Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

 

2018-commercial-crew.png

През 2018 г. трябва най-сетне да дебютират новите кораби "Драгън 2" и "Старлайнър" - първо в безпилотен, а накрая в пилотиран режим. Image credit : NASA

Това е четвъртата статия от поредицата "празнични статии", в които правя обзор на изминаващата година и очертавам събитията, които предстоят да се случат през следващата.

Предишни статии от поредицата "празнични статии":

Топ 10 космически събития през 2017 г.

Космическата 2018: Прогнози и очаквания

2017: Годината на малките ракети

20 декември 2017 г. 14:00 ч.

Светослав Александров. През следващите 12 до 18 месеца общо четири частни американски космически компании трябва да изведат човек в космоса. Ироничното в случая е, че някои от тези компании твърдяха същото в края на всяка една предходна година, а хората постоянно се питат: "още колко трябва да чакаме?". Този път обаче изглежда, че частните фирми са вече наистина на финалната права и през 2018 г., най-късно през първата половина на 2019, очакваме сериозно развитие. В един момент все някоя от тях ще трябва да изпрати човек в космоса.

Четирите компании са Блу Ориджин, Върджин Галактик (които разработват суборбитални кораби), Боинг и СпейсЕкс (които разработват орбитални кораби). Всички те показаха съществен прогрес през 2017 година, но и при всички тях имаше неприятни отлагания. Това доведе до язвителни забележки от страна на някои космически ентусиасти в стил: "Я вижте, американците още не могат да изпратят човек в космоса, а руснаците продължават да го правят без проблем". Да, руснаците го правят - пилотираният космически кораб "Союз" и товарният "Прогрес" са много добри, а ракетите "Союз" са все още едни от най-надеждните в световен мащаб. Това по никакъв начин не означава, че няма провали (напоследък авариите с ракети "Союз" зачестяват) и че няма смъртни случаи - за съжаление последният беше на 14-ти юни тази година - когато паднали първи степени от ракета "Союз-2.1а" доведоха до пожар в казахстанските степи и имаше човешки жертви. Междувременно частниците на Запад се стараят да има възвращаемост на космическите ракети. Приликата между държавните агенции на САЩ и Русия е, че и двете не са работили по строежа на нови космически кораби от десетилетия, а доскоро и двете бяха просто потребители - американците - на остарялата космическа совалка, а руснаците - на "Союз". Грешката на САЩ бе, че совалката беше пенсионирана преди да има неин заместител. Но и САЩ и Русия осъзнават, че имат нужда от нови космически кораби, които да отговарят на новите цели в световната космонавтика, включващи пилотирани полети отвъд околоземна орбита и космически туризъм. Едно е обаче да си потребител и да използваш старите космически технологии, друго е да си иновативен и да тласкаш прогреса напред.

Затова по-справедливо би било да сравняваме разработките между американските частници и новите разработки в Русия. А създаването на новия руски кораб "Федерация" премина през аналогични дългогодишни отлагания. На няколко пъти беше сменена ракетата-носител, последният път - това лято, когато се реши, че вместо "Ангара" ще се ползва "Союз 5", а първият безпилотен старт се отмести от 2021 до 2022 година. Пилотиран не се  очаква преди 2024 година.

Защо разработчиците в САЩ и в Русия се бавят? Защото е трудно! Не е тривиална задача да се създаде изцяло нова ракета и изцяло нов космически кораб. Дизайнът е нов, материалите са нови, компютърните системи са нови - всичко това изисква серия от тестове и изпитания, преди да се докаже, че корабът е достатъчно безопасен, за да превозва хора. За съжаление агенциите не разполагат с финансите от 60-те години, нито сме в условия на надпревара, за да се поемат излишни рискове. Нещата стават по-бавно от преди.

Но достатъчно с въведението, нека да разгледаме докъде стигнаха компаниите Боинг, СпейсЕкс, Върджин Галактик и Блу Ориджин.

1. Боинг

2017-atlas-coming-together.jpg

В края на октомври ни беше показана тази снимка на компонентите на ракетата "Атлас 5", която ще изведе в космоса първия кораб "Старлайнър". Photo credit : ULA

Усилията на Боинг, за разлика от тези на СпейсЕкс, не са приветствани от особено възторжени възгласи. Това се дължи до голяма степен на факта, че Боинг не е млада компания, а е стар авиокосмически гигант, често пъти свързван със статуквото и тромавата американска бюрокрация. Но корпорацията също се старае да спази сроковете и е почти в готовност за първите полети на новия кораб "Старлайнър". Време е да обърнем повече внимание и на нейните усилия. Стига сме я пренебрегвали - затова реших първо да започна с нея.

Боинг го заслужава, защото вече има множество построени кораби "Старлайнър" - както тестови макети, използвани при изпитанията на парашутните системи, така и функционални кораби. Построен е и корабът, който ще трябва да изведе първите си астронавти в орбита.

Три изпитателни полета са планирани за 2018 година (но шансът не всички да бъдат проведени навреме, както и първият пилотиран старт да се измести за 2019 година, е много голям). При първия демонстрационен полет ще бъде изпитана системата за аварийно спасяване и той ще бъде проведен най-рано през февруари.

Вторият и третият са най-интересни, защото те са реални космически полети. Първо през август 2018 г. ще трябва да бъде изстрелян един "Старлайнър" на безпилотна мисия и ако всичко е наред, ще бъде последван от пилотирана мисия през ноември 2018 г.

Мисията през август е обозначена като Boe-OFT. "Старлайнър" ще бъде изведен в космоса от ракета "Атлас 5" (като стартовата площадка вече е подготвена за пилотирани мисии - построена е кулата, с която астронавтите ще бъдат изкачвани и натоварвани в ракетата). По време на този пръв тест се предвижда скачване с "Международната космическа станция", двуседмична летателна прогрма и кацане.

Ако всичко мине наред (което не е гарантирано, ставайки въпрос за нов космически кораб), следващата мисия (най-рано през ноември 2018 г.) носи името Boe-CFT. Тя ще е аналогична на BOE-OFT, но с разликата, че вече ще превози астронавти.

Така Боинг може да се превърне в първата компания, изпратила човек в орбита след приключването на експлоатацията на космическите совалки... стига да не бъде изпреварена от СпейсЕкс.

2. СпейсЕкс

 astronauts-working-crew-dragon.jpg

Астронавти на НАСА тренират на новия космически кораб "Драгън 2" (още известен като Crew Dragon). Photo credit : NASA

Безпилотният орбитален тест на пилотираната версия на "Драгън" засега е предвиден да се случи през април 2018 година, а пилотираният - през август 2018 година. Така, отчитайки и вероятността за няколкомесечни отлагания, СпейсЕкс притежава по-голям шанс от Боинг да се превърне в първата компания, изпратила астронавти в орбита.

По време на безпилотната тестова мисия "Драгън 2" ще трябва да извърши автоматизирано сближаване и скачване с "Международната космическа станция", да остане скачен с нея няколко седмици, след което ще се разкачи и ще извърши приводняване в океана. Всички животоподдържащи системи ще бъдат проверявани в рамките на целия полет. Ако всичко мине наред и "Драгън 2" се завърне благополучно, същият този кораб ще бъде използван за тест на системите за аварийно спасяване в полет.

Едва след като тези две стъпки бъдат изпълнени, ще се даде зелена светлина да излети кораб "Драгън 2" с двама астронавти на борда на тестова мисия до "Международната космическа станция", която ще продължи общо 14 дни.

Вместо заключение за СпейсЕкс и Боинг: Има още много неща, които и двете компании трябва да свършат, преди да се стигне до изстрелването на хора - това включва тестове на аварийните системи, както и безпилотни тестове на новите кораби. Отлаганията са напълно възможни и през 2018 г., така че ще видим кой докъде ще стигне.

Продължаваме с компаниите за суборбитален полет.

3. Блу Ориджин

2017-mannequin-skywalker-lands.jpg

На снимката: Манекенът Скайуокър се завърна успешно на Земята след полет до ръба на космоса на 12-ти декември 2017 г. Photo credit : Blue Origin

През декември 2017 г. Блу Ориджин възобнови тестовите полети на кораба "Ню Шепърд". Това стана след прекъсване от година и два месеца - при предходния полет през октомври 2016-та беше тествана системата за аварийно спасяване. Паузата беше изключително разочароваща - още повече, че Блу Ориджин бяха обещали пилотиран тест през 2017 година.

Според Джеф Ешби, бивш астронавт на НАСА и сега работещ към Блу Ориджин, причините за отлаганията са свързани с прилагането на научените уроци по време на първия рунд на тестовете през 2015 и 2016 г. Сега, след като уроците са усвоени и на тяхна база корабът "Ню Шепърд" е подобрен, компанията се готви за следващия етап от изпитания.

