Отиди на
Форум "Наука"

Джендър- психология или джендър- лакърдии


Recommended Posts

  • Потребител

Отново забивам поглед върху ...еугерията на древните елини ...учените им де , живели по 80 - 90 години .  Да създадеш семейство , да възпиташ наследници , да тръгнат по твоят път , да го усъвършенстват , първородният ти внук да носи твоето име , да се радваш на уважение … е как да не отнесеш до 80-те ?!   Иначе респект към родител приобщил наследника си към ...делото...от времената на Джехутим III към сина си Аменхотеп II до ….съвременността …...Жан Мари льо Пен въпреки катаклизмите успява да предаде ..наследството (лидерство, отговорност) на третата си ..най-малка дъщеря !  Марин ! Въпреки бурният си личен живот белязан от два развода ...мадам/мадмуазел льо Пен гравитира само около мъже тясно свързани с Националния Фронт !  Третият е също ...фронтовак.  И въпреки симпатиите на френските националисти към мадам Марин Льо Пен , надеждите са към …..бижуто и новата Жана д' Арк  - мадмоазел    Марион Марешал …………                                                                                                                                                                                                                                                                                       Illustration.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Млада красива жена , вместо да показва новия си пиърсинг на пъпа си и татуировката на задника си  , вместо да врещи  , че баща и не я е разбрал къде точно я сърби и затова е напуснала дома си ….мадмоазел ходи на ...църква , спазва пости , уважава традициите. ….Да , може и под формата на кьор-фишек  ,  но какво му трябва на възрастният човек  освен …. и привидно уважение !       Между впрочем запомнете как изглеждат французите , защото наближава  времето когато ще бъдат  сериозно обърквани...                                                                                                                                                                                                                       

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:

Виж колко е просто, ако една жена избере,........ това е добре, ако и наложат, ........вече е нещо лошо.

То ако беше толкова просто, нямаше да е сложно

Когато говорим за Джендър и Джендър роли принудата  е индиректна, тя рядко е пряка. Субектът принуден от ролята почти винаги я избира съвсем доброволно без изобщо да чувства самата принуда. Хайде да видим пак какво е полова роля:

A gender role, also known as a sex role,[1] is a social role encompassing a range of behaviors and attitudes that are generally considered acceptable, appropriate, or desirable for people based on their actual or perceived sex.

acceptable, appropriate, or desirable. Да виждаш някъде принуда? Ролите са нещо което се чувства  приемливо, подходящо или желано и субективно се усещат точно обратното на принуда.  Принуденият сам желае да избере  принудата.

Хайде да направим пак един опит. Има ме две принуди

1. Принуда 1, която субективно е съвсем свободен избор на нещо желано
2.Принуда 2, която също, субективно е съвсем свободен избол на нещо желано

И двете са под въздействието на полови роли.  И двете са едновременно и избор и принуда

Трябва задължително да избереш една от двете възможности за добро, а другата за лошо. Кое от двете 1 или 2 е добро и кое лошо и по какви критерии.

Това е същността на въпроса който беше зададен . Имаш ли прост отговор?  

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Atom said:

То ако беше толкова просто, нямаше да е сложно

Когато говорим за Джендър и Джендър роли принудата  е индиректна, тя рядко е пряка. Субектът принуден от ролята почти винаги я избира съвсем доброволно без изобщо да чувства самата принуда. Хайде да видим пак какво е полова роля:

A gender role, also known as a sex role,[1] is a social role encompassing a range of behaviors and attitudes that are generally considered acceptable, appropriate, or desirable for people based on their actual or perceived sex.

acceptable, appropriate, or desirable. Да виждаш някъде принуда? Ролите са нещо което се чувства  приемливо, подходящо или желано и субективно се усещат точно обратното на принуда.  Принуденият сам желае да избере  принудата.

Хайде да направим пак един опит. Има ме две принуди

1. Принуда 1, която субективно е съвсем свободен избор на нещо желано
2.Принуда 2, която също, субективно е съвсем свободен избол на нещо желано

И двете са под въздействието на полови роли. Коя от тях ще осъдиш като принуда и коя ще обявиш за свободен избор и по какви критерии.

Момоченце когато предпочита да играе с кукли вместо коли и войници.....Или момченца обличани в роклички, защото майка/татко е искал момиче или обратно момиченца в момчешки дрехи и игри....Млади възрастни които се чустват чужди в полът си....Това не е желано или избрано доброволно....СМСМ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Евристей said:

Отново забивам поглед върху ...еугерията на древните елини ...учените им де , живели по 80 - 90 години .  Да създадеш семейство , да възпиташ наследници , да тръгнат по твоят път , да го усъвършенстват , първородният ти внук да носи твоето име , да се радваш на уважение … е как да не отнесеш до 80-те ?!   Иначе респект към родител приобщил наследника си към ...делото...от времената на Джехутим III към сина си Аменхотеп II до ….съвременността …...Жан Мари льо Пен въпреки катаклизмите успява да предаде ..наследството (лидерство, отговорност) на третата си ..най-малка дъщеря !  Марин ! Въпреки бурният си личен живот белязан от два развода ...мадам/мадмуазел льо Пен гравитира само около мъже тясно свързани с Националния Фронт !  Третият е също ...фронтовак.  И въпреки симпатиите на френските националисти към мадам Марин Льо Пен , надеждите са към …..бижуто и новата Жана д' Арк  - мадмоазел    Марион Марешал …………                                                                                                                                                                                                                                                                                       Illustration.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Млада красива жена , вместо да показва новия си пиърсинг на пъпа си и татуировката на задника си  , вместо да врещи  , че баща и не я е разбрал къде точно я сърби и затова е напуснала дома си ….мадмоазел ходи на ...църква , спазва пости , уважава традициите. ….Да , може и под формата на кьор-фишек  ,  но какво му трябва на възрастният човек  освен …. и привидно уважение !       Между впрочем запомнете как изглеждат французите , защото наближава  времето когато ще бъдат  сериозно обърквани...                                                                                                                                                                                                                       

Льо Пен са готини, и върха, само това разбрах..

 

Бъркам ли за това, че въпросната дама и фамилия иска разтуряне на ЕС /или иска това,. което би могло и ще да разтури ЕС/?

Ти какво точно пропагандираш по горе?

