Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

Двете лица на Върбанов …… Тук виждам компетентността му  от която може да се научи много , за разлика от другият - политиканстващият Върбанов

  • Потребител
Публикувано
Преди 5 часа, vvarbanov said:

След средата на ІХ и през Х в. в България са били отсичани и отливани имитации на византийски монети от злато, сребро и мед. Производството вероятно е било официално и е организирано за задоволяване на нуждата от монети в района на столиците Плиска и Преслав (Oberländer–Târnoveanu 2005, 196–207; Йорданов, Жекова 2006, 197–198; Жекова 2006а, 199–203; Жекова 2006б, 16–17; Жекова 2008, 331–336; Георгиев 2012, 78–79). Може да се окаже, че изработването на някакви имитативни монети в българска среда е започнало още в началото на VІІІ в........

Защо? Нямало е собственно монетосечение? Византийски монети са служили за вътрешните нужди на българското царство?

.....През античността и средновековието неведнъж са били фалшифицирани златни монети. Запазените фалшификати са с позлатени медни, бронзови, калаени или сребърни ядра и много занижени спрямо оригиналните монети тегла. Наричат се суберати (subaeratus – меден отвътре), фурета (fourrées – запълнени) или миксти (mixte – смесен). В повечето случаи са отсичани в официалните монетарници със знанието на властите. Служили са за разплащане с наемници, за данъци към други държави и за търговия с племена, които слабо са познавали монетите или не са проверявали тяхното качество. Износването на златното покритие е разкривало тяхната непълноценност и те по естествен път са отпадали от монетооборота. В повечето случаи откритите екземпляри са пробити и са преизползвани за накити5 Известните от България фалшиви византийски златни монети са от всички исторически периоди на империята. Затова наличието на такива от началото на VІІІ в. не е изненада. Интересното при новите фурета е, че първото, а вероятно и второто, са анепиграфни имитации, стилово много различни от византийските оригинали. Те несъмнено са изработени извън Византия. Откриването им в днешна Североизточна България насочва търсенето на техния емитент сред тамошните българи.

Много пъти самите царе, императори са ползвали този метод за девалвация. Много пъти така си напълвали касата с парички...Например при 3.Бела това е било равно на 14 тона чисто сребро за година, тоест 38.4% от всичките приходи. Има когато нарочно са печатали фалшиви да разорят икономикато на противника. Даже и във ВСВ са печатали противниците фалшиви долари, марки, поунда.

http://www.jgypk.hu/mentorhalo/tananyag/A_trtnelem_segdtudomnyai/6_a_pnzhamists_trtnetbl.html

 

  • Потребител
Публикувано

Валери Йотов в публикацията си "Имитациите на анонимните фолиси клас А-2" , свързва производството на лети медни имитации (969 - 1035 г. в Дръстър и Исакча ) с византийския контрол над градовете на  Долни Дунав. Но все пак посочва и хипотези на румънски и български автори свързващи част от тях (977 - 1001 г.) с възстановената българска власт след бунта комитопулите.

http://journals.uni-vt.bg/getarticle.aspx?aid=2613&type=.pdf

  • Потребител
Публикувано
Преди 2 часа, Drake said:

Валери Йотов в публикацията си "Имитациите на анонимните фолиси клас А-2" , свързва производството на лети медни имитации (969 - 1035 г. в Дръстър и Исакча ) с византийския контрол над градовете на  Долни Дунав. Но все пак посочва и хипотези на румънски и български автори свързващи част от тях (977 - 1001 г.) с възстановената българска власт след бунта комитопулите.

http://journals.uni-vt.bg/getarticle.aspx?aid=2613&type=.pdf

Само да конкретизирам, дали добре съм разбрал. Тук става дума за ляти монети. Не са сечени. Нали? Защото сеченето предполага наличието на майстори които да направят негативът на матрицата, с която после монетите биват сечени. Това обикновенно царят или богатите боляри са могли да го позволят. Специалистите и тогава стрували много.

А това с неразбираеми символи, обратни текстове говори затова, че мострата от която са правили формата за изливане навярно е била изтъркана или не са си давали зор да изработят доброкачествена кокила. Или са бързали за да не ги пинат....

Това че В. Йотов предполага, че леенето иска кой знае колоко майсторлък ми се вижда преувеличено. Навярно са били доста примитивни но най-малко аналфабети, защото иначе биха открили грешката в текстът или, че е на обратно....

Мед може и в най примитивни обстоятелства до се топи и отлива....СМСМ

 

  • Потребител
Публикувано

Четох няколко интересни книжки за Англия , едната от тях е написана от самия Чърчил ! Оказва се, че той е бил историк и е пишел книги по история. Не само за В С В . Не много дебели не съвсем тънки книжки. Там пишеше за първите (мисля сребърни) монети в Англия още по времето на края на тъмните векове. Тези "английски" монети реално са мюсулмански и възхваляват Алаха . Не специално, просто те са доста , според възможностите на ранно средновековна Англия копие на арабски сребърни монети. Англичаните са копирали доколкото могат арабските букви на сечените от тях монети. 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!