Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува
On 11.01.2020 г. at 10:27, Atom said:

Въпросът е как ще реагира обществото и до какви социални промени ще доведе т.н. четвърта индустриална революция. Общо взето схемата е следната:

1. Зараждат се някакви революционни иновации.
2. Иновациите се прилагат от множество агенти и стават масови
3. В резултат на масовите промени се закриват работни места и/или доходите от определени работни позиции спадат значително.

Решението е създаването на качествено нови работни места. Проблемът е, че този процес е по-бавен от самото закриване на старите работни места. Получава се вакумен период при който старите работни места ги няма, а нови все още не са създадени. Т.е. в даден момент един куп хора се оказват или изобщо без работа или с работа, но с много ниски доходи, които не могат да задоволят потребностите им.  Исторически проблемът се е решавал с различни способи:

- При първата индустриална революция "излишните" хора са въвлечени в колониалните проекти или директно мигрират в новия свят. В 19-ти век е най-голямата миграция от Европа към Америка, а в самите САЩ това се изразява с усвояването на запада. 

- При втората индустриална революция няма решение и в резултат имаме голямата депресия, първата, а и втората световна война.

- При третата индустриална революция имаме различни решения и резултати. В Европа решението е социална държава и изкуствено създадени от държавата работни места, а в САЩ това са финансови иновации и улеснен достъп до кредита.  

Проблемът е, че "решенията" на третата индустриална революция не са трайни. Новите работни места, които се създадоха в ИТ сферата,  ИИ и т.н. не могат да компенсират броя на закритите работни места. От друга страна социалната държава, изкуствените работни места и кредита не могат да се разширяват безкрай и са на своя предел. СССР и социалистическия блок рухнаха именно защото не можаха да разрешат социалните проблеми породени от третата индустриална революция. 

С други думи четвъртата индустриална революция настъпва в момент в който все още имаме нерешени социални проблеми от третата. Кой ще бъде победител в нея - САЩ, Китай или Европа до голяма степен не зависи от развитието на технологиите, а от това какви иновации и промени ще се въведат в социалната сфера и как ще се реши проблема в временно появилите се (или пък постоянно) "излишни хора"

 

 

С една вметка: Мисля че моделите на социалната държава се създават като реакция или решение  на проблема от втората индуструална революция,  Моделите са   с различни имена (пред военните ПСВ - пруски социализъм, предвоенните  ВСВ New Deal, германски  национал социализъм, марксизъм/ленинизмъм, скандинавски социализъм, или следвоенните  социална пазарна икономика,трети път, източропейски социлаъм  ) съшността им е една - те са модели на социална  държава (с намеса на дърбавата в икономиката и преразпределението 

Те,  реакция  има ( и тя не е слаба), но в уравнението влизат  други променливи и фактори като национализъм,етнонациламизъм и  и популизма,които отварят кутиите на Пандора..

Апрпопо - Аз не смятам че тези войни са били "неизбежни" ( неизбежни са само смъртта,... и данъците,за бога
 Германия започва и двете световни войни, и  според мен следва да се говори за фактора  "Германски (немски - вкл и австрийския)  национализъм . . В друга тема дискутирахме подробно какви са разликите му с френския, английкия,и америанския (САЩ) национализъм

Моделите се въвеждат в Европа и САЩ преди третата индустриална революция

Цитирай

Проблемът е, че "решенията" на третата индустриална революция не са трайни. Новите работни места, които се създадоха в ИТ сферата,  ИИ и т.н. не могат да компенсират броя на закритите работни места. От друга страна социалната държава, изкуствените работни места и кредита не могат да се разширяват безкрай и са на своя предел. СССР и социалистическия блок рухнаха именно защото не можаха да разрешат социалните проблеми породени от третата индустриална революция.

По - скоро няма  няма собствени решения  за третата   индустриална револция а се разчита решенията за втората (СССР -  и източноевропейския социализъм са такива).

Или пък -  още продължава цикъла (веригигата) на въздействия причинени от третата индустриална ална революция, и обществата (политическите лидери)   трябва да реагират в "движение"

Илюстрирам -  без компютрите и интернета (които са продукти на третата революция)  не може да има глобална търговия, банкиране и икономика като днешните- демек днешата глобализация в голяма степен е пряко  следствие (или поне иниоцииранана) от третата революция

Да но глобализацията сама по себе си създава и проблеми в по-богатите страни , например - ощетява  ъндъркласите/работещите/ пенсионерите в богатите страни

Например:  не се вдигат заплатите от една стрна , от друга - не се вдигат корпоративните данъци, Всичко това за да не  да "избягат"  инвеститорите и корпорациите.

Работещите ядат бахура два пъти - един път заради малките заплати и после пенсии, и втори  път защото бюджета се дозапълва  с косвени данъци, които  натоварват най- силно бедните най-бедните (германския, или български пенсинер, не плаща преки данъци въргу пенсията си, но за сметка на това плаша 20 процентата косвен данък, върху всико което потребява , а  ако реши да пийне или запали   цигара - пази боже

И каквои правят  ъндеркласите, тогава?

 

 

 

  • Мнения 1,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува

ник1,

социална държава е имало и преди хиляди години. В Римската империя например,в столицата Рим всеки ден са раздавали безплатна храна на бедните. Досущ както днес десетки милиони американци получават ваучери за безплатна храна. Причината да се дава "безплатен обяд" е проста - по този начин елитът предотвратява потенциални бунтове,въстания или не дай си боже,революции.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, deaf said:

ник1,

социална държава е имало и преди хиляди години. В Римската империя например,в столицата Рим всеки ден са раздавали безплатна храна на бедните. Досущ както днес десетки милиони американци получават ваучери за безплатна храна. Причината да се дава "безплатен обяд" е проста - по този начин елитът предотвратява потенциални бунтове,въстания или не дай си боже,революции.

Само да добавя. На подъниците на Рим. И безплатен цирк. Впрочем и сега има попитки, да се дават/като пенсия/, парички на подъниците в някой по-богати страни с цел да засилят вътрешната консумация...Доколкото знам има няколко арабски държавички където това е осъществено и даже безплатно е лечението и обучението до више.

Това за социална държава хич не е утопия, ами на ново навлиза....Като гледаме световната агония на класическия либерализъм.

 

  • Потребители
Публикува
Преди 9 часа, nik1 said:

Много добра отправна точка - Америка не произвежда вече също така танковете Ейбрамс (във филма от поредицата "Мегазаводи" го обясняват) , и други военно машини и техника/въоръжение, с който армията на САЩ е оборудвана.


