Отиди на
Форум "Наука"

Джендър- психология или джендър- лакърдии


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 26 минути, Atom said:

Да се върнем на примера с Холандия. От вашите думи разбрах, че Джендър жена в Холандия явно включва образа на жената майка, която е изключително уважавана в страната. Включва също представата, че  жената работи предимно работи на непълен работен ден, но винаги може да избере и професионалната кариера. Сигурно включва и още много неща, но засега това стига.

Класът "жвна" включва както и майката, така и жената на висок ръководен пост. 

Тоест включва целия спектър от възможности налични на жената, защото на жените се предоставя право на избор - тоест те не биват оценявани на базата на някакъв неясен списък с характеристики, за които някой си бил решил че са "женски".

Което означава, че няма "джендър стереотип" - няма съвкупност от задължителни характеристики, с който жената да е длъжна да се съобразява, да не би някой да я помисли за повече или по-малко жена.

Тя е жена по самото обстоятелство, че се е родила с женски пол.

Другото нещо, което описвам, е културата. За да има полово равенство в едно общество трябва не само на хората да се дават еднакви възможности, но и в йерархията на ценностите нещо, свързано с единия пол, да не се цени повече от нещо, свързано с другия пол, тоест културата да приема като цивилизационна ценност и "женското" и 'мъжкото".

Някои течения феминисти считат, че пътят на половата демокрация минава през това на жените да се дава възможност да се конкурират с мъжете в традиционно мъжките области (напр. в образованието - когато то е било изключено за жените, в медицината, правото, държавното управление, корпоративния свят, тоест да имат възможност да работят). Това е само началото на този тип мислене, защото когато се е породило, жените са нямали никакви възможности.

Това обаче не е достатъчно за полово равенство,  защото когато се съревновават с мъжете в мъжките области, към жените се прилагат "мъжки" ценностови критерии - колко са борбени, примерно.

Полово равенство има тогава, когато в цивилизационната рамка се приема, че и "мъжките" критерии и "женските" критерии за успех са еднакво важни и престижни.

Тоест една жена не е задължително да е изтъкнат учен (където да се бори с мъжете за престиж) или шеф на банка (където да се бори с алфа мъжете за място под слънцето), за да е считана за успешна по критериите за успех, Защото това са  "мъжките" критерии.

Една жена може да бъде считана и за успешна по "женските" критерии  - за това, че е отгледала здрави и щастливи деца и е избрала да не работи, за да го постигне.

Полово егалитарно общесто има там, където в еднаква степен за хората важат и " женските", и "мъжките" критерии за успех.

Според мен това трябваше да обясня, за да разберете какво имам предвид.

Това първото - жените да се съревновават с мъжете в традиционно мъжки области - е фазата на развитие на женското равенство в обществата, в които още има полова дискриминация.

Това жените да не трябва да се съревновават с мъжете на всяка цена, зашото са ценни и без да се съревновават, е фазата на развитие в обществата, което това първото вече са го постигнали.

Затова и това е втората, още непостижима на много места стъпка - трайна цивилизационна промяна.

(Затова и горе ви казвах, че това за многоженството в Европа вече не е възможно - има ценностна промяна, която поставя женските ценности - семейство, деца, на същото ниво като мъжките. И жените няма да дадат на заден ход от това постижение без някакъв социален катаклизъм. Без значение дали са хомо или хетеро.)

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

Както видяхме, твърдението "жените не се занимават с..." не следва от половото равенство или неравенство, няма логическа връзка с разглежданата причина и по природа е невярно.  Методите за борба с такива предразсъдъци са в областта на образованието и възпитанието. Като се научи човек да мисли логично, няма да стига до такива изводи. Не е лесно и бързо. А дали трябва да се прави, е проблем на обществото.

 

Тук нещо се завъртяхме в кръг. Малко по-рано някой написа, че жените са по-малко, защото имат различни приоритети. Сега се оказва, че това било "по природа невярно" и че било предразсъдък. Аз лично нямам намерение да споря с две взаимно изключващи се позиции. Някак не ми се вижда, как да кажа.. логично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, dora said:

 

Което означава, че няма "джендър стереотип" - няма съвкупност от задължителни характеристики, с който жената да е длъжна да се съобразява, да не би някой да я помисли за повече или по-малко жена.

