Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува (edited)

Максималната цена на F-16 за България набъбна с над 1 млрд. лв.

САЩ одобряват продажба на осем изтребителя на стойност до 2.925 млрд. лв.

 
 
 
 
 
Максималната цена на F-16 за България набъбна с над 1 млрд. лв.

 

© Ints Kalnins
Министерство на отбраната ще се ограничи до "необходимите бойни способности в рамките на $1.2 млрд.".

Максималната цена за осемте изтребителя F-16 Block 70, които България иска да придобие, и оборудването за тях ще е около 1.673 млрд. долара, или приблизително 2.925 млрд. лв. Това става ясно от съобщение на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ, публикувано късно снощи българско време. От информацията не става ясно дали максимално одобреният бюджет включва ДДС или не." България ще получи ескадрила модернизирани многофункционални бойни самолети, гарантиращи, че страната ще може ефективно да действа в опасна среда, и ще подобри оперативната съвместимост на военновъздушните сили с американски и НАТО сили. Понастоящем България разчита на Съединените щати и Обединеното кралство за съвместен ер полисинг", се отбелязва също в съобщението на агенцията.

Документите по проекта вече са одобрени от Държавния департамент и на 30 май са внесени в Конгреса, който има последната дума при продажба на американско оръжие на други държави по програмата Foreign Military Sales (FMS). Оттук нататък тече двуседмичен срок, в който САЩ трябва да предоставят проектодогова на България. Обявената вчера сума надхвърля с около 1.1 млрд. лв. първоначално гласувания от българския парламент максимален бюджет за нови многоцелеви бойни самолети, който беше в размер на 1.8 млрд. с ДДС. Впоследствие Народното събрание разреши на правителството да преговаря със САЩ без ограничения във финансовата рамка, като неофициално обявените очаквания бяха сделката да се договаря при пределни нива на бюджета от порядъка на 2.3-2.5 млрд. лв.

Вероятно точно затова българското военно министерство днес изрично подчертава, че "това е максималната финансова рамка на проекта за придобиване на нов тип многоцелеви изтребител от България". От отбранителното ведомство също така твърдят, че "очакваната цена за придобиване на осемте самолета с пакет от необходимите бойни способности ще бъде в рамките на 1.2 млрд. долара", тоест около 2.1 млрд. лв. Това би трябвало да означава, че голяма част от първоначално заявеното оборудване, въоръжение, логистичен пакет и съпътстващи услуги вероятно трябва да бъдат редуцирани или изведени в отделни договори.

От съобщението на САЩ става ясно също, че българската страна е поискала осемте F-16 да са въоръжени с 16 ракети за далечен въздушен бой AIM-120C-7 AMRAAM и 24 ракети AIM-9X Sidewinder за близък, което е по-скоро скромен пакект за ер полисинг. По отношение на въоръжението за атака на наземни цели страната ни иска само 52 боеприпаса и целеуказващи контейнери само за половината от заявените самолети. Така че не е много ясно точно откъде ще може да се реже, за да се достигне приблизителната желана цена в размер около 2.1 млрд. лв.

"След изтичане на двуседмичния срок и получаване на проекта на договор преговорният процес ще продължи", отбелязват от българското военно министерство. Чисто процедурно страната ни има 60 дни, в които да одобри проектодоговора или да започне предоговарянето му, след като получи от САЩ официалния отговор (Letter of Offer and Acceptance – LOA).

"Нотификацията за продажбата на F-16 на България включва като цена на програмата 1,6 милиарда долара, но това не е крайната цена. Действителните окончателни разходи на програмата ще се основават на окончателните български изисквания.", коментираха по-късно днес от посолството на САЩ у нас. "Държавният департамент и Министерството на отбраната на САЩ дават възможност за горна граница във всички нотификации, в случай че чуждестранните партньори разширят обхвата на програмата извън първоначално заявеното. Това избягва необходимостта от промени в нотификацията до Конгреса и намалява времето, необходимо за приключване на чуждестранна военна продажба.", допълват от дипломатическата мисия.