Идеята ми е дали пък в резултат на такава война САЩ няма да развият нови поколения изтребители (говори се за 6 поколение), танкове, безпилотни  средства , оръжия и защитна екипировка, а защо не и двигатели за танкове на  базата на горивни клетки,  или двигатели за подводници и кораби на базата на термоядрен синтез (всъщност Локхийд Мартин разработва това чудо в момента https://megavselena.bg/shte-promeni-li-sveta-reaktoryt-za-yadren-sintez-na-lokhiyd-martin/, първите тестове бяха неуспешни, и се работи по нов дизайн)

Защо го споменавам  - защото се случило няколко пъти в историята , САЩ да разработят нови поколения оръжия в условията на "горещи" или "студена" война.

Авторът е прав в това, че въоръжението на САЩ е по скъпи, но разглеждането на това като неминуема или непреодолима пречка  мисля  ще е малко да кажем повърхностно . Защо? Политиците и народът на САЩ са показали  в две "тотални","горещи" (Гражданската война  и ВСВ) и една Студена войни възможностите да  "мобилизират" и концентират финансовите ресурси на нацията за целите на тези войни

Апропо: по време  на студената война  години наред САЩ имат големи  разходи за отбрана (мисля че бяха достигнали  300 милиарда долара годишни разходи за отбрана в последните  5 години на студената война ,  които се равняват  на днешни около 1 трилион долара (?)), и в същото време успява да се развива икономически и социално "напред" (и стабилно_, въпреки тези разходи. 

 

 

САЩ имат много добре отработен механизъм за конвергенция на военните технологии в цивилната пазарна икономика /Само Интернет е достатъчно да споменем/; следователно те като система са заинтересовани да имат някаква постоянна голяма "война" и "голям конкурент", които да стимулират военните им иновации. По време на Студената война такъв спаринг-партньор им беше Съветския блок, сега, ако САЩ инициират "хладна" технологична война с Китай, китайците ще играят такъв стимул на спаринг-партньор във военните технологии. То вече и се случва - прави ми впечатление, че китайците развиват САМИ космическите си технологии, за разлика от всички останали.

Но от истинска война, според мен, дори да я спечелят, САЩ няма да имат дългосрочен интерес, авторът също го пише и предлага алтернатива, за да бъде избегната такава "гореща" война - САЩ постепенно да се оттеглят като голямо военно присъствие от Южнокитайско море и около бреговете на Източна Азия. Завоят на Барак Обама препоръчваше точно обратното - 60 процента от американските сили да се концентрират в тези зони, а 40 да останал в Атлантика.

Тръмп е временен гастрольор в американския политически естаблишмънт, независимо дали ще остане още един мандат, той само играе ролята, неблагодарна за него, да направи един непопулярен завой за американската имперска гордост. Последното търговско споразумение с Китай /фаза1/ за мен е индикатор, че САЩ не търсят челен сблъсък с Китай, а по-скоро следват стратегия да принудят Китай да спазва техния международен ред в сферата на законността, търговията и финансите; всеки опит на Китай да променя тези правила ще бъде болезнен от икономическа гледна точка за самия Китай.

 

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 5 часа, deaf said:

ник1,

социална държава е имало и преди хиляди години. В Римската империя например,в столицата Рим всеки ден са раздавали безплатна храна на бедните. Досущ както днес десетки милиони американци получават ваучери за безплатна храна. Причината да се дава "безплатен обяд" е проста - по този начин елитът предотвратява потенциални бунтове,въстания или не дай си боже,революции.

Въпросът е  че при втората индустриална революция маса хора, имащи преди нея препитание   и място, се оказват  без такива и трябва ва да се направят цели системи,

Има една съществена  разлика обаче с древен Рим, в повечето страни тълпата участва активно в  в управлението -  под форма на демокрация (САЩ, скандинавските страни, следвоенна ВСВ Европа), охлокрация или управление на популистите (Наци-Германия). За СССР до 1923 година може да се каже същото, като  след завземането на властта от Сталин - формата на управление   става друга - Сталин концентрира цялата власт в себе си като нов " цар" и в  малката  прослойка нови  " боляри",  "хранени хора", помещици  и варяги (хората от ЦК, Политбюро, ,местните партийни управления и номеклатурата)

В Рим - властта се упражнява  от аристикрацията  (Сенатът). Народното събрание действа ефективно само в кратки периоди от историята.

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува
Преди 6 часа, nik1 said:

По - скоро няма  няма собствени решения  за третата   индустриална револция а се разчита решенията за втората (СССР -  и източноевропейския социализъм са такива).

Или пък -  още продължава цикъла (веригигата) на въздействия причинени от третата индустриална ална революция, и обществата (политическите лидери)   трябва да реагират в "движение"

Илюстрирам -  без компютрите и интернета (които са продукти на третата революция)  не може да има глобална търговия, банкиране и икономика като днешните- демек днешата глобализация в голяма степен е пряко  следствие (или поне иниоцииранана) от третата революция

Да но глобализацията сама по себе си създава и проблеми в по-богатите страни , например - ощетява  ъндъркласите/работещите/ пенсионерите в богатите страни

Например:  не се вдигат заплатите от една стрна , от друга - не се вдигат корпоративните данъци, Всичко това за да не  да "избягат"  инвеститорите и корпорациите.

Работещите ядат бахура два пъти - един път заради малките заплати и после пенсии, и втори  път защото бюджета се дозапълва  с косвени данъци, които  натоварват най- силно бедните най-бедните (германския, или български пенсинер, не плаща преки данъци въргу пенсията си, но за сметка на това плаша 20 процентата косвен данък, върху всико което потребява , а  ако реши да пийне или запали   цигара - пази боже

И каквои правят  ъндеркласите, тогава?

Според мен доброто социалното решение на втората индустриална революция беше и това на третата, ще бъде и на четвъртата - това е така наречената инклузивна държава. Разширяване на средната класа от добре платени и печелещи хора.

Държавата може да е социално-подпомагаща само по отношение на изпадащите към бедност хора, като ги субсидира по различни начини, а също така да осигурява всички условия за добро заплащане и образование, тоест включване на все по-широк социален пласт от хора в печалбите от увеличаващото се производство и богатство. И разбира се, да регулира разпределението на богатството чрез данъците.

Четвъртата индустриална революция потенциално ще отвори повече работни места от третата и втората, но затова са необходими много сериозни реформи в образованието. Ще спечели онзи, който ги направи по-ефективно и на време.

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 45 минути, Б. Киров said:

Според мен доброто социалното решение на втората индустриална революция беше и това на третата, ще бъде и на четвъртата - това е така наречената инклузивна държава. Разширяване на средната класа от добре платени и печелещи хора.

