Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

По всичко изглежда, че въпросът с името ще бъде разрешен. Проблемите между двете страни обаче ще останат, а основният е този с бежанците от гражданската война в Гърция.

Накратко: По време и след гражданската война около 100000 човека напускат Гърция. Между тях има гърци, има хора с българско съзнание, но и хора със "славомакедонско" или разколебано самоопределение. Най-много бежанци приема Югославия, но има хора пръснати в целия соц. лагер. България в началото избягва да приема бежанци и дори тези които по някакъв начин попадат в страната ни са препращани в Югославия. По-късно приема, но основно етнически гърци.  Като изключим етническите гърци, по-голямата част от тези бежанци и наследниците им в Югославия и останалите социалистически страни се "трансформират" в македонци. Днес т.н. егейци (наследници на бежанците) в Р. Македония са едни от най-фанатизираните македонисти. 

Чрез редица приоми гърците успяха да се справят с българите в Гърция. Сега обаче опасенията им са, че ако Македония влезе в ЕС наследниците на бежанците ще предявят претенции за връщане на имоти и изобщо да се върнат в Гърция. Дори и да не им върнат имотите, като граждани на ЕС никой не може да им забрани да се установят за постоянно в страната. Те обаче имат роднини в самата Гърция. Т.е. опасенията са, че покрай едно масирано заселване на хора с чуждо самосъзнание, които на всичкото отгоре имат роднини в страната може да се пръкне едно голямо "славо-македонско" малцинство - комбинация от заварени и новодошли "славо-македонци"

Ето два клипа, които описват проблема. Макетата са ги поорязали, но пак са информативни:

Вторият е по-интересен, тъй като се изказват висши гръцки политици:

 

Тактиката на гърците е да тупат топката и да забавят максимално влизането на Македония в ЕС. Затова и измислиха проблема с името. Идеята е с  времето връзките на бежанците с гръцките граждани да стават по-далечни. Старите ще измрат и вместо двама братя или двама първи братовчеди това да са втори, трети или по-далечни роднини. От друга страна младите в Гърция няма да знаят езика и това допълнително ще ги отдалечи от "славомакедонските" им роднини.

Тази тактика обаче се обърка. През последните години в Гърция израстна ново поколение, което не е било подложено на репресии и не изпитва страх. На това поколение гръцките политици набиха в главите, че са македонци и Македония е гръцка. От друга страна те слушат бабите и дядовците си, че не говорят гръцки, а някакъв друг език. Самите младежи трудно разбират езика на бабите и почти не го говорят,  но пропагандират бабините песни и хора. Ето един пример:

 

Та в тази връзка какво ще е бъдещето в отношенията на Гърция и Македония?

 

 

 

Редактирано от Atom
  • Потребители
Публикува
Преди 12 часа, Atom said:

Тактиката на гърците е да тупат топката и да забавят максимално влизането на Македония в ЕС.

Тези двамата казват всичко, което днешните политици не казват, но си мислят:

3bec56b73e293acc29520f17760e4ea9.jpg

Мицотакис /Нова демокрация, десни/: казва го в отговор на предложението на Милошевич да си разделят Македония между Сърбия и Гърция, много му е смешно и нарича това "глупости"

2e4640781352bbaf10433ae0439677cc.jpg

Караманлис /пак от нова демокрация/ всъщност го допълва, каква "подялба" - Македония е гръцка, даже се разплака от емоция човекът.

"Северна Македония" в превод за гърците е "северна македония" като област от...

Добре че тези неща не се решават между отделните страни, а в рамките на ЕС.

  • Потребители
Публикува (edited)

Изглежда много сложен въпрос, но ако помислим по-мащабно може би ще го "опросим" - отношенията межди балканските народи и страни зависят най-много от това от това, какви ще са управляващите, и какви ходове и политики ще правят и имат..

"Бурето" (или "варелът с твърдо гориво") може да се отвори и да чака да се възпламени отвън, ...или да се затвори, а огънят да тлее, без да може да предизквика взрив, и да остане само пушилката

В македонския вариант - днес, и за в бъдеще най-полезните ходове са (биха били) тези, при които не се заиграва с национализма и сепаратизма (мисля, че товяа са разбрали голяма част от политиците, вкл. албанските); в гръцкия -тези, при които не се заиграва с иредентизма (мисля че това се разбира от лидера на Гърция днес)

В българския вариант - политиката на неразиграване на двете карти (нацинализъм и сепаратизъм - от една страна, от друга - иредентизъм) е успешна и полезна...