Полетът на 12-ти декември бе първият, проведен съобразно лиценз, издаден от Федералната администрация по авиация (ФАА). Предишните полети са били проведени съобразно "експериментално позволение", който е давал право на компанията да изстрелва кораби, но не и да провежда комерсиални полети с цел печалба. Ешби оповести, че декемврийският полет е довел до първите печалби, защото корабът е успешно превозил до космоса комерсиален полезен товар.

Според Ешби ще мине приблизително една година, преди Блу Ориджин да се осмели да изпрати човек в космоса (така очакваме първият пилотиран полет да е факт най-рано в последните месеци на 2018-та). Засега компанията все още не предлага билети за туристически екскурзии - това ще стане чак когато всички изпитания приключат.

4. Върджин Галактик

2017-1-june-ss2-test-success.jpg

Снимка от изпитателния планиращ полет на 1-ви юни, при който беше освободен воден баласт в атмосферата. Photo credit : Virgin Galactic

Върджин Галактик проведе множество изпитателни тестове до август 2017 г., като по време на тях бяха осъществени планиращи полети на кораба "СпейсШипТу"-"Юнити". Надеждите бяха скоро да започнат изпитателните ракетни запалвания, а до края на годината човек да полети в космоса (всички изпитания на "СпейсШипТу" се провеждат в пилотиран режим). Основателят на компанията Ричард Брансън бе толкова оптимистично настроен, че през октомври оповести намерение лично да полети в космоса до шест месеца. Два месеца минаха оттогава, а ракетните полети още не са започнали.

Според Джордж Уайтсайдс, настоящ изпълнителен директор на Върджин Галактик, който тази седмица говореше на конференцията Next Generation Suborbital Researchers Conference, предвиден е поне още един планиращ полет на "Юнити". Не знаем дали през 2018 г. човек ще успее да полети точно до космоса (т.е. над 80-километровата граница, използвана в САЩ), но изглежда, че догодина най-сетне ще започнат ракетните полети - за пръв път след 2014 г., когато загина пилотът Майкъл Олсбъри при изпитания на предишния кораб "Ентърпрайз".

Голямата новина, оповестена от Върджин Галактик през последните няколко дни е, че Италианската космическа агенция е резервирала полет с астронавт и полезен товар през 2019 година. Според Уайтсайдс корабите "СпейсШипТу" ще могат да превозват до 453 килограма научни експерименти до суборбиталното пространство, като биологичните проби могат да бъдат качвани на кораба около два часа преди полета. След  кацането на кораба товарът трябва да бъде връщан на поръчителя до 30 минути, а ако може и за по-кратко време: до 5-10 минути.

Вместо цялостно заключение: Очаква ни една изключително вълнуваща 2018-та година, наситена с много събития - много повече от тези, които видяхме през 2017-та. Дали човек ще полети в космоса с комерсиален кораб е рано да се каже, но дори и да не стане, тестовата програма на четирите компании е достатъчно интересна. И все пак, нека сме оптимисти. Дано наистина най-късно през декември 2018 г. човек наистина стигне до космоса!

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2010-2018-commercial-crew-preview

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Космическата програма Старлайнър на Боинг успешно мина през критична фаза преди предстоящите полети

5 януари 2018 г. 09:40 ч. САЩ е една стъпка по-близо до възобновяването на пилотираните космически полети от собствената си територия, след като Боинг премина през критичен етап преди провеждането на изстрелванията. Става въпрос за ракетата-носител "Атлас 5", която успешно завърши прегледа за сертификация на дизайна (Design Certification Review, DCR). Това беше оповестено на страниците на United Launch Alliance, оператор на ракетата.

Под този претенциозен израз "Преглед за сертификация на дизайна" разбираме следното: програмата е успешно завършила етапа на дизайн и вече преминаваме към следващата стъпка, която включва окончателните изпитания.

Боинг потвърждава, че все още планира първото изстрелване на новия кораб "Старлайнър" да е през август тази година. В рамките на полета "Старлайнър" ще лети в роботизиран режим, ще се скачи с "Международната космическа станция", след което ще се завърне на Земята. Ако той приключи успешно, следващият полет (планиран в края на 2018 г.) ще е с астронавти на борда.

Преминаването на прегледа за сертификация на дизайна беше много важна стъпка за програмата "Старлайнър", защото имаше трудности при одобряването на ракетата "Атлас 5" за пилотирани мисии. Ракетата е една от най-надеждните в световен мащаб - летяла е над 70 пъти и няма нито един провал от началото на експлоатацията си. Проблемът лежеше в документацията, свързана с двигателя на първата степен "РД-180", който съдържа чуждестранен хардуер. Двигателят "РД-180" се строи от предприятието RD AMROSS, което е консорциум между две фирми - Прат енд уитни, намираща се във Флорида, и НПО Енергомаш, Химки, Русия.

В бъдеще United Launch Alliance, операторът на ракетата "Атлас 5", се е обърнал към Блу Ориджин - компанията на Джеф Безос, създала двигател BE-4. Това ще е главен двигател за следващата ракета "Вулкан". Но поне първоначално "Старлайнър" ще лети с ракетата "Атлас 5", използваща двигателя "РД-180".

2017-atlas-coming-together.jpg

В края на октомври ни беше показана тази снимка на компонентите на ракетата "Атлас 5", която ще изведе в космоса първия кораб "Старлайнър". Photo credit : ULA

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2026-2018-5-jan-starliner-update

  • Модератор Космически науки
Публикува

НАСА актуализира графика на първите полети на Старлайнър и Драгън 2, и двата дебюта се очакват през август

11 януари 2018 г. 17:30 ч. Днес НАСА актуализира графика на първите полети на корабите "Старлайнър" и "Драгън 2", разработвани съответно от Боинг и СпейсЕкс.

Няма отлагания в графика на Боинг. Първият безпилотен тестов полет на "Старлайнър" остава за месец август, а първият пилотиран - за месец ноември.

Има обаче отлагания в графика на СпейсЕкс. Първият безпилотен тестов полет сега е планиран за месец август (първоначално се предполагаше, че ще е през април), а първият пилотиран - чак през декември.

Сега не просто изглежда по-малко вероятно, че някоя от двете частни компании ще успее да изпрати човек в космоса през 2018-та. А още нещо - компанията на Илон Мъск сериозно изостава от Боинг.

Очакваме с интерес развоя на събитията!

Източник: НАСА

2017-atlas-coming-together.jpg

В края на октомври ни беше показана тази снимка на компонентите на ракетата "Атлас 5", която ще изведе в космоса първия кораб "Старлайнър". Photo credit : ULA

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2037-2018-updated-commercial-crew-schedule

  • Модератор Космически науки
Публикува

Отлагания след отлаганията и пак отлагания - или как консервативната култура на НАСА спира прогреса на частните компании

2018-commercial-crew.png

Ще полетят ли изобщо корабите "Драгън 2" и "Старлайнър" през 2018 година... било то в безпилотен или пилотиран режим? Image credit : NASA

17 януари 2018 г. 17:50 ч.

Светослав Александров. Когато на 11-ти януари НАСА публикува обновения график за предстоящите полети на комерсиални кораби до "Международната космическа станция", мнозина останаха дълбоко шокирани. Съгласно графика първият безпилотен полет на кораба на Боинг "Старлайнър" ще е през август, а първият пилотиран - през ноември. Но СпейсЕкс, които трябваше да проведат първия безпилотен полет на "Драгън 2" през април, сега оповестяват отлагане за август. Първият пилотиран полет е планиран чак за декември - след този на Боинг.

На теория това е, което трябва да очакваме през 2018-та година. На теория. А на практика никой не вярва, че графикът ще бъде спазен. Нагласите в космическия сектор са, че първите пилотирани полети както на СпейсЕкс, така и на Боинг, ще се изместят твърдо за 2019-та година. Нали не очаквате, че "Драгън 2" с екипаж наистина ще полети през декември? Това е нов кораб, а при новия космически хардуер винаги има отлагания в последния момент - вижте какво става с ракетата "Фолкън Хеви", която все още не може да премине през статично запалване и полетът й се отмества за февруари.

На практика ще бъдем щастливи, ако до края на 2018-та година поне един от корабите "Драгън 2" или "Старлайнър" излети за пръв път в безпилотен режим. Но и това не е гарантирано. Януари е преполовил, оставащото време е малко, а както СпейсЕкс, така и Боинг имат да извървят дълъг път, докато стигнат до стартовата площадка.

Какво се случи? Нали СпейсЕкс бяха доста по-напред, нали постоянно изстрелват ракети, нали доставят товар до "Международната космическа станция"?

Какво се случи ли? НАСА се случи.

