Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Малко изследвания по въпроса:
https://blogs.scientificamerican.com/observations/plants-cannot-think-and-remember-but-theres-nothing-stupid-about-them-theyre-shockingly-sophisticated/

Говори се за електроимпулси предавани по листата по начин сходен на този по който невроните си предават сигнали в нервната система на животните.
Та питането е по-скоро: Усещат ли растенията болка при интервенция на външни вредители и какъв точно е механизма на реакцията към въпросната интервенция?
Знам, че все още това е слабо проучена тема, но може да има тук хора, които са достатъчно запознати и с последните изследвания и имат вече съставена ясна гледна точка върху тези неща.

Редактирано от Warlord
  • Потребител
Публикувано

В една друга тема, във връзка с въображението, съм писал:

"...Вж нещо интересно: представи си една ... маргаритка с цвят с листенца, стебло, листа, корен, въобще - цялостно цвете. Мислено - с въображение? - направи макет от линии- мрежа, наподобяваща цялото растение. "Вижда се", че моделът прилича на рисунките на "червеева дупка", които са теоретично измислени. Преди съм го казвал за модел на "дърво" същото и - повсеместно Природата показва, че в матмоделите са сбъркани мащабите, а не, че липсва АНАЛОГ от действителността.?)"

Всичко "живо" е потопено в ЕМПоле на Земята. Част от дължините на вълните във фона, съответстват на някакъв характерен "размер" на реална част от живо  растение или животно. При това - с времето, се променя и интензивността на някои лъчения от фона. Затова и правилно:  са открили и циркадни ритми в образуванията и живота на растенията. Остава да се съобрази, че външните полета (падаща върху обекта), заедно в вътрешните полета на вътрешните токове (по био-тоководи, тръбички примерно) на растението, си взаимодействат, с информация на генетично ниво. Затова - не расте  (структурира) произволно, кво да е растение, а точно определено растение.

Иначе - в статията е казано, че растенията нямат чувства (не мислят и др.)

...

  • Глобален Модератор
Публикувано

Нямам предвид за мисъл и памет, а за усещане на болка. Например има едни дървета в саваната, които като ги нападне жираф, листата започват да пускат някакви токсини и да придобиват кафяв цвят като ответна реакция на интервенцията и дори по някакъв начин по въздуха успяват да сигнализират на околните дървета да започнат да правят същото. Как става тоя номер?

  • Модератор Инженерни науки
Публикувано
Преди 21 часа, Warlord said:

Нямам предвид за мисъл и памет, а за усещане на болка. Например има едни дървета в саваната, които като ги нападне жираф, листата започват да пускат някакви токсини и да придобиват кафяв цвят като ответна реакция на интервенцията и дори по някакъв начин по въздуха успяват да сигнализират на околните дървета да започнат да правят същото. Как става тоя номер?

Споредмене за растенията просто не се знае много. Може да имат някакъв вариант на нервна система. Последните изследвания не ги знам, но помня, че не се учеше за акива неща. Могат да контактуват и чрез аромати Изпускане на веюества във въздуха)

  • Потребител
Публикувано
Преди 12 часа, Joro-01 said:

Според мене за растенията просто не се знае много. Може да имат някакъв вариант на нервна система. Последните изследвания не ги знам, но помня, че не се учеше за акива неща. Могат да контактуват и чрез аромати Изпускане на веюества във въздуха)

Имат система за  реагиране на външни за тях дразнители. Но - не е управляема от тях - в тоя смисъл е реагиране. Еволюционно изградена "защита".

(по-рано писах, че формата е подобна "червеева дупка". Има и времева зависимост "през нея"- кореновата система взема информация от почвата, през полупропускливи мембрани, информация от миналото, когато са се формирали веществата, в които се съдържа информация от миналото. Стеблото е вълновата тръба, по която се пренася информацията - напр.от капилярното налягане, "против" силата от  гравитацията. "Короната" е антена за прихващане на информацията на падащите върху растението фотони от ЕМПоле. То е променливо по денонощни и годишни цикли. Заедно с генетичната (собствена) информация, новопостъпващата променя и осъществява реагиране за защита, а и за Време на съществуване! Новата информация отразява промените, които се случват, преди да "паднат" върху растението - в този смисъл се обединява минало и бъдеще, в Настояще на създаване на продукт - плод, семе и т.н.)

