Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува
Преди 8 часа, Warlord said:

Трябва да се отбележи и че 4-а армия, охраняваща беломорския бряг между Струма и Марица, реално е разположена встрани от театъра на бойните действия и не взима участие в тях. Така че като извадим нейните сили от българските войски то количествено Антантата ни превъзхожда с 26 батальона пехота, 652 картечници, 897 оръдия и 120 самолета повече от нас.

Интересно и разбираемо написано, интересни факти , лесно и  се чете. 4 армия охранява беломорското крайбрежие. Предполагам в Добруджа срещу Русия и Румъния е била сформирана 3 аримя ? А преди това срещу Сърбия се включваме с 1 и 2 армия ? Предполагам 1 армия се бие по напрвление Ниш, а 2 армия в сръбска Македония по напрвление Скопие и после 1 и 2 армия свиват към Гърция ? А може би номерацията е обрана ?  

От книгите които съм чел , сайтовете които съм посещавал за ПСВ съм виждал разположението на някъде 12 - те немски армии, АУ има около 8 армии, Турция и има около 5 армии ? За тия армии съм виждал как и къде са разположени, от Месопотамия и Сирия до Италия и Белгия, от Кавказ до Рига. За нашите армии има разни стрелки и линия на фронта . В най - добрия случай пише че там са Български войски. Предполагам в просторите на интернента има къде и коя наша армия е била. Но ако не ви затруднява ще се радвам да вида разположението на нашите армии. Предполагам едната ще е от 4 армия - района на Солун до Вардар, а другата от Вардар до Албания - Охридското езеро?

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Да, след разгрома на Сърбия 1-а и 2-а армия отиват на Южния фронт, в случая части от 3-а армия вече са прехвърлена от Добруджа защото вече са подписани мирни договори с Румъния и Русия, а също има и преструктурирания на армиите. Към тоя момент западно от 4-а армия е разположена 2-а (от Сяр до Беласица), западно от нея 1-а (от Беласица до долината на Вардар), а западно от нея 11-а германска армия, но тя е съставена почти изцяло само от български части. Когато не ме мързи ще направя и някоя карта с разположението на частите. Но да - идеята беше освен отбелязването на годишнината да се хвърли малко повече нагледност върху този ТВД защото същността му в детайли е слабо позната, а дори по съвременните издания е пълно с общи приказки, клишета и митове отпреди и след 10 ноември.

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Дойран – борба докрай

 

Източния сектор на участъка от Македонския фронт, щурмуван от Антантата през септември, е с дължина 21 км от Вардар до Дойранското езеро и още няколко км източно от езерото до Беласица. Той се отбранява единствено от войниците на 9-а Плевенска пехотна дивизия и части от 11-а пехотна дивизия, с 2 полка в резерв (общо ок. 30 000 души).Срещу тях нападат английските 22-а, 26-а, 28-а и 83-а пехотни дивизии и гръцките Серска и Критска пехотни дивизии (общо ок. 75 000 души).
Но трябва да се отбележи, че изградената под прекия надзор на ген. Вазов и полк. Нейков фортификация е значително по-надеждно устроена отколкото тази при Добро поле. Окопните системи тук са от по 3 реда на повечето места, по-дълбоко вкопани и с повече ходове за съобщения между тях, със силно укрепени галерии за укриване от тежки снаряди и авио бомби, а телените заграждения пред тях са от 2 до 5 реда. На този участък се водят боеве още от 1915 г., но сега предстои най-крупния и най-решителния.

На французите реално им се налага да изразходят колосални количества бомби, снаряди и жертви за да пробият отбраната при Добро поле. Те обаче са нищо в сравнение с апокалиптичния огън, който британците изсипват по българите при Дойран и камарите от трупове, които оставят пред позициите им, без да успеят да ги помръднат от там.

 

Едноврененен залп на всички британски оръдия разцепва сутрешната тишина на 12 септ. 1918 г. Оглушителният им грохот тресе цялата земя от Дойран до Вардар в продължение на шест кошмарни денонощия без заглъхване.
Огъня е най-концентриран по участъка на 33-и Свищовски пехотен полк, заемащ командните височини от двете страни на в. Дуб.