В рамките на предишната успешна програма COTS, моделът, по който НАСА работеше, беше следният: агенцията разпределяше пари на частните космически компании за разработката на нови космически кораби на базата на конкурентен принцип. Първоначално компаниите бяха СпейсЕкс и Рокетплейн Кистлър. По-късно поради липса на достатъчно частно финансиране Рокетплейн отпадна и НАСА назначи на нейно място Орбитал. Както СпейсЕкс, така и Орбитал успяха да разработят две среднотоварни ракети - "Фолкън 9" и "Антарес". Но характеристиките на COTS бяха следните: НАСА само сключва първоначалните договори. Космическите кораби се разработват от частните фирми и те носят отговорността. НАСА определя крайните изисквания, но в реалността се явява само купувач на услуги. Междувременно частниците се конкурират едни с други и създават качествен продукт. Днес корабите "Драгън" и "Сигнус" летят редовно до "Международната космическа станция" и доставят благополучно полезен товар. Чудесна реализация на инициативата! Но вероятно основната причина, поради която COTS успя, то е, че подпомагането на комерсиалните космически компании започна през 2006 година, по време на ерата на Буш, когато НАСА се занимаваше основно с програма "Съзвездие", кораб "Орион", ракети "Арес 1" и "Арес 5". Докато "Орион" и "Арес 1" заемаха централните новини, комерсиализацията на космонавтиката беше страничен проект, ставаше тихомълком и никой не пречеше на частните компании. Те работеха тихо и спокойно, отчитаха първоначално скромни резултати и чак след 2010 година показаха видим прогрес, който накара хората да се замислят: я вижте как стават нещата!

За разработката на пилотираните комерсиални космически кораби обаче моделът на COST беше напълно изоставен. Сега НАСА, вместо само да зададе изискванията си, както беше при създаването на товарните кораби, се намесва активно във всяка стъпка на разработката на новите пилотирани машини. Като резултат програмата за подпомагане на частни компании се е превърнала в копие на програмата за правителствен междупланетен кораб "Орион" и тежкотоварна ракета "Спейс лонч систъм" (SLS). Също както при "Орион", така и тук има постоянни протакания. На всеки шест месеца НАСА актуализира датите кога се очаква да дебютират "Старлайнър" и "Драгън 2" и обикновено тези актуализации са съпътствани от поредните шестмесечни отлагания.

Но това, което е най-лошото е, че частните компании са с вързани ръце и практически не са свободни да въвеждат иновации. Нещо повече - вместо да има прогрес напред, се стига до регрес.

Най-яркият пример затова е отказът на СпейсЕкс да използва ретроракети за кацането на "Драгън 2". През 2014 г. компанията предвиждаше "Драгън 2" да е модерен междупланетен кораб, който, вместо да каца с парашутни системи, да разчита на спирачни ретроракети. Това би позволило корабът да каца не само на Земята след мисия до орбита, но и на повърхността на всяко друго тяло като Луната и Марс. Илон Мъск описваше "Драгън 2" като модерния междупанетен кораб на 21-ви век. Само че в този вариант той така и не можа да се впише в строгите изисквания на НАСА за безопасност, понеже ретроракетното кацане носи допълнителен риск. В началото на 2017-та година Илон Мъск обяви, че на този етап се отказва от ретроракетно кацане и ще разчита на стария изпитан вариант от 60-те години на връщане с парашути и приводняване в океана.

При това необходимостта да се преработи системата за кацане беше не само стъпка назад в технологично отношение, но и добави отлагане от една година за СпейсЕкс.

НАСА, за съжаление, не е агенцията от 60-те години, която е пращала хора на Луната. Днешната НАСА страда от два сериозни проблема. Първият е вътрешната култура на страхливост, плод на две високопрофилни аварии на космически совалки, които се случиха през 1986 и 2003 година. Казано накратко, НАСА се страхува от всеки излишен риск. Само че ако много се замисляш какво би могло да се случи, резултатът е ясен : няма да полетиш до никъде. Нито до Луната, нито до Марс ... а сега дилемата за 2019 година, когато ще отбележим 50 години от първото пилотиране кацане на Луната, не е дали НАСА ще е в състояние отново да прати човек там в близките години. А дали НАСА ще разполага с обикновен кораб за полети до ниска орбита, още преди това десетилетие да си е отишло...

Другият проблем е свързан с бюрокрацията, която се е разраснала неимоверно през последните няколко десетилетия и става все по-тромава. Тъй като това е правителствената агенция, а не частна компания, на върха НАСА се ръководи от администратор, а не от предприемач. На по-ниските равнища йерархията изглежда приблизително така: хора, които гледат как другите си вършат работата, а съответно те гледат как останалите под тях си вършат работата. В космическите среди се шегуват, че в НАСА не можеш дори да вземеш решение да си свариш кафе без да е нужно да свикаш нужните комисии и подкомисии.

И ако си мислите, че това е безпочвена критика - не, не е. Самият Уейн Хейл, бивш програмен мениджър на програмата "Космическа совалка", пенсиониран след 32-годишна кариера в НАСА, е направил мрачно предсказание през 2010 година. Ето точните му думи тогава: "НАСА вярва, че подобреният процес (т.е. повишената бюрокрация) е решението да се предотвратят бъдещи проблеми. Така че НАСА пише все по-подробни и по-подробни спецификации и изисквания и иска все повече и повече документация и доказателства. Някъде между редовете ние преминахме оптималната точка да осигурим безопасност и вече просто увеличаваме цената и отлаганията. Днес ние сме на път да придобием транспорт до околоземна орбита посредством частни фирми. Не само че тази инициатива може да спести средства от данъкоплатците, но може да се основе и нова индустрия. Привържениците на тази идея я оприличават на правителствените договори за въздушна поща през 20-те години, която по митологичен начин осигури успешна и печеливша авиационна индустрия. Предстои да видим дали това е правилна аналогия или не, но междувременно голямо културно разделение е на път да убие инициативата още в зародиш. Не съзнателно, не злонамерено, не, не - с най-добри намерения". Хейл e предупредил още през 2010 година, че назначаването на арбитри, които разглеждат дали хилядите изисквания са удовлетворени или не, не е правилният начин да се осигури безопасност, нито да се пестят пари. Още тогава експертът е казал, че ако НАСА не се промени, опитът за комерсиализиране на околоземната орбита ще претърпи крах и е напомнил, че в миналото изискванията на Военновъздушните сили на САЩ за бойни самолети са заемали само 2 страници и половина, а изискванията за кораба "Джемини" на НАСА през 60-те са се побирали едва около 24 страници. Днес бюрокрацията изисква хиляди и хиляди документи.

Но да се върнем на днешния ден и последните отлагания около СпейсЕкс. През 2016 г. ракета "Фолкън 9" експлодира на стартовата площадка при пълнене с гориво. Проблемът беше локализиран до втората степен - по-точно до резервоарите за кислород. Вътре в тези резервоари има малки съдове, пълни с хелий, а съдовете са съставени от специален материал: въглеродни нишки, омотани около алуминий. Експлозията през 2016 г. се счита за причинена от навлизането на кислорода между алуминия и въглеродните нишки. Свръхохладеният кислород може да разкъса нишките, или да причини търкане между тях, какво точно - не е ясно, но резултатът би бил един - експлозия.

СпейсЕкс промени процедурата по зареждане със свръхохладен кислород. През изминалата 2017 г. компанията проведе 18 последователни изстрелвания - всичките успешни. Удовлетворило ли е това НАСА? Съвсем не.

На 11-ти януари беше публикуван годишният доклад на комисията по аерокосмическа безопасност (натиснете тук, за да го прочетете в оригинал). Тази комисия публикува препоръки, които на теория нямат обвързваща стойност - НАСА може да избере да се съобрази или да не се съобрази с тях. На практика обаче агенцията почти винаги се съобразява и даже в определени случаи се мъчи да предприеме всички мерки, за да могат евентуалните недостатъци да се коригират предварително и да не се налага комисията да публикува каквито и да е забележки. Така че още след експлозията на СпейсЕкс през 2016 г. компанията започна съвместно с НАСА преработка на проблематичните алуминиеви съдове. Алтернативният им дизайн е по-тежък и съответно ще наложи нова конструкция ии на поддържащите структури на кислородните резервоари. Според документа, публикуван на 11-ти януари, комисията не препоръчва на НАСА да одобри ракетата "Фолкън 9" за пилотирани полети преди да бъдат извършени тестове на модифицирания хардуер.

Някои космически ентусиасти сред вас биха се оплакали, че НАСА умишлено затормозява СпейсЕкс, за да изкара на преден план Боинг (стар аерокосмически гигант със сериозно политическо лоби). В реалността обаче не само СпейсЕкс, но и Боинг са под натиск да удовлетворят строгите изисквания, според които вероятността за смърт на астронавт в рамките на мисия трябва да е не повече от 1 на 270, а рискът от фатален инцидент при изстрелване или кацане следва да възлиза на не повече от 1 на 500. Докладът предупреждава, че нито една от двете компании няма да успее да удовлетвори изискването за 1 теоретична авария на 500 излитания и кацания.

