Отиди на
Форум "Наука"

Джендър- психология или джендър- лакърдии


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 15 минути, самотния вълк said:

И? Къде е проблема? Всяко семейство само си решава кой какви отговорности ще има.

Проблем няма, говорихме за биологията

Цитирай

Проблем има, ако жената е пребита, че не е оправила леглата. А това са редки случаи и са в компетенцията на НК

Не знам ти как сметна кое, кога и колко е рядко? Недей демагоствай (не сме идиоти) , защото не си правил изследвания колко в действителност са битите жени

Ще ти кажа, че майка ми и двете и сетри са бити от  мъжете си, и никакви милиции не са помагали (нещата са се оправяли е по друг начин)

Апропо, първият мъж на майка ми (лека и пръст),  е карал някакъв автобус , Имало е случаи  да отиде на работа с нея,  и да я върже (буквално) в автобуса за да е с него - била е красиво момиче и той е бил луд по нея..

Знам какво ще ми отговориш (предполагам), и ще ти кажа че в патриахралното семейство е културна норма проблемите да не се изнасят навън

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

В една държавна политика в подобен на сегашния социаликон. строй половите стереотипи са задължителни ако елита желае и има воля и сила за градеж на истинска държава.Трябват ви размножаващи се дълготрайни образовани семейства. При разпад на бракове и без ерархия, ясна власт в семейството се получава болно и слабо общество , имащо претенции за  национални идеали, национална икономика, военна и <демографска> сила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎22‎.‎2‎.‎2019‎ г. at 17:03, dora said:

 

Жената трябва да е млада и хубава. Срещу старите и нехубавите жени се използва език на омразата.

- Ако жената е млада и хубава, тя със сигурност е и тъпа.

- Ако една жена е с наднормено тегло, за нея се използва език на омразата

- Аз съм мъж и имам право на почивка след работа, защото съм много уморен. Една жена няма право на почивка след работа, защото трябва да напазарува, да сготви, да поднесе вечеря  - най-много евентуално да измия чиниите после, както и докато прави всичко това да провери кое дете си е написало домашните и кое не, защото аз съм мъж и уморен след работа дори не знам детето в кой клас е.

- Обидните вицове за жените и майките им са безобидни, защото отговарят на истината -жените са тъпи, майките им са зли дърти скочумбри, или поне частично е така. Затова жените нямат основание да се обиждат, а ако се обиждат, нямат чувство за хумор.