През дните разрушителният артилерийски огън е непрекъснат, като преди атаката, на 17 септ. е съпроводен и от масивни въздушни бомбардировки на британските самолети. През нощите огъня е на ураганни пориви през къси интервали, като се редуват картечни и артилерийски канонади, целящи да пречат на българите да поправят пораженията по траншеите и телените заграждения. А на моменти те се сливат в общ масиран обстрел, имитиращ артилерийска подготовка преди атака, което да държи постоянно артилеристите нащрек пред заплахата от нощна атака и въобще да прави съня на войниците невъзможен.

По свищовци, заемащи участък от едва 900 м фронт и 500 м в дълбочина, през тези 6 дни падат над сто хиляди британски снаряда.
А по време на артилерийската подготовка преди атаката интензитета на залповете започва рязко да нараства в пъти. Само за последното денонощие (17-18 септ.) по тях британската артилерия и авиация изсипват още близо сто хиляди бомби и снаряди. Освен плътната огнена стихия над главите на войниците се разнасят и облаци от бойни отровни газове. Сред черната пушилка на този ад едва се различава дори ярката светлина на сигналните ракети.

За щастие дълбоките и стабилни галерии на отбранителната линия издържат на масирания обстрел. При строежа на линията ген. Вазов подлага войниците на продължителен и тежък, почти каторжен труд, докато издълбаят солидните укрития, но това впоследствие спасява както позицията така и животите им.

Български войник с противогаз пред тунел към укритията на Дойранската позиция

бг войник противогаз.jpg

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува

Е айде дай продължение на разказа за Дойран - каква е ситуацията в нашите позиции преди пехотната атака на англо-гърците и как се развива тя.

Я да питам и още това-онова. При Добро поле кой свършва голямата работа - френските части или сръбските? Говоря за пехотата, не артилерията. И още едно питане - каква част /процент от френските сили са съставени от французи от Франция и каква част от африканските колонии?

П.П. Инак за Дойран преди много години бях чел една статия в един сборник посветен на 34 Троянски пехотен полк, в която (карам по смътни спомени) пишеше, че при Дойран англичаните ни наричали "Джони булгар, който не говори много, но лошо мушка с щика". По едно време, май през 1917 г., няколко английски батальона (или полка, не помня вече) били дотолкова деморализирани от поредицата неуспешни и кървави атаки, че отказват да атакуват българските позиции и са изтеглени и пратени във Фландрия. На тяхно място са докарани шотландски новобранци, които си нямала идея за положението и смело атакували, но понесли големи загуби.

Дали нещата са били точно така или това е някаква наша военна легенда не се наемам да споря.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
Преди 1 час, Thorn said:

Със сигурност Фландрия е била далеч по опасно за живота място.

Действително мащабите на Западния и Балканския фронт са несравними. Но кой знае, може войниците да са считали, че позицията е непревземаема и в някакъв момент командването ще се принуди да ги принесе в жертва на нея и са решили да се пробват на друг фронт, може и да не са им казали, че точно във Фландрия ще ги прехвърлят :animatedwink:

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 5 часа, Warlord said:

При тази атака само англичаните губят 3 155 войници и офицери, според собствените им данни. Като в боевете при Дойран през 1917 г. дават 5 024 жертви, а общо за цялата война на Солунския фронт пред позициите на българите падат убити 9 424 английски войници и офицери, ранените са 16 888 души, а 1194 британци са взети  в плен от българите.

Хехе, нищо общо с твърденията на Божидар Димитров в книжката му за войните да национално обединение, че в септемврийските боеве при Дойран англо-гърците били загубили 60 000 души спрямо само 500 българи.

Обаче интересно, че в нашата военна история Дойранският фронт е от местата, където се водят едни от най-кръвопролитните битки през ПСВ. Като се има предвид, че нашите общи жертви по фронтовете са близо 88 000 души, можеш ли (имаш ли инфо) да дадеш разбивка на българските загуби в най-големите сражения и/или по различните участъци на фронтовете? Кампанията против Сърбия и настъплението на юг през есента на 1915 г. ли е с най-големи загуби за нас, румънската кампания през 1916-1917 г. ли? Или битките на сърбо-френския участък на Южния фронт през 1916, 1917 г.? Или на Дойранския фронт? Или поражението при Яребична? Или пробивът при Добро поле? Или сраженията при Дойран, за които пишеш по-горе? Или жертвите се трупат от най-вече от проточилите се през годините позиционни сблъсъци подобно на капка по капка, от която става вир?