За сравнение изискването към космическите совалки в края на програмата е било за 1 теоретична авария от общо 90 старта. Т.е. частните компании работят при много по-строги критерии.

Междувременно ето как вероятно ще се развият нещата: СпейсЕкс и Боинг ще се опитат да облекчат тежките изисквания на НАСА, но при всички положения ще са принудени да направят някои модификации, които ще оскъпят и усложнят корабите и (или) техните ракети-носители. Като резултат от това услугата по извеждане на астронавт до околоземна орбита ще стане скъпа, потенциален купувач на корабите ще остане преди всичко НАСА, надали ще могат да се внедрят на пазара за комерсиални услуги, а когато най-накрая полетят, то ще е с голямо закъснение.

Никак няма да се изненадам, ако СпейсЕкс и Боинг не просто се забавят докъм средата на 2019 година, а може би дори до по-късно. Дори подозирам, че могат да бъдат изпреварени от другите две комерсиални космически компании - Върджин Галактик и Блу Ориджин. Нито Върджин Галактик, нито Блу Ориджин разработват орбитални кораби - напротив, както "СпейсШипТу", така и "Ню Шепърд" са суборбитални машини, но ако човек полети първо с тях до космическото пространство, никой няма да се интересува особено какви са подробностите - важното е, че след 2011 година, когато е последният полет на совалката "Атлантис", ще има нов американец, излетял в космоса от местна почва.

Това ще бъде голям шамар за тази комерсиална космонавтика, която е, подпомагана от държавата, още повече, че нито Върджин Галактик, нито Блу Ориджин използват парите на НАСА. Двете компании продължават да планират пилотирани мисии до края на 2018 година, като "СпейсШипТу" преди броени дни извърши последния си планиращ полет и е буквално на седмици, най-много месеци, от началото на първото пилотирано ракетно излитане.

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2047-2018-nasa-impact-on-commercial-crew

  • Модератор Космически науки
Публикува

Без алтернатива, ако новите пилотирани кораби не са готови в срок: НАСА няма да може да купи нови места на кораби Союз след 2019-та!

17 януари 2018 г. 18:53 ч. Днес американският комитет по наука, космос и технологии организира прослушване, на което бяха представени новини относно развитието на комерсиалната пилотирана програма на САЩ. 

На прослушването стана ясно, че както СпейсЕкс, така и Боинг (двете компании, на които разчита НАСА) са показали съществен прогрес в разработката на новите космически кораби "Драгън 2" и "Старлайнър". Преодолени са множество технически пречки. За съжаление много работа все още остава до дебютите на корабите. Засега Боинг и СпейсЕкс планират първите безпилотни изпитания на корабите да са през август месец. Боинг предвижда първият изпитателен пилотиран полет да е през ноември, а СпейсЕкс - през декември. 

Поради необходимостта да се свърши още работа, допълнителни отлагания са напълно възможни. Уилиам Герстенмайер от НАСА обаче оповести (източник - Джеф Фауст)(източник Parabolicarc-Twitter), че агенцията е закупила места на борда на руски кораби "Союз" до есента на 2019-та година. Сега вече е късно да се правят повече поръчки. Производството на пилотиран космически кораб "Союз" отнема три години, т.е. ако сега се направи нова поръчка, корабите ще са готови чак през 2021 година. 

С оглед на това, НАСА няма друг вариант, освен да измисли начин как да разполага с пилотиран космически кораб до края на 2019 година. Понастоящем графикът се държи на косъм - ако приемем, че СпейсЕкс и Боинг изпратят хора в космоса до края на 2018-та или началото на 2019-та година, сертифицирането на "Драгън 2" за редовни полети ще е през декември 2019 година, а на "Старлайнър" - чак през януари 2020 година...

НАСА обмисля алтернативни идеи за това как да постъпи, ако забавянията се проточат много. 

2017-17-dec-soyuz-launch.jpg

Кадър от декемврийското излитане на "Союз МС-07". НАСА може да разчита на руските кораби "Союз" най-много до есента на 2019 година. Photo credit : NASA TV/Roscosmos

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2048-2018-nasa-dilemma-soyuz-seats

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Боинг се готви за първите полети на новите кораби Старлайнър тази година

2018-starliner-attached-heat-shield.jpg

На снимката: техниците на Боинг прикачват космическия кораб "Старлайнър" към топлинния щит, който ще го предпазва по време на навлизането в атмосферата. Photo credit : Boeing

16 март 2018 г. 17:20 ч.

Светослав Александров. Нито един човек не е успял да излети в космоса от американска земя след 21-ви юли 2011 година, откакто космическата совалка "Атлантис" се завърна на Земята. Това са почти седем години - седем тъжни години за американската космонавтика, през които тя остана без способност да осъществява пилотирани космически полети. 

Но тази година с малко повече късмет статуквото може да се промени. Четири фирми работят по задачата да създадат пилотирани космически кораби за суборбитални или орбитални полети - Върджин Галактик, Блу Ориджин, Спейс Екс и Боинг. От тях Боинг като че ли изглежда да е най-напред (макар че това трудно може да се потвърди с вечно променящите се графици). Вчера компанията покани журналистката от CNBC Морган Бренан, за да бъде показан публично прогресът по създаването на новите космически кораби "Старлайнър". 

Съгласно оповестеното в Туитър [1], компания Боинг е успяла да построи цели три кораба "Старлайнър", всички от които се надяваме да полетят до края на 2018-та. Първият "Старлайнър" е тестов модул, с който ще бъде изпробвана системата за аварийно спасяване в случай на повреда на ракетата-носител. Ракетните полети са опасни - в това няма спор, а желанието на всяка една частна компания (разбира се, и на НАСА) е хората да могат да се връщат живи на Земята каквото и да се случва.

Вторият "Старлайнър" ще лети за пръв път на реална космическа мисия, като стартът е предвиден за 27-ми август. Ако всичко мине по план, този кораб ще лети в безпилотен режим до "Международната космическа станция", демонстрирайки способностите да се сближава с орбиталния комплекс, да се скачва, след това да излиза от орбита и да се завръща на Земята безопасно.

Едва след като този тест е успешен, очакваме изстрелването и на третия "Старлайнър", който вече ще лети с хора на борда. Пилотираният старт ще трябва да е факт през октомври или ноември. 

Твърде много хора критикуват Боинг за начина му на работа - че е стар авиокосмически гигант, който прави всичко по скъп начин, докато има нови компании като СпейсЕкс, които предлагат по-евтини услуги. Но докато е вярно, че за създаването на трите космически кораба "Старлайнър" са усвоени $4.2 милиарда долара, космическата совалка на НАСА е струвала между $35 и $40 милиарда долара - т.е. "Старлайнър" е сравнително евтина машина.

Изгледайте репортажа на Морган Бренан за CNBC тук (Youtube връзка)

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2127-2018-boeing-preparing-spaceships-flight-this-year

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Тестовата пилотирана мисия на Боинг може да се превърне в оперативна

2018-commercial-crew.png

Ще полетят ли изобщо корабите "Драгън 2" и "Старлайнър" през 2018 година... било то в безпилотен или пилотиран режим? Image credit : NASA

15 април 2018 г. 12:00 ч.

Светослав Александров. Задават се доста неясни времена за американската пилотирана космонавтика. НАСА скоро трябва да започне да изпраща астронавти към "Международната космическа станция" с построени в САЩ космически кораби. За тази цел са натоварени две фирми - Боинг и СпейсЕкс. По официални данни и двете фирми трябва да осъществят пилотирани космически полети до края на 2018-та - Боинг през ноември, а СпейсЕкс - през декември. Това поне са официалните дати.

Неофициално знаем много добре от различни източници в ракетно-космическия отрасъл, че най-вероятно нито една от двете компании няма да е готова за пилотирани мисии през 2018-та година и е почти сигурно че както стартът на боинговия пилотиран "Старлайнър", така и този на мъсковия "Драгън 2" ще бъдат отложени за 2019 година. Забележете - отминало е първото тримесечие на 2018-та година, сега сме средата на април, а Боинг и СпейсЕкс все още не са провели задължителните две безпилотни мисии на корабите. Преди да се отправят хора на тях, "Старлайнър" първо трябва да излети с кулата си за аварийно спасяване от наземна площадка, след което през август трябва да лети с ракета "Атлас 5" до станцията в роботизиран режим. За "Драгън 2" предстои първо роботизиран полет до МКС в края на август, след което трябва да бъде проведен нов тест на кулата за аварийно спасяване по време на друг роботизиран полет. Едва след като роботизираните мисии на "Старлайнър" и "Драгън 2" приключат, НАСА ще се осмели да изпрати хора в космоса с тях. Първоначално астронавти трябва да излетят на кратки двуседмични мисии и ако тези пилотирани полети са успешни, корабите ще навлязат официално в експлоатация. 

