджет на НЗОК, включващ здравноосигурителни плащания, е изготвен през 2000 г. Тогава касата е разполагала с малко над 257 млн. лв. за плащания за здравни услуги. Бюджетът на НЗОК за 2014 г. е около 11 пъти по-голям – 2 823 110 хил. лв.

- 325 служители работят в момента в Централното управление на НЗОК, като от тях 38 са от самото създаване на институцията до днес. Общият брой на служителите в 28-те РЗОК е 1936, като 241 работят в системата от самото й създаване."

https://www.credoweb.bg/publication/20693/nzok-otbelyazva-15-g-ot-sazdavaneto-si

 

А това е 3 години по-рано от 2011, обърнете внимание на бюджетите на НЗОК - първият е бил 257 млн. лева,този от 2001 е 500 млн. лв., този от 2011 е 2.6 млрд., доколкото си спомням т.г. беше над 3.5 млрд., за догодина е 4 млрд. - увеличението е 16 пъти.

 

"НЗОК е създадена през 1999 г. След почти едногодишни дебати правителството на Иван Костов, в което здравен министър е Илко Семерджиев, решават да въведат задължително здравно осигуряване.

Избран е здравноосигурителен модел от т.н. солидарен тип. Всички, независимо от заплата, възраст, здравословно състояние, съответно евентуално ползвани здравни разходи, да внасят еднакъв процент от заплащането си в обществения здравен фонд. В България този фонд се нарича НЗОК.

Впрочем първият Закон за здравно осигуряване в България е приет още през 1918 г., а през 1924 г. осигуряването вече става задължително.

През 1999 г. се възстановява една система, в която всички погледи се взират с надежда за нещо по-модерно, справедливо и солидарно. Защо НЗОК стана символ на всичко друго, но не и на справедливост и солидарност?

За договорните партньори (лекари, болници, лаборатории) тя е символ на репресия, рестрикция, а за пациентите – на ограничения и липси. С годините тези чувства растат и се затвърждават. Растат обаче и средствата, които Касата събира. През 2001 г. парите са около 500 млн.лв., а през 2011 г. вече са над 2 млрд и 600 млн. лв.

Растат здравните вноски, които осигурените внасят. Растат сумите, които се отделят за личните лекари, болници, лекарства, но хората продължават да усещат болезнена липса на достъп или по-добро качество в здравната ни система.

За годините на съществуване на НЗОК се сменят над 18 директори и председатели на Управителния съвет на НЗОК. Между тях са Стефан Софиянски, проф. Никола Василев, проф. Георги Начев, Кирил Ананиев …"

http://hermesbg.org/tr/nova-biblioteka/book-36/1349-zdravnata-kasa--chereshkata-na-tortata-narechena-zdraveopazvane.html

 

  • Потребител
Публикува
Преди 7 часа, nik1 said:

Седете си в Холандия, Чехия или там където сте и забравете за България, само мъка ще ви носи,,(това го казвам от братска любов)

Не се забравя, и след много години.

  • Потребители
Публикува
Преди 16 минути, Б. Киров said:

При децетрализиране на здравните каси, според мен, би изчезнал и партийния контрол и шуро-баджанащината в тях, защото те автоматично ще започнат да упражняват контрол върху разходите си, иначе рискуват да загубят финансиране, губейки пациенти.

+

И това,...лека по-лека ще стигнем до края

  • Потребител
Публикува
Преди 27 минути, Б. Киров said:

При децетрализиране на здравните каси, според мен, би изчезнал и партийния контрол и шуро-баджанащината в тях, защото те автоматично ще започнат да упражняват контрол върху разходите си, иначе рискуват да загубят финансиране, губейки пациенти.

Незнам в Германия как е но тук макар и да са 36 нямат решаващо влиание върху корупцията или други.

бенефитите обикновенно са за работещият и работодателят. Един вид премизиране, когато например работодателят плаща пълната такса на работника, който от туй нагоре може годишният си данък да намали някъде с 20% но максимум 150 000 форинта.

Предимствата:

  • данъчни/20% паксимум 150 000/годишно
  • работодателят плаща част или пълната такса
  • неочаквани масрафи/свързани с здравето/
  • веднага след стъпването имаме на разположение на личната ни сметка пари които веднага можем да изтеглим
  • не изтеглените влогове касата ги влага и носят приходи, профит
  • близки роднини също могат да се възползват с услугите от касата
  • влоговете се наследяват

Така бяхме и със частната и доброволната пенсия, но доброволната Орбан я конфискува и колективизира с обещанието, че в рамките на една година всички ще получим пенсионни сметки където всеки може да следи как стои финансово бъдещето му като пенсионер....Още ги чакаме....

