Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува (edited)
1 hour ago, Frujin Assen said:

Комунистите и русофилите не са причина някоя държава да е бедна и изостанала. 

Със 100.0000 процента сигурност, ако България не беше преминала/"преживявала" този период на сталинстки тоталитаризъм (наложен от и чрез  русоробите) и последствията от него , сега щеще да е по-добре икономически..

Нямам намерение да разказвам за 10-ти път историята на България в периода 1944-1996 , след като съм им я разказвал вече (на вас), а и може да се прочете..

 

Редактирано от nik1
  • Мнения 229
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Публикува
Преди 7 часа, nik1 said:

Турция може да приключи 2018 г., подложена на фискален стрес, финансови тревоги, свързани с текущия ѝ дефицит и нарастващата инфлация, а всичко това може да предизвика последици от политически характер. 

Тази статия-анализ е писана през март т.г., а вижте какво се случва със златния резерв на Турция между март /когато е публикувана статията/ и юли:

bed3ec60a38f116f0652563a1cb2871a.jpg

350 тона злато продадени, за за послужат като спирачка към летящата инфлация, това са около 20 млрд. долара за три месеца, очевидно, без особен успех. Картината на турската стокова борса също не изглежда добре. Според мен, причините не са чисто икономически, много и сложно преплетени са факторите, но определено фискалната политика не е силната страна на турското управление.

Но от друга страна, ако се погледнат комплексните данни за икономиката на Турция, кризата е в най-високия си пик и всички показатели и прогнози са за стабилизиране и възстановяване, комплексните данни показват такава перспектива към 2020.

https://tradingeconomics.com/turkey/forecast

Това, според мен, е индикатор, че настоящата криза е най-вече предизвикана от външен натиск, да го наречем "натиск на долара" върху турската икономика.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, nik1 said:

 

...Сравнете гиганта и империята Русия, която е най-големия производител на нефт в света, втори по природен газ,...и джуджето Турция (сравним манталитет, географско разположение, и донякъде история), Кажете изводът какъв е?

...Несравними култури, манталитети, история и други

ПС

Вътре в Швеция корупцията в публичния сектор е немислима.

Компаниите обаче дават подкупи в чужди страни чрез подставени лица, подкупите се осчетоводяват, а властите приемат документите..(не се ровят)/
..Компаниите (банки,  корпорации) дори на запад си имат собствена етика- примери бол

Гиганта Русия има райски климат - курорти, морета , златни пясъци , чушки , домати , палми, ананаси , дини ... Сталинградски банани, курски домати , магадански ананаси, бородински краставици , смоленски дини са любими на немци , французи , поляци , европейци.  Турция има суров и курав климат . Ако у нас климата беше като в Сибир или поне Сталинград ехе ... В Сибир цял месец няма сняг ! Щяхме да процъфтяваме... Но ние умните , красивите и богатите не случихме на природа. Жалко. Вместо Лена , Енисей , Об , Колима с райски градини у нас Рейн, Тибър, Темза , Сена , Искър . Жалко. Бог им дал райски градини,  а на нас ни е обидил. Добре че сме работливи и умни та в такъв тежък климат да не умрем от глад. 

  • Потребител
Публикува
Преди 4 часа, Du6ko said:

Гиганта Русия има райски климат - курорти, морета , златни пясъци , чушки , домати , палми, ананаси , дини ... Сталинградски банани, курски домати , магадански ананаси, бородински краставици , смоленски дини са любими на немци , французи , поляци , европейци.  Турция има суров и курав климат . Ако у нас климата беше като в Сибир или поне Сталинград ехе ... В Сибир цял месец няма сняг ! Щяхме да процъфтяваме... Но ние умните , красивите и богатите не случихме на природа. Жалко. Вместо Лена , Енисей , Об , Колима с райски градини у нас Рейн, Тибър, Темза , Сена , Искър . Жалко. Бог им дал райски градини,  а на нас ни е обидил. Добре че сме работливи и умни та в такъв тежък климат да не умрем от глад. 

За какво са ти банани и палми, няма да развъждаш маймуни я.Като имаш петрол, злато и цялата таблица на Менделеев, не ти трябва райски климат да развъждаш чушки и домати.Не съм чул досега арабите да се оплакват че им смърди на петрол.

Вярно че бог ни е дал райска градина, но ако гледаме само ябълки и дини в нея, ще умрем от глад. Защо ти е райски климат, по добре да имахме студа на Сибир с неговия газ, петрол, диаманти  и злато.И пясъка на Кувейт не е лош. 

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 10 часа, Du6ko said:

Гиганта Русия има райски климат - курорти, морета , златни пясъци , чушки , домати , палми, ананаси , дини ... Сталинградски банани, курски домати , магадански ананаси, бородински краставици , смоленски дини са любими на немци , французи , поляци , европейци. 

Както и Канада..

 

 

Преди 10 часа, Du6ko said:

Гиганта Русия...

 

Ако гигантът Русия след 1917 година беше продължил да се развива като капиталистическа страна, днес щеще да бъде много по-богата и развита страна..

 

 

ПС

Цитирай

Добре че сме работливи и умни та в такъв тежък климат да не умрем от глад.  

 

:)Хайде недей да спамиш и да лъжеш, климатът в по-голяма част на Русия е умерен, или студен (т.н. континентален) с топъл сезон

https://www.hydrol-earth-syst-sci.net/11/1633/2007/hess-11-1633-2007.pdf

Средногодишните валежи на повечето места, в голямата част на Русия, надвишават изпарението.

Което значи че голямата част от Русия има благоприятен климат за селско стопанство (никой не очаква в умерения климат да се гледат субтропични и тропични растения),.....дори по благоприятен от този на Турция и България, в равнините на които средногодишното изпарение  надвижава количеството на валежите!

За България и Турция: Чушките, доматите и патлажданите може да са субтрипични зеленчуци , но са и поливни. Без поливане не растат.

Цитирай

В Сибир цял месец няма сняг !

Мрачната тетрада! Психопатите обичат да манипулират другите

Лъжеш и манипулираш!

В Новая земля, и в другите арктическите области, сезонът без сняг е до два месеца и половина, ...

А в континентален Сибир сезонът без сняг може да продължи до 6 месеца и половина..

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува
On 10.06.2018 г. at 14:32, Greatest Turk said:

@Joro-01 Благодаря приятелю. :)

Не , не съм турски гражданин, много турци бягат от Турция заради сегашната ислямска имперска фашистка политика на Ердоган.

Историята с преврата на Гюлен си е и дело на Ердоган, тези двамата са комбина.Та каква е схемата, Гюлен атакува правителството изигравайки всички и умряха много хора на този черен ден. Ердоган излезе като "герой" и така си управлява държавата. Той уж мрази Гюлен и се бори срещу терористичните му атаки но са "братя" нека така да го кажа. Назад във времето Гюлен беше плътно до Ердоган.