Всякакви допълнителни отлагания обаче са възможни и съвсем не е задължително те да са по вина на Боинг или СпейсЕкс - през януари подчертах, че основният затормозяващ фактор е самата НАСА и че нейната бюрократична култура спъва прогреса на частниците [1]. Но ако частните компании не се справят в срок, този път нещата са сериозни - подчертах също така [2], че сега агенцията няма да може да разчита на руските кораби "Союз". Късно е да се правят нови поръчки. За строежа на нов пилотиран кораб "Союз" са нужни три години - т.е. ако се подаде сега заявка, корабите ще са готови чак през 2021 година. 

Така че възможностите са само две - или някоя от двете компании (Боинг или СпейсЕкс) ще трябва да придобие готовност да превозва астронавти най-късно през 2019 година, или НАСА остава без възможност да изпраща хора на "Международната космическа станция".

Агенцията оповести още преди няколко седмици, че ще се обмислят евентуални алтернативи за справянето с тази дилема и ето до каква възможност се стигна - след провеждането роботизираната мисия на Боинг (засега планирана през август 2018-та), пилотираната мисия може да бъде променена - вместо да продължи две седмици, както беше предвидено преди, тя ще бъде увеличена на шестмесечна и екипажът може да бъде увеличен от двама на трима души [3]. Като допълнение се обмисля роботизираните полети на "Драгън 2" и "Старлайнър" да включват и доставката на полезен товар. 

Така тестовата мисия на "Старлайнър" направо изчезва и тя се превръща в оперативна мисия (а съответно е много вероятно нейното провеждане да бъде изпълнено чак през 2019 година).

Сега само очакваме да видим кога ще е следващата актуализация на полетните дати и дали НАСА ще се възползва от тази възможност.

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2168-2018-boeing-cft-could-turn-operational

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Боинг с нов сайт, на който има анти-СпейсЕкс пропаганда

1 май 2018 г. 22:50 ч. През последните няколко дни Боинг отвори нов сайт с име "Watch US Fly". Сайтът има секции, озаглавени: "Защо CST-100 Старлайнър е важен за Америка", "Защо SLS e най-добрата ракета, за да изпрати американци към Марс".

Но сайтът не се ограничава само с позитивна информация, публикуваща рекламни материали на продуктите на Боинг. Една от статиите е озаглавена : "Ракетата на SpaceX Фолкън Хеви е твърде малка за изследвания на далечния космос". Статията се позовава на ръководителя на пилотираната космонавтика на НАСА Бил Герщенмайер, който е казал, че Фолкън Хеви "е твърде малка" за нуждите на американската космическа агенция.

Анализаторите на космическите новости никак не са впечатлени от този уебсайт - нещо повече, смятат го за подвеждащ. Например журналистът Ерик Бъргър от Арс Текника напомня [1], че ракетата "SLS" не е много по-мощна от "Фолкън Хеви". В своята невъзвръщаема конфигурация "Фолкън Хеви" може да извежда 64 тона в околоземна орбита. "SLS" в своята първоначална конфигурация, за първите два полета - включително този на "Орион" до Луната с хора на борда през 2022-2023 година ще е с товароподемност от 70 тона. Някой ден се планира да бъде създадена по-мощна версия на "SLS" с товароподемност до 130 тона, но няма дата кога тя ще е налице. Не изглежда вероятно да е готова до края на следващото десетилетие.

Дотогава предложената 130-тонна ракета на Боинг може отдавна да е засенчена от ракетата BFR, разработвана от СпейсЕкс. По думи на компанията 140-тонната ракета на Мъск ще е готова за кратки атмосферни тестови полети още догодина. 

Лично аз бих казал, че ако има нещо, което желая да видя от двете компании (СпейсЕкс и Боинг), то е по-малко приказки, по-малко коментари и по-малко гледане в паницата на другия. Вече сме към средата на 2018-та година, а още нито една от двете фирми не е близо до осъществяването на пилотиран полет - не до Луната, не до Марс, а до околоземна орбита. Американската космическа агенция продължава да разчита на руснаците за доставка на астронавти до МКС, но скоро тази възможност ще се изчерпа окончателно. Така че - хайде малко повече работа! 

2018-boeing-on-falcon-heavy.png

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2197-2018-boeing-site-anti-spacex

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Частната компания СпейсЕкс е готова за дебюта на най-новата версия Блок 5 на ракетата Фолкън 9 през идните часове

falcon-9-block-5.jpeg

Космическата ракета "Фолкън 9 - Блок 5", която ще дебютира днес. Photo credit : SpaceX 

10 май 2018 г. 16:50 ч.

Светослав Александров. Днес може да се окаже голям ден за частната компания СпейсЕкс, след като най-новият вариант на ракетата "Фолкън 9" е в готовност да полети днес. Очаква се първата ракета "Блок 5" да бъде изстреляна в 23:12 ч. българско време. В случай на забавяния, стартовият прозорец ще е активен до 01:22 ч. българско време на 11-ти май. Прогнозата за времето дава 80% шанс за благоприятни метеорологични условия. Ако всичко се увенчае в успех, в орбита трябва да бъде изведен спътникът "Бандабандху-1" за нуждите на правителството на Бангладеш. 

СпейсЕкс залага големи надежди на "Блок 5". Дори и днес ракетата да лети със спътник на борда, това се очертава да е окончателният вариант на "Фолкън 9", който през близките месеци ще трябва да дебютира с хора. Официално първото пилотирано изстрелване на "Фолкън 9" с "Драгън 2" и астронавти е предвидено да стане най-рано през декември, най-късно се очаква да е факт до една година. 

Освен това фокусът върху "Блок 5" е върху възвръщаемостта. СпейсЕкс вече усъвършенстваха процедурите по изстрелване, кацане и повторно изстрелване. До този момент всички ракети "Фолкън 9" са летяли максимум два пъти. Но с "Блок 5" ракетите ще могат да летят до десет пъти последователно със съвсем леки ремонтни дейности и до 100 пъти с малко повече ремонтни дейности. Космическото пространство наистина предстои да бъде отворено за всички!

С "Блок 5" приключва цяла една епоха за СпейсЕкс. През своето 15-годишно съществуване компанията усъвършенства строежа първо на малки ракети "Фолкън 1", после на по-големите "Фолкън 9", а през февруари дебютира свръхтежката "Фолкън Хеви". Сега, след като "Блок 5" излети, очакваме масовизацията на спътниковите полети да започне и да бъде даден ход на пилотираната космонавтика. Вече няма какво повече да се прави по "Фолкън 9" и ракетата остава на разположение на пазара. А целият творчески ресурс на СпейсЕкс отива за създаването на по-мощните ракети "Биг Фолкън" и големия космически кораб, който един ден ще трябва да ни отведе към Марс. 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2206-2018-falcon-9-block-5-to-debut-today

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: СпейсЕкс проведе първото изстрелване на варианта Блок 5 на ракетата Фолкън 9! Първата степен кацна успешно!

2018-11-may-2018-falcon-9-launches.png

Кадър от излитането на "Фолкън 9 - Блок 5" на 11-ти май. Photo credit : SpaceX

11 май 2018 г. 23:49 ч.

Светослав Александров. Тази вечер СпейсЕкс направи поредната голяма крачка към възвръщаемостта и пилотираните полети, след като първата космическа ракета "Фолкън 9" от серията "Блок 5" проведе успешно дебютния си полет! Ракетата излетя в 23:14 ч. българско време от космическия център Кенеди, а на борда бе спътникът "Бангабандху-1" за нуждите на правителството на Бангладеш. Сателитът беше доставен успешно в целевата си орбита малко след 23:45 ч. българско време. 

Освен това след полета първата степен на ракетата извърши успешно кацане върху плаваща платформа в Атлантическия океан. 

Днешният полет беше значим за СпейсЕкс, тъй като "Блок 5" е последният голям планиран ъпгрейд на ракетата "Фолкън 9". Той е построен така, че да удовлетворява всички сурови изисквания на НАСА за пилотирани космически полети. Именно с тази ракета ще излита пилотируемият кораб "Драгън 2". Дебютният старт на "Драгън 2" в тестов роботизиран режим се очаква да бъде проведен най-рано в края на август тази година, а първият му полет с астронавти на борда е насрочен за декември. 

"Блок 5" има и голям фокус върху възвръщаемостта. СпейсЕкс очаква ракетата да е в състояние да лети до 10 пъти без каквито и да е съществени ремонти и до 100 пъти с някои повече ремонтни дейности. Догодина по думите на Илон Мъск се планира изстрелване на една и съща ракета "Фолкън 9" в рамките само на 24 часа. Масовизацията на космическите полети е съвсем близо. Вече действително навлизаме в 21-ви век, такъв, какъвто научно-фантастичните писатели прогнозираха. 