  • Потребители
Публикува

http://www.dnevnik.bg/zdrave/2017/12/16/3098776_komisiia_shte_odobriava_novi_lekarstva_za_onkobolni_po/

Комисия ще одобрява нови лекарства за онкоболни по време на мораториума

Комисия ще одобрява нови лекарства за онкоболни по време на мораториума

 

 

Комисия към Министерството на здравеопазването ще одобрява купуването на нови лекарства за онкоболни пациенти, които нямат друг шанс за лечение. Това обясни пред "Дарик радио" министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по повод спорния мораториум за финансиране на нови медикаменти от Националната здравноосигурителната каса (НЗОК) през 2018 г.

 

Комисията ще заседава за всеки индивидуален случай, а лекарствата ще бъдат финансирани от бюджета на Министерството на здравеопазването, обясни още Ананиев. Така няма да бъде игнориран нито един болен пациент. Междувременно мораториумът за финансирането от НЗОК ще остане в сила, като парламентът ще може да го изменя, в случай, че даден нов медикамент се прилага поне в една трета от страните-членки на ЕС.

 

От разговора, в който по телефон се редуваха ту премиерът Борисов, ту здравният министър, не се разбра дали настоящият списък с 28 лекарства ще бъде ревизиран още сега. Кирил Ананиев обаче настоя, че не става дума за мораториум, а за "едногодишна финансова мярка за стабилизирането на НЗОК". По-рано пред "Дарик" председателят на Народното събрание Цвета Караянчева от ГЕРБ заяви, че мярката, която причини възмущение, не е била добре разбрана от гражданите.

 

"Нямаме проблем с финансовото осигуряване. Наблюдаваме процеса, ще се погрижим, даваме го в парламента, ако в една трета от държавите препаратът се ползва", заяви Борисов и увери, че няма нужда от притеснения.

 

  • Потребители
Публикува
Преди 2 часа, Skubi said:

Предимствата:

  • данъчни/20% паксимум 150 000/годишно
  • работодателят плаща част или пълната такса
  • неочаквани масрафи/свързани с здравето/
  • веднага след стъпването имаме на разположение на личната ни сметка пари които веднага можем да изтеглим
  • не изтеглените влогове касата ги влага и носят приходи, профит
  • близки роднини също могат да се възползват с услугите от касата
  • влоговете се наследяват

Малко ли е?! При това Унгария със 7.2 процента здравна осигуровка срещу 8.5 процента за България е с три позиции по-нагоре в класацията за добро здравеопазване.

Ето на тази таблица се вижда кой колко в ЕС дава за здравеопазване, както в проценти, така и в абсолютни стойности и в пари по покупателна способност, което е най-точно.

5a36bced18904_Current_healthcare_expenditure_2014_YB17.thumb.png.0176d59799172045a36bc8b245c718d0.png

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Current_healthcare_expenditure,_2014_YB17.png

Има три държави в ЕС, които в покупателна стойност са с по-ниски суми за здравеопазване/Румъния, Латвия и Хърватия/ и 4 с приблизително като нашите пари, тук ги няма Сърбия, Македония и Албания, които не са членове на ЕС, но са с по-добри резултати, при по-ниски стойности, отделяни за здравеопазване - за сравнение, парите давани на човек по покупателна способност в Германия са 3922 евро за година, а тези в България 1174 евро, но един българин получава много по-малко като услуга срещу тези пари. Значи е въпрос на организация и култура. България е на 33-то от 35 държави в Европа по качество на здравеопазване и на предпоследно след Румъния в ЕС, но в Румъния парите са с около 40 процента по-малко като покупателна стойност на човек, иначе системата им е копи пейст на българската, централизирана и бюрократизирана, следователно уязвима за корупция.

Най-драстичният пример на контраст как със сравнително малко пари могат да се постигнат високи резултати е здравеопазването в Македония - там с бюджет от 4.1 процента за 2014

2017-12-17_212423.jpg.ca105544aa26c9b8727db59e7b72077b.jpg

https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.PUBL.ZS?locations=MK

От един и без това много нисък БВП

2017-12-17_212523.jpg.e5a49be80ddf4fb6e25da4c932de7bd0.jpg

Нашият за сравнение е около 20 000 на човек, македонците са с 13 позиции в Европа пред нас по качество на здравеопазване - 20то място в Европа срещу 33-то за България. Македония, на която трябва да помагаме да стане член на ЕС.

По покупателна способност тези пари за здравеопазване в Македония са равни на 851 долара /не евро/, срещу 1174 евро на човек в България - повече от 50 процента по-малко пари, 13 места по-нагоре в класация от 35 държави.