Edit:

За армията, те не са само кемалисти, повечето са мюсюлмани а повечето мюсюлмани мразят Ататюрк. Ердоган забрани и промени някои неща в турската армия, изтръгна Ататюркската обич, разбира се всички са патриоти и биха умряли за родината си на секундата, турският патриотизъм е много силен и е вграден дори и в децата , Но Ердоган я променя армията или поне се опитва да я направи "Османска" тоест с имперско мислене да я откъсне от Кемализма и демократичното мислене. Доста е сложно, Ердоган забрани на турската армия да казва "бог да пази Турция" а й наложи да казва "аллах да пази Турция" сега е така в армията.

https://www.artigercek.com/erdogan-bu-darbeyi-neden-yapti  

Велик Турчин, радвам се, че човек като теб от съседна нам държава, при това много важен за България съсед пише в темата.

веднага използвам възможността да те попитам / а аз имам много въпроси към теб/, Помниш ли мега делото "Ергенекон", от 2010  когато Ердоган, фактически обезглави Генщаба на Турската армия  и я подчини? Аз мисля, че точно тогава бе момента, когато турската армия трябваше да излезе от казармите, какпто го направи през 1980г. и през 1997 г. Още през 2010 г. трябваше де се действа. сега вече е късно, Султан Ердоган е много, ама много силен.

Аз също като теб, мисля, че опитът за преврат от 18 юли 2016г., беше една много добре обмислена, старателно планирана,  органицирана и инпспирирана от самият Ердоган провокация, с цел на яве да се покажат онези, от офицерите, които не са му лоялни и не го искат начело на държавата. Всичко това, за да може, да си покажат главите, за да им бъдат отрязани! 

Имам двама колеги турци. Изключително светски настроени, образовани и приятни за комуникация хора. Много ми върви приказката. 

  • Потребители
Публикува

Една относително обективна, според мен, статия в Bloomberg Opinion от 11 август 2018, разглеждаща отношенията между Турция и САЩ:

 

Отношенията между САЩ и Турция вече никога няма да бъдат същите

Therese Raphael

Therese Raphael writes editorials on European politics and economics for Bloomberg Opinion. She was editorial page editor of the Wall Street Journal Europe.

 

Има само два начина, по които дипломатическият разрив между САЩ и Турция може да завърши: компромис, който спасява отношенията възможно най-добре или цялостен разрив с опустошителни последствия както за турската икономика, така и за регионалните стратегически интереси на Америка.

Арестуването в Турция на американски пастор Андрю Брънсън преди близо две години доведе до дипломатически спор, който застрашава да предизвика пълномащабна икономическата криза в Турция. Брънсън, заедно с много чужденци, задържани след неуспешния опит за преврат през 2016 г., е обвинен в "подкрепа на тероризма". Сделката за освобождаването на Брънсън изглеждаше вероятна, тъй като тази седмица турските длъжностни лица пътуваха във Вашингтон, но очевидно се разпадна поради турските искания, предявени буквално в последната минута.

Междувременно напрежението се разраства. Администрацията на Тръмп наложи санкции на министъра на вътрешните работи и министъра на правосъдието на Турция. Ердоган заплаши с ответни мерки на отмъщение и получи подкрепата на по-голямата част от турската опозиция. В сряда, "Звезди и ивици" съобщиха, че група от про-правителствени адвокати в Турция са подали обвинения срещу няколко американски офицери от Air Force Incirlik, обвинявайки ги и за връзки с терористични групи. Те настояват всички полети, напускащи базата, да бъдат временно прекратени и да бъде изпълнена заповед за претърсване.

Проблемът е подсилван отчасти и от натрупваното с години негодувание, въпреки декларациите за безупречно партньорство. Някога неподлежащата на дискусия безусловна подкрепа от лидерите на външната политика на САЩ и в Конгреса, днес е отслабена от годините на пълзящ авторитаризъм в Турция, влошаване спазването на правата на човека и сътрудничеството на Турция с Русия и Иран в Сирия. Плановете на Турция за закупуване на руски ракети земя-въздух S-400 на стойност 2 млрд. долара, които НАТО заяви, че са несъвместими със съюзническите системи, както и ограниченията за американското използване на въздушната база Incirlik, допринасят за напрежението.

Чувството е взаимно. Ердоган никога не се е възстановил от гнева си от начина, по който неговите съюзници сякаш надничаха и се криеха зад оградата в първите часове след обявяването на опита за преврат през юли 2016 г.

Турският лидер също е разгневен на американската подкрепа за кюрдската милиция, която се бори с ислямската държава в Северна Сирия. По-рано тази година той заплаши американските войски с "османски шамар", ако САЩ се опитат да блокират турското военно нахлуване в Северозападна Сирия.

Един основен източник на противоречие е отказа на САЩ да предадат на Турция пребиваващият в Пенсилвания Фетхуллах Гюлен, едно време съюзник на Ердоган, а сега негов враг, за когото Ердоган твърди, че стои зад преврата и други опити да подкопае властта му. Прекратяването от страна на Тръмп на ядрената сделка с Иран е още една точка на напрежение; почти половината от вноса на петрол в Турция идва от Иран, а повторното налагане на санкции срещу Иран вреди на икономиката на Турция. Делото "Брансън" направи всичко това невъзможно да се игнорира, тъй като американските евангелисти поеха каузата.

Но "невъзможно да се пренебрегне" въобще не означава, че администрацията на Тръмп се е превърнала в някакъв принципен защитник на човешките права в Турция. Въобще не. Тръмп, чието име украсява луксозните имоти в Турция, изразяваше само похвали към Ердоган, когато се срещнаха през 2017 г. Когато привърженици на Ердоган нападнаха протестиращи във Вашингтон, аферата беше потулена тихо.

Администрацията е мълчала за други арести на граждани на САЩ и чужденци в Турция. Но тя беше готова да сключи сделка за освобождаването на Брънсън. САЩ вече бяха поискали от Израел да освободи Ебру Озкан, турска гражданка, която беше арестувана там по подозрение, че помага на Хамас (Израел я депортира в деня след като Тръмп поиска това от израелския премиер Бенямин Нетаняху). Администрацията на Тръмп също бе готова да позволи на Хакан Атила, бивш изпълнителен директор на турската държавна Халбанк, осъден за нарушаване на санкциите в Иран, да излежи останалата част от присъдата си в Турция. Сделката беше поставена под съмнение, когато Турция поиска редуциране на наложената от американски съд глоба за няколко милиарда долара срещу Халбанк и уверение, че всички разследвания ще бъдат отменени.

