Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
On 20.10.2018 г. at 22:33, Frujin Assen said:

Да разкажа за Румъния, понеже съм се интересувал. Румъния последна получава МиГ-29 без част от документацията, без резервни части, резервни двигатели и въоражение. Пилотите им също не са обучени. Ситуацията с въоражението е особено плачевна. Румънските самолети нямат нито ракетите със среден обсег Р-27, нито с малък Р-73. Използват единствено Р-60 същата която има МиГ-21 и МиГ-23, и то без нашлемната система за целеуказване. Оказва се, че за да приемат на въоражение МиГ-29 ще трябва да се изръсят сериозни суми. Освен тях румънците имат само 36 МиГ-23 мф и МиГ-21мф. МиГ-23 по принцип е скъп за обслужване самолет, а се смята и за неудачен. Крилото с изменяема стреловидност което на теория трябва да му даде предимство му създава проблеми, едно защото на него не може да се подкача въоражение, второ защото пилота все едно кара 3 различни самолета и трябва да е твърде опитен. Отделно модификацията МФ е от първите и е с не толкова големи възможности както например българските МЛ. Румънците решават, че не си струва да го държат. Остават им единствено МиГ-21 мф, които са от 60 те с твърде ограничени способности. Даже през 80 те (още повече 90 те) те са считани за остарели. Румънците са искали да ги заменят със свой изтребител разработван през 80 те, но демокрацията слага кръст на този проект.

IAR-95_Spey.jpg

Следва класическия въпрос "И кво праим ся?" Решават да минат с евтиния вариант да модернизират МиГ-21, вместо да купуват нов самолет. Идеята не се оказва особено удачна, най вече поради солидната възраст на самолетите, което създава сериозни проблеми при експлоатация. Отказите по новото оборудване също не са малко, като отново причината са старите корпуси и двигатели. Опитите да се обучават летци също завършват не особено успешно, тъй като при усилена експлоатация те се скапват дотам, че при някой машини се появява умора на метала.

 

Леле, какви ВОПИЮЩИ ГЛУПОСТИ И ОТКРОВЕНИ НЕИСТИНИ СИ НАПИСАЛ, ПО ОТНОШЕНИЕ НА ИЗТРЕБИТЕЛИТЕ МИГ-23, НЕ Е ИСТИНА ПРОСТО!

ЧОВЕЧЕ, СПРИ СЕ! МОЛЯ ТЕ, СПРИ СЕ, ЧЕ ЩЕ ВЗЕМЕ НЯКОЙ ДА ТИ ПОВЯРВА НА ГЛУПОСТИТЕ ЗА МИГ-23!

РУМЪНЦИТЕ ФИКТИЧЕСКИ НЕ СА ЕКСПЛОАТИРАЛИ МИГ-29А, изделие 9-12. Формално и се е водил на въоръжение в Румънските ВВС до 2000г., когато и по документи е снет от въоръжение. Реално РУмъния никога не е разполагала с обечана една ескадрила Миг-29. Да не говорим, че дори и като нови тези машини са съхранявани в крайно неподходащи условия /не в отопляеми букси, дори на открито/...

  • Мнения 526
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува
On 22.06.2019 г. at 10:34, Du6ko said:

То плащането в Нато тепьрва започва. До сега беше гратисен период , меден месец за булката. Бонусите свършиха почва БЕЦАЛЕН.

Добре , че сърбахме малко парички в резерва , навместо ненужна АЕЦ ще имаме самолети и инфраструктура към тях.

рУБЛАДЖИЯ, ВЗЕМИ СЕ СКРИЙ НЯКЪДЕ, ЧЕ САМО ТРОЛИШ И ФЛУДИШ ФОРУМА! 

  • 3 years later...
  • Потребител
Публикува (edited)

 

източник: https://armymedia.bg/2024/01/19/министърът-тагарев-българия-очаква-с/

 

Министърът Тагарев: България очаква с голямо нетърпение Ф-16 Блок 70

 

tagarev%D0%A4-16-2.jpg

Министър Тагарев се подписа на шпангоута на първия изтребител, който българските ВВС ще получат идната пролет

Делегацията на МО в САЩ се запозна с производството на изтребителите

Българското общество очаква с голямо нетърпение самолетите Ф-16 Блок 70. За нас това е огромен проект и сериозно усилие за повишаване на способностите на Въоръжените ни сили. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев след визитата си в САЩ. Заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той посети заводите на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина, за да се запознае с производството на изтребителите Ф-16 Блок 70, предназначени за българските ВВС.