Редактирано от nik1
  • Модератор Военно дело
Публикува

Истината е, че НЯМА гръцко-македонски отношения. Има отношения между американското посолство в Атина и американското посолство в Скопие. Единствено и само американските стратегически интереси диктуват разрешаването на проблема с името. Целите на американците са две; 1 Обкръжаване на единствения руски съюзник на балканите- Сърбия, 2 Вкарване на целите балкани в НАТО като компенсация за отпадането на Турция като верен американски съюзник. Руснаците естествено не са идиоти и се опитват да пречат доколкото могат. Най големия им успех беше изкарването на Турция от НАТО 2 (съюз готвен да воюва с Русия без пряка американска намеса) и разпалването на враждата в Македония и Гърция. 

Отношенията между балканските държави отново са производна от стратегическия сблъсък на великите сили.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Истината е, че НЯМА гръцко-македонски отношения. Има отношения между американското посолство в Атина и американското посолство в Скопие. Единствено и само американските стратегически интереси диктуват разрешаването на проблема с името.

Искаш да кажеш, че отношенията на Гърция и Македония са толкова антагонистични, че ако не са американците тези отношения никога (или поне в близкото бъдеще) не могат да се подобрят?  Това би означавало, че ако всичко около новото име мине в Гърция ОК, то Македония със сигурност ще влезе в НАТО. Ако отношенията между двете страни обаче са толкова зле, би трябвало  Македония никога (или поне пак в близко бъдеще) да не бъде допусната в в ЕС.  САЩ там нямат думата, а ако Гърция се заинати никой не може да направи каквото и да е по въпроса. 

Излиза, че македонците са се прецакали много яко.

 

  • Модератор Военно дело
Публикува
Преди 57 минути, Atom said:

 

Излиза, че македонците са се прецакали много яко.

 

Излиза, че македонците са ГИ прецакали много яко.

  • Потребители
Публикува
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Най големия им успех беше изкарването на Турция от НАТО 2 (съюз готвен да воюва с Русия без пряка американска намеса) и разпалването на враждата в Македония и Гърция. 

Това "вражда" не е точно, разпален е пазарлък за взаимни изгоди, от който и двете страни искат да извлекат най-големи ползи и вероятно ще го направят на принципа "и вълка сит и агнето /Македония/ цяло". Между другото, македонските политици отдавна се подготвят за това движение, всичките им претенции, че са преки наследници на Александър Македонски не са нищо друго, освен търсене на врата към Гърция, която им запушваше пътя към влизане в ЕС - "Северна Македония" е перфектната формула и двете страни да се чувстват победители в този пазарлък.

  • Потребител
Публикува
Преди 9 часа, Б. Киров said:

 "Северна Македония" е перфектната формула и двете страни да се чувстват победители в този пазарлък.

Няма съмнение, че това е перфектна формула и пробив в отношенията. Моите опасения са, че въпреки решението за името, гръцките политици ще направят всичко възможно да забавят влизането на Македония в ЕС. То не, че останалите членове на съюза са се юрнали на приемат нови членове, но дори и да се появи такова желание гърците ще продължават да блокират Северна Македония.

Относно "прецакването"  - в случая Македония не губи нищо. Напротив, сега топката е в гърците и ако продължават да правят някакви мизерии на македонците по отношение на ЕС проблемът ще е в самите гърци, а не в съседите им.

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 15 часа, Frujin Assen said:

Излиза, че македонците са ГИ прецакали много яко.

Та казвате, че продължаването на разиграванията на иредентистката и националистическа  карти спрямо България и Гърция, би било по-полезния ход на Република Македония?

Обяснете как и защо, моля.. Но не изпадайте в лирики моля, ако може - бъдете кратък и ясен..

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 38 минути, Atom said:

Няма съмнение, че това е перфектна формула и пробив в отношенията. Моите опасения са, че въпреки решението за името, гръцките политици ще направят всичко възможно да забавят влизането на Македония в ЕС. То не, че останалите членове на съюза са се юрнали на приемат нови членове, но дори и да се появи такова желание гърците ще продължават да блокират Северна Македония.