"Процесът по чуждестранни военни продажби (FMS) е функция на политиката на правителството на САЩ, но е важно да се уточни, че оценките за разходите, включени в нотификацията на Конгреса, дават максималната обща цена. Така се предоставя възможност за допълнително разширяване на програмата, без да се изисква повторно одобрение от американския Конгрес. Тази цена обаче не е показателна за крайната стойност на договора и не трябва да се разглежда по този начин", коментираха днес и от отбранителната корпорация Lockheed Martin, която е доставчик на изтребителите F-16.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2019/06/04/3915739_maksimalnata_cena_na_f-16_za_bulgariia_nabubna_s_nad_1/?ref=cheteno24

 

 

Преди 10 часа, Sharana said:

Това е уведомлението до конгреса в САЩ, а не сделката. Тя в крайна сметка беше за 1,6 млрд евро, което е 1,8 милиарда долара (128,5 милиона долара бройката). Та от програма максимум (208 милиона долара бройката) паднаха на програма минимум (128,5 милиона долара бройката).

В нашия случай максимума е идентичен - 208 милиона долара бройката. Как ще изглежда нашата програма минимум и изобщо договор ще има ли обаче не се знае и цирка предстои. Ако процедираме по идентичен начин като Словакия за 8 самолета трябва да се получат 1,8 млрд лева, но това би било твърде орязано най-вероятно. Бюджет от 2 до 2,2 млрд е по-логичен, за да си спестим ядове на по-късен етап. 

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува (edited)

https://dsca.mil/major-arms-sales/bulgaria-f-16cd-block-7072-aircraft-support

https://dsca.mil/sites/default/files/mas/bulgaria_19-36.pdf

ВАШИНГТОН, 3 юни 2019 г. - Държавният департамент е решил да одобри евентуална чуждестранна военна продажба на правителството на България на самолети F-16C / D Block 70/72 с финансова подкрепа за приблизителна стойност от 1,673 млрд. Долара. Агенцията за сътрудничество в областта на сигурността на отбраната представи необходимия сертификат за уведомяване на Конгреса за тази възможна продажба на 30 май 2019 г.

Правителството на България поиска да закупи:

-осем (8) самолета F-16 C / D Block 70/72;

-десет (10) F110 General Electric двигателя (включва 2 резервни броя);

-десет (10) Link-16 Multi-Functional Information Distribution System (MIDS) - JTRS (includes 2 spares)

- девет (9) Improved Program Display Generators (includes 1 spare);

- девет (9) AN / APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (includes 1 spare);

-четири (4) AN / AAQ-33 SNIPER Targeting Pods;

-девет (9) Modular Mission Computers (MMC) 7000AH (includes 1 spare);

- девет   (9) LN-260 Embedded GPS / INS (EGI);

- девет (9) M61 Vulcan 20mm Cannons;

- шестнайсет (16) AIM-120C7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAMs);

- една AIM-120C7 резервана Guidance Section;

- двадесет и четири  (24) AIM-9X Sidewinder Missiles;

- осем (8) AIM-9X Captive Air Training Missiles (CATM);

- четири (4) AIM-9X Spare Tactical Guidance Sections;

- четири (4) AIM-9X Spare CATM Guidance Sections;

- четиридесет и осем (48) LAU-129 Multi-Purpose Launchers; -

- петнайсет (15) GBU-49 Enhanced Paveway II Kits;

- петнайсет (15) GBU-54 Laser JDAM Kits;

- двадесет и осем (28) GBU-39 Small Diameter Bombs (SDB-1);

- двадесет и четири (24) FMU-152 Fuzes;

- двадесет и четири (24) MK-82 Bombs (Tritonal);

- шест (6) MK82 Bombs (Inert); и тринайсет (13) MAU-210 Enhanced Computer Control Group (ECCG).