Държавата може да е социално-подпомагаща само по отношение на изпадащите към бедност хора, като ги субсидира по различни начини, а също така да осигурява всички условия за добро заплащане и образование, тоест включване на все по-широк социален пласт от хора в печалбите от увеличаващото се производство и богатство. И разбира се, да регулира разпределението на богатството чрез данъците.

Четвъртата индустриална революция потенциално ще отвори повече работни места от третата и втората, но затова са необходими много сериозни реформи в образованието. Ще спечели онзи, който ги направи по-ефективно и на време.

На теория това звучи чудесно, според мен  на практика като че ли не се полуава като по учебник  и при добрите " ученици" :)

Не знам дали САЩ на Тръмп (или феномена Тръмп)   е изключение или  правило днес.Според мен е "дежа вю"-  С популистки   обещания, играейки със страховете на  " средните"  и на  декласираните американци, (мексиканките изнасилвачи,стената, лъжливи обещания отваряне на   декласирани и затворени   мини, фабрики и производтва) в крайна сметка обслужи едрия капитал и най-богатите и разви на нови нива кронито (и орязаните  социалните програми, без да има увеличение на средната класа в САЩ след 2016-та)

"Дежа вю"  отпреди 85 години в едно друго място , време,и култура и ситуация в Европа..

 

ПС

Може би в Канада и Австралия се справят  по-добре, не знам

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува
Преди 9 часа, nik1 said:

На теория това звучи чудесно, според мен  на практика като че ли не се полуава като по учебник  и при добрите " ученици" :)

Не знам дали САЩ на Тръмп (или феномена Тръмп)   е изключение или  правило днес.Според мен е "дежа вю"-  С популистки   обещания, играейки със страховете на  " средните"  и на  декласираните американци, (мексиканките изнасилвачи,стената, лъжливи обещания отваряне на   декласирани и затворени   мини, фабрики и производтва) в крайна сметка обслужи едрия капитал и най-богатите и разви на нови нива кронито (и орязаните  социалните програми, без да има увеличение на средната класа в САЩ след 2016-та)

"Дежа вю"  отпреди 85 години в едно друго място , време,и култура и ситуация в Европа..

 

ПС

Може би в Канада и Австралия се справят  по-добре, не знам

Има го този момент на "дежа вю" определено, усещането че това вече сме го видели преди ВСВ. И да, определено Канада и Австралия се справят по-добре, защото може би са обекти на политика /външна/, а не субекти на такава като САЩ. Но ми се струва че историята никога не се повтаря, поне буквално, и ако има определено усещане за дежа вю, то е силно преувеличено. Защо мисля така - върхът на голямата финансова криза отмина, без да предизвика катастрофални последици, каквито бяха милитаризирането на Европа преди ВСВ; напрежението между Китай и САЩ е разрешимо по мирен път, защото те, все още и вероятно още дълго, ще останат обвързани във вече изградената световна финансова и търговска система на глобализма, формирала се след ВСВ. Вероятно ще бъдем свидетели на много големи промени в световен мащаб, но те ще стават по пътя на реформирането на старата система, а не по този на нейното разрушаване, както беше в навечерието на ВСВ. В края на краищата всяко предизвикателство и промяна отваря и нови по-добри възможности, говоря от гледна точка на ЕС и Европа, в която ние сме.

  • Потребител
Публикува
Преди 8 часа, Б. Киров said:

Канада и Австралия се справят по-добре, защото може би са обекти на политика /външна/, а не субекти на такава като САЩ.

А могат ли да бъдат субекти?! Канада е на второ място (след Русия) по площ в света! Но населението и е колкото на Полша - само някакви си 38млн. На Канада и е невъзможно да опази огромната си територия без помощта на САЩ. Нея я спасява и географското положение - ако Канада граничеше с такива крайно агресивни държави като Германия или Русия,досега щеше да се е простила с големи парцели от територията си... Знам,ще кажете Великобритания,но тя дали има силата и желанието да защитава своята бивша колония Канада?

В същото положение е и Австралия. Нея я спасява факта че е на остров...

Да не говорим за Гренландия. Там живеят 55хил. души,(за сравнение квартал "Люлин" в София има два пъти повече жители),които по никакъв начин не могат да опазят огромната територия на страната си. Но понеже 99% от нея е покрита с ледници,сега засега Свръхсилите не и обръщат кой знае какво внимание.

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикува
On 11.01.2020 г. at 11:55, Skubi said:

4. Индустриална революция според Ювал Ноах Харари, ще е последната. 

Ще могат ли хората да управляват светът и дадът смисъл на него?

Колко застрашава човечеството биотехнологията и искуствената интелигенция?

Каква нова религия ще замени хуманизмът?

И накраят на книгата си:

Организмите наистина са алгоритми и животът не е повече само разработване на данни?

Кое е по-важно: интелигенцията или съзнанието?

Какво ще стане с обществото, политиката, и ежедневният животр ако не съзнателните, но изключително интелигентни алгоритми подобре ще познават нас, отколкото ние самите? 

Значе 4. революция ще е на биотехнологията и компютерните алгоритми. Който закъснее този влак, ще отпадне за веки веков.....

Цит.

Yuval Harari, 2015

Homo Deus: A Brief History of Tomorrow,

 

Ювал Харари е страхотно надарен автор и няма скука, докато четеш тази книга, но личното ми мнение е, че той сам не е убеден в основната си теза, а тя е изразена от него по следния начин:

"1. Науката все повече се обединява около една всеобхватна догма, според която организмите са алгоритми, а животът — обработка на данни.

2. Интелектът се откъсва от съзнанието.

3. Несъзнателни, но високоинтелигентни алгоритми може би скоро ще ни познават по-добре, отколкото ние сами се познаваме.

Тези три процеса повдигат три важни въпроса, които, надявам се, ще останат в съзнанието ви дълго след като сте прочели тази книга:

1. Наистина ли организмите са просто алгоритми, а животът — просто обработка на данни?

2. Кое е по-ценно — интелектът или съзнанието?

3. Какво ще се случи с обществото, политиката и ежедневния живот, когато несъзнателни, но високоинтелигентни алгоритми ни познават по-добре, отколкото ние сами се познаваме?"

подчертал съм с болд неговите "може би" и "наистина ли", защото ми се струва, че той дълбоко в себе си тайничко се надява заключенията му да са неверни, а според мен те не са. Сам той ги представя като "нова религия на данните" - Датаизмът, изповядвана като култ за преклонение към The Big Data от компютърните гурута и гении от Силиконовата долина.