  • Глобален Модератор
Публикува

Хрумна ми сега и още нещо, което малко излиза от тясната военна насоченост на темата.

На западния участък на Южния фронт против нас действат съюзените французи и сърби. На източния участък (от 1917 г.) са съюзените англичани и гърци. Интересно е, че изграждането на Версайската система от съюзи и съюзници след ПСВ на Балканите до голяма степен копира това военно групиране - Югославия става протеже на Франция (Румъния също, но там е и заради "общото романско минало/корени"), а Гърция е протеже на Британия. Чудя се дали една от причините за това разпределяне на протежетата не е именно военното сътрудничество на Южния фронт.

Разбира се, не омаловажавам факта, че Гърция като типична морска страна е логично да е зависима и да се съобразява с британското господство по море, което в случай на евентуален конфликт прави уязвимо за удари цялото крайбрежие на Гърция. Докато прясно сглобената по името Кралство на сърби, хървати и словенци реално Сръбска империя е в значителна степен континентална сила, която е и отдалечена от Босфора и Дарданелите, които традиционно са ключова точка на интереси на британците.

Не омаловажам (изключвам) и това, че след ПСВ протежетата на Балканите са разделени по подобие на подмантатните бивши турски арабски територии - Ирак, Йордания и Палестина на британците, Сирия и Ливан на французите. Географски и геополитически разпределението на мандатите и разпределението на балканските протежета се подчинява на една и също логика - британците вземат Йордания и Палестина, които формират буфер към Суец, взимат и Ирак (с мосулския петрол), който доукрепва кувейтския буфер към излаза на Персийския залив и подстъпите към Индия. Британците поемат и Гърция като протеже, а тя заедно с Турция, която при Ататюрк си оправя отношенията с англо-саксите, затваря подстъпите на руснаците към Егея и Средиземноморието. За французите остават територии, които англичаните са склонни да им отстъпят и които са отдалечени от Босфора, Суец и Персийския залив - Сирия, Югославия, Румъния.

  • Потребител
Публикува (edited)

Мосулския вилает отначало е предназначен за Франция. Югослвия и Румъния са важни за Франция, за да обградят Австрия и Унгария и при евентуално желание за реванш да ги победят. Затова правят максимума, за да ги уголемят и подсилят.Всъщност затова създават и голяма Чехословакия и Полша. Уродливите деца на Версай... нито едно не оцеля във Версайския си вид. А най-уродливото съществува най-дълго Югославия. Накрая цялата стратегия не успя. Поради липсата на индустриално развитие... немците ги попиляха за месеци.

Редактирано от stinka (Rom)
  • Глобален Модератор
Публикува
On 3/11/2018 at 16:18, Aspandiat said:

Хехе, нищо общо с твърденията на Божидар Димитров в книжката му за войните да национално обединение, че в септемврийските боеве при Дойран англо-гърците били загубили 60 000 души спрямо само 500 българи.

Обаче интересно, че в нашата военна история Дойранският фронт е от местата, където се водят едни от най-кръвопролитните битки през ПСВ. Като се има предвид, че нашите общи жертви по фронтовете са близо 88 000 души, можеш ли (имаш ли инфо) да дадеш разбивка на българските загуби в най-големите сражения и/или по различните участъци на фронтовете?

Божо като цапне 2 ракии и нулите почват да му се виждат двойни и тройни.


За точни данни на загубите по битки - само в архива във Велико Търново. Иначе из мемоарите точността за такива цифри е условна, примерно Недев да кажем споменава ~ "след отбиването на атаката войниците преброиха 2300 трупа пред позицията и ок. 500 души бяха взети в плен."
В по-късното издание на военно-историческата комисия "Българската армия в световната война" има разбивка по дни и даже и по часове за действията на отделните части, само че там са ІХ тома, всеки от по 800-900 стр. суров материал от монотонни очерци. Не че и така не са ми интересни, но в момента физически нямам време да ги изчета. Може все пак да им дръпна един диагонален поглед дали няма някъде цифри за загуби

  • Глобален Модератор
Публикува

Краят на Великата война


Въпреки голямата дефанзивна победа при Дойран, ген. Вазов получава заповед от командването да се изтегли на север. Появилата се идея за контраофанзива към Солун с включването и на 2-а армия на ген. Луков е единодушно отхвърлена и от щаба и от правителството като ненужно и безперспективно усложнение на нещата. Което единствено би могло да доведе до още по-големи жертви и още по-тежки последствия.