При обиколката в производствената база българската делегация разгледа седем от предназначените за страната ни изтребителя, които се намират в различен етап на производство. По време на кратка церемония министър Тагарев разписа шпангоута на първия изтребител, който ще бъде завършен. България ще бъде втората европейска страна, която ще получи най-съвременната версия на Ф-16.

 

Първите два изтребителя Ф-16 Блок 70, предназначени за България, ще пристигнат в страната ни през пролетта на 2025 г. Това стана ясно след визитата на министър Тагарев и адмирал Ефтимов в САЩ.

В завода на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина, те видяха, че първите 7 от общо 8 самолета са в процес на сглобяване.

В завода българската делегация беше посрещната от Орландо Санчес, вицепрезидент и генерален мениджър на Интегриранaта изтребителна група в „Локхийд Мартин“. На срещата присъства и заместник-помощник секретарят на ВВС по въпросите на международното сътрудничество Кели Сейболт.

”Ще имаме 16 самолета и 32 пилоти след изпълнението на договора, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Освен пилотите 84 души от инженерно-техническия състав ще преминат обучение в САЩ.  Според адмирал Ефтимов решението да се платят и вторите 8 самолета е било правилно. Ако бяхме отложили искането, нещата щяха да се забавят и можеше да ги получим след 2030 г., тъй като търсенето на тези самолети е засилено”, каза още той.

По време на  работното посещение във Вашингтон министърът на отбраната Тодор Тагарев проведе среща със заместник-секретаря по отбраната на САЩ Катлийн Хикс. По време на разговорите беше дадена много висока оценка на двустранното сътрудничество и напредъка, постигнат от България по отношение на модернизацията на Въоръжените сили.

Акцент беше поставен върху помощта на България за Украйна. Освен важността на модернизационните проекти за Сухопътни войски и Военновъздушните сили, бе обърнато особено внимание на необходимостта от изграждане в страната на регионален център за ремонт и поддръжка на бронираните бойни машини от фамилията “Страйкър”.

Обсъдена беше сигурността в Западните Балкани и заплахите, произтичащи от случващото се в Червено море и Аденския залив.

В светлината на предстоящата Среща на върха с домакин Вашингтон и отбелязването на 75-годишнината от основаването на НАТО и 20-годишнината от присъединяването на България, бяха дискутирани и въпроси, свързани с бъдещето на Алианса и ролята и приноса на страната ни в изпълнение на мисиите и задачите на организацията, както и приоритетите на отбранителната ни политика.

В рамките на официалната си програма по време на визитата началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов проведе срещи с представители на военното ръководство на американските въоръжени сили. Той проведе работна среща с председателя на Съвета на началник щабовете на Въоръжените сили на САЩ генерал Чарлз Браун. Двамата обсъдиха широк кръг от теми от взаимен интерес в областта на двустранното отбранително сътрудничество и изпълнението на 10-годишната Пътна карта, подписана между министерствата на отбраната на двете държави. Разгледани бяха и въпроси, свързани със средата за сигурност, предприетите мерки в съюзен формат по укрепването на Източния фланг на НАТО и модернизацията на Българската армия.


 

 

Редактирано от 0101
  • 3 месеца по късно...
  • Администратор
Публикува

Министерството на отбраната на Република България трябва да проучи възможността за предварителна заявка за софтуерен ъпдейт на новите изтребители F-16 блок 70, който да позволи експлоатацията на противокорабни ракети “Харпун”.

🚀Най-новият модел ракета “Харпун” е AGM-84H/K SLAM-ER. Максималният обсег е повече от 240 км.

❗️Придобиването на нови способности за противодействие на вражески морски съдове е от основно значение за България, тъй като най-сериозната заплаха за страната е руският Черноморски флот и залповете ракети, които може да пусне срещу територията на България.

✈️Изтребителите F-16 могат да предложат високо мобилна платформа за пускове на противокорабни ракети, което ще позволи на ВВС и ВМС да работят съвместно при отбрана.

🚤Изтребителите също така са много по-малко уязвими от контраудар в сравнение с двата модулни патрулни кораба, които България придобива.