2017-12-17_213626.thumb.jpg.c8cf2466ed94af9b38d83cc68f342e77.jpg

https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.PCAP.PP.KD?locations=MK

Ето един линк към описание на македонската здравна система, сега са вдигнали здравните вноски с около 2.5 процента, но пак са по-ниски от нашите и като процент и като абсолютна стойност в пари

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3405349/

  • Потребители
Публикува
Преди 19 минути, nik1 said:

Комисията ще заседава за всеки индивидуален случай, а лекарствата ще бъдат финансирани от бюджета на Министерството на здравеопазването, обясни още Ананиев. Така няма да бъде игнориран нито един болен пациент. Междувременно мораториумът за финансирането от НЗОК ще остане в сила, като парламентът ще може да го изменя, в случай, че даден нов медикамент се прилага поне в една трета от страните-членки на ЕС.

Това е чиновнически абсурд - комисията да заседава за всеки отделен случай, а през това време пациентите какво правят, като същевременно има мораториум. Изобщо българските политици не искат да реформират, а да ремонтират една лошо направена система, което е кауза пердута.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 3 часа, nik1 said:

Има начини, ако има воля. В управителния съвет или борда може да влезнат прествавители на пациетските организации, и/или да участват в съдаването наплановете, процедурите.

Не бива обаче да забравяме, че в немалка част от времето между диагнозата и оцеляването или неоцеляването си хората, лекуващи се от рак, се чувстват достатъчно зле, за да не могат да правят много от ежедневните си неща. Понеже медикаментите убиват бързоделящите се клетки, те атакуват и кръвните телца, което води до умора и безсилие, освен всичко останало.

Гражданската активност е похвална у всеки, стига да не му е много лошо, а с химиотерапията - с напредването на лечението -  често е точно така. Затова не можем да разчитаме на давещите се да се спасят сами, не е реалистично. И дори не обезателно от близките на онкоболните, които са се видели в чудо кое първо.

Тук точно е манталитетният проблем - това да застанат зад раково болните си е много по-реалистично да се очаква от възмутените здрави граждани. Такива обаче сякаш няма. Къде е протестът пред парламента?

Относно заседаващата за всеки болен комисия, първо е нереалистично, второ при онкоболните времето е решаващ фактор. Докато те чакат, оставен без противодействие, туморът печели, нерядко окончателно, защото от него се откъсват клетки, които тръгват по кръвоносната и лимфна система и правят метастази. Затова и отклонения от схемата на лечението, под формата на забавяне, носят реален риск от фатален изход. Ракът все още е заболяване, което  от някъде нататък прилича на това със снежни топки човек да се опитва да спре товарен влак, условно казано. Затова до този момент не бива да се стига....

Не знам как го мислят да става всичко това  с министерски заседания за хиляди болни, при които изписаните им към момента лекарства не работят,  всичките в срок, така че да им се достави навреме новият медикамент, вероятно никак не го мислят...

Извинявам се, че малко отплеснах темата в друга посока...

---

http://chemocare.com/chemotherapy/side-effects/fatigue-and-cancer.aspx

https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/chemotherapy/side-effects-chemotherapy

Редактирано от dora
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 17 минути, dora said:

 

Изтривам поради дублиране. Все някога ще схвана как работи този софтуер, но май няма да е скоро...

 

Редактирано от dora
  • Потребител
Публикува
1 hour ago, Б. Киров said:

Това е чиновнически абсурд - комисията да заседава за всеки отделен случай, а през това време пациентите какво правят, като същевременно има мораториум. Изобщо българските политици не искат да реформират, а да ремонтират една лошо направена система, което е кауза пердута.

Абсолютно. Системата е тотална сбъркана. Наскоро ми се наложи да претърпя спешна операция и трябваше да оправя позанемарени осигуровки. Отидох с парите в НАП, като очаквах да кажат колко дължа и да  внеса сумата. Да, ама не. Почна се една разходка между НАП и НОИ и обратно ... справки, предписания, декларации, протоколи, та два дни. Накрая в НАП обработиха документите и готово. Куриозното е, че можеше изобщо да не плащам. Важното беше, че в системата са вкарани съответните декларации. За системата е важно бумащината да е налице, а дали има реално плащане не е от значение

 

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 57 минути, dora said:

Не бива обаче да забравяме, че в немалка част от времето между диагнозата и оцеляването или неоцеляването си хората, лекуващи се от рак, се чувстват достатъчно зле, за да не могат да правят много от ежедневните си неща. Понеже медикаментите убиват бързоделящите се клетки, те атакуват и кръвните телца, което води до умора и безсилие, освен всичко останало.