САЩ могат да си позволят да играят по-дълга игра. Изборите на 24 юни вероятно са засилили властта на Ердоган, но той не е спечелил с марджин с размерите на този на Путин. (Ердоган получи малко над 52 процента и това е всичко, при това ако пренебрегнем нередностите в гласуването, които вероятно са подсилили числата му.) Турция е разделена политически и колкото по-дълго Ердоган налага правилата си чрез принуда, толкова по-уязвим ще бъде той, особено ако турската икономика продължава да страда. Като основен барометър на доверието в страната, спадът на лирата говори много красноречиво.

Въпреки това дипломатическото решение очевидно е за предпочитане пред продължаващата ескалация. Ердоган жертва турската икономика, за да задържи Брънсън като залог за сделка. Разрушените отношения със САЩ също ще окажат натиск върху отношенията между Турция и ЕС и ще дадат на инвеститорите, които вече са се наплашили, още по-дълга пауза.

Американската подкрепа за Турция не може да се разпадне за един ден. Връзката е изградена на много нива, както вътре, така и извън правителството, и по основателни причини.

Без Турция ще е трудно да се запази световният ред, ръководен от САЩ в този регион, и да се води успешна политика за ограничаване на хаоса в Близкия изток. Също така, няма друго мюсюлманско мнозинство, освен това в Турция, което може да служи като мост със западния свят или да постигне демократичните стандарти, на които турците са свикнали и към които се придържат.

И все пак, партньорството между САЩ и Турция определено се е променило, благодарение не толкова на националните им интереси, а на слабостите на лидерите. САЩ ще трябва да се примирят с нещо по-малко от предишната лоялност, по-малко от съюз, и да приемат по-скоро бизнес отношения на взаимна изгода.

https://www.bloomberg.com/view/articles/2018-08-10/u-s-turkey-relations-will-never-be-the-same

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, nik1 said:

Както и Канада..

 

 

 

Ако гигантът Русия след 1917 година беше продължил да се развива като капиталистическа страна, днес щеще да бъде много по-богата и развита страна..

 

 

ПС

 

:)Хайде недей да спамиш и да лъжеш, климатът в по-голяма част на Русия е умерен, или студен (т.н. континентален) с топъл сезон

https://www.hydrol-earth-syst-sci.net/11/1633/2007/hess-11-1633-2007.pdf

Средногодишните валежи на повечето места, в голямата част на Русия, надвишават изпарението.

Което значи че голямата част от Русия има благоприятен климат за селско стопанство (никой не очаква в умерения климат да се гледат субтропични и тропични растения),.....дори по благоприятен от този на Турция и България, в равнините на които средногодишното изпарение  надвижава количеството на валежите!

За България и Турция: Чушките, доматите и патлажданите може да са субтрипични зеленчуци , но са и поливни. Без поливане не растат.

Мрачната тетрада! Психопатите обичат да манипулират другите

Лъжеш и манипулираш!

В Новая земля, и в другите арктическите области, сезонът без сняг е до два месеца и половина, ...

А в континентален Сибир сезонът без сняг може да продължи до 6 месеца и половина..

Мани ги руснаците не искам да ги чувам. Но нещо ме потресе дълбоко . Неотдавна прочетох във Википедията ! Най - големия остров в света е Гренландия май над милион кв км ! До Канада ! Превжда се Гренландия като Зелена страна ! И какво се оказва ? Че Гренландия е колония на Дания и там на най - големия остров на земята  живеят 8 пъти по - малко хора отколкото на Малта ! 50 000 и 400 000. Жалко за Зеления остров Гренландия - недоразвита колония на Дания. 

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 49 минути, Du6ko said:

Мани ги руснаците не искам да ги чувам. Но нещо ме потресе дълбоко . Неотдавна прочетох във Википедията ! Най - големия остров в света е Гренландия май над милион кв км ! До Канада ! Превжда се Гренландия като Зелена страна ! И какво се оказва ? Че Гренландия е колония на Дания и там на най - големия остров на земята  живеят 8 пъти по - малко хора отколкото на Малта ! 50 000 и 400 000. Жалко за Зеления остров Гренландия - недоразвита колония на Дания. 

А такааа.. ми чети повече тогава..

Гренландия  не е зелена, ами е заледена - покрита e с ледници. Има ледена шапка, както Антарктида.

Видяли са  зелено викингите, там където ги e отвял вътъра (има и малко зелено по крайбрежието), и са я кръстили Гренландия. 

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Greenland#Norse_settlement

 

maxresdefault.jpg

 

 

Цитирай

 

Жалко за Зеления остров Гренландия - недоразвита колония на Дания. 

 

 

 

Опа, недоравита?

https://www.google.com/search?q=gdp+greenland&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

Greenland - GDP per capita

 

GDP per capita (current US$) in Greenland was reported at 39569 USD in 2015, according to the World Bank collection of development indicators,compiled from officially recognized sources.

greenland-gdp-per-capita-us-dollar-wb-da

GDP per capita is gross domestic product divided by midyear population. GDP is the sum of gross value added by all resident producers in the economy plus any product taxes and minus any subsidies not included in the value of the products. It is calculated without making deductions for depreciation of fabricated assets or for depletion and degradation of natural resources. Data are in current U.S. dollars.

 

Ето я красивата Гренландия, какво ли се крие под ледената покривка:

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Една относително обективна, според мен, статия в Bloomberg Opinion от 11 август 2018, разглеждаща отношенията между Турция и САЩ:

 

Отношенията между САЩ и Турция вече никога няма да бъдат същите

Therese Raphael

Therese Raphael writes editorials on European politics and economics for Bloomberg Opinion. She was editorial page editor of the Wall Street Journal Europe.

 

Има само два начина, по които дипломатическият разрив между САЩ и Турция може да завърши: компромис, който спасява отношенията възможно най-добре или цялостен разрив с опустошителни последствия както за турската икономика, така и за регионалните стратегически интереси на Америка.

Арестуването в Турция на американски пастор Андрю Брънсън преди близо две години доведе до дипломатически спор, който застрашава да предизвика пълномащабна икономическата криза в Турция. Брънсън, заедно с много чужденци, задържани след неуспешния опит за преврат през 2016 г., е обвинен в "подкрепа на тероризма". Сделката за освобождаването на Брънсън изглеждаше вероятна, тъй като тази седмица турските длъжностни лица пътуваха във Вашингтон, но очевидно се разпадна поради турските искания, предявени буквално в последната минута.