Така ако представяте отношението към жените в България сред холандските ви приятели/обкръжение..... правите "чудесна" реклама  на БГ.  Да видим от ...мъжка гледна точка .  1. Срещу старите и нехубави мъже се използва език на омразата – дърт пергиш , дърт пръч , стар мръсник .  2. Ако мъжът е млад и хубав със сигурност е гей или тъп .  3. ...без коментар особено ще се касае за детето . Няма как баща да не знае в кой клас е детето му , ако не е пропаднал наркоман или алкохолик , което важи и за майката , ако е такава.  4. Обидни вицове , анекдоти и приказки има и за  зли свекърви , глупави съпрузи ( а съпругите умни) колкото искате.  Някъде писахте , че срещу дебелите жени се използва език на омразата ! А какъв е той срещу дебелите мъже ? Под цветущото словосъчетание "дебела свиня"  на възбудено негативно-емоционален субект попадат под общ знаменател лица без разлика на пол , възраст или сексуална ориентация.  Причинителят на провокацията може да е дебелия съсед пуснал рано сутрин бор-машината , може да е доцентката която ви е скъсала на теста  , може да е дебелото хлапе което е надраскало с шпрей прясно боядисаният вход .  Натам "езикът на омразата" не прави разлика и към известните публични личности . Да видим в БГ сред политиците . Език на омразата е използван срещу министър от женски пол - дебела , но и срещу настоящо вице - също ! Е ? Защо …"ощипаните"  да са само жени ?  Спомням си тинейджърските (юношески) години - ми като минеше директорката ...не смееш да я погледнеш в очите ! Такъв респект !  И като те попита с метален глас  " Ти...защо не си в час ? " ...и ми се искаше да не бях се раждал... ... И в казармата никой офицер не ме е впечатлявал така.  Та когато човек е емоционално-негативно възбуден/провокиран първата реакция е да ..засегне (било то гласно или мисловно) причинителя по външен белег/недостатък - първо се откроява ..пълнотата , ако извършителят е висок ще бъде класифициран като - дългуч , жираф , бастун , ако е нисък - джудже , лилипут , следва възраст - стара чанта или дърт пръч , (плешив) , ако няма външен недостатък (особеност) следва - за жените - ку*ва , за мъжете педе*аст ! Е ??? Къде тук е "езика на омразата" специално към жените ?  Но нека погледнем извън БГ  ориенталската-реалия …. да видим  мадам Бриджит Макрон , която буквално е ...разкъсана ...и то само защото е съпруга на мосьо льо Президан ,  който не е долюбван от опозицията.                                                                                                                                                                                                                                                         Image result for brigitte macron dessins humoristiquesRelated imageAccompagnée de membres du gouvernement, Brigitte Macron assiste à une pièce de théâtre sur la pédophilieImage result for brigitte macron like moumie    Image result for brigitte macron dessins humoristiquesImage result for brigitte macron like moumie dessins humoristiques                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Еее….това не е ли език на омразата ?  Стара чанта ли виждам аз тук  ? Или по коректно …..древна чанта !  Но понеже гадните безвкусни карикатури идват от Ла Франс , която е символ на модерната демокрация и либерализъм ….единственото което може да се каже е ….свобода на словото !  А как ще се почувстват децата на мадам ?  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но понеже ….унижението на жената идва от Ла Демокраси Франсез  ……. Няма как и Ниските земи да са против ,  не могат да се мерят с либератсион франсез.  Козируваме и приемаме …...Между впрочем Франция диктува модата в Европа от времената на Краля Слънце . Истинската мода ! Щом французите са казали , че това е хубаво и качествено ...значи това е така и ...холандците са се съгласявали ...или ..Амстердам става немедлено столица на департамента Батавия .

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, laplandetza said:

В една държавна политика в подобен на сегашния социаликон. строй половите стереотипи са задължителни ако елита желае и има воля и сила за градеж на истинска държава.Трябват ви размножаващи се дълготрайни образовани семейства. При разпад на бракове и без ерархия, ясна власт в семейството се получава болно и слабо общество , имащо претенции за  национални идеали, национална икономика, военна и <демографска> сила.

Стереотипите от вида

Мъжа носи парите (а от къде пари бе п...а  майна,  аз да се съм на партийното величие от Любимец отрочето, ...дюканджия, майстор като дядо ми, или земеделец от начлото на 20 век.. Аз съм човек, който си продава ръцете или ума за парче хляб и няма кой да ми даде и една стотинка), а жената се заминава с домакинството, и семействотото (а кой ще не веземе мен бе п...о рошава хобибчийска, ако жената трябва чака на мен, и аз как да се престраша да се женя), доведоха до там в България днес да се раждат предимно цигани

 

Умно момче си, предполагам разбираш какво ти казвам - че стереотипите (ако не се сменят с други,  подходящи) могат и да  унищожат едно общество..Сега сме капитализъм, не може да мислиш със старите стререотипи от преди 120 години, когато всеки мъж е "чорбдажия" или "средна класа" - щото от тях нищо не става (то може ама след 40 години циганите и тези които са останали - ще му мислят)

--------------------------

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте, тези глупости няма какво да ги коментираме. Французите да правят каквото си искат. При нас действително е нужна промяна и то не само относно отношенията между мъже и жени, а и между хората по принцип. Това се постига с възпитание и образование. За съжаление в момента положението в България не дава добри перспективи нито за едното, нито за другото.  Родителите се чудят как да закърпят двата края и след работа не обръщат никакво внимание на децата си, а училището гледа на децата единствено като чек. От както въведоха делегираните бюджети всяко дете за училищната администрация е само сума пари.

Освен това разделянето на децата след 7 клас на елитарни и не елитарни ('чрез твърде различните училища)  допълнително затруднява решаването на проблема като цяло. Добре, тези в елитните училища ще са  ОК, а другите?

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, nik1 said:

Стереотипите от вида

.......