🇬🇷Като пример може да се дадат гръцките F-16, които използват противокорабни ракети “Харпун”.

https://t.me/drmjournal/8295

  • Потребител
Публикува

Не съм особено запознат с цялото въоръжение, което може да се използва от Ф-16, но дали няма някаква опция за интеграция на RBS-15, дори да е по-скъпо, тъй като явно ще е направено само за нас. Това както се очертава ще е основната ПКР на флота. Ще бъде на двата бъдещи кораба и на евентуалната брегова противокорабна система. Логично е и авиацията да може да ползва същия боеприпас и да има заменяемост. Иначе трябва да се купува и поддържа втори боезапас ПКР-само за авиацията. А като си знаем дереджето, това ще са хомеопатични количества. В същото време ВВС няма да може да ползва наличните RBS-15. Не сме достатъчно богати за подобни врътки.

  • Потребител
Публикува
On 3.05.2024 г. at 23:48, Skubi said:

Ноооов? 

Първи полет 2 февруари, 1974
Използван от ВВС на САЩ Белгия
Бахрейн
В експлоатация от 17 август, 1978

 

😀😃😄😄😁😆😅🤣😂

F16 Block 70/72 e oт 2012. Системите, авиониката и радара нямат почти нищо общо с тези от 1974.

  • Потребител
Публикува
On 9.05.2024 г. at 15:14, др-бр said:

Иначе трябва да се купува и поддържа втори боезапас ПКР-само за авиацията.

Нали знаете,че по договор от САЩ зависи колко боезапаси ще ни продадат и най-важното – при война България трябва да получи разрешение от Щатите да ползва изтребителите Ф-16.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, 0101 said:

F16 Block 70/72 e oт 2012. Системите, авиониката и радара нямат почти нищо общо с тези от 1974.

И? Казах ли нещо лошо? консрукцията е стара, но надеждна.

Само електрониката да гледаме от 1974 година/тогава вградената електроника мин 10 г. по-стара е била/ огромно развитие трябва да има. 

Купить б/у Lada (ВАЗ) 2101 1970-1988 21011 1.3 MT (69 л.с.) бензин механика  в Энгельсе: жёлтый Лада 2101 1975 седан 1975 года на Авто.ру ID 1115347832  image.jpeg.c3f7fa51a08e0f319d8da5c1ebe31cd1.jpeg Altair 880044b5ffbc2790.jpgNemsokára ARM-alapú Nvidia CPU-val is rendehetünk windowsos laptopot? -  Bitport – Informatika az üzlet nyelvén

 

  • Потребител
Публикува
Преди 23 часа, deaf said:

Нали знаете,че по договор от САЩ зависи колко боезапаси ще ни продадат и най-важното – при война България трябва да получи разрешение от Щатите да ползва изтребителите Ф-16.

Не не знам такова нещо. И доста се съмнявам да е вярно. Поръчваме си определен вид въоръжение в съответното количество  и си плащаме за поръчаното.В нашия случай поръчаното е в който количества. И както пише и в дописката, евентуално ще платим допълнително за интеграция на Харпун. И евентуално ще купим някакви бройки от ракетата  И няма как САЩ да ни забрани да ползваме вече закупеното. Съвсем друг въпрос е, че може да не осигурява повече поддръжка и боеприпаси, ако реши. 

  • Потребител
Публикува
Преди 9 минути, др-бр said:

Не не знам такова нещо. И доста се съмнявам да е вярно. Поръчваме си определен вид въоръжение в съответното количество  и си плащаме за поръчаното.В нашия случай поръчаното е в който количества. И както пише и в дописката, евентуално ще платим допълнително за интеграция на Харпун. И евентуално ще купим някакви бройки от ракетата  И няма как САЩ да ни забрани да ползваме вече закупеното. Съвсем друг въпрос е, че може да не осигурява повече поддръжка и боеприпаси, ако реши. 

Вярно е. Провери. И аз така знам. Например на Укрите не само количествено ами и капацитетно ограничение има. 

  • Потребител
Публикува
Преди 6 минути, др-бр said:

Съвсем друг въпрос е, че може да не осигурява повече поддръжка и боеприпаси, ако реши. 

Без боеприпаси изтребителите са безполезна купчина желязо.

Предполагам следите войната в Украйна. Вече на няколко пъти западни държави забраняват на други западни държави да дават оръжие на Украйна,което те са произвели и са им го продали. Доколкото си спомням Холандия искаше да даде на украинците изтребители Юрофайтър,които е купила от Германия,но германците и забраниха,щото имат право по договор.

А и едно е изтребител,друго пистолет или каска...