Гражданската активност е похвална у всеки, стига да не му е много лошо, а с химиотерапията - с напредването на лечението -  често е точно така. Затова не можем да разчитаме на давещите се да се спасят сами, не е реалистично. И дори не обезателно от близките на онкоболните, които са се видели в чудо кое първо.

Тук точно е манталитетният проблем - това да застанат зад раково болните си е много по-реалистично да се очаква от възмутените здрави граждани. Такива обаче сякаш няма.

 

Да, вече има "пробив". И следващите "пробиви" трябва да са в тази посока..

http://www.npo.bg/contents/26/

Като децата, ще прохождаме още 10-15 години , и това  допустимият максимум във времето, после ще закриваме/закривате България.. И стига управлението да не попадне в по-непоходящите ръце, от сегашните през това време

Виждам тук колко хора си намират оправдания как нищо да не правят (та чак  ми се подиграват), ама живи и здрави, има и толкова много добри хора, за които си струва усилията  за това прохождане..

===============

ПС Да не изключваме и работодателите от процеса, Предложенията за денационализация на НЗОК в момента идват от тях, и самите те предлагат да се включат пациентстките организации.. Те внасят по-голямата част от парите в НЗОК и също имат интерес (частичен, или някои от тях, но така или иначе са го обявили) парите да бъдат  похарчени по предназначение.

Това че имам други виждания по някои от въпросите касаещи работателите, не значи че отричам тяхната роля навсякъде. Не, между тях има активни граждани, с активна гражданска позиция, и работодателите ще бъдат партньори в този процес на пациентските организации.

 

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува

Според мен самата структура на надзорния съвет на НЗОК, както е структуриран, предполага злоупотреба, защото там има 1 представител на пациентите, срещу 4 на държавата, един от които е изпълнителния директор на НАП, останалите 2 са на работодателите и 2 на работниците и служителите, ерго държавата винаги има надмощие с 4 гласа, необходим й е само още един, за да вземе решение

2017-12-17_222743.jpg.de7a17de55033726201d08ecf2f35970.jpg

https://www.nhif.bg/page/152

 

  • Потребител
Публикува

Да обясня на Дора. Близките на раковоболните не се занимават със системата защото това е временно изпитание. Лошото идва, но скоро свършва-по един или друг начин, тоест техния близък или умира или оздравява. След което всяко желание за разправии утихва. Защо да се карат със системата и да губят време, пари и нерви когато любимият им човек няма да се върне (или вече е добре). Същото е и с другите болести които свършват бързо, операции, счупени кости и прочее. Там е и най голямата корупция, човек е склонен да плати защото ще е веднъж и всичко ще свърши бързо (по един или друг начин).

При хронично болните които цял живот или дълги години се борят с някаква болест ситуацията е малко по различна. Там корупцията е по малка, понеже пациента е принуден да участва в корупцията с малки суми, но редовно. Само където не се знае утре кой какъв акъл ще му даде, което увеличава риска за лекаря да го хванат по долни гащи. Там може да се организира някаква по стабилна пациентска организация, понеже хората се знаят с години, познават и лекарите и системата поне донякъде. Няма я надеждата, че скоро тази мъка ще свърши, а ако лечението е нормално пациента може да е в горе долу добро здравословно състояние.

  • Потребители
Публикува
Преди 1 час, Б. Киров said:

Малко ли е?! При това Унгария със 7.2 процента здравна осигуровка срещу 8.5 процента за България е с три позиции по-нагоре в класацията за добро здравеопазване.

Ето на тази таблица се вижда кой колко в ЕС дава за здравеопазване, както в проценти, така и в абсолютни стойности и в пари по покупателна способност, което е най-точно.

5a36bced18904_Current_healthcare_expenditure_2014_YB17.thumb.png.0176d59799172045a36bc8b245c718d0.png

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Current_healthcare_expenditure,_2014_YB17.png

Има три държави в ЕС, които в покупателна стойност са с по-ниски суми за здравеопазване/Румъния, Латвия и Хърватия/ и 4 с приблизително като нашите пари, тук ги няма Сърбия, Македония и Албания, които не са членове на ЕС, но са с по-добри резултати, при по-ниски стойности, отделяни за здравеопазване - за сравнение, парите давани на човек по покупателна способност в Германия са 3922 евро за година, а тези в България 1174 евро, но един българин получава много по-малко като услуга срещу тези пари. Значи е въпрос на организация и култура. България е на 33-то от 35 държави в Европа по качество на здравеопазване и на предпоследно след Румъния в ЕС, но в Румъния парите са с около 40 процента по-малко като покупателна стойност на човек, иначе системата им е копи пейст на българската, централизирана и бюрократизирана, следователно уязвима за корупция.