 

Казах стериотипи, а не непроменени стари.Как е възможна висока раждаемост при бяло и образовано население, при което процента на самотни майки  е прекалено висок и как децата да израстнат психично здрави и силни, образовани при не еднократна смяна на <бащата> .

Като гледам непознаваш Любимец, няма да ти разяснявам нещата там. 

Топенето на бг бялото население е комплексно, като има вероятност и да е подпомогвано, насочвано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, laplandetza said:

Казах стериотипи, а не непроменени стари.Как е възможна висока раждаемост при бяло и образовано население, при което процента на самотни майки  е прекалено висок и как децата да израстнат психично здрави и силни, образовани при не еднократна смяна на <бащата> .

Топенето на бг бялото население е комплексно, като има вероятност и да е подпомогвано, насочвано.

Именно,  заговорихме на един език..

----------------

Е добре , дядото ти не е бил партийно величие в Хибибчево, ама е бил някакъв големец някъде си., мога ли да помня..ти го говореше

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 6 минути, nik1 said:

Стереотипите от вида

Мъжа носи парите (а от къде пари бе п...а  майна,  аз да се съм на партийното величие от Любимец отрочето, ...дюканджия, майстор като дядо ми, или земеделец от начлото на 20 век.. Аз съм човек, който си продава ръцете или ума за парче хляб и няма кой да ми даде и една стотинка), а жената се заминава с домакинството, и семействотото (а кой ще не веземе мен бе п...о рошава хобибчийска, ако жената трябва чака на мен, и аз как да се престраша да се женя), доведоха до там в България днес да се раждат предимно цигани

 

Умно момче си, предполагам разбираш какво ти казвам - че стереотипите (ако не се сменят с други,  подходящи) могат и да  унищожат едно общество..Сега сме капитализъм, не може да мислиш със старите стререотипи от преди 120 години, когато всеки мъж е "чорбдажия" или "средна класа" - щото от тях нищо не става (то може ама след 40 години циганите и тези които са останали - ще му мислят)

--------------------------

 

Обясни тогава, защо раждаемостта в богата и просперираща Германия е една от най малките в света, а в бедна Нигерия една от най големите в света? 

Да не би традиционните общества да осигуряват по здрави семейства в които се раждат повече деца? 

И след като в Холандия всичко е супер, защо тя също е пълна с емигранти от Африка и Азия които скоро ще я завладеят? Как се казваше кмета на Лондон и откъде беше? 

Това което се случва в България се случва в цяла Европа и бележи скорошния край на западната цивилизация и нейните носители европейските народи. И точно защото загърбихме понятия като морал, срам, традиции, дълг, отечество... 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, Frujin Assen said:

 

Това което се случва в България се случва в цяла Европа и бележи скорошния край на западната цивилизация и нейните носители европейските народи. И точно защото загърбихме понятия като морал, срам, традиции, дълг, отечество... 

 

Не би било сериозен проблем за моята позиция , ако променим евроцивилизацията и стопим старите народи, особено на запад от Полша, Чехия , Унгария.Нека да са и хора от Азия и Северна Африка, стига структурата им да е <цивилизациона>  образовани смели хора, дръзки към беди и проблеми. Няма да са такива , както и да го въртят олигархичните комитети, ще има забавяне на еволюц. ход, освен ако няма радикален пробив към нов тип <носители>, технологичен и <морален> пробив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 минути, Frujin Assen said:

Обясни тогава, защо раждаемостта в богата и просперираща Германия е една от най малките в света, а в бедна Нигерия една от най големите в света? 

 

 

 

За Германия не ми се мисли, а и не искам  да ти отговарям

Едно възможно обяснение е че те са в същия порочен "пояс" като нас,  в капиталиозъм, са, но все са под влиянието на патриахални стереотипи и са "зацепили" (пиша възможно),...Не познавам германската култура от тази гледна точка, а и не ми интересна, че да се задълбая в тази област

... За патриархалното общество съм  обяснил 10-20 пъти, барабар и в поста който цитираш..Пак ли да обяснявам, дума по дума? Няма да стане. Много троладжий увиснахте на клона на наука.,бг, Теодиосиев да ви мисли..