Преди 12 минути, др-бр said:

плащаме за поръчаното.

За протокола,осемте Ф-16 са подарък от САЩ за България...

  • Потребител
Публикува
Преди 17 минути, deaf said:

Без боеприпаси изтребителите са безполезна купчина желязо.

Предполагам следите войната в Украйна. Вече на няколко пъти западни държави забраняват на други западни държави да дават оръжие на Украйна,което те са произвели и са им го продали. Доколкото си спомням Холандия искаше да даде на украинците изтребители Юрофайтър,които е купила от Германия,но германците и забраниха,щото имат право по договор.

А и едно е изтребител,друго пистолет или каска...

За протокола,осемте Ф-16 са подарък от САЩ за България...

Има малка разлика между това, че примерно Израел не позволява на някоя от прибалтийските републики да предостави Спайк на Украйна и да ти забранят да ползваш вече закупеното. Това на практика не може да стане. И пак ще се повторя, съвсем друг въпрос е, че ако не им харесва това, което правиш няма да ти продадат още оръжие и ще ти откажат подръжка.

  • Потребител
Публикува
Преди 26 минути, Skubi said:

Вярно е. Провери. И аз така знам. Например на Укрите не само количествено ами и капацитетно ограничение има. 

Ограничение на какво?Ако е за самолети, знаеш ли колко бройки ще пратят? При това те са на практика подарък. И какво значи капацитетно ограничение? Ще им правят магии да им ограничат възможностите ли? Реално пращат стари версии на Ф-16, ограничението идва от този факт. 

  • Потребител
Публикува
Преди 30 минути, др-бр said:

да ти забранят да ползваш вече закупеното

Може би не се изразих достатъчно ясно. САЩ може да забранят на България да използва изтребителите Ф-16 в конкретна война,а не изобщо и завинаги. Хипотетично при войната между България и Турция (повтарям,хипотетично),е нормално Щатите да забранят и на двете държави да използват американските изтребители и оръжие. За да не наливат "масло в огъня"... А дали те ще се съобразят със забраната – няма как да се знае със сигурност...

  • Потребител
Публикува
Преди 42 минути, др-бр said:

Ограничение на какво?Ако е за самолети, знаеш ли колко бройки ще пратят? При това те са на практика подарък. И какво значи капацитетно ограничение? Ще им правят магии да им ограничат възможностите ли? Реално пращат стари версии на Ф-16, ограничението идва от този факт. 

Например ограничение в разтоянието на ефективност. Не са способни на 1200 км ами само на 300 или силата на взриват...и редица друти параметри...

Например. 

ДедоЛибен 😀 

  • Потребител
Публикува
On 10.05.2024 г. at 20:58, Skubi said:

И? Казах ли нещо лошо? консрукцията е стара, но надеждна.

Само електрониката да гледаме от 1974 година/тогава вградената електроника мин 10 г. по-стара е била/ огромно развитие трябва да има. 

Купить б/у Lada (ВАЗ) 2101 1970-1988 21011 1.3 MT (69 л.с.) бензин механика  в Энгельсе: жёлтый Лада 2101 1975 седан 1975 года на Авто.ру ID 1115347832  image.jpeg.c3f7fa51a08e0f319d8da5c1ebe31cd1.jpeg Altair 880044b5ffbc2790.jpgNemsokára ARM-alapú Nvidia CPU-val is rendehetünk windowsos laptopot? -  Bitport – Informatika az üzlet nyelvén Играйте тук и се забавлявайте

 

 


Електрониката от 1974 г. отдавна е остаряла, но F16 ’74 все още се използва успешно в много страни по света.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 58 минути, Т.Аркад said:

 


Електрониката от 1974 г. отдавна е остаряла, но F16 ’74 все още се използва успешно в много страни по света.

Аха. Виждам, че не схващаш още квинесенцията на щчутката ми "Нооооооов?". 😂🤣😂 Нищо. Дядо Шкуби ще ти го здъвчи!

Значи. Навремето когато татко ми занесе износените обувки при обущаря, за да поднови токчетата и на подметката да лепне гума защото кожата толкова изтъня, че попиваше всяка капака вода от тротоара, и отърканият нос малко да го боядиса, аз плаках за да ми купи нови.  Той след ремонта ми ги показа и каза: Виж! Съвсем са нови!