Така си мислите вие. Стереотипите затова са стереотипи, защото човек ги приема за нещо естествено, но те не са закон, че да са "задължителни". Фактът, че в Холандия 70% от жените работят  на непълен ден показва, че такъв стереотип има, независимо дали вие го съзнавате или не.  Обикновено стереотипите не се се осъзнават от хората като стереотипи. Те се възприемат като "естествения ред"

Дайте пример тогава за български стереотип. От  дистанция би трябвало да ви е по-лесно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, scaner said:

Ами може да го представим така: терминът "джендър" представлява съвкупността от най-характерните деления, в смисъла в който ги употребяваме тук. Тоест ролите които играят хората. Това му е и смисъла, "жанра" на конкретен човек. Не е излишен.

Излишен! Толкова колкото и "ром". Радетелите приемат, че "жена, ром" са дискриминационни понятия. Смятат, че променяйки името ще се променят отношенията. 

- И к`во?

- И нищо.

В психологията, а и в българското общество се оценява равноправието по отношение труда и изобщо дейността- мъже мед. сестри и жени- щангистки. Дори синдикатите ратуват жените да са предпазени от несъвместимо тежки дейности и жени- миньори няма. Особени роли, които не са достъпни за половете няма в нашата култура. Ако смятате, че има, моля дайте пример.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Излишен! Толкова колкото и "ром". Радетелите приемат, че "жена, ром" са дискриминационни понятия. Смятат, че променяйки името ще се променят отношенията. 

- И к`во?

- И нищо.

В психологията, а и в българското общество се оценява равноправието по отношение труда и изобщо дейността- мъже мед. сестри и жени- щангистки. Дори синдикатите ратуват жените да са предпазени от несъвместимо тежки дейности и жени- миньори няма. Особени роли, които не са достъпни за половете няма в нашата култура. Ако смятате, че има, моля дайте пример.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-10-20/wanted-21-000-women-to-meet-gender-target-at-world-s-top-miner?utm_content=business&utm_campaign=socialflow-organic&utm_source=twitter&utm_medium=social&cmpid%3D=socialflow-twitter-business

World’s Top Miner Wants to Hire 21,000 Women

Sorry.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Atom said:

Дайте пример тогава за български стереотип. От  дистанция би трябвало да ви е по-лесно.

- Ролята на жената е в семейството

- Жената трябва да е млада и хубава. Срещу старите и нехубавите жени се използва език на омразата.

- Ако жената е млада и хубава, тя със сигурност е и тъпа

- Ако жената е млада и хубава, това значи, че съм длъжен да опитам.

- Ако ми откаже, значи е проклетия, лесбийка, курва - на други дава, на мен не

- Отглеждането на децата е работа на жените

- Огромна част от домакинската работа е задължение на жените. Не мога аз да простирам женски гащи по балкона, защото съседите ще ме помислят за мъж под чехъл, ерго за някои дейности не бива да й помагам дори под страх от смъртна опасност

- Когато станат майки, жените следва да се откажат от стремежите си в името на децата

- Обгрижването на когото и да било - вкл. болни родители от двете страни, е работа на жените

- Жените не могат да шофират

- Жените са иррационални, никога не е ясно какво искат всъщност, защото и те самите не знаят

- Ако една жена не отделя огромно време на външния си вид и не желае да изглежда като фотомодел, то тя сигурно е лесбийка или нещо не е наред съвсем като жена, затова заслужава пренебрежение пред тази, която полага усилия.

- Aко една жена е директна и не цепи басма никому, както и не я интересува как я оценяват другите по външния й вид, защото има самочувствие както и да изглежда, тя със сигурност е лесбийка.

- Ако една жена е с наднормено тегло, за нея се използва език на омразата

- Аз съм мъж и имам право на почивка след работа, защото съм много уморен. Една жена няма право на почивка след работа, защото трябва да напазарува, да сготви, да поднесе вечеря  - най-много евентуално да измия чиниите после, както и докато прави всичко това да провери кое дете си е написало домашните и кое не, защото аз съм мъж и уморен след работа дори не знам детето в кой клас е.