 

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Според Рубини, САЩ и Китай  вече се намират в "капана на Тукидид": 

"And there is going to be a cold war between the U.S. and China. Even the foreign policy Establishment — Democrats and Republicans — that had been in favor of better relations with China has become skeptical in the last few years. They say, “You know, we thought that China was going to become more open if we let them into the WTO. We thought they’d become less authoritarian.” Instead, under Xi Jinping, China has become more state capitalist, more authoritarian, and instead of biding its time and hiding its strength, like Deng Xiaoping wanted it to do, it’s flexing its geopolitical muscle. And the U.S., rightly or wrongly, feels threatened. I’m not making a normative statement. I’m just saying, as a matter of fact, we are in a Thucydides trap. The only debate is about whether there will be a cold war or a hot one. Historically, these things have led to a hot war in 12 out of 16 episodes in 2,000 years of history. So we’ll be lucky if we just get a cold war."

Според него това, както и десетина други фактора му дават основание да прогнозира възможна депресия до около 2030.

Why Our Economy May Be Headed for a Decade of Depression

  • Потребители
Публикува
Преди 7 часа, Atom said:

The only debate is about whether there will be a cold war or a hot one. Historically, these things have led to a hot war in 12 out of 16 episodes in 2,000 years of history. So we’ll be lucky if we just get a cold war."

Да,последният случай на Капан на Тукидид беше Студената война между СССР и техния блок от Варшавския договор и САЩ плюс съюзници от НАТО. Противостоенето завърши без Трета световна война и с имплозия на Съветския блок. Това е добре разработен и проигран сценарий за Запада и може да бъде синтезиран с думите на Чърчил за Съветите "Оставете ги на тях самите, те сами ще се довършат", перифразирам по смисъл.

Дали Китай ще влезе в такава схема - най-вероятно да, защото ще му бъде наложена, НО... Китай не е Съветския съюз. Китайският БВП вече е по-голям от този на САЩ по покупателна способност, а китайският пазар е с потенциал два пъти по-голям от този на САЩ и ЕС взети заедно.

Има и  хипотетична възможност, която лично не смятам за реалистична - Китай да "се сниши", да скрие силата си както правеше по стратегията на Дън Сяопин и да вегетира мирно в сферата на САЩ както доскоро /докъм 2008/ беше статуквото.

Проблемът със сферите на влияние е, че всяка от страните се стреми да ги разширява за сметка на другата. При Пакс Американа имахме глобализъм, който бе нищо повече от глобална американска сфера. Някой тогава оповести Краят на Историята, блажени времена, рокендролът беше жив.

При последната Студена война имаше една сфера - тази на Свободния свят /САЩ и съюзници/ и друга на СССР, а помежду им и Трети свят, където двете суперсили се конкурираха за влияние и надмощие.

Новите граници на китайската и сферата на Запада тепърва предстои да бъдат очертавани, не е ясно ще има ли нов Трети свят. При първоначалното очертаване на нови сфери винаги е най-опасно и прескачат искри на гореща война по границите - така е било през 40-те и 50-те години в Източна Европа и през 60-те в Куба, светът е бил на ръба на атомна война.

В интересен свят ни предстои да живеем.

  • Потребител
Публикува
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Китайският БВП вече е по-голям от този на САЩ по покупателна способност, а китайският пазар е с потенциал два пъти по-голям от този на САЩ и ЕС взети заедно.

Но китайският народ е четири пъти по-многоброен от американският и три пъти - от народите на ЕС! С този БВП огромното мнозинство от китайците ще си останат бедни. А по-голям БВП е невъзможен. Накъде повече?! Тогава бедните китайци ще погледнат в паницата на богатите китайци... И свличането ще започне...  Китайските комунистически управници дори и да решат перфектно поставилите си задачи,фактът че китайците са 1,4млрд. народ тежи като камък на шията и накрая ще се случи едно от двете - или Китай ще се разпадне на поне три отделни китайски държави,или дори и да успее да запази единство,ще отслабне до нивото на регионална сила. (Не че сега Китай има голямо влияние по света.) Прогнозата се базира на чиста математика и физически закони. Светът е така устроен,че никой владетел/цар/президент/премиер не може да управлява такова гигантско множество от 1,4млрд. души!!! И отгоре на това китайският лидер Си иска да го управлява с "твърда ръка"! И преди съм излагал тази теза...

  • Потребители
Публикува
Преди 1 минута, deaf said:

А по-голям БВП е невъзможен.

Не само че е възможен, според мен, а е предстоящ с навлизането в Четвъртата индустриална революция. Китай има ясна очертана програма за качествен скок в производството и технологиите, в 5 Г например е поне 5-10 години пред САЩ.

Вътрешният потенциал на покупателна способност е неограничен, защото не зависят от световната валута на Запада долара и нейния резервен германски вариант еврото толкова много, колкото всички останали - Централната им банка може да печати неограничени количества юани, без да се съобразява с МВФ и Световната банка, стига да го пожелаят.

Засега се въздържат да го правят, заради външната им търговия и ползите, които им носи отворената световна икономика. Затворят ли им се външните пазари на Запада и техните съюзници, според мен, ще го направят, като се насочат към неоколониализъм към Африка, където има суровини и пазар за техни стоки.

  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 35 минути, Б. Киров said:

Не само че е възможен, според мен, а е предстоящ с навлизането в Четвъртата индустриална революция. Китай има ясна очертана програма за качествен скок в производството и технологиите, в 5 Г например е поне 5-10 години пред САЩ.

Вътрешният потенциал на покупателна способност е неограничен, защото не зависят от световната валута на Запада долара и нейния резервен германски вариант еврото толкова много, колкото всички останали - Централната им банка може да печати неограничени количества юани, без да се съобразява с МВФ и Световната банка, стига да го пожелаят.

Засега се въздържат да го правят, заради външната им търговия и ползите, които им носи отворената световна икономика. Затворят ли им се външните пазари на Запада и техните съюзници, според мен, ще го направят, като се насочат към неоколониализъм към Африка, където има суровини и пазар за техни стоки.

Kyle Bass: China’s currency would collapse 30% to 40% if they stopped supporting it

Hedge fund manager and Hayman Capital Management founder Kyle Bass said on Monday that without state support, China’s currency would plunge.

“What’s happening in China is they have to have dollars to sell to buy their own currency to hold it up. If they were to ever free float their currency, I think it would drop 30% or 40%,” Bass told CNBC’s “Closing Bell.”

“And the reason is they claim to be 15% of global GDP in dollar terms, but less than 1% of global transactions settled in their own currency,” Bass added. “And so, they prop their currency up...everyone calling them a currency manipulator – they are trying to hold this whole thing together.”

Bass’s comments came after the Chinese yuan crossed a closely watched barrier against the U.S. dollar. The onshore Chinese yuan changed hands above 7 against the dollar, the currency’s weakest levels against the greenback since 2008.

