Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Преди време четох за една идея на Илън Мъск за взрив на ядрени глави на Марс, който според него би могъл да промени атмосферата там и да направи червената планета по-лесно пригодима за живеене от хората. А някой знае ли дали има изследвания как би се отразил взрив на ядрени глави върху лунната атмосфера?

  • Мнения 207
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува
Преди 22 минути, skorpion1980 said:

Преди време четох за една идея на Илън Мъск за взрив на ядрени глави на Марс, който според него би могъл да промени атмосферата там и да направи червената планета по-лесно пригодима за живеене от хората. А някой знае ли дали има изследвания как би се отразил взрив на ядрени глави върху лунната атмосфера?

Ако това е идея на Мъск явно си е падал по триологията за Марс. 🙂

Въпроса ти е интересен. При почти пълната липса на атмосфера на луната би трябвало да липсват  удърни вълни като тук на земята след взрив. Или почти. А как би се отразило на скалите и прахоляка по повърхността при много по-слаба гравитация и рядка атмосфера  е друг въпрос. 

  • Потребител
Публикува
Преди 13 часа, Димитър Йорданов said:

Ако това е идея на Мъск явно си е падал по триологията за Марс. 🙂

Въпроса ти е интересен. При почти пълната липса на атмосфера на луната би трябвало да липсват  удърни вълни като тук на земята след взрив. Или почти. А как би се отразило на скалите и прахоляка по повърхността при много по-слаба гравитация и рядка атмосфера  е друг въпрос. 

И все пак? 

  • Глобален Модератор
Публикува

Мкар и рехава, атмосферата на Луната, мисля че е достатъчна за да има ударна вълна, а стигне ли тя до повърхността, тя вече ще може да се разпространява в твърдото вещество и да разтърси сериозно цялата луна. Със сигурност ще има кратер, както и огромно отделяне на топлина, която ще стопи околните скали, а излъчената радиация ще промени химичния състав на почвата, ще разгради минералите и ще създаде нови съединения, които почти сигурно ще са токсични за живите организми. Отделно ако взрива е достатъчно силен, може да въздейства на гравитационното поле на Луната, което пък да се отрази и на орбитата на Земята, което вече може да е пагубно.
Тъй че не виждам как нещо хубаво може да произлезе от това. Марс е на доста по-безопасно разстояние за такъв експеримент, а и атмосферата му е доста по-гъста, но не ми е ясно какви точно химически реакции очаква Мъск да се случат за да предизвика там радиацията положителна промяна в атмосферата?

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

АВАРИЯ: Китайска мисия не успя да излети към Луната!

2024-china-moon-launch-failure.png

Снимка от изстрелването.

14 март 2024 г. 12:00 ч.

Светослав Александров. За пръв път мисия на Китай, предназначена да пътува към Луната, претърпя провал. Вчера ракета “Лонг Марч 2C” трябваше да изведе два изкуствени спътника, DRO-A и DRO-B, на път към далечна ретроградна орбита около естествения ни спътник.

Но вместо китайските медии да обявят, че всичко е минало по план, дълги часове цареше гробно мълчание. Едва тази сутрин информационната агенция Синхуа призна, че горната степен на ракетата-носител не е сработила.

DRO-A и DRO-B трябваше да изпробват нови комуникационни стратегии в цислунарното пространство, както е показано на тази схема:

DRO-1024x252.jpg

Изстрелването на DRO A/B бе изненадващо, тъй като китайците не го бяха оповестили предварително.

https://cosmos.1.bg/space/2024/03/14/chinese-moon-mission-fails/

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Китай с първо статично огнево изпитание на пилотираната лунна ракета!

2024-long-march-10-test-fired.jpeg

Кадър от статичното огнево изпитание. Photo credit : CASC

17 юни 2024 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Китайската космическа програма направи важна крачка към изпращането на човек на Луната – за пръв път бе проведено успешно статично огнево изпитание на пилотираната лунна ракета “Лонг Марч 10”!

“Лонг Марч 10” е малко по-мощна ракета от американската “Фалкън Хеви”. Ако “Фалкън Хеви” в невъзвръщаем вариант може да извежда в околоземна орбита товари с общо тегло 64 тона, то “Лонг Марч 10” ще може да извежда товари с общо тегло 70 тона. Плановете на Китай включват пилотираната мисия до Луната да се осъществи посредством две изстрелвания на “Лонг Марч 10”, като едното ще е свързано с извеждането в космоса на спускаемия апарат “Ланюе”, а другото – на пилотирания кораб “Менгжоу”. По-късно “Менгжоу” ще се скачи с “Ланюе” в окололунна орбита, след което двама тайконавти ще слязат до лунната повърхност.

В по-далечно бъдеще очакваме да стане готова и още по-мощната ракета “Лонг Марч 9”, която ще притежава товароподемност от 150 тона до околоземна орбита и представлява китайският отговор на “Старшип”. Засега обаче китайците се опитват да повторят американската програма “Аполо”.

