Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува
Преди 25 минути, КГ125 said:

Сериозен труд! Но защо да е манипулативен японският национализъм? 

Според мен главно заради неговите метаморфози и различните задачи които поставя като "национални", но които не зависят нито от волята на въображаемата система наречена нация, нито от волята на японския народ (да не говорим за малцинствата), а от интересите на крупния капитал и реалните или въображаеми цели на военната клика.

  • Глобален Модератор
Публикува

Нацията не е въображаема система ..  А пък интересите на крупните капитали на едно общество не винаги се различават от тези на останалите му членове. Всъщност става дума за чисто противоборство на една нарастваща индустриална сила с други такива в съответния регион.. 

Но това отива встрани - работата ти е чудесна!!!

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 8 часа, Kujiro said:

Според мен главно заради неговите метаморфози и различните задачи които поставя като "национални", но които не зависят нито от волята на въображаемата система наречена нация, нито от волята на японския народ (да не говорим за малцинствата), а от интересите на крупния капитал и реалните или въображаеми цели на военната клика.

Благодаря за текста, прочетох с удоволствие. Всъщост не само японският, всеки национализъм е манипулативен, защото представлява идеология, от която се ползват съответните елити - за консолидиране/легитимиране на собствената си власт или за промяна на принципа на сформирането й. Започналите като масови/граждански революции всъщност са протести за права, националистическата идея е само тази, която им придава конкретна  поличитеска форма, но тя никога не е мотивирана от масовия слой, а от съответните идеолози. Това важи и за националосвободителните движения.

 

Редактирано от dora
  • Потребители
Публикува

За мен нацията е една въображаема система, която всеки си дефинира по различен начин. За всеки нацията може да е различно нещо и затова има толкова различни типове национализъм (етнически, културен, либерален, ляв, крайнодесен, консервативен, паннационализъм и тн.). Проблемът при тях е че теорията им, зависеща от типа и практиката (т.е. действията които се пораждат от нея) силно се различават. Защо е въображаема нацията, защото за всеки тя обхваща и изключва различни моменти. Народът, държавата и нейното устройство за разлика от нацията е са реалносъществуващи (народът подлежи на преброяване, той представлява живи хора, не въображаеми, държавата е установена в нейните реални национални граници, издава закони, има своя история, настояще и бъдеще и концепцията за държава не се променя според желанията или мненията на някаква група хора. За едни - етническите малцинства не са част от нацията, за други - са, за трети са, само ако до голяма степен споделят културата на мнозинството или не се стремят към еманципация. Колкото и малка да е една държава по население, никой гражданин не може да познава всички членове на тази въображаема система наречена нация, т.е. никой не може да знае дали неговите съграждани споделят точно неговите виждания по въпроса с нацията, но въпреки това той ги включва мислено в неговата представа за нация. Националистите много удобно наблягат единствено на прогресивния елемент на национализма и често маргинализират националните малцинства ако има такива (защото в някои случаи те ги изключват от своята представа за нация). В зависимост от типа национализъм, националистите са готови да включват или изключват различни сегменти от обществото, да посочват врагове на нацията, да посочват в различна степен граници на нацията, които не са реални. Националистите приемат абстрактното понятие нация, което може да има различни характеристики и го издигат на политическо ниво.

Относно Япония, разбира се моментът с една изгряваща сила, която се стреми да намери своето място в региона е абсолютно верен, и тя не щади сили и средства за това. Впоследствие обаче японския национализъм, който в ранните си етапи може да се каже че се развива по напълно нормален начин, присъщ за повечето народи, започва да черпи от прекалено много и различни места. До момента в който техния национализъм има главно прогресивни черти, свързани с еманципацията и установяване на общите рамки на националната държава нещата поне изглеждат нормални. Впоследствие с развитието на тезата за превъзходството на японската "нация" освен заради извършените реформи и победоносни войни, но и заради защото японците се смятат за по-добри от другите народи (+ схващането,че са потомци на боговете) съчетано с комплекса им по повод на бялата (западна) раса, националистическата им идеология, която и се превръща в държавна такава силно се изражда. Общо взето когато нещата се развият по начина "ние ви превъзхождаме заради това което постигнахме и с което разполагаме в следствие на усилията си" в "ние ви превъзхождаме заради това което сме, а вие не сте" проличава абстрактността на техния национализъм. Ако той беше подхранван само от постиженията и усилията им, а не от някакви фантастични моменти и субективни схващания (които между другото те отхвърлят що се отнася до европейците, но нямат проблем да ги заместят като господстваща нация/раса), може би японските управляващи и армията главно нямаше да подходят по начина, по който го правят.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 минути, Kujiro said:

За мен нацията е една въображаема система, която всеки си дефинира по различен начин.

Вижте Бенедикт Андерсън - ако ви трябва reference за тази идея. Аз също съм съгласна с него.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 12 минути, Kujiro said:

"ние ви превъзхождаме заради това което постигнахме и с което разполагаме в следствие на усилията си" в "ние ви превъзхождаме заради това което сме, а вие не сте" проличава абстрактността на техния национализъм.

За това мога да ви дам пример и в съвремието. Преди време шефът на японска компания беше изпратил за превод на всички европейски езици, за съответните офиси, поздравително писмо по повод на годишнината на компанията, в което се благодареше на работещите за постиженията, като те се отдаваха на "superior DNA" - тоест, вие като работници на компанията ХХХ сте толкова добри, защото ДНК-то ви е по-добро от това на останалите хора... От съображения за конфиденциалност обаче не мога да ви кажа коя е компанията, но е сверовно известна.

Немалко от тези идеи съществуват и днес.

Редактирано от dora
  • Потребители
Публикува
Преди 4 минути, dora said:

Вижте Бенедикт Андерсън - ако ви трябва reference за тази идея. Аз също съм съгласна с него.

Бенедикт Андерсън („Imagined Communities., Reflections on the Origin and Spread of Nationalism“)

Използвах го в първата част за нация и национална държава, която няма да качвам :)

  • Глобален Модератор
Публикува

Съдейки по униформата - вероятно някакви ръководители. Офицери не ще да са, то това не е маднра, касае само армията и полицията... 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!