Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува
Снимка: Andrew Spencer/Unsplash

Инженери от Университета в Бристол създадоха най-мощния звуков изтласкващ лъч (Tractor beam) в света, за да демонстрират възможността за левитация на обекти с много по-голям размер, отколкото се смяташе за възможно преди това.

Това е пробив, който теоретично отваря потенциала, един ден да левитират хора, съобщава ScienceAlert

Звуковите изтласкващи лъчи използват естественно звук, по-точно звукови вълни, за да задържат частици във въздуха. За разлика от магнитната, звуковата левитация задържа по-добре както течности, така и твърди вещества.

По-рано се смяташе, че звуковите лъчи са ограничени в левитацията на сравнително малки обекти, приблизително с размерите на дължината на вълната на звука. Всъщност се смяташе, че е абсолютно невъзможно да левитират по-големи обекти, без да загубят стабилност и да се въртят неконтролируемо.

Изследването на инженерите от Университета в Бристол, публикувано тази седмица в Physical Review Letters, описва нова техника, която създава структура, подобна на торнадо, която е изключително силна, но има беззвучно ядро.

1516826803_2_559x*.jpg

Принцип на работа на виртуалните вихри: излъчват се преплетени къси вихри с противоположни посоки, за да улавят и стабилизират частиците. University of Bristol

Учените откриват, че когато променят посоката на бързо променящите се звукови вихри, които съставляват структурата, те могат да контролират скоростта на въртене и да стабилизират изтласкващ лъч.

Щом лъчът се стабилизира, екипът успява да увеличи размера на беззвучното ядро в центъра на "звуковото торнадо", което им позволява да задържат по-големи обекти в него.

Азиър Марзо (Asier Marzo), водещ учен на проучването от катедрата по машиностроителния на Университета на Бристол, заяви, че "изследователите бяха разочаровани от ограничаването на размера на левитиращите обекти от години, така че е удовлетворяващо да се намери начин да се преодолее". 

В демонстрацията, описана подробно в изследването, инженерите използват ултразвукови вълни с честота от 40kHz, за да създадат акустични вихри. Беззвучното ядро на структурата успя да задържи сфера, изработена от синтетичен полимер, с диаметър два сантиметра. Сферата е повече от два пъти размера на дължината на звуковите вълни, което я прави най-големият обект, който е задържан стабилно в изтласкващ лъч досега.

1516826820_1_559x*.jpg

Въпреки че може да изглежда малко като магия, екипът смята, че използването на техниката може да има много практически приложения.

"Мисля, че това отваря вратата за много нови приложения", коментира Марзо. Някои от тях могат да участват в създаването на медицински устройства като лекарствени капсули или микрохирургични инструменти.

Що се отнася до левитацията на хората, теоретично е възможно, но има и нюанси. На първо място, се нуждаем от голяма акустична мощност, и второ, за да се задържи обект с размер на човек са нужни по-ниски честоти, но когато акустичният вихър стане едва доловим, такива звуци са опасни за човека.

 

http://nauka.offnews.bg/news/a_1/a_101690.html?preview=ok

 
 
  • Потребител
Публикува
On 25.01.2018 г. at 10:49, Last roman said:

Що се отнася до левитацията на хората, теоретично е възможно, но има и нюанси. На първо място, се нуждаем от голяма акустична мощност, и второ, за да се задържи обект с размер на човек са нужни по-ниски честоти, но когато акустичният вихър стане едва доловим, такива звуци са опасни за човека.

Да, инфра звуците са опасни за човека.

(силни: бас-китара, силни баси в кола - побъркват черепа-мозъка - забавени рефлекси (?!). Мачкат резонансно разни органи)

...

  • Модератор Инженерни науки
Публикува
Преди 2 часа, Малоум 2 said:

Да, инфра звуците са опасни за човека.

(силни: бас-китара, силни баси в кола - побъркват черепа-мозъка - забавени рефлекси (?!). Мачкат резонансно разни органи)

...

Звуци с такъв интензитет са опасни дори и да не са инфра.

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!