Също се включват

-девет (9) AN / ALQ-211 Internal Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suites (including 1 spare);

-девет (9) AN / ALE-47 Countermeasure Dispensers (including 1 spare);

- 4,140 Infrared Flare countermeasures, with impulse cartridges,   8.250 each of PGU-27A / B 20mm training and combat munitions;

тридесет и шест (36) MK-124 Signal / Smoke Illumination devices;

- девет (9) APX-126 Advanced Identification Friend or Foe (AIFF) units with Secure Communications and Cryptographic Appliques;

- осемнайсет (18) AN / ARC-238 UHF / VHF SATURN Radios;

 - шестнайсет (16) AIM-120C AMRAAM training CATMs;

- двайсет  (20) Joint Helmet Mounted Cueing System (JHMCS) II with Night Vision Goggle compatibility; и (10) Night Vision Devices;

 - Joint Mission Planning System (JMPS) with software, training and support;

 -две (2) Remote Operated Video Enhanced Receiver (ROVER) 6i units, плюс  1 ground station;

 - ground training device (flight and maintenance simulator);

- една (1) Avionics I-level Test Station;

 - Electronic Combat International Security Assistance Program (ECISAP) support;

- Cartridge Actuated and Propelled Actuated Devices (CAD / PAD) support;

- Common Munitions Bit-test Reprogramming Equipment (CMBRE) support with Computer Test Set Adapter Group;

- communications equipment; delivery and support software;

- facilities and construction support;

- spare parts and repair / replace parts;

- personnel training and training equipment;

- publications and technical documentation; containers; munition support and test equipment;

- aircraft and munition integration and test support; studies and surveys;

- U.S. Pat. Government and contractor technical, engineering and logistical support services; and other related elements of logistics and program support.

 

 

Очакваната стойност/цена/ е 1,667 млрд. US Долара.

Предложената продажба ще допринесе за външната политика и националната сигурност на Съединените щати, като допринесе за подобряване на сигурността на съюзника на НАТО и ключов демократичен партньор на Съединените щати за осигуряване на мир и стабилност в региона.

Предложената продажба ще допринесе за способността на България да осигури защита на своето въздушно пространство, регионална сигурност и оперативна съвместимост със САЩ и НАТО.

Тези самолети ще осигурят на България флот от модернизирани многофункционални бойни самолети, гарантиращи, че България може ефективно да работи в опасни зони и да засили оперативната съвместимост на българските ВВС със Съединените щати. както и на силите на НАТО. Понастоящем България разчита на Съединените щати и Обединеното кралство да участват в съвместния полицейски контрол. Чрез придобиването на тези F-16 и свързания с тях пакет за подкрепа и обучение, България ще може да осигури защитата на собственото си въздушно пространство и граници. България няма да има трудности с усвояването на тези самолети и услуги в своите въоръжени сили.

-

Редактирано от nik1
  • Потребители
Публикува

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2019/06/06/3921496_f-16_na_vsiaka_cena/

През следващите 10 дни в София официално трябва да дойде един плик. В него ще е американското предложение за междудържавно споразумение за купуване на осем броя многоцелеви бойни самолета F-16 Block 70/72 и нужната за тях екипировка. Документацията за това е одобрена от Държавния департамент на САЩ на 30 май и внесена за финално гласуване в Конгреса. То трябва се случи в рамките на две седмици, стана ясно от съобщение на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, публикувано в понеделник през нощта. Какво ще пише в този плик все още не се знае.

Бъдещите изтребители на българските ВВС обаче едва ли ще струват 2.9 млрд. лв., с каквото впечатление може би сте останали през последните дни. В съобщението на американската агенция пише: "Държавният департамент взе решение за одобряване на евентуална чуждестранна военна продажба на правителството на България на самолети F-16C/D Block 70/72 с поддръжка за тях на приблизителна стойност от 1.667 млрд. долара." Това закономерно остави впечатление у повечето хора, че цената на осемте американски самолета е скочила на 2.925 млрд. лв. - с над 1 млрд. лв. над първоначално гласувания от българския парламент бюджет за проекта в размер на 1.8 млрд. лв. с ДДС. Това не е така, но крайната сметка със сигурност ще е над очакваната.