- Обидните вицове за жените и майките им са безобидни, защото отговарят на истината -жените са тъпи, майките им са зли дърти скочумбри, или поне частично е така. Затова жените нямат основание да се обиждат, а ако се обиждат, нямат чувство за хумор.

To mention but a few.

Всичко това е в спектър, разбира се - но го написвам така, защото е по-ясно.

-

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Skubi said:

World’s Top Miner Wants to Hire 21,000 Women

Sorry.

Ами да слизат под земята! Аз съм за! Да отпадат ограниченията! И какво? Какъв е смисълът от джендър "други"? От момичета и момчета стават миньори, кои джендъри са анатемосани в нещо? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, dora said:

- Ролята на жената...

В текста никъде не ви бе потребна думата "джендър". Изразихте се разбираемо. Деленето по джендър е непотребно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

 

 

 

Преди 6 минути, dora said:

Ролята на жената е в семейството

- Жената трябва да е млада и хубава. Срещу старите и нехубавите жени се използва език на омразата.

- Ако жената е млада и хубава, тя със сигурност е и тъпа

- Ако жената е млада и хубава, това значи, че съм длъжен да опитам.

- Ако ми откаже, значи е проклетия, лесбийка, курва - на други дава, на мен не

- Отглеждането на децата е работа на жените

- Огромна част от домакинската работа е задължение на жените. Не мога аз да простирам женски гащи по балкона, защото съседите ще ме помислят за мъж под чехъл, ерго за някои дейности не бива да й помагам дори под страх от смъртна опасност

- Когато станат майки, жените следва да се откажат от стремежите си в името на децата

- Обгрижването на когото и да било - вкл. болни родители от двете страни, е работа на жените

- Жените не могат да шофират

- Жените са иррационални, никога не е ясно какво искат всъщност, защото и те самите не знаят

- Ако една жена не отделя огромно време на външния си вид и не желае да изглежда като фотомодел, то тя сигурно е лесбийка

- Ако една жена е с наднормено тегло, за нея се използва език на омразата

Ще ви отговоря с вашите думи -  това в никакъв случай не е съвкупност от задължителни характеристики, с който жената да е длъжна да се съобразява, да не би някой да я помисли за повече или по-малко жена.

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, sir said:

Тук нещо се завъртяхме в кръг. Малко по-рано някой написа, че жените са по-малко, защото имат различни приоритети. Сега се оказва, че това било "по природа невярно" и че било предразсъдък. Аз лично нямам намерение да споря с две взаимно изключващи се позиции. Някак не ми се вижда, как да кажа.. логично.

Не се въртим в кръг. Това което е невярно е, че  "жените не се занимават с X, Y и Z", защото не стават".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Втори след княза said:

Излишен! Толкова колкото и "ром". Радетелите приемат, че "жена, ром" са дискриминационни понятия. Смятат, че променяйки името ще се променят отношенията. 

Както желаете. Тогава вместо "джендър" използвайте "набор от социално конструирани поведенчески и физиологични характеристики, свързвани с мъжествеността и женствеността". Хората въвеждат терминология когато искат да икономисат честото споменаване на такива описателни изречения, но който иска да се мъчи....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:

Това което е невярно е, че  "жените не се занимават с X, Y и Z", защото не стават".

А истината е защото не искат? Добре. Съгласен!

Значи "джендър" е необходимо само на ЛГБТ, но те сами нямат .... (не зная какво), та се налага да ги защитават жени и  мъже.

А какво нямат ЛГБТ? За какво правят тия паради? За правото да се целуват пред деца? Или за правото да ходят със секси бельо по улиците, за каквото всеки мъж/жена би бил задържан като нарушаващ обществения ред? Ама те това могат да искат и като ЛГБТ, защо им е "джендър"?

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Втори след княза said:

А истината е защото не искат? Добре. Съгласен!

Не, истината е някъде там... :) И това не е логическо следствие от наличието или отсъствието на полово равенство.

Преди 3 минути, Втори след княза said:

Значи "джендър" е необходимо само на ЛГБТ, но те сами нямат .... (не зная какво), та се налага да ги защитават жени и  мъже.