The new lows for the yuan came after U.S. President Donald Trump unexpectedly announced fresh tariffs on Beijing last week that are set to take effect from Sept. 1. China on Monday said it could slap tariffs on U.S. agricultural goods that it bought recently, state-run media Xinhua reported.

Bass, known across Wall Street for his prescient bets against subprime mortgages during the financial crisis in 2008, is also a noted China bear. The hedge fund manager has previously admonished American corporations for pushing Trump to strike a deal with Beijing too quickly and told CNBC as recently as June that the U.S. has leverage over China and should pressure negotiators into a better settlement.

In July, Bass criticized the Chinese for failing to honor their promises in trade agreements.

“Every deal that the Chinese have signed up with us since their inception into the WTO since 2001, China never lives up to their promises,” he said on July 25. “At some point in time, one of our administrative officials is going to hold their feet to the fire and this is kind of a battle of cultures because the Communist Party doesn’t want to submit themselves to anything measurable or enforceable.”

Това е гледната точка на американците. Но в други части на света не са толкова сигурни:

Cheong Wa Dae says still early to respond to Trump's new geoeconomic strategy

Cheong Wa Dae has no "conclusive" position on US President Donald Trump administration's stated push for the Economic Prosperity Network, an official said Friday, reflecting Seoul's cautious approach toward the sensitive issue apparently involving China.

The initiative is understood to be "still in a planning stage" as part of various ideas on the economic sector from a global perspective, the official said.

"So, we have no conclusive answer to share with you," he said on the customary condition of anonymity.

The United States is accelerating efforts to sideline China from global supply chains amid deepening rifts between the two sides over the COVID-19 pandemic.

At the center of the campaign is the envisioned network called an alliance of "trusted partners." The US has not formally named them, but it indicated that South Korea is among targeted ones.

Secretary of State Mike Pompeo said the US is "working closely with Vietnam, South Korea, New Zealand, Australia and India."

Australia and India are members of the Quadrilateral Security Dialogue, also known as Quad, along with the US and Japan.

The seven countries recently launched vice ministerial discussions on the coronavirus response.

Washington's move poses yet another dilemma for its longtime ally Seoul, which has close economic ties with Beijing.

It's reminiscent of a quandary over the Trump administration's India-Pacific strategy. South Korea has maintained a prudent stance, stating it is committed to harmonizing its New Southern Policy with the US initiative and China's Belt and Road campaign. (Yonhap)

 

 

Редактирано от новорегистриран2
  • Потребител
Публикува

Rudd%20Map_Dec18.png?itok=K5bc-ESA

Интересно ще бъде, ако китайците пробият първата островна линия.

How Duterte got Philippines into a US-China strategic stalemate
 

  • Потребители
Публикува

 

On 23.05.2020 г. at 9:13, новорегистриран2 said:

Интересно ще бъде, ако китайците пробият първата островна линия.

Като гледам картата, това де факто вече е факт в Индийския океан - китайците имат опорна точка с пристанището в Гуадар, Пакистан и друга в Джибути, Африка, те просто правят байпас и на двете островни линии. САЩ ще трябва да ги затворят в Тихия океан с цел да не допуснат Китай в тяхната зона на Национална сигурност, но Китай има отворен излаз към Африка, сферите са очертани. Китай затова строи самолетоносачи, да охранява вътрешния кръг на Южнокитайско море те не са му толкова необходими, където е изградил вече бази в оградената с пунктирана линия /9 прекъснати линии/ и може да ги защитава с авиация и ракети. Самолетоносачите му са необходими, според мен, за Индийския океан, за да осигуряват пътя на нефта, а не в Тихия океан, за да се конфронтират с флота на САЩ.

1854165639_Untitled1.thumb.jpg.b11443a8b7e4c514f9eb67d952078f81.jpg

1st.jpg.00b889d9231bf7adc67cceff7d8da526.jpg

2020-05-25_100201.jpg.8181052fbf7fba08acd60d66431dd506.jpg

 

9-2.jpg.239f8efdd4f96a6adf9d82fd04b08b43.jpg

Тайван попада в зоната на пунктира, и макар САЩ да си го наричат "остров-самолетоносач", въпрос на време е, плановете на Китай са до 2050, Тайван да последва съдбата на Хонконг, според мен в един момент Щатите тихо ще отстъпят, избягвайки пряк сблъсък.

Те вероятно ще се опитват да изолират Китай в тяхната Тихоокеанска зона, да скъсят и укрепят двете островни линии там, да ги затворят и да изолират Китай в неговата сфера, но не да го притискат прекалено силно до бреговете му, защото това вече е невъзможно. Протокът Малака е критично важен и за двете страни.

 

  • Потребители
Публикува
On 23.05.2020 г. at 8:04, Б. Киров said:

Централната им банка може да печати неограничени количества юани, без да се съобразява с МВФ и Световната банка, стига да го пожелаят.

Засега се въздържат да го правят, заради външната им търговия и ползите, които им носи отворената световна икономика. Затворят ли им се външните пазари на Запада и техните съюзници, според мен, ще го направят

 

On 23.05.2020 г. at 8:37, новорегистриран2 said:

Kyle Bass: China’s currency would collapse 30% to 40% if they stopped supporting it

Hedge fund manager and Hayman Capital Management founder Kyle Bass said on Monday that without state support, China’s currency would plunge.

“What’s happening in China is they have to have dollars to sell to buy their own currency to hold it up. If they were to ever free float their currency, I think it would drop 30% or 40%,” Bass told CNBC’s “Closing Bell.”

“And the reason is they claim to be 15% of global GDP in dollar terms, but less than 1% of global transactions settled in their own currency,” Bass added. “And so, they prop their currency up...everyone calling them a currency manipulator – they are trying to hold this whole thing together.”

Цифровата валута на Китай – необходим стимул или прелюдия към антиутопия

Липсата на ефективно държавно стимулиране на потреблението в азиатската страна може да бъде компенсирана от въвеждането на „дигитален юан“

Светът премина с бърз поглед през новината, появила се в средата април, относно намеренията на Китайската народна банка да експериментира с цифрова валута, която потенциално може да бъде въведена от държавните банки.

Тази новина представлява потвърждение на това как Китай изпреварва останалата част от развития свят, що се касае до електронните разплащания и финансовите технологии, като подсигурява допълнително своите системи, пише Хени Сендър в коментар за Nikkei Asia Review.

