Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Датчани описаха генома на нарвалите и правят извода, че въпреки ниското генетично разнообразие на вида популацията им е стабилна в последните милион години. Всъщност, статуса им даже е сменен от Почти застрашен (NT) на Незастрашен (LC). Всеобщото мнение е, че нискато генетично разнообразие е присъда за даден вид заради по-малките възможности на естествения отбор да действа. По някаква причина обаче в случая не е така. И показва, че само броят на дадена популация не е гаранция за генетично разнообразие. Екипа се е засилил да проучи въпроса и при други арктически видове. Разбира се, изрично подчертават, че днешния стабилен брой на популацията (170 000) не е гаранция за оцеляване предвид климатичните промени.

Figure thumbnail gr1

https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(19)30089-6?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2589004219300896%3Fshowall%3Dtrue 

  • Потребители
Публикува

Всъщност ниското генетично разнообразие при китоподобните бозайници отдавна вълнува учените. Но то си има своето рационално обяснение - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5792597/

Разбира се, когато говорим за разликите между отделните видове, не бива да си представяме кой знае какви драматични цифри. И все пак, да, при нарвалите е най-ниско разнообразието, много хубави таблици има в тази публикация - https://www.researchgate.net/publication/14098030_Population_structure_and_seasonal_movements_of_narwhals_Monodon_monoceros_determined_from_mtDNA_analysis което не е изненадващо, взимайки предвид факторите, които определят това, описани в първия линк.

  • Потребител
Публикува

Генетичното разнообразие има значение при живот на ръба в бедна на храна среда. Примерно при гепардите които живеят на ръба и от скоростта им зависи това да се нахранят за да оцелеят, дефектни гени от близкородствено кръстосване могат да доведат до измиране на вида поради невъзможността на генетично несъвършенните гепарди да хванат храна за малкото на брой гепардчета. 

Ако животните обаче си живеят в сигурна среда с доволно количество храна популацията в крайна сметка ще си е стабилна и няма да зависи много от близкородствените смеси. Просто богатата храна и сигурната среда (без хищници) предполагат повече оцелели деца и от там ще има и достатъчно здрави деца които в бъдеще да поддържат популацията. 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!