/Не те виждам да ходиш да се радваш на Евразийските Благинки, вероятно си си осигурил Златно място за Хуя в Бяла Страна, Предполагам и не ти дреме за будуна в БГ, ..ако ЕС се катурне/

Имам много възпитания и мога да сменям плочата (нямам английско възпитание, и  точно сега плочата ми е да съм гаден и с брутален език) ...така, че казвай каквото ще казваш,  с две -три изречения..

(а и авторът на темата искаше да е хот)..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 57 минути, Atom said:

То ако беше толкова просто, нямаше да е сложно

Когато говорим за Джендър и Джендър роли принудата  е индиректна, тя рядко е пряка. Субектът принуден от ролята почти винаги я избира съвсем доброволно без изобщо да чувства самата принуда. Хайде да видим пак какво е полова роля:

A gender role, also known as a sex role,[1] is a social role encompassing a range of behaviors and attitudes that are generally considered acceptable, appropriate, or desirable for people based on their actual or perceived sex.

acceptable, appropriate, or desirable. Да виждаш някъде принуда? Ролите са нещо което се чувства  приемливо, подходящо или желано и субективно се усещат точно обратното на принуда.  Принуденият сам желае да избере  принудата.

Хайде да направим пак един опит. Има ме две принуди

1. Принуда 1, която субективно е съвсем свободен избор на нещо желано
2.Принуда 2, която също, субективно е съвсем свободен избол на нещо желано

И двете са под въздействието на полови роли.  И двете са едновременно и избор и принуда

Трябва задължително да избереш една от двете възможности за добро, а другата за лошо. Кое от двете 1 или 2 е добро и кое лошо и по какви критерии.

Това е същността на въпроса който беше зададен . Имаш ли прост отговор?  

 

Плюсът ми си остава :)

Казусът "D" според мен е малко по-друг:  ролята, която се предлага е само една, а тя не е желана от актьора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, nik1 said:

Льо Пен са готини, и върха, само това разбрах..

 

Бъркам ли за това, че въпросната дама и фамилия иска разтуряне на ЕС /или иска това,. което би могло и ще да разтури ЕС/?

Ти какво точно пропагандираш по горе?

/Не те виждам да ходиш да се радваш на Евразийските Благинки, вероятно си си осигурил Златно място за Хуя в Бяла Страна, Предполагам и не ти дреме за будуна в БГ, ..ако ЕС се катурне/

Имам много възпитания и мога да сменям плочата (нямам английско възпитание, и  точно сега плочата ми е да съм гаден и с брутален език) ...така, че казвай каквото ще казваш,  с две -три изречения..

(а и авторът на темата искаше да е хот)..

 

Както обикновено ..брутален ! Ок  да опитам да ти отговоря с...две три изречения . (май ще са повече) Аз не искам Юръп юниън да се разтурва. Най малкото интересите ми в момента не го позволяват , колкото и безкрупулно да звучи.  Особено паунд да се срине. Това са спестените ми парици....Не искам и да ходя  да живея в Русия , Северна Корея или Китай.   Но ...като ...работещ в западна страна имам преки наблюдения и мога да заява , че не всичко е ...по мед и масло.   Аз съм отраснал в тоталитарна България , имал съм свои мечти и очаквания за бъдещето . ….Като мелез ...1/2 българин съм имал възможността да излизам в чужбина по тоталитарно време …..Уви този Запад не е моят Запад в представите ми от юношеските  години....Както и да е.. Харесвам и уважавам хора които успяват да приобщат децата си към своят път/дело. В съвременният свят това е твърде рядко срещано. Затова визирах фамилия Льо Пен.  Не съм казал че Льо Пен са "върха" . Напротив и те като всяко семейство имат сривове... Най малката му дъщеря (Марин) е приобщена към каузата на баща си - не тръгва по...."нейн" си път,  не тръгва по пътя на дрогата , а е последовател на каузата на баща си ! Това ме ..кефи ! Франция има нужда от крайна десница !  nik 1 ти защо не си припомниш как скачаше Франция на САЩ до към 80 - те години.  Та дори я считаха за най-нелоялния партньор на Алианса.  Валери Жискар д' Естен ! Помниш ли го ? ….От там насетне Франция стана ...обувалка ...Ник ...недоволство сред французите има и то сериозно ….Що се отнася до ...младата надежда на френската крайна десница -  Марион Марешал ….тя се дистанцира от леля си...Марин , и е за една по особена политика ….сега тук не е мястото да задълбочавам ….

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Atom said:

Не мисля така. Това което разбрах е, че на запад се водят политики за премахването на Джендър. В същото време (все още само на единични места) се правят някакви експериментите с детски градини  по неутрално или безполово възпитание. Това, както  и, че Джендър се отрича по принцип  ( твърдението на Дора, че е излишен) и други подобни ме карат да мисля, че наистина има такъм момент (инженеринга)

Може, не знам

Пак да уточня че всичките ми постинги са свързани с Конвенцията за проитиводейсатвие/борба с домашното насилие

Нека да кажем първо че Конвенцията няма задължителен характер

Второ - в нея Джендъра е описан напълно коректно и тестът е написан професионално според това как се пишат тескстве (чел съм десетки стандарти и десетки директиви, закони и други нормативи, това ми беше част от работата наю последното ми работно място, на което прекарах 20 години):

Точно и ясно се казва че насилието е основано на и/или свързано с "джендър" (то е такова, отделно от това в английския език sex-rеlаted би имало значение на сексуално насилие)цитира се определение на СЗО за "джендър", (така че и най-предубедения да не си помисли че Бътлър, Дядо Педал, или Кака Пишка са скрити някъде)

Текстът е на български

https://rm.coe.int/168046246f

Тук няма конспирация, просто защото Джендър си е Джендър

Теорията на конспирцията (терориите) излезна по време на обсъждането на Конвенцията и тя/те се въртеше около текствоте на Конвенцията.