„Обосновката Китай да премине в цифрова валута е ясна“, отбелязва Кристофър Ууд, стратег в базираната в Хонконг инвестиционна банка Jefferies. „Освен че спестява разходи, технологията също така представлява начин централното правителство да поеме обратно контрола над частните компании, като Alibaba и Tencent, които в действителност контролират платежните системи през последните години чрез възхода на електронната търговия в континенталната икономика", добавя Ууд. 

Китай може просто да допълни акаунтите на своите граждани в WePay и Alipay с виртуални трансфери на ваучери. Това ще гарантира, че парите не напускат страната, подчертава Сендър.

Дигиталната валута може да помогне на азиатската страна в момент, когато тя продължава пестеливо да действа по отношение на мерките за възстановяване от щетите, причинени от коронавируса.

Сдържаният стимул на Китай контрастира на големите усилия на Вашингтон да подкрепи икономиката на САЩ. "Станахме свидетели на масивен, безпрецедентен стимул в САЩ", казва Дзън Син, съосновател на Soho China, като добавя: "Все още не сме видели много стимули от страна на Китай. Защо това отнема толкова време? Всички чакаме Китай да изготви план".

Син не е единственият, който поставя този въпрос. В крайна сметка брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай се сви с 6,8% през първото тримесечие, отчитайки най-лошото си представяне от десетилетия.

Междувременно заетостта в градовете се свива с 6%, след като 26 милиона работници загубиха работата си през първото тримесечие, според данни на HSBC.

Контрастът в стимулите между Китай и САЩ може да се проследи и в близкото минало. По време на световната финансова криза през 2008-2009 г. САЩ намалиха основните си лихви с почти 4,5 процентни пункта, докато Китайската народна банка сви своите лихви с близо два процентни пункта. От момента на избухването на пандемията от COVID-19 САЩ намалиха лихвите с 1,5 процентни пункта до почти нула. В същото време Китай ги понижи с едва 10 базисни пункта.

"Общият фискален стимул на Китай трябва да възлиза на 4% от БВП", смята Тао Уан, главен икономист в UBS. По неговите думи подобни мерки биха били по-мащабни от 2-та процента, освободени през 2016 г., и значително по-малки от 10-те процента, използвани през 2009 г.

Проблемът с настоящите стимули е, че по-голямата част от тях ще отидат в инфраструктурата, докато най-голяма нужда има потреблениетонещо, което целенасочените дигитални плащания биха стимулирали. Остава въпросът по какъв начин Китай ще развива тези технологии.

Преминаването към цифров юан може в крайна сметка да очертае още един начин, по който страната използва технологиите, за да следи гражданите си. Когато хората използват конвенционални пари, правителството не може да следи разходите им. От друга страна цифровите валути са по-малко натрапчиви от софтуера за разпознаване на лица.

В някакъв бъдещ момент „гражданският мониторинг“ на Пекин може да прерасне в нещо друго – контрол на потребителските сметки.

https://www.investor.bg/analizi/9/a/cifrovata-valuta-na-kitai--neobhodim-stimul-ili-preliudiia-kym-antiutopiia-304179/

  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, Б. Киров said:

 

Цифровата валута на Китай – необходим стимул или прелюдия към антиутопия

Те хубаво ще си напомпат потреблението с виртуален юан, но ресурсите за производство на потребителските стоки ще бъдат основно внос - за какво са им на руските олигарси, арабските шейхове и африканските главатари тея дигитални юани? Китайците имат един огромен проблем и покрай коронавируса той само стана по-явен - не са надеждни партньори, докато при Запада има някакво върховенство на закона. Парите и имотите са що-годе гарантирани. Следователно капиталите на богатите се стичат на запад, а не на изток.

-----

От друга страна, както е известно хартиените пари идват от Китай. Следвайки историческия пример е логично китайците да бъдат тези, които ще направят първата стъпка към бъдещето. Но ще трябва да побързат, защото населението им застарява бързо и ще им бъде трудно в близко бъдеще да внедряват бързо нововъведения.

  • Потребител
Публикува
Преди 7 часа, Б. Киров said:

 

Като гледам картата, това де факто вече е факт в Индийския океан - китайците имат опорна точка с пристанището в Гуадар, Пакистан и друга в Джибути, Африка, те просто правят байпас и на двете островни линии. САЩ ще трябва да ги затворят в Тихия океан с цел да не допуснат Китай в тяхната зона на Национална сигурност, но Китай има отворен излаз към Африка, сферите са очертани. Китай затова строи самолетоносачи, да охранява вътрешния кръг на Южнокитайско море те не са му толкова необходими, където е изградил вече бази в оградената с пунктирана линия /9 прекъснати линии/ и може да ги защитава с авиация и ракети. Самолетоносачите му са необходими, според мен, за Индийския океан, за да осигуряват пътя на нефта, а не в Тихия океан, за да се конфронтират с флота на САЩ.

1854165639_Untitled1.thumb.jpg.b11443a8b7e4c514f9eb67d952078f81.jpg

1st.jpg.00b889d9231bf7adc67cceff7d8da526.jpg

2020-05-25_100201.jpg.8181052fbf7fba08acd60d66431dd506.jpg

 

9-2.jpg.239f8efdd4f96a6adf9d82fd04b08b43.jpg

Тайван попада в зоната на пунктира, и макар САЩ да си го наричат "остров-самолетоносач", въпрос на време е, плановете на Китай са до 2050, Тайван да последва съдбата на Хонконг, според мен в един момент Щатите тихо ще отстъпят, избягвайки пряк сблъсък.

Те вероятно ще се опитват да изолират Китай в тяхната Тихоокеанска зона, да скъсят и укрепят двете островни линии там, да ги затворят и да изолират Китай в неговата сфера, но не да го притискат прекалено силно до бреговете му, защото това вече е невъзможно. Протокът Малака е критично важен и за двете страни.

 

Транспортният коридор свързващ Пакистан с Китай се изгражда дори в момента, като остава най-тежката част - тази през Хималаите. Като проблемите на този коридор е, че той е сухопътен, т.е. оскъпява многократно всякакъв транспортируем продукт или ресурс и статуса на Кашмир. Докато морския коридор минава покрай Сингапур и Малайзия, които в последните години не са много добре настроени към ККП.

Остава Мианма, която заема балансираща позиция - хем са братовчеди с китайците и си купуват оръжие от тях, хем следват свой собствен милитаристичен път и мачкат китайското си малцинство... със закупеното от Китай оръжие, като китайското малцинство е въоръжено също с китайско оръжие.