Най-драстичният пример на контраст как със сравнително малко пари могат да се постигнат високи резултати е здравеопазването в Македония - там с бюджет от 4.1 процента за 2014

2017-12-17_212423.jpg.ca105544aa26c9b8727db59e7b72077b.jpg

https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.PUBL.ZS?locations=MK

От един и без това много нисък БВП

2017-12-17_212523.jpg.e5a49be80ddf4fb6e25da4c932de7bd0.jpg

Нашият за сравнение е около 20 000 на човек, македонците са с 13 позиции в Европа пред нас по качество на здравеопазване - 20то място в Европа срещу 33-то за България. Македония, на която трябва да помагаме да стане член на ЕС.

По покупателна способност тези пари за здравеопазване в Македония са равни на 851 долара /не евро/, срещу 1174 евро на човек в България - повече от 50 процента по-малко пари, 13 места по-нагоре в класация от 35 държави.

2017-12-17_213626.thumb.jpg.c8cf2466ed94af9b38d83cc68f342e77.jpg

https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.PCAP.PP.KD?locations=MK

 

За поста ми за разликите между България и Румъния ме наказаха малко предишния път, и ще се перефразирам

Ние си имаме за един уж вечен приятел  (на Ксюша кръстника ), и едни уж вечен неприятел (Сокол делийката), и покрай  тази интрига (мит) имаме едни такива партии и партийки, които ни разказват играта от всякъде  :). .
Румънците ги нямат тези проблеми ,с такива партии, и вървят напред, фокусирали са се да си оправят и корупция и прокуратура, и здравеопазване..

Аз честно казано друга причина за напредъка им тези области им не намирам (мислил съм го)

В икономиката - при БНП-то  може би не е баш съвсем така , предполагам има значение и предимството на големия им пазар, плюс това че ни изпревариха в подобряването на средата, и в инвестициите..

  • Потребители
Публикува
Преди 3 минути, nik1 said:

За поста ми за разликите между България и Румъния ме наказаха малко предишния път, и ще се перефразирам

Ние си имаме за един уж вечен приятел  (на Ксюша кръстника ), и едни уж вечен неприятел (Сокол делийката), и покрай  тази интрига (мит) имаме едни такива партии и партийки, които ни разказват играта от всякъде  :). .
Румънците ги нямат тези проблеми ,с такива партии, и вървят напред, фокусирали са се да си оправят и корупция и прокуратура, и здравеопазване..

Аз честно казано друга причина за напредъка им тези области им не намирам (мислил съм го)

В икономиката - при БНП-то  може би не е баш съвсем така , предполагам има значение и предимството на големия им пазар, плюс това че ни изпревариха в подобряването на средата, и в инвестициите..

Тази вечер слушах Береану, според него, румънските политици, от всички партии, са направили страхотен финт, за да върнат нещата в изходна позиция отпреди 2005-та с корупцията, докато народът им е бил залисан с тържествата по погребението на крал Михай, те по терлици и много бързо в сговор са приели ново законодателство, което на практика резва крилцата на цялата антикорупционна дейност. Както го обясни, в неговия стил, сега, ако прокурорът иска да арестува наркопласьор, например, не може да организира следене, обиск и никакво действие, без да предупреди заподозрения:

- Ало, извинете, удобно ли е утре да ви направим обиск, понеже разбрахме, че в скрина на жена ви криете 500 кг. хероин.

- Амии... чакайте да помисля, утре не ми е удобно.

- А вдругиден, около обед?

- Добре... около обед... Не, не, елате към шест вечерта, за да мога да организирам транспорт за извозване на стоката.

Майтап или не, но журналистът каза, че българските политици няма какво да си играят малки игрички, а трябва да вземат пример от румънските си колеги, които колективно са решили въпроса за своята неприкосновеност пред закона с новото законодателство. Не се знае само как ще го приемат гражданите.

  • Потребители
Публикува

 

Преди 1 минута, Б. Киров said:

Тази вечер слушах Береану, според него, румънските политици, от всички партии, са направили страхотен финт, за да върнат нещата в изходна позиция отпреди 2005-та с корупцията, докато народът им е бил залисан с тържествата по погребението на крал Михай, те по терлици и много бързо в сговор са приели ново законодателство, което на практика резва крилцата на цялата антикорупционна дейност. Както го обясни, в неговия стил, сега, ако прокурорът иска да арестува наркопласьор, например, не може да организира следене, обиск и никакво действие, без да предупреди заподозрения:

- Ало, извинете, удобно ли е утре да ви направим обиск, понеже разбрахме, че в скрина на жена ви криете 500 кг. хероин.

- Амии... чакайте да помисля, утре не ми е удобно.

- А вдругиден, около обед?