Заливането с тези теории имаше определена цел,  тук аз мисля че има конспирация и имам теория

1) фейк-теориите и ударът дойдоха от русофилските среди - от БСП и Патриоти, (но не НФСБ която е кремълоскептична), и от Синода,

Синодът е реципиент на средства от Кремъл,. отделно от това Партиархът ни беше купен съвсем официално и легално от Кремъл - чрез паричната премия от 5 милиона долара, давани към  наградата "Укрепаване единство на православните народи", която той получи през 2016-та

obshtestvo/patriarh-neofit-poluchi-nagrada-za-ukrepvane-na-edinstvoto-na-pravoslavnite-narodi.html

 

Мисля че и синодиците в 2015-та подкрепиха подписването на Конвенцията (Конвенцията беше парафирана от БГ миснистърката ни в 2015-та, а  в 2018 г беше решено в МС Конвенцията да се подложи на ратификация/гласуване от НС)

 

 

2) ударът дойде при нашето председателство и изявеното твърдо желание и приоритет на цялото председателство да приобщят Западните Балкани към ЕС /и НАТО по поразбнране/

Целта според "моята" теория, (условно моя, аз не бяха единствения който свърза нещата така) на това заливане с фейк теории беше да се дестабилизира Правителството (по време на председателството на ЕС!) а защо не и да се смени с ново на БСП и Русофилските патриоти, което няма да даде същия приоритет на прибщаването на Западните Балкани към ЕС /и НАТО по пълно подразбиране/

Тази дестабилизация всъщност щеще да успее, ако ББ не беше прехвърлил топката на КС

3) имаше паралелел опит за преврат в Черна Гора, организиран от Кремъл, който не успя

Много събития водещи само в една посока..Когато птицата ходи като патка, кряка като патка, и изглежда като патка- значи е патка

Това не е някаква сложна и мистериона теория, а е проста и логична,... Дали е вярна, не знам!

--------

За по нататък не знам,...Всъщност идеята е същата тази Конвенция и текст да стане документ на ЕС

https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2016/EN/1-2016-109-EN-F1-1.PDF

Ако Джендъра изчезне от теста или се промени, значи има инженеринг... , ако Джендъра се запази  в стария вид - няма инженеринг..

 

За БГ няма значение нищо- приемането на какъвто и да е текст (ако е от ЕП,или с обикновено мнозинствотово в Съвета на ЕС, в зависимост от това за чий компенции ще е гласувамето)  тук, пак ще създаде терории на конспирациите за Дядо Джендо и Кака Пенда, Бътлър иу Кътлър..

Пак ще има нова идиотия, омраза и разделение!

Да се спори с Конспираторолози, или да се обяснява аргументирано, че грешат "файдата"  е обратна- само  им засилва вярата че са прави... Те са като бойци на ИДИЛ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, и какво ще стане, като се разтури ЕС? Извънземните ли ще дойдат? Трета световна ли ще започне? Великобритания вече напусна- нито камъни заваляха, нито земята се разтвори. С този блясък в очите ми напомняш партиен секретар, който обяснява колко лош е прогнилия запад. 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Atom said:

Това е същността на въпроса който беше зададен . Имаш ли прост отговор?  

Имам, и ми е чудно как не го виждаш.

Преди 5 часа, Atom said:

Когато говорим за Джендър и Джендър роли принудата  е индиректна, тя рядко е пряка. Субектът принуден от ролята почти винаги я избира съвсем доброволно без изобщо да чувства самата принуда. Хайде да видим пак какво е полова роля:

A gender role, also known as a sex role,[1] is a social role encompassing a range of behaviors and attitudes that are generally considered acceptable, appropriate, or desirable for people based on their actual or perceived sex.

acceptable, appropriate, or desirable. Да виждаш някъде принуда? Ролите са нещо което се чувства  приемливо, подходящо или желано и субективно се усещат точно обратното на принуда.  Принуденият сам желае да избере  принудата.

Ролите, може да са приемливи, подходящи или желани, но не за всички.

"Субектът принуден от ролята почти винаги я избира съвсем доброволно без изобщо да чувства самата принуда/", ами тия които не я избират?Тия за които тази роля е неприемлива, неподходяща или нежелана?На тях, на тия които не искат тази роля, но им я налагат с тях какво да правим?Значи не говорим за тия които доброволно избират, а за тия които им налагат за тях това е лошо.

Преди 5 часа, Atom said:

Хайде да направим пак един опит. Има ме две принуди

1. Принуда 1, която субективно е съвсем свободен избор на нещо желано
2.Принуда 2, която също, субективно е съвсем свободен избол на нещо желано

И двете са под въздействието на полови роли.  И двете са едновременно и избор и принуда

Трябва задължително да избереш една от двете възможности за добро, а другата за лошо. Кое от двете 1 или 2 е добро и кое лошо и по какви критерии.

Съгласен съм ,хайде да направим опит.

Най напред трябва да уточним, че избор и принуда са взаимно изключващи се понятия.Ако те принуждават, значи нямаш избор. 

Ето колко е просто, ако избора ти съвпада с принудата, това е добре, ако не съвпада, това е лошо.

Ти се объркваш, защото се опитваш да вкараш всички в един стереотип, "където всички субекти чувстват ролята която им определят като желана, приемлива и подходяща".Забравяш(изключваш), тия които не искат тази роля.За тях налагането и, е нещо лошо.

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Ники, и какво ще стане, като се разтури ЕС?

Защо да ти отговарям бе майна? ГенСека ли си, храниш ли ме?

СавеЦките танкове още не са дошли, Като дойдат да те направят "елит" , може да ме разпитваш и в Белене ;)

 

Ти ми отговори какво ще стане в България ако се разтури ЕС. (може да го искам от теб, защото постоянно ти отговарям, все нещо ме питаш, а ти не ми връщащ жестовете, Даже и ишмар не ми даваш)

Ама не ми казвай какво няма да стане, а ми кажи какво ще стане в Бг ако ЕС се разтури

Цитирай

Великобритания вече напусна..

Не те знам кой циганета си,  но я пак си помисли дали Великобритания е излезнала от ЕС?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, vvarbanov said:

Най напред трябва да уточним, че избор и принуда са взаимно изключващи се понятия.Ако те принуждават, значи нямаш избор. 

Ето колко е просто, ако избора ти съвпада с принудата, това е добре, ако не съвпада, това е лошо.

Не става въпрос за индивида, а за стереотипа - кой стереотип е лош и кой добър.

Съгласен съм, че за конкретния индивид,  който не се вписва в дадената култура е лошо. Обикновено решаването на проблема е да напусне културата която не го устройва. Това е лесно ако аз например отида някъде в чужбина и не се впиша в културата им - винаги мога да се върна. В същото време изключително трудно ако културата на собствената ми страна не ми дава избор. 

Веднага давам пример:

В държава А има стереотип за жената като грижовна майка. В резултат по-голямата част от жените избират да работят на непълен работен ден, а през останалото време да се грижат за децата и домакинството.  Това не означава, че мъжете нямат никакви отговорности към семейството или че жените трябва да разчитат само на парите на съпруга си.  