 

Цитирай

Това което се случва в България се случва в цяла Европа и бележи скорошния край на западната цивилизация и нейните носители европейските народи. И точно защото загърбихме понятия като морал, срам, традиции, дълг, отечество... 

 

Нещо пак те избива пак и на  лозунги и политика..А къде е Русия? Там положението при белите е трагично.

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Atom said:

Вижте, тези глупости няма какво да ги коментираме. Французите да правят каквото си искат. При нас действително е нужна промяна и то не само относно отношенията между мъже и жени, а и между хората по принцип. Това се постига с възпитание и образование. За съжаление в момента положението в България не дава добри перспективи нито за едното, нито за другото.  Родителите се чудят как да закърпят двата края и след работа не обръщат никакво внимание на децата си, а училището гледа на децата единствено като чек. От както въведоха делегираните бюджети всяко дете за училищната администрация е само сума пари.

Освен това разделянето на децата след 7 клас на елитарни и не елитарни ('чрез твърде различните училища)  допълнително затруднява решаването на проблема като цяло. Добре, тези в елитните училища ще са  ОК, а другите?

Не знам към мен ли е насочен поста ти. Твърдя , че в България отношението към жените не е нито дискиминационно нито тенденциозно . Няма какво да се възпитаваме . Жени на ръководни длъжности (така наречената ..шефка) има доволно много и доста отдавна. Респектът и уважението с което се ползват не подлежи на съмнение.  Всеки е имал я строга даскалица , я строга директорка , доцентка, или шефка в завод , фирма , банка и т. н.  Какво още трябва да се направи ?  Незнам кой българин ако се наложи да потърси специалист в медицината ще робува на стереотипи - мъж или жена ? Важното е да е добър ( а и изгоден ) и ..точка.  Ма бил той мъж , жена или гей …..Но понеже така или иначе се включих в темата ….да кажа нещо - преди години гледах  интервю на ..Ицо Петрофф . Кой е той - https://www.facebook.com/ico.petroff.1   Сиреч педал . Но е бил хетеросексуален , бил е женен има дъщеря. Сега е председател на българското...това с ЛБ и т.н . Не мога и не искам да го запаметявам . Тогава обаче не беше , а като независим и изкарващ добри доходи човек на изкуството беше сравнително искрен. Духовит , интересен за слушане , интелигентен , на моменти цинично-вулгарен ..но все пак спазващ някакви граници.  Та...тогава беше гей парада в София на връх Задушница. (малко след това май..) Попитаха го за мнението му. Той каза (перифразирам , не помня дословно) ...Вижте сега ..нека си говорим ..истината ..никой истински педал няма да се пльосне (изтресе/натресе) на гей -парад. За какво му е ? Аз например ...кой ме дискриминира ? Никой ! Идвам си с парите , гледат ме в очите (нещо от този дух) .  Всичко това е ..пунта мара ! Платени организатори , платени участници или голяма част от тях . командировки , хотели , хонорари...  Това от него ...разбира се няма да се спирам за подробности от БГ хай-лайфа , но всичко си остава като една публична тайна.  По този повод покойният Дим Дуков в едно от последните си интервюта беше доста искрен и заяви по повод как родителите са възприели новината за неговата ...сексуална ориентация . Той заяви : На никой родител няма да му е приятно да разбере , че детето му е гей (обратен) . Всички родители се надяват и жадуват да се радват на внуци  … аз ги разбирам и също бих бил разочарован ако мое дете бъде обратен.(На тяхно място).... ……...Та те така....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

GettyImages-1061131680

Незнам кво вие? И на балканите има промяна. Например президентката на Сърбия стана татко. Да са живи и здрави майката и детето.

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Atom said:

Освен това разделянето на децата след 7 клас на елитарни и не елитарни ('чрез твърде различните училища)  допълнително затруднява решаването на проблема като цяло. Добре, тези в елитните училища ще са  ОК, а другите? 

Tова малко или повече е неизбежна необходимост, защото общообразователната система не може да предложи нищо на по-талантливите от децата.  Профилиране според възможностите във всеки клас не е възможно, когато учителят е само един, а децата - тридесет и кусур. Каквото и да направи, учителят не може да предложи индивидуална образователна програма на децата на основата на способностите им, и хем да обучава такива, които се справят с учебния материал за минути, хем да се мъчи да влее поне нещо в главите на тези, които не го или едва го разбират. Ако децата  в клас са пет, е потенциално възможно учителят да обучава всяко от тях по индивидуална програма, но те не са. Да не говорим, че и квалификацията на учителите не винаги е много висока, тоест те и да искат, не биха могли да предложат на по-талантливите от учениците си кой знае какво.