Дошлото на власт правителство на А. Малинов, с обещания най-накрая да прекрати бъркотията в страната предизвикана от световната война, има за цел незабавното излизане от нея и стартиране на мирни преговори с Антантата. Поради което е решено Дойран да бъде използван като коз на предстоящите преговори, а българската армия да се оттегли достойно и с победа, изпреварвайки предстоящото пълно разпадане на фронта след Добро поле. А там с пробива и напредването на врага, войските в Източна Албания и Западна Македония (1-а Шопска, 6-а Бдинска и 302-а дивизия) стават все по-изолирани и надвисва опасност скоро пътя им към България да бъде изцяло отрязан.
Макар и българите да се изтеглят организирано на север по долината на Вардар, давайки множество отпорни сражения, в крайна сметка френската конница достига до Скопие на 29 септ. През това време 3-те изолирани на запад дивизии се придвижват към Тетово. На 30 септ. техният авангард от 25-и п. полк и части от 19-и п. полк заедно с няколко тежки батареи се разполагат пред падналия на предния ден г. Скопие приготвяйки се директно да го атакуват и вземат обратно. При тях, преди да са открити огън, бързайки пристигат френски, сръбски и италиански парламентьори с бели знамена за да им съобщят, че в Солун е било сключено примирие. Това показва, че българската армия не само не е разбита, но отстъпва в ред и готовност да води още битки, както и показва нежеланието на противниците да се бият повече срещу нея.

От своя страна германците пък до последно настояват, че трябва по някакъв начин настъплението да бъде спряно преди да пресече връзката им с България и Турция. Българското командване изисква от тях незабавно да му бъдат изпратени поне 6 немски дивизии за да може да бъде постигната подобна цел. Това което германското обаче може да обещае е само една бригада и една австро-унгарска дивизия, която така и не пристига. Безкрайно недостатъчната една немска бригада от 217-а дивизия, прехвърлена от Севастопол, също не сварва да стигне до фронта, но поне взима участие в потушаването на т.нар. Войнишко въстание при Владая. Въпреки че мащабите, ролята и значението на този бунт против властта и войната често са доста преувеличавани, той все пак е израз на отчаянието и недоволството обхванали войниците и обществото. Вече на всеки отдавна му е станало ясно, че Германия няма как да спечели войната на Западния фронт, така че при всички положения накрая и ние неминуемо ще загубим. Единственото което може да се направи оттук нататък е възможно най-скоро да се прекрати огъня и да се сключи примирие преди нещата да се влошат още повече.

Примирието влиза в сила от 30 септ. 1918 г., в момент когато все още всички български войски са отвъд границите на предвоенна България и по трите фронта на които сме водили бойни действия...

След като България пуска съглашенските войски да минат през нейната територия, по този начин се прекъсва връзката на Цетнтралните империи с Турция и отделно се отваря нов фронт против тях и против Турция, което води до скорошния крах и на останалите държави от Централните сили. Турция излиза от войната месец след нас - на 30 окт., а Австрия - на 3 ноем.

След като и подводната война водена от Германия в Северния Атлантик не успява ефективно да прекъсне доставките и комуникациите на съглашенците, умират и последните надежди, че те може по някакъв начин да бъдат заставени да искат мир. Докато САЩ, Япония и англо-френските колонии се превръщат в неизчерпаем източник на суровини и жива сила за Антантата, то Централните сили се оказват един огромен обсаден лагер.
 При войските на ген. Фош вече пристигат средно на месец по 230 000 нови войници само от САЩ. Така че той вече разполага с предостатъчно сили за започване на планираната от него тройна офанзива на Западния фронт. Първото настъпление на 28 септ. е спряно от германците, но въпреки упоритата им съпротива при второто са изтласкани назад и заемат укрепената линия "Херман Хундинг".
Тази позиция, отбранявана от 900 000 германци, е атакувана от 1 400 000 съглашенци и след двуседмични боеве с променлив успех все пак накрая германците са изтласкани и от там.
Междувременно на 8 ноем. кайзер Вилхелм абдикира от престола и заминава за Холандия. Три дни по-късно на 11 ноем. германските дипломати подписват капитулацията в личния вагон на ген. Фош в една гора край Компиен.
На 13 ноем. последни я подписват унгарците, с което се слага край на Първата световна война, ако не броим сраженията на източните съглашенски войски срещу болшевиките приключили чак на 27 май 1919 г. с битката при Бендер.