В държава Б има почти същия стереотип пак изграден от образа на жената-майка. Стереотипът е, че в основни линии жената трябва да отговаря за домакинството и децата, а задължението на мъжа е да вади повечето пари за същото това домакинство. Това не означава пак, че единият трябва да прави само едното, а другият само другото. Желателно e както двамата да работят,, така и двамата да участват в домакинските задължения

Стереотипите и в двете култури се приемат за нещо естествено и нормално, за модел който е желан и приемлив.

И в двете култури обаче има индивиди които не се вписват в съответната култура и ако направят "грешния" избор чувстват преса и натиск. Чувстват принуда.

Кой от двата стереотипа е лош и кой добър? Кой е лошият стереотип който трябва да се заличи и кой е добрия който трябва да се поощрява?

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Потресаващи примери от Западна Европа за двойните стандарти на джендъра

Темата за Истанбулската конвенция е може би вече твърде изчерпана, но тъй като засега живея и работя в чужбина и съм се сблъсквала с определени случаи както лично, така и чрез медиите тук, ми се стори полезно да обобщя някои неща, които може би не са съвсем познати в България и са свързани с проблема около приемането й, пише Таня Жекова в Лентата.бг
 
Защо някой би бил против конвенция, която твърди, че се бори срещу насилието над жени и защо понятията „джендър“ и „социална конструкция“ будят такива притеснения?

„Джендър“ проблематиката, която вече години тресе западните постмодерни общества, в България беше просто екзотичен термин, споменаван помпозно от носители на експертиза и от цветната палитра НПО-та, борещи се за равенство и социална справедливост.

Дебатът около конвенцията обаче сблъска и обикновените граждани с непознати досега философии и понятия.

Те произлизат от течения, чужди на българското общество, които предизвикват известни страхове и притеснения за бъдещата насока на страната. 

Затова нека видим какво се случва в държавите, в които тези движения са в разцвета си.

Постмодерен феминизъм.

Участничките в това движение се борят по цяла гама от много важни въпроси, като например начина, по който мъжете седят в метрото и носенето на бурка като символ на женска еманципация.

Въпреки че представляват малък процент от населението, най-радикалните между тях изглежда оказват огромно влияние върху основните медии и дори законодателство в много западни страни. 

През ноември миналата година в Швеция мъж бе осъден на 10 г. затвор за изнасилване, въпреки че никога не се е срещал с жертвите си на живо.

Самото шведско законодателство използва феминистката идея за revoking consent, т.е. "отмяна на съгласието“.

Според феминистки групи съгласието може да бъде отменено по всяко време, дори и по време на самия акт или след приключването му.

През декември 2017 г. Швеция внесе проектозакон, който разширява още повече дефиницията за съгласие, изисквайки то да е „изрично“. 

Самата Истанбулска конвенция изброява множество проявления на насилие, невключващи физически контакт и без ясна дефиниция (чл.33, 34, 36b и 40 – „нежелано вербално или невербално поведение“), и подписалите страни се задължават да ги криминализират.

Съответно множество наглед невинни действия могат да бъдат възприети като насилие. 

Конвенцията още във въведението си твърди, че жените са „исторически принудени да бъдат в подчинена позиция“ и са масово жертви на насилие, включително принудителни бракове, осакатяване на гениталиите и „престъпления на честта“.

Да припомним, че тя се предлага от Съвета на Европа и се подписва от европейски държави, където подобни традиции не съществуват. 

Истина е, че с имигрантските и бежански вълни към Западна Европа и в частност Германия, жестоки обичаи като осакатяване на гениталиите на жените действително са привнесени и се практикуват все по-масово.

Но каква е практическата реалност при борбата с подобни престъпления в имигрантските общности?

Двойни стандарти.

През 2014 г. серия репортажи на Андрю Норфолк разкриват, че в британския град Ротерхам са изнасилени повече от 1400 момичета на възраст между 11 и 16 години.

Престъпленията са извършени в период от 15 години и местната власт и полиция са били наясно със случаите, но умишлено са потулвали и игнорирали оплакванията, тъй като извършителите са от пакистански произход и е имало страх от обвинения в расизъм.

Упорството на Норфолк дава резултат и националните власти организират допитвания, които довеждат до присъди за извършителите.

Това обаче изглежда не променя атмосферата на страх и войнствена политическа коректност.

Случаят не получава подобаващо внимание от страна на медиите (със сигурност много по-малко от скорошните недоказани обвинения в Холивуд) и либералните издания упорито отричат ролята на страха от расизъм.

В същото време депутатката от лейбъристката партия Наз Шах пише в Туитър: „Тези момичета от Ротерхам и всички други места трябва да си затворят устите. В името на многообразието (diversity)”.

След публичното възмущение и искания за оставка, тя изтрива поста си.

BBC пък пита зрителите си в Туитър дали репортажът им за Ротерхам е бил „расистки“.

Всеки, който е живял в Западна Европа, е наясно със специалните протекции на които се радват имигрантски и малцинствени групи, особено що се отнася до „културни различия“.

Тези въпроси естествено не са споменати в конвенцията и не е ясно как точно тя ще се съчетае с политиките на мултикултурни протекции и дали действително важи еднакво за всички.

От нестереотипни роли до „джендър“ флуидност.

Мнозина споделиха страховете си, че конвенцията ще нормализира и институционализира нова категория пол, т.нар. „трети пол“, а други заклеймиха тези безпокойства като назадничави и несъстоятелни, тъй като официално предмет на текста е борбата с насилието.

В текста уверено се твърди, че изкореняването на „закостенели“ възприятия и стереотипи, касаещи ролите на пола е адекватна стъпка към намаляване на проявите на насилие към жени.

Така например, член 14 от конвенцията задължава включването на учебни материали по „нестереотипни полови роли“ в „задължителната училищна програма и всички нива на образование в страната“; Член 3 определя пола като „социално конструирани роли“; Член 12, т.1  предвижда мерки за изкореняването на нрави, традиции и „стереотипните роли на мъжете и жените в обществото“. 

„Джендър“ образователни методики, съчетани с иновативно сексуално образование, от години се прилагат в някои западни общества.

Така например в Швеция съществуват детски заведения като Егалия, където възпитатели и деца вместо „тя” и „той” трябва да използват неутралното в шведския език местоимение „hen“. 