...

  • Глобален Модератор
Публикувано

В никакъв случай нямам предвид, че е волева защитната реакция при растенията. Но е факт, че я има и е странно, че е толкова слабо проучена и е толкова малък интереса към този въпрос.

  • Потребител
Публикувано (edited)

Според мене не усещат болка а се защитават от вредители с електрически сигнали и би трябвало да имат някаква нервна система но не толкова развита че чак да усещат болка. Но с моето "според мене" не става разбира се, това е мое мнение, не съм се интересувал и, не съм се сещал за този въпрос, не съм компетентен по тази тема. ? 

Редактирано от Greatest Turk
  • Глобален Модератор
Публикувано

Тук въпросът е ако няма болка то как различават вредители от невредители за да се стартира ответната реакция. Как преценяват, че нещо им вреди? При животните го наричаме болка, която е свързана с нервната система. При растенията няма мозък и неврони, но ето на - ответни реакции срещу вредителите има. 

  • Потребител
Публикувано
Преди 21 минути, Warlord said:

Тук въпросът е ако няма болка то как различават вредители от невредители за да се стартира ответната реакция. Как преценяват, че нещо им вреди? При животните го наричаме болка, която е свързана с нервната система. При растенията няма мозък и неврони, но ето на - ответни реакции срещу вредителите има. 

Мисля, че я давах тая статия (някъде другаде я имаше).

Има малко за възможните "усещания" на растения. Но, че се пренасят ЕМИмпулси, заедно с циркулацията на течно и полутечно съдържимо през мембрани и обвивки - да, пренася се и в съчетание с информацията от "външните" полета (електрични, магнитни и както се вижда в статията - механични, естествено, по естествен път, се управлява за по-нататъшна възможна реакция (демек - не е мозък?- ОВ е на генетично ниво, до там - няма какво да сравни и да направи допълнителни предположения за възможен "ответ" на акцията). Доколкото тази външна информация не може да засегне (честотна е зависимостта - късите вълни - рентген, гама - могат да влияят на ген-информацията - известно е) генетичната информация, то растението продължава да съществува в същият си вид. Оцелява.

http://megavselena.bg/rasteniyata-chuvat-kyde-teche-voda/

"Растенията чуват къде тече вода

image.png.eb8989739524d133439b9f9312f5ba91.png

Учени установиха, че растенията имат възможност да усещат звуци, като например течаща вода или дори жужащи насекоми. В университета на Западна Австралия са направили експерименти, показващи, че някои растения могат да откриват звукови вълни.

Биологът Моника Галиано и екипът й са работили с грах, който е бил засаден в саксия, имаща формата на обърната буква Y. Списание Scientific American описва експеримента така: Едното рамо на саксията във формата на обърната буква Y е било сложено в съд с вода или близо до  пластмасова тръба, през която тече вода. Другото рамо е било вкарано в почва. Корените на растението са се насочвали в своя растеж неизменно и само към рамото на саксията потопено във вода или близо до течаща вода. При това независимо от факта дали водата е била лесно достъпна или е преминавала в пластмасова тръба. Растенията са доказали, че „знаят“ къде е водата и са я откривали дори само когато са „чували“ звука на течащата вода в тръбата. Това доказва, че растенията могат да използват звуковите вълни за да открият от разстояние  течаща вода.

Според Галиано, жизнената важност на водата за организмите е развила у тях различни стратегии, за да оцеляват при ограничени водни ресурси, включително и активното търсене на вода от тяхна страна. След като открият източник на вода, растенията могат да насочат корените си точно натам. Това беше известно и досега, но как точно откриваха наличието на вода не беше ясен механизъм, обяснява Галиано. Австралийските учени сега доказват, че корените на растенията могат да открият източник на вода като „усетят“ вибрациите генерирани от движещата се вода в тръбата.

От своя страна, биологът Михаел Шьонер от университета в Грайфсвалд, Германия пише, че има все повече доказателства за акустична комуникация между животни и растения и точно в тази посока трябва да са изследванията за обмен на информация между тях.

Според американски учени когато пчелите жужат в определена специфична честота, те стимулират растенията да освобождават повече полени.

Изследвания показват също, че звуците могат да доведат до хормонални промени в растенията и да повлияят на поемания от тях кислород и съответно на техния растеж."

...

...

 

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!