Къде изобщо видяхте връзка с ЛГБТ? Освен може би като ваш си предразсъдък? Хайде по-сериозно. По-горе Дора ви е изредила голям списък от широко приети женски роли, женският джендър с който се съобразява населението :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Втори след княза said:

А истината е защото не искат? Добре. Съгласен!

 

Да...не искат да раждат!Цялата дандания е за да оправдаят мълзела и  нежеланието да поемат отговорностите си,които природата им е заложила...Може и грозно да звучи,но това е истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, dora said:

Говорехте за стереотипи, не за задължителни характеристики - затова ви написах това.

Е, да не би да забравихте цялото си мнение:

Цитирай

Което означава, че няма "джендър стереотип" - няма съвкупност от задължителни характеристики, с който жената да е длъжна да се съобразява, да не би някой да я помисли за повече или по-малко жена.

След като в Холандия няма "джендър стереотип" - защото няма съвкупност от задължителни характеристики ............ ми стана интересно кой е българския "джендър стереотип" и кои са неговите задължителни характеристики......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Atom said:

Е, да не би да забравихте цялото си мнение:

След като в Холандия няма "джендър стереотип" - защото няма съвкупност от задължителни характеристики ............ ми стана интересно кой е българския "джендър стереотип" и кои са неговите задължителни характеристики......

Ето ги джендър стереотипите - вместила съм ги в твърденията горе.

Написваме едно "Българките са" в Google и получаваме това:

https://pik.bg/разкритие-разбраха-защо-българките-са-толкова-специални-и-желани-news258912.html

Ето и резултатите от първите две страници:

429808059_Screenshot2019-02-22at18_41_37.thumb.png.5a976f1886e9b2fadcc16ffa7e4be4b0.png

2040679615_Screenshot2019-02-22at18_42_50.thumb.png.2b41b1eee80b867bea090c0616e3c1bc.png

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, dora said:

- Ролята на жената е в семейството

- Жената трябва да е млада и хубава. Срещу старите и нехубавите жени се използва език на омразата.

- Ако жената е млада и хубава, тя със сигурност е и тъпа

- Ако жената е млада и хубава, това значи, че съм длъжен да опитам.

- Ако ми откаже, значи е проклетия, лесбийка, курва - на други дава, на мен не

- Отглеждането на децата е работа на жените

- Огромна част от домакинската работа е задължение на жените. Не мога аз да простирам женски гащи по балкона, защото съседите ще ме помислят за мъж под чехъл, ерго за някои дейности не бива да й помагам дори под страх от смъртна опасност

- Когато станат майки, жените следва да се откажат от стремежите си в името на децата

- Обгрижването на когото и да било - вкл. болни родители от двете страни, е работа на жените

- Жените не могат да шофират

- Жените са иррационални, никога не е ясно какво искат всъщност, защото и те самите не знаят

- Ако една жена не отделя огромно време на външния си вид и не желае да изглежда като фотомодел, то тя сигурно е лесбийка или нещо не е наред съвсем като жена, затова заслужава пренебрежение пред тази, която полага усилия.

- Aко една жена е директна и не цепи басма никому, както и не я интересува как я оценяват другите по външния й вид, защото има самочувствие както и да изглежда, тя със сигурност е лесбийка.

- Ако една жена е с наднормено тегло, за нея се използва език на омразата

- Аз съм мъж и имам право на почивка след работа, защото съм много уморен. Една жена няма право на почивка след работа, защото трябва да напазарува, да сготви, да поднесе вечеря  - най-много евентуално да измия чиниите после, както и докато прави всичко това да провери кое дете си е написало домашните и кое не, защото аз съм мъж и уморен след работа дори не знам детето в кой клас е.

- Обидните вицове за жените и майките им са безобидни, защото отговарят на истината -жените са тъпи, майките им са зли дърти скочумбри, или поне частично е така. Затова жените нямат основание да се обиждат, а ако се обиждат, нямат чувство за хумор.

To mention but a few.

Всичко това е в спектър, разбира се - но го написвам така, защото е по-ясно.