Междувременно напрежението се разраства. Администрацията на Тръмп наложи санкции на министъра на вътрешните работи и министъра на правосъдието на Турция. Ердоган заплаши с ответни мерки на отмъщение и получи подкрепата на по-голямата част от турската опозиция. В сряда, "Звезди и ивици" съобщиха, че група от про-правителствени адвокати в Турция са подали обвинения срещу няколко американски офицери от Air Force Incirlik, обвинявайки ги и за връзки с терористични групи. Те настояват всички полети, напускащи базата, да бъдат временно прекратени и да бъде изпълнена заповед за претърсване.

Проблемът е подсилван отчасти и от натрупваното с години негодувание, въпреки декларациите за безупречно партньорство. Някога неподлежащата на дискусия безусловна подкрепа от лидерите на външната политика на САЩ и в Конгреса, днес е отслабена от годините на пълзящ авторитаризъм в Турция, влошаване спазването на правата на човека и сътрудничеството на Турция с Русия и Иран в Сирия. Плановете на Турция за закупуване на руски ракети земя-въздух S-400 на стойност 2 млрд. долара, които НАТО заяви, че са несъвместими със съюзническите системи, както и ограниченията за американското използване на въздушната база Incirlik, допринасят за напрежението.

Чувството е взаимно. Ердоган никога не се е възстановил от гнева си от начина, по който неговите съюзници сякаш надничаха и се криеха зад оградата в първите часове след обявяването на опита за преврат през юли 2016 г.

Турският лидер също е разгневен на американската подкрепа за кюрдската милиция, която се бори с ислямската държава в Северна Сирия. По-рано тази година той заплаши американските войски с "османски шамар", ако САЩ се опитат да блокират турското военно нахлуване в Северозападна Сирия.

Един основен източник на противоречие е отказа на САЩ да предадат на Турция пребиваващият в Пенсилвания Фетхуллах Гюлен, едно време съюзник на Ердоган, а сега негов враг, за когото Ердоган твърди, че стои зад преврата и други опити да подкопае властта му. Прекратяването от страна на Тръмп на ядрената сделка с Иран е още една точка на напрежение; почти половината от вноса на петрол в Турция идва от Иран, а повторното налагане на санкции срещу Иран вреди на икономиката на Турция. Делото "Брансън" направи всичко това невъзможно да се игнорира, тъй като американските евангелисти поеха каузата.

Но "невъзможно да се пренебрегне" въобще не означава, че администрацията на Тръмп се е превърнала в някакъв принципен защитник на човешките права в Турция. Въобще не. Тръмп, чието име украсява луксозните имоти в Турция, изразяваше само похвали към Ердоган, когато се срещнаха през 2017 г. Когато привърженици на Ердоган нападнаха протестиращи във Вашингтон, аферата беше потулена тихо.

Администрацията е мълчала за други арести на граждани на САЩ и чужденци в Турция. Но тя беше готова да сключи сделка за освобождаването на Брънсън. САЩ вече бяха поискали от Израел да освободи Ебру Озкан, турска гражданка, която беше арестувана там по подозрение, че помага на Хамас (Израел я депортира в деня след като Тръмп поиска това от израелския премиер Бенямин Нетаняху). Администрацията на Тръмп също бе готова да позволи на Хакан Атила, бивш изпълнителен директор на турската държавна Халбанк, осъден за нарушаване на санкциите в Иран, да излежи останалата част от присъдата си в Турция. Сделката беше поставена под съмнение, когато Турция поиска редуциране на наложената от американски съд глоба за няколко милиарда долара срещу Халбанк и уверение, че всички разследвания ще бъдат отменени.

САЩ могат да си позволят да играят по-дълга игра. Изборите на 24 юни вероятно са засилили властта на Ердоган, но той не е спечелил с марджин с размерите на този на Путин. (Ердоган получи малко над 52 процента и това е всичко, при това ако пренебрегнем нередностите в гласуването, които вероятно са подсилили числата му.) Турция е разделена политически и колкото по-дълго Ердоган налага правилата си чрез принуда, толкова по-уязвим ще бъде той, особено ако турската икономика продължава да страда. Като основен барометър на доверието в страната, спадът на лирата говори много красноречиво.

Въпреки това дипломатическото решение очевидно е за предпочитане пред продължаващата ескалация. Ердоган жертва турската икономика, за да задържи Брънсън като залог за сделка. Разрушените отношения със САЩ също ще окажат натиск върху отношенията между Турция и ЕС и ще дадат на инвеститорите, които вече са се наплашили, още по-дълга пауза.

Американската подкрепа за Турция не може да се разпадне за един ден. Връзката е изградена на много нива, както вътре, така и извън правителството, и по основателни причини.

Без Турция ще е трудно да се запази световният ред, ръководен от САЩ в този регион, и да се води успешна политика за ограничаване на хаоса в Близкия изток. Също така, няма друго мюсюлманско мнозинство, освен това в Турция, което може да служи като мост със западния свят или да постигне демократичните стандарти, на които турците са свикнали и към които се придържат.

И все пак, партньорството между САЩ и Турция определено се е променило, благодарение не толкова на националните им интереси, а на слабостите на лидерите. САЩ ще трябва да се примирят с нещо по-малко от предишната лоялност, по-малко от съюз, и да приемат по-скоро бизнес отношения на взаимна изгода.

https://www.bloomberg.com/view/articles/2018-08-10/u-s-turkey-relations-will-never-be-the-same

Израелците освободиха Ебру Оскан след разговора на Тръмп с Нетаняху, Ердо реши да се цигани и да крънка за повече (аферата с Халмарк), вместо да освободи Андрю Бренсън, и Тръмп го удари и "захапа"

Кретенът журналист Булут не оцени и разбра политиката на Тръмп в Израел, и изобщо: Андрю  Брънсън е евангелист , а Тръмп показа че може  да направи всичко за евагелистите, без да му трепне сърцето..

Израелците освободиха Ебру Оскан след разговора на Тръмп с Нетаняху, Ердо реши да се цигани и да крънка за повече (аферата с Халмарк), вместо да освободи Андрю Бренсън, и Тръмп го удари и "захапа"

Кретенът журналист Булут не оцени и разбра политиката на Тръмп в Израел, и изобщо: Андрю  Брънсън е евангелист , а Тръмп показа че може  да направи всичко за евангелистите, без да му трепне сърцето..

Това според мен можеше да се разбре и от факта, че от всички задържани американски граждани по такива обвинения в Турция (доколкото знам, те са 50) - САЩ настояват само Андрю Бренсън да бъде освободен

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува

"Ако гигантът Русия след 1917 година беше продължил да се развива като капиталистическа страна, днес щеще да бъде много по-богата и развита страна..
 "

Спомням си проф. Саздов на въпрос защо икономическия статут на Русия е като на колония, както в миналото, така и до сега. Той отговори прибързано , че им е такъв манталитета. Ббез значение от политическия строй, елита си намира лесния начин за печалба, при наличието на огромни природни богатства.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган говори на 6-ия редовен конгрес на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и заяви, че „САЩ (без да споменава името, но се подразбира) са се опитали да извършат икономически и политически преврат в Турция”, пише вестник „Джумхуриет”, цитиран от Агенция "Фокус". 

