Отиди на
Форум "Наука"

Специалната теория на относителността наистина ли е грешна?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Кои измеряеми физически свойства на вакуума са различни в земни условия и в космоса?

Не искам да споря ,не съм нито физик нито учил нещо по темата... това което казвам е плод на моя мозък и предположения. Но мисля ,че една кутия на земята на която са изсмукали въздуха няма да е като в космоса. На земята вакума ще има гравитация в космоса няма. А може и да има закони на физиката който още не сме открили ,който действат на земята но не в космоса. Пак казвам не се права на умен и съм сигурен ,че сте сте по начетени от мен...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 минути, amigdal said:

На земята вакума ще има гравитация в космоса няма.

И в космоса има гравитация. Знаете ли, че гравитационният потенциал на слънцето на морско равнище върху земята е по-голям от потенциала на земното гравитационно поле в същата точка? Разликата е, че градиента на земното поле е много по-голям, а това е силата която усещаме.  Но във всички важни закони участва потенциала.

Така че, в космоса гравитацията би имала (евентуално) много по-голямо влияние. Въпросът е - на кой параметър на вакуума това се отразява. Тук не става дума че така ни се струва, имаме си фантазьор който може да замени всички ни, става дума какви са фактите. А тях или ги знаем, или не ги знаем, няма "струва ми се". Нито пък номера с неоткритите закони - все пак обсъждаме на база това което знаем, а неоткрит закон номер 1, неоткрит закон номер 2 и т.н. оставяме за в бъдеще :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.10.2019 г. at 23:00, scaner said:

За първото събитие заместваме и получаваме:

png.latex?%5Cmathbf%7Bx%60_1=(c.T-v.T)%5

png.latex?%5Cmathbf%7Bt%60_1=(T-%5Cfrac%

За второто събитие заместваме и получаваме:

png.latex?%5Cmathbf%7Bx%60_2=(-c.T-v.T)%

png.latex?%5Cmathbf%7Bt%60_2=(T%2B%5Cfra

Какъв е смисъла на този резултат? Смисъла е според правилата: в момент t'1 светлинният фронт е достигнал координата в подвижната система X'1, в момент t'2 другата му посока е достигнала координата X'2.

Вглеждаме се във формулите, и с леки преобразувания виждаме, че:

png.latex?%5Cmathbf%7Bx%60_1=c.t%60_1%7D

png.latex?%5Cmathbf%7Bx%60_2=-c.t%60_2%7

Тъй като момента T е произволен, толкова произволни са и моментите t'1,t'2, тоест във всеки момент T' по времето в подвижната система ще се спазва зависимостта:

X' = +c.T' за фронта в едната посока и

X' = -c.T' за фронта в другата посока.

Сканер, сметките ти са коректни. съгласно СТО и всичко ще е наред, ако третираме вълновия фронт не като геометрично място от точки, а като геометрично място на събития. Вземем ли само пространствени координати, без времето. няма да получим сфера.

        Е така вече  СТО е вярна. Амин  :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, scaner said:

По какво вакуума в затвореният съд се различава от вакуума извън него?

По това, че това са две различни оптически среди.
Едната е вътре лабораторията, а другата е открития космос.

Когато светлината се разпространява във вакуума на лабораторията, тя не се разпространява в космоса.
За теб тези две среди са еднакви, а това не е вярно.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

По това, че това са две различни оптически среди.
Едната е вътре лабораторията, а другата е открития космос.

Когато светлината се разпространява във вакуума на лабораторията, тя не се разпространява в космоса.
За теб са еднакви и там грешиш.

Явно то ме разбираш какво имам предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако мислим за вакума като за празно пространство без въздух и други газове да еднакъв е и на земята и космоса ,но има различни закони който действат на различни среди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

По това, че това са две различни оптически среди.
Едната е вътре лабораторията, а другата е открития космос.

Какво ги различава?

И извън лабораторията има материя, и в лабораторията има материя. По кой физичен параметър двата вакуума са различни, за да продължаваме по-нататък?

Цитирай

Когато светлината се разпространява във вакуума на лабораторията, тя не се разпространява в космоса.

Каква е разликата? Колко пъти да питам?

Цитирай

За теб тези две среди са еднакви, а това не е вярно.

Не става само с кухи заявления, трябват и аргументи. А такива очевидно липсват напълно. Ами кухите фантазии не са аргументи, не бъркайте.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, amigdal said:

Ако мислим за вакума като за празно пространство без въздух и други газове да еднакъв е и на земята и космоса ,но има различни закони който действат на различни среди.

И кои са тези различни закони? Специално за вакуума?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

И кои са тези различни закони? Специално за вакуума?

Добре за да няма недоразумения кажи какво ще измерваш в този вакум?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, scaner said:

Какво ги различава?

И извън лабораторията има материя, и в лабораторията има материя. По кой физичен параметър двата вакуума са различни, за да продължаваме по-нататък?

Би могло да се мисли, че вакумът в лабораторията е изцяло заграден от материя, а тоя е космоса е непрекъснат. Значи, лабораторният се увлича изцяло от материята и така се получават отрицателните резултати.  Трябва ММ експеримент в  космически условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, amigdal said:

Добре за да няма недоразумения кажи какво ще измерваш в този вакум?