"Елитните" училища разполагат, като цяло, с най-добрите учители, но те са малко на брой.

Профилиране на децата според способностите им за целите на насочване към подходящо за тях образование има навсякъде. Дори понякога на много ранна възраст - 10-12 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Atom said:

Вижте, тези глупости няма какво да ги коментираме. Французите да правят каквото си искат. При нас действително е нужна промяна и то не само относно отношенията между мъже и жени, а и между хората по принцип. Това се постига с възпитание и образование. За съжаление в момента положението в България не дава добри перспективи нито за едното, нито за другото.  Родителите се чудят как да закърпят двата края и след работа не обръщат никакво внимание на децата си, а училището гледа на децата единствено като чек. От както въведоха делегираните бюджети всяко дете за училищната администрация е само сума пари.

Освен това разделянето на децата след 7 клас на елитарни и не елитарни ('чрез твърде различните училища)  допълнително затруднява решаването на проблема като цяло. Добре, тези в елитните училища ще са  ОК, а другите?

Мисля че няма гаранции че ако станем богати и образовани (с езици, с познаия за културата и така нататък) ще станем по-добри и ще си подобрим отношенията вътре между нас

Невски беше написал нещо интересно за  Британия - британската култура е спокойна защото държава е уредена, институциите работят, а гражданите имат доверие в тях ( В САЩ е същото)

Един вид , не мисля че може в една "завладяна" държава, с неработещи институции, да се надяваме че когато от небето да "завялят кебабчета" (изразът е  мой - малко е грубиянски- но не е с неуважение към теб)... тогава ще станем щастливи и сътветно добри един към .друг

(при това положение мисля че ще се разделим на "наши" и "ваши, а "нашите"  ще се изпокареме чие кебабче е малко по-голямо, ха-ха-ха-ха :)

и Дора и Киров и Жоро и още много мислещи и добри хора са ми казвали че нямат много мотиви да гласуват (аз го разбирам добре), но как да стане промяната, ако не можем си уредим държвата, институциите и си върнем доверието към тях?

Ясно е мисля, че това всичко трябва сами го постигнем..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, dora said:

Tова малко или повече е неизбежна необходимост, защото общообразователната система не може да предложи нищо на по-талантливите от децата.  Профилиране според възможностите във всеки клас не е възможно, когато учителят е само един, а децата - тридесет и кусур. Каквото и да направи, учителят не може да предложи индивидуална образователна програма на децата на основата на способностите им, и хем да обучава такива, които се справят с учебния материал за минути, хем да се мъчи да влее поне нещо в главите на тези, които не го или едва го разбират. Ако децата  в клас са пет, е потенциално възможно учителят да обучава всяко от тях по индивидуална програма, но те не са. Да не говорим, че и квалификацията на учителите не винаги е много висока, тоест те и да искат, не биха могли да предложат на по-талантливите от учениците си кой знае какво.

"Елитните" училища разполагат, като цяло, с най-добрите учители, но те са малко на брой.

Профилиране на децата според способностите им за целите на насочване към подходящо за тях образование има навсякъде. Дори понякога на много ранна възраст - 10-12 години.

Това точно такае. От години продължава съкращаването на общообразователната ситема, като се набляга за обучение на техноварвари. Задължителното от 18 го намалиха на 16 години. От година на година съкращават достъпът в вишите с резултати на изпитите. Все повече и повече разширяват платените обучения, университети... и тнт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, самотния вълк said:

Дора, малко се изгубих в мненията ви. Значи, ако в Холандия една жена избере да бъде най-напред съпруга и майка и не ходи на работа, за да се грижи за децата, е нещо добро, защото е нейния избор. Но, ако това го  прави българската жена, вече е нещо лошо и дискриминация, защото обществото и стереотипите й го налагат. Ако българска жена си сложи силикон в джуките е лошо, защото стереотипите са такива, но, ако холандката си сложи е добро, понеже е нейн избор. Правилно ли ви разбирам

Понеже вече писах за тази заблуда, на драго сърце ще те ориентирам пак.