- Добре... около обед... Не, не, елате към шест вечерта, за да мога да организирам транспорт за извозване на стоката.

Майтап или не, но журналистът каза, че българските политици няма какво да си играят малки игрички, а трябва да вземат пример от румънските си колеги, които колективно са решили въпроса за своята неприкосновеност пред закона с новото законодателство. Не се знае само как ще го приемат гражданите.

+!

Страхотно чувство за хумор има този човек

  • Потребител
Публикува
Преди 8 часа, Б. Киров said:

Тази вечер слушах Береану, според него, румънските политици, от всички партии, са направили страхотен финт, за да върнат нещата в изходна позиция отпреди 2005-та с корупцията, докато народът им е бил залисан с тържествата по погребението на крал Михай, те по терлици и много бързо в сговор са приели ново законодателство, което на практика резва крилцата на цялата антикорупционна дейност. Както го обясни, в неговия стил, сега, ако прокурорът иска да арестува наркопласьор, например, не може да организира следене, обиск и никакво действие, без да предупреди заподозрения:

- Ало, извинете, удобно ли е утре да ви направим обиск, понеже разбрахме, че в скрина на жена ви криете 500 кг. хероин.

- Амии... чакайте да помисля, утре не ми е удобно.

- А вдругиден, около обед?

- Добре... около обед... Не, не, елате към шест вечерта, за да мога да организирам транспорт за извозване на стоката.

Майтап или не, но журналистът каза, че българските политици няма какво да си играят малки игрички, а трябва да вземат пример от румънските си колеги, които колективно са решили въпроса за своята неприкосновеност пред закона с новото законодателство. Не се знае само как ще го приемат гражданите.

Има още.

Подозреният има право да участва лично при изслушването на свидетелите. 

И това пак е абсурд:

Свидетелите не са наказуеми тоест имат имунитет и при фалшиво свидетелствуване.:bn:

  • Потребители
Публикува
Преди 2 часа, Skubi said:

Има още.

Подозреният има право да участва лично при изслушването на свидетелите. 

И това пак е абсурд:

Свидетелите не са наказуеми тоест имат имунитет и при фалшиво свидетелствуване.:bn:

Това е от вчера, 17 декември:

BUCHAREST (Reuters) – Thousands of Romanians protested in freezing weather across the country on Sunday against attempts by the ruling Social Democrats to overhaul the judiciary, which critics said would threaten the rule of law.

In Bucharest, an estimated 4,000 protesters marched from government headquarters to parliament, where lawmakers will begin debating changes on Monday to the criminal code.

Earlier this month, the Social Democrats used their solid majority to approve a judicial overhaul in the lower house that threatens to put the justice system under political control. The senate is expected to approve the bills next week.

The European Commission, the U.S. State Department, the country’s centrist president and thousands of magistrates have criticized the changes to judicial legislation, saying they could derail the rule of law.

The government denies this is the case.

Outside parliament, the marchers chanted “Thieves’ nest” and “We want justice, not corruption” under sleet and rain. Thousands more protested in the cities of Iasi, Cluj, Timisoara and others.

Attempts by the ruling Social Democrats to change anti-corruption legislation have taken place on and off throughout 2017 in one of the European Union’s most corrupt states.

Romania’s anti-corruption prosecution unit has sent 72 deputies and senators to trial since 2006 alongside cabinet ministers, a sitting Prime Minister and hundreds of mayors and other public officials.

The speakers of parliament’s lower house and senate are both currently on trial in separate cases.

Reporting by Luiza Ilie; editing by Ralph Boulton

Our Standards:The Thomson Reuters Trust Principles.

http://hbtvghana.com/thousands-protest-in-romania-against-judicial-changes/

Промените са минали в долната камара на румънския Парламент, очаква се след обсъждане и дебат в Сената да бъдат приети тази седмица.

Още по темата:

https://www.theguardian.com/world/2017/nov/27/romanians-protest-against-weakening-of-anti-corruption-powers

 

https://www.reuters.com/article/us-romania-judiciary/planned-changes-to-criminal-code-in-romania-seen-as-weakening-anti-graft-fight-idUSKBN1E82DT

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 12 часа, Frujin Assen said:

Близките на раковоболните не се занимават със системата защото това е временно изпитание. Лошото идва, но скоро свършва-по един или друг начин, тоест техния близък или умира или оздравява. След което всяко желание за разправии утихва. Защо да се карат със системата и да губят време, пари и нерви когато любимият им човек няма да се върне (или вече е добре

Не сте прав за рака, Фружин Асен. Близките никога не знаят предварително дали роднината им ще оживее или умре, но правят всичко по силите си да е първото. След лечение, ако е успешно, ракът минава в ремисия, но това не означава, че няма да се върне - след година, две, пет, че и повече. Борбата с рака е от диагнозата до края на живота. Когато и да е този край.