-----

Китай хем има граници, които предпазват по естествен път от варварите на север, запад и юг, хем има естествени прегради до природните ресурси на заобикалящите го "варвари". Затова е и фокуса към южното море, осигуряващо най-бърз и евтин достъп до останалия свят. Достатъчно е американците да решат да стъпят по-здраво на островните линии и в Югоизточна Азия и за китайците настъпват тежки времена. На юг е Индия, на изток Япония, на север и запад е Русия. Във Виетнам, Малайзия, Индонезия и т.н. не са глупаци и осъзнават за какво иде реч... и се опитват да балансират.

  • Потребител
Публикува

China looms over Korea in high-tech race (1) : Chinese firms enter memory market

IT powerhouse Korea challenged as China wades in with economies of scale and US-China rivalry intensifies upon COVID-19

China’s race to lead mainstream technology is intensifying not only against the US but also its neighbor South Korea. 

President Xi Jinping has been public about China’s goals: By 2025, the country aims to domestically produce key technologies such as semiconductors, 5G equipment, robots, and self-driving and electric cars.

The coronavirus pandemic hasn’t derailed its ambition to win the technology battle with the US. Instead, Beijing has turned the deadly virus outbreak into an opportunity to advance its 5G technologies by trying out various applications. 

Some believe that China has already edged past Korea in 5G technology, with drones dropping off face masks, spraying disinfectants and delivering hot meals to hospital patients -- just a few of its latest efforts to harness the 5G networks it deployed last year. 

To keep China in check, the US is moving to increase semiconductor production by inviting chipmakers like Taiwan’s TSMC to open domestic plants to make it more self-sufficient in times of global crisis.

Some expect that the conflict between the US and China will further pressure Korea, which is already sandwiched between the two in the political arena.

As the tech battle between the world’s two biggest superpowers gets fiercer, it is natural that their capabilities rapidly evolve, threatening Korea’s position as an IT powerhouse. 

The Korea Herald’s tech team looked into key areas to measure the technological gap between Korea and China to offer forecasts on how the competition will develop. This is the first in four installments.

By IT Team

(1) Semiconductors: Chinese firms enter the memory market

While Korea remains peerless in the global memory chip market, industry observers notice that multiple Chinese fabless chipmakers have been showing stellar growth in the last five years, and they are eyeing the memory market as well.

According to data by US-based tech research firm Omdia, the average annual revenue growth of the top 10 Chinese chipmakers, including memory integrated circuit and logic IC developers, stood at 19.6 percent between 2015 and 2019, outpacing that of Korea’s 10 biggest chip manufacturers, including Samsung and SK hynix. 

HiSilicon, the largest system-on-chip provider under Huawei Technologies, grew 22.7 percent during that period, leading China’s efforts to get a leg up in the semiconductor market since the government’s announcement to raise the country’s self-sufficiency rate of chips to 40 percent by 2020 and to 70 percent by 2025.

Korea’s Samsung and SK hynix recorded 7.9 percent and 8.6 percent growth, respectively, as they were confined to the memory market.

In the logic chip sector, it seems like China is taking advantage of economies of scale.

Benefiting from the vast size of its domestic market, it is easier for small fabless firms there to try designing and developing a variety of chips, contributing to a growth in quantity eventually.

The government-led plan to boost the semiconductor industry has given birth to more than a dozen unicorns -- startups worth over $1 billion -- that develop artificial intelligence-based chips, although some are thought to be overvalued.

Among the top 10 Chinese chipmakers by growth rate, just one, GigaDevice Semiconductor, is a memory provider, according to the Omdia data. The others provide logic chips, LEDs and sensors.

Some memory chip producers also showed remarkable growth with technological advances.

ChangXin Memory Technologies, the first Chinese memory provider, recently made it public that it would start mass producing DRAM on a 17-nanometer process within the year.

Industry experts speculate that the 17-nm DRAM manufacturing technology would be equivalent to the second generation of 17-nm DRAM by Samsung, which was commercialized in 2017.

That suggests that Korea is still three years ahead of China.

“Although China remains behind Korea in terms of both design and manufacturing technologies, it was noticeable that their memory fabs are filled with the latest equipment and equipped with cutting-edge solutions,” said Yoo Hoi-jun, professor at the electrical engineering department at Korea Advanced Institute of Technology, who had visited the CXMT plant located in Hufei, Anhui province, last year.

Earlier, another Chinese memory firm Yangtze Memory Technologies said it had completed development of 128-layer NAND Flash chips and will start churning them out this year, hinting that the technological gap is narrowing more quickly in the NAND market.

SK hynix aims to roll out the 128-layer NAND product in the second quarter of this year.

“Personally, I believe both Korea and China have many of the same market risks,” said Ron Ellwanger, senior analyst at Omdia.

“While Korea is very dependent on memory, logic markets are vulnerable to the economy and consumer confidence. So, the Chinese players are entering into the memory market. But we can’t discount brand trust and loyalty.”

“The Chinese do have a slight advantage because of the ‘big funds’ sponsored by the Chinese government,” he said, pointing out that the industry is very capital intensive.

20200525000442_0.jpg

 

  • Потребители
Публикува
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Парите и имотите са що-годе гарантирани. Следователно капиталите на богатите се стичат на запад, а не на изток.

С това допълнение, че парите на богатите се стичат навсякъде, където печалбата е по-голяма и по-бърза. В други теми бях изследвал движението на инвестиционните средства под управление, Китай и Азия са привлекателно място за бързи печалби, не е задължително там да се купуват имоти или инвестира в производство, едни по-краткотрайни инвестиции в печеливши акции или сфери с отмиване в офшорни зони са достатъчно привлекателни.

Студената война с Китай, която по нищо няма да прилича на предишната със СССР, главно защото в нея няма идеология, според мен ще бъде една странна Студена война на разделяне на сфери, главно в стандартите и пазарите, а не война целяща унищожаване. В такъв смисъл ще я водят стратези като Кисинджър, а не тактици като Помпео.

  • Потребители
Публикува
Преди 7 часа, новорегистриран2 said:

Транспортният коридор свързващ Пакистан с Китай се изгражда дори в момента, като остава най-тежката част - тази през Хималаите. Като проблемите на този коридор е, че той е сухопътен, т.е. оскъпява многократно всякакъв транспортируем продукт или ресурс и статуса на Кашмир. Докато морския коридор минава покрай Сингапур и Малайзия, които в последните години не са много добре настроени към ККП.

VLCC tanker rates along the busy Middle East Gulf to China route jumped to about $160,000-$180,000 per day on Thursday, up from about $70,000-$100,000 per day on Wednesday, according to several ship broking sources. Only a month ago, the same rate was about $20,000-$30,000 per day, the sources said.Mar 12, 2020  Saudi Arabia exported a whopping 1,802,788 barrels per day to china

419461843_Untitled1.jpg.85fbf075e292ac6b70c028a367af3295.jpg

1344705330_Untitled2.jpg.36e501e424ea55ea8d4daca29fe92019.jpg

845402967_Untitled3.jpg.22562f1dd30bbf1ddedf77588c6f8281.jpg

1734621757_Untitled4.thumb.jpg.872d77ff1054987e050a8cc90b37929f.jpg

Не е съвсем точно това за сухоземния транспорт и оскъпяването.