Относно "прецакването"  - в случая Македония не губи нищо. Напротив, сега топката е в гърците и ако продължават да правят някакви мизерии на македонците по отношение на ЕС проблемът ще е в самите гърци, а не в съседите им.

Е мисля ,че братовчедите няма да влезнат в ЕС и ако не се откажат от македонизма си в този му вид, който изключва българското присъствие и история в Македония..

Работата на двустраната историческата комисия няма напредък, и нямам надежди че ще има (за това трябва да се сменят поколения или поне едно), В България живеят милиони македонски българи и техните наследници  (не става дума само за позиици на партии, а за гражданската и обществената позиция) и смея да прогнозирам (и от товас което виждам тук в България), че от българска страна (българското общество) ще се тръгне в посока едно твърдо търсене на анекс или коригендум на българо-македонския договор, в който да се запише, че сме имали обща история.. 

Иначе, мисля че Македония нищо не губи с влизането си НАТО и 'ЕС, а само печели във вътрешно-политически, външо-политически и  иконономически аспект, и смятам че ходовете и политиката на новото ръководство са добри..
 

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 1 час, nik1 said:

Е мисля ,че братовчедите няма да влезнат в ЕС и ако не се откажат от македонизма си в този му вид, който изключва българското присъствие и история в Македония..

Работата на двустраната историческата комисия няма напредък, и нямам надежди че ще има (за това трябва да се сменят поколения или поне едно), В България живеят милиони македонски българи и техните наследници  (не става дума само за позиици на партии, а за гражданската и обществената позиция) и смея да прогнозирам (и от товас което виждам тук в България), че от българска страна (българското общество) ще се тръгне в посока едно твърдо търсене на анекс или коригендум на българо-македонския договор, в който да се запише, че сме имали обща история.

Според мен професионалистите в комисията нямат кой знае какви големи проблеми  за да стигнат до консенсус. Проблемът е как решението им ще се интерпретира от политиците и още повече как ще се приеме от обществеността.  Това и друг път съм го казвал - в историята на който и да е регион има безброй факти,  обстоятелства, личности и т.н.  Националният разказ (или учебникалската история) е само малка част от тях.  Не е никакъв проблем от целият този огромен набор от факти, обстоятелства и личности да се направи такъв подбор, който да  устройва е двете страни -  да се подчертае общото, но в същото време да  даде възможност на всяка една от страните да запазят своите си особености - т.е. да се подчертае и разликата.  Най-вероятно  са необходими компромиси и от двете страни. Готови ли сме обаче ние също да направим компромис или упорито ще настояваме само те "да си пренапишат историята"? 

Ето например мнението на един македонец:

Цитирай

 

Македонско-бугарска романса...

Потребата на македонската историја и историографија да копа во минатото по личности и настани кои би можеле да нѐ дефинираат како различни од останатите е разбирлива. Тие личности и настани во својата суштина имале одредени чувства (личностите) и политики (настаните) кои биле дистинктивни од главните политички и иделолошки струи кај нашите поголеми и помоќни соседи. Да се зборува за етногенеза е важна и возбудлива тема, но оваа тема често излегува вон научните норми и критериуми. Но да се зборува за нација во предполитичка смисла е навлегување во непознати води кои не знаеме каде можат да нѐ одведат. Затоа, добар е аргументот на македонската репрезентација во Комисијата дека во тие времиња (на пример почетокот на 19. век, кога живеел и творел Прличев на пример) не биле издиференцирани нациите на Балканот. Тука сѐ уште се одигрува националното прегрупирање, се фаќаат позиции (и територии), а големите европски сили (секоја со свој интерес) обилно кумуваат на некои процеси, ги забавуваат или ги забрзуваат.