Виж колко е просто, ако една жена избере,........ това е добре, ако и наложат, ........вече е нещо лошо.

Не можах да разбера, стана ли ти ясно, че "ако една жена избере,........ това е добре, ако и наложат, ........вече е нещо лошо?"

Защото от това което казваш, не става ясно.

"Демек в България някой насила налага на миската да си напълни джуките със силикон. Тя горката не го иска, ама пустото общество... Пустото общество кара жените у нас да си гледат децата, те, милите, искат да стават шефове на банки... Само дето реалността хич не е такава. И Холандия, и в България жените съвсем доброволно правят своя избор."

  Значи не става въпрос за България и Холандия.Където ще да е, "ако една жена избере,........ това е добре, ако и наложат, ........вече е нещо лошо.

Няма значение каква е реалността.Говорим по принцип, "ако една жена избере,........ това е добре, ако и наложат, ........вече е нещо лошо."

Не ни интересуват и стереотипите, "ако една жена избере,........ това е добре, ако и наложат, ........вече е нещо лошо."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Евристей said:

Не знам към мен ли е насочен поста ти.

Не, не е към теб, а по принцип.  Според мен промяната е нужна в няколко посоки:

- да се научим да устояваме правата си, като в същото време уважаваме и не нагрубяваме другия. Това важи за отношенията между половете, но най-вече на работното място. Седим, траем си, шефа ни мачка, а като излезем от работа псуваме. Т.е да се научим как да говорим и как да слушаме другия
- да се научим да правим що-годе някаква правилна преценка но собствените си възможности. В момента наблюдавам две крайности -  от една страна младежи, без никакво покритие имат страшно самочувствие и нереално очакване за себе си,  а от друга деца с изключително висок потенциал, които не могат да го оценят и съответно го губят. Нито родителите нито училището правят каквото и да е по въпроса. Резултатът е, че и едните и другите няма да  намерят мястото си. Нито те ще се чувстват добре, нито обществото ще има полза 
- да се избавим от провинциализма си и да научим децата, че светът не свършва с Хасково или София. Т.е. че има и други култури. От друга страна да им обясним, че Америка е далеч, но Европа е близо и ние живеем тук. Да ги научим да познават културите на ЕС. Децата които са по-будни знаят всичко за САЩ и американската култура  и почти нищо за Европа.

Т.е. преди всичко да ги научим да бъдат хора, как да се отнасят с другите хора и как да направят правилна обективна оценка за себе си. Да им разширим хоризонта отвъд Калотина. Специално за половете аз си казах мнението - може да има промяна, но след анализ  - какво не е наред и какво искаме да променим. На парче тези програми носят обратен ефект. Тук не включвам разни истории от обвивката на джендъра или джендър лакардиите като дебела кранта или дърт пръч, които са недопустими. За тях няма нужда от анализ.

Това в културен аспект. В учебните предмети които се преподават в момента почти всичко трябва да се промени, така че да накара младите да мислят, а не само да зубрят.

Лесно е да се каже, но как става на практика нямам никаква идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Skubi said:

Това точно такае. От години продължава съкращаването на общообразователната ситема, като се набляга за обучение на техноварвари. Задължителното от 18 го намалиха на 16 години. От година на година съкращават достъпът в вишите с резултати на изпитите. Все повече и повече разширяват платените обучения, университети... и тнт.

Общообразователната система е идея на 19 век. По него време е била разработена за бедните и неграмотните. Грамотните са били богати и са се обучавали частно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, dora said:

Общообразователната система е идея на 19 век. По него време е била разработена за бедните и неграмотните. Грамотните са били богати и са се обучавали частно.