„Няма да се предадем пред онези, които ни казват, че сме стратегически ортаци; а всъщност се опитват да ни превърнат в тяхна стратегическа цел.”. 
http://epicenter.bg/article/Erdogan-obvini-SASht-v-opit-za-prevrat-/161600/7/51

  • Потребители
Публикува

Ако се свеждат нещата в политиката и икономиката до персонални изказвания никога не може да се разберат движещите сили на събитията и да се получи адекватна ориентация. Така че не се хващайте за гръмки фрази.

Турция не може да води дълга икономическа конфронтация със САЩ по много причини.

4253b0aa326e9845e9a0b37f94f4f922.jpg

За времето на управлението на Ердоган броят на компаниите със смесен капитал в Турция се е увеличил повече от 10 пъти; голяма част от тях са американски:

Sales of services in Turkey by majority U.S.-owned affiliates were $5.1 billion in 2015 (latest data available), while sales of services in the United States by majority Turkey-owned firms were $75 million. 

https://ustr.gov/countries-regions/europe-middle-east/europe/turkey

Достатъчно е да се напомни, че гръбнака на турската авиационна и автомобилна промишленост е основан върху американски патенти и технологии

170e2d9b16bb3d2f5466ebb8dcdf0adb.jpg

САЩ са трети след Обединеното Кралство и Холандия като държава по преки инвестиции в Турция, но трябва да се знае, че много от физически базираните в Кралството и Холандия фирми са реално с американски капитали, това е само формалната статистика, реалната е далече повече в полза на американски капитали; особено във финансовия сектор

f78c69dbc61851c5111822762307bb7c.jpg

... който финансов сектор е 35 % от всички чужди инвестиции в Турция. Практически американските капитали стоят в основата на турския банков сектор - едно по-силно дръпване на килимчето под краката на турската икономика и те ще отидат във въздуха

f729a06a2b328e4322fdea4ffcf80e67.jpg

Това с преки чужди инвестиции в Турция за два периода 1973-2002 /15 млрд. долара/ и 2002-2017 /193 млрд. долара/

В Турция има нещо друго, лобито на местните производители е много могъщо и корпоративно обединено, и друг път съм го писал; турските индустриалци искат да се възползват от западните капитали и пазари, но без да допускат западните производители на турския монополен за тях пазар. Това обяснява донякъде, според мен, и сегашните достигащи до истерия псевдопатриотични крясъци, такива като на този господин:

"Още в началото на протестите в Турция 41-годишният финансов анализатор и журналист Йит Булут застана открито на страната на Ердоган. Подобно на премиера, новият му главен съветник обича да оправдава безредиците в страната с теорията за "лихвеното лоби" - то било отговорно за протестите. Според Булут, банкерите били недоволни от планираното понижаване на основния лихвен процент, а правителството се било решило на тази крачка само за да съживи конюнктурата, тъй като по-ниският лихвен процент се отразявал положително на сделките и консумацията. "За първи път от 52 години насам Турция няма дългове към МВФ, само че това явно не се харесва на някои хора", коментира Булут."

https://www.dw.com/bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%8F%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD/a-16952782

Обаче демагогията му е безкрайна в тези думи: "лихвеното лоби" в Турция могат да бъдат само едрите длъжници, които са теглили от банките кредити при една стойност на лирата и сега при тяхното изплащане ще си връщат кредитите при друга по-малка стойност на същата лира, този номер го играхме в България в края на 90-те

  • Потребители
Публикува

Тази статия я виждам за първи път

 

https://www.dw.com/bg/новата-сянка-на-ердоган/a-16952782

Новата сянка на Ердоган

"Чужди сили ще се опитат да убият Ердоган с психокинеза", обяви преди месец журналистът Йит Булут. Сега той стана главен съветник на премиера. А всъщност само допреди няколко години бе върл противник на партията му.

 

default

 

"Царят на съзаклятническите теории ще бъде новият главен съветник на Ердоган" писа списание "Шпигел" по повод на назначението на Йит Булут. Британският "Гардиън" пък реагира със следното заглавие: "Не, това не е виц!". Не е виц и това, че, според Булут, "чужди сили ще се опитат да убият Ердоган чрез психокинеза". Това изявление бе направено от Булут само преди месец пред телевизия 24TV.

Още в началото на протестите в Турция 41-годишният финансов анализатор и журналист Йит Булут застана открито на страната на Ердоган. Подобно на премиера, новият му главен съветник обича да оправдава безредиците в страната с теорията за "лихвеното лоби" - то било отговорно за протестите. Според Булут, банкерите били недоволни от планираното понижаване на основния лихвен процент, а правителството се било решило на тази крачка само за да съживи конюнктурата, тъй като по-ниският лихвен процент се отразявал положително на сделките и консумацията. "За първи път от 52 години насам Турция няма дългове към МВФ, само че това явно не се харесва на някои хора", коментира Булут. 

 

Yigit Bulut Chefberater von Erdogan

Йит Булут

 

Лош пример за младото поколение

Йит Булут обича и да обвинява Германия, че насърчавала протестите. "От три месеца насам Луфтханаза оказва натиск срещу строителството на третото летище в Истанбул, а демострантите също протестират срещу този проект. И какво излиза? Ясно е, че Германия ги насъсква", категоричен бе Булут в едно телевизионно интревю.

Айдън Йоздалга, издател на един от най-големите новинарски портали в Турция "Хабер 3", познава добре Йит Булут. "Приятели сме. Йит е много интелигентен и високообразован човек. Проблемът е, че той обича да променя политическото си мислене", казва Йоздалга. Той подчертава, че в миналото Йит Булут е публикувал множество критични материали срещу правителството. Така например през 2008 година на страниците на вестник "Ватан" Булут написал следното: "Системата подменя демокрацията с фашизъм. Страхувам се за Турция. Опасността е огромна. Партията на Ердоган трябва да бъде премахната". "Успехът на партията обаче го накара да застане на нейна страна", разказва Йоздалга и допълва: "Булут е човек, който обича изгодата". През 2010-та много от колегите на Булут са били силно разочаровани от него, след като на официална среща с Ердоган той настоявал за цензура в интернет.