Денес, во 2018-та година, не гледам посебен егзистенцијален проблем во тоа македонската нација да се дефинира како „доцна“ нација (од крајот на 19-ти и почетокот на 20-ти век) во однос на другите нации на Блаканот. Да, тоа сме ние, со педигре и јасна издвоеност која трае повеќе од едно столетие. Исто така, не гледам посебен методолошки проблем личностите и настаните кои ние и Бугарите ги сметаме за свои, да ги прогласиме за свои и заеднички истовремено. Кога ќе влезете во кафеана во Разлог и кога меанџијата без зајадливост ќе ви каже „О, па и ас с’м Македонец!“, ние немаме недоразбирање. Неговото чувство на Македонец е различно од моето чувство на Македонец, и тука не гледам некаква офанзивност од едната или другата страна. Ако Македонија е најромантичниот дел од бугарската историја, тогаш таа романса нека биде поттик за нови политички копулации. На пример, направете ја пругата и автопатот Скопје-Софија и ќе бидеме поблиски од кога било

... и македонско-грчко непознавање

Што се однесува до грчко-македонската Комисија, ми се чини дека тука работата ќе оди потешко. Тука нема романса. Напротив, постои речиси непробоен историски ѕид на недоразбирања и реални проблеми втемелени на конзистентната грчка историска нишка на негирање на сѐ што не е грчко. Во овој случај, Македонија и македонските претставници реално се перцепирани како неверодостоен партнер во очите на грчките претставници. Веројатно најконзервативното општество во Европа (грчкото) е далеку понеподготвено за споделување историја и историски факти. Едноставно, со Грците не се познаваме, зборуваме сосема различни јазици и општествената флуктуација помеѓу двете држави никогаш не била суштинска, туку се сведувала само на гиро, локумадес и една никогаш непреболена Окта. Јасно е дека не е доволно што ќе се запознаат членовите на комисијата, можеби и ќе другаруваат, но таа дружба тешко дека ќе допре до политичките елити и до широкото граѓанство. Тој процес ќе оди, ако воопшто оди, многу бавно. Па дури и комитетот на Нобел да ја донесе толку посакуваната награда за мир во овој немирен дел од Европа

 

 

Редактирано от Atom
  • Потребители
Публикува
On 14.01.2019 г. at 0:43, Atom said:

Чрез редица приоми гърците успяха да се справят с българите в Гърция. Сега обаче опасенията им са, че ако Македония влезе в ЕС наследниците на бежанците ще предявят претенции за връщане на имоти и изобщо да се върнат в Гърция.

Между другото, в България има много бежанци от Македония, имащи наследствени имоти в Северна Македония;
Миналата година говорихме с една дама надълго и нашироко, която се е интересувала от бащинията си в Република Северна Македония (вече), в Охрид.
Законите там, хипотетично позволявали да си вземе дела от нейната част, но както в подобни такива случай, обстоятелствата /друга държава, много наследници, вкл. от две държави/ правили това "взимане" е практически неизпълнимо, и дамата се е отказала от връщането им..

  • Потребители
Публикува

Македония като икономика е много зависима от външната си търговия и това, ако е вън от ЕС, се превръща в ахилесова пета за нея. Просто балансът от външната им търговия, която е над 70 % със страни от ЕС, е толкова силно отрицателен, за миналата година е минус 20 % от целия им БВП, че икономиката им няма да издържи дълго на това и няма никаква перспектива извън ЕС.

164329850ea9a27304eefea8909c1f51.jpg

Този отрицателен баланс на практика спира растежа им, те не могат да генерират такъв при такава зависимост от външната си търговия.

3f17c1229a7e7581a8065e33ecdfcd5a.jpg

Ето защо, според мен, осъзнавайки тези реалности, ще бъдат склонни /политиците им/ на големи компромиси, за да бъдат приети в ЕС, това е въпрос на икономическо оцеляване.

  • Потребители
Публикува (edited)

Комисията по общото мнение, на хората вътре в нещата, няма почти никакъв напредък въпреки историческите факти (те не трябва да се търсят, има ги). Това не е учудващо, историята и истиографията в Македония е базирана, хонорувана , работила и и платена върху македонисткия прочит, който отхвърля българското присътвие  в Македония.

Българите и България като държава сме е в правото си да искаме такъв прочит, който не отхвърля българското приствие и история в Македония.. Както казва един мой познат от Пиринска Македония, имащ корени от Егейска и Вардарска Македония "Македонизмът ни прави да не сме ние, прави ни българите други хора, той е като нацизмът на Хитлер спрямо евреите"

Иначе да, съгласен съм, че българските искания не трябва да избиват в краен национализъм, но това мисля е проблем за в бъдеще - нека първо се отиде до най-романтичната част  :)

Те избиват понякога в такъв, при някои политици, (например - няма как да искаш гражданите на една страна да се откажат от езика си, или името му, след като си признал тази страна,  признал си правото и на собствената и Конституция) защото няма напредък, и не се вижда голямо желание от македонската страна, т.е. нищо не се вижда,

Няма желание и хъс, защото изглежда се смята от македонските историци в тази комисия че е със "стоенето " им се отбива номер-а , за да получат българското "да"

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува
Преди 3 часа, Atom said:

Моите опасения са, че въпреки решението за името, гръцките политици ще направят всичко възможно да забавят влизането на Македония в ЕС. То не, че останалите членове на съюза са се юрнали на приемат нови членове, но дори и да се появи такова желание гърците ще продължават да блокират Северна Македония.