Неотдавна Vice показаха ежедневието на едно полово неутрално семейство,  където социалните роли на пола и вкъщи, и в детската градина варират независимо от биологичния пол.

Мика например е дете, чийто биологичен пол е мъжки, но чиято социална роля може да бъде различна всеки ден.

Единият от родителите на Мика е Дейл – той е интерсексуален и бива наричан Mapa (съчетание от Mum /мама/и Papa /татко/).

Дейл насърчава децата си всекидневно да експериментират със своя „джендър“ и счита, че несигурността и безпокойството, произтичащи от това, са незначителна цена за постигането на истински социален прогрес.

Нещо повече – той твърди, че дори този метод на възпитание да нарани психическото здраве на детето, то си го „заслужава“, тъй като е родено с привилегии – бяла кожа, в богата държава с висок стандарт.

Джендър мейнстриймингът в страни в Европа се осъществява също и посредством включващо сексуално образование – например съгласно препоръките на немския Федерален Център за Здравно Образование. 

От години в сила в Германия, документът насърчава методи, които разкриват на деца до четири години „правото им да изследват половата си идентичност“, а при тези до 12 години -  „полова ориентация, разновидностите при сексуалното поведение, разлики между полова идентичност и биологичен пол“, и „удоволствие, мастурбация и оргазъм“. 

Подобни „образователни“ инициативи са довели до бум на т. нар. състояние на gender dysphoria сред тинейджъри и малки деца (на български може да се преведе като обърканост или неопределеност по отношение на пола).

Извършват се операции на деца в много ранна възраст – наскоро в Австралия има случай с операция на четиригодишно дете.  

Във Великобритания и САЩ масово се основават клиники за смяна на пола за непълнолетни.

Към момента в Кралството има 8 такива.

В периода 2016-2017 повече от 2000 деца са посетили тези клиники – или около 50 всяка седмица.

В сравнение с данните от 2009 г. има увеличение от 2500 процента.

Британското правителство е обявило, че от 2019 г. ще има задължителни часове по сексуално образование, включващи транссексуалност и полова идентичност във всички основни и средни училища.

Родителите няма да имат право да откажат участие на децата си в тези часове.

Тези, които са против транссексуални идеологии, рискуват децата им да бъдат отнети от социалните служби.

Норвежката служба Barnevernet е известна с честото отнемане на деца от семействата им.

Най-фрапантният случай е от 2015 г., когато румънското семейство Бонариу губи петте си деца (най-малкото от които е бебе на три месеца) заради „християнска индоктринация“.

Това не е първият подобен случай. 

Университетско проучване в самата Швеция показва ясно, че хората, претърпели операция за смяна на пола, са в много по-висок риск от опити за самоубийство и психични проблеми.

Друго проучване от Университета в Калифорния пък установява, че няма съществена разлика между претърпели и не претърпели операция по отношение на опитите за самоубийства и психични проблеми – всички са в много висок риск, достигащ 90% и повече.

Т.е. всички полово неориентирани хора страдат в много по-голяма степен от психични проблеми и имат суицидни мисли. 

Може би някой ще каже, че примерите, дадени тук са твърде крайни.

За съжаление обаче, това не са единични случаи и тенденцията е проблемите да се задълбочават.

Национални и транснационални организации лобират за все по-агресивното налагане на „джендър“ идеологии и повечето се замаскират зад идеята за човешки права и защита на дадени групи. 

Усиленият обществен дебат по темата е положителен знак, защото българското общество ще трябва да се сблъсква все по-често с този въпрос.

Добре е да помислим не само дали искаме да подпишем тази конвенция, но и какво следва след нея.

Основната причина да напиша този текст е следното видео:

https://youtu.be/4sPj8HhbwHs

https://www.flagman.bg/article/181774

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

В държава А има стереотип за жената като грижовна майка. В резултат по-голямата част от жените избират да работят на непълен работен ден, а през останалото време да се грижат за децата и домакинството. 

Не ме четете внимателно :)

Многократно написах, че това не е стереотип, защото от жените не се очаква обезателно нито да са майки, нито да са грижовни.

Могат, ако искат,  да мразят деца, да не желаят никакви деца и това да не ги направи по-малко жени, нито да ги задължава да имат такива.

(Например част от лесбийките нямат никакво майчинско чувство, дразнят се от деца - и дори когато бракът с друг е позолен, не биха родили или осиновили деца по никакъв начин, но тук не става дума за тях, въпреки че и те влизат в класа "жени").

Има хетеросексуални жени, които нямат майчинско чувство - да, такива съществуват, и върху тях обикновено в обществата, в които жена е равносилно на майчинство, има огромна стигма - от което следва, че жените ги раждат тези деца, но не ги обичат, чудят се как да избягат от тях.

https://www.bbc.com/news/education-43555736

Ако жените обаче станат майки, системата, начинът на организация, по никакъв начин не им помага да съвместяват работа на пълно работно време с родителските си задължения, които са много. Административно и всякак са много. Яслите и детските градини са колосално скъпи, месечната такса за дете редовно е равностойна на заплатата на майките. Няма и баби - тоест в културата не е бабите да отглеждат децата, за да помогнат на майката, а майката и бащата да ги отглеждат сами. И това не е заради ролята на майката, а заради индивидуализма - всеки носи отговорност за собствените си решения. Родил си деца - гледай си ги, никой, освен партньорът ти не е длъжен да ти помага.

Ерго минаването на намалено работно време  (не само при майката, но и при бащата!!! - това също го пропускате - няма стереотип майката да не работи, има практика и двамата да работят на намалена седмица) се дължи на това, че отглеждането на деца и работенето на пълно работно време е така организирано, че не е възможно двете да се случват едновременно. A не защото културата повелявала майките да работят на непълен работен ден.

В домакинството нещата са разпределени еднакво - няма никакво неписано правило, че то е работа на жените.

Затова и обикновено бракът с холандка е значителен културен шок за мъжете, идващи от патриархалнин или ориенталски култури - тя е изключително самостоятелна и не търпи да й се нарежда какво да прави на основата на някакви стереотипи. Свидетел съм на такива бракове с българин, които се разпадат, защото тя не ласкае мъжкото му его, не го дундурка, не позволява грубиянство, вкл. уж нашега - затова споменах дебелашките вицове, не му се подчинава, изисква решенията да са взети винаги съвместно, а не от него, и не се съгласява при никакви обстоятелства с огромната част от решенията му, защото те се основават на стереотип какво се очаква от нея. (Напр. защото ако тя взема детето от училище три пъти седмично, от него се очавка да го вземе от училище в другите два и да го заведе на плуване в събота. И няма не искам, уморен съм или не ми се прави- поравно, значи поравно.)