Ако до преди 20-30 години за напредналите стадии на рак можеше да се направи малко, ако не и нищо, днес може. Това е точно защото има разработени нови лекарствени средства и терапии и все по-добри протоколи за лечението на рака.

Стига тези протоколи да се прилагат без отклонение, без забавяне и с точните медикаменти. Не с генерични заместители, които не са тествани за ефикасност и странични ефекти....

Скандално в българския случаи е, че химиотерапията - която дава значителен шанс на раковоболните навсякъде другаде - може да убива повече пациенти, отколкото спасява.

Това става защото по време на химиотерапията пациентите не се следят достатъчно отблизо (напр. прави им се вливка, когато са с много лоши кръвни показатели - защото никой не ги е проверил), количествата не се дозират внимателно и медикаментите им не се променят с други, когато им влияят зле. Вливат им от това, което има в момента, ако го има. Защото тези "други"  медикаменти една  - или две, три, пет  (не мога да кажа колко точно, новината излезе наскоро, но без подробности) - шайка идиоти ги краде и изнася в чужбина. Което значи, че хората умират от лечението, а не от заболяването си. И вместо да се преследва шайката, сега се циментира със законодателен акт това, че "други" медикаменти не може да има.

Спирам, обаче, че съвсем другаде отива темата....

Редактирано от dora
  • Потребители
Публикува (edited)
1 hour ago, Б. Киров said:

Това е от вчера, 17 декември:

BUCHAREST (Reuters) – Thousands of Romanians protested in freezing weather across the country on Sunday against attempts by the ruling Social Democrats to overhaul the judiciary, which critics said would threaten the rule of law.

In Bucharest, an estimated 4,000 protesters marched from government headquarters to parliament, where lawmakers will begin debating changes on Monday to the criminal code.

Earlier this month, the Social Democrats used their solid majority to approve a judicial overhaul in the lower house that threatens to put the justice system under political control. The senate is expected to approve the bills next week.

The European Commission, the U.S. State Department, the country’s centrist president and thousands of magistrates have criticized the changes to judicial legislation, saying they could derail the rule of law.

The government denies this is the case.

Outside parliament, the marchers chanted “Thieves’ nest” and “We want justice, not corruption” under sleet and rain. Thousands more protested in the cities of Iasi, Cluj, Timisoara and others.

Attempts by the ruling Social Democrats to change anti-corruption legislation have taken place on and off throughout 2017 in one of the European Union’s most corrupt states.

Romania’s anti-corruption prosecution unit has sent 72 deputies and senators to trial since 2006 alongside cabinet ministers, a sitting Prime Minister and hundreds of mayors and other public officials.

The speakers of parliament’s lower house and senate are both currently on trial in separate cases.

Reporting by Luiza Ilie; editing by Ralph Boulton

Our Standards:The Thomson Reuters Trust Principles.

http://hbtvghana.com/thousands-protest-in-romania-against-judicial-changes/

Промените са минали в долната камара на румънския Парламент, очаква се след обсъждане и дебат в Сената да бъдат приети тази седмица.

Още по темата:

https://www.theguardian.com/world/2017/nov/27/romanians-protest-against-weakening-of-anti-corruption-powers

 

 

https://www.reuters.com/article/us-romania-judiciary/planned-changes-to-criminal-code-in-romania-seen-as-weakening-anti-graft-fight-idUSKBN1E82DT

Румънците са на улицата,.... а ние чакаме нашият младши колега на дядя Ви да наложи вето на анкорупционния закон (вето,  но не заради отпадането на онзи член който пазаше подалите сигнала, а по "принцип") ..

https://trud.bg/цветан-цветанов-несериозно-е-президе/

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/kabinetyt-odobri-biudjet-na-nzok-za-2018-g-s-400-mln-lv-poveche-razhodi-249395/

Увеличението е основно за болнична помощ и лекарства

 
 

 

 

 

Правителството одобри законопроекта за бюджет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2018 г. и предлага на Народното събрание да го приеме, съобщават от пресслужбата на Министерския съвет.

В законопроекта са предвидени близо 3,865 млрд. лв. приходи и трансфери и разходи в размер на 3,858 млрд. лв.

Бюджетът е с над 400 млн. лева повече спрямо този за 2017 година, като увеличението е основно за болнична помощ и лекарства. 

 

Здравноосигурителните приходи са в размер на 3,818 млрд. лв., от които 2,556 млрд. лв. са приходи от здравноосигурителни вноски и 1,262 млрд. лв. са трансфери за здравно осигуряване. Очакваните приходи от здравни вноски са с 276 млн. лв. повече, отколкото през 2017 г. 