Гърция не е в позиция да опонира на ЕС и по специално на кредиторите си, едно спиране на кредитната линия и изтичат към фалит:

GDP (purchasing power parity):

$299.3 billion (2017 est.)

$295.3 billion (2016 est.)

$296 billion (2015 est.)

GDP - real growth rate:

1.4% (2017 est.)

-0.2% (2016 est.)

-0.3% (2015 est.)

country comparison to the world: 176

household consumption: 69.6% (2017 est.)

government consumption: 20.1% (2017 est.)

investment in fixed capital: 12.5% (2017 est.)

investment in inventories: -1% (2017 est.)

agriculture: 4.1% (2017 est.)

industry: 16.9% processing, textiles, chemicals, metal products; mining, petroleum

Unemployment rate: This entry contains the percent of the labor force that is without jobs. Substantial underemployment might be noted. Unemployment rate field listing

21.5% (2017 est.)

23.6% (2016 est.)

Population below poverty line:

36% (2014 est.)

35.7 (2011)

country comparison to the world: 86

Taxes and other revenues:

48.8% (of GDP) (2017 est.)

country comparison to the world: 17

Public debt:

181.8% of GDP (2017 est.)

183.5% of GDP (2016 est.)

country comparison to the world: 2

Stock of domestic credit:

$248.7 billion (31 December 2017 est.)

$231.4 billion (31 December 2016 est.)

Reserves of foreign exchange and gold:

$7.807 billion (31 December 2017 est.)

$6.026 billion (31 December 2015 est.)

Debt - external:

$506.6 billion (31 March 2016 est.)

$468.2 billion (31 March 2015 est.)

  • Модератор Военно дело
Публикува (edited)
Преди 3 часа, nik1 said:

Та казвате, че продължаването на разиграванията на иредентистката и националистическа  карти спрямо България и Гърция, би било по-полезния ход на Република Македония?

Обяснете как и защо, моля.. Но не изпадайте в лирики моля, ако може - бъдете кратък и ясен..

 

Съвременната македонска нация е изградена върху антибългаризма и антигърцизма. Ако ги изоставят ще трябва да градят своята национална идентичност от нулата. В началото на 90 те им подсказваха австрийския път- "Каквото било- било, в миналото може да сме били българи, но днес сме нов народ със свой път различен от българския". В Скопие казаха "Не" и започнаха с глупостите за своя различна от българската история. Гърците също им подсказваха пътя - да се откажат от Александър Македонски и да се останат чисти славяни. В Скопие отново казаха "Не" и се опъваха като магарета 30 години. 

Македонците реално нищо не са приели, те направиха просто това което от тях искаха началниците (по Бойко Борисов), но на практика, на низово ниво политиката им си остава същата. За сега няма индикации, че като влязат в НАТО и ЕС нещо ще се промени. 

Редактирано от Frujin Assen
  • Модератор Военно дело
Публикува

Гръцките и македонските политици не са в позиция да имат каквато и да е позиция по който и да е въпрос на външната политика. Те ще направят това което им кажат в обем в какъвто им кажат. Същото важи и за България. Ние трябва да се договаряме за македонската позиция не със Скопие, а с Брюксел Вашингтон които определят на 100% българската и македонската външна политика. Също не бива да се забравя, че българския премиер (за Македония и Гърция е малко по друго) може да бъде уволнен по телефона до мръкнало, ако позицията му по който и да било въпрос не съвпада с тази във Вашингтон.