Предстои сключването на официалните мирни договори с победените и нищо хубаво не ги чака във Версай...

Делегатите пред вагона на Фердинанд Фош след подписването на капитулацията. На 22 юни 1940 г. германците ще заведат французите в същия вагон за да подпишат своята капитулация

Armisticetrain_(slight_crop).jpg

  • Потребител
Публикува

Излиза, че Унгария последна капитулира ? Предполагам това е просто формално по неразбериите с разпадането на Австро Унгария на съставните си части. Австрийският външен министър, мисля че беше граф Черни , 100 % не мога да помня всеки факт изпраща молба за мир на президента на САЩ. САЩ отговарят доста хладно, че народита на Империята сами ще решават съдбата си. Когато чехите узнават спонтанно ликвидират властта на АУ в Прага и цяла чехия и империята неудържимо се разпада. Някои часто на фронта се държат до последно, други захвърлят всичко и се завръщат по домовете си. 

  • Глобален Модератор
Публикува

Един от големите митове за края на ПСВ е че 9 плевенска дивизия само е трябвало да настъпи за да влезе триумфално в Солун защото пред нея нямало противник.Нищо по невярно.Вярно е че при Дойран спираме съглашенците но това става със свръх големи усилия и много сериозни загуби.Дори част от предната българска позиция остава до последно в техни ръце.А могъщата съглашенската артилерия си е там и е абсолютно несериозно да говорим че тя е унищожена.Същата тази неприятелска артилерия безусловно доминира и би спряла всеки български опит за контранастъпление.А и твърдението за  анихилирането на съглашенската пехота е безкрайно пресилено.Макар и с тежки загуби противник си има насреща / и то със сериозни сили/ при това със силно укрепени позиции. Не си правете илюзии че българското командване е от идиоти и не е разглеждало варианта с настъпление към Солун.През септември 1918 година това просто няма как да стане.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Засегнал съм го с 1 изречение в текста. Накратко - имало е подобно предложение в щаба, но целта му по-скоро е била да обърка настъпващите по Вардар сърби и французи с оголен фланг и евентуално да ги принуди да се върнат да помагат на англичаните пред Солун. Само че и българския и немския щаб почти веднага го отхвърлят поради липса на сили и възможност за такава операция. Въобще след настъплението към Лерин и Воден повече няма въобще сили за мащабна офанзива на този фронт. А за влизане в самия Солун никой не си е мислел, поне не и през 1918. Да не говорим и че това не само нямаше с нищо да промени изхода от войната, но такъв опит щеше да доведе до много допълнителни безмислени жертви в края на привършващата война и само щеше да разгневи още повече съглашенците, мотивирайки ги да са по-строги към нас на мирните преговори, а гърците - още по-отмъстителни в егейска Македония и Тракия към българското население.

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува

Дълбоко съм убеден че позицията при Добро поле е можела да бъде удържана.През 1917 година и март 1918 година там вече са спрени две съглашенски офанзиви.Българското командване е било убедено че това е непревзимаема позиция която няма как да бъде преодоляна.Затова и са подценени сведенията за предстоящата офанзива.А такива сведения е имало.Можело е да бъде направено поне нещо елементарно - позицията да бъзе поверена на една дивизия / а не стика между две/  и едно лице да отговаря за отбраната.Както 9 плевенска дивизия и генерал Владимир Вазов.А защо са изтеглени няколко батареи от позициите при Добро поле през месец август 1918 година е въпрос на който не мога да си отговоря.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Има и още едни много важен фактор за нашето крушение през септември 1918 година.По един или друг повод цар Фердинанд разкарва най способните българските генерали.Към този момент не са на служба:

 - Михаил Савов

- Рачо Петров

- Иван Фичев

- Васил Кутинчев

- Вичо Диков

- Стилиян Ковачев

И десетки други забележителни генерали.Главнокомандващ практически се явява генерал Георги Тодоров който е далеч от авторитета и способностите на посочените по горе.При всичките грешки които допуска в Междусъюзническата война и личната му отговорност за поражението на 7 рилска дивизия при Злетово генерал Георги Тодоров получава този най висок пост в Действащата армия.И при първите сведения за съглашенски успехи той вместо да вземе стратегически решения за спиране на пробива  хуква да спира бягащите войници на фронта и не решава нищо.Българския военен елит към септември 1918 година е  далеч от Действащата армия.