Запис от днешното изстрелване: тук (Youtube връзка)

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2208-2018-11-may-falcon-9-block-5-launches

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

СпейсЕкс показа снимка на кораба Драгън 2 по време на вакуумни изпитания

21 юни 2018 г. 08:05 ч. СпейсЕкс оповести в Инстаграм, че първият кораб "Драгън 2" (или още "Кру Драгън") се намира в центъра на НАСА Плъм Брук Стейшън за вакуумни изпитания. След като тестовете приключат, корабът ще се отправи към космическия център Кенеди, за да започнат подготовките за първия му полет. 

По официална информация дебютните полети (в безпилотен режим) на корабите "Старлайнър" (Боинг) и "СпейсЕкс" (Драгън) все още са предвидени за август, но отлагания не са изключени. При това изглежда, че Боинг ще изпревари СпейсЕкс. Но при всички положения очакваме дебютите да бъдат проведени до края на 2018-та. Вече вторите полети ще са в пилотиран режим. 

2018-june-crew-dragon-vacuum-testing.jpg

Photo credit : SpaceX

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2263-2018-crew-dragon-vacuum-testing

 

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Делят ни броени месеци до първите полети на комерсиалните орбитални кораби за пилотирани нужди

29 юни 2018 г. 12:45 ч. Съвсем скоро НАСА ще определи официалните дати за първите полети на комерсиалните кораби за пилотирани нужди, съобщава сайтът СпейсНюз [1]. Макар че се очертават известни отлагания и надали СпейсЕкс и Боинг ще проведат дебютен полет през август, каквито са официалните планове засега, вече можем да кажем със сигурност: до първите изстрелвания на "Драгън 2" (още наричан "Кру Драгън") и "Старлайнър" ни делят месеци, а не години. 

Всъщност от СпейсЕкс вече са предоставили космически кораб "Драгън 2" в центъра на НАСА Плъм Брук, където подлежи на окончателните термовакуумни изпитания [2]. Веднага щом те приключат, корабът ще се оправи към Кейп Канаверал, откъдето ще излети. Докъм 26-ти юни представителите на СпейсЕкс продължаваха да твърдят, че този първи полет ще е в края на лятото, а след него първият пилотиран ще е през декември. Ако има някакви отлагания, те няма да са чак толкова съществени - например, първи безпилотен през есента, първи пилотиран полет - в началото на 2019-та.

Много по-сериозни забавяния този път има при Боинг, където първият полет на "Старлайнър" вече не се очертава да е преди октомври. Засега от компанията не са предоставили ревизиран график, нито са оповестили от какво естество са проблемите, с които са се сблъскали. Според неофициалните слухове първият безпилотен полет може да бъде отместен за края на годината, дори за началото на 2019-та.

Така че СпейсЕкс отново изпреварва Боинг. Хубавото на тази новина е следното - за пръв път след дълги години разработка на нови пилотирани кораби, те вече са почти в готовност. Бъдещето в областта на пилотираната космонавтика най-сетне започва да просветлява. 

2018-june-crew-dragon-vacuum-testing.jpg

Снимка на космическия кораб "Кру Драгън" по време на термовакуумни изпитания. Photo credit : SpaceX

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2272-2018-last-months-before-commercial-crew-debut

  • Модератор Космически науки
Публикува

Горните степени Центавър на ракетите Атлас 5 са почти готови за първите полети на Старлайнър

3 юли 2018 г. 17:15 ч. Преди няколко дни оповестих, че Илон Мъск показа първата снимка на кораба "Кру Драгън" по време на вакуумни изпитания в центъра Плъм Брук Стейшън на НАСА [1]. Но неговият пряк конкурент Тори Бруно, президент на Юнайтед лонч алайънс, не бездейства - той вчера показа първите снимки на произведените степени "Центавър" за корабите "Старлайнър" на Боинг [2]

На снимката се виждат две степени - тази вдясно ще се използва през есента или зимата при първия безпилотен полет на "Старлайнър", а тази вляво - при неговия дебютен пилотиран полет. 

Запознатите космически ентусиасти няма как да не забележат, че степените "Центавър" са екипирани с два двигателя. По принцип "Центавър" лети с един двигател, но двудвигателните степени не са необичайни, макар и да летят рядко. За последен път такава степен летя през 2002 година на "Атлас 3" и през 2004 на "Атлас IIAS".

Сега обаче е различно - "Центавър" няма просто да изстрелват спътници и роботизирани сонди, а хора. Двудвигателните степени ще позволят на ракетите "Атлас 5" да извеждат с висока прецизност корабите "Старлайнър" на правилния път към "Международната космическа станция".

2018-centaur-upper-stages-starliner.jpg

Photo credit : ULA

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2279-2018-centaur-for-starliner

  • Модератор Космически науки
Публикува

Космическият кораб Крю Драгън приключи с термовакуумните изпитания

2018-june-crew-dragon-vacuum-testing.jpg

Космическият кораб "Крю Драгън" по време на термовакуумни изпитания. Photo credit : SpaceX

10 юли 2018 г. 08:10 ч.

Светослав Александров. Космическият кораб на СпейсЕкс "Крю Драгън", който до няколко месеца ще започне да се използва за превоз на астронавти до "Международната космическа станция", премина през последната голяма стъпка преди първия си полет. Вчера, на 9-ти юли, по време на реч в Американския институт по аеронавтика и астронавтика, директорката на центъра на НАСА Глен Джанет Каванди оповести, че "Крю Драгън" е напуснал центъра Плъм Брук. Именно там се провеждаха термовакуумните изпитания [1]

Понастоящем не знаем подробности относно резултатите от изпитанията. Знаем обаче със сигурност, че термовакуумните тестове бяха последната пречка пред изпращането на "Крю Драгън" към центъра на НАСА Кейп Канаверал.

Веднага щом пристигне в Кейп Канаверал, "Крю Драгън" ще започне подготовката за дебютното си изстрелване. Предстои прикачването му към ракета "Фолкън 9" и реален полет. 

Доскоро СпейсЕкс се придържаше към официалните дати : дебютен (безпилотен) полет - през месец август, първи пилотиран полет - през месец декември. Безспорно е, че ще има някакви забавяния, но при СпейсЕкс не се очаква да са големи. Изглежда, че по всяка вероятност "Крю Драгън" ще дебютира на своята безпилотна мисия в края на лятото или есента. По-големи отлагания има при конкурентната компания Боинг, за която се носят слухове, че са установени проблеми в двигателната система на "Старлайнър". "Старлайнър" също трябваше да лети на първия си дебютен полет през август, но сега се говори, че може полетът му да бъде отложен за края на годината или дори началото на 2019-та. 

При всички положения прогресът, който показва СпейсЕкс, е обнадеждаващ. Наближава ерата на пилотираните частни космически полети - при това съвсем скоро. Вече не години, а броени месеци ни делят до момента, когато първият американски астронавт ще полети в космоса от родна земя след приключването на програмата "Космическа совалка" през 2011 година.

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2287-2018-crew-dragon-completes-vacuum-testing

  • Модератор Космически науки
Публикува

Най-сетне: първият космически кораб Крю Драгън пристигна на космодрума Кейп Канаверал!

2018-crew-dragon-arrives-florida-ws.jpg

Снимка на космическия кораб "Крю Драгън" след пристигането му на космодрума Кейп Канаверал. Photo credit : SpaceX

13 юли 2018 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. След дълго и уморително чакане, очакваният момент най-накрая дойде - първият космически кораб на СпейсЕкс "Крю Драгън" пристигна на космодрума Кейп Канаверал във Флорида. 

Предстоят няколко финални проверки, преди корабът да бъде прикачен към космическа ракета и изстрелян в космоса. 

Напомням на читателите, че наскоро "Крю Драгън" премина през последната си голяма пречка преди полета - термовакуумните изпитания в центъра на НАСА Плъм Брук Стейшън, Охайо. След като те приключиха преди няколко дни, корабът вече можеше да се отправи към космодрума.

За СпейсЕкс предстоят три важни събития, преди "Крю Драгън" да бъде одобрен за превоз на астронавти до "Международната космическа станция". Първо предстои да бъде проведен безпилотен полет. Според официалните планове този полет трябва да бъде факт през август, но вероятно ще има някои отлагания. Отлаганията не зависят само от СпейсЕкс, които се справиха с подготовката на "Крю Драгън" малко по-късно от очакванията, но също така и от графика на излитания до станцията - има и други кораби, които трябва да я посетят. Но при всички положения изглежда, че "Крю Драгън" ще дебютира през есента. 

Ако този полет е наред, капсулата на кораба ще се използва за още един тест - проверка на аварийните системи по време на изстрелване на ракета. 

Следващата стъпка за "Крю Драгън", планирана за месец декември (която вероятно също ще претърпи известно отлагане), е първият същински пилотиран полет. 

Ако и той приключи успешно, "Крю Драгън" вече ще може да бъде сертифициран за редовен превоз на хора до "Международната космическа станция".