Затова редовно можете да видите това:

onderwater1.png

Особено пък жената няма да се съглси на стереотипи, които я задължават да върши всичко в домакинството. Тези задължения или се поделят, или мъжът прави всички от тях  - готвене, чистене, пране, ако жената се занимава с детето.

Или и двамата си намаляват работната седмица, и двамата отглеждат детето, и и двамата се занимават с домакинството поравно.

Изключения от това има, когато той е на мениджъркса позиция и не може без да нанесе щети на работата на компанията си да си намали работното време.

Ако тя е шеф, това важи и за нея - остава на пълен работен ден, а той си намалява работната седмица. Или намират някакъв друг начин - довеждат си гледачка, която да живее у тях примерно от Суринам.

---

 И за да включим и задължителното за българките условие да са "млади и красиви" - в ежедневието си холандките ходят негримирани или съвсем незабележимо гримирани. Гримират се по официални поводи, но не пошло.  Няма такова нещо като плътен грим, изкуствени мигли, ярко червило, правещо устните да изглеждат по-плътни, три слоя фон дьо тен  - това е сценичен грим за вариететна актриса, на обикновена жена се счита за просташко и карикатурно. Не се тревожат колко им бил бюстът, пък колко - ханшът. Като цяло не се подлагат на унищожителни диети. Колкото - толкова. Имат хубави фигури като цяло, защото са непрекъснато на велосипед. Но се обличат скромно, не задължително по последната мода, и в никакъв случай нарочно сексапилно - намират го за недостойно и курвенско. Не се интересуват дали някой ще ги хареса вънпно или не. С други думи моделът "кифла" не съществува, зашото жените не желаят да се "продават" никому с външния си вид - считат, че имат други качества. Ако някой не ги харесва, значи не ги харесва и това не е техен проблем.

Чудя се защо пиша такива дълги постинги, ако не ги четете :))

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

Не ме четете внимателно :)

Многократно написах, че това не е стереотип, защото от жените не се очаква обезателно нито да са майки, нито да са грижовни.

Дора, аз пък многократно ви писах, че няма как да сте обективна за собствената  си култура, както аз не мога да бъда обективен за моята. Освен това не знам защо решихте, че стереотипите са нещо обезателно, задължително и т.н., но само за Холандия.   По тази логика и в България няма никакви стереотипи, защото няма нищо задължително друго освен законите - нищо. Вие обаче за България подхождате съвсем различно. Там в категорията "стереотип" вкарвате каквото си искате. Кажете ми кой от всички тези български стереотипи, които ми цитирахте  е  задължителен или обезателен -  Кой?

Хайде още един път за ролите:

A gender role, also known as a sex role,[1] is a social role encompassing a range of behaviors and attitudes that are generally considered acceptable, appropriate, or desirable for people based on their actual or perceived sex

acceptable, appropriate, or desirable   - да виждате думата задължително тук? напротив става въпрос за съвсем пожелателни категории. От къде изобщо си го измислихте това?  Ролите са нещо желано, някакъв идеал към който хората в общия случай се стремят по собствено желание съвсем съзнателно.

Ето ви е за холандския стереотип:

Het stereotype van de zorgende vrouw bestaat nog steeds en de Nederlandse wetten zijn daar nog steeds op ingesteld. Hierdoor is de helft van de Nederlandse vrouwen niet financieel zelfstandig. De overheid neemt wel maatregelen om deze problemen aan te pakken en boekt vooruitgang, maar we zijn er nog lang niet in Nederland.

Разберете - няма страна без полови роли и без полови стереотипи. Такова чудо няма. Отказът да го приемете ме изумява. Ако в Холандия нямаше полови роли и стереотипи всичко това което вие наричате "равноправие" трябваше да изчезне, както и всичко това което ми разказвате и използвате думата "жена". Нямаше да има уважение към "жената-майка" и труда и, нямаше да има каквото и да е. 

Не знам на какво се дължи този отказ. Никой не ви упреква, че сте в Холандия. Това е една чудесна страна, перфектна в много отношения. Нито пък казвам, че културата ви е лоша - напротив така както ми го разказвате е супер. Това е вашия избор и той е чудесен. В нищо не упреквам и страната ви. Напълно съм съгласен и с мнението, че след като дамата от университета не се е вписала в културата ви, проблемът си е на жената. Аз не искам да променям каквото и да е в културата ви или да ви налагам промени. Просто констатирам, че тази част от културата ви се дължи на полови стереотипи.

Знам също, че в България почти нищо не е наред и се нуждаем от промени. Това въобще не го отричам, даже напротив с действията си и в рамките на собствените ми възможности гледам там където мога да допринеса за промените.

Това което не съм съгласен е на нас да ни се налагат промени от хора, които не знаят какво правят и които си нямат представа от това какъв е проблема който решават.  Още по-малко пък бих позволил социални промени които се налагат от хора използващи  "двоен аршин". 

Вие ще си поверите ли здравето на водопроводчик, чийто познания по анатомия са това което му е останало от средното образование?  - предполагам категорично НЕ.  "Експертите" които решават проблемите свързани с Джендър като количество и качество показват същите познания свързани със социалните и културните феномени,  колкото познания има водопроводчика по анатомия.

Когато "промените" се извършват от хора които не знаят какво правят това не е безобидно упражнение или експеримент с нулев ефект. Нахлувайки в културата без да имат каквато и да е представа какво точно правят те действат като слон в стъкларски магазин - чупят всичко наред Вместо да решават проблеми, те създават нови - там където преди е нямало.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Разберете - няма страна без полови роли и без полови стереотипи.

Има култури, които са полово егалитарни.

Тоест джендър няма задължителен характер.

Ерго дори някога да е съществувал, стереотипът не се прилага, ерго реално престава да съществува.

Затова и направих разлика между класове и стереотипи. Класът не е изчезнал, изчезва само вменяването на задължения или задължителни характеристики на основата на пола.

Затова и културният шок, за който писах, не идва от друг стереотип, а от половата егалитарност - незадължителността на стереотипа.