Аз нищо не ща, gmladenov иска да измерва движение спрямо него, за да сътворява някаква абсолютна отправна система, каквото и да значи това. А сега изведнъж се спъна, не можело то така, трябвало да бъде умит и свободен вакуума, иначе се дърпал и не давал да се определя таквоа движение :) Тоест настава пълна каша и не и се види края.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисълта ми е ,че ако пуснем една муха в вакум на земята тя ще пада най долу в съда ... няма да има молекули който да измества с крилете си и да създаде подемна сила. в космоса го няма това явление и ще се рее разбираш ли какво имам предвид. не си ме разбрал за това се заяждаш :) не казвам че ,не си прав а може би пишем но не четем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Exhemus said:

Би могло да се мисли, че вакумът в лабораторията е изцяло заграден от материя, а тоя е космоса е непрекъснат. Значи, лабораторният се увлича изцяло от материята и така се получават отрицателните резултати.  Трябва ММ експеримент в  космически условия.

Много благодаря. Аз се чудех какво точно да кажа ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Exhemus said:

Трябва ММ експеримент в  космически условия.

Спътниците за картографиране на космическия фон са по същество експеримента на ММ в космически условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Exhemus said:

Би могло да се мисли, че вакумът в лабораторията е изцяло заграден от материя, а тоя е космоса е непрекъснат.

Това че е заграден от материя какво значение има? Вакуума е и вътре в атома, между ядрото и електронния слой, между атомите и молекулите е все вакуум, вътре в протона е празно, три кварка се щурат там, ама и те без размер.... Така че не можем да говорим за някаква прекъснатост. И тъй като материята не оказв действие на вакуума, той може да си тече през нея, тя да е напълно прозрачна за него, стига вакуума да притежава такова свойство "да тече", което изобщо не е ясно от никъде.

Цитирай

Значи, лабораторният се увлича изцяло от материята и така се получават отрицателните резултати.

За да се увлича, трябва да взаимодейства. Кое е взаимодействието между вакуума и материята? В класическата физика вакуума е празно пространство (очевидно няма никакво взаимодйствиие), в квантовата физика вакуумът е състояние на полето без кванти, пак няма взаимодействия между "състояние без кванти" и квантите. Така че как?

Ей това са въпроси, на които първо трябва да се отговори, преди да се фантазират няакви халюцинации, и после с тях да се "аргументират" глупости - само защото Нютон в някакъв контекст бил споменал "абсолютно движение" спрямо абсолютно пространство. Вакуум и пространство просто е безсмислено да се отъждествяват, ама на...

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Спътниците за картографиране на космическия фон са по същество експеримента на ММ в космически условия.

Нищо подобно не са. Те мерят енергия на лъчение. Калориметрични измервания. До ММ експериментите ги делят няколко вселени :) Иска ви се, ама не дават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, amigdal said:

Мисълта ми е ,че ако пуснем една муха в вакум на земята тя ще пада най долу в съда ... няма да има молекули който да измества с крилете си и да създаде подемна сила. в космоса го няма това явление и ще се рее разбираш ли какво имам предвид. не си ме разбрал за това се заяждаш

Първо, не се заяждам, а само се опитвам да прецизирам спора, щото с това "движение спрямо вакуума" той е потънал в мистиката.

Второ, ако една муха поставите някъде в слънчевата система (в нейният вакуум), тя също ще полети към слънцето и ще падне най-долу върху него. Няма причина да се рее, няма въздух който да я поддържа да се рее срещу гравитационната сила на слънцето. Освен ако не я засилиме в орбитална скорост. В лабораторията обема ни е ограничен за засилване до орбитална скорост, макар че може да се направи модификация, тръба под вакуум по екватора, там мухата ще си се рее ако е засилена подходящо.Така че аналогията тук ни води до пълна еднаквост на двата вакуума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, scaner said:

За да се увлича, трябва да взаимодейства. Кое е взаимодействието между вакуума и материята? В класическата физика вакуума е празно пространство (очевидно няма никакво взаимодйствиие), в квантовата физика вакуумът е състояние на полето без кванти, пак няма взаимодействия между "състояние без кванти" и квантите. Така че как?

Знам ли? Електромагнитна стена. Потенциална стена?  Вакумът наистина минава между частиците, но техните полета са непрекъснати. Ако вакумът среда от виртуални частици, е възможно, благодарение на някакви техни свойства, те да могат да се заграждат, да се просмукват чрез тяхна си флуидна динамика, която още не знаем  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Exhemus said:

Знам ли? Електромагнитна стена. Потенциална стена?  Вакумът наистина минава между частиците, но техните полета са непрекъснати. Ако вакумът среда от виртуални частици, е възможно, благодарение на някакви техни свойства, те да могат да се заграждат, да се просмукват чрез тяхна си флуидна динамика, която още не знаем  :)

Въпросът е, след като не знаем, то как се получава така, че някой приема собствените си халюцинации толкова насериозно, че изказва и категорични физически твърдения на тяхна основа? :) Че и опровергавал Айнщайн, представи sи лельо Пено... :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, amigdal said:

не съм казал да е в слънчевата система ами в космоса където слънцето или други планети не оказват влияние.

Това е твърде далече. В момента ни интересува дали вакуумът може да бъде отправна система, и то в съвсем близка област, само на милион километра от земята, където едни спътници са измервали реликтовото лъчение и са определили известна анизотропия в него. Та въпросът е, дали тази анизотропия е движение спрямо вакуума (както неизвестно защо твърди gmladenov) или просто е доплеров ефект, както всички твърдят. А за по-далечните места, в момента са далеко от темата ни, там може да е всякак, за там друг път.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Въпросът е, след като не знаем, то как се получава така, че някой приема собствените си халюцинации толкова насериозно

Като не знаем както каза ,не трябва и да вярваме само на това което сега знаем. то и хора като ванга няма как да се докаже ,че са виждали но е факт че тя има способности.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...