За повече информация: НАСА

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2295-2018-crew-dragon-arrives-at-florida

  • Модератор Космически науки
Публикува

Блу Ориджин е в готовност за следващия си полет

2018-july-blue-origin-flight-preview.jpg

На снимката: ракетата на Блу Ориджин е готова за утрешния си полет. Photo credit : Blue Origin

17 юли 2018 г. 17:00 ч.

Светослав Александров. Частната компания Блу Ориджин оповести днес в Туитър, че космическият кораб "Ню Шепърд" е в готовност за своя 9-ти тестов полет. Изстрелването е насрочено за утре и ще бъде излъчвано в реално време. Подробностите за точния час и линкът към предаването на живо ще бъдат оповестени по-късно, така че следете Туитър акаунта на компанията, ако сте заинтересувани. 

В рамките на тестовата мисия компанията планира да изпробва работоспособността на системите за аварийно спасяване по време на полет. Това може да означава, че има голям шанс ракетата-носител да не оцелее.

Напомням на читателите, че Блу Ориджин вече изпробва системите за аварийно спасяване по време на изстрелване през 2016-та година. Този път обаче профилът на симулацията се очертава да е различен. Вероятно системите ще бъдат задействани, когато "Ню Шепърд" се намира на много по-голяма височина. При предишния полет системите бяха пробвани, когато корабът бе в състояние на т.нар. максимално динамично налягане или Max Q. Това е един от най-рискованите моменти по време на ракетно излитане, тъй като аеродинамичното натоварване върху ракетата е най-голямо. 

Ако утрешният полет бъде успешен, той ще отвори пътя на Блу Ориджин към пилотирани космически мисии. Компанията все още планира първият пилотиран старт да е до края на 2018-та година, след което през 2019-та могат да започнат туристическите излитания. Наскоро Ройтерс оповести, позовавайки се на вътрешен източник, че първоначалната цена за билет ще възлиза на между $200 000 и $300 000 долара.

 
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Блу Ориджин изстреля в космоса кораба Ню Шепърд и проведе критичен тест на системите за аварийно спасяване!

2018-18-july-new-shepard-launch.png

Кадър от днешното излитане. Photo credit : Blue Origin

18 юли 2018 г. 18:45 ч.

Светослав Александров. Частната американска компания Блу Ориджин днес направи голяма крачка напред към реализацията на пилотиран космически полет, след като 9-тата тестова роботизирана мисия на кораба "Ню Шепърд" приключи с грандиозен успех! Ракетата-носител излетя в 18:11 ч. българско време и изведе кораба на правилна траектория. Малко след отделянето корабът запали самостоятелно аварийните си ракетни двигатели, за да провери тяхната работоспособност в условия на силно разреден въздух. Двигателите допълнително ускориха капсулата, която достигна до височина 119 километра над земната повърхност - с близо 20 км. над международно признатата граница, отделяща земната атмосфера от космическото пространство.

След приключването на полета капсулата се завърна успешно на Земята с парашути, а ракетата-носител извърши самостоятелно кацане с помощта на ракетния си двигател. Напомням на читателите, че Блу Ориджин е една от двете компании в САЩ (другата е СпейсЕкс), която притежава космически ракети за многократна употреба. 

Макар че "Ню Шепърд" все още не лети в пилотиран режим, а компанията го тества максимално, преди да се убеди в надеждността му, той вече превозва научни експерименти до космическото пространство. Ето кои бяха днешните експерименти: Eкспериментът SC1-x на частната компания Солстар, който тества приложението на wi-fi технологиите в космически условия. Експериментът GAGa (Granular Anisotropic Gases) на университета "Ото фон Герике", който изучава свойствата на грануларните газове. Експериментът SFEM-2 на НАСА, който проверява налягането, температурите, нивото на въглероден диоксид и ускоренията по време на космическа мисия. Експериментът на университета Пърдю ConDENSS, изучаващ поведението на водни капки в условия на микрогравитация, експериментът APL на лабораторията Джон Хопкинс за наблюдение на магнитните полета и налягането в капсулата, експериментът VIP DL на НАСА - демонстратор на стабилизационна платформа за провеждане на свръхпрецизни изследвания в условия на микрогравитация, експериментът mu Space на Тайланд за разнообразни цели. 

Днешният полет бе втори за Блу Ориджин през 2018-та година. Два ракетни полета, но в пилотиран режим и на височина малко над 20 километра, имат Върджин Галактик. Коя от двете компании ще успее да осъществи истински пилотиран космически полет? Все още е трудно да кажем, но със сигурност времето на частната пилотирана космонавтика е наближило. 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2302-2018-18-july-blue-origin-launches

  • Модератор Космически науки
Публикува

Успех: СпейсЕкс проведе без проблем второто изстрелване на ракетата Фолкън 9-Блок 5

2018-22-july-falcon-9-launches.jpg

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

22 юли 2018 г. 10:15 ч.

Светослав Александров. Днес СпейсЕкс направи още една важна крачка към възвръщаемостта и най-вече към пилотираните полети, след като вторият полет на ракетата "Блок 5" завърши с пълен успех. Излитането бе факт в 08:50 ч. българско време от космодрума Кейп Канаверал, Флорида, а на път към геостационарна трансферна орбита бе освободен спътник за нуждите на канадската телекомуникационна компания Телесат.

След като свърши своята работа, първата степен на ракетата също така успя да извърши меко кацане върху плаваща платформа в Атлантическия океан. 

Напомням на читателите, че "Блок 5" е най-новата версия на ракетата-носител "Фолкън 9". Акцентите относно разработката й са върху възвръщаемостта и пилотираните мисии. СпейсЕкс очаква всяка ракета от този тип да е в състояние на лети до 10 пъти без ремонтни дейности и до 100 пъти със съвсем минимални ремонтни дейности. "Блок 5" е също така конструирана, за да удовлетвори всички изисквания на НАСА за пилотирани космически изстрелвания. Преди да пусне астронавтите си да летят с тази ракета, НАСА изисква седем успешни полета. 

СпейсЕкс няма да има проблем с удовлетворяването на изискванията. Следващият полет е насрочен за 25-ти юли, а по-следващият: за 2-ри август. Стига те да са успешни, това ще означава, че частната компания е изпълнила половината полети от изискванията на НАСА. Останалите без проблем ще бъдат изпълнени през есента. До края на 2018-та СпейсЕкс ще е в готовност за пилотиран старт.

Междувременно първият космически кораб "Крю Драгън" е на космодрума Кейп Канаверал и тече последната подготовка преди да дебютира. Първата мисия на "Крю Драгън" ще е безпилотна, а втората (съвсем в края на 2018-та година или началото на 2019-та) ще е пилотирана. 

Пълен запис от изстрелването: тук (Youtube връзка)

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2305-2018-spacex-second-block-5-flight-success

  • Модератор Космически науки
Публикува

Боинг се сблъска със сериозен проблем преди първите полети на корабите Старлайнър

22 юли 2018 г. 12:00 ч. В края на месец юни от Боинг са се сблъскали със сериозна аномалия по време на тест на системите за аварийно спасяване на корабите "Старлайнър", съобщи Арс Текника. По време на изключването на двигателите настъпил нежелан теч на гориво.

Пак по данни от Арс, от Боинг са информирали НАСА, че са намерили възможно решение на проблема, при който няма да се налага скъпоструваща и продължаваща дълго модификация на космическите кораби. По предварителна информация проблемът няма да отложи първия безпилотен тестов полет, но може да доведе до отлагания при полета с астронавти на борда.

Напомням на читателите, че Боинг и СпейсЕкс са двете частни компании в САЩ, които преди няколко години бяха натоварени със задача да превозват хора до "Международната космическа станция" след приключването на програмата "Космическа совалка" на НАСА. И докато СпейсЕкс поиска от американската агенция близо $2.6 милиарда долара, конкурентът в лицето на Боинг бе финансиран с $4.2 милиарда. 

Очевидно парите не са всичко на този свят, след като СпейсЕкс е почти в готовност за първия си безпилотен тест, а компанията вече започна да изпълнява норматива си за полети на ракети "Блок 5" (тази сутрин докладвах, че второто изстрелване на ракета от тази тип завърши с успех). Първият кораб "Крю Драгън" е на космодрума Кейп Канаверал, а подготовката за полета му тече с пълна сила. Междувременно Боинг продължават да се бавят и да не се справят в срок. Ако има нещо, в което те са по-добри от Мъск, то е, че се оправят по-добре с бюрокрацията на НАСА. Може би затова НАСА изглежда да има повече доверие на Боинг, а не на СпейсЕкс. Същинският въпрос, който трябва да си зададем, е: трябва ли бюрокрацията да продължава да е решаваща? Ще продължи ли НАСА настоява Боинг да са първи при това положение? Времето си тече, а от 2019-та година Русия ще спре да превозва американски астронавти до МКС така или иначе, независимо дали има готов кораб или не. 