Терминали и тръбопроводи от Гуадар до Китай почти изравняват цената на траспорт с танкер. Имаме 6 дни, около 1500 км. от Джибути до Гуадар и около 1000 км с тръбопроводи до Китай през Пакистан.

Алтернативният маршрут отнема само 22 дни до Сингапур и още поне 6-7 дни до пристанищата в Източен Китай, поне три пъти повече време и три пъти по-голямо разстояние.

Китай е най-големият вносител на суров петрол в света, над 10 млн. барела дневно, около 60-70 процента от тях идват от Близкия изток и Африка. Всичко това при усложнения през Малака може да бъде пренасочено през Пакистанския коридор, става въпрос за много спестено време и пари при транспорт и осигурени доставки на петрол.

По този три до четири пъти скъсен маршрут няма да върви само суров петрол, а и стоки в двете посоки.

  • Потребители
Публикува (edited)
On 23.05.2020 г. at 8:04, Б. Киров said:

Не само че е възможен, според мен, а е предстоящ с навлизането в Четвъртата индустриална революция. Китай има ясна очертана програма за качествен скок в производството и технологиите, в 5 Г например е поне 5-10 години пред САЩ.

Вътрешният потенциал на покупателна способност е неограничен, защото не зависят от световната валута на Запада долара и нейния резервен германски вариант еврото толкова много, колкото всички останали - Централната им банка може да печати неограничени количества юани, без да се съобразява с МВФ и Световната банка, стига да го пожелаят.

Засега се въздържат да го правят, заради външната им търговия и ползите, които им носи отворената световна икономика. Затворят ли им се външните пазари на Запада и техните съюзници, според мен, ще го направят, като се насочат към неоколониализъм към Африка, където има суровини и пазар за техни стоки.

"Осигуряване на върховенство на закона и среда, насърчаваща риска и инвестициите"

НУ според теорията на Индермит Джил за излизане от капана на средните доходи е постигането на високи нива върховенство на закона (1), каквито в Китай няма все още (ще разгледам и тененциите по долу)

https://economix.bg/kapan-sredni-dohodi

Теорията допуска изключения при свръх-богатите на петрол и други суровини/ресурси  страни - например Арабските, Западноафриканските петролни гиганти, Гърция (с нейните 14 000 км брегова линия, и субтропичен климат и др) и др, като спадът на на производство и продажби директно връща такива  страни и кономики в капана на средните доходи.

5-G мрежата не е такъв ресурс, тя е просто/само една технология, която може да бъде задмината от западните конкуренти, като нейното ползване (за разлика от това на нефта на тази етап и другите ресурси) от потребителите от богатите западни потребители  може да бъде  ограничено или банирано   с извънтарифни или политически мерки.

Ето едно сравнително изследване върху върховенстото на закона в Китай. В много показатели и сектори има много ниски стойности, и Китай се доближава до страните най-ниско в световната класация

https://multimedia.scmp.com/infographics/news/world/article/3023351/rule-of-law/?src=social

Според мен не е много реалистично  да се смята, че Китай , с такива показатели може да трайно да премине капанът на средните доходи (въпреки че има такива анализатори и прогнози) . Обратното на това развитие ще е в конфликт с една логично и фактологично издържана теория, която на този етап  не е опровергана.

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува
Преди 12 часа, nik1 said:

Според мен не е много реалистично  да се смята, че Китай , с такива показатели може да трайно да премине капанът на средните доходи (въпреки че има такива анализатори и прогнози) . Обратното на това развитие ще е в конфликт с една логично и фактологично издържана теория, която на този етап  не е опровергана.

Не искам да споря, то е и извън темата, но според мен теорията е в конфликт с практиката.

Пример: Турция, която е с 27 /!/ позиции по-надолу в индекса на върховенството на закона от Китай, вече технически е преминала капана на средните доходи /40 процента от БВП на глава на населението по покупателна способност на САЩ/, при това Турция не е богата на природни ресурси

2020-05-26_224411.jpg.cf40c6c81fcc4cd229be530d3021dd95.jpg

2020-05-26_224443.jpg.a6b6699b6250318e4e56ec7f6b09c8cf.jpg

https://worldjusticeproject.org/our-work/publications/rule-law-index-reports/wjp-rule-law-index-2019

2020-05-26_224148.jpg.808d24eea3da79d34a5b7df2a469b062.jpg

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?locations=TR

Турция през 2018 има БВП на глава от населението по покупателна способност 28 139 щ. долара, което я приближава до средно-европейските нива и е около 50 процента от тези в САЩ. Китай за същата година има съответно около 18 000 щ. долара.

Друг очеваден пример - германците през 1939 г. в годините на абсолютен тоталитаризъм и липса на върховенство на закона имат поне 50 процента по-висок стандарт от французите, които живеят по същото време в демократична република с върховенство на закона.

Трети пример, прогнозата на експертите от OECD за БВП изчислен по покупателна способност в щатски долари от 2010 за БВП през 2060:

2020-05-26_222039.thumb.jpg.9f5d0fcf745e406fa3b9b68b670729bc.jpg

Китай - 63 трлн. долара

САЩ - 39 трлн. долара

Прогнозирано население на Китай през 2065 - 1 млрд. 170 млн или БВП на глава от населението по покупателна способност 53 800 долара

China's population is expected to fall back to 1.36 billion by the middle of the century, it said, which could mean a decline in the workforce of as much as 200 million. If fertility rates remain unchanged, the population could fall to 1.17 billion by 2065, it said.

https://asia.nikkei.com/Politics/China-s-population-forecast-to-peak-at-1.44bn-in-2029

 

Прогнозирано население на САЩ през 2060 - 404 млн. или БВП на глава от населението 97 500 долара

by 2060. By that year, the U.S. population is projected to be 404 million, nearly one-quarter larger than today’s 326 million residents.

https://www.apmresearchlab.org/blog/the-united-states-will-soon-be-bigger-older-and-more-diverse

 

Съотношението на БВП на човек по покупателна способност на Китай към това на САЩ е прогнозирано 55 процента, при днешно около 30 процента.

По дефиниция за капан на средните доходи /40 процента от тези на САЩ/ Китай ще е прескочил капана.

Или теорията е грешна /по-скоро не универсална/ или практиците грешат, едно от двете е.

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!