Така, че и на теб изтребителите Ф16 са съвсем са нови....и кротувай.😅

Редактирано от Skubi
  • Потребител
Публикува
On 11.05.2024 г. at 21:26, Skubi said:

Например ограничение в разтоянието на ефективност. Не са способни на 1200 км ами само на 300 или силата на взриват...и редица друти параметри...

Например. 

ДедоЛибен 😀 

Интересно как ще ограничиш обсегът на самолет? Ще му махнеш част от резервоарите? Това се случва с предоставане на въоръжение със съответните възможности. Примерно дълго време САЩ отказваха да дадат АТАКМС именно, за да не се атакува в дълбочина на руска територия. Или чисто политически ограничения-няма да стреляте по Русия!

  • Потребител
Публикува
Преди 3 часа, др-бр said:

Интересно как ще ограничиш обсегът на самолет? Ще му махнеш част от резервоарите? Това се случва с предоставане на въоръжение със съответните възможности. Примерно дълго време САЩ отказваха да дадат АТАКМС именно, за да не се атакува в дълбочина на руска територия. Или чисто политически ограничения-няма да стреляте по Русия!

Например унгарците, когато стана дума за закупуване на западни самолети, първоначално поръчаха Грипените без възможността за въздущно зареждане. Но в последствие на преговори с натовците, за да бъдат компатибилни, трябваше да поръчат /макар и това да повдигне цената/, опцията за възможност зареждане във въздуха....Например.

  • Потребител
Публикува
On 14.05.2024 г. at 0:08, Skubi said:

Например унгарците, когато стана дума за закупуване на западни самолети, първоначално поръчаха Грипените без възможността за въздущно зареждане. Но в последствие на преговори с натовците, за да бъдат компатибилни, трябваше да поръчат /макар и това да повдигне цената/, опцията за възможност зареждане във въздуха....Например.

Toест унагарците са решили и никой не ги е спрял да си поръчат като допълна екстра и възможност за презареждане във въздуха, което лично за мен е напълно ненужно, освен в рамките на операции на НАТО. Какъв е проблемът? А на Украйна, отново ще потретя, ще и ПОДАРЯТ каквито имат Ф-16, които няма да са на нивото на последните версии, което съвсем естествено ще носи своите ограничения. Не защото датчаните или нидерландците нарочно са искали да ги ограничат.

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, др-бр said:

Toест унагарците са решили и никой не ги е спрял да си поръчат като допълна екстра и възможност за презареждане във въздуха, което лично за мен е напълно ненужно, освен в рамките на операции на НАТО. Какъв е проблемът? А на Украйна, отново ще потретя, ще и ПОДАРЯТ каквито имат Ф-16, които няма да са на нивото на последните версии, което съвсем естествено ще носи своите ограничения. Не защото датчаните или нидерландците нарочно са искали да ги ограничат.

Не беше това въпросът ти! А беше Интересно как ще ограничиш обсегът на самолет?

Спомняш ли си?

А можеш и да 333-иш. Кой го интересува.

Укрите получават това и в такова качество, количесто каквото разреши производителя....Капиши?🤣

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува
 
⭐️ Първият български пилот – капитан Александър Велинов, завърши успешно обучението си за водач на група F-16 в Тусон (Аризона, САЩ). Той е покрил всички необходими изисквания на различните курсове на ВВС на САЩ (на самолети T-6, T-38 и F-16). 👏
➡️ Капитан Велинов беше включен в първата група от четиримата български пилоти, които заминаха през лятото на 2020 г. за обучение за усвояване на новата оръжейна платформа F-16.
✈️ До пристигане на самолетите F-16 блок 70 в България той ще продължава да поддържа в САЩ летателната си подготовка по отделен график.
ℹ️ Подготовката на пилотите стартира в съответствие с международния договор между правителствата на България и САЩ от първия етап на инвестиционния проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ (BU-D-SAB).
⬆️ Официалната церемония по връчването на сертификата се проведе в Тусон.
 
449274002_882748453885048_7476069815656943074_n.jpg?stp=dst-jpg_p552x414&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=127cfc&_nc_ohc=ViFcvRkj5qoQ7kNvgHf-7ro&_nc_ht=scontent.fsof10-1.fna&gid=AGgEJql4iLuUV0AkdaDa-tb&oh=00_AYCTYsaR6lbzQNUiGEPReCGXhgbpYCGUTsR__jpN4nXigA&oe=668CBEEB

https://www.facebook.com/share/p/sPnWZaz3XCbuoz2w/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!