Erneute Proteste in der Türkei 06.07.2013

Булут твърди, че Германия насъсквала протестиращите в Турция

"Всеки променя мнението си с времето. И това е нормално. Но пък чак толкова често! Ще видите, че щом партията на Ердоган загуби властта, а това ще стане рано или късно, Булут веднага ще се присламчи към друга партия", убеден е Йоздалга. Според него Булут дава лош пример на младото поколение. "В Турция имаме нужда от умни хора. Но не е достатъчно само да си умен. Трябва да си и честен, и праволинеен. Защото не можеш да се довериш на някого, който постоянно променя мнението си", казва Йоздалга.

"Колкото и съветници да има Ердоган обаче, полза от тях премиерът всъщност няма", казва турският политолог Дурул Тюркмен. "Ердоган слуша съветниците си, но в крайна сметка обича да взима решенията сам. Премиерът обаче се вслушва в съветите на жена си и дъщеря си. Особено що се отнася до темите за семейството и жените, съпругата на премиера му оказва силно влияние. Тя не обича депутатките, които имат два брака. Точно затова Емине Ердоган не искаше тези жени да се кандидатират за твори мандат", споделя Тюркмен. "За някои депутатки мнението на премиерската съпруга се оказа фатално", казва политологът.

 

Türkischer Premierminister Erdogan mit Ehefrau Emine

Ердоган често се вслушва в съветите на жена си

 

Никой не спори с Ердоган

"Ердоган е самотен автократ", коментира журналистът Ченгиз Актар. "Кръгът на близкото му обкръжение се стеснява с всеки изминал ден. И в крайна сметка премиерът не се съобразява с мнението на никого, а и никой не смее да му противоречи", казва журналистът. "Когато човек има съветници, понякога се налага и да спори с тях. Но с Ердоган никой не спори. За него съветниците нямат никакво значение", допълва Акрат.

И Айдън Йоздалга казва, че Ердоган не се вслушва в своите съветници. "Той дори не обръща внимание на реакциите на обществото във връзка с парка Гези. Той и Булут непрекъснато повтарят, че размириците са комплот на "лихвеното лоби". Той никога няма да признае, че греши, защото е убеден, че винаги има право", казва Йоздалга. Според него новият главен съветник няма да промени нищо в това отношение, защото Булут споделя вижданията на Ердоган. "А и Булут никога няма да си позволи да противоречи на премиера, нали точно поради тази причина бе избран за този пост", заключава издателят.

  • Потребители
Публикува
Преди 2 часа, nik1 said:

Всъщност Булут казва "телекинеза", ха-ха-ха-ха-ха, той е куку..:

Безспорно :ag:, или се прави на такъв, което е привилегия на шутовете в кралския двор. Но понякога шутовете казват онова, което си мислят кралете. На мен Булут, дори външно, ми напомня на Стивън Банън, уволненият ексцентричен съветник на Доналд Тръмп, който, макар че се отдръпна от актуалната политика, продължава да се изявява в медиите. Днес имам много свободно време за четене на забавни и щури неща, та попаднах и на това. В едно негово интервю от тази година, което, разбира се, не бива се приема напълно сериозно, то е пред списание Gentlemen's Quarterly, Стивън Банън говори за Турция като елемент от „нова Ос”, поствам го тук като политическа гротеска, в която, според мен, все пак има елементи от онова, което се мисли от част от американските елити:

 

Великите мисли на Стивън Банън

/интервюто е в ироничен план, това личи и от заглавието, и от предисловието, бел. моя/

Макар да е в сянка от дълго време, Банън отново нашумя през последните седмици. Той се появи на изслушване зад затворените врати пред Комитета за разузнаване /House Intelligence Committee/ и се твърди, че Робърт Мюлер му е отделил около 20 часа от времето си. Това, което им каза, разбира се, остава неизвестно. Както и пътят пред бившия стратег на Доналд Тръмп.

Днес той вече не управлява Breitbart News, но Банън замисля следващия етап от дясната си популистка революция и размишлява за хода на историята.

Точно там, в предишният му кабинет, го открих в един неотдавнашен съботен следобед,  - носеше бежова риза над оранжева поло, яката й надолу от едната страна и повдигната от другата. На фона на бъркотията пред него на масата в централата на Брейбарт, лежаха два тотема от сегашното му мислене. Единият беше копие на "Ню Йорк Таймс", показващо репортажите от протестното движение Women's March, по повод годишнината от избирането на Тръмп. Той изследва внимателно движението, обясни ми той. Другият беше лист хартия, на който той беше нарисувал триъгълник, маркирайки с неговите върхове Китай, Иран и Турция. Позовавайки се на 30-те и 40-те години на миналия век, Банън ми каза, че той вярва, че триумвиратът формира "нова Ос"/"new Axis"/ , на която  САЩ и неговите съюзници трябва да се противопоставят и да победят.

В широкообхватния разговор, който споделихме, Банън отказа да коментира отношенията си с Тръмп или с някогашните му покровители Боб и Ребека Мърсър, които прекъснаха връзките си с него. Всъщност, когато разговорът се обърна към Мърсър, той го отряза, но не и преди да ми предложи сурова защита на своя мироглед.

 

-  Казахте ясно, че сте загрижени за възхода на Китай и че искате САЩ да започнат национален проект за противодействие на глобалното му влияние - нещо като нова Студена война. Имате ли някаква ненавист към Китай?

-  Китай отдавна е в икономическа война с нас и ние сега започваме да се сблъскваме с това. Политиката на президента Тръмп, ако бъде напълно изпълнена - тя вече има огромно влияние - ще започне да оправя баланса. Аз съм синофил /китай + фил/. Имам голяма любов към Китай. Една от причините, поради които се присъединих към американския флот /бил е 7 години офицер от Флота/, беше от съвсем млада възраст в живота ми, изпитвах голям интерес и влечение към Азия.

 - Наистина ли?

– О, да, едно от най-важните неща в моя живот - за пръв път като военноморски офицер - посещението ми в Хонг Конг през 1977-78. Това беше много силно изживяване за мен. Прекарах известно време от живота си в Китай, всъщност притежавах компании в Китай. Аз съм живял известно време в Шанхай. Проучих китайската история и я обичам. Но много големи противоречия с режима, който управлява Китай, въпреки че обичам китайския народ.

– Известно е, че сте сравнявали режима с ранните етапи на нацистка Германия. Това точно ли е? Това отразява ли вашето мислене?

– Джон Кенеди написа "Защо Англия спеше" за това как хората там бяха изненадани от германците. Защо Америка спи? Ако погледнете партийна реч на президента Xi пред техния последен конгрес и ако наистина я прочетете внимателно, ще разберете защо продължавам да казвам, че елитите в тази страна /САЩ/ не са сериозни хора; Не мисля, че достатъчно хора от тях са я прочели - това е реч от три часа и половина и в речта няма вариант на щастливо бъдеще за нас. Ако те /китайците/ постигнат през следващите пет до 10 години [това, което той описва], мисля, че ще бъде почти невъзможно за нас да продължим да бъдем хегемонистична сила по отношение на тях. Заспахме и позволихме това да се случи.