 

 

Колко ще платим

На практика стряскащото число е всъщност максималният финансов таван, до който цената на военното споразумение може да достигне. Поставянето на подобни широки рамки е стандартна практика на САЩ при продажба на оръжейни системи по линия на програмата Foreign Military Sales, като така се постига гъвкавост в зависимост от желанията и финансовите възможности на съюзническите държави.

"Държавният департамент и Министерството на отбраната на САЩ дават възможност за горна граница във всички нотификации, в случай че чуждестранните партньори разширят обхвата на програмата извън първоначално заявеното. Това избягва необходимостта от промени в нотификацията до Конгреса и намалява времето, необходимо за приключване на чуждестранна военна продажба", уточняват по този повод от американското посолство у нас. И добавят: "Нотификацията за продажбата на F-16 на България включва като цена на програмата 1.6 млрд. долара, но това не е крайната цена. Действителните окончателни разходи на програмата ще се основават на окончателните български изисквания." "Цената за самолетите F-16, за които се водят преговори между България и САЩ, ще бъде значително по-ниска от тавана", повторно увери в четвъртък и американският посланик у нас Ерик Рубин.

Какви ще бъдат "окончателните български изисквания" приблизително става ясно от официалното съобщение на нашето Министерство на отбраната, което явно е било сравнително подготвено за шокиращата сума 1.667 млрд. долара. "Тече двуседмичен срок, в който американското правителство ще предостави на българската страна проект на договор (LOA), в който очакваната цена за придобиване на осемте самолета с пакет от необходимите бойни способности ще бъде в рамките на 1.2 млрд. долара", обявиха от ведомството. "Около 2 млрд. лв. според мен е максимумът на разумната цена", уточни впоследствие военният министър Красимир Каракачанов, сваляйки мизата с още около 100 млн. лв.

За да разсее страховете, той даде пример със Словакия, която паралелно с нас ще купува 14 броя F-16 Block 70/72. "Конгресът беше гласувал за Словакия 2.8 млрд. долара, а словаците сключиха договор на 1.8 млрд.", коментира министърът пред БНР.

Самолети "на парче"

Дори евентуалната цена, цитирана от Каракачанов, ще бъде над гласуваната преди време от парламента, така че най-важният въпрос е какво точно правителството ще реши да ореже от параметрите на сделката, така че разминаването да не изглежда толкова драстично.

Най-вероятно първоначално изтребителите ще бъдат доставени само с леко оборудване и въоръжение, достатъчно за тренировки и изпълнение на мисиите по охрана на въздушното пространство (с какъвто аргумент по ирония на съдбата бяха отстранени конкурентните самолети Gripen). По всяка вероятност доставката на по-голямата част от бойната екипировка, особено за мисиите "въздух – земя", както и бъдещото логистично обслужване ще бъдат оставени за по-късно и евентуално обособени в отделни договори.

Само така разминаването между прогнозираната и реалната цена няма да е толкова шокиращо и може да бъде преглътнато от данъкоплатците с абстрактни "геостратегически" аргументи.

  • Потребител
Публикува

 F–35A GettyImages-80109538422  парчета по 100 000 000 долара искат да купят маджарите до 2022 година за смяна на грипените.... До тях още Белгия, Сингапур, Румъния, Гърция, Испания и Полша се интересува... 

  • 4 years later...
  • Администратор
Публикува

Кой какво дава, кой какво получава и кои на къде гледа - питам аз :)

 

САЩ продават на Гърция до 40 изтребителя F-35 в замяна на оръжейна помощ за Украйна

САЩ продават на Гърция до 40 изтребителя F-35 в замяна на оръжейна помощ за Украйна

Вашингтон ще продаде още толкова F-16 Block 70 на Турция, след като Анкара одобри приемането на Швеция в НАТО

 
Прочетете повече
  • Потребител
Публикува

Не можах да намеря информация,(а ми е интересно),та да питам тук. Как се държат,са прикрепени двигателите на крилата на Боинг 737 Макс. Двигателите са пред и извън крилата...!

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!