Това е целта и сега....Бедните от дадено ниво нагоре да не се обучават....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 минути, nik1 said:

Мисля че няма гаранции че ако станем богати и образовани (с езици, с познаия за културата и така нататък) ще станем по-добри и ще си подобрим отношенията вътре между нас

Невски беше написал нещо интересно за  Британия - британската култура е спокойна защото държава е уредена, институциите работят, а гражданите имат доверие в тях ( В САЩ е същото)

Един вид , не мисля че може в една "завладяна" държава, с неработещи институции, да се надяваме че когато от небето да "завялят кебабчета" (изразът е  мой - малко е грубиянски- но не е с неуважение към теб)... тогава ще станем щастливи и сътветно добри един към .друг

(при това положение мисля че ще се разделим на "наши" и "ваши, а "нашите"  ще се изпокареме чие кебабче е малко по-голямо, ха-ха-ха-ха :)

и Дора и Киров и Жоро и още много мислещи и добри хора са ми казвали че нямат много мотиви да гласуват (аз го разбирам добре), но как да стане промяната, ако не можем си уредим държвата, институциите и си върнем доверието към тях?

Ясно е мисля, че това всичко трябва сами го постигнем..

PS

http://www.politika.bg/article?id=7574
 

Цитирай

 

Експертът по междукултурни различия Михаил Минков: Българинът иска пари без щастие

Доц. Михаил Минков  е антрополог. Преподава организационно поведение и културни различия в "Международен колеж - София". Последовател и научен сътрудник на световноизвестния холандски професор по междукултурна комуникация Хеерт Хофстеде - основоположник на статистическия подход към съвременната културна антропология. Минков е също официален рецензент на научни статии в "Journal of Cross-Cultural Psychology" и "Psychological Bulletin" - едни от най-престижните списания в света в психологията и социалните науки. Неговата книга What Makes Us Different and Similar (излязла на български като "Защо сме различни") получи положителна рецензия в "International Journal of Cross-Cultural Management" от прочутия изследовател в областта на междукултурните отношения Питър Смит.

- Доц. Минков, вашата нова книга "Европейци сме ний, ама не съвсем…", по реплика на Алеко Константинов отпреди 112 години, се занимава с мястото на България върху културната карта на света. Къде ни е мястото в момента в европейското семейство?

 

- Няма единна европейска култура. По някои показатели приличаме на един или друг европейски народ, но като ценностна система и вярвания сме най-близо до някои азиатци, например корейци или китайци. В България се водят много спорове дали сме трудолюбиви. Отговорът е, че и ние, и източноазиатците сме работливи, но не трудолюбиви. Работим много по принуда, понеже искаме да сме добре материално, но не питаем някаква абстрактна любов към труда. От друга страна, и ние, и те сме нерелигиозни,  негорделиви, необщителни с непознатите. Завистливи, не особено услужливи, относително пестеливи (поне в сравнение с латиноамериканците и много африканци) и ученолюбиви. Въпреки че в последно време у нас се забелязва срив в образоваността на населението. И ние, и източноазиатците смятаме съревнованието между хората за лошо нещо.

- Разпознават ли ни отвън или само си мислим, че сме различими и уникални?

 

- Гостите от северозападна Европа и англоезичните страни не ни разпознават като нещо уникално. Но ги шокираме с това, че в много отношения културата ни е страшно различна от тяхната и им напомня Азия или Африка. Щом разберат, че за да пресечеш улица у нас, без да бъдеш прегазен, се изисква особена техника, започват да се питат на кой континент се намират. Да не говорим за корупцията.

---

 

- Споделете вашата "оптимистична теория за българския народ"?

 

- България почти е удвоила дохода си на глава от населението за последните десет години, а балтийците, руснаците, арменците и китайците са още по-бързи. Българинът иска преди всичко пари и много по-малко се интересува от демокрация или добри човешки отношения, които биха го направили по-доволен от живота. Това е кристално ясно от международните изследвания. Затова той ще получи онова, което иска - пари без щастие.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, dora said:

Профилиране на децата според способностите им за целите на насочване към подходящо за тях образование има навсякъде. Дори понякога на много ранна възраст - 10-12 години.

Знам, но лично аз не го одобрявам. Не го отричам - сигурно има защо да са го измислили така, но в момента в България този тип образование поражда големи диспропорции. Ако имаш развита индустрия и силна икономика като Германия или Холандия сигурно е оправдано. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Atom said:

Знам, но лично аз не го одобрявам. Не го отричам - сигурно има защо да са го измислили така, но в момента в България този тип образование поражда големи диспропорции. Ако имаш развита индустрия и силна икономика като Германия или Холандия сигурно е оправдано. 