Ако според мен нещо е трудно да се разбере, то е следващата фаза - равенство не само по отношение на възможностите и правата, ами придаване на еднаква ценност на "женския" и "мъжкия" начин на мислене.

Да си конкурентен е добре, но и да не си конкурентен също е добре.

Да си амбициозна жена е добре (тоест да се съревноваваш с мъжете), но и да не си амбициозна също е добре (да не се съревноваваш) -

защото на женските ценности (майчинството) не се придава по-малък престиж, отколкото на мъжките (топ постиженията в бизнеса).

Това означава, че тукашното общество вече е изминало първата фаза на равенство на практика (равни права, равен достъп до възможности, равни задължения към децата и дома - този процес е извършен през седемдесетте години), но освен това е извършило и цивилизационна революция - втора фаза на равенство, като е придало еднаква стойност/равенство на "мъжките" и "женските" ценности. Защото истински избор има само тогава, когато обществото не повелява че състезателността по мъжки критерии е по-престижно от отказа да се състезаваш. Тоест, ценен си и без да се състезаваш.

От което следва, че да си майка е също толкова престижно, колкото да си главен оперативен директор.

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, dora said:

Не ме четете внимателно :)

Многократно написах, че това не е стереотип, защото от жените не се очаква обезателно нито да са майки, нито да са грижовни.

Могат, ако искат,  да мразят деца, да не желаят никакви деца и това да не ги направи по-малко жени, нито да ги задължава да имат такива.

(Например част от лесбийките нямат никакво майчинско чувство, дразнят се от деца - и дори когато бракът с друг е позолен, не биха родили или осиновили деца по никакъв начин, но тук не става дума за тях, въпреки че и те влизат в класа "жени").

Има хетеросексуални жени, които нямат майчинско чувство - да, такива съществуват, и върху тях обикновено в обществата, в които жена е равносилно на майчинство, има огромна стигма - от което следва, че жените ги раждат тези деца, но не ги обичат, чудят се как да избягат от тях.

https://www.bbc.com/news/education-43555736

Ако жените обаче станат майки, системата, начинът на организация, по никакъв начин не им помага да съвместяват работа на пълно работно време с родителските си задължения, които са много. Административно и всякак са много. Яслите и детските градини са колосално скъпи, месечната такса за дете редовно е равностойна на заплатата на майките. Няма и баби - тоест в културата не е бабите да отглеждат децата, за да помогнат на майката, а майката и бащата да ги отглеждат сами. И това не е заради ролята на майката, а заради индивидуализма - всеки носи отговорност за собствените си решения. Родил си деца - гледай си ги, никой, освен партньорът ти не е длъжен да ти помага.

Ерго минаването на намалено работно време  (не само при майката, но и при бащата!!! - това също го пропускате - няма стереотип майката да не работи, има практика и двамата да работят на намалена седмица) се дължи на това, че отглеждането на деца и работенето на пълно работно време е така организирано, че не е възможно двете да се случват едновременно. A не защото културата повелявала майките да работят на непълен работен ден.

В домакинството нещата са разпределени еднакво - няма никакво неписано правило, че то е работа на жените.

Затова и обикновено бракът с холандка е значителен културен шок за мъжете, идващи от патриархалнин или ориенталски култури - тя е изключително самостоятелна и не търпи да й се нарежда какво да прави на основата на някакви стереотипи. Свидетел съм на такива бракове с българин, които се разпадат, защото тя не ласкае мъжкото му его, не го дундурка, не позволява грубиянство, вкл. уж нашега - затова споменах дебелашките вицове, не му се подчинава, изисква решенията да са взети винаги съвместно, а не от него, и не се съгласява при никакви обстоятелства с огромната част от решенията му, защото те се основават на стереотип какво се очаква от нея. (Напр. защото ако тя взема детето от училище три пъти седмично, от него се очавка да го вземе от училище в другите два и да го заведе на плуване в събота. И няма не искам, уморен съм или не ми се прави- поравно, значи поравно.)

Затова редовно можете да видите това:

onderwater1.png

Особено пък жената няма да се съглси на стереотипи, които я задължават да върши всичко в домакинството. Тези задължения или се поделят, или мъжът прави всички от тях  - готвене, чистене, пране, ако жената се занимава с детето.

Или и двамата си намаляват работната седмица, и двамата отглеждат детето, и и двамата се занимават с домакинството поравно.

Изключения от това има, когато той е на мениджъркса позиция и не може без да нанесе щети на работата на компанията си да си намали работното време.

Ако тя е шеф, това важи и за нея - остава на пълен работен ден, а той си намалява работната седмица. Или намират някакъв друг начин - довеждат си гледачка, която да живее у тях примерно от Суринам.

---

 И за да включим и задължителното за българките условие да са "млади и красиви" - в ежедневието си холандките ходят негримирани или съвсем незабележимо гримирани. Гримират се по официални поводи, но не пошло.  Няма такова нещо като плътен грим, изкуствени мигли, ярко червило, правещо устните да изглеждат по-плътни, три слоя фон дьо тен  - това е сценичен грим за вариететна актриса, на обикновена жена се счита за просташко и карикатурно. Не се тревожат колко им бил бюстът, пък колко - ханшът. Като цяло не се подлагат на унищожителни диети. Колкото - толкова. Имат хубави фигури като цяло, защото са непрекъснато на велосипед. Но се обличат скромно, не задължително по последната мода, и в никакъв случай нарочно сексапилно - намират го за недостойно и курвенско. Не се интересуват дали някой ще ги хареса вънпно или не. С други думи моделът "кифла" не съществува, зашото жените не желаят да се "продават" никому с външния си вид - считат, че имат други качества. Ако някой не ги харесва, значи не ги харесва и това не е техен проблем.

Чудя се защо пиша такива дълги постинги, ако не ги четете :))

 

"фифти-фифти" е подходяща норма (стереотип или "софтуер") за културата на капитализма - Там където двамата родители трябва да работят, и за страна където децата се гледат от двамата родители, а не от баби и лели (пак в индивидуалистична кап. страна)

Обяснили сте го чудесно, за това благодарности от мен

Как се постига "фифти-фифти"? Възпитава се в децата , в семейството, предполагам..

Може ли да бъде наречен според вас "стереотип", или просто е "културна норма"?


 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 4 минути, nik1 said:

Как се постига "фифти-фифти"? Възпитава се в децата , в семейството, предполагам..