Редактирано от resavsky
  • Глобален Модератор
Публикува

Разузнаването определено има информация за подготвяната от французите офанзива, дори са знаели, че ще е в този участък. За съжаление точно преди това да стане главнокомандващия  ген. Никола Жеков се налага да замине на лечение във Виена, Както казва Морис Дрюон: "Когато нещастието разпери криле над някоя страна всичко се съюзява с него".
Току що назначеният и определено не толкова способен Г. Тодоров явно не е успял да отреагира адекватно или навреме. Все пак за около седмица няма възможност да се извършат кой знае какви укрепителни дейности точно в този район, нито пък да се разместят позициите или командването на 2-а и 3-а дивизия. А също не мисля, че една дивизия, макар и с общо командване би успяла да удържи при Добро поле.
Рачо Петров макар да е връзкарче, определено си е кадърен кадър и щеше и той да е добър избор за назначение в тази ситуация, за съжаление съдбата и него го изплъзва като възможност, защото той вече е минал в запас по собствено желание още предната година...

п.п. накъде са изтеглени батареите през август? Имай предвид, че голяма част от тежката артилерия е немска и точно в тоя период германците почват да изтеглят масово части от Македонския към Западния фронт, може да е свързано с това.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами Георги Тодоров е помощник главнокомандващ от юни 1918 година така че няма как да се оправдава с непознаване на обстановката.Пак повтарям септемврийската офанзива на съглашенците не е била никаква изненада.За мене оптималната фигура в този момент е генерал Стефан Тошев но той е на второстепенна длъжност - да подготвя 4 армия да отрази десант по беломорското крайбрежие какъвто е очевидно че няма да има.Оптимална при положение че Михаил Савов и Рачо Петров не са на действителна служба.

  • Модератор История
Публикува
Преди 4 часа, resavsky said:

Има и още едни много важен фактор за нашето крушение през септември 1918 година.По един или друг повод цар Фердинанд разкарва най способните българските генерали.Към този момент не са на служба:

 - Михаил Савов

- Рачо Петров

- Иван Фичев

- Васил Кутинчев

- Вичо Диков

- Стилиян Ковачев

И десетки други забележителни генерали.Главнокомандващ практически се явява генерал Георги Тодоров който е далеч от авторитета и способностите на посочените по горе.При всичките грешки които допуска в Междусъюзническата война и личната му отговорност за поражението на 7 рилска дивизия при Злетово генерал Георги Тодоров получава този най висок пост в Действащата армия.И при първите сведения за съглашенски успехи той вместо да вземе стратегически решения за спиране на пробива  хуква да спира бягащите войници на фронта и не решава нищо.Българския военен елит към септември 1918 година е  далеч от Действащата армия.

И Георги Вазов.

  • Модератор История
Публикува
Преди 6 часа, resavsky said:

Един от големите митове за края на ПСВ е че 9 плевенска дивизия само е трябвало да настъпи за да влезе триумфално в Солун защото пред нея нямало противник.Нищо по невярно.Вярно е че при Дойран спираме съглашенците но това става със свръх големи усилия и много сериозни загуби.Дори част от предната българска позиция остава до последно в техни ръце.А могъщата съглашенската артилерия си е там и е абсолютно несериозно да говорим че тя е унищожена.Същата тази неприятелска артилерия безусловно доминира и би спряла всеки български опит за контранастъпление.А и твърдението за  анихилирането на съглашенската пехота е безкрайно пресилено.Макар и с тежки загуби противник си има насреща / и то със сериозни сили/ при това със силно укрепени позиции. Не си правете илюзии че българското командване е от идиоти и не е разглеждало варианта с настъпление към Солун.През септември 1918 година това просто няма как да стане.

Като стана дума за настъпление, доколко е вярно, че в 1915 гърците са предали Рупелското дефиле без бой по кралска заповед?

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!