  • Потребител
Публикува
Преди 18 минути, Б. Киров said:

Сравни втория и третия клип от твоя постинг с това:)

Нямам какво да кажа, освен да ти отговоря с още един гръцки клип:

 

  • Потребители
Публикува
Преди 39 минути, Atom said:

Доколкото познавам гърците това няма да ги притесни. Имат страшно силно лоби и в ЕС и в САЩ и няма да допуснат обвързването на проблема с Македония с който и да е друг техен проблем. От друга страна не виждам кой друг освен нас и хърватите ще се напъне да лобира пред ЕС за по-бързо приемане на Македония.  За влизането на Македония в НАТО гърците размотаваха всички 20 години. а за ЕС нищо не им пречи да тупат топката още 30.

И да разбереш защо ще го направят, а и за да разведрим малко дискусията пускам два клипа от селски панаири в гръцка Македония. Ето първия:

 

Ето и втория:

 

Трудно ще намериш български клип на хоро с толкова много младежи, освен ако не е нещо организирано, а това е напълно импровизиран селски купон.

А това е трети клип. Пак са млади хора и обърни внимание, че почти всички знаят текста на песните и пеят заедно с оркестъра:

 

Ето и няколко коментара от подобни клипове:

Καμαρώνουν οι ΓΎΦΤΟΙ. Αφού σας αρέσουν τόσο πολύ τα βουλγαρικά να πάτε Βουλγαρία.
(... ЦИГАНИ. След като ви харесва толкова много българския, отивайте в България)

и отговорът: Ειμασταν εκει μας βρηκατε εκει οταν ηρθατε απο την Τουρκία. Εαν δεν σου αρέσει να πας πισω στον τόπο σου
Бяхме там където ни намерихте когато дойдохте от Турция. Ако не ти харесва може да се върнеш на мястото си (в Турция)

В Гърция има достатъчно "патриоти" които са в състояние да предприемат действия по разтурянето на подобни (според тях) "антигръцки сборища". Властите трудно се оправят с патриотите си и въобще не им трябват нови заселници от северната република които са също толкова фанатизирани, като собствените им "гръцки патриоти"

 

 

αμαρώνουν οι ΓΎΦΤΟΙ. Αφού σας αρέσουν τόσο πολύ τα βουλγαρικά να πάτε Βουλγαρία.
(... ЦИГАНИ. След като ви харесва толкова много българския, отивайте в България)

и отговорът: Ειμασταν εκει μας βρηκατε εκει οταν ηρθατε απο την Τουρκία. Εαν δεν σου αρέσει να πας πισω στον τόπο σου
Бяхме там където ни намерихте когато дойдохте от Турция. Ако не ти харесва може да се върнеш на мястото си (в Турция)

Машалах, това е българщина!

Поздрав и от мен:

 

 

  • Модератор Военно дело
Публикува

Искам да изразя изумлението си от позицията на сериозни хора като вас. Не мога да повярвам, как може да разсъждавате толкова инфантилно. Държите се така, сякаш се намирате в легендариума на Толкин, където има Велик враг (Путин), Неумиращите земи (говоря за Валинор- Европа), Мрачната страна (Мордор-Русия). Също и разумни политици, които обмислят и реализират стратегически визии (македонците опитващи се да влязат в ЕС). 

В тази връзка музикален поздрав и от мен.

Всъщност македонските политици се интересуват от едно- да има Македония в която да са на власт. Втората им цел е развитие на първата -да използват тази власт колкото се може по пълно, включително и за да натрупат лични богатства. Ако сметнат, че с влизането в ЕС ще могат да крадат повече и властта им няма да е застрашена ще искат да влязат. В тази връзка, когато над тях САЩ упражняват натиск, който ги застрашава те ще са принудени да направят каквото се иска от тях. 30 години не можаха да се разберат с Гърция за името и сега -хоп за кратко време се споразумяха. 

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 4 часа, Frujin Assen said:

Искам да изразя изумлението си от позицията на сериозни хора като вас. Не мога да повярвам, как може да разсъждавате толкова инфантилно. Държите се така, сякаш се намирате в легендариума на Толкин, където има Велик враг (Путин), Неумиращите земи (говоря за Валинор- Европа), Мрачната страна (Мордор-Русия). Също и разумни политици, които обмислят и реализират стратегически визии (македонците опитващи се да влязат в ЕС). 

В тази връзка музикален поздрав и от мен.

 

Трябва ли да оспамваш всяка тема, в която има мнения и виждания, които не споделяш?

 

 

 

 

Редактирано от nik1

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!