Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Този удивителен „фокус”, извършен от учените в американската национална лаборатория Сандия, има за цел да подобри разбирането ни за поведението на капсулите пълни с термоядрено гориво, които се предполага, че ще бъдат използвани в реакторите за ядрен синтез. Капсулите се основават принципа на ударното свиване, а ще бъдат удряни със сфери пълни с деутерий (тежък водород).

Обвивката на капсулите ще се прави от различни материали, в това число и елмази.

Учените знаят, че елмазът може да прехвърля външният натиск равномерно към ядрото – термоядрено гориво. При гигантското налягане – 10 милиона атмосфери – елмазът се превръща в течност, която също така предава равномерно натиска към термоядреното гориво.

Но в диапазона между 6.4 и 10.4 милиона атмосфери, когато част от капсулата може вече да е течност, а друга да е още в твърдо състояние, поведението и оставало загадка за учените. А в този момент във вътрешността на капсулата можело да се образува нестабилност :), разбира се недопустимо при работата на реактора.

Даже компютърното моделиране не хвърлило достатъчно светлина върху този проблем. И за това учените решили да превърнат няколко елмазени топчета в течност и да наблюдават поведението им (измерване на скоростта на звука в материала и изучаване на зависимостта от налягане).

За тази цел била използвана машината Z (Z Machine), в която между другото било достигнато най-голямото ускорение на твърдо тяло – 10 милиарда g.

Машината ускорявала малки пластинки до 15-20 километра към елмаза. А ударните вълни в кристала покачвали налягането до нужните 10 милиона атмосфери.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!