Точно така. Кое дете знае на такававъзраст каквоиска дастане....Много пъти и след завършванена вишето не знае....Но ако е бедно в една Холандия, Германия не е проблем да се преориентира....Но тук на дивият исток????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, Atom said:

Не, не е към теб, а по принцип.  Според мен промяната е нужна в няколко посоки:

- да се научим да устояваме правата си, като в същото време уважаваме и не нагрубяваме другия. Това важи за отношенията между половете, но най-вече на работното място. Седим, траем си, шефа ни мачка, а като излезем от работа псуваме. Т.е да се научим как да говорим и как да слушаме другия
- да се научим да правим що-годе някаква правилна преценка но собствените си възможности. В момента наблюдавам две крайности -  от една страна младежи, без никакво покритие имат страшно самочувствие и нереално очакване за себе си,  а от друга деца с изключително висок потенциал, които не могат да го оценят и съответно го губят. Нито родителите нито училището правят каквото и да е по въпроса. Резултатът е, че и едните и другите няма да  намерят мястото си. Нито те ще се чувстват добре, нито обществото ще има полза 
- да се избавим от провинциализма си и да научим децата, че светът не свършва с Хасково или София. Т.е. че има и други култури. От друга страна да им обясним, че Америка е далеч, но Европа е близо и ние живеем тук. Да ги научим да познават културите на ЕС. Децата които са по-будни знаят всичко за САЩ и американската култура  и почти нищо за Европа.

Т.е. преди всичко да ги научим да бъдат хора, как да се отнасят с другите хора и как да направят правилна обективна оценка за себе си. Да им разширим хоризонта отвъд Калотина. Специално за половете аз си казах мнението - може да има промяна, но след анализ  - какво не е наред и какво искаме да променим. На парче тези програми носят обратен ефект. Тук не включвам разни истории от обвивката на джендъра или джендър лакардиите като дебела кранта или дърт пръч, които са недопустими. За тях няма нужда от анализ.

Това в културен аспект. В учебните предмети които се преподават в момента почти всичко трябва да се промени, така че да накара младите да мислят, а не само да зубрят.

Лесно е да се каже, но как става на практика нямам никаква идея.

Племнникът ми (големия) се върна от чужбина, където имаше кариера, дом и семейство с българско момиче, също завършило и работещо в тази страна..

Върна се главно поради културната несъвместимост (или носталгията) - харесва му нашия начин на живот, приятелите тук, климатът, природата, планините.

Млади хора с много добро образование, с широки познания, видяли различни култури, с интерес към живота (пътуванията)

Тук си разви успешен бизнес (идеята му за връщане беше такава)

Преди извстно време се видяхме, и ми каза "когато излезна на пътя в София, и видя в какво състояние е маркировката, пътната мрежа, знаците , подредбата им - загубвам вяра (загубих вяра) в системата, и започнах да не се съобразвям с ограниченията и правилата"

(в предишната му страна, тази с вятърните мелници, не е било така)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, nik1 said:

Племнникът ми (големия) се върна от чужбина, където имаше кариера, дом и семейство с българско момиче, също завършило и работещо в тази страна..

Върна се главно поради културната несъвместимост (или носталгията) - харесва му нашия начин на живот, приятелите тук, климатът, природата, планините.

Млади хора с много добро образование, с широки познания, видяли различни култури, с интерес към живота (пътуванията)

Тук си разви успешен бизнес (идеята му за връщане беше такава)

Преди извстно време се видяхме, и ми каза "когато излезна на пътя в София, и видя в какво състояние е маркировката, пътната мрежа, знаците , подредбата им - загубвам вяра (загубих вяра) в системата, и започнах да не се съобразвям с ограниченията и правилата"

(в предишната му страна, тази с вятърните мелници, не е било така)

 

Чакай малко и ще репатриатира пак. За бъдещето на децата си...

Знаеш аз тези работи ги понасям око 2-3 седмици. После някак си се свършва въздухът и му става на човек все досадъчно...Провинциализмът, грубият тон, нередноста, нагладноста, или незнам какво, но гледа човек колкото се може по-бърже да напусне....

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...