-

80-90% от тези знаеш ли кои ги казват?

image.jpeg.4573bca6ca87f40dc75351114f5ecc56.jpeg и или Képtalálat a következÅre: ânÅk a fodrasznalâ

😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

Както желаете. Тогава вместо "джендър" използвайте "набор от социално конструирани поведенчески и физиологични характеристики, свързвани с мъжествеността и женствеността". Хората въвеждат терминология когато искат да икономисат честото споменаване на такива описателни изречения, но който иска да се мъчи....

Когато разговарям в къщи използвам "детенце, момиче, девойче, госпожица, булка, стринка, баба" или геронтофил, лесбийка, травестит. В къщи нямаме оспорвани специализирани поведенчески характеристики на половете, конфликтите решаваме според обстоятелствата- "Ти ще го направиш по- добре" и  "Няма да мога, направи го днес ти" . При научни дискусии бих използвал "стереотипи отнасящи за поведението или дейността на половете".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

 наличието или отсъствието на полово равенство...

Какво да се прави, полов диморфизъм. При някои животни мъжкото е по- едро, при други- женското. При човека- в един момент девойчетата щръкват над момчетата... имало е матриархат, патриархат, защо са тия драми?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 16 минути, scaner said:

Къде изобщо видяхте връзка с ЛГБТ? Освен може би като ваш си предразсъдък?

... в анкетата с отговори "Момче, момиче, други" Кои да са тия "други" щом не са м/ж? отговор:ЛГБТ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Колега, гледай си другаря Путин и не си губи времето с мен. Понял?

Понял, ама от какъв зор намесваш "императора всея ватного мира"?Все пак нямам нищо против да видя Путин, покажи снимка къде си го татуирал.

Держитесь там, здоровья вам и хорошего настроения.   :party:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 7 часа, Skubi said:

 

Къде е проблем тогава? Там, четова огромно лицемерие градено от стотици години практически заедно с капитализмът се пука, рони защото химията и медицината е стигнала до там, че ако щеш можеш да си мениш полът кат мръсните чорапи. И наистина тези хора, които обсновано искат да си сменят полът вече могат да го направят. 

 

Казах го вече, но ще го повторя. На този етап от развитието на технологиите е невъзможна смяната на пола. Това което се нарича "Операция за смяна на пола" е просто козметична операция за промяна на външността. Когато стане възможно на мъж да му отрежат пениса и тестисите, да му инплантират матка, той да успее да забременее, износи и роди дете- тогава ще има смяна на пола.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, dora said:

Ето ги джендър стереотипите - вместила съм ги в твърденията горе.

Написваме едно "Българките са" в Google и получаваме това:

Гениална методология.  Сега разбрах защо в Холандия няма джендър-стереотипи.. Просто в Холандия се определят  по един принцип:
"съвкупност от задължителни характеристики, с който жената да е длъжна да се съобразява, да не би някой да я помисли за повече или по-малко жена."

а в България по друг:  принципа "както дойде"

То наистина няма никакъв смисъл от проучвания. За източна Европа принципа за определяне на джендър-стереотипите е "както дойде" , а за северна  "съвкупност от задължителни характеристики, с който жената да е длъжна да се съобразява, да не би някой да я помисли за повече или по-малко жена."

За  южна как е? Предполагам не е  чак като северна "съвкупност от ........",  но все си мисля, че няма как и да е като източна. Там на какъв принцип се определят?

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Казах го вече, но ще го повторя. На този етап от развитието на технологиите е невъзможна смяната на пола. Това което се нарича "Операция за смяна на пола" е просто козметична операция за промяна на външността. Когато стане възможно на мъж да му отрежат пениса и тестисите, да му инплантират матка, той да успее да забременее, износи и роди дете- тогава ще има смяна на пола.

Закъснял си с една брошура. Не само трасплантират утерус ами се е родило и първото дете в сащ на една жена.

Ееее истина е, че е от жена на жена но има вече случаи, че жени които се преоперират за мъже и съответно получават нунжните хормони успяват все така си да забременеят

От тук е само на минути времето когато същото ще направят и на мъже..... Тоест до простата ще сложат матка....😮

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...