Може ли да бъде наречен според вас "стереотип", или просто е "културна норма"?

Фифти-фифти е културна норма, но тя е постигната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

ОК.

Постигната е за много поколения - Холандия е от първите кап. страни..


 

Да. Началото на феминисткото движение в Холандия е в 19 век - това също го написах някъде по-горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, nik1 said:

"фифти-фитфи" е подходяща норма (стереотип или "софтуер") за културата на капитализма - Там където двамата родители трява да работят, и за страна където децата се гледат от двамата родители, а не от баби и лели (пак в индивидулистина кап. страна)

Не е фифти-фифти. Статистиките показват, че мъжете  в огромната си част работят на пълен работен ден, докато жените в огромната си част на непълен. Т.е. в това отношение няма фифти-фифти. Холандия в това отношение е уникален случай. Никъде другаде в Европа няма такъв дял от жени работещи на непълен работен ден.

Ако при това положение се очаква задълженията по домакинството да са абсолютно по равно (така както го описва Дора) няма как да е фифти-фифти. При условие, че жената се е прибрала по-рано вкъщи и не пусне пералня само заради това, че днес не е нейния ред, а не по някакви други причини, а мъжът след като се върне трябва задължително да си "изработи" часовете които жена му е отделила по-отглеждането на децата, като цяло той ще е  по-натоварен. Общото натоварване работа+домакински задължения за него ще е по-голямо отколкото за жена му.  Т.е. ако под това се разбира равноправие то не е такова, а полов стереотип. 

Ако пък натоварванията в домакинството не са разделени точно по-равно, а жената има малко по-високо натоварване в сравнение с мъжа си  за да го компенсира поради по-високото му натоварване на работа, това също не е  равноправие, а полов стереотип, че жената има по-високи отговорности по отношение на мъжа си  по отношение на децата и домакинството и именно затова тя прави "избор" да работи на непълен работен ден, а не той.

Не знам как е на практика и кой от двата случая на "равноправие" е общоприетия, но и в двата случая става въпрос за стереотипи. Ако нямаше стереотипи нямаше да има такава огромна разлика при работата на непълен/пълен работен ден при двата пола. Естествено няма как тези числа да са абсолютно еднакви при двата пола, но не и да се различават в пъти и единият начин на работа да е основен за единия пол, а другият да е основен на втория. Освен това същите тези разлики в предпочитанията за пълен/непълен работен ден се наблюдават и при хората които нямат семейства и деца.

Според мен най-вероятно става въпрос за "равноправие" като полов стереотип. Т.е. "равноправие" се приема като равноправие  ако дава привилегии на жените. Това  е 100% полов стереотип и е наложен от феминистите. Мотивира се, че светът и без това е мъжки и ако в определени области се дадат привилегии на жените  това не е дискриминация, а компенсация за общото неравноправие и всъщност води до повишаван на равноправието като цяло. Нещо като квотите.

Стереотипът "равноправие" обаче може да е комбиниран със стереотипа  "грижовна майка" и се получава двоен ефект.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Atom said:

Дора, аз пък многократно ви писах, че няма как да сте обективна за собствената  си култура, както аз не мога да бъда обективен за моята. Освен това не знам защо решихте, че стереотипите са нещо обезателно, задължително и т.н., но само за Холандия.  

Дора е написала съвсем коректно "не се очаква", Стереотипите са точно очакванията в едно общество, за това какво трябва да правят половете, те са очакваните роли 

Тя го обяснява просто и ясно - "Няма очаквания жената да бъде такава или онакава (и обяснява защо и как), и казва че в Холандия няма стереотипи

Съгласен съм с нея..ако няма очаквания жената да прави това или онова, да се държи така или инак- значи няма полови стеретипи (или ако има те са свързани с други неща,)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Дора е написала съвсем коректно "не се очаква", Стереотипите са точно очакванията в едно общество, за това какво трябва да правят половете, теб са очакваните роли 

Тя го обяснява просто и ясно - "Няма очаквания жената да бъде такава или онакава (и обяснява защо и как), и казва че в Холандия няма стереотипи

Съгласен съм с нея..ако няма очквания жената да прави тоива или онова, да се държи така или инак- значи няма полови стеретипи (или ако има те са свързани с други неща,)

 

Eeeeeee keф. Не трябва да им давам път нито пред врати, асенсйори, нито места на превозни средства, никъде.

Един мой колега беше се патил, че пуснал пред себеси да мине една във вратата на ресторанта, а тя го изгледала и му казала да не я провокира с тези мачо-шовинистски трикове....А на него му замръзнала усмивката....

Значи от утре ако се държи човек колкото се може по-просташки толкова е по-юропеяр по -толерантен към равенствата на половете......Кеф.:cool2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 минути, Atom said:

При условие, че жената се е прибрала по-рано вкъщи и не пусне пералня само заради това, че днес не е нейния ред, а не по някакви други причини, а мъжът след като се върне трябва задължително да си "изработи" часовете които жена му е отделила по-отглеждането на децата, като цяло той ще е  по-натоварен. Общото натоварване работа+домакински задължения за него ще е по-голямо отколкото за жена му.  Т.е. ако под това се разбира равноправие то не е такова, а полов стереотип. 

Т.е? Прибира се жената и  си казва "днес не моя ред да пускам пералнята, ще си направя една разходка с колелото до брега,...а за мъжа ми не ми пука"

 

Цитирай

 Ако нямаше стереотипи нямаше да има такава огромна разлика при работата на непълен/пълен работен ден при двата пола. Естествено няма как тези числа да са абсолютно еднакви при двата пола, но не и да се различават в пъти и единият начин на работа да е основен за единия пол, а другият да е основен на втория. Освен това същите тези разлики в предпочитанията за пълен/непълен работен ден се наблюдават и при хората които нямат семейства и деца.

Съгласен съм..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Skubi said:

Eeeeeee keф. Не трябва да им давам път нито пред врати, асенсйори, нито места на превозни средства, никъде.

Един мой колега беше се патил, че пуснал пред себеси да мине една във вратата на ресторанта, а тя го изгледала и му казала да не я провокира с тези мачо-шовинистски трикове....А на него му замръзнала усмивката....

Значи от утре ако се държи човек колкото се може по-просташки толкова е по-юропеяр по -толерантен към равенствата на половете......Кеф.:cool2:

Еми направете си така и вие, ха-ха-ха-ха-ха-ха..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...