Дошъл е моментът, в който трябва да бъде даден приоритет на тези, които изпълняват работата си отговорно и в срок.  

 

2018-starliner-attached-heat-shield.jpg

На снимката: по-рано през годината техниците на Боинг прикачиха космическия кораб "Старлайнър" към топлинния щит, който ще го предпазва по време на навлизането в атмосферата. Photo credit : Boeing

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2306-2018-boeing-anomaly-starliner

  • Модератор Космически науки
Публикува

Пилотираният космически кораб Юнити на Върджин Галактик ще лети на изпитателна ракетна мисия днес

26 юли 2018 г. 16:00 ч. Частната космическа компания Върджин Галактик оповести, че днес космическият кораб "Юнити" от серията "СпейсШипТу" ще лети на изпитателен ракетен полет днес [1]

Полетът ще бъде пилотиран. По предварителни данни от Parabolic Arc [2] двигателят ще работи по-дълго в сравнение с предишните изпитателни полети - т.е. продължи повече от 30 секунди. 

2018-26-july-vg-test.jpg

Снимка на космическия кораб "Юнити" по време на подготовката му за днешния тестов полет. Photo credit : Virgin Galactic

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2314-2018-26-july-vg-preflight-info

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Пилотираният космически кораб Юнити закова височина от 52 километра в рамките на безпроблемен ракетен полет!

2018-26-july-virgin-galactic.jpg

На снимката: завръщането на кораба "Юнити" след днешния успешен полет. Photo credit : Virgin Galactic

26 юли 2018 г. 22:24 ч.

Светослав Александров. Днес американската частна компания Върджин Галактик направи много голяма крачка напред към комерсиализацията на космонавтиката, след като корабът "Юнити" от серията "Върджин Галактик" проведе своя трети ракетен полет в пилотиран режим. Корабът бе управляван от летците-изпитатели Дейв Маккей и Майк Масучи, които го приземиха безпроблемно след мисията. 

В рамките на днешния тест бяха постигнати редица рекорди за програмата: двигателят работеше в продължение на 42 секунди, "Юнити" бе ускорен до скорост два пъти по-голяма от тази на звука, а достигнатата височина бе 52 километра. Това е повече от половината път до т.нар. "линия на Карман" - официалната международна граница между земната атмосфера и космоса.

Целите на "Юнити" обаче са малко по-скромни - корабът ще се цели не в тази граница, а в 80-километровата граница, която се използва в САЩ за начало на космическото пространство и за която всеки човек, който я премине, получава значка и признание, че е астронавт. 

Дейв Маккей и Майк Масучи все още не са придобили тази чест, но не мога да не отбележа, че днешният полет беше рекорден за американски пилотиран летателен апарат след приключването на програма "Космическа совалка". 52 километра от общо 80 са съществена част от разстоянието до космоса. "Юнити" успя да достигне до т.нар. регион на мезосферата, който често пъти е наричан от учените с израза "игноросфера", понеже е слабо проучен. Мезосферата не може да бъде достигната с реактивен самолет - рекордът за височина на такъв е постигнат през 70-те години от СССР, когато пилотът Александър Федотов успява да достигне максималните 38 километра със своя силно модифициран "МиГ-25". Мезосферата не може да бъде достигната и с помощта на височинен балон - ето защо толкова трудно се изучава. За да полети човек в тази маргинално изучена атмосферна зона, наистина му трябва космически кораб с ракетен двигател. Чудесно е, че Върджин Галактик се справя с това! 

Вече изглежда почти вън от всякакво съмнение, че ако всичко мине наред и Върджин Галактик продължи да изпълнява полетите си със същата честота, както до този момент, до края на 2018-та година компанията ще обере лаврите за първата фирма в САЩ, провела пилотиран космически полет след края на програмата "Космическа совалка" на НАСА. Да, основателят на компанията Ричард Брансън е многократно критикуван за това, че не е успявал да изпълни амбициозните си цели. Отлаганията наистина бяха големи през изминалите години, но вече фактите са си факти: от април до сега, в рамките на период, по-кратък от четири месеца, Върджин Галактик проведе успешно три ракетни полета. След всеки от тях бе достигана все по-голяма височина: първо 25, после 35 километра. Сега рекордът е 52 километра. 

Остават още само 28 километра... и пилотите на Върджин Галактик ще получат своите астронавтски значки. Наистина, да пожелаем успех на Върджин Галактик - компанията ще има нужда от него. Брансън е на финалната права... този път можем да го кажем със сигурност! 

За повече информация: Върджин Галактик

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2316-2018-spaceshiptwo-reaches-52-km

  • Модератор Космически науки
Публикува

Официално: космическият кораб Крю Драгън на СпейсЕкс ще дебютира през ноември!

2018-crew-dragon-arrives-florida-ws.jpg

Снимка на космическия кораб "Крю Драгън" след пристигането му на космодрума Кейп Канаверал. Photo credit : SpaceX

2 август 2018 г. 22:20 ч.

Светослав Александров. Днес НАСА публикува актуализирания си график относно това кога се очаква да дебютират новите космически кораби за превоз на астронавти до "Международната космическа станция". 

Агенцията потвърди големите отлагания за Боинг, за които писах вчера - "Старлайнър" ще дебютира в безпилотен режим най-рано в края на 2018-та, по-вероятно в началото на 2019-та година, а в пилотиран - чак в средата на 2019-та. Също така бяха потвърдени и таргетните дати за СпейсЕкс. 

Напълно според очакванията отлаганията за компанията на Илон Мъск са минимални. "Крю Драгън" ще лети за пръв път в безпилотен режим през ноември тази година, а дебютният пилотиран полет ще е през април 2019-та. 

До развоя на събитията се стигна, след като по време на тестовете на новите космически кораби Боинг претърпя сериозна авария на двигателните системи, а същевременно СпейсЕкс мина почти безпроблемно през всички тестове и вече първият "Крю Драгън" е на стартовата площадка. Сега СпейсЕкс категорично изпреварва Боинг! 

За съжаление нито Боинг, нито СпейсЕкс ще проведат пилотирани полети тази година. Но нека не забравяме - това съвсем не означава, че през 2018-та няма да има пилотирани космически полети от американска земя изобщо. Двете суборбитални компании Върджин Галактик и Блу Ориджин са съвсем на финалната права. Върджин проведе три пилотирани ракетни полета във високите части на атмосферата през тази година, а Блу Ориджин - два безпилотни теста в космическото пространство. Тъй че е рано все още да отписваме 2018-та. Интересните мигове тепърва предстоят! 

За повече информация: НАСА

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/2320-2018-crew-dragon-debut-november

  • Модератор Космически науки
Публикува

НАСА оповести имената на първите астронавти, които ще летят догодина с новите комерсиални космически кораби

3 август 2018 г. 18:30 ч. Днес на специална пресконференция НАСА оповести имената на астронавтите, които ще се отправят в околоземна орбита на борда на американски космически кораби за пръв път след приключването на програмата "Космическа совалка" през 2011 година. 

Пръв очакваме да излети корабът на СпейсЕкс "Крю Драгън". Неговият дебютен безпилотен полет ще е през ноември тази година. Ако всичко мине наред, той ще бъде последван от пилотирана мисия през април. Тогава към "Международната космическа станция" ще се отправят астронавтите Робърт Бенкън и Дъг Хърли. И двамата са ветерани от програмата космическа "Совалка". 

Корабът на Боинг "Старлайнър" ще дебютира на безпилотна мисия съвсем в края на 2018-та или в началото на 2019-та година. Ако тя мине наред, в средата на 2019-та година ще полетят ветераните Ерик Боу и Кристофър Фъргюсън. Към тях ще се присъедини и астронавтката Никол Ман, която никога досега не е летяла в космоса.

 

2018-spacex-crew.jpg

2018-astronauts-boeing.jpg

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2322-2018-nasa-astronaut-names

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Първият космически кораб Крю Драгън на СпейсЕкс ще е в полетна готовност до края на септември

28 август 2018 г. 14:00 ч. Първият космически кораб "Крю Драгън" на СпейсЕкс ще е в полетна готовност още до края на септември, съобщава журналистът Майкъл Бейлър от Некст Спейсфлайт, позовавайки се на слайд на НАСА [1]. Базирайки се на слайда, който е показан по-долу, можем да заключим, че почти всичките задачи са свършени - остава само прикачването на капсулата към централния отсек, след което всичко е готово! 

Това е много добър показател, че поставените от НАСА дати за изстрелване (първи полет в безпилотен режим през ноември 2018-та година, първи полет в пилотиран режим през април 2019-та) са напълно изпълними. Времето на частната пилотирана космонавтика наближава - този път наистина скоро!  

2018-dragon-slide.jpg

Натиснете тук, за да разгледате слайда в пълен размер

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/2342-2018-dragon-launch-ready-end-of-september

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!