– Знам, че една от любимите ви книги е "Историята на Пелопонеската война" от Тукидид. Когато мислите за изгряващите и залязващите сили, въобще не се ли притеснявате, че ако има конфликт с Китай, САЩ ще загубят – ще влязат в т.нар. Thucydides Trap? /Капанът на Тукидит е въведен от американски политолози като пример как набиращата мощ Атина предизвиква военно силната Спарта, която се страхувала от изгряващата й мощ, да я атакува първа превантивно/

– Не мисля, че това трябва да се случи. Първо, цялата концепция за нарастващата мощ и угасващата мощ предполага, че по-голямата сила, която залязва, продължава да залязва. Това бе проблемът, когато за първи път поех кампанията: 70% от американците смятаха, че Америка е в упадък и не искат Америка да бъде в упадък. Елитите в нашата страна обаче се чувстват добре, а същевременно Америка е в упадък. Това започна с рухването Съветския съюз, нали? Така че ключът към това да не влезем в капана на Тукидид е да не продължава този наш непрекъснат спад. Идеята на Тръмп е, "America first" е да се възроди лидиращата мощ на Съединените американски щати и да поставя Китай в догонваща позиция.

- Чували ли сте доклада на контраразузнаването за Уенди Дън /жената на Мърдок/ ?

- Не знам каквито и да е за Уенди Дън, но Китай е подкопал всички елементи на националната власт в Съединените щати - много неща ще бъдат разкрити за това. Те имат огромно влияние в САЩ.

- Какво правят те по отношение на операциите за влияние?

– Връзки с политици, така хората печелят пари. Погледнете капиталовите потоци излизащи от Китай. Голяма част от тях се вливат в недвижимите имоти и проблемните активи на Запад. Това ще бъде много голям проблем в Съединените щати. Това не е чанта за боб. Това са две глобални сили, които сега са на сцената. Цитирам от меморандума за национална сигурност - това не го казва Стив Банън - за първи път те определят Китай като "стратегически конкурент" и използват терминологията "икономическа агресия".

- Говорите ли с Хенри Кисинджър много за Китай? Имате ли връзка с него?

- Имах няколко срещи с него. Той вярва, че това е една дългосрочна връзка, в която ние можем да работим заедно и да управляваме процеса. И бих казал, че това е ирационален подход и аз не го казвам като занижено мнение за него.

– Вие отричате виждането на Франсис Фукуяма, че светът се движи неумолимо към либералната демокрация в западен стил. Самюел Хънтингтън беше ли прав, когато твърди, че геополитиката в 21-ви век ще се определя от сблъсък на цивилизациите?

– Абсолютно. Това, което виждаме днес, е Китай, Иран и Турция - три древни цивилизации - да се събират, за да формират нова ос. Този нов съюз е изправен пред християнския Запад, а също и голяма част от исляма, който е свързан със Запада. Виждате как това се формира всеки ден, както през 30-те години онази Ос. Вие започвате да го виждате да кристализира все повече и повече.

– И все пак предложихте САЩ да затопли отношенията си с Русия. Те /Русия/ са близо до Иран. Те се приближават позициите си и до Турция. Как може да им се вярва?

– Коригирайте ме, ако греша, мисля, че руската икономика е с размера на тази на щата Ню Йорк. Руснаците са "лоши момчета". Те не са светци или ангели. Но от първия ден твърдях, че трябва да се опитаме да възстановим отношенията си с Русия. В крайна сметка трябва да приключим Студената война, нали? Ясно е, че в силно политизираната атмосфера, която сега имаме във Вашингтон, това няма да се случи. Тръмп казва това перфектно през цялото време. - Хей, имаме достатъчно врагове. Защо всички ме тласкат, за да се боря повече с този човек? Сега ще ще са ни заети и двете ръце с Китай, Иран и Турция. Турция трябваше да ни бъде съюзник.

https://www.gq.com/story/steve-bannon-february-2018-interview

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 5 часа, БатеВаньо said:

"Ако гигантът Русия след 1917 година беше продължил да се развива като капиталистическа страна, днес щеще да бъде много по-богата и развита страна..
 "

Спомням си проф. Саздов на въпрос защо икономическия статут на Русия е като на колония, както в миналото, така и до сега. Той отговори прибързано , че им е такъв манталитета. Ббез значение от политическия строй, елита си намира лесния начин за печалба, при наличието на огромни природни богатства.

Енергиен и военно космически придатьк , сескостопански износител + бензинова и газова колонка на развитите страни . Нешо като Саудитска арабия, Норвегия , Кувейт, Холандия, Катар, Тексас , Канада, Австралия а напоследьк и САЩ със шистовия си газ. И интернет богове които манипулират народите да ищбират неправилни президенти и да гласуват неправилно на референдуми.

Професора по Марксизъм Ленинизъм завършил световна икономика в университета Карл Маркс смаза Русия като 2 стотинки 

Редактирано от Du6ko
  • Потребител
Публикува (edited)

Вместо да се  ужасят от бедственото си положение, Турция лекомислено започва нов строеж - канал който ще дублира Босфора. ИСТАМБУЛСКИ КАНАЛ . Неудачници. Те нямат пари ! Строят мостове , тръбопроводи, АЕЦ и прочее ненужни глупости. И после нямат пари и фондове ! Вместо да наблегнат на пропагандата и революционните пролети. Повече плам, повече революционно демократични страсти . От мостове , тръбопроводи, АЕЦ полза няма ! Имаме нужда от повече права и демокрация както младите арабски и изт. Евр. демокрации. Погледнете успехите на съседите си - Грузия  и Косово, Украйна и Либия и вземете пример от тях. Там са приятелите на Америка , там са новите технологии, капитали , проекти , там е прогреса и процъфтяването.

Редактирано от Du6ko
  • Потребители
Публикува
Преди 29 минути, Du6ko said:

Енергиен и военно космически придатьк , сескостопански износител + бензинова и газова колонка на развитите страни . Нешо като Саудитска арабия, Норвегия , Кувейт, Холандия, Катар, Тексас , Канада, Австралия а напоследьк и САЩ със шистовия си газ. И интернет богове които манипулират народите да ищбират неправилни президенти и да гласуват неправилно на референдуми.

 

Какъв е ви келепира от това? Голям, щото си бихте шута да работите във Виена за 100 евро на ден, децата ви да получат добро образавоние и здравеопазване, вместо да останете да работите за 200 евро на месец в нещото "като Саудитска арабия, Норвегия , Кувейт, Холандия, Катар, Тексас , Канада, Австралия а напоследьк и САЩ със шистовия си газ"..