Важно уточнение е, че ракетата “Лонг Марч 10” ще бъде оборудвана на първата си степен със седем двигателя на керосин и кислород “YF-100K”, но за целите на статичното огнево изпитание, което бе проведено на 14-ти юни, степента бе оборудвана само с три двигателя. Възможно е мярката да е била свързана с ограниченията на възможностите на стендовата площадка. Но важното е, че тестът е бил напълно успешен, като ракетата е работила за планираното време, след което се е изключила безпроблемно.

Очаква се крак на китайски астронавт да стъпи на Луната не по-късно от 2030 година.

Междувременно историческата роботизирана експедиция “Чанг’e 6”, която в началото на юни кацна и взе проби от обратната страна на Луната, се готви да напусне окололунна орбита и да започне обратното пътешествие към Земята. Завръщането е насрочено за 25-ти юни.

Видеозапис от изпитанието:

https://cosmos.1.bg/space/2024/06/17/long-march-10-static-fired/

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Американската лунна мисия Грифин ще лети през 2025 г. без лунохода Вайпър

griffin-lander.jpg

На илюстрацията: спускаемият апарат “Грифин”. Image credit : NASA

18 юли 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Разочароващо решение от страна на НАСА – частната мисия “Грифин”, разработена от фирмата Астроботик, ще бъде изстреляна през третото тримесечие на 2025 г. – но без лунохода “Вайпър”. Вместо това спускаемият апарат ще кацне на Луната с макет (симулатор на маса).

До абсурдното положение се стигна, след като разходите по “Вайпър” нараснаха главоломно. През 2021 г. цената по разработката достигна до $433.5 милиона. Настъпиха обаче проблеми по производствените вериги, свързани с доставката на някои ключови компоненти. Тези проблеми датират още от локдауна по време на пандемията. В крайна сметка НАСА ги е преодоляла и луноходът е построен.

И тук идва абсурдът – НАСА прекратява работата по вече построен луноход! Това е така, защото предстоят серията от изпитания преди изстрелването. Като правило тези изпитания винаги водят до откриването на нови проблеми, което означава, че ще има нужда от още време и пари. НАСА не разполага с нито едно от двете. Програмата “Артемис”, извън ракетата “Спейс Лонч Систъм” и кораба “Орион”, които единствени се радват на безрезервната подкрепа на Конгреса и неограничено финансиране, няма възможности за други разходи. Освен това нови отлагания по “Вайпър” след ноември 2025 г. ще доведат до допълнително чакане от още 9 до 12 месеца, защото мястото на кацане в региона на Южния полюс ще е затъмнено за този период.

Ето защо мисията “Грифин” ще лети – но без луноход. Вместо него, спускаемият апарат ще достави на Луната макет. НАСА е взела това решение, защото, ако запълни капацитета на апарата с други инструменти, ще трябва да ревизира параметрите на договора с Астроботик, който е сключен на фиксирана сума.

Фирбата Астроботик обаче е собственик на “Грифин” и може да реши да продаде слотовете на борда на апарата на частни компании или други организации, които да качат собствени прибори.

Какво следва оттук насетне за “Вайпър”? НАСА първо ще чуе предложения от частни компании и международни партньори, които могат да поискат да изстрелят лунохода на свои разноски – без да таксуват правителството на САЩ за това.

В противен случай инструментите му ще бъдат демонтирани и пръснати по спускаемите апарати на други частни мисии, за да може научната дейност на “Вайпър” да бъде съхранена. Но макар че това ще запази научната програма, НАСА няма да разполага с мобилност чак до мисиите с астронавти след “Артемис 3”, при които те ще се придвижват на Луната с пилотирани луноходи.

https://cosmos.1.bg/space/2024/07/18/griffin-without-viper/

  • Модератор Космически науки
Публикува

НАСА и Интуитив Машинс избраха къде ще кацне на Луната частната мисия Атина

2024-im-2-landing-site-1024x490.jpg

Регионът на кацане на “Атина”. Photo credit : ETHZ\LPI\Valentin T. Bickel and David A. Kring

18 юли 2024 г. 20:55 ч.

Светослав Александров. НАСА и Интуитив Машинс избраха кой ще е регионът на Луната, където ще кацне втората за фирмата мисия на име “Атина”, насрочена за полет в края на тази година. Напомням на читателите, че първата мисия на Интуитив Машинс “Одисей” извърши успешно прилуняване през февруари.

Кацането ще стане в региона на Южния полюс, върху Свързващия хребет между кратерите Шакълтън и Хенсън. Това също така е и местност, обмисляна от НАСА за изпращането на астронавти в рамките на програмата “Артемис”.

Ориентацията на Слънцето ще е подходяща за генериране на електроенергия в периода между ноември 2024 г. и януари 2025 г., така че кацането трябва да бъде осъществено тогава.

Напомням също така, че тази мисия се очертава да има и българско участие – като родната фирма Ендуросат ще предостави слънчеви батерии.

Източник: Ленърд Дейвид

https://cosmos.1.bg/space/2024/07/18/athena-landing-site/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!