Разпределението на средствата за здравноосигурителни плащания:

За медицински дейности – 2,337 млрд. лв., в т. ч: първична извънболнична  медицинска помощ – 207 млн. лв.; специализирана извънболнична медицинска помощ (вкл. за комплексно диспансерно/амбулаторно наблюдение) - 222 млн. лв., медико-диагностична дейност - 83 млн. лв., болнична медицинска помощ – 1,8 млрд. лв.

За дентални дейности - 157 млн. лв, като в сферата на денталната помощ е заложено осигуряване на 6,5 млн. броя дентални дейности, което е с 2,6 млн. повече от предходната година.

За лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели – 1,098 млрд. лв.

Заложеният в проекта резерв за 2018 г. е в размер на 114 млн. лв., което представлява 3% от сумата на приходите от здравноосигурителни вноски и трансферите за здравно осигуряване.

 

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 15 часа, Б. Киров said:

Според мен самата структура на надзорния съвет на НЗОК, както е структуриран, предполага злоупотреба, защото там има 1 представител на пациентите, срещу 4 на държавата, един от които е изпълнителния директор на НАП, останалите 2 са на работодателите и 2 на работниците и служителите, ерго държавата винаги има надмощие с 4 гласа, необходим й е само още един, за да вземе решение

2017-12-17_222743.jpg.de7a17de55033726201d08ecf2f35970.jpg

https://www.nhif.bg/page/152

 

+

Това е единия пробелем, другият е че всъщност касата е напълно одържавена: бюджетът и е част от консолидирания бюджет на РБ, и всичко което касае финансовото и състояние и финансите, зависи от упарваляващите - управляващите решават за моратораториум за това има ли, или няма пари за еди какво си, и. други

Самите разговори и заявление на  Борисов, Цветанов и Караячнева, но сегашния случай, го илюстрират

Държавата има  място в здравеопазването, в профилактиката, в спешната и неотложна помощ, и други, а другият въпрос е има ли изобщо място държава в болничното лечение, след като болниците са търговски дружества? Идеята навремето болниците да се направят търговски дружества е била такава- да има конкуренция между тях, и по този начин да се подобри качеството на здравеопазването
Те не са училища или вузове, който да изпълняват и се подчиняватт на някави държвни изисквания за  съобразяване на бюждетите, с брой легла, брой лабортнти и т.н, Изискванията при тях са подобни на училищата да кажем, да училищата не търговски дружества, и се издържват с парите от консолидирания бюждет.
.

==============================

Като че имаме нещо което е полу-направено , полу-изпипано ("хубава работа,ама българска") , и резултатите са, че всяка година влизат все повече пари за болнично лечение и в касата като цяло, харчат се , а от това изгледжа от статистиките нацията не става много по-здрава,нито лечението по качествено
 

Ако говорим за мозъчните инсулти, то за последните 15 години болничното лечение деградира. Преди 15 години за болничното лечение на мозъчен инсулт беше определена болнична пътека за 15 дни, днес тя е за 7 дни..При това лечение иновативни молекули и методи няма, разчита се на класически, (които трудно  могат да се определеят като иновативни), и най-вече на времето, през което пациентите са лекувани и престояли в болниците, под лекарски контрол на сътоянието им и при полагане на специфични медицински грижи.
Болните имат нужда най-вече от тези грижи защото са неакветни умствено и физически (мозъчният инсулт порязава части на мозъка- и малкия и големия), не могат да се движат,и дори не могат да се хранят, а и повръщат поради засягане на определени мозъчни функции. Освен това, тези болни често стадат от множество съпътващите и "причинителни" заболявания на инсултите (диабетът е причина а множество, множество увреждания, високото кръвно, също).

Вместо това болницата им прави няколко скъпи скенера (за да си прибере "пая", или да се "застрахова", не знам от какво), за да им каже че им е засегнат мозъка ( това го знам и без скенер, и всеки със средна култура и имащ достъп до интернет) , и след 7 дни ги изхвърля от болницата, в почти неадекватно състояние, прехвърляйки отговорноста на безотговорните GP-та, които никога нямат време за посещения по домовете, И при следващото им взимане по спешност в болницата, болничните лекари питат близките уж изненадани "вашият GP преглеждал ли е изобщо тази жена"

Както и да е..

Средствата в НЗОК не са много (да си го кажем) , въпросът е че нещо не се вижда статистически ефектът от повишаването им за годините - при създаването си НЗОК има 500 милиона лева бюджет, днес той  е почти 4 милиара лева..

 

Редактирано от nik1

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!