 

 

  • Потребители
Публикува
On 19.08.2018 г. at 19:34, Б. Киров said:

Другият беше лист хартия, на който той беше нарисувал триъгълник, маркирайки с неговите върхове Китай, Иран и Турция.

Още няколко диаметрално противоположни мнения и анализи за "триъгълник", в който е включена Република Турция:

http://www.cacianalyst.org/publications/analytical-articles/item/7193-analytical-articles-caci-analyst-2000-7-5-art-7193.html

https://yaleglobal.yale.edu/content/russia-turkey-iran-triangle-economic-interests-are-paramount

https://yaleglobal.yale.edu/content/expanding-russia-iran-turkey-alliance-puts-us-back-foot

http://rusrand.ru/forecast/iran-rossiya-turciya-defektnaya-os

http://vizantarm.am/page.php?89

http://riataza.com/2017/10/31/rossiya-iran-i-turtsiya-yavlyayutsya-istoricheskimi-antagonistami/

 

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

Изолирана от демократична Европа, с разбита валута и може би лишена от върховите западни технологии Турция се опитва да диша колкото може .

ГОРЕЩИ НОВИНИ

Турция започна изцяло собствено производство на вертолети

Анкара се похвали, че е едва 7-та държава в света, която прави това и се закани да продаде машини за 2 млрд.долара

 

https://www.segabg.com/hot/turciya-zapochna-izcyalo-sobstveno-proizvodstvo-na-vertoleti

Генералният директор на Турската авиокосмическа компания (TUSAŞ) Темел Котил се похвали, че страната му се е превърнала в едва седмата държава в света, която има капацитет за собствено производство на вертолети, предава БГНЕС като се позовава на CNNTurk.

Първият изцяло турски вертолет T625 полетя за пръв път през миналата седмица. „Да произведеш самолет с постоянна геометрия на крилете е далеч по-просто. В света има шест държави, които са способни сами да произведат вертолет, Турция стана седмата. Нито Южна Корея, нито Индия успяха сами. Получиха помощ от други държави“, заяви Котил и допълни, че TUSAŞ е в състояние да произвежда по две бройки от T625 на месец.

Цената на многоцелевия вертолет T625 все още не е официално обявена, но според Котил подобни машини струват около 15 млн. американски долара. Той се надява в близките години компанията му да продаде вертолети за общо 2 млрд. долара и подчерта, че средствата ще останат изцяло в Турция, тъй като няма никакви лицензионни плащания.

********************

Даже не мога да си представя, как една държава, без да се опира на модерните западни технологии, инвестиции и помощи с разбира валута може да произвежда въртолети ? Ние сме членове на най - мощната в света и най - успешна и най технологически развитата в света  икономическа организация ЕС и самолети не можем да ремонтираме или купим. От друга страна това е добро за нас. ние сме приятели с съседна Турция на най - високо възможно ниво. Надявам се, след като произвеждат хеликоптери, да ни продадът по приятелски ефтино и на нас. Или поне най - малкото да ни ремонтират наште хеликоптери и самолети ефтино по комшийски. Ако почнат да произвеждат и самолети можем от тях да си купим. В ркаен случай може те да пазят въздушното ни пространство. 

Редактирано от Du6ko
  • Модератор Военно дело
Публикува

Душко, това е евтина диктаторска пропаганда! Както знаем Ердоган е диктатор, а където има диктатура има безпросветна тъмнина, глад и студ. 

Вземи пример с Либия! Докато там управляваше диктатора Кадафи там беше ужас, ужас, ужас. А откак дойде демокрацията и свободата ситуацията се промени коренно!

 

  • Потребител
Публикува
Преди 4 часа, Du6ko said:

Даже не мога да си представя, как една държава, без да се опира на модерните западни технологии, инвестиции и помощи с разбира валута може да произвежда въртолети ? 

Турците твърдят, че произвеждат самостоятелно въртолети, но напрактика не е така. Най-важната им част на техните въртолети са двигателите, а тях ги вземат от Ролс-Ройс. Тъй че ако британците решат турците няма да произвеждат хеликоптери. Или трябва сами да разработват двигатели.

  • Потребител
Публикува (edited)

Нещо интересно - Нашият отговор.

https://www.segabg.com/category-observer/plovdiv-shche-pravi-samoletonosachi-i-shche-gi-puska-marica

Пловдив ще прави самолетоносачи и ще ги пуска в Марица
Френската фирма "Латекоер" увери България, че може да я върне в самолетостроенето
17 Септ. 2018  автор Светослав Терзиев

 

"Айде стига, бе!", възкликна колега преди две години, когато председателят на Френско-българската търговска и индустриална камара Стефан Дьолае обяви пред стотина души на коктейл в София, че Франция ще прави в Пловдив завод за ... самолетоносачи. В шумотевицата на колегата му се счу, че Дьолае казва "де порт авион" (des portes-avions - самолетоносачи), а думите бяха "де порт д'авион" (des portes d'avions - врати на самолети).  Каламбурът в една франкофонска държава като България, където всеки знае как се казва "мерси" на френски, прозвуча като познатата закачка "не компютри, а компоти". И ставаше дума не за река Марица, където да се пускат самолетоносачи, а за индустриалната зона "Марица" край Пловдив, където да се пускат от производство самолетни врати.

....

latecoere.jpg?itok=zM2LEblW

Премиерът Бойко Борисов в компанията на главната изпълнителна директорка на "Латекоер" Яник Асуад и френския посланик Ерик Льобедел премина през шперплатов модел на самолетна врата, с което откри завода в Пловдив за самолетни врати и шкафове за авионика.

Редактирано от Du6ko
  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува

В Турция вече от десетилетия ясно личи тенденцията за увеличаване дела на кюрдите от населението на страната. градските урбанизирани турци имат малко деца, а изостаналите кюрдски региони са в демографски взрив. Затова има тенденция още от 80те за промяна на държавната идеология на Р. Турция от турският национализъм към ислямизма. Зщото кюрдите да бъдат по-пълно интегрирани и евентуално дори асимилирани. В началото ердогановия ислямизъм беше наистина с отваряне към мюсюлманските малцинства - откриваха се дружества, езика се ползва по открито, някой традиционни празници и не само за кюрдите, а и за всички останали вкл. и помаците. В последствие страха от сепаратизъм надделя и това беше отменено. Балканските турци и балканските мюсюлмани в Р.Турция са ядрото на турския национализъм и европеизация.. но те отслабват силно демографски дори в двата им главни бастиона Истанбул и Измир. 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!