Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
Преди 51 минути, ДеДо Либен said:

Нямам идея дали кладенеца е чист или не дотам , по скоро е въпрос на спекулации поради липса на исторически сведения.

И по лингвистични и по генетични данни циганите са от Северозападна Индия и са побегнали на запад преди около 1000 години.

По същество към този момент са били един род - патриарх с няколко сина , двама-трима негови братя с първите братовчеди , внуци и правнуци , женоря - общо около 250-300 души.

Спекулация: явно са били беляджии по принцип  и някой раджа е решил да ,,ги вкара в правия път,, и оттам като са побегнали та ,, беж крачета,,

Тук е мястото да споменем , че са един от малкото народи с установено понятие за нечовекотнас - нециганин(и то не просто като обозначение , а като нещо лошо , втора ръка , нечовек , цигански вариант на варвари с още по-отрицателно отношение) , което си е вид ,,расизъм,, или не знам както там го наречете.

Дали неинтегрирането им се дължи на неприемане от мнозинството или на този специфичен техен ,,расизъм,, е въпрос без отговор.

Драмата им в  исторически план е , че не са случили на занаят - един друг народ с подобно понятие за другите е заложил на банкерство , бижутерия и правене на кино и е спечелил.Братята цигани са изтеглили късата клечка - песни , танци , тук-там калайдисване и ,,бране,, на каквато падне чужда собственост.Както се казва - икономиката , глупако.

Какво е мръднало циганите от северозападна индия да тръгнат на запад и след сравнително дълъг престой на пелопонесос и балкана да припнат към европа можем само ако успеем да проучиме стари индийски, персийски, османски и други документи, защото движението им из Европа е сравнително ясно и добре документирано....

Дали заради ковачествето, музиката, проституцията или други нужди на една войска са тръгнали....Да не забравим, че ако са били от най-долният каст, тогава те са били които събират умрелите от бойното поле, оголват и ги погребват, събират дрехи, шчупени , повредени оръжия, правят ремонти и тнт. Сигурно са придружявали походите на турците, това се вижда и по главният поток на разпространението им.....СМСМ

  • Мнения 203
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 2 часа, ДеДо Либен said:

Дали неинтегрирането им се дължи на неприемане от мнозинството или на този специфичен техен ,,расизъм,, е въпрос без отговор. 

 

Не е баш така..

Циганите показват по-малки дистанции към българите, отколкото българите към циганите.

Най-простия пример - циганите преобладаващо предпочитат децата им да учат в смесени училища..

Българите - не толкова..

https://www.webcafe.bg/id_1034821134/fpage_4/

А, и директорката си казва

Цитирай

Величкова твърди, че ако има повече ромчета в класовете, се създава опасност от вторична сегрегация - родителите на децата от български произход да ги отпишат от училището и то да бъде закрито.

 

 

 

Преди 2 часа, ДеДо Либен said:

По същество към този момент са били един род - патриарх с няколко сина , двама-трима негови братя с първите братовчеди , внуци и правнуци , женоря - общо около 250-300 души.

Къде го има днес това в България?

Отдавна турските цигани (в Пловдив) са еманципирани..Живеят в семейства от две поколения (без децата, с децата-  три),най-много..Всеки си е "патриарх" само в своето семейство..

Интересното е че семействата често са патрилинеарни -децата остават при бащата ..Жената която се разделила с мъжа си (избягала е от него) - създава ново семейство, и обикновено е мащеха на децата на мъжа, при когото е избягала..

 

Това не е цитат от Скуби

1 hour ago, Skubi said:

Тук е мястото да споменем , че са един от малкото народи с установено понятие за нечовекотнас - нециганин(и то не просто като обозначение , а като нещо лошо , втора ръка , нечовек , цигански вариант на варвари с още по-отрицателно отношение)

 

Това къде го пише?

https://ru.wikipedia.org/wiki/Гаджо

Само слово происходит от индийского слова «гавджа» — «деревенский житель» (предки цыган, как и цыгане, были артистами и ремесленниками) и является однокоренным к цыганскому слову «гав» (деревня).

Отношения цыган и гадже со стороны цыган почти не регулируются «цыганским законом». Два основных правила (рекомендации) гласят: «при отношениях с гадже цыгану лучше придерживаться правил, законов и ограничений нецыганского общества» и «обращайся с гаджо так, как он обращается с тобой». Цыганский закон также рекомендует избегать браков с гадже, хотя и не запрещает этого.

Некоторые правила «цыганского закона» одинаковы для отношений с гадже и с цыганами. Сюда входят табу на такие действия, как убийство, изнасилование, нанесение серьёзного физического ущерба, создание условий, могущих привести к смерти, здесь же и правила общения с гостем, предписывающие заботу о его комфорте.

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 2 часа, nik1 said:

Циганите показват по-малки дистанции към българите, отколкото българите към циганите.

PS

http://www.omda.bg/book.php?tittle=2.2._Romskata_identichnost&IDMenu=750&IDArticle=2106

Българите са категорично несъгласни да сключват брак с роми (80,7%)[20], да имат приятели роми (40,9%), да имат съседи роми (38,9%). И ако за отношенията в сферата на по-интимното е по-разбираемо, тревожни са високите дялове на категорично несъгласие за работа в едно помещение с роми (24,9%), за живеене в едно населено място (20,8%), за живеене в една държава (11,7%), за познати (11,3%). Очевидна е тенденцията – при позициите, които изискват по-близки отношения, предразсъдъците формират по-големи дистанции. Същата тенденция, но с по-силни негативни нагласи, се наблюдава при отговора “напълно съгласни”: 47% от българите са напълно съгласни да имат познати роми, 42,4% – да живеят в една държава с роми, 29,4% – да живеят в едно населено място, 25% – да работят в едно помещение с роми, 11,9% – да имат за съседи роми, 10,5% – да имат приятелски отношения с роми и само 1,5% са напълно съгласни да се оженят/омъжат за роми
 
...
...
Например категорично несъгласие на ромите по отношение на българите се проявява само при позицията сключване на брак – 4,4%. При всички други несъгласието е нулево. А пълното им съгласие с изключение само на един е над 50%: да имаш познат – 93%, да живееш в една държава – 91,3%, да живееш в едно населено място – 89,5%, да имаш съсед – 83,3%, да работиш в едно помещение – 82,3%, да имаш приятел – 76,3%. Само при сключването на брак процентите падат под 50-те процента – 44,7%.

 

=================

 

Надявам се.. всички тук можем да четем български..

За разбиране на написаното/цитираното......не съм сигурен..

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува

Конкретен пример от сайта на Съвета по жилищно настаняване и развитие/HDB на Сингапур:

"Мистър и мисис Тан, които са 40-годишни живеят с тяхното 12-годишно дете в 2-стаен обществен апартамент под наем и плащат месечно по 240 долара наем за него. Мистър Тан, единственият работещ в семейството, печели месечно по 1400 долара. Ако те кандидатстват за 2-стаен апартамент по програмата на Fresh Start, могат да получат грант до 35 000 долара; ако те внесат собствени/или от личната им партида по социално осигуряване още 35 000 долара, те ще се нуждаят от заем от 65 800 долара от (HDB), които ще им бъдат отпуснати при техните доходи с лихва от 2.6 % годишно. Така те ще трябва да изплащат по около 300 долара месечно в продължание на 25 години; 290 от тези 300 долара те могат да покриват от месечните си вноски за социални осигуровки, които са достъпни за погасяване на този заем, следователно те ще трябва да плащат по заема си по 10 долара кеш всеки месец, за да придобият този апартамент, чиято цена по ценоразписа на HDB е 135 800 долара, но пазарната му е около два пъти повече; когато изплатят окончателно вноските си по заема, мистър и мисис Тан ще имат недвижима собственост на стойност 270 000 долара, която имат право да продават."

Историята накратко:

През 1960 г. в Сингапур имаше жилищна криза. Много хора живееха в нехигиенични бедняшки квартали и претъпкани квартали. Затова беше формиран Съвет по жилищно настаняване и развитие/HDB на 1 февруари 1960 г., чиято задача беше да разреши жилищната криза в Сингапур.

HDB се задейства и за по-малко от 3 години построи 21 000 апартамента; 2 години по-късно този брой беше 54 000 апартамента. За кратък период от 10 години HDB изгради достатъчен брой апартаменти за всички сингапурци и реши жилищната криза.

Днес повече от 1 милион апартамента /1 200 000/ са построени в 23 града на целия остров. Апартаментите на HDB са дом на над 80% от местното население на Сингапур, като около 90% от тези местни домакинства гордо притежават своя дом. Повече от 50 години ние предоставихме качествени и достъпни обществени жилища за поколения сингапурци и ние сме горди да продължим да го правим.

Основни стълбове

За да може HDB успешно да изпълни поставените трудни цели, е необходима стабилна стратегия за жилищно настаняване. Тази стратегия е дефинирана от три основни принципа:

Концепцията за единствена агенция

Единствената агенция, отговаряща за обществените жилища, даде възможност за по-ефективно планиране и разпределение на ресурсите. Тази концепция ни даде възможност да осигурим земята, суровините и работната сила за мащабно строителство, за да оптимизираме резултатите и да постигнем икономии от мащаба.

Общ подход към жилищното настаняване

Чрез възприемането на цялостен подход, обхващащ планирането и проектирането, закупуването на земята и строителството, жилищната задача се изпълняваше като цяло - чрез разпределение, управление и поддръжка.

Силна държавна подкрепа

Подкрепата от страна на правителството под формата на политически и финансов ангажимент, допълнена от законодателство. Съветът за жилищно настаняване и развитие (HDB) е държавен орган за жилищно настаняване в Сингапур. Планираме и развиваме жилищните комплекси в Сингапур; изграждане на жилища и трансформиране на градове за създаване на качествена жизнена среда за всички.

https://www.hdb.gov.sg